ii mm er 70. Donderdag 5 September 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IÖIÖPÖL THEE I lil Oe Zuid-Afrikaansche oorlog, ANT0 0N TIELEN, Theod. WES3ELS, GBOENBEMESTING. Uitgever: in elk opzicht de beste. WAALWIJK. FEUILLETON. 1" ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij den Heer e Echo van het Zuiden, tatli'Pgfhr ti Ltssslrailsrkf (lourant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n tspr ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.00. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAA1WIJ K. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ^uual berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel In Juli en Augustus is het de beste tijd voor de groenbemesting, tenminste als men de groenbeinestingsplant, als stoppelvrucht zaait. Zooals de landbouwers tegenwoordig reeds vrij algemeen weten, verstaat men door groenbemesting het zaaien van vlin derbloemige gewassen, zooals erwten, lupine, wikke, klaver enz. met het doel deze onder te ploegen. Daardoor verkrijgt men een zekere hoeveelheid humus in den grond en een niet te versmaden hoeveelheid stikstof, daar de vlinderbloemige planten de stikstof uit de lucht in den bodem vastleggen. Oin den humus en de stikstof te verkrijgen, en die beide zoo groot mogelijk te doen zijn, is het noodig, dat de groenbemestiugsge- wassen een zoo groot mogelijk beschot ma ken en dus weelderig groeien. Het is, dunkt mij, een zeer verkeerde methode, om dezen oogst te willen verbouwen zonder bemesting. Wil men met de groenbemes ting een groote winst maken, dan kan men niet andeis dan zich ook eenige uitgaven getroosten, dan moet men den bodem voor zien van phosphorus en zeer zeker ook van Kali. Het is over dt Kalibemesting bij sommige vlinderbloemige gewassen, dat ik ditmaal een enkel woord wil zeggen. Ver onderstel, dat gij een zandgrond hebt, waarop gij Lupine wilt zaaien, als stoppel vrucht, dan moet gij de lupineboontjes maar niet zoo op het omgeploegde stoppelland zaaien, zonder dat dit bemest is. Om een rijken oogst aan lupine te hebben is het noodig, dat het land in de eerste plaats 400 a 500 Kg. Kainiet of Karnaliet per H.A. krijgt. Deze Kalimest wordt onmiddellijk na het maaien van het koren uitgestrooid. Wan- 2. Er trad een nieuwe pauze in. Nadat de com missaris nog eens herhaald had, dat, wat het lijk betrof, hier niets meer te doen viel, maakten alle aanwezigen aanstalten, liet vertrek te verlaten. Bidiich had voorkomend het licht in dc hoogte gehouden. Daar, bij de deur aangekomen, bleven allen stom van schrik en verbazing, stasn. Voor ben. op de witte deurpost, zng men zeer duidelijk den afdruk eoner bloedige hand. IV. Onder de nieuwe huizen van de Rue d'Offémont te Parijs, trok een in 't bijzonder de aandacht door de originaliteit der architectuur. De hooge gevel uit roode tegelsteen opgetrokken, steekt prettig af bij de andere gebouwen, een treffende reproductie der hoogo Hollandsche huizon uit de zestiende eeuw, die de grachten van Amsterdam sieren. Den geheelcn donkeren nacht van 26 November bleef een venster op de eerste verdieping van dat huis verlicht. In een grooten leunstoel naast den prachtrollen schoorsteenmantel, zut een jong meisje. Ze was opvallend bleek, wat nog te roeer in het oog sprong door het glanzend zwarte haar, dat op haar schouders afviel. Haar oogen stonden van 't schreien dof en droegen roode randen en het zenuwachtig trillen van haar fraaie handen, verried den doodsangst, waarin zij zich bevond. Van tijd tot tijd stond zij op en trud