Nummer 87. Zondag 3 November 1901. 24e Jaargang. 3 Tweede Blad. öe Zuid-AMaansche Oorlog. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Amerika. BINNENLAND^" Belangrijk Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. DE UITGEVER. De Echo van het Zuiden WAALWIJK. Zondag 3 Nov. a. s. nam. ten 12 uur, zal door da Liedertafel //Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal //Musis Sacrum" te Waalwijk worden uit gevoerd Der frohe Wanders man, Bartholdy. Grüsse an die Heimath, Cromer. Neerlands mannenzang, De Vliegh. Het 2de regiment dragonders en het 7de huzaren, die de cavalerie—brigade te Alders- hot vormen, worden in gereedheid gebracht, om binnen 14 dagen naar Zuid—Afrika te vertrekken. Met de huzaren vertiekt de 18 jarige prins van Connaught, die als tweede luitenant bij het regiment dient. Als deze regimenten Engeland verlaten hebben, zal er in het geheele Vereenigd Koninklijk slechts een regiment cavalerie overblijven, het 21ste lanciers. Tusschen nu en Kerstmis hoopt het de partement van oorlog te Londen sterke de tachementen infanterie te kunnen ui'zenden. In Schotland wordt geworven vooi Lovat's Veikenners. Er zijn 500 man noodig en het heet, dat hel aantal liefhebbers voor dit populaire korps zoo groot is, dat het aaubod de vraag nu reeds overtreft. De National Review zegt te weten, dat de woordelijke inhoud, van het veelbesproken heliogram, dat generaal Bulier na den slag bij Colenso aan Generaal While in Lady- smith zond, luidt als volgt Ik ben teruggeslagen. Verbrand uw cij fers. Vernietig al uw ammunitie. Tracht dan de beste voorwaaiden te bedingen met de Boeren, nadat ik mij aan de Tugela heb versterkt." Generaal Bullcr beweert, dat dit telegram saamgeknoeid is uit de woorden van een reeks hcliogrammen, door hem aan generaal White gezonden. Men is te Londen zeer benieuwd, of de regeering Buller zal toestaan, het echte helio gram over te leggen en zijn naam van dien smet, die er door bovenstaand telegram op wordt geworpen, te zuiveren. Van gistermorgen word nog uit Parijs ge meld, dat het eskader der Middellandsche Zee aan 't manoevreeren was op zee in de C'. rsica en dat de divisie onder admiraal Cailard, besraar.de uit twee pantserkruisers, twee gewone kruisers, één kruiser derde klasse en twee torpedovernielers, koers zou zeiten raar den Levant, zoodra de instructie voor den commandant van Parijs uit dezeu be reikt zouden hebben later kwam er een tege ibericht maar 't eerste bevel is weer bekrachtigd. De minister van marine heeft van admiraal Maigret, commandant van het Middellandsche Zee-eskader, telegrafisch beiicht ontvangen, volgens hetwelk het eskader te Toulon is aangekomen, terwijl de bevelen ten uitvoer zijn gebracht. Dit telegram heeft alleen betrekking op het eigenlijke eskaderde divisie Caillard is geenzins te Toulon teruggekeerd, doch heeft zich van het Middellandsche Zee eskader afgescheiden en zal Zondagavond of Maandag in de Turksche wateren aankomen. Bij prachtig weder is de „Ophir" met den hertog en de hertogin van Cornwall en York aan boord, hedenvoormiddag de haven van Portsmouth binnengevaren, nadat op de reede ile begroeting had plaats gevonden door koning Edward en de admiiaal en verdere marine officieren, onder de voorgeschreven salvo's. Alle oorlogsschepen waren bevlagd en door een eerewacht, beslaande uit ma trozen en mariniers, worden de hertog en de hertogin begroet. Hedenavond van 9 lot 11 uur zullen alle schepen geïllumineerd zijn en morgen om 11 uur zal de trein met de vor .stelijke personen Portsmouth verlaten, waar bij alle troepen de militaire eer bewijzen, van alle schepen kauonschoten worden gelost en alle muziekkorpsen tegelijk „God save the king" aanheffen. De correspondent van de Daily Telegraph meldt bijzonderheden over de nederlaag der Engelschen bij B'.oodrivierpoort aan de Transvaalsch—NataLche grens, in