h m ,f;: u y, dl, BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. v 1 'i i Mi I I i I if. V •J 91 I M l i ;t i,i J 'I i| j.:ii I, i 'i 'i '.'I Bp r 11 In I";, il i I. Ip ,l ;i i i i I i i i I i dan moeten doen als de rustperiode voorbij is en de aanvallende taktiek aan Boerenzijde hervat wordt? De afgematte troepen vervan gen, roept men. Men heeft een deel er van vervangen en 16,000 yeomen gezonden, waaronder menschen met hartziekten, lam men, dooven, halfblinder., kreupelen, gelijk wij in 't vorig nr. hebben gezien. Met is niet waarschijnijk, dat de vruchten van het „on derzoek" naar de overgave bij Ladybraud openbaar zullen gemaakt worden, het Engelsch publiek wordt niet verwend op dit punt. Maar dit zal er dan ook zeker niet toe bij dragen den indruk te verzwakken, dat de boven geuitte onderstelling de juiste is, een suppositie, die trouwens de Eugelsche mili taire medewerkerkers' van sommige bladen ook reeds gehuldigd hebben in soortgelijke gevallen. Ladybrand ligt in de oostelijken Vrijstraat. Hebben wij hier nu misschien met een nieu wen meesterlijken zet van de Wet te doen Immers van de Wet is dezer dagen gezegd, dat hij bij Zastron bezig was zijn commando te reorganiseeren, gedeeltelijk uit Kritziuger's manschappen. Een Maandag ontvangen te legram meldt hoe te Winburg verteld wordt, dat president Steijn en de Wet zich aan de oostelijke grens van den Vrijstraat op houden. Die beide berichten stemmen vol komen overeen. Zastron immers ligt aan de oostelijke grens van den O. V. S., noordoost van Rouxville. Al te gewaagd is het dus niet te gelooveu, dat de omsiugeling bij Ladybrand een levensteeken is van Oom Christiaan, die na een wiuterslaapje tegen wil en dank, weer de opperleiding der ope raties in den Vrijstraat gersoonlijk ter hand genomen heeft. Dit laatste zoude de Lady- brandgeschiedenis er echter niet plezieriger op maken voor de Engelschen. In Transvaal schijnen de Boeren zich niet minder te gaan voorbereiden op een dergelijke hervalling der operaties. Van alle deelen komen berichten, die er op wijzen, hoe zij zich overal opnieuw van levens— en krijgs behoeften hebben voorzien ten koste der Engelschen; het laatste bericht spreekt van een inval in Rhodesië. De noodzakelijkheid voortdurend Eugelsche troepen naar de Kaapkolonie te zenden is natuurlijk niet vreemd aan het succes der Boerenstrooptoch- ten. Het door kolonel Hanna zoo scherp gehekelde blokhuizenstelsel moge boveudien eenig succes hebben langs de spoorwegen, het is nu wel afdoende gebleken dat het niet in staat is het trekken der Boeren door de republieken te beletten, noch hen tegen te houden in hun bewegingen naar en in de Kaapkolonie. In deze laatste blijft intusschen het zwaar tepunt van den strijd liggen. De snoeverijeu over French* zoogenaamd succes in de Kolonie het feit van Krilzinger's „terugjagen"' over de Oranjerivier en meer indrukwekkende gebeurtenissen hebben niet kunnen beletten, dat Scheepers op een 50 K.M van den Indischen Oceaan de Engelschen een klap geeft, die zoo raak is, dat de Londensche pers het niet onredelijk" vindt op te merken, dat het publiek in Engeland wel eens wat uitvoeriger inlichtingen van Kitchener over den gang van zaken in de Kaapkolonie zou willen hebben. Vooral de bedreiging van Oudtshoorn, eeu plaats met 4500 inwoners, in een der rijkste districten van de Kolonie, zoowat 100 K.M. van zee (een wandelritje voor eeu Boer) door Scheepers boezemt de Engelschen zorg in. Daarnaast onvangbare kleine commando's bij tientallen in de midden—Kaapkolonie en het noorden we verwijzen maar naar de talrijke telegrammen over kleine gevechten, Engelsche tele grammen, die den censor gepasseerd zijn en nieuwe roerigheid der Boeren bij Dord recht; in Queenstown een pas nieuw afgekon digde krijgswet. In het verre westen bij Clanwilliam