De czaar in Frankrijk. BINNENLAND. Men zie onder de advertentien „DE GRANDS MAGASINS" DU PRIN- TEMPS VAN PARIJS. s, dat 2500 bereden troepen nu op weg zijn naar het zuiden om generaal French te versterken. Dat French die versterking hard noodig heeft, spreekt vanzelf. Uit het laatste officieele bericht blijkt dat hij 34,000 man onder zijn bevelen heeft, maar wat zijn dat voor mannen, en waar zijn zij Zeker 10.000 man zijn zoo gebonden aan de 1500 Eng. mijlen spoor ten zuiden van de Oranjerivier, alsof elke soldaat vastgeke tend was aan de 260 meter rail die hij in theorie ondersteld wordt te bewaken Nog 10,000 bestaan uit plaatselijke vrij willigerscorpsen en stadswachten, en met de overblijvende 14,000 man moet French de bijna hopelooze taak ten uitvoer leggen een oproerig gebied van de grootte van ge heel Frankrijk tot rust te brengen. In den laatsten tijd zijn Hollandsche boeren, vooral in het district Cradock, die in den loop van den oorlog hoogstens on zijdig gebleven waren, niet meer op hun hoeven te vinden. Dat zij zich bij de in vallers gevoegd hebben, wordt niet betwijfeld en het feit strekt tot steun aan lien die zich verzet hebben tegen de openbare te rechtstellingen van den laatsten tijd. Dat gezeten landbouwers, die anderhalf jaar geleden er niet voor te vinden waren de Boeren metterdaad steun te verleenen toen de zaak der Republieken vooruitscheen te gaan nu, te elfder ure, de wapens opnemen voor een hopelooze en bloedig guerrilla, dat is een van de merkwaardigste dingen in deze voorbeeldeloozen oorlog. Intusschen, het is de waarheid dat het lang verwachte eindelijk gebeurd is. De Hollandsche bevolking van de Kaapkolonie is in opstand, het dient nergens toe, dat te verbloemen. „Generaal Botha trekt metl een strijdmacht van 1500 man, vergezeld van de voornaamste commandanten, uit Transvaal, ten Oosten vaa Eimelo, naar Zoeloeland." Aldus een telegram uit Durban. Zoeloeland ligt aan de kust, tusschen Na- tal en het Portugeesch gebied. Wat hij daar zou moeten doen is vrij duister. Het zal wel een schijnbeweging zijn, ora zijn inval in Natal, waarbij naar 't schijnt, De Wet hem vergezelt te beter te kunnen volvoeren. Intusschen blijken er al Boerenmachten in Natal zelf te zijn, want den lGden werd aan de Boren-Toegela reeds een hotel vernield en vee geroofd, terwijl bij Oliviershoek werd gevochten met den bekenden onbekenden uitslag. Ook in 't Westen van Transvaal, bij Vrij burg, is gevochten, waaromtrent de verliezen- lijst meedeelt, dal een luitenant en 12 man gewond en 4 man gesneuveld zijn. En 't is nog maar een klein begin de Boeren hebben planoen ora er van te schrikken In een brief vau commandant Grobleraan een Hollandsch lid van den Kaapschen Wet- gevenden Raad, die onlangs den Engelschen in handen werd gespeeld, zegt deze „Wij trekken thans gewapend op tegen Charter land. Ons plan is, om met Gods hulp te nemen al wat Eogelsch is, in Zuid-Afrika door te dringen van zee tot zee en onze vlag te doen waaien over geheel Zuid Afrika, onder Afrikaausche regeering." Natuurlijk is onmiddelijk geseind om tegengif voor Kitchener's berichten die de stemming van 't publiek en erger die vau de Beurs bederven. Fluks werden daaarom een paar comman do's genomen, dat van Koch met 55 man en het Caroliua—commando, bestaande uit 54 man. Eén vraag dringt zich op Waarom wordt dit zoo kortaf gemeld en niet met groote vreugde luid bejuicht Kitchener lijkt wel pro-Boer te worden, want in 't zelfde telegram verzuurt hij 't suikerklontje weer, dror te melden van de hevige verliezen, die kolonel Lovat in een gevecht met Kritzinger leed. In particuliere berichten uit Durban aan gaande de nederlaag van majoor Gough Dinsdag 1. 