het laatst van September. Hij veitelt, dat van het eerste Mauser—schot tot aan het oogenblik, dat de soldaten van de colonne van majoor Gough waren geciood, gewoud of gevangeu genomen, niet meer dan een kwartier ver liep. Op afstanden van 800 a 900 yards begonnen de Boeren op de Britsche troepen te vuren. Daarop maakte plotseling ecu troep van 5 a 600 bereden Boeien, die van hun paarden af schoten, wild schreeuwden en gilden, een charge midden door eer. der Engelsche compagniön op de 2 kanonnen der Engelschen. En de Boeren kwamen dan van alle zijden in dichte drommen te paard en te voet op zetten, schreeuwend als duivels, waarop de Britsche soldaten met uitdagende kreten antwoordden. Louis Botha voerde hen in persoon aan en bij hem waren al zijn beste commandanten met mannen vau het com mando van De la Rey e. a. Gough werd overstroomd door een golf, die klonk als hellelawaai. De meesten van zijn officieren sneuveldeu of werden gewoud in het begin van het gevecht. Een dij van kapitein Dicks werd ernstig verminkt door eeu ontplofbaren kogel, want bij deze ge legenheid maakten de Boeren overvloedig gebruik van deze moorddadige ammunitie. Bij de Boeren bevonden zich gewapende kaffers. De Engelsche kanonniers hielden tot het uiterste stand bij hun stukken. O'/eial op den grond lagen officieren en manschappen, die weigerden, zich over te geven. Luitenant Piyce Davis trok zijn revolver, om de ver meestering der kanonnen te beletten. Hij loste vier schoten en velde een Boer, voor hij zelf door den schouder werd ge schoten. Slechts weinige Engelschen ontkwamen. De Boeren monsterden hun gevangenen bij eeu eenzaam kopje en beroofdeu de meesten evenals de dooden en de gewouden, van hun bezitïiugen, hun laaizen en een deel van hun kleedingstukkeu. Sommigen werden tot op het hemd toe uitgekleed. De trein van Buffalo Bill's Wild West Show is Dinsdag te Linwood, in Noord-Carolina, verongelukt Er werden 92 paarden gedood, waaronder een dier dat 50000 dollars waard was. Honderd paarden zijn gekwetst. Buffalo Bill, die in zijn eigen waggon reisde, kreeg geen letsel. De schade wordt op 60,000 dol lars geraamd. WA AIAVIJK, 2Nov. 19017 Commissaris der Koningin. Heden middag, met den trein van 1.58 arriveerde alhier Zijne Excellentie de Com missaris der Koningin in Noordbrabant, vergezeld van den heer Klaasen, ter afleg ging van een officieel bezoek aan onze ge meente. Aan de deur van liet raadhuis werd ZEx. begroet door den edelachtb. heer burge meester, die de hooge bezoekers verder naar de burgemeesterzaal begeleidde, alwaar ZEx. verschillende autoriteiten ontving. Verder werd de gemeente-administratie door den hees Klaassen geïnspecteerd. Van het raadhuis wapperde de nationale driekleur. Notaris Bolk De WelEd. heer A. Bolk, die zoo lange jaren in ons midden vertoefde en in onze gemeente en omstreken zoo algemeen be kend en geacht is, en onlangs benoemd werd tot notaris te Amersfoort, is verleden week gekozen tot lid der Provinciale Staten van Utrecht. Wel een bewijs, dat men ook daar zijne bekwaamheid en behulpzaamheid reeds zeer spoedig weet te waardeeren. Aan den gekozene onze hartelijke felici taties. (Door eene omstandigheid buiten onzen wil, was bovenstaand in ons no. van Woens dag niet geplaa'st.) Gedwongen Winkcluering. In liet afdeclingsverslag der Begrooting van Binnenlandsche Zaken, treffen we om trent bovenstaand onderwerp het volgende Er werd door sommigen beweerd dat het euvel van gedwongen winkelnering, waarbij den arbeider een deel van zijn loon ont houden en den medewerkgever oneerlijke concurrentie aangedaan wordt, vooral in Noordbrabant, en in het bijzonder ïd het gedeelte dier provincie hetwelk mef den naam van Langstraat wordt aangeduid, nog in .ar al te veel bestaat en op wettelijke voorziening aangedrongen. Van andere zijde werd opgemerkt dat iu deze zaak zal behooren te