Nummer 79. Zondag 6 October 1901. 24» Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. De Zuid-Afiikaansche Oorlog 2c Diocc3Gnc Katholiekendag, UITVOERINGEN. De Echo van het Zuiden WAALWIJK. Zondag 6 Oct. a.s. nam. ten 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" ▼an Waalwijk en Besoijen op de zaal ♦Mu sis Sacrum» te Waalwijk worden uitgevoerd. PROGRAMMA AD LIBITUM. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 1 Oct. 1901, nam. 63/4 uur. Aan de orde I. Ontwerp besluit tot heffing van een hoofdelijken omslag en verordening op de invordering (ter visie II. Aanbieding rekening over 1900. III. Aanbieding begrooting van 1902. IV. Reclames Hoofdelijken Omslag. Voorzitterde burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Afwezig de heeren Baijens en Van Schijn- del. De voorzitter opent de vergadering en de secretaris leest de notulen der vorige ver gadering voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Baijens dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aangenomen als kennisgeving. b. Eeu besluit van Gedep. Staten, houdende de goedkeuring, aanvaarding erf stelling van Cooth. c. Een schrijven van den heer van Calker, dat hij benoeming als lid van het gasthuis- bestuur aanneemt. I. Ontwerp-besluit tot heffing van een hoofdelijken omsla» en de verorden in er nn de in vordering. De Voorzitter „B. en W. bipden u aan een ontwerp-besluit tot heffing Yan een hoofdelijken omslag en eene verordening op de invorderingmet eene hierbijgevoegde memorie van toelichting. De nieuwe verordening is samengesteld naar aanleiding van de wijziging van het desbetreffende artikel in de gemeentewet. Met het oog op de voortdurende uitbrei ding der gemeente en de daardoor noodzake lijk wordende bestratingen enz. is de som van f 6000 gebracht op f 6500. Zoover niet noodig zal deze meerdere belasting niet geïnd worden. Vorige jaren kwam het ech ter meer voor, dat we niet rondkwamen en dat wilden we verhelpen. Over 't algemeen is de belasting 't zelfde gebleven voor kleine kinderen wordt eene vermindering toegestaan. Op eene desbetreffende vraag van den voorzitter verlangt de heer Hoffmans voor lezing van het ontwerp-besluit, waaraan door den secretaris wordt gevolg gegeven. De heer Hoffmansde in ontwerp ge noemde aftrek van f 300 voor levensonder houd is dat voor iedereen." De Voorzitter: „ja, voor iedereen, vroeger werd niets afgetrokken." Daarna wordt door den secretaris de memorie van toelichting voorgelezen. De heer Hoffmans „«ie belasting K'ijft dus progressief?" De Voorzitter//een weinig wel, maar ze is geheel berekend volgens de nieuwe wet." Daarna wordt het ontwerp-besluit met de verordening op de invordering ongewijzigd aangenomen en zal door den Voorzitter ter goedkeuring aan de Koningin worden op gezonden. II. Aanbieding rekening over 1900. De Voorzitter: //Burgemeester en Wet houders hebben de eer U de gemeentereke ning over 1900 aan te bieden; die sluit met eene balans als volgt Ontvangsten f 51917.79 Uitgaven 51521.477s Ook hiervoor verzoek ik U eene commis sie van onderzoek te benoemen. Gekozen de heeren Eloflinans, Mombers en van Dooren, die allen, na eenige aarzeling van den heer Mombers, deze benoeming aannemen. De Voorzitter: „verlangt nog een van de heeren 't woord De heer Zeegers „ik wenschte wel een vraag tot U te richten. Zooals ik vernomen heb mankeert er in onze gemeente iets aan 't onderwijs, nl. dat er een onderwijzer te kort is. Volgens de wet moet die in