1. te Bloedrivierpoort, ten zuiden van Utrecht, door een Boerenstrijdmacht onder generaal Botha wordt nader gemeld, dat de colonne bereden infanterie Zondag Dundee verlaten had en de rivier Buffalo (de grens tusschen het noordoosten van Natal en Transvaal) was overgetrokken. AaD den Transvaalschen oever had de coloune een aanval gedaan op een hoeve, welke ma joor Gough meende dat bewoond was. Inderdaad trokken er een aantal Boeren uit, zoodat de Engelschen vlug optrokken, toen eensklaps van de aangrenzende kopjes een heftig geweervuur werd geopend, waar door de colonne op de vlucht werd ge dreven. De spoorweg is nabij Paardekop vernield. Tien. wagens zijn gederailleerd. Zes man en dertig paarden gedood. [Paardekop ii een station aan den spoor weg van Pretoria naar Dutbao, ongeveer half weg Standerton en Volksrust.] De officieele opgave van de verliezen van Cough's Natalsche strijdmacht op 17 dezer toont, dat na het gevecht het aantal ver misten 230 bedroeg. De bladen bevatten eeu telegram uit Kaapstad van heden, dat de kruiser Barra- conta te Simonstad is aaugekomen. Al haar beschikbare manschappen zullen worden ge bruikt in verschansingen om Mosselbaai te verdedigen. De kruiser Gibraltar wordt vol gende week verwacht. Drie Boeren, waarvan een neef van Joubert, zijn in den nacht vaD den 20sten uit Ber muda ontsnapt. Zij slaagden er in een uiterst moeilijk be gaanbare, dik met bosschen bedekte streek vol holen te bereiken. Zij zijn nog voort vluchtig. zijn, naar men zegt, De laatste dag. Zaterdag, de laatste dag van het verblijf van den czaar en de czarina van Rusland in Frankrijk, was mooi begounen met zonne schijn en heerlijk weer. Achter Reims, waar bij Béiheny de revue gehouden zou worden waren van den spoorwcgzijlijnen gelegd voor de extra-treinen waarmede de ga&ten de Republiek naar de tribunes gebiacht werden De toeloop van nieuwsgierigen was ge weldig. 's Nachts reden 80 extra-treinen die alleen uit Parijs ruim 50.000 personen aanbrachten. In het Grand Hotel ie Bétheny betaalden Amerikanen 1000 francs voor een toegangskaart tot één van de tribunes. Deze tribunes, 8 in getal, besloegen een lengte van 2 K.M. en konden bij elkaar 80 000 personen bevatten. In het midden, eenigs— zins vooruitspringend, stond de eeretent, in rood fluweel getooid. Er voor waren eeni prachtige bloembedden aangelegd. Aan de zoom van de wijde, zacht oploo— pende vlakte, hier en daar met boschjes begroeid, stonden de trocpeu der vier leger korpsen opgesteld, die aan de wapenschou wing zouden deelnemen. Om 9 uur steeg de militaire ballon—captif op met Russische en Fransche vlaggen aan het schuitje. De hemel werd tegen dien tijd langzamerhand bewolkt. Om 10 uur kondigden kanonschoten de komst van den czaar en de czarina aan en ontstond beweging onder de aanwezigen op het eere terrein de presidenten van Senaat en Kamer, de ministers met hun dames in lichte toiletten, de Russische officieren met generaal Sacharow, den chef van den Rus— sischen generalen staf, aan het hoofd. In de verte maakte zich inmiddels een bont kluwen van ruitergestalten van deu horizon los. Het was de czaar met zijn gevolg, die reeds bezig was de fronts der troepen af te rijden. De stoet werd geopend door eeu detachement kurassiers en een schilderachtige groep der Aigerijnsche opper hoofden iu purperroode en verblindend witte boumous. Daarop volgde op een afstand van 150 Meter de czaar op een prachtig paard. Nicolaas II droeg de Russische admiraalsuniform met het groot cordon van het Legioen van Eer. Naast hem, in een open rijtuig, met vier, door aitillerislen