Nummer 86. Donderdag 31 October 1901. 24° Jaargang 5 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. MONOPOL - THEE R 1 a a m De Zuid-Affikaansche Oorlog, ANTOON TIE L EN, Theod. WESSELS, Uitgever: is een behoefte geworden. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. BUITENLAND. Spanje. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Z a t e r d a g a v o 11 d. Abonnementsprijs per .3 maanden f 0.~5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALVIJK, Advertentiën 17 regels f 0.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Uithoofde van den invallenden feestdag van Allerheiligen zal het volgend nummer iets later dan gewoon lijk verschijnen. Advertentiën en Nieuwsberich ten worden ingewacht uiterlijk ZATERDAG 12 uur. ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij den Heer 'L""1 W 'M" ■■■■I»™1 3ES De Echo van het Zuiden en MiptriatMiï fes rial, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dut op Maandag 11 November aanstaande de verkiezing zal plaats hebben van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken aldaar. Het stembureau zal zitting houden in het ge meentehuis (raadzaal) van 's morgens 9 tot 12 uur des middags. Waalwijk, 10 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. \V. VAN LIEMPT. Kolonel C. de Wit schrijft in de N. R. Ct. Botha heeft het Pongola-bosch verlaten en beweegt zich door Swazilaud in noordelijke richting, zoo luidt eeu bericht van 18 dezer uit Dundee, en hiermede overeenstemmend, seint Kitchener 21 dezer uit Pretoria, dat de door Botha in het district Vrijheid samen gedreven kolonnes teruggedreven zijn naar Ermelo. Als wij echter verder lezen, dat de 16. Stel u nu voor, mijn kind, dat die brief waarin de biecht mijner schande voorkomt klaarblijkelijk den moordenaars van uw vader in handen 'is gevallen, die nu een wapen tegen mij daaruit smeden Hoor maar! Ilij haalde uvt zijn portefeuille een smerig, gekreukt papierstrookje te voorschijn. Deze brief wachtte mij bij mijn terugkomst uit Rusland «Mijnheer. Wanneer gij niet wilt, dat uw zoon verne mt, dat gij vroeger een gauwdief zijt geweest, die uit den zeedienst Werd weggejaagd, nogmaals, wanneer gij dat niet verlangt, moet gij honderdduizend francs betalen. Als gij het geld goedschiks geven wilt, echrijf dan aan den heer Gustaat en geel den brief af bij den heer Irre, wijnhandelaar in de Rue Poulonceau. Probeer niet mij te pakken, want uw zoon zou onmiddellijk vernemen wie «n wat gij zijt. Gustaaf.* Maar dat is zonneklaar I juichte Johanna opgewonden, de man, die dezen brief geschreven en uw geheim ontdekt heeft, is de moordenaar Tan mijn vader. Ongetwijfeld, maar gij zult begrijpen dat wij met de uiterste omzichtigheid moeten te werk gaan. Vergeet niet, lieve Johanna, dat thans mijn eer in uwe handen berust. Zeker niet, mijnheer Merentier, want natuur lijk heeft die man zijn medeplichtigen, en angstig ging zij voort: Wanneer wij beproeven ons van zijn persoon meester te maken, zal hij wraak uemen, en hoe vreeselijk kan hij zich wreken. Groote God Gij weet nu, wat ik u te zeggen had, be sloot de heer Merentier, zuchtend alsof hem een aware steen van de borst gewenteld was. Wanneer gij zulks noodig oordeelt, moogt gij dien detective, Bid&ch, alles mededeelen. Ilij aal al zijn bek waamheden en zijn geheele scherp- ainnigheid noodig hebben om de kwestie tot een goed einde tc brengen. Engelsche colonnes voeling met de Boeren kregen, dat de bewegingen dier colonnes door het ongedurig weer zeer bemoeilijkt worden, dat er dus geen gevecht heeft plaals gehad, dan is het duidelijk, dat er