worden voorzien bij eene eventueele regeling van het ar beidscontract. in de geluksaankondiging van Sainuel Ileck scher senr., in Hamburg welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling dei hier en in den omtrek gewonnen bedragCH eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven Onwaar bericht. In de //Avondster" komt een bericht voor uit Waalwijk, waarin gemeld wordt, dat het onlangs gekozen lid der Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf, W. Lugters uit ^Kaatsheuvel in 't café Matthie alhier voor de werklieden zou komen spreken. Men verzoekt ons mede te deelen, d3t een en ander geheel uit de lucht gegrepen is. Er van door! Zekere P. uit Dussen had Woensdagavond per rijtuig zijne moeder naar Baardwijk gebracht. Op de terugrit verpoosde de voerman even bij A. v. d. Zaken te Besoijen en liet het paard bezijden het huis staan, 'loen P. zich naar buiten begaf om verder te rijden, was bruintje gevlogen. De voerman aan 't zoeken rechts en links, maar niets te vinden ten slotte was hij ervau overtuigd, dat bruin wel naar huis zou zin geloopen en besloot daarom maar 't zelfde te doen en zulks geschiedde. Onderwijl werd paard en rijtuig op den dijk achter Waalwijk aangetroffen en door een paar personen naar 't politiebureau ge bracht, waar last gegeven werd het te stallen, opdat de eigenaar zich daar ter plaatse zou kunnen vervoegen. De stal houder v. L. herkende een en ander spoedig en bracht het naar Baardwijk. Door twee zwagers van P. werd het span direct naar Dc;ssen gereden, waar deze op een half uur van huis nog steeds zoekende werd gevonden. Voorwaar geen pleizierreisje. Ongeval. Donderdagavond ging zekere J. S. alhier, eeltige pakken naar het kantoor van V. G. L. brengen, toe hij nabij 't gasfabriek plotseling iueenzakte en bleek dat een spatader was gesprongen, waardoor de man veel bloed verloor. Onmiddellijk werd hij bij A. Bergmans binnengedragen, waar hij door den ontboden geneesheer spoedig werd verbonden. Later is hij naar zijne woning gereden. Aver(j. De stoomboot Rotterdam II, op reis van Rotterdam naar Waalwijk is op een grip geloopen en heeft deerlijk averij bekomen. Twee groote gaten zijn in 't schip gestooten. De schade aan schip en de door het bin nendringende water veel geleden hebbende goederen is groot. De reis van Koningin Emma. Men schrijft uit Schweriu, dd. 30 dezer Ofschoon het bezoek van de Koningin- Moeder Emma aan Mecklenburg niet officieel is en haar dienovereenkomstig geen groote ontvangst bereid werd, toen zij hier gisteren middag aan het station aankwam, droeg de begroeting toch een zeer feestelijk en opge wekt karakter. De hotels aan den Luisenplatz, in de nabijheid van het station, waaronder het onlangs zoo gedoopte ^Niederlandischer Hof", waariff'men een restauratie-zaal heeft met de portretten van de Nederlandsche Koninklijke familie en Nederlandsche land schapjes, hadden de Nederlandsche en Mec- klenburgsche vlaggen uitgestoken; evenzoo het station, waar een groote menigte stond te wachten. Ter begroeting van de Koningin waren groothertogin Marie en prins Adolf Friedrich, de broer van prins Hendrik, van Raben- steinfeld gekomen. De groothertog vertoeft op het oogenblik niet te Schwerin, maar op Ludwigslust. In gezelschap van de Groot hertogin waren enkel de hofmaarschalk von Schalenburg en de dame du palais freule von Stenglinverder waren de opperstal meester graaf Ilardenberg en de commandant van het garnizoen vo:t Matthies9en aanwezig, loen koningin Emma uit het salonrijluig werd zij door groothertogin Marie en hertog Adolf Friedrich zeer hartelijk begroet. Daarna werd het gevolg voorgesteld. In het gevolg van Koningin Emma waren freule van Ittersum en de kamerheer Pauw van Wieldrecht. Door de vorstelijke wachtkamer, waar zij korten tijd vertoefden, begaven zich de rorstinnen naar den uitgang op den Lusten- platz, waar de Koningin van een jonge dame een ruiker in ontvangst nam. In een rijtuig met vier zwarte paarden, a la daumout bespannen, met twee voorrijders, reed men door de stad naar buiten, naar Rabensteinfeld. Het publiek aan het station en op straat gr.