ge reden, paarden bespannen, de czarina in het zwart gekleed, met haar eeredame. Rechts van haar reden, eveneens in een met 4 paarden bespannen rijtuig, president Loubet, dc premier Waldeck Rousseau en encraal Dubois, de chef van het militaire kabinet van den president der Republiek. Hel slot van den stoet werd gevormd door een schitterend gevolg van Fransche en Russische officieren eu een escadroii ku rassiers. Het duurde drie kwartier, voor alle troe pen waren geïnspecteerd. De stoet reed toen onder geestdriftig gejuich langs de tribunes naar de eeretent. Hier werd door generaal André, den minister van oorlog, der czarina een bloemenmand overhandigd namens alle geueraals van het Fransche leger. Een half uur later begon het dénlé der troepen onder bevel van generaal Brugère. Er namen 140,000 man en 30,000 paaiden aan deel. Eeu schitterend gezicht. Om half !->«» j T-j. een was het défilé geëindigd. Toen de vaandels voorbijkwamen, gingen de czaar, de czarina en Loubet staau. Na het défilé veieenigden zich de 30 ca valerie-regimenten op een linie van 2 K.M. lengte tegenover de tribunes tot een front- aanval. Op een teeken van generaal Bru gère stormde deze geweldige ruiterdrom vooruit. Üe vochtige bodem verhinderde het opdwarrelen van stof, zoodat ieder regiment duidelijk te onderscheiden was. Op 50 meter van de tribune maakte de massa plotseliug halt, begroet door bruisende bij- valstormen. Hier en daar galoppeerde eeu paard zonder belijder rond. De revue was hiermee geëindigd. Aan het déjeuner nam president Loubet hel woord en sprak „Sire, terwijl ik Uwe Majesteit en de cza rina uit naam der Fransche republiek dank zeg, dat gij htbt willen aanwezig ziju bij de moedgevende tooneelen van deze laatste dagen, dwaalt mijn geest af naar de groote politieke daden, die daaraan zijn voorafgegaan en die er al haar beteekenis aan geven zij zijn voorbereid en gesloten door uw doorluchten vader en Carnot en plechtig geproclameerd aan boord van de »Pothuau« door uwe Majesteit en door Felix Faure. Het verbond tusschen Rusland en Frank rijk heeft tijd gehad, om zijn karakter te versterken en vruchten te dragen. Eu waar niemand twijfel koesteren kan aan het bij uitstek vredelievende denkbeeld, dat er het aanzijn aan schonk, daar zal ook niemaud kunnen onikeunen, dat het heeft bijgedrageu, op krachtige wijze, tot het behoud van het evenwicht tusschen de Europeesche mogend heden, een noodzakelijke voorwaarde voor een vrede, die om vruchtdragend te zijn, niet onzeker en twijfelachtig zijn mocht. Het heeft zich ontwikkeld met de wapenen (beweging) en de quaesties die gerezen zijn hebben het waakzaam gevonden en gereed zijn eigen belangeu te verbinden aan de algemeene belangen der wereld, maar tevens gematigd, omdat het sterk is, en bij voorbaat gewonnen voor de oplossing, die door de rechtvaardigheid en de menschelijkheid wer den ingeboezemd. (Hernieuwde beweging.) Het goede, dat het deed, is een waarborg voor het goede, dat het nog doen zal, en het is met dit volle vertrouwen, dat ik, na een eerbiedige herinnering gebracht te heb- beu aan de edels grondleggers van het werk, waarvan deze dag de prachtige wijding is, mijn glas ophef ter eere van den roem en het geluk van Uwe Majesteit en van de czarina, en de geheele keizerlijke familie, en ter eere van de welvaart van Rusland, den vriend en bondgenoot van Frankrijk.