Januari be noemd worden, maar volgens de leerplicht moest dit reeds gedaan zijn. Naar ik gehoord heb, hebben Burg. en W. reeds eene oproeping gedaan en heb ben zich 17 sollicitanten aangemeld. Mag ik ook weten wat de oorzaak, is, dat deze benoeming nog niet ter tafel is gekomen." De Voorzitter „De oorzaak is, dat er op de voordracht verschillende heeren voor kwamen die reeds elders benoemd zijn. B. en wethouders hebben nu een andere voor dracht moeten opmaken en opzenden en die is niet tijdig genoeg terug ontvangen om heden nog te worden behandeld, maar ik verzeker U, dat ze eenvolgende maal ter tafel zal komen. De heer Zeegers dankt den voorzitter voor zijne inlichtingen. De heer Mombers Ik wenschte te vra gen of er reeds een deskundige, voor het onderzoek der haven benoemd is, zooals besloten was het wordt tijd. De Voorzitter- Ja, 't onderzoek is op gedragen aan den heer Weijnands, die thans met met verlof is, maar binnen eenige dagen zal 't geschieden" Niemand meer 't woord verlangend sluit de voorzitter de openbare vergadering, ter behandeling van reclamens tegen den H. O. in eene met gesloten deuren. Batig slot f 426.311/s Ik verzoek de heeren eene commissie van onderzoek van drie leden <e benoemen. Gekozen als zoodanig de heerenH. Zeegers, P. Quirijns en H. Mulders, die allen de benoeming aannemen. III, Aanbieding begrooting voor 1902. De Voorzitter „verder hebben wij de eer U aan te bieden, de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1902. Vermoedelijke ontvangsten f 58194,28 uitgaven 58193,40 Vermoedelijk batig saldo f 0,f gehouden te Tilburg op 29 September Lezing v. Dr. Zinnicq Bergman. Er moet worden geholpen, spoedig en afdoende tengevolge der wanverhoudingen in onze maatschappijzoo klonk het woord van Leo XIII in Rerum Novarum. Dat woord is doorgedrongen tot aan de eindpalen der wereldvelen vragen zich af, ben ook ik iets schuldig aan hen, die onder mij staan het besef is gekomen, dat het niet voldoen de is te klagen over den storm, die ont ketend is, men begrijpt dat dien storm be zworen moet worden. Geen tiental jaren zijn voorbijgegaan, of de daden zijn gekomen. Het arbeidersvraag stuk is de voornaamste kwestie van onzen tijd, men begrijpt het ook in onzen tijd. Maar niet allen werken mede in de mate hunner krachten velen meenen, dat de en cyclieken niet voor hen zijn geschreven. Het tegendeel is waar. Men moet blind zijn om niet in te zien, dat er hier in de arbeiderswereld veel te verbeteren valt. Die blindheid belet te zien hoe de socialisten met sireuengezang onze werklieden lokken. Vergis u niet, ook de werkman denkt en leest tegenwoordig als wij niet helpen, gaan ze over naar de socialisten. Intusschen die vrceze moet niet onze leidsvrouw zijnwij moeten geleid worden door'hst bewustzijn der rechtvaardigheid. 't Is waar, alles kan niet ineens geschieden; maar waar is 't, dat de verbetering der sociale toestanden ons werk moet zijn. Uwe aanwezigheid hier levert het bewijs, dat gij wilt arbeiden. Aan de dringende opwekking des Pausen kan mijn zwak woord geen nieuwe kracht bijzettendaarom zie ik af van verdere opwekking De tegen woordigheid van mgr. den bisschop en den commissaris der koningin is aansporing genoeg. Wat is er tot heden gedaan in dit Bis dom, wat kan er nog gedaan worden Zie M. H. maatschappij en wetgeving hebben zich van den godsdienst ontdaan. Eertijd een God, nu aarde alleen, niets is er te winnen als goud en drekik wil, zegt de socialist, mijn deel van