rondzwervende commando's, die even moeilijk te verdrijven schijnen als alle anderen die het Engelsch gebied onveilig maken; commando's, die op „geheimzinnige" wijze telkens versche paarden krijgen, bij nacht trekken en door hun verspreidheid zeer gemakkelijk proviandeeren eu fourageeren. French' „sweeping movements* hebben tot dusver geen ander succes dan dat zij héél misschien Kritzinger over de Oranjerivier »geveegd" hebben. Waarschijnlijk is deze echter naar den O. V. S. gegaan om met de Wet samen te werken. Maar overigens heeft French toch in elk geval niets bereikt dau dat hij de grootere commando's zich heeft doen splitsen en de „enormous trouble", waarvan de Westminster onlaugs sprak, enkele malen verveelvuldigd heeft; niet hun strijdvaardigheid en strijdlustigheid vermin derd, getuige Lotler's antwoord op de proclamatie tegen het doodschieten van kaffers in Engelschen dienst, een antwoord dat „niet voor openbaarmaking geschikt is." Welk eeu netelige toestand heeft de tweede inval in de Kaapkolonie voor de heeren Jingo's in 't leven geroepen. Welk een bron tan vernedering, schade en schande heeft hij het groote Britsche rijk gebracht! Schade en schande op militair gebied zoowel als aan zijn prestige als beschaafde mogendheid. Want de moorden te Hanover, te Cradock, te Graaff Reinet hebben zelfs geen vrees kunnen inboezemen aan het verachte Hol— landsche ras, maar wel het ware karakter van het Imperialistische Engeland aan den laatsten Afrikaner bloot gelegd. Verschillende bladen hebben heden weer meer dan een kolom oorlogsnieuws. Meer dan de helft spreekt van nederlagen, van machteloosheid, van smaad voor Engeland. Slechts één groote zegepraal voor de Engelsche wapenen. Een speciaal telegram aan de Standard vermeldt helaasde gevangenneming bij Klerksdorp van mejuffrouw Steijn, „de" nicht vau den „ex—President* en van de moeder van generaal de la Rey. We hopen, dat deze gebeurtenis, welker militaire beteekenis nu natuurlijk nog niet valt te schatteD, den heer Jozef Chamberlain een paar uren aangename nachtrust moge hebben bezorgd, een ver kwikking, waaraan Z.Exc. in deze dagen zeker wel eens behoefte zal gevoelen. liet geschil met Turkije is, gelijk te den keu was, beslecht zonder dat zelfs eenig militair vertoon noodig is geweest, en bij de opgewondenheid waarmede men zich voor bereidt op het hooge bezoek uit Rusland zal er spoedig niemand meer aan denken. Ziehier dau nog een samenvatting van de jongste gebeurtenissen te Konstantiuopel. Den 22en Augustus was er nog geen ver andering gekomen in de kade—kwestie en in die de particuliere vorderingen op de Turk- sche regeering. De Fransche gezant wilde niet hooren van de wijzigingen voorgesteld in de overeenkomst die den 15en, na lang durige onderhandelingen, tot stand was ge bracht; wijzigingen waardoor de Franschen zich zouden binden en aan de Porte gelegen heid gegeven zou worden, zich terug te trekken zoodra zij dat verlangen. Constaps weigerde, verder te onderhandelen, en drong aan op nakoming der verbintenis, zooals zij daar lag. De Sultan wilde de kadékwestie van de andere afscheiden en een afzonder lijke commissie benoemen voor deze laatste. Dat weigerde de gezant ook, en hij dreigde te vertrekken, indien er niet voldaan werd aan zijn eisch. De houding van den Sultan werd toegeschreven aan het verzet vau den Sjeich-uI-Islam en verscheiden ministers. Den 28en, Vrijdag, ontving Constans van Delcassé een telegram, zeggende dat de Fransche regeering, het voortduren van dezen toestand niet in overeenstemming achtende roet Fraukrijk's waardigheid, hem uitnoodigde uit Konstantinopel te vertrekken. Zoodra de Sultan van deze beslissing kennis had genomen, stelde hij de kademaatschappij weer in het volle bezit van haar rechten. Constans eischte een schadeloosstelling, waarvan het bedrag nog