De Zuid-Afiikaansche Oorlog Staatskundig Overzicht BINNENLAND. gingtegenwoordig krijgt dat de suiker biet en verbouwt men tarwe zonder stal mest, doch met kunstmest. liet is bij de verbouwing van de tarwe natuurlijk in de eerste plaats te doen om een groote op brengst aan korrels Het is echter do vraag of deze groote opbrengst niet noodzakelijk moet gepaard gaan met krachtig, sterk stroo. De tarwe heeft in elk geval een zeer vruchtbaar land noodig. De sterke be mesting het zij dan stalmest ot kunst mest heeft echter vaak tengevolge het al te weelderig, het al te geil groeien van den halm. Daardoor worden de halmen te zwak en heeft men juist te vreezen, wat bij alle granen, doch vooral bij tarwe zoo vaak voorkomt, het legeren, het bij hevigen wind of slagregen omverwaaien. Juist om dat men weet, dat tarwe nog al gemakke lijk om vergaat,, huivert men den tarwegrond te bemesten en daardoor het gewas te zwaar te maken. Ik zoek het gemakkelijk legeren van de tarwe meer in ren verkeerde, dan in een te overvloedige bemesting, alsook in de bewerking van den bodem en de wijze van zaaien. Om tarwe of, in 't algemeen, om graan te krijgen dat niet legert, dat niet omver- waait, is het in de eerste plaats noodig, dat het gewas voor den winter krachtig, met sterke halmpjes opschiet. Wanneer de tarwe* planten ongeveer 40 d 50 dagen oud zijn, heeft men in haar halmen op elke 1 OOOplanijes reeds ongeveer 4 gram phosphorznur ge vonden. Van een II. A. grond haalt een gewone tarweoogst gedurende haar geheelen groei ongeveer 26 kg. phosphorzuur uit den grond, waarvan ongeveer 10 kg. in het stroo en 16 kg. in de korrels terecht komt. Dit phosphorzuur geeft kracht en sterkte aan de halmen. Oin geen legerkoren te krijgen is het dus noodzakelijk, dat er in den bo dem een zekere hoeveelheid direct opneem baar phosporzuur aanwezig is. I)at, nu is het geval, wanneer men een zekere hoeveel heid Peru- Guano, b.v. 250 kg. per II.A voor het zaaien van de tarwe op het land brengt. In België en in sommige streken in Duilschland, waar men men met Ohlen- dorfsche Peru-Guano beter bekend is, heeft men nog al veel de gewoonte het tarwe- land een zekere hoeveelheid Peru-Guano te geven eu men beweert daar algemeen, dat het al of niet legeren met de wijze van bemesting samenhangt en de Peru-Guano een zeer gunstigen invloed op het graan uitoefent. Het ware in alle geval de moeite waard in dezen geest vergelijkende proeven te doen. Zooveel is zeker, dat de Ohlendorfsche Peru-Guano, die alle voeden de stoffen op zeer gelukkige wijze dooreen- vermengd, bevat en een betrekkelijk groote hoeveelheid oplosbaar phosphorzuur inhoudt, zeer geschikt is, om de eerste hoognoodige voedingsstof aan de jonge graanplanten te leveren. Doch er is nog iets anders, (lat invloed uitoefent op bet al of niet legeren. Zeer vaak stant de tarwe te dik. Daardoor krijgen de stengeltjes geen licht. Ze be schaduwen elkander en de cellen der sten gels vormen dunne celwanden, die gemak kelijk buigen. Vandaar, dat de rijeuteelt bij de tarwe aanbeveling verdient. Z-ioals we verder weten, heelt (Ie tarwe geen hoofd wortel. De fijne worteltjes blijven betrek kelijk in do bovenste lagen van de bouw- voor. Het is noodig, dat deze bovenste lagen, behalve, dat zij de noodige voedende bestanddeelen moeten bevatten, door bewer king, ploegen enz. verkruimeld zijn. u 10 n 10 ,1 6 1} n 1 1 1 10 1 1 10 1} 10 10 7 18 33 21 Smuts is in noordelijke richting gedreven eu bevindt zich nabij Barrington. Scheepers' commando bevindt zich bij Lower Ockerts- kraal Alle commando's