* De muziek speelde het Russische volks lied. President Loubet had met ontroering ge sproken, die alle aanzittenden pakte, eu die nog sterker werd toen de czaar het volgende Antwoord voorlas Mijnheer de president, op het oogenblik dat wij Frankrijk gaan verlaten, waar wij nogmaals ontvangen werden op zulk een hartelijke wijze, hecht ik er aan, onze innige dankbaarheid en levendige ontroering uit t spreken. Wij zullen altoos, de czarina en ik, d heerlijkste herinneringen behouden aan deze weinige dagen, die vervuld waren met in drnkken, welke diep zijn gegrift in onze harten en wij zullen van verre, zoowel als van nabij, blijven medewerken aan alles wat het ons bevriende Frankrijk betreft. De banden, die onze landen vereenige zijn nogmaals versteikt en hebben eene nieuwe wijding omvangen, door de belui gingen van wederzijdsche sympathie, di hier met zooveel welsprekendheid zijn geuit en die een zoo hartelijken echo hebben gevonden in Rusland, (Beweging Het innige bondgenootschap van twee gropte mogendheden, bezield met de meeste vredelievende bedoelingen en die, hoewel zij haar rechten weten te doen eerbiedigen geen enkelen aanslag pogen te ondernemen op die van anderen, is een kostbaar element van geruststelling voor de geheele mensch heid. (Levendige beweging Ik drink op den voorspoed van Frankrijk de bevriende en met ons verbonden natie op het dappere leger en op deprachtige vloot van Frankrijk. Sta mij toe mijn dankbetuigingen te her nieuwen en mijn glas op te heffen te uwer eere Luide bravo's weerklonken. De muziek speelde de Marseillaise". Na het dejeuner kwamen de rijtuigen voor en ging het naar den trein, waarmede de vorstelijke gasten zouden afreizen. Een harte lijk afscheid vond plaats tusscben de gasten en de autoriteiten. Onder het spelen der vo'ksliederen vertrok de trein. Een kwartier later reisde president Loubet naar Parijs. Op het oogenblik dat de czaar de grenzen passeerde, zond hij den president der Re publiek het volgende telegram „Pagny Moselle, 9 uur 40 's avonds.* Onder den glansrijken indruk van de weinige dagen in Frankrijk doorgebracht, willen de czarina en ik u de levendige uitdrukking herhalen van de gevoelens, die ons bezielen bij het verlaten van den Franschen bodem. Diep bewogen, verzoeken wij u onze op rechte dankbaarheid te aanvaarden en deze te willen overbrengen aan allen, die met roerende hartelijkheid deelnamen aan de betuigingen, die ons ten deel zijn gevallen. Aali de door Rusland zoo geliefde en ge waardeerde Fransche natie richten wij onzen oprechten dank en voegen er de hartelijkste wenscheu bij." De czaar verzocht minister Waldeck Rous seau te overhandigen 100.000 francs aau de armen van Parijs, 15000 aan die van Duinkerken, 15000 francs aan die van Com- piège, 15000 aan die van Reims en 5000 francs aan de slachtoffers van de ontploffing te Rapault bij Tours. WAALWIJK, 25 Sept. 1901. Werklieden vereeniging. Maandag om 8 uur had alhier de eerste algemeene vergadering plaats van de nieuw opgerichte "Weikliedenvereeniging. Velen, ook niet-leden, waren opgekomen, om van hunne belangstelling te doen blijken, zoodat de ruime zaal goed bezet was. De Geestelijke Adviseur opende namens het Bestuur de vergadering. Na alle aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, las ZEerw. de statuten der Vereeniging voor, en daar geen der leden op deze eenige aanmerking had te maken verklaarde ZEerw. ze aldus onveranderd ter goedkeuring aan Ziju Excell den betrok ken Minister te zullen opzenden. Nu werd het woord verleend aan Prof Dr. J. Le Blanc, die een prachtige, waarlijk schitterende rede hield. Op voor iederen toehoorder bevattelijke wijze, wederlegde Zijn Ilooggel. in zijn eerste gedeelte afdoende, sommige opwerpin gen, die hetzij uit onwetendheid, hetzij uit minder welwillende gezindheid, tegen de bonden in 't algemeen of tegen de inrich ting van dezen bond in t bijzonder ge maakt