dat goud en dien drek. Maar dat goud is voor velen niet te bereiken. Is 'i dan wonder, dat ze onte vreden zijn Ja, men gaat over tot de daad. Zijn we niet opgeschrikt dezer dagen door de misdaad van Czolgosz. Duizenden juichen die laffe daad toe. Zal de wereld nog niet willen zien Trachten, dat er meer godsdienst kome in de harten der menschen? Ach, M. II., men zal geweld met geweld willen keeren, congressen beleggen, enz., maar betere menschen vormen, zal men ook dat Neen, M. H. sommige regeerders zieu in de priesters hun eersten vijand. Een woord van hulde aan onze Regeering, die de ver bannen kloosterlingen gastvrij opneemt. Bovendien, onze Regeering ziet in van welk nut de godsdienst kan zijn. Men zie de Troonrede (applaus). Bij een verhoogd godsdienstig leven zal de werkman herstel zijner grieven vragen; zijn kerk leert hem dit als plicht. Maar dat herstel moet komen op wettelijke wijze. Als de godsdienst is hersteld, zullen voorts de werkgevers de grieven der werknemers oplossen, want ze moeten inzien, dat dit is het recht der werklieden. Spr. komt nu tot de actie in dit diocees. Nieuwe parochiën verrijzen, onderwijzers bonden bloeien, heilige familiën zijn gesticht, hier en daar schiet een „geloof en weten schap" op. Voorts noemt spr. de dames- vereenigingen voor het II. Sacrament, de Vincentiusvereenigingen, vergeten wij deze laatste niet. Er wordt dus al krachtig gewerkt. Als aan de wenschen van dezen dag wordt be antwoord, is gezegd, wat er verder is te doen. Is daarmede nu alles gezegd Als de we reld godsdienstig was, zegt men, ja, maar dat is ze niet. Daardoor ontstonden mis standen, die moeten worden opgeruimd. De werkman heeft rechtmatige grieven. De huisvader gaat te veel op in den brood winner hij moet te veel werken, om zich met zijn gezin te bemoeien. In dien toe stand bevinden zich ook vele werklieden in dit bisdom. De werklieden hebben recht op voldoende levensonderhoud voor zich en zijn gezin in normale omstandigheden zonder dat te veel van hem wordt gevergd. Niet alle werkgevers kunnen dat geven, maar velen wel. Velen echter worden belet dit recht te geven aan den werkman door de internatio nale concurrentie. Maar de hebzucht vari het groot-kapitaal zal eindelijk moeten bui gen voor de kracht van vereenigde werk- liedenbouden. Wat deden zij al in dit diocees. Al veel. Ik mag niet nalaten hier te noemen pastoor Prinzen te Don-Bosch en kap. Wolters al hier. Mogen wij 't volgend jaar een R.K. gildenbond hier zien. In 't bijzonder wekt spr. nog op tot bestrijding van het drank misbruik. De matigheid moet een eerste plicht zijn. Hierbij hebben de werkgevers een voorbeeld te geven. Zij mogen maat regelen nemen tegen de dronkenschap en verbieden de Maandaghouders het huis. Wat moet er meer gebeuren. Verbetering dor zedelijkheid. Weren van meisjes uit de fabrieken. Het opzicht over de taak der vrouwen worde opgedragen aan een vrouw. Spr. noemt nog verschillende vereenigin- gen noodig ter oplossing van liet maat schappelijk vraagstuk. En nu M. H. rijst er voor mijn geest een beeld op van het kath. Noord-Brabant zooals dat in de volgende helft der eeuw- zal zijn een geslacht, niet verdorven door alcohol, een landbouw bloeiende; in de steden, werklieden in eigen woningen, sma kend huiselijk genot; in de krachtige vakvereenigingen vindt hij borg, dat zijn rechten worden verdedigdhij is verzekerd tegen ongelukken ziekte, dood, invaliditeit; de werkgever vertrouwt den werkman, hij beschouwt