werden op korten af stand gevolgd door Engelsciie colonnes en bijna dagelijks komen er schermutselingen voor. De Engelsciie troepen, die onder Kekewich en Featheistonhaugh bij Moedwil zoo zwaar geteisterd zijn door Kemp en de la Rey, zullen vooral den naam van eerstgenoemde niet gauw vergeten. Want de corpsen, die daar onder 't Boerenvuur geweest zijn, had den voor een groot deel ook gevochten bij het vermaarde Vlakfontein 1 onder Dixon waar, zooals men weet, Kemp ook de Boe— renaanvoeder was, die de Engelschen zoo geducht havende. De volgende verliescijfers vau slechts en kele iroepenafdeelingen kunnen zeker wel als bewijs gelden Flakfontein. Moedwil. Scotiish Horse 6 gew. d. 52 gew. 20 d. 28e batt. veld-art. 12 28e i) ii 2 27e c. Yeomanry 14 48e 16 Is'.c Derby reg. 72 De gezamenlijke verliezen bij Vlakfontein waren 214 man en onder deze 214 waren 6 officieien. Bij Moedwil zijn voorloopig reeds opgegeven 193, waaronder 25 officieren (2 kolonels, 1 luiienant-kolonel, 1 majoor, 8 kapiteins, 13 luitenants). De verhouding van officieren en man schappen is nog al opmerkelijk, maar alle verliezen zullen nog wel niet opgegeven zijn. De financieele toestand van Engeland is één der belangrijkste politieke vraagstukken van het oogenblik. In het half jaar dat geëindigd is 30 Sept. 1.1. zijn de inkomsten toegenomen met 48 millioen gulden en, met inbegrip van de opbrengst der nieuwe be lastingen, zal de rekening van inkomsten over het loopende begrootingsjaar sluiten me» een bedrag, dat 144 millioen hooger is dan dat van het vorig jaar. Daartegenover staan echter de geweldige uitgaven. De geheele leening van 720 millioen, die in April 1.1. is gesloten, is uitgegeven,- In de eerste 6 maanden des jaars is uitge geven 1200 millioen en ontvangen 648 millioen, er is dus een tekort van 552 millioen. De schatkist is dan ook ledig tot den bodem. De niel-uilbetaling van achterstallige soldij aan de gerepatrieerde troepen is niet als beweerd wordt toe te schrijven aan het niet ontvangen der afrekcningslijsten, maar aan het leit, dat de krijgskassen geen geld meer hebbeu. Een detachement pionniers, dat niet met de Boeren in aanraking geweest is, maar alleen gebruikt is voor het bouwen van bruggen en het aanleggen van wegen en waarvan de manschappen dus het werk van gewone arbeiders hebben gedaan, kan haar soldij niet uitbetaald krijgen. Meu heeft ge tracht, den mannen den mond te stoppen met veldtochtmedailles, maar de helft der pionniers heeft de medailles teruggezonden en verklaard, dat zij maling hebben aan de medailles: zij willen hun geld. Eenige dagen geleden verscheen voor den politierechter te Londen een man, die den rechter vroeg, hoe hij in het bezit kon ko men van 120 gulden, welke het departement van oorlog hem schuldig is. Alle gedane stappen waren tot dusver vergeefsch geweest, werk had hij niet kannen vinden en hij had alles beleend, wat hij bezat, zoodat hij zicli nu genoodzaakt zag, den nacht op straat door te brengen. De rechter haalde de schouders op en wist niets anders te doen, dan den man aan te bevelen aan een liefdadigheids instelling. Hei gebrek aan geld moet ook deu aan koop van paarden drukken, waarvan de prij zen zeer zijn gestegen. Er is weinig nieuws uit Zuid Afrika. Niet dat er niets te vermelden valt, maar, zooals altijd wanneer een groote slag ophanden is, laat de presrensor zich gelden. In weerwil van het uitblijven van telegra fisch nieuws, vernemen wij dat belangrijke krijgsverrichtingen aau den gang zijn in het gebied van Transvaal dat zich uitstrekt van Vrijheid naar het