*»tte de Koningin eerbiedig en minzaam beantwoordde zij die groeten. Om half twaalf kwam aan het station te Schwerin ook groothertogin Elis ibeth van Oldenburg, de zuster van prins Hendrik, met haar zoontje aan; d-zen reden ook naar Rabensteinfeld. Gisterenavond om zes uur verscheen Ko ningin Emma, in gezelschap van groothertogin Marie en van prins Adolf Friedrich, weer aan het station, waar eeu groote menigte te barer eere een luid hoera aanhief. De Ko- ningin ging om tien minuten over zessen met een bijzonderen trein naar het naburige Wiligrad, de woonplaats van hertog Johann Albrecht en zijn gemalin Elisabeth von Weimar. Hier zal de Koningin een tijdje verblijfhouden. Koningin Emma denkt in het begin van de volgende week, waarschijnlijk den 5den November, het kasteel Wiligrad, waar zij bezoek is bij hertog Johann Albrecht en zijn vrouw, te verlaten en zich naar haar broer den regeerenden vorst van Waldeck-Pyrmont, naar Arolsen te begeven. Vandaar zal zij den 14 November naar den Haag terug komen. H. JU. de Koningin. Uit Apeldoorn meldt men, dat H. M. de Koningin licht ongesteld is en sedert twee dagen haar vertrekken niet verlaten heeft. Buron von Zieglcr. Men schrijft uit Maastricht: De generaal-majoor Snijders, vergezelt van den luit.-kolonel de Veer, overste van divisie-staf, hebben in het gesticht Calvariën- berg natnens den minister van oorlog een bezoek gebiacht aan den overste baron von Ziegler. De bezoekers bevonden den toestand van patient gunstig, vooral wat den beenenbreuk betreft. Baron von Ziegler verzekerde de belang stelling, door den minister betoond, op hoogen prijs te stellen. l)e boycot. Thans zijn de havenkoraité's gevormd In Nederland Amsterdam, Dordrecht, Vlissingen, Ter-Neuzen, Rotterdam Delfzijl. In België Antwerpen, Brussel, Gent. In DuitsohlandHamburg dat op zich genomen heeft, voor heel Duitschland te zorgen. In Fraukrijk Rouaan, Havre, (deze laatste heeft de geheele Noord-Westkust voor haar rekening genomen), Bordeaux. In Noorwegen Christiana. In Denemarken Kopenhagen. In Zweden Gotheborg. Een manifest is gericht aan de reeders in Duitschland, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Rusland, waarin medewerking wordt verzocht en de hoop wordt uitge sproken, dat Engeland nog vóór 31 December tot een voor de Z.-A. Republieken eervollen vrede zal besluiten. Verdronken. Vrijdag werd in den vijver van het Wil- helminapark te Tilburg drijvende gevonden vae den 63-jarigen v. D, weduwnaar. Men vermoedt dat, hij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken is. Vechtpartij. Een hevige vechtpartij tusschen een burger en een marechaussee heeft te GefFen (N.-Br.) plaats gehad. De aanleiding hiervan was, dat de politieman den eersten eene gevan genschap van 3 maanden berokkend had. Vloekende en tierende vroeg hij rekenschap hiervan. In woede ontstoken, ging hij den brigadier te lijf. Hij schopte en trapte hem tegen het onderlijf, en rukten hem de haren uit den baard. Tot zelfverdediging trok de brigadier zijn sabel, en bracht den woeste- ling een hevige wonde op 't hoofd toe. Thans schoten nog twee mannen te hulp en slachts met groote moeite konden ze er in slagen den arrestant in de kazerne te bren gen, waar hij zich nog als razend aanstelde en zich zelfs een verband van het hoofd rukte, dat hem hier werd aangebracht. Hij is naar de gevangenis te Vllertogenbosch overgebracht. Capelle, 1 Nov. Aan den onderwijzer 1 B. Nooteboom B.Bz. is het verlof wegen ziekte nogmaals met twee maanden verleng, met behoud van jaarwedde. Kaatsheuvel. Met ingang vau 1 Novembe is benoemd tot klerk der posteiijen