zij, zonder op de snerpende koude acht te slaan, op het venster toe, opende het en scheen, terwijl haar hooge gestalte zich voorover boog, met haar blikken de duisternis te willen doorboren. Maar treurig en moedeloos viel zij telkenmale in haar leunstoel terug. Van tijd tot tijd opende zij ook de deur van een nevenvertrek, mat verlicht door een nacht lampje. Zij boog zich dan over een sponde, waarin een ongeveer zevenjarig knaapje met vermagerde, neer dit niet gebeurt, is alle moeite te vergeefs en zijn alle andere gebruikte mest stoffen als 't ware weggeworpen. Wij moe ten, om dit te verklaren, wijzen, op de reeds door talrijke proeven bewezen zooge naamde minimum-wet, volgens welke de oogst zich schikt naar die stoften, welke in de geringste hoeveelheid in den grond zijn. Veronderstel dus, dat de grond overvloedig voorzien is van stikstof en phosphorus, maar de Kali is afwezig of slechts in geringe hoeveelheid aanwezig, dan komt de stikstof en phosphorusmest niet tot haar recht. Alleen dus door het aanwenden van Kali, worden de andere meststoffen in werking gebracht. Men bedenke daarbij ook, dat wanneer de lupine onderploegd wordt, en er dus niets van het land wordt verwijderd, men al deze meststoffen in den grond behoudt en dat deze dus alle ten goede komen aan liet volgende gewas. Het kan gebeuren, dat de transportkosten voor de Kaïniet nog al groot zijn men neme dan inplaats van Kaïniet 200 Kg. gezuiverde Kali-magnesia (in den handel onder den naam van patent- Kali bekendDeze bevat pl. m. 26°/o zuivere Kali en is ongeveer vrij var. chloor verbindingen. Verder hebt gij bij het ge bruik van Kaïuiet tevens te zorgen voor een ruime hoeveelheid kalk in den grond. Wat de Lupine is voor de zandgronden, is de Wikke voor de zwaardere gronden. Op lichtere kleigronden vermenge men 100 Kg. erwten en 100 Kg. wikken per H.A. Zaait men enkel Wikke, dan kan men volstaan met 150 Kg. zaad. Ook op deze gronden, op zwaardere kleigronden, op leemachtig zand, enz. is een voorafgaande bemesting met Kali- en phosphorzuur noodig. Het is een verkeerd denkbeeld, dat de planten op de klei geen Kali gebruiken. Even goed als op andere gronden. Wel bevat de klei naar evenredigheid meer Kali, maar het is toch vrij duidelijk, dat hij de heerschende ge woonte van Kulirooveude verbouwing (bieten aardappelen, enz.) ook deze voorraad op de meeste gronden uitgeput wordt. Op lichte kleigronden kan men voor de groenbemes ting van wikke, erwten enz. volstaan met 300 Kg. Kaïniet; op zwaardere gronden geve men 100 a 150 Kg. chloorkalium, terwijl men op leemachtige boderas goed doet, behalve kalk een grootere hoeveelheid Kalimest te geven, b.v. 200 Kg. chloorka lium. door lange blonde lokken omlijste trekken, slui merde. En terwijl haar blik zoo op het kind rustte, kon zij haar tranen niet langer bedwin gen en liet zij haar den vrijen loop. Eindelijk, tegen 5 uur, scheen zij het niet lan ger te kunnen uithouden, herhaaldelijk drukte zij op den knop eener schel. Enkele minuten later trad een kamenier binnen. Blijf bij me, Klara, zei h*»t jonge meisje met gebroken stem, dc eenzaamheid doodt me het is nu al de derde nacht mijn God 1 waar kan hij toch blijven? Handenwringend, den droeven blik angstig op één punt gevestigd, alsof haar plotseling een vreeselijk visioen verschenen ware, bleef zij als vastgeworteld staan. Wat moet ik doen waarheen mij wenden voer zij voort; de overtuiging staat bij mij vast, dat de menschen niet goed gezocht hebben zij zijn niet ijverig genoeg ik moet zelf er op uit, ik kan het