worden, terwijl het tweede gedeelte een schitterend pleidooi was zoowel tegen het het //socialistisch# beginsel als vóór de sociale beginselen van den grooten Paus Leo XIII. Na eene zeer welsprekende waarschuwing tegen het geraar dat gelegen is in Vereenigingen die niet op echt chris- telijken grondslag zijn opgebouwd, sloot zijn Hooggel. deze schoone rede onder daverend en langgerekt applaus der toehoorders. V aar lijk was liet uit het hart gegrepen van allen, toen de Eerw. Adviseur namens alle aanwezigen zijn hartelijken dank uit sprak voor deze leerzame reden en er de hoop aan toevoegde, den geleerden en be zielenden spreker nog menigmaal in zijne geboorteplaats te mogen zien optreden. Aadat de ZEerw. Heer Pastoor nog een hartelijk woord van dank en aanmoediging had gesproken, werd deze eerste algemeene Vergadering van de It. K. Werkliedenver- eeniging te Waalwijk gesloten. Moge zij groeien en bloeien, en een zegen worden voor de arbeidende klasse in Waalwijk en Besoijen Alg. Ned. Boud vau Schoenfabrikanten. Vergadering van de Afdeeling „Waalwijk, Baardwijk eu Besoijen van den Algera. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, gehouden den 23en Sept. 1901, iu het locaal van den Heer L. van Croravoirt te Baardwijk. Na opening der vergadering en lezing notulen welke onveranderd worden rekening van den Bond. Gekozen de heer Jobs. Leijtens tc Waalwijk. 5e. twee leden der commissie tot uit schrijving eener prijsvraag. Gekozen lieereu E. W. Klij berg-Per not te Waalwijk en Jos. Groenen te Besoijen. 3e. drie leden voor de redactie van bet officieel orgaan van bovengenoeinden bond Gekozen de heeren E de Bakker te Be soijen. A. II. Van Sohijndel te Waalwijk en II. PullensVan Drunen te Baardwijk. Voor zoover de gekozene leder, ter ver gadering aanwezig zijn, nemen zij de be noeming aan, terwijl den overigen sclirifte'ijk kennis zal worden gegeven van hunne be noeming. Nu nog een korte bespreking over het geen de afdeeling voorloopig kan doen met betrekking tot de oprichting eener Kamer van Arbeid, sluit de voorzitter na de gewone rondvraag de vergadering. Waterleiding. De staatsct. (No. 222) bevat de statuten der waterleiding maatschappij „de Lang straat, te Waalwijk. Doel het stichten van eene Waterleiding te Waalwijk en die te exploiteeren in genoemde gemeente en naburige gemeenten, ingevolge, de concessie door die gemeenten verleend, waarvan de voorwaarden voor zooveel de gemeente Waalwijk betreft, door het bestuur ditr gemeente zijn vastgesteld 25 Juli 1900. Duur: 30 jaren. Kapitaal: f82,500, in aandeelen van f 500. Inbreng a. koste loos de door de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Bezooieu aan M. Visser en J. Smit verleende concessie dezer waterleiding, b. een perceel land gelegen te Waalwijk. Directeur de lieer J. Smit, te Oud-Beier land voor de eerste maal, commissarissen de heeren dr. K. Lodder, arts. J. H. J. Van Iersel, lid der firma Van Iersel en Witlox, en G. J. M. Couvée. der goedgekeurd, wordt overgegaan tot verkie zing van lo. een lid der commissie tot nazien der Jubilc. De Eerw. Zuster Thecla in de Postel straat te VBosch (in de wereld genaamd Adriana Brans) herdacht Zaterdag 14 Sep tember den dag, waarop zij voor 25 jaren den religieusen staat aanvaardde. Djambi. De correspondent van de W.R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van lieden Den 21 sten dezer vertrok overste Chris- tan van Tiga Doesoen en nam Louboe Gre- sara, den zetel van den opstand. Aan onze zijde werden 1 mindere gedood en 5 ge wond De vijand liet 20 dooden achter. Vele hoofden gaven zich over. Wielerwedstrijd te Tilburg. De uitslag der gisteren gehouden wed strijden op de Tilburgsche wielerbaan is als olgt No. 1. Wedstrijd voor wielerclubs, waar aan door een zestal clubs werd deelgenomen. 