ook van terugdrijven geen sprake is en dat de zich in Viijheid bevindende commaudp's vrijwillig op Ermelo zijn teruggetrokken. Maar er is meer; tusschen Vrijheid en Ermelo liggen de Slangapiesberg en de Pongola-bosschen, en zooals wij weten, zijn deze door de Boeren bezet, zoodat het best mogelijk is, dat de commando's die, meer genoemd district ontruimenden, in Je richting van Ermelo zijn afgemarcheerd, volstrekt niet vau zins zijn ooi te trachten die plaats te bereiken, maar wel om zich bij hunne kameraden in bovengenoemde streken aan te sluiten. Op deze wijze handelende, blijft de ooste lijke grens van Natal, zij het dan ook wat meer noordelijk, steeds bedreigd. Aan de hand van het officieele telegram een sprong naar het zuiden doende, lezen we dat bij Smithfield, een plaats in het zuidoosten van den Oranje-Vrijstaat, zoowat 55 K.M. ten noorden van Aliwal Noord een patrouille door de Boeren gevangen is e— nomen, terwijl deze laatste, zoo wordt er bijgevoegd, in khaki gekleed waren. Wij zijn geneigd te vragen hoe zouden zij anders gekleed zijn Zij hebben toch, om hun kleeding te vernieuwen, over niets te beschik ken dan over de uniformen van Engelsche soldaten, die af en oe in hunne handen vallen, en deze zijn nu eenmaal in khaki— kleeding. Dit teekenen wij ter loops aan, omdat de herhaalde vermelding van deze omstandigheid het vermoeden bij ons opwekt dat de bedoeling is om de Boeren te be schuldiging te werpen, dat zij oneetlijk te werk gaan, door de uniform hunner vijanden aai. te trekken om voor Engelschen te kunnen doorgaan en deze aldus beter te overvallen. Dc berichten uit de Kaapkolonie zijn, uit een Engelsch oogpunt beschouwd, rooskleurig en het oude deuntje wordt ons weder voor gezongen er zijn nog slechts enkele ver spreide commando's over en die worden, langzaam maar zeker noordwaarts gedreven het kan echter niet ontkend worden, dat de districteiULadysmith en Oudshoorn nog niet veilig zijn. Ouder anderen zijn hier de com- mando's van Scheepers nog aan het rond trekken. De streek, die hier wordt bedoeld, heeft een afmeting van zoowat 200 K M. van west naar oost eu 50 K.M. van noord naar zuid, terwijl de westelijke grens ongeveer 200 K.M. van Kaapstad verwijderd is. In herinnering brcugende, dat zich ook Boeren bevinden op 80 K.M. van deze stad eu wel Boeren, die niet schromen om aanvallend op te treden, dan geve zelfs deze officieele en bovendien gecensureerde belichten deu O, hoe xal ik u danken voor de diensten, die die gij mij bewezen hebt? riep Johanna, uit, die het gewicht zijner onthullingen duidelijk inzag. Vaarwel, mijn kind 1 waren de laatste woorden van den ongelukkigen grijsaard. En het meisje hartelijk de hand drukkend, ging hij heen. VIII. Johanna had zich tot taak gesteld iederen dag met George een uur op de boulevards te gaan wandelen om het kind van de buitenlucht te laten profiteeren. Eenige dagen na het bezoek van Merentier keerde zij met haar broeder van dc dagclijksche wandeling huiswaarts, toen de knaap in de buurt van het circus Fernando midden op den boule vard een drom nieuwsgierigen gewaar werd. Tegelijkertijd weerklonken de tonen van een draaiorgel, die vermoedelijk de voorstelling aan kondigden van een of ander gochelaarstroepje, dat in de open lucht zijn kunsten vertoonen girig, G?orge smeekte haar een kijkje te gaan nemen, en hoewel zij persoonlijk dergelijke voorstellingen vrij vervelend vond, gaf Johanna toe aan zijn verlangen. Er stonden daar inderdaad twee kunstenmakers, een man en een vrouw. Beiden waren reeds op vergevorderden leeftijd. De man droeg een langen, witte baard