niet langer uithouden Zij zette in zenuwachtige haast haren hoed op cn strikte de banden vast. Waar wilt gij heen, juffrouw? vroeg het meisje treurig, het is zoo donker daar buiten. Gij hebt gelijk maar er moet toch iets gebeuren o, als ik een man was 1 riep zij en ergiek uit. Opnieuw wierp zij zich in den leunstoel cn sprak de volgende twee uren geen woord haar hoofd hield zich slechts bezig met een enkele gedachte. Bij het aunbreken van den dag werd plotseling gebeld. Dat is hij, riep zij uit, en half in onmacht zonk ze in de armen der kamenier. Een pijnlijke ontgoocheling wachtte haar. De deur werd geopend en op den drempel vertoonde zich de lieer Merentier, een oud vriend van haar vader. In vertwijfeling bedekte zij haar gelaat met beide handen. Arm kind, zei de grijsaard, vol hartelijke deelneming naderbij komend, vertwijfel niet, nog is alles niet verloren. Wanneer is papa vertrokken Drie dagen geleden, antwoordde zij, met ge broken stem. Hebt ge zijn signalement aan alle dagbladen en aan de prefectuur van politie gestuurd? Dat alles heb ik gedaan alles, wat binnen het bereik mijner krachten log. Van (len oorlog, die uit was. De oorlog was uit, maar hij is het niet meer, dat zal zelfs Chamberlain niet meer kunnen beweren. Zaterdag seinde Kitchener Vandaag hebben de Boeren een trein op de noordelijke lijn, tusschen YVaierval en Hamanskraal in de lucht laten springen. Een troep van 250 Boeren opende onmiddellijk het vuur op den trein en staken hem daarna in brand. Luitenant-kolonel Vandeleur, van de Irish Guards, sneuvelde. Van de andere verliezen is nog geen rapport ingekomen. En gisteren vervolgde hij, dat de verliezen bij den treinoverval bij Hamanskraal behalve overste Vandeleur bedrageu negen man ge sneuveld en 17 gewond, die allen naar Pre toria zijn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchtten daarop. He geleide was 45 man sterk. Nu willen we veel gelooven, maar dat geleide 45 man sterk was, gelooven we niet Vooreerst zou dau geen luitenant-kolonel 't bevel gevoerd, en ten tweede zouden ze zich dan wel eerder hebben overgegeven dan toen 26 man waren gevallen. Het is dan ook heel duidelijk, waarom Kitchener het getal een beetje verkleint misschien laat hij een nulletje weg voor eerst moesten die menschen zich dapper ge dragen, als alle andere Engelsche soldaten maar, eu dit is 't voornaamste, in Engeland mag me i eu niet weteu, dat vlak bij Pretoria zulke s erke escorte noodig zijn het laad was immers een veroverde kolonie. En nu deze ontdekking, 't Moet vreeselijk zijn voor een jingohart. Maar tr is meer vreeselijks voor een derge lijk hart, veio idersteld, dat jingo's harten hebben. De verliezeulijst vermeld vier manschap pen gesneuveld, twaalf gewond bij Jaskraal in den Vrijstaat op 28 jl. Dus een flink gevecht en niets er van vermeld, dat doet dubbele ergheid ver moeden. Ook de Kaapsche correspondent van de Times te Middelburg geeft eenige bizonder- heden omtrent den toestand iu de Kaap kolonie, waaruit ondubbelzinnig blijkt dat het terugdrijven der Boerencommando's in de middendistricten totaal is mislukt. Daar toch lezen wij Botha's commando is tusschen Cradock eu Queeustown, maar verdeeld in zooveel kleinere troepen, dat moeilijk met juistheid is op te geven, waar de Boeren zich bevinden Lotter is in de kloven ten oosten van Cra dock, terwijl Theron verder naar het zuiden En heeft men nog geen spoor van hem gevonden? Hoe laat verliet hij ODgeveer het huis Om drie uur; hij is te voet vertrokken. Zij deed een geweldige poging om