westen toe de grens van Zoeloe-land. Het plan is een omsingelende beweging uit te voeren, om Botha's leger in te sluiten, zooals gedaan werd met Cronjé te Paardeberg en met generaal Prinsloo in bet district Brandwaterbekken. Ettelijke colonnes zijn aan het werk en liet aantal generaals dat hen aanvoert is een bewijs dat men veel verwacht van de be weging. Generaal Lytteltoo voert het opper bevel, terwijl de generaals Walter Kitchener, Bruce-Hamilton en Dartnell en kolonel Campbell aan het hoofd vau troepen staan die deel nemen aan de gecombineerde be weging. Lord Kitchener seint van gisteren, Maan dag, dat de operatien aan de Natalsche grens iets afgenomen zijn. De mobiele colonnes hebben in de afge- loopen week 50 Boeren gedood, 26 gewond en 244 gevangengenomen, terwijl er zich 60 Boeren overgaven. Voorts vermeesterden de Engelschen 111 geweren, 3670 patronen, 66 wagens, 610 paarden en 5220 stuks vee. Generaal Walter Kitchener's colonne kwam Zondag op 24 K.M. ten noordoosten van Vrijheid in treffen met de Boeren die trachtten in noordelijke richting op te trekken. Generaal Hamilton kwam in treffen te Inhalazatieberg. De generaals Featherstonhaugli en Methuen zijn in opmarsch tegen De la Rey en Kemp, wier commaudo's verstrooid zijn sedert hun aanval op het kamp van Kekewich. Kekewich is van zijn verwondingen hersteld en nam Dinsdag, zijn commando weder op. In Kaapkolonie is Myburgh's commando ontbonden door de jongste operaiiCn in het noordoosten. Fouché en Wessels bevinden zich aau de zuidelijke helling van Diakens- berg. WAALWIJK, 9 Oct. 1901. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten Afd. Waalwijk, Baardwijk en üesoijeu. De leden van bovengenoemde afdeeling zijn tegen Donderdag 10 October ter ver gadering opgeroepen in het hotel Gerris, des avonds ten 87a uur. Het gewichtige punt dat aan de orde is, nl. het stellen van oandidaten voor leden patroons voor de Kamer van Arbeid, zal ieder lid duidelijk doen begrijpen, dat trouwe opkomst dringend noodzakelijk is. Maaudagavond 1.1. vergaderden in iiet hotel Venriel alhier, onder voorzitterschap van den lieer W. Travaglino uit Dongen, de door de afdeelingen in de verschillende commissies benoemde leden. a. de commissie voor het nazien der rekening. b. de commissie tot het samenstellen van ren programma voor een voor leden, zoons en knechts van leden uit te schrijven prijsvraag. c. de commissie van redactie van het Maandblad, die met den uitgever dit orgaan zal redigeeren. De rekening werd in orde bevonden een voorloopig programma voor de prijsvraag werd opgemaakt en de leden der commissie van redactie verdeelden onderling de werk zaamheden. De vergadering, die met het oog op de verschillende gewichtige te behandelen zaken, zeer belangrijk was, liep zeer goed van stapel en we kunnen gerust vertrouwen, dat de verschillende zaker. in goede handen zijn en daarom voor den bond veel goeds beloven voor de loekouist. Niet zonder be'ang voor de algemeene politiek en in 't bizonder ernstig voor de politiek achter de schermen, genaamd diplo matie, is de dood van den emir van Afgha nistan Abd-ur-Rahman. Met hem verdwijnt een echt Oostersche despoot van het tooneel, een geweldenaar, maar volgens Europenanen die hem gekend hebben, toch in veel opzichten een sympa thiek mensch in elk geval een krachtige liguur. Ab Jur—Rahman's staatkundige loopbaan is saamgeweven met de onophoudelijke kui- peiijen tusschen Russen en Engelschen om den invloed te Kabul. Gaat men de be langrijkste gebeurtenissen uit zijn regeering na, dan staat men telkens voor