en lange grijze hoofdharen hingen op zijn schouders af. Rondom hem lagen op een ver sleten tapijt een aantal gewichten en ijzeren kogels. Hij droeg een gelapt tricot, dat wegens de vele dienstjaren, de oorspronkelijke kleur en vormen verloren had en hem als een zak om de magere leden hing. Zijn knieën waren gebogeu en zijn handen, waarop de aderen blauw boldeD, waren in een voortdurende siddering. De vrouw zat op een bankje naast het orgel dat door een knaap gedraaid werd Ilaar zwart, van talrijke witte draden doorvlochten haar, werd door eenverschoten lint bijeengehouden. Zij droeg een armoedig jak, een rooden rok en een groezeligwit tricot.Haar rug kromdezich onderden last der jaren en der elleide; over het door de zon gebruinde gerimpelde gelaat lag een uit drukking van afstomping, van moe-zijn Op eeu teeken van den man hield de k aap op met orgclen, zoodat de grijsaard met zijn rede indruk, dat in het zuiden en westen der Kolonie de zaken voor de Boeren en hunne geestverwanten volstrekt niet slecht staan. Wenden wij ons nu meer oostwaarts, dan vinden wij triomfantelijk vermeld, dat de dappere Smuts met zijne strijders tot noord oostelijk van Graaff Reinet is gedreven maar in één adem wordt ons medegedeeld, dat hij gelegenheid heeft gevonden om bij Zwagershoek, dat ongeveer GO K.M. ten Zuidoosten van de hoofdplaats van boven - genoemd district is gelegen, een Engelsche patrouille gevangen te nemen, een handeling, die nu juist niet het denkbeeld bij ons op wekt van door teruggedreven Boeren te zijn uitgevoerd. Ieder beseft hoe minder dan ooit, na de afkondiging van den staat van beleg, onbe paald vertrouwen kan worden gesteld in de berichten, zelfs de officieele, die lot ons komen. Het is zelfs volstrekt niet zeker, dat de telegrammen van Kiichener zóó worden openbaar gemaakt als zij zijn overgeseind, maar zelfs aannemende, dat hun inhoud eerst in Engelschen zin is geflatieerd, geven zij ons bij aandachtige lezing toch den indruk, dat dc toestand in de Kaapkolonie nog vrij wel onveranderd is. Dat men ook in Engeland, niettegenstaande alle vroegere verklaringen, den oorlog uiet als geëindigd beschouwt, blijkt wel uit den ijver waarmede men bezig is versterkingen naar Zuid-Afrika te zenden. Maar dat het tevens hoe langer zoo moeilijker wordt om soldaten aan te werven, blijkt daaruit, dat de lengtemaat vermindert is, die tot nu toe werd gevorderd om bij de dragonders en huzaren in dienst te kunnen treden. Het bericht van den correspondent van den Daily News in het kamp van Plumer in den Slangapiesberg, omtrent de verovering van een kamp der Boeren komt ons niet zeer geloofwaardig voor. Plet is, zooals ge woonlijk, een vreemd verhaal de Engelschen beschoten een Boerenkamp in eeu ravijn, konden door een hevigen storm niet verder opereeren en maakten het kamp buit met wagens en vee Als er al van het ge heele verhaal iets waar is, dan komt het waarschijnlijk hierop neer, dat een door de Boeren verlaten kamp der Engelschen in handen is gevallen. Gold het eeu krijgsgebeur- tenis vau eenige beteekenis, dsn zoude de op perbevelhebber toch niet in gebreke zijnge— bleven er zoo spoedig mogelijk kennis van te geven. Ook uit Kaapstad meldt een Reuter correspondent iets van weinig beteekenis, maar waaruit toch kan worden afgeleid, dat de Boeren hunne aanvallende houding nog niet laten varen. De Engelschen hebben tegenstand ontmoet bij Piquetbrug en de Boeren hebben twee malen Grey's pas aan gevallen, die eeu der uitgangen vormt vau kon aanvangen, Dames en heeren; hief hij hoog-krijschend aan. Gij zult hier tc zien krijgen wat geen