vastgesteld moet worden, ten behoeve der maatschappij, die door de opschorting van haar rechten schade heeft geleden. Vandaag wordt een irade verwacht, waarbij ook aan de particuliere vorderingen van Franschen voldoening wordt gegeven. Men is nog druk bezig met het vast stellen der bijzonderheden voor de ontvangst van den Tsaar en de Tsaritsa. En alles gaat, in weerwil van de openlijke of stille protesten hier en daar, op de meest grootsche schaal. Driehonderd sappeurs werken hard aan de oprichting der tribunes op het paradevcld bij de Reims. De zeven tribunes zullen een breedte hebben van bijna duizend meter. Hulpsporen worden gemaakt om den trein van den Tsaar, van NeufchAtel uit tot vlak bij de keizerlijke tribune te brengen eu om den tiein weer te laten loopen van de tribune naar Courcy. Het kan niet gemakkelijker. Ook de gemeenteraden zijn in de weer. De Parijsche gemeenteraad heeft vergaderd om te overleggen wat men zou kunnen doen, ofschoon 'L bijna vaststaat dat de keizerlijke gasten de hoofdstad niet zullen bezoeken. Men denkt er over, een eerewacht aan te bieden. Het staats-meubelmagazijn wordt nagezien om er, ter versiering van de vertrekken die te Compiêgne voor het bezoek ingericht worden, mooie historische meubelen uit te zoeken. Te Compiêgne is een feestcommissie gevormd, 'die o.a. een openbare inschrijving opent om den Tsaar en de Tsaritsa een herinnering aan hun verblijf te Compiêgne aan te bieden. Wat Duinkerken betreft, de inwijding van het nieuwe stadhuis zal niet plaats kunnen vinden bij de aankomst van den Tsaar, aangezien de feestelijke ontvangst op den dag der aankomst waarschijnlijk beperkt zal blijven tot een déjeuné aan boord van de Hochc, maar men tracht nu van den President der Republiek te verkrij gen, dat de plechtigheid nog in tegenwoor digheid van den Tsaar geschiedt vóór diens vertrek naar Compiêgne. De aankomst van den czaar te Duinkerken, is definitief vastgesteld op 18 September. Na afloop van de revue zal een lunch door de Fransche regeering aangeboden worden aan den czaar en de czariua, aau boord van het panlserschip „Masséna", dat daar voor weelderig zal worden ingericht. Na afloop van het lunch zal de czaar een bezoek brengen aan de pantserschepen „Bouvines" en „Bruix*, terwijl des avonds een groot waterfeest met illuminatie zal plaats vinden, waaraan het geheele eskader zal deelnemen en dat door den czaar eu de czarina bijge woond zal worden, die eerst heel laat in den avond over Hasebroek, Dounay, Cambrai eu Busigny naar Compiêgne zullen vertrekken. De trein zal onderweg slechts één enkele maal stilhouden voor de inneming van water door de locomotief. Nader nieuws zegt Er bestaat kans, dat de czaar en de cza rina Parijs tweemaal zullen bezoeken, de laatste maal vóór hun vertrek om den pre sident der Republiek dauk te brengen voor de ontvangst en voor eeu bezoek aan het graf van president Faure. Opnieuw wordt de mogelijkheid gesteld van eeu bezoek aan verschillende steden van het midden van Frankrijk, na een korte rustperiode te Com piêgne. De eerewacht, tijdens de aanwezigheid van den czaar op Franschen bodem, zal ge vormd worden door een bataljon zouaven, zoowel te Compiêgne als ie Reims. Te Vil— lefranche wordt, tijdens de aanwezigheid van den czaar, de Russische vloot uit de Mid— dellandsche Zee verwacht. Vermoedelijk zal de groote revue te Reims niet 19 doch 20 September plaats vinden. Van Compiêgne uit zullen de czaar en de czarina een bezoek brengen aan verschillende monumenten en inrichtingen in de naaste omgeving. goedkeuring verleend aan het raadsbesluit der gemeente Waalwijk, houdende aanvaarding van de erfstelling van wijlin mr. P. van Cooth. Docle „Willem Teil Maandagmiddag 11. hield de doele //Willem Teil/ haar jaarlijksch prijs-, tevens koning- schieten in den tuin van den heer Chr Appels alhier. De eerste prijs, een prachtig inktstel, werd behaald door den heer ET. van Drunen-Jansen, die ook tot koning werd geproclameerd. Kaarfgczelschap. Zondag hield het kaartgezelschap v Buiten- lust gevestigd in de veldtent, zijne eerste vergadering. 