1. v. d. Bruggen, VBosch. 2. A. Veraart Steenbergen. 3. P. Broos, Roozeudaal. No. 2. Va Mijl. Handicap-race. 1. v. d Bruggen, 's Bosc.i. 2. Viruly Breda, 3. Stouter, Haarlem. No. 3. Wedstrijd voor Amateurs over 10 K. M. 1. Lasson, Luik, 2. v. d. Bruggen, 's Bosch. 3. Hoorn, Amsterdam. Drie deelnemers moesten uit den strijd treden tengevolge van door een val bekomen niet erge verwondingen. No'. Tandem race over 3 K. M. 1. Viruly—de Fieliesthaz Goethart. 2. v. BruggenHoorn. Bevolking van Nederland. Blijkens de uitkomsten der 8e tienjaar- sche volkstelling telt Nederland 1121 ge meenten. Op 31 December 1899 woonden in Neder land 5.104.137 personen, waarvan 2.583.535 vrouwen en 2.520.602 mannen. Het aantal bewoonde huizen bedroeg 890,157, waaronder 141 keten en 1 schuur; dat der onbewoonde woonhuizen 30.708 dat der woonhuizen in aanbouw 4.346 dat der bewoonde schepen 10.445, waaronder 35 arkendat der bewoonde wagens 224. Voorts waren er nog 69.995 onbewoonde gebouwen als kerken, scholen, schuren, pak huizen enz. In het geheele Rijk waren 1.024.277 huisgezinnen890 347 mannelijke en 133.930 vrouwelijke hoofden van gezinnen; 1.307.415 mannelijke en 1.218.813 vrou welijke kinderen. Personen in dienstbe trekking: 6.820 mannelijke en 165 312 vrouwelijke. Afzonderlijk lerende personen: 34.988 mannelijke en 54.207 vrouwelijke. Aantal ongehuwde mannen 1.590.178, idem vrouwen 1.561.358; gehuwd te za- men wonende 837.475 mannen en 838.247 vrouwen; gescheiden van tafel en bed 1417 mannen eu 1712 vrouwen; weduwnaars 89.855 weduwen 178.443; gescheiden van echt 2131 mannen en 3740 vrouwen. Kerkelijke gezindten: Nederl. Hervorm den 1,217.200 ra., 1.253.821 vr. Waalsob Hervormden: 4370 m„ 5487 vr.Remon stranten: 9040 m, 11.767 vr.Chr. Ger. (afgescheidenen): 26.614 m., 28.015 vr. Doopsgezinden: 27.690 m., 30.099 vr. Evang. Lutherschen: 34.011 m., 36.235 vr.Hersteld Lutherschen: 10.445 m., 12.206 vr.Gereformeerde Kerken: 177.751 m, 183.378 vr.Roomsch-Katholieken 886.678 m., 903.483 vr.Oud-Roomschen 4269 m., 4485 vr.Nederl. Israëlieten: 47.478 m., 50.865 vr. 2628 m., 3017 8158 m., 9657 zindte64.200 onbekend 70 m,, 2.583,535 vr. net Hof. II. M. de Koningin zal in het laatst dezer weck naar het Loo terugkeeren. H. M. ontving Zaterdag verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten. Z. K. II. de prins der Nederlanden heeft Zaterdagavond van het begin tot het einde de voorstelling bijgewoond in liet circus Barnuin en Balley. Z. K. II. werd bij liet binnenkomen door het overtalrijk publiek, dat de tent tot in den nok toe vulde, met luide toejuichingen begroet waarna de prins omringd door eenige leden van liet militaire huis, plaats nam in een loge, daartoe iu 't bijzonder ingericht en versierd met de Nederlandsche eu Arne- rikaansche vlaggen. Met veel belangstelling volgde Z. K. H de voorstelling, vooral de paardendressuur, en in 't bizonder de hippodromewedrennen wekten de bewondering van den prins. Bij het heengaan speelde het muziekkorps het Wien Neerlands Bloed. De prins was in burgerkleeding. Uit Oldenburg wordt gemeld, dat de groot hertog en de groothertogin van Oldenbur* inet hun dochter op hun stoomjacht een reis naar Nederland te doen en dat het vaartuig te Amsterdam of IJ maiden zal binnenkomen. Een bezoek aan de koninklijke familie in den Haag de groothertogin is de zusier van prins Hendrik ligt in het voorne men van bet vorstelijk gezelschap. Hof van abritnge. De meening, dat van den Raad van Beheer van het Hof van