Eugelsche wapenfeiten en Engelsche gezantschappen uit bet Zuid Oosten, terwijl men uit Noord—Westen voeije voor voetje de Russen naderen ziet. Niet alleen werken zij de En gelschen op alle wijzen tegen, maar zij slagen er ook in, de grens van Afghanistan gelei delijk naar het Zuiden terug te dringen. En in weerwil van menig succes, doot de Brit— sche wapenen en de Britsche diplomatie be haald, krijgt men toch den indruk, dat de Russen op den duur altijd 't laugste eind te pakken wisten te krijgen. Bekend is de expeditie door Engeland uitgerust, nadat te Kabul alle leden van het gezantschap waaen vermoord de latere op perbevelhebber in Zuid—Afrika, lord Roberts vergaarde daar zijn eerste lauweren. Doch Abd-ur—Rhaman bleek een politicus hij paaide Engeland met beloften en nam geld aan van Rusland, om diens invloed uit te breiden, totdat ten slotte de Engelsche be zetting werd teruggetrokken. De emir heeft vier zoons nagelalen, waar van de oudste, Habib Oellah, hem zal op volgen. als 't niet tot een burgeroor— logje komt, waarvan Rusland misschien niet afkeerig is. Een vredes conferentie is mooi maar macht en bezit is ook mooi. De Storm. De storm woedde 1. 1. Zondag hevig in onze gemeente. Talrijke boornen werden uitgerukt en pannen afgeslagen, belangrijke schade werd echter niet veroorzaakt. Heden stormt het er eveneens woest op los, maar tot dusver ook zonder groote na- deelen of eenig ongeluk. Ouderwijzers vergadering. Gisteren hielden de onderwijzers uit het arondisseraènt Waalwijk hun derde of laat ste vergadering van dit jaar. Door eene bijzondere omstandigheid was de opkomst niet zoo groot als vorige malen. Toch waren nog ruiin 30 Onderwijzers ter vergadering verschenen. Tot voorzitter werd herkozen de lieer J. Spijkerman hoofd der school alhier. Behandeld werd het punt „Schoolspaar- banken" door den heer van Veldhoven oit- Geertruidenberg, die in eene uitstekende lezing het nut dier inrichtingen aantoonde zonder de talrijke bezwaren over het hoofd te zien. Voor 1902 werden de volgende punten gekozen 1Het herhalingsonderwijs door .T. Spij kerman. 2. Reu blik op den toestand der Lang straat in de Middeleeuwen door J. v. d. Hammen Besoijen. 3. De inrichting van schoolvergaderingen voor groote en kleine scholen, door J. Busch van Geertruidenberg. 4. Schoolreisjes en schoolwandelingen door Breuer van Baardwijk. 5. De kleine Johannes van Fred, van Eeden door A. Princen alhier. 6. De studie der Aardrijkskunde door A. Ebels van Sprang. 7. Ouderwijs Rijkszaak door J. v. d. Horst te Kaatsheuvel. Met algemeene stemmen werd nog besloten gehoor te geven aan de uitnoodi- ging der onderwijzers-vereeniging Rozen daal, om mede een verzoekschrift met memorie van toelichting te zenden aan de Ged. Sta ten van Noord-Brabant teneinde te verkrij gen, dat alleen die salarisregelingen worden goedgekeurd, welke met den geest der wet, de billijkheid en rechtvaardigheid, en het belang van het onderwijs in overeenstem ming zijn. Tot leden der Commissie belast met de regeling dezer zaak werden gekozen de vol gende hoofden van scholen De heeren Mollenborg, Van Woerkom en Spijkerman resp. te Geertruidenberg, Kaat- heuvel en Waalwijk, benevens de Onder wijzers J. Ebels, J. v. d. Horst en A. C. v. d. Heijden te Sprang, Kaatsheuvel en Waalwijk. Genoemd verzoekschrift is bereids reeds medegedeeld door bijna alle dag-en week bladen, welke in deze provincie verschijnen. De afdeeling „Langstraat" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zal Zondag 13 Oct. a. s. 