16 personen werden als lid aangenomen. Het bestuur werd gekozen als volgt II van Eeten, president. J. vau Ham en A. Schoofs, secretarissen. Th. Kelder, Commissaris. L. Ketels, kassier. Aanbesteding. Zaterdagmorgen ten 11 uur had de aan besteding plaats van het verven der teeken- school en de woning van den directeur der gasfabriek. Ingeschreven werd als volgt Teekenschool. Directeurswoning. Th. v. Delft Keijzers Van Drunen Dielman Mullers Marks f80 - 75 -70 - 74 - 70 - 68 f80. -50. - 48. - 87. - 34. -45. Bij Gedeputeerde WAALWIJK, 28 Aug. 1901. Erfenis van Cooth. besluit vau 14 Aug. 1901 is door vau Staten van Noord Brabant Het verven der teekenschool werd gegund aan Marks, en van de directeurswoning aau Th. van Delft. Tentoonstelling van Handel, Nijverheid en Kunst te Dusscldorf. Er zal in 1902 te Dusseldorf worden gehouden een zeer belangrijke Tentoonstelling op het gebied van Handel, Nijverheid en Kunst. Naar wij vernemen zal door de Directie der Nederl, Kiosken-Maatschappij te Rot terdam binnenkort worden verspreid een fraai geïllustreerd werkje over Dusseldorf en hare tentoonstelling, dat voor een ieder, voor zooverre de voorraad strekt, kosteloos verkrijgbaar is. Belanghebbenden kunnen zulk een exemplaar reeds nu bij genoemde Di rectie aanvragen na verschijning kan men op franco toezending rekenen ook kan men zich tot haar wenden om schriftelijke in lichtingen, daar de Commissie van de ten toonstelling meer genoemd de Nederl. Kios ken-Maatschappij heeft aangewezen om hare belangen in Nederland zooveel mogelijk te bevorderen. Uit de Hofwereld. Men meldt uit Apeldoorn II. M. de Koningin deed gisteren met barones Ilardenbroek van Bergambacht een wandelrit naar Hoog Soeren en keerde langs den druk met wandelaars bezochten Araers- foortschen straatweg terug. Vrijdag wordt H. M. de Koningin-Moeder ten paleize verwacht. Zaterdag is er een groot galadiner ten Ilove. De genoodigden zullen per extra trein van en naar den Haag worden ver voerd. Met den trein 8 u. 12 keerde Prins Hen drik Maandagavond uit Oldenburg terug' H. M. de Koningin was aan het station alhier otn Z. K. H. te begroeten. In Duitsche bladen leest men dat prins Hendrik der Nederlanden in den loop van October verwacht wordt op zijn heer lijker. Dobbin in Mecklenburg, ora daar op herten te jagen. Daarheen zijn reeds verscheidene meubelen gezonden en ook een groot aantal paarden. Het Rott. Nbl. schrijft Wij hebben er reeds meermalen op- gewezen, dat de bladeD, die zich aan banden hebben door hofdignitarissen en uit belooning z/officieele// mededeelingen betreffende het Hof ontvangen niet altijd juist worden in gelicht ter bevestiging van ons officieus bericht omtrent de ware reden, waarom H. M. de Koningin afgezien heeft van Hare reis naar Oldenburg, deelt men ons nu mede dat voor II. M. de Koningin aan de vereeni- ging Arbeid Adelt,/ fe 's Gravenhage een complete luiermand besteld is en verleenen aan de uitvoering hiervan een aantal dames hare medewerking. Wrccde dood. Twee Hollanders, die geruiraen tijd op. St. Helena als krijgsgevangenen doorbrachten, doch thans hier te lande zijn teruggekeerd, werden door het Volksdagblad geïnterviewd. Zij vertelden o. a. Drie Hollanders zwierven in den Vrijstaat rond. Zij waren van hun commando afge dwaald en vluchtten voor de aan rukkende khaki's. Maar hun vlucht baatte nietzij vielen den Engelschen in handen. Een hunner, H. Prins, vroeger aannemer te Pretoria en geboortig van Amersfoort, waar thans nog zijn familie woont, droeg ongelukkig kleeren van dezelfde gele kleur als die der