Abritage thans de beslissing afhangt omtrent het verzoek om abritage door het Boerendri3manscha|i tot de gezantschapshoofden, die van dien Raad deel uitmaken, gericht, berust op een misvatting. Het Pormanente Hof van Abritage treedt eerst in werking tengevolge een speciale overeenkomst tot abritage tusschen twee mogendheden. De Raad van Beheer heeft slechts een zuiver administratief karakter en zal zich onbevoegd moeten verklaren. Mazelen. Op vele plaatsen iu 't Land van Alteua heerschen de mazelen epidemisch. Hier en daar is de school wel voor 95 pCt. ontvolkt. Treurig ongeluk. Men seinde gisteravond uit Maasi richt aan de N. R. Ct. Jhr. van Asbeck, kapitein van den gene ralen staf, is na afloop der manoeuvres met eenige buitenlandsche militaire attachés per automobiel naar Valkenburg gereden, waar het voertuig tegen een steenen poort stootte en omsloeg. Jhr. van Asbeck bekwam eeu schedelbreuk rn is stervende. De Duitsche attaché, overste von Ziegler, werd zwaar gekwetst en is in Calvariënberg opgenomen. De heeren von Müller,Russisch, en Klehsliadt, Noorsch attaché, zijn licht, en de chauffeur is zwaar verwond. Portug. Israëlieten: vr.Andere gezindte vr.Geen kerkelijke ge in., 50.979 vr.Gezindte oi., 41 vr. Totaal 2.520.602 Baardwijk. Zondag namiddag bijgelegenheid der nakermis gaf de harmonie St. Crispijo van Waalwijk een uitvoering bij den kastelein Pijneuburg aan de Spoorlijn. De toeloop der bezoekers was zoo groot dat velen zich met een staanplaatsje moesten behelpeD. De harmonie voerde een tiental nummers zeer verdienstelijk uit. Tot laat in den avond heerschte onder de meuigte een recht prettige stemming, die door geen enkelen wanklank verstoord werd, zoo niet laat iu den avond zekere A. v. d. H. een zeer oppassend jongman zonder eenige aanleiding door een onverlaat die tegenwoordig nog al eens meer lastig is, werd aangevallen en deerlijk mis handeld, en over 'tgezicht gesneden, werd dat hij Jtotaal onkenbaar was.Direct werd genees kundige hulp ingeroepen en de wonden ge naaid, I)e toestand van den verwonde liet veel te wenscheu over. De jeugdige dader zal ditmaal wel voor geruimen tijd onschadelijk worden gemaakt wat voor hem misschien nog een aanleiding tot verbetering zal zijn. Stemgerechtigde iugelanden in het 5e district van het waterschap „de Oude Maas" bevattende de gemeenten Baardwijk eu Drunen, zullen a s. Vrijdag 28 Sept. vergaderen ten köffiehuize van J. H. Krol, alhier tot het opmaken eener voordracht van 3 can- didateu voor de benoeming van een lid van het Bestuur in genoemd waterschap. AaD de beurt van aftreding is de heer J. A. J. vau Heijst, Burgemeester alhier. Blijkens het door B. W. gesloten inschrijvingsregister voor de nationale militie zijn ingeschreven 19 loteliugen, waarvan 4 redenen van vrijstelling hebben wegens broederdienstjen 2 als zijnde eenige wettige zoou. De loting zal plaats hebben te Waal wijk, op Dinsdag 29 October a. s. des voor middags te ÏO1/* ure. Sprang. Tot Wethouder is in deze ge meente is herbenoemd de Heer B. Verhoeven. Tot Amb.teuaar van den Burg. Stand zijn herkozen de H. H. Meijer en Verhoeven. Tot Armmeester is gekozen de Heer M. Vos, ter vervanging van den Heer P. D. Netten, die ontslag had genomen. Gedurende ruim 6 maanden is de jeugd der Ned. Herv. Gcmeeute alhier verstoken van godsdienstonderwijs, hetgeen bij vele ouders groote ontevredeuheid verwekt. Raamsdonksveer, 24 September. Het zoontje van H. S. viel Zaterdag al spelende in het Zuidergat. Door eenige werklieden welke aldaar aan het werk waren werd het ongeluk opgemerkt en is de kleine gered.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2