tn tele grafie le klasse, alhier, P. L. Le Roy, than in gelijke betrekking te Sluis. Dussen, 1 Nov. Tot genoegen kunnen w melden, dat de heer Jobs. Spiegels, tot hede klerk bij den rijksontvanger alhier, in gelijk functie te Waalwijk is benoemd. Ruamsdonksvcer, I Nov. Met genoege kunnen wij melden dat onze dorpsgenoc dhr. P. v. d. Meer Jr. is benoemd tot ic specteur va n politie te Zaandam. Een aak geladen met bieten en toebt hoorende aan A. R. alhier is te Statendat gezonken. De opvarenden werden slechts mi moeite gered. De materieele schade is groo Dhr. A. Prins, geëmployeerde aan de Rijks-Waterstaat aan het keizersveer alhier i benoemd tot gezagvoerder van de Rijks stoomboot »Adrieiine Désiriée.* Oosterliout, 1 Nov. Hedennacht overlee mr, W. J. G. baron van Oldenzeel tot Oldei zeelkantonrechter en |arrondisseraents schoolopziener alhier. w ïwiaw—3— WAALWIJK. Van 25 Oct. 2 Nor. GEBOREN: Wilhelmina Maria d. v. Ph. J. - Leten en W. Maas Wilhelmus Cori Math. z. v. C. v. Zon en J. de Swart - Cathanna Gijeberta d. A, C. IJzermar en J. Th. M. Knepflé Antonius Petri v- A" R v- d- Wateren W. van En OVERLEDEN: Adriana r. Rijswijk 3 j d M. v. Rijswijk en M. Th. Vissers *Anti mus v. Rijswijk 18 m. i. v. M. v.Rüswij en M. Th. Vissers Lambertus Jacobi Missot 70 j. echtgen. t. Catharina do Roo Gijsberdina r. Hemert 65 j. wed. r. Cl y. d. Mooren Maria Braat 3 w. d. - J. H. Braat en C. C. van Wanrooij Co neiia v. d. Wiel 2 j. d. v. Th. v. n. Wii en J. v. d. Ossenblok Adrianus Huberti Mutsaers 2;j. z. v. C. J. Mutsaers en C. d. Bijl Antonia van Rijswijk 8 m. d. M. v. Rijswijk en M. Th. Vissers Cs Ihsrina Gijsb. IJzermans 1 d. d. v. A IJzermans en J. H. Th. Knepflé. GEHUWD: A. J. Gerris 29 en C. M. Brekel mans 36 j. WAALWIJK, 31 Oct. 1901 Op de heden gehouden markt was de aanvoe van vee ruim en de handel vrij vlug. Kalfbeesten f 130 k f 195. Dito vaarzen 1 120 k l 175. Jonge varkens aangevoerd 85 stuks, ve; kocht van f4.75 af 10.7*. T°' b°tefm»rkt afgeslagen en verkocht 575 ki van 11.16 f 1.34 per kg. Eieren ö'/s i 7 cent per stuk. W egens de feestdag van morgen is d< Vrijdagsche markt heden gehouden. Zij wer niet druk bezocht evenmin als de looiers beurs. Met liet oog op de beduidende par tijen huiden in lossing te Antwerpe kwamen er deze week weinig zaken tc stand. Bij de inschrijving te Amsterdam van Psedl. O. I. runder- en bufFelhuide werd veel opgehouden, de verkochte kare ingen hielden prijs. De tendenz der huiden markt over 't geheel is min of meer onvai met neiging tot daling. Het tegendeel is in de lederraarkt waa te nemen, de prijzen voor zwaar zoowel al voor prima licht leder zijn zeer goed ge sterad en men verwacht ondanks, iet ruimere aanvoer, verhooging der prijzen. Schors en alle andere looimiddelen in ee: doen. DUSSEN, 31 Oef. Boterprijs per K.G. van fl.34 a f 1.43. Middel markt 1 1.42. Aanvoer 134 K. G. Eieren f 1.6 de 26 stuks. Twist. Te Hom bij Roermond heeft een arbeider, zekere P. Clout, bij een twist met zijne vrouw een schot uit een revolver op haar gelost waardoor zij levensgevaarlijk verwond werdde kogel drong haar in de borst en is nog niet verwijderd kunnen worden. De dader is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Bnurdwijk. De gemeentebegrooting voor 1902 mei f 7851,27 in ontvangst en in uit gaaf is door H. H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij hun besluit van 24 October 1901 bij No. 103. Wij hadden het plan o den achterkant van dit blai de volledige DIENSTREGELING, zooals onz abonné's die gewoon zijn te ontvangen, t plaatsen. De vorm was gereed en alles in orde toen ten slotte de geheele dienstregelinj in pastei viel, daarom is het dan dat dt achterkant blank is, waarvoor wij onzt verontschuldigingen aanbiedenspoedig hopen we niettemin dc dienstregeling wee; gereed te hebben.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5