zich te 'oe- heerschen en ging toen voort: Hij was in den laatsten tijd zoo vaak uit zijn gewonen doen, dikwijls kwam hij mij treurig voor en verstrooid, terwijl hij 'och anders zoo vroolijk en opgewekt is. Dat schiet mij nu alles weer te binnen, en dan zag hij vaak Georg en mij met een zoo wonderlijken blik aan. Die arme, arme kleine jongen. Hij weet nog van niets, zulk een slag zou hem het leven kunnen kosten, hij is zoo zwak en ziekelijk. Wat is dat De bel was voor de tweede maal overgegaan en bleek van angst, stortte Johanna opnieuw op het venslor toe. Maar haar hoop bleek wederom vergeefs ie zijn geweest; het was do melkboer, die gebeld had en nog wel twintig maal dien vooi middag werd zij op die wijze opgeschrikt, zonder dat haar hoop werkelijkheid werd. De heer Merentier had intusschen afscheid ge nomen zij was weer alleen met de dienstboden. Ieder oogenblik stuurde zij iemand uit om te trachten iets te weten te komen en telkenmale werd haren vei wachtingen opnieuw de bodem ingeslugcu. Georg was opgestaan en had haar iachend omhelsd. Zij had het hoofd moeten af wenden om de tranen te verbergen, die in hare oogen opwelden. Tegen den middag kon zij het niet langer uithouden zij verliet het buis eu stapte in het eerste rijtuig het beste. Naar de Morgue, riep zij nauw verstaanbaar, den koetsier toe, toen deze zich met vragende blik tot haar wendde. V. Het was een lange tocht; tengevolge van de sneeuw, die de straten met een dik winterkleed bedekte, ging het rijtuig uiterst langzaam voor waarts. Johanna rilde. Haur oogen waren droog en een zeldzame vastberadenheid sprak uit haar trekken in verwarring joegen de gedachten haar door het hoofd. Als in een droom zag zij kaar vervlogen leven voorbijgaan. Zij had haar moeder nauwelijks is getrokken en zich nu in den omtrek van Willowmore bevindt. De genoemde streken nu vormen juist het gebied, waaruit met zooveel ophef de Boereu waren verdreven door alle troepen die Fiench tot zijne beschikking kon krijgen. En de Kaapstadsche berichtgever van de Daily Mail meldt Scheepers' commando is het Zuidwestelijk gedeelte van de Kaapkolonie binnengevallen, dat totdusver door de invallers verschoond was. Dientengevolge heeft hel legerbestuur zeer strenge maatregelen genomen om het geheele verkeer tusschen Kaapstad eu het Zuidwesten van de Kolonie te stremmen. Officieel wordt dit bevestigd De Boeren onder Scheepers eu Van der Merwe zijn Zuidwaarts, lot voorbij Ouds— hoorn, doorgedrongeu. Den 27sten heeft men hevig hooren vureu ten Westen van Oudtshooru. Gaat dat op Kaapstad zelf aan Och, och, wat is die oorlog toch uit. Met de herlering der krijgsbedrijven komen ook allerlei nieuwe geruchten over de be weging van De Wet. De een beweert, dat hij bij Ladybrand gezien is, een ander echter verzekert dat hij bij Mafeking is, cn hij kan toch niet tegelijk in 't N.-YV. van Transvaal en in 't Z.-O. van den Vrijstaat zijn. Evenzoo gaat 't met generaal Smuts die met een houten been op een paard moet zitteu, wat ook al vau een ander Boereu— genei aal is gezegd. En een corrsspondent der Kölnische Zei— tung verklaart, dat ook de Engelsche Kaap kolonisten ontevreden worden op de regeering die hen niet beschermen kan en de kaffers oproerig maakt. De Daily Mail bevat het verhaal van een uachtelijken aanval op een Boerenkamp bij Harrismith, waarvan Kilchener wel opgepast heeft melding te maken. Voor het aanbreken van den dag rukieu uit het Engelsche kamp bij Harrismith in den noordoostelijken Vrijstaat op 28 Juli 300 man van de 35ste Comp Yeomanry