's middags te half 3 eene vergadering houden in Musis Sacrum" te Waalwijk. De agenda luidt, als volgt 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking der voorstellen en stem ming over 't houden eener algemeene vergadering. 4. Verkiezing H.-B. leden en redacteur „Bode" 5. Bespreking der circulaire, door den voorzitter te zenden aan alle leden. 6. Rondvraag en sluiting. Transraalarond. Maandag 21 Oct. a.s., des avonds teu 7 uur, zullen als sprekers optreden, in de zaal van de heer D. v. d. Zaken te Be soijen, de heer J. Breed, geboren Oranje- Vrijstatcr, welke gestreden heeft onder generaal De Weten de heer P. J. Klop pers, gewezen Hoofd eeiit-r school te Kru- gersdorpdie later gedurende 9 maanden in het hospitaal van het Roode Kruis be hulpzaam is geweest; beide Heeren zullen ook optreden te C.tpelle-Nieu we vaart, in het lokaal van dei: lieer L F. van Dongen, op 23 Oct. a s. Ministerieel Bezoek. Men meldt uit s 'Hertogenbosch Zaterdag jl. maakte de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. J. C de Marez Oye .s in gezelschap van de heeren W. F. Leemans, hoofdinspecteur, C. F. M. 11. Sehnebbelie, inspecteur, B. Hoogen- boom, hoofdingenieur, E. van Konijnenburg en Castendijk, ingenieurs van den rijkswater staat, een boottocht van 's IIertogenbo8ch uit over de Dieze, de Maas en de Merwede waarbij het bezichtigen van den Nieuwen Maasmond hoofddoel was. Te Dordrecht zetten de minister en de heide inspecteurs de reis naar 's-Graven- hage verder voort per spoor en keerden de andere, te 'sllertogeiibosch thuis belmorende heeren naar huu woonplaats terug. De Prins Men schrijft uit Schwerin aan de N. R C. Van Ludwigslust zijn Zaterdag Prins Hendrik der Nederlanden eu de groothertog en de groothertogin van Oldenburg met hertogin Marie naar Rabensteinfeld gegaan om daar gasten te zijn. Ook de overige orstelijke personen hebben Ludwigslust verlaten. De groothertog is zijn moeder te Gelben- sande gaan opzoeken. Barnaul Bailey. Naar wij van bevoegde welingelichte zijde vernemen, heeft Barnum Bailey's laatsten Vrijdag in de twee voorstelltngen aan entreegelden ontvangen het aanzienlijke bedrag van f 35,000 h. f36,000. (Pr. Ct Moord te Tilburg. Dezer dagen is voor de Rechtbank te Breda behandeld de zaak van de achttien jarige Marie Bierens uit Tilburg, beschuldigd van hét opzettelijk haar broertje van het even bcooven, door hem in een met water gevulde waschkuip te werpen. De officier van gezondheid Deknatel van Breda verklaart dat het kind verkeerde in een slechten gezondheidstoestand maar ove rigens wel levensvatbaarheid bezat. Toen getuige het lijkje omdraaide liep buitenge woon veel vocht uit den mond. Uit den toestand der longen bleek, dat de dood was hel gevolg van verstikking in water. Get. heeft ook bevonden dat dc vermoorde is lijdende geweest aan borstvliesontsteking, deze was echter reeds volkomen geweken en kon niet zijn de oorzaak van den dood. Get. heeft beklaagde herhaaldelijk bezochi tn niets abnormaals bij haar gemerkt. Ze scheen hem niet toe onder den indruk van haar daad en zelfs vrij onverschillig le zijn. Het gezin is blijkens de verklaring van den inspecteur van politie zeer slecht be kend. De vader verdient ongeveer f8,— per week, waarvan het geheele gezin moet bestaan. Beklaagde had veel omgang met slecht bekend staande manneu. AHe kinderen ware» verzekerd, eerst tegen f 50, maar ongeveer drie maanden was deze verhoogd met nog f 50. Ook dus de vermoorde. Er was echter slechts f 50,na den dood uitbetaald. Bckl. erkent thans alles wat zij vroeger tijdens de verschillende verhooren verklaard heeft. Zij