hen als menschen, gelijk hij. Dat moet zoo worden door de beginselen der katholieke kerk. Gij moet voortgaan do katholieke actie te versterken, de wen schen verwezelijken van den katholiekendag, opdat worde gehuldigd hel Koningschap van Hem, die alleen aan de waseld heil kan brengen, Christus God. De Voorzitter, de heer Mutsaers, deed daarop raededeeling van een tweetal tele grammen, en de antwoorden daarop, welke verzonden waren aan Z. II. Leo XII en H. M. Koningin Wilhelinina welker voor lezing met gejuich werd begroet. Namens de toehoorders dankte hij de beide sprekers van dezen avond. De toe juichingen hebben bewezen dat gij instemt met het gehoorde. Thans wacht u nog een verrassing n l. Z. Ex. de Commissaris der Koningin wil tot u het woord richten. Hieraan gaf deze gevolg Monseigneur, Mijne Heeren, Toen voor eenige jaren onze Koningin met Hoogstderzelver Moeder Tilburg bezocht, mocht ik het als een groot voorrecht be schouwen hen in deze eigen gemeente, het ordelievend en Oranjelievend Tilburg, toe te spreken en haar verzekeren ook van de toewijding der bevolking, niet alleen in Tilburg, maar ook in Breda en 's Bosch, waar men ook hen jubelend tegemoet trad. (Bravo's.) Toen de president mij voor ges weken verzocht om dezeu Katholiekendag bij te wonen, stelde ik dit op hoogen prijs. Ik ben de eerste om te onderschrijven dat de Noord-Brabantschc bevolking, de Katholieken van Noord-Brabant, den troon zullen schra gen. (Toejuiching.) De hooggeachte President spreekt van mijn familiewapen, ik ben geboren in den sehoot der Kerk ik heb mij nooit over mijn geloof geschaamd en hoop dit ook nooit te doen. (Bravo's.) Moge men door de Katholiekendagen aan den eisch dezer tijden tegemoetkomen. Moge later met gouden letters in de ge schiedenis worden opgeteekend dat de Kat holieke actie ten nutte van het algemeen van Noord-Brabant uitging. (Luide toejuiching.) Daarna is het slotwoord aan Z. D. II. Mgr. Van de Ven, Toegejuicht door de vergadering, betreedt Z. D. II. het podium en vangt aan Mijne Heeren, Na de hartelijke redevoeringen die hier dezen avond gehouden zijn, na die hoogge waardeerde woorden van Zijne- Ex. den Comm, der Koniugin, waarvoor ik gaarne mijn hartelijkcu dank en warme hulde breng, is 't mij aangenaam bij deze gelegenheid een woord tot u te kunnen spreken. Ik heb dezen grooten en allerbelangrijk- stcn dag geopend aan het altaar des Hee ren. Ik heb daar de voorlichting van den H. Geest afgesmeekt en Gods bijstand voor wat hier ging verricht worden, 't Past ook hier met God dezen dag te sluiten en u met Gods besten zegen heen te zenden. Alles wat ik hier heb waargenomen, van morgen in 't Heiligdom des Heeren, thans in deze vergadering vooral, maakt tot mijn vaste en volle overtuiging, dat deze 2e Katholiekendag, gehouden in 't nijvere Til burg niet behoeft achter te staan bij den eersten, gdioude i in mijne Bisschoppelijke stad, niet behoeft onder te doen in groote en belangrijke gevolgen voor de toekomst. Er is hier voor ons vandaag een hartver heffend, verheven schouwspel opgegaan. Ik heb hier mannen zien samenkomen van heinde en ver uit mijn Bisdom, om van gedachten te wisselen hoe zij het aan zullen leggen om de moeilijke quaestie op te lossen en le bevorderen de katholieke zaak, de zaak van God en van den Godsdienst, de zaak van Kerk en Staat. Ik heb hier mannen gezien die weten wat zij willen en willen wat zij weten. Wat mag men van zulk eene samenkomst niet verwachten Wij hebben hier gehoord wat tot stand te brengen is met eendrachtig samenwerken en ouderlingen steun. Wat moeten wij niet verwachten van die uitsteken Je kracht, als men arbeidt, gedreven door ijver en liefde voor eene heilige zaak. Als ik mij voor den geest breng de kath. actie, die hier sinds eenigen tijd is ontwaakt, dan word ik door dit hartverheffend schouw spel getroffen en dan weet ik, dat wij ons doel kunnen bereiken. Als w!j samenwerken en gij allen mij terzijde staat, kunnen wij doen wat wij willen. 