en 110 man van de Harrismith Light Horse (vermoedelijk verradcis) uit, alleu gezeten op uitgelezen Canadeesche paarden. Even voor drie uur kwamen in de richting van het Engelsche kamp een drietal mannen aan wandelen, welke de schildwacht aanriep en die toen yeomen bleken te zijn. Zij zeiden van hun troep te zijn afgedwaald. Maar een poos later kwamen er weer een paar zulke zwervers aan en dat ging zoo voort tot 's middags drie uur. Eindelijk lekte het geheim van deze zonderlinge „afdwaal* partij op groote schaal uit. De geheele macht D' 111 gekend, zwak en ziekelijk, had deze steeds haar kamer gehouden en de geboorte van den kleinen Georg had haar het leven gekost, Hoe diep zij ook de herinneringen uit haar kindsheid binnen drong, steeds zug zij het goede, lachende geluai van haar vader over zich heengebogen. Hij had haar opgevoed en verpleegd, toen zij nog heel klein was en een gevaarlijke ziekte aan haar leven een eind dreigde te makeu. Haar voder had gansch haar leven en haar geluk uitgemaakt en ook zij was vaak zijn troost geweest. Zij dachl er aan, hoe good hij steeds vóórhaar geweest was en met lachende grootmoedigheid aan haur minste grillen had toegegeven. Al vorens hij zich naur zijn kantoor in de Rue d'Antin be gaf, maakten zij een wandeling in het Bois de Boulogne,'8 avonds was hij met haar nuar ,soirées" gegaan en zoo gelukkig geweest, waaneer zij de schoonste en meest gevierde van allen bleek. Terwijl zij oa» die gezellige feesten dacht, waarop zij, anderen ver in de schaduw stellend. Is koninginue schitterde, rees voor haar great het beeld op vnn een anderen man, die eveneens een groote plaats in haar hart innam het was de verloofde, haar eigen keus. Waarom was hij niet bij haar in deze moeilijke oogeablikken Zij kende hem reeds voor twee jaren, Itaoul de Viverol was voortgesproten uit een oude familie uit het Zuiden. Gedurende den oorlog had hij zich onderscheiden cn op zekeren avond, toen hij haar in eenvoudige oprechte bewoordingen ver haalde van een onderneming tegen eeu vijaude- lijkcn post, dien hij gevangengenomen had, had zijn heldenmoed haar bewondering ingeboezemd. Deze bewondering was tot liefde aangewassen. Raoul was niet rijk, maar wat hinderde dat? Was zij niet rijk voor twee? Met de volle op rechtheid van haar licht ontvlambaar gemoed had zij haar hand in de zijne gelegd. Haar vader, wien zij haar liefde beleden had, gaf zijn toestemming en binnen weinige weken zou de bruiloft gevierd worden. Juist reed de wagen bij de brug den hoek om. Als uit een droom opgeschrikt, sidderde Jo hanna en vlug keek zij uit het venster. Bleek en uitgeput zonk zij achterover in de kussens van het rijtuig terug. Gepijnigd door de overmaat van ellende en was in hinderlaag der Boeren gevallen, waarbij, zooals gezegd, een luitenant sneu velde, drie man gewond werden en 30 in handen der Boereu bleven als gevangenen. De rest werd niettemin ook bevrijd van hun vilten hoeden, geweren, bandeliers eu over jassen. De verliezeulijst van Zaterdag maakt mel ding van een door Kilchener nog niet ver meld gevecht bij Jaskraal in den Oranje Vrijstaat op 28 Augustus. Daar heeft het 2de Irish Fusiliers, zooals blijkt, klop ge had. Luitenant Wallis is er gesneuveld, en 7 man zijn er zwaar gewond. Een licht. Een beetje beter is in hetzelfde gevecht het 2de Dublin Fusiliers er af gekomen. Dit kreeg twee dooden en twee zwaar gewonden. Het 3de Kiug's Royal Rifles kreeg een ge sneuvelde en twee zwaar gewonden. Ver moedelijk zullen nog wel eenige licht ge wonden en vermisten volgen. Het 5de Viciorian Monted Infantry heeft 27 Aug. bij Hlobaue, nabij Vrijheid, een luitenaut verloren, die gesneuveld is, twee zwaar en een licht gewonde. De Z.