kunstenmaker in geheel Parijs ons zal nadoen. Gij kunt naar het circus Frati- coni gaan, waar gij drie francs betalen moet, maar wat gij daar ziet kan niet in de schaduw van onze werkzaamheden staan. Alle vorsten van Europa hebben mevrouw Letitia bewonderd en haar luide toegejuicht, ging hij, met een blik op ziju gezellin, voort. Zij droeg met recht den bijnaam van «Koningin der lucht'. Zij is de dochter van een wereldberoemd acrobaat en haar moeder was een bekende beeldschoone danseres. Niemand kan zich met haar nieten. Ge zult straks zien, hoe ze als 't ware speelt met de zwaarste blokken ijzer. Ja zeker, mijne heeren, gewichten van twintig, honderd, honderd vijftig kilogram beteekenen voor haar minder dun voor u de parasol, waarmee gij uw gelaat tegen de zonnestralen besclnit. Het vroor en de arme grijsaard verstijfde in zijn dun tricot, maar onverbeterlijk vervolgde hij zijn van buiten geleerd lesje: Vooruit dan, heeren, straks zal de voor stelling een aanvang nemen. Gij behoeft maar een klein drinkgeld af te staan. Wij verlangen geen zilverstukkeu, zooals die lui uit het circus. Ken ieder ga te werk naar de ingevingen van zijn eigen hart en zoodra er tien sous op het kleed liggen, zal madame Le itia aanvangen. Vooruit maar, heeren I 't Is tocli maar een kleinigheid voor zoovelen liet orgel, dat blijkbaar mank ging aan gebrek aan lucht, werd opnieuw in beweging gebracht, ziju klagende tonen klonken als een vertwijfeld beroep op de mildheid der omstanders. Het duurde geruimen tijd alvorens er twee of drie geldstukken voor de voeten van den grijs aard rolden. Hij klapte in de handen, eensdeels wegens de vinnige koude, anderdeels om de grootmoedig heid van het publiek te prikkelen. Maar de omstanders lachten de beide oudjes uit en de vertooning, die men van hen verwachtte, leek hun met de minne bijdrage reeds rijkelijk beloond. De oude liet het orgel zwijgen en hief opnieuw zijn rede aan, maar tevergeefs. Zijn wanhopige pogingen waren nauwelijks toereikend om uog twee sous bij de overige tc doen rollen. Om dc nieuwsgierigheid van het publiek op te de vallei, liggende tusschen de van noord naar zr.idloopende Piquetbergen en Olifants bergen. De Engelschen operteren dus noordelijk om de Boeren, die hoe langer zoo meer Kaapsiad naderen, tctug te drijven, en dezen trachten omgekeerd naar het zuiden terrein te winnen. Geen van beide partijen schijnt er tot nu toe in te zijn geslaagd om zijn voornemen ten uitvoer te brengen. Zij houden dunkt ons elkander in bedwang, maar op welke wijze dan ook, een verandering in den staud van zaken kan hier niet lang uitblijven. Louis Botha is ternauwernood aan gevan genneming door majoor Rimington ontsnapt. De Engelschen verrasten zijn kamp en Boiha ontsnapte slechts met een voorsprong van enkele honderden meters en mei achter lating van zijn hoed, zijn revolver en papie ren, die in handen der Engelschen vielen. Er werden tien Boeren gevangen gemaakt. Botha heeft nog slechts een overschot bij zich van de macht, die onlangs Natal be dreigde. De rest is verstrooid. Een telegram van Kitchener uit Pretoria meldt, dat Rimington met Rawlinson een langen marsch maakte naar Schimmelhoek ten oosten van Ermelo, waar Louis Botha gezegd werd zich op te houden met 300 man. Maar een uur voor de aankomst der Engel schen, in den vroegen morgen van den 24-sten, vluchtten de Boeren in noordelijke richting. Rimington maakte een aantal do cumenten buit, waaronder eenige van Louis Botha's papieren. Viljoen heeft den 24sten een aanval ge daan op de blokhuizen, die gebouwd worden nabij Badfontein. Hij werd gemakkelijk