verklaart thans de misdaad aldus Moeder was buiten aardappelen rooien en zij was binnen bij het kind. Toen ze zich omkeerde liep ze tegen het kind aan en hoorde het in de kuip vallen, ze zag het kind in de kuip liggen eu haalde het er uit. Ze bleef er stil bij staan kijken, van schrik, zonder iets er aan te doen. Ze is toen dadelijk naar haar moeder ge gaan maar kan niet hard loopen. Geroepen heeft ze ook uiet. De president zegt, dat hij zoo'u verklaring eenvoudig niet kan gelooven, 't is van 't begin lot eind leugen. Beklaagde houdt schreiend vol dat ze de waarheid zegt. Ze hielden thuis allemaal heel veel van haar broertje, ofschoon ze vroeger geheel het tegendeel verklaarde. Haar broertje was ruim een jaar in het verzekeringsfonds geweest. Ze hadden slechts f 50,ontvangen, omdat hel ventje nog geen zes jaar was; anders zou er f 100,uitbe taald zijn. Subst. offi. van justitie constateert ten eerste dat de dood is veroorzaakt door ver drinken. Dat verdrinken is volgens bekl.'s gerechtelijke bekentenis veroorzaakt door handelingen van bekl. Deze bekentenis wordt bevestigd door de getuigen. Wettig bewijs is dus geleverd, tenzij beklaagde die bekentenis heeft herroepen op aannemelijke gronden Dit nu heeft niet plaats gehad. We hebben te doen met een persoon die haar machteloos broertje koelbloedig vei mooi d in een kuip, waarin 14 cM. water. Toch zijn er misschien verzachtende om standigheden te pleiten. Beklaagde is nog jong en opgegroeid in een perverse omgeviug, bovendien blijkt ze het wèl met haar moeder eens le zijn geweest. Subst.-offi., het ten laste gelegde wettig en overtuigeud bewezen achtend, requireerde eene gevangenisstraf van 12 jaar. De verdediger verklaarde uiet te kunnen begrijpen dat was aangenomen als bekentenis de verklaring van beklaagde, dat ze, om haar moeder wat te plagen, haar broertje had vermoord. Dat is onmogelijk. Zoo iemand moet krankzinnig zijn. Iemand ver- mooi deu om een ander wat te plageu. Ook is de moord niet gepleegd om het geld machtig te worden. Dan zouden ze hebben gewacht tot de vermoorde zes jaar was. De bekentenis is dus eenvoudig onmogelijk. Ze is waar, maar eten is de beklaagde krank zinnig, óf ze is onwaar, maar dan is er geen bekentenis. Pleiter vraagt dus, óf onderzoek naar bekl's geestvermogens, óf vrijspraak. Brutale inbraak. fn den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam een zeldzaam brutale inbraak gepleegd, liet Hbld. vernam de volgende bijzonderheden. In de Prinses Willielminaslraat, een der dwarsstraten aan den Haarlemmerweg, tegen o -er de gemeentelijke gasfabriek, staan slechts enkele pcrceelen. In een daarvan is ge vestigd de diamantslijperij van den lieer A. Delden. De machinist Geeneman kwam gisterenoclitend vrdfeg in de fabriek om iets iia te zien, en was daarbij vergezeld van zijn houd. Toen Geen email op het kantoor kwam, zag hij plotseling zijn hond verdwij. nen in een brandkelder, die gesloten was geweest met een houten en met een ijzeren luik. Begrijpende dat er was ingebroken, riep hij den daar surveilleerenden waker van een in aanbouw zijnd perceel, maar.... deze had niets gezien, niets gehoord. Politie werd van het geval in kennis gesteld en een onderzoek in loco ingesteld. Geenemans was zoo ontsteld, dat hij er niet eens aan dacht, zijn hond te redden, die in den brandkelder in het water lag. Toen de politie was gekomen, werd een onderzoek ingesteld en bleek liet volgende: De dieven het moeten er velen zijn geweest zijn aan het perceel dat het hoekhuis vormt, over een houten hek op het land afgedaald. Van