Engelsche soldaten. t Was geen soldaten uniform in elk geval ontbraken de koperen letters er aan, die aangeven tot welk regiment de drager behoort en de kleeren dus tot uni form stempelen. De Engelschen vonden in 't dragen van 't khakipak echter een reden, om Prins dood te schieten. Zijn graf werd voor zijn oogen gedolven, een witte zakdoek voor ziju gezicht gebon den en de ongelukkige op den rand van den kuil geplaatst. Vijftien soldaten richten hun geweren op zijn borstevenveel schoten knal den en het slachtoffer stortte achterover dood. Een klein heuveije in de nabijheid van Thaba -N'chu wijst de plek aan, waar de moord plaats greep. Postzegels. Do okergele postzegels van 3 cent zullen met ingang van 1 September gelijdelijk ver vangen worden door van dezelfde waarde van zeegroene kleur. De kleurverandering heeft plaats om te gemoet te komen aan het bezwaar dat bij kunstlicht de poostzegels van 3 en 5 cent te veel overeenkomst vertoonen en tot ver warring bij administratie en publiek aan leiding geven. He gouverneur—geucraal De Haagsche correspondent van den L. K. schrijft dat, hoewel beslist moet worden tegengesproken, dat de gouverneur generaal van Oost Indie van plan is af te treden, wijl hij onder het ministerie-Kuyper zijn hoog ambt niet langer zou willen ver vullen, het niet geheel onmogelijk is dat hij binnen kortoren of laugeren tijd ontslag zal aanvragen wegens den tegenstand, dien hij bij sommige Indische aulorieliten onder vindt. Zijne door overmatigen arbeid ver zwakkende gezondheid zou hem dan dok een ernstig motief tot dien stap zijn. Vreesclijk ongeluk bij den Wielerwedstrijd te Woensel. De Eiudhovensche correspondent van e Prov. Ct. schrijft Een verschrikkelijk ongeluk had gisteren in het naburig Woensel plaats, bij den aldaar gehouden wielerwedstrijd. De gemeente veld wachter Peters bevond zich aan de eindstreep tegenover het tramsta'ion aldaar, om het volk van de baau te keeren voor de in aau- tocht zijnde deelnemers aan den wedstrijd. In vliegende vaart naderen een zestal de eindstreep' Peters wil uit den weg springen, doch te laatde eerste rijdt tegen hem aan, de heer v. d. Horst uit Strijp. De veldwachter vloog door den schok een heel eind terzijde en kwam met een smak op de steenen te recht, en bekwam zulke ernstige kwetsuren aan het 'noofd en de beenen, dat hem de Genademiddelen der H. Kerk moesten wor den toegediend. V. d. H. stortte van zijn wiel en bekwam eveneens ernstige verwon dingen Vlak daarachter volgde de heer Pareren, uit Helmond, tot voor korten tijd te 's Bosch gevestigddeze reed op den gevallene v. d. H. vloog eenige meters om hoog en kwam op zijn hoofd terecht. Hevig bloedend werd hij opgenomen er was nog eenig leven te bespeuren. Dr. Lungen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste geneeskundige hulp, doch kon slechts den dood van den heer P. constateeren. Een derde, zekere v. Lieshout uit Tongelre, werd ook ernstig gekwetst en moest door zijne vrienden naar huis geleid worden. De twee hieropvolgeuden, die eveneensjvielen, kwamen er met de kleine kwetsuren en schrammen af. De doode werd naar het liefdehuis te Woensel gebracht, terwijl de veldwachter met het ruituig van Dr. Lungen naar zijn huis wetd vervoerd. Nog schrijft men hieromtrent uit Schijndel Onze fietsclub „Van Arnstelszonen zou deelnemen op Zondag. Welgemoed toog men weg en, o bittere teleurstelling! Juist toeu zich een der onzen gereedmaakte, kwam een lid onzer club, de heer Pareren, nood lottig om het leven door een val. Het was een treurige eer voor 4 onzer leden hun sportbroedcr dood naar het gast huis te dragen en geen wonder, dat allen van verdere deelneming aan den wedstrijd afzagen. De nagedachtenis van den heer P. zal bij ons in eere blijven. Men schrijft Zondag uit Woensel bij Eind hoven aan hei Centrum Gisteren, Zondag 