teruggedreven. Williams' en Fortescue's colonnes hebben een treffen gehad nabij de Wagendrift. Zij dreven dc Boeren noordoostwaarïs met een verlies van zes gesneuvelden en 17 gevan genen, waaronder eenige staatsartilleristen, onder kapitein Koorn (Kroon met dynamiet voor het vernielen van treinen. Sedert den 2Isten betichten de colonnes, dat 74 Boeren gesneuveld zijn, 16 gewond, 358 gevangen gemaakt en 45 zich hebben overgegeven. Er zijn 471 geweren, 75,950 patronen, 216 wagens, 530 paarden en 800 runderen buitgemaakt. Een telegram van Kitchener uit Pretoria bericht, dat Vandouof's colonne den 24sten op Weg naar Zeerust, nabij de Groot-Mari— corivier, van uit het oosten werd aangevallen door de commando's onder de la Rey en Kemp, die met groote vastberadenheid dooi wekken, beduidde hij zijn gezellin naast hem op het kleed plaats te nemen. Langzaam hief zij zich op eu kwam strompelend naderbij. Maar haar lange, magere armen gaven niet in het minst den indruk van buitengewone spierkracht en van de schoonheid, die zij wellicht een halve eeuw geleden var. haar moeder zou geërfd heb ben, was geen spoor overgebleven. Gebukt en treurig, zonder den blik op te slaan, bleef zij, met Tiet gelaat naar de omstanders g-jwend, staan in afwachting van de bevelen van den grijsaard. J.ilianno, die door het schouwspel met diepen tegenzin vervuld werd, wilde George raedcneraen, maar het kind, geloovende in de beloften van den grijsaard, had daar geen ooren naar. Let op, heeren, madame Letitia zal een staaltje van haar kracht ten beste geven. Zij zal in iedere hand twintig kilo met gestrekten arm voor zich uit houden. Laat 11 niet langer bidden, heeren, nog enkele sous, dan neemt de voor stelling een aanvang. liet orgel begon opnieuw en dc grijsaard liet zijn blikken hulpeloos, vragend over de menigte dwalen, maar niemand verroerde zich. Onge duldig geworden door dc lange voorrede begon nen eukele nieuwsgierigen zich reeds te verwij deren. Nog enkele oogenblikken en de beide oudjes zouden geheel alleen ziju geweest. De grijsaard besloot een begin te maken en reikte zijn gezellin twee gewichten van twintig kilo over. Gedwee, onverschillig bukte liet oudje en pakte de ringen der blokken aan met haar dorre, ineengeschrompelde handen. Haar lange armen spanden zich en men zag de aderen aan haren ontvleesden hals opzwellen. Langzaam tilde zij de gewichten ophaar hoofd trilde onder de krachtsinspanning. Ou verschillig trachtte zij de armen op te heffen, maar voor zij de armen in een horizontalen stand gewerkt had, Het zij uitgeput, de gewichten vallen, die naast haar op het tapijt rolden. Met hoonend gelach begroetten de toeschouwers de mislukte poging. Zij scheen het niet te hooren. Hijgend, het gehoon niet achtend, met kromge bogen rug, liet zij zich op het bankje vallen. Toornig wendde de grijsaard lich lot de lachers Zij heeft sedert gisteren niets gegeten, riep hij, wijzend op de steunende oude, en ik ook een dicht bosch op haar aankwamen en na een hevig gevecht werden teruggeslagen. Zij lieten veertig gesneuvelden achter, waaronder commandant Oosthuijzen. De Engelschen verloren twee officieren en 26 aan gesneu velden en 5 officiereu en 50 man aan ge wonden. Kitchener seint nader De Bo.ren vermeesterden acht wagens. Alle rangen gedroegen zich met groote dapperheid. Van de stukrijders en kanonnen der artillerie, die aan het gevecht deelnamen, en van het escorte Northumberland fusiliers, dat twintig mau lelde, worden er37 gedood of gewond. Chamberlain heeft gisteren een redevoering gehouden te Cupar Fife (Schotland), waarin hij zeide, dat