-A. Politie heeft een onplezierige ontmoetiug gehad bij Rietpan op 28 Augustus (2 zwaar, 1 licht gewond). Verder wordt gerept van gevechten bij Heilbron, Bloemfontein, YVater- valbrug, Jetsbokhoekburg Lindley, Kroon stad, enz. De Oranjerivier-,,kolonie" is dus ook nog niet geheel rustig, al betreft het soms enkel alleenstaande gevallen of „sni ping*. De verbijsterde sterftecijfers van de con centratie-kampen hebben zelfs dc Standard getroffeu. Zooals een telegram reeds heett gemeld, waren er in Juli in Transvaal 1067 sterfgevallen, waarvan 860 van kinderen, op een concentratiekampen bevolking van 62,479. Het blijkt nu, dat Middelburg 342 gevallen leverde en Potchefsiroom 133, waarvan 109 kinderen. De Standard bekent nu eindelijk ook, dat „het hooge sterftecijfer pijnlijk moet zijn voor menschen van gewone hu maniteit* en dat „als het bleef bestaan ge durende een jaar, een vijfde van de geheele bevolking der kampen zou wordeu wegge vaagd." De Star doet naar aanleiding van dezen moord, op reusachtigen schaaal door Enge land op voor 't grootste deel onnoozele kinderen gepleegd, nog eens een hartstochte lijk beroep op het Engelsche volk om een einde te maken aan de slachting in deze „hellen van ziekte*, ter wille van eerzuchtige politici en hebzuchtige financiers, onder da Boerenkinderen. „Er is eene stem gehoord in Rama, eene klage, een zeer bitter geween Rachel weent over hare kinderenzij weigert zich te lateu troosten over hare kinderen, omdat angst, had zij haar besluit genomen en zoolang zij zich nog ver van het sombere gebouw bevond, was het ijzingwekkende van haar tocht in haar nog niet tot klaarheid gekomen. Nu snoerde echter een vreeselljke angst haar 'thart te zamen en zij drukte zich bevreesd tegen de achterzijde van het rijtuig uan, nis wilde zij het tot staun brengen. Spoedig had haar energieke natuur echter de overhand op die zwakte ge kregen. Een verlangen, vol angst, beheerschte liaar ziel; zou zij eindelijk zekerheid krijgen omtrent de oorzaak van dat plotseling verdwijnen? De wagen hield stil en langzaam stapte zij uit de blikken der nieuwjgierigen, die voor de deur van liet gebouw stonden en de tentoonge stelde fotografieën bezagen, rustten vol verbazing, belangstellend op de sclioone, voorname dame, die alleen op zulk een plaats verscheen. Zij eloegeu de oogen neer liet werd haar koud om het hart bij den aanblik dier veelbeteekenda portretten eu kleeren, die opgehangen waren aan de muren. Nadat een portier haar den weg gewezen had r.aar de bureaux, opende zij eon deurtje links, dat naar de kanselarij voerde. Achter een stapel groene cartons, zat een ver grijsd beambte en scliieef in mooi rondschrift op een of ander lijkrappori. Een scherpe carbolluclit uit de aangrenzende vertrekken vermengde zich met den geur van een stuk gebraad, dat op de gloeiende kachel opgewarmd werd. Vermoeid zonk Johanna in een armstoel. On verschillig richtte de benmbte zich op en vroeg haar beleefd naar de reuen harer komst. In korte, afgebroken zinnen deelde zij hem mede, met welk doel zij gekomen was. Hoo heet de heer, dien ge zoekt? Mijnheer Désiré Bacédat, bankier to Parijs Iloe oud? Zestig jaar. Hij heeft lang, grijs haar en is zeer lang. Bijzondere kenteekenen Geene of neen, pardon, aan het voorhoofd boven het linkeroog had mijn aime papa oen litteeken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1