25 Augustus, werd hier een fielswedstrijd gehouden op den weg naar Son. Nu zou men wel kunnen vragen of de lui, die de dwaasheid hebben aan zulke dingen mee te doen, den Zondag niet beter konden besteden. Maar nu het eenmaal blijkt, of liever al lang gebleken is, dat er fietsers zijn die uoch hun eigen leven noch dat van andere ontzien, nu mag, en wel met klem, opnieuw weer de vraag gesteld worden of het niet méér dau tijd is geworden, dat de openbare macht tusschenbeide trede, om kortweg zulke onzinnige dingen te verbieden. Gisteren dan, komt me zoo'u jong? man, in de fleur van zijn leven, wonend te Hel mond, terug gerend, tracht bijna aan 't einde van den weg, tusschen een paar mededingers nog door te rijden, raakt beide fietsen, valt in ontzaglijke vaart met zijn hoofd op de tram—rails en ismorsdood. Een veld wachter, die het volk meende terug te hou den, valt als slachtoffer van zijn plicht zeer zwaar gewond, en verkeert in ernstig levens gevaar. Hem zijn direct nog de laatste H. H. Sacramenten toegediend. De twee an dere fietsers zijn boveudien de een meer, de ander wat minder gekwetst. Zal nu deze nieuwe zeer treurige afloop vau zulk een wedstrijd, nóg geen aanleiding geven dat er korte metten gemaakt worden eu zulke onzinnigheden eenvoudig verboden worde is het nu nóg niet lang genoeg Het leven van hen die niet fietseu, en van hen die niet den euvel moed bezitten mee te doen is toch ook waard beschermd te worden. Onze politiemanneu hebben toch zware taak geuoeg. En het geldt hier toch ook de publieke veiligheid. Laten, wanneer dat misschien met het oog op het gebruik vau wegen noodig zou zijn, Rijk, Provincie eu gemeenten gezamelijk of afzonderlijk maatregel nemen, om zulke moordeuareijen onmogelijk te maken. In 't belang van dwazen. Iu 't belang van het waudeleud publiek Barnum en Bailey. Baruum en Bailey's Circis in den Winter* De meeste menschen denken, dat het circus met het winterseizoen rust. Dit t". beurt niet, hoe zonderbaar het ook schijnen moge. Barnum Bailey's grootste tentoon stelling der Wereld rust geen enkelen da? Wanneer het lentoonstellingsseizoen voorbij is, wordt de groote hoeveelheid benoodig. heden, op 70 spoorwegWagons geladen, naar het winterkwartier gebracht. Alle dieren worden uit de kooien, waarin ze 's zomers gezeten hebben, gehaald en in ruime stallen gebracht, groot gen0eg om ze voldoende beweging te doen nemen. De olifanten hebben een eigen stal. De wagons worden in de remises gebiacht en ieder ding vvordi goed opgeborgen. Tegen den zomer krijoj net dan ook een geheel ander aanzieu. De chefs der verschillende afdeeiingen en het personeel worden er gelegeerd en het geheele jaar door bezoldigd. Onder hun toezicht worden nieuwe tenten gebouwd, aan oiemve kooien en wagens gewerkt, dieren nieuwe kunsten geleerd, ruiters geoefend en de gt. heele plaats leeft. Trainers, stalmakers hoef- en wagensmeden en audere afdeelin! gen koópen bcnoodigde artikelen van ieder soort. Ongeveer den l5en November wordt het hoofdbureau te Nieu.v Yoik geopend dit wordt telefonisch met de winterkwatieren verbonden. In dit bui eau worden de chefs der hoofdkwartieren ondergebracht, wie den heer Bailey het geheele jaar door werk verschaft. Van hieruit worden over de ge. heele wereld de agenten telegrafisch in ken. nis gesteld, nieuwigheden van iedere soort te zoeken. Van hieruit worden ook alle zaken geregeld. Voor alle wagens wordt hier het geld betaald, quitanties ontvangen de correspondentie gevoerd, nieuwe druk werken ontworpen, contracten van allerlei soort gesloten, kunstenaars geengageerd,cos. tumes ontworpen en bewerkt, en een bank draagt zorg, dat het geld naar de verschil lende plaatsen, waar agenten woonachtig zijn, afgezonden worde. 