't Zal mij een groote voldoening zijn, mijn bisdom zeo gelukkig aan mijn opvolger over te geven. En nu is deze groote dag ten einde. Gij gaat terug naar uwo haardsteden. Als gij daar zijt aangekomen, denkt dan, bid ik u, nog eens aan alles wat gij hier gehoord en gezien hebt en wat wij hebben ten uitvoer te brengen. Wij moeten het niet bij groote woorden laten, maar wij moeten groote woorden in groote daden' omzetten. Als wij samenspannen met hart en ziel, mijne heeren, dan is de overwinning aan ons, onze vijand moge sterk zijn maar zal ons niet weerstaan. Toeu ik dezen morgen door de kerk schreed en al die manner, neergeknield zag, toen werd mijn hart verruimd, wat kan men met zulke krachtige, uitstekende ijve rige menschen niet te weeg brengen. Wat is dat een krachtig middel tegen den vijand. Hij moge sterk zijn, hij zal tegen ons niets vermogen als wij staan onder het Kruis van Hem, Die gezegd heeft„Wil de wereld niet vreezen, lk heb de wereld overwonnen." Hij zal zijn woord gestand blijven, als wij tekort schieten. Wij zullen onze vijanden overwinnen, niet om hun te verpletteren maar om ze te winnen voor hun eigen welzijn, voor hun geluk, voor tijd en eeuwigheid. En nu mijne heeren, ga ik mijn laatsten zegen geven, opdat die zegen voor u zij een on derpand van Gods genade en hulp, opdat de groote verwachtingen van dezen dag in vervulling gaan. Dat de Groote Michaël vandaag in den hemel overwon, moge een gelukkig voortee ken zijn voor onze overwinning. Knielende ontving het gehoor den zegen en na een kort woord van den voorzitter werd de vergadering met een gezang gesloten. Na de jongste overwiuning der Boeren 1 Moedwil wordt de reeks der republikeinse! zegepralen zoo groot, dat het misschien vo een goed begrip der door de commanch bmnen slechts veertien dagen tijHs bchaah voordeden en der daarbij door Engelai geleden enorme verliezen aan menschenieve en materiaal niet ongewenscht is ze in e kort bestek nog eens even de revue te lat passeeren. Hei „onveranderde" van den tc stand treedt dan het duidelijkst in het lie' Den 17den September werd een patroui grenadiers van de garde bij Rietfoo:ein tu schen de Aar en Nauwpoort in de Kaapk lonie in de pan gehakt of gevangen genornt Wanneer een Engclsche troepenafdeeli totaal door do Boeren vernietigd wordt, h( zij een patrouille. Denzelfden dag liep maje Gough tegen de Boeren aan bij B oedrivw poort, of de Jagersdrift, zoo men wil. Behal 3 kanonnen verloren zij hier een dikke 3 mau aan gesneuvelden, gewonden en gevat genen benevens 11 officieren. Den I9den stormde Smuts het 17e lancit bij Elandsrivierpoort in de Kaapkolonie nam hier 2 kanonnen en bracht de Eugelsc overigens een verlies van ruim 60 flood en gewonden toe. Denzelfden 19 Septeml deden zij ook in den Vrijstaat zien, dat er nog waren en namen ten zuidoosten v B'oemfontein 2 kanonnen, deden 6 Enge schen in 't zand bijlen, verwondden er en maakten er 105 gevangen. Dat was 1 nu vermaarde Vlakfontein