daar zijn zij op het dak van de machinekamer geklommen, vanwaar zij aan de achterzijde een raam konden verbrijzelen. Eenmaal binnen zijnde, is er brutaal huis gehouden, De lieer* Delden had, naar hij meende, gezorgd voor buitengewoon solieJe sluiting, voor een veiligheidskluis onder den grond met geheime sluiting, die in dit ge val beslist moet zijn afgeneust op het ter rein zelf. Het moet dus iemand zijn ge weest, vertrouwd met de inrichting. Eenmaal bij de daar geborgen diamanten, ongeveer duizend stuk9, hadden de rooiers vrij spel. Van zeldzame vakkennis getuigt hoe de diamanten, die nog op de doppen zaten, werden afgerukt; de andere partijtjes zijn blijkbaar netjes saamgepakt en opgeborgen. Men heeft althans van bindgaren en papier gebruik gemaakt. Vermoedelijk hadden de heeren allen tijd, want ook is een bezoek gebracht aan het kantoor, waar alles door zocht werd, maar waar niet veel te stelen was. In verband met hetgeen was bevonden, werd door den commissaris van politie in de betrokken sectie, den heer Fundter, een onderzoek ingesteld, met het resultaat dat reeds een van de vermoedelijke schuldigen is opgespoord. Door twee rechercheurs werd Zondagmiddag een bewoner van den Zeedijk, zekeren B., een werkman aangehouden. Deze B. heeft bij zijn kameraden den bij naam van „De Beren bij ter." De Berenbijter is overgebracht naar het politiebureel Oudebrugsteeg, maar voor het bureel rukte hij zich los en vluchtte het Damrak op. Nu ontstond een wilde jacht on men had het geluk op de hoogte van de Vrouwensteeg deu man weer te grijpen. Toen Berenbijter was opgesloten, ging men zoekeu op het Damrak of hij ook iets had weggeworpen in zijn vlucht. Een pukje werd gevonden, dat bij onderzoek bleek diamanten te bevatten. Dat dit door B. is weggeworpen, mag men hieruit afleiden, dat het werd gevonden op de hoogte van de plaats waar hij werd aangehouden. Nog is er vermoeden op een tweeden ver dachte. Natuurlijk wordt door de politie het on derzoek met den meesten ijver voortgezet. Nader vernemen wij nog dat de heer Delden verzekerd is tegen inbraak. Betreurenswaardig is deze diefstal ook voor de werklieden, die daar er slechts een steentje in de slijperij is achtergebleven, gedwongen werkstaking hebben. Storm. Men meldt uit Zalt-Bommel De storm, die Zondagmiddag omstreeks vier uur hier uit liet N. N.-Westen losbrak, was aan ecu orkaan gelijk. In een oogwenk zag men massa's boombladertu door de lucht dwarrelen, tal van zware boonien werden hier en ook in de omliggende dor pen afgeknakt of ontworteld. Een hittekar, waarin J. v. E. uit Bru- chem met zijne kinderen was gezeten, werd even buiten de stad door den wind opge nomen en omver geslingerd. Van E. be kwam hierbij ernstige kwetsuren. Zondagnacht zijn in de Biesbosch onder scheidene polders ingevloeid, in sommige waarvan de suikerbieten nog gerooid moeten worden. Reeds Maandagavond was men overal druk in de weer om het vee uit den laag gele gen polder in veiligheid ie brengen. lrit Arnhem wordt geschreven Barnum Bailey hebben hier Pech ge had. Reed9 Zaterdagavond vielen er gewel dige stortregens, waardoor het in de tenten, die niet waterproef waren vrij onaangenaam werd voor het publiek. Eu Zondag regen de het, stortregende het soms, den geheelen dag door. Het terr'ein van de weide voor Sonsbeek werd daardoor in een moeras ver anderd, en het werd daardoor onmogelijk, de Zondagavond voorstelling te doen door gaan, een groote teleurstelling, niet alleen voor Barnum en Bailey zelf, maar ook voor

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2