's Winters is de Ten toonstelling net zoo druk in den weer air 's zomers. Inderdaad kan men zeggen, dat in dezen tijd nog meer te doeu is, want hier worden alle details voor de tentoonstelling ontworpen, die ze gedurende het speelsei zoen gebruikt. Barnum Bailey's Tentoon stelling is de eenige der wereld, die perso neel en agenten voor het geheele jaar enga geert. Werkelijk wordt ieder er voor een jaar geeugageerd, zoowel kunstenaars, ah zeilmakers en spoorwegpersoneel. Geen won der dus, dat het de grootste Tentoonstelling der Wereld is en zal blijven. Ze zal denS September te Utrecht met 67 spoorwagens twee menagerieën, 3 kudden olifanten, 1000 beambten, 300 artisten, 2 kameelen—troe pen 40 ponnies, kooien met wilde dieren, vele bizondere diersoorten in pareu, andere dingen aankomen. De voorstelling geschiedt in 3 maneges, op 2 tooneele», een renbaan en aan nieuwe luchitoestellen. Barnum de Baily's kostbare dieren. Evenals de Amerikaansche bladen waren de Londensche couranten het er over eens, dat de verzameling zeldzame wilde en merk waardige dieren in Barnum Bailey' grootste Tentoonstelling der Aarde niet al leen grooter en beter is dan eenige zoolo gische tuin, doch ook dat er dieren in tt vinden zijn, die nooit van te voren in ge vangenschap gehouden waren. Uit nagenoeg alle streken der aarde treft men er beeslea aotiantilopen, elandsdieren, waterbokken. Indische tapirs en gevlekte gnus, waam: zonder uitzondering beweerd kan worden it nimmer in gevangenschap te hebben gezien, Dierenliefhebbers kunnen er veel bewonde ren, o. a. zijn er drie kudden olifanten. Ii de menagerie zijn al deze dieren klasgewiji gerangschikt en in prachtige kooien tentoon gesteld, die niet alleen een volmaakt over zicht geven van al hel inweudige, maar ook naambordjes dragen, waarop de namen et plaatsen van afkomst vermeld staan. Sedert! lang staat Barnum Bailey's menagerie ah de beste der wereld bekend en ze maak: er eveneens aanspraak op de meest volle dige der wereld te zijn. De vorrstellingen in 3 manéges op 2 tooneelen en één ren baan hebben, zooals met alle zekerheid be weerd kan worden, haars gelijke niet en bieden alles, wat seusatievol en overweldi gend is aan. Zeventig gedresseerde paard» treden gelijktijdig in één manége op, dl mooiste en verrukkelijkste toeren vertooueni Van geheel nieuw genre zijn de acrobatisch voorstellingen, die op den grond, in de luch en op ongezadelde paarden ten uitvoer ge bracht worden, zoodat men gerust zegg» kan, dat alles er groot en grootsch is. Al leen de menschelijke abnormaliteiten raaka reeds eeu prachtverzameling uit. Nimrod hebbeu Barnum Bailey iets geadverteerd, wat niet te zien was en de tentoonstellic; heeft alom steeds bewezen de grootste wereld te zijn. Besoijen. Onze kermis heeft een goel en kaltn verloop gehad. Zondag was het» nog al druk op, het kermisterrein en indi verschillende cafe's. De prachtige schommel, en het paarden spel maakten vooral goede zaken. Het Volks-Matinée in de zaal van des heer W. Brokken, trok Zondagmorgen be grijpelijkerwijze veel bezoekers. Het Matinée Maandagmorgen gegeven dofl de Liedertafel, //Oefening baart Kunst, directeur de heer L. Kooien, te Waalwi;1 en met medewerking van den heer J. Bree aldaar, mag uitstekend genoemd worden, het was goed bezocht, t; de uitvoering der zangnummers evenalsJ' komieke scènes voldeden zeer goed. Het bal des namiddags, was zeer g nimeerd en werd door vele dansende paartje en toeschouwers bezocht. Jammer, dat het weder zoo slecht zoodat het aangekondigde Concert in tuin van den heer Stans van Dongen, geven door de harmonie //l'Espérance1' ntó kon doorgaan. Zijn wij goed ingelicht, is dit uitgesteld tot a. s. Zondag. Het Soirée van het mannenkoor, //Voor uitgang zij ons doel," onder leiding den heer A. Princen, met medewerking mej. A. Smit pianiste, mag zich ook berce de!

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2