Kruger, toen hij Milner's raad gevingen in den wind sloeg, zich vergiste iu de macht van het Vereenigd koninkrijk en bovenal in de vastbeslotenheid van het Britsche volk en daarom moesten de Boeren gevolgen dragen. De oorlog zoude al lang uit geweest zijn, wanneer niet het optreden vau op een dwaalspoor gebrachte lieden in Engeland zelf de Boeren bad doen gclooven, dat volhouden van hun verzet de Engelsch en den oorlog moede zoude doen worden. Welke offers ook nog gevraagd mochten worden, het volk zoude geen jota van zijn eenmaal genomen besluit afwijken vóór de strijd was uitgestreden, en er was geen twijfel of over Zuid-Afrika zoude in de toe komst de Britsche vlag waaien. Uit de verliezenlijst blijkt, dat den 25sten een soldaat gesneuveld is en zeven gewond zijn nabij Lundberg (Lunebuen en dat er dienzelideu dag twee gesneuveld en 16 ge wond zijn bij Brugspruit. Generaal Weyler, de tegenwoordige minis ter van oorlog van Spanje, is, door zijn verleden als militair bewindvoerder zonder genade en zonder toegevendheid, over Cuba een hoofdelement van het liberale bewind— Sagasta van Spanje en sinds gedurende de laatste dagen allerlei vreemde geruchten de ronde deden aangaande een mogelijke dicta tuur in Spanje, onder deu generaal, was het zaak daarvan iets meer te weten te komen. Het was Romero Robledo, die de kat de bel aanbood, Zaterdag, door een handige tac'iek om Weyler aan 't praten tc brengen en deze antwoordde dat hij altijd getrouw de discipline had nageleefd en dat, wie van dictatuur spreekt, een vijand van discipline is. Onze laatste manifesten doen zien de niet, ik ben oud, maar had ik mijn arm niet gebroken, dan zoudt gij eens zien hoe ik daarmee omspring. Ilij wierp een blik vol weemoed op de geringe ontvangst. Reeds gingen de omstanders uiteen, toen plot seling een jonkman naar voren trad en naast den grijsaard ging ataan. Hij was elegant, naar En gelsche mode gekleed; een slappe villen hoed rustte op zijn blonde lokken en zijn heldere, vroolijke oogen zugen moedig de wereld in. Maar ga nog niet weg, heeren gij ziet toch, dat die oudjes bijna van gebrek sterven, riep hij, heftig gesticuleerend. Als gij kracht toeren zien wilt, kan ik u misschien tevreden stellen. Bij deze woorden ontdeed hij zich fluks van ziju overjas en wierp haar op het orgel. Voor ik echter begin, moeten er minstens honderd sous op liet kleed liggen en om u niet lang te laten wachten, zal ik daar zelf voor zorgen. De kring van nieuwsgierigen sloot zich nauwer aaneen een ieder verkeerde in gespannen ver wachting waar de jonkman heen wilde. Opgepast, muziek! lachte deze eerst komen de gewichten van twintig kilo aan de beurt. liet knaapje, aan wien het muzikale gedeelte dar voorstelling toevertrouwd was, scheen even uitgehongerd te zijn als de beide kunstenmakers. Dif belette hem' echter niet zijn afschuwelijk instrument niet prijzenswaardige!! ijver in bewe ging te brengen. Het klonk ditmaal als bazuin geschal. Dc nieuwe acrob>.at had de gewichten opgenomen en na ze eenige oogenblikken met gestrekten arm voor zich uit te hebben gehouden, wierp hij ze in de lucht om ze in do hand Op tc vangen. Vervolgens volvoerdde hij met de zware blokken allerlei kunststukjes, die hem oogenschijnlijk niet de minste inspanning kostten. Het publiek, steeds belust op dergelijke ver tooningen, brak los in een bewonderend handge klap. Zonder hun geestdrift de» tijd tot afkoelen te laten, nam hij zijn hoed af en ging daar vlug mede rond. liet regende geldstukken en enkelen wierpen zelfs zilvergeld in don hoed. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1