II. Den 20st September bracht Kritzinger Lovat's verkei tiers aar. de Oranjerivier zulk een slag t( dat oudgedienden van dit corps moest worden aangezocht het groote gat te kom dichten. Op 22 September lieten de Boer ter afwisseling in oostelijk Trans»aal w< eens een trein ontsporen, bij Paardekop t melijk, waar een menigte paarden gedo werden, maar bovendien 6 garde-dragondi het leven lieten en 36 gewond werden. D 26sten deden de Boeren hun aanvallen Itala en Prospect op de grens van Zoeloelat De afloop hiervan ligt ons nog versch 't geheugen we herirneren er slechts a; dat de Engelschen dit treffen „een der wa hopigste en bloedigste botsingen uit den f heelen Zuid—Afrikaanschcn Oorlog" noemdt waar zij van hun zijde dan ook alle red toe hadden. Den 29sten namen de Boer :n dc buurt vun Melmolh in Natal een grt convooi, op weg naar het pas bestormde fi Prospect. En om dc veertiendaagsche perio waardig af te sluiten, slaan dc la Rey Kemp een slag in westelijk Trausvaa), bedoelde den aanval op de Engelschen Moedwil, die dezen kwam te staan op officieren en 31 man gesneuveld 14 officier gewond, waarvan elf zwaar, terwijl 48 mit deren zwaar en 26 licht gewond werdt Bovendien weid nog een 40—'.al gewond van oogenschijtilijk onbekende herkomst Rustenburg aangebracht, wier laatst verbl wij echter dadelijk wel zullen opsporen. Wie zal nu meenen, dat een derge'ij reeks van belangrijke zegepralen a kleiner successen nu maar daargelaten den toestand in de republieken of de Ka; kolonie onveranderd zal laten Kitchen zelf natuurlijk in de eerste plaats niet en naaste toekomst zal ons dan ook wel e nieuwe periode van Engelschebarbaarschhed brengen, die het Engelsche militaire onve mogen moeten te hulp komen. De samei komst van den aarts-Jingo en Boerenha Gordon Sprigg, den^cersten—minister c Kaapkolonie, met Kitchener en Botha Johannesburg belooft al heel wal ten aanzi der Kaapsche rebellen en mocht een even tueel nieuw moord— en roofstelsel in Kolonie goed wei ken, dan zal het ongel wij fc ook in de republieken snel worden ingewij alles wegens het „onveranderde" van dj toestand. Wij willen nu nog even terugkomen het gevecht bij Moedwil. Nu wij de bericl ten der laatste dagen over de Engelsche Boerenbewegingen in westelijk Transvaal n eens nagaan, wordt het duidelijk, dat daan de waarschijnlijkheid van een ernstige bo:si reeds blijken kon. Immers verleden Dinsd seinde Kitchener al, dat Eeatherstoilm en Kekewich ten westen van RustenbujJjB Kemp optrokken, terwijl Methuen sw uitrukte van Zeerust uit. Dat vooruitru". schijnt nu niet snel genoeg geweest te zij- ten minste de held van Magerafontein het'. Kekewich noch Featherstonhamgh voor e* pak slaag kuuneu behoeden. Zaterdag deeld de Engelsche couranteu daar'op mede, dl de la Rey zich waarschijnlijk- met Kewif verecnigd had, waar deze natuurlijk'v^en zeet goede reden voor hadden. Die reden bleek Dinsdag, toen een tele gram van Kitchener het bericht bracht, da i in den vroegen morgen van den 30ste September de Boeren ouder de la Rey t 1 Kemp Kekewich' kamp te Moedwil ten westi j van Magato (uoordelijk van Rustenbur; hadden aangevallen. De Boeren werden t vier uur vechtens te 6 uur 's ochtends al geslagen en trokken noordwestwaarls teru Hedenmorgen hebben wij vernomen het b langrijkste van alles, nl. welke onheilen Boeren in die vier uur ouder de Eugelscht hebben aangericht. Een Reuter-telegram helpt ons nu op w<

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1