Nummer 93. Zondag 24 November 1901. Tweede Blad. De Zuid-Afrikaansche Oorlog 24e Jaargang. Transvaalavonden. BUITENLAND. Servië. BINNENLAND. België. UITVOERINGEN. Vervolg. BESOIJEN. Uitvoering door het mannenkeor Vooruit gang zij ons doel van Waalwijk en Beseijen op Maandag 25 November a. s. in de zaal vrn den heer Denis van der Zaken. Aan vang half acht. (Zie programma's.) Onder de pauze werden talrijke verzen en andere zaken aan 't publiek verkocht en deed de president mededeeling van de te houden collecte, verzocht nog eenige heereu hunne diensten daarbij te willen verleeuen, waartoe zij zich zich allen bereid verklaarden. Dan is 't woord aan den heer O. J. Coetzee, die op alle aanwezigen den indruk maakt van 't type van een echten Trans- vaalschen Boer en van een verwoed anti- Brit wat gedurende zijne rede, ook zeer waar bleek. Hij zat daar, stram voor zich uitziend, de trekken van bitter lijden op zijn gelaat, maar toen hij in 't vuur zijner rede de Engelsche gruwelen en laagheden brand merkte, barstte hij los als een verwoede, getergde leeuw. In zijn zuiver Afrikaansch was spreker dikwijls niet gemakkelijk te verslaan, maar daaraan meer gewoon geraakt zijnde, wist hij op zijn eigenaardige manier het publiek met ontzetting te vervullen, als hij de wreedheden vermeldde, waarvan hij oog getuige, of waarin hij betrokken was geweest. (Zooals wij hierboven schreven was spr. in zijn echt-Afrikaansch dikwijls niet ge makkelijk te volgen, ons verslag van dezen spr. zal daarom meer beknopt zijn.) Geachte vergadering 't Zal u misschien moeielijk zijn mij te volgen, daar ik niet zooals de vorige spr. zuiver Hollandsch, maar Afrikaansch spreek. Vanaf 1806 hebben wij voorldr.rend geleden onder de Engelschen en vooral thans vol voeren zij onuitsprekelijk vele gruwelen. De Engelschen weten vooral in dezer, oorlog zoo mooi van hunne overwinningen te seinen. Ik zelf heb een rapport gelezen van Bulier aan Wight in Ladysmith, waarin hij zelf opgeeft dat van de Engelschen 12000 man buiten gevecht waren gesteld en dat zij 10 kanonnen hadden verloren, terwijl naar Engeland werd geseind, dat zij alles bijeen 750 man haddeu verloren en de Boeren 672, maar dat waren er maar 6. De Engelschen hebben trouw gezworen nooit de waarheid te vertellen. De Boeren hebben arbitrage gevraagd, maar niet verkregen, 't is te doen om alle Hollanders te verdelgen en na Z. A. komt Nederland aan de beurt. Ik heb daar in Z. A. verschrikkelijke gruwelen gezien. Ik zag in Middelburg een trein aan komen voor de kampen en telde in een wagen niet minder dan 81 vrouwen en kinderen, die als haringen waren opeenge pakt en zoo hadden ze vier dagen gereisd. Maar ook die vrouwen daar, hoe ze ook moeten lijden, geven den moed niet op, blijven standvastig en zeiden tot mannen gij mannen moet niet naar ons kijken, maar vechten tot ge allen dood of vrij zijt. De vrouwen en kinderen worden gruwelijk en ergelijk mishandeld door de Engelsche soldaten, die nog geen vrouw of kind met rust kunnen laten, dat zijn daden van be schaving. Zij gebruiken ze om Engelsche convooien te redden of wanneer zij op ons moeten schieten, gaan de Eng. soldaten achter de vrouwen staan en schieten onder hare armen door. Mijne moeder een mensch van 80 jaar moest medeloopcu van Middel burg naar Pretoria om een couvooi te be schermen, 25 uren ver en toen weer terug en zoo gaat het geregeld. Als vrouwen en kinderen op neutraal gebied werden gebracht, zal er binnen 3 maanden geen enkele En- gelschman meer in Z.-A. zijn. Engeland heeft geen geld meer en vecht, uit den zak der Eng. kapitalisten, die dit gaarne toeetaan met het oog op de goud velden. Onlangs kon men lezen Engeland stuurt 60.00 0 man uit Zuid-Afrika naar Britsch- In dië en haalt daar 60.000 man voor Zuid- A frikadat is niet omdat de eersten niet meer kunnen, maar niet meer willen vechten. Onze ellende is groot en jammerlijk. W ij zijn een waarschuwende steun van Europa. God heeft ons hierheen gebracht. Waakt «ii bidt tegen de Engelschen be schaving, want gelooft me als Engeland Z.-A. ten onderen brengt, dan is 't ook met Holland gedaan. Ik heb de vaste overtuiging dat wij zullen overwinnen. Wat Chamberlain in 14 dagen wou doen, is hem nog niet in meer dan 2 jaar gelukt en zal hem nooit lukkem Wanneer de Engelschen een aantal vrou wen en kinderen naar die gruwelkampen voeren, seinen ze dat een groot aantal Boeren is gevangen genomen, ik zeg daar die gruwelkampen, ja want 't lijden daar is verschrikkelijk. Dagelijks sterven er in 't kamp van Middelburg 23 tot 29 en over de ver schillende kampen gemiddeld 60 per dag. Dan moeten die vrouwen zelf haar dooden een uur ver wegdragen, want een wagen moet zeer duur worden betaald en geld hebben ze niet. Een nieuw kerkhof pas buiten Middelburg opgericht bevat reeds 270 graven. De kampen in Transvaal zijn alleen op gericht om vrouwen en kinderen te ver moorden. Alles is verwoest, met den grond gelijk gemaakt, de toestand is thans slechter, dan toen onze voorvaderen daar voor 't eerst aankwamen. Alles is vernield, verwoest en uitgemoord. De mannen vinden hunne vrouwen niet meer, de zonen hunne ouders niet en omgekeerd. Ik ken huishoudeus, waarvan vrouw en alle tien kinderen ver loren zijn. Toen ik hier in Holland kwam, en die zoeten vrede in die zindelijke Hollandsche woningen zag, herinnerde dat mij aan onze zindelijke, vriendelijke tehuizen in het verre Z.-A. en dan durft die lage Engelschman nog zeggen, dat die Boerenvrouwen vuil zijn, hare kindereD alle onkruid te el en geven. Bah, en daar bestaat geen enkel Engelschman, die zich genoegzaam wascht, om 't vuil van zijn lichaam af te krijgen. Het geld dat naar de moordkampen wordt gezonden, laat hij door, omdat hij er zelf van profiteert, want de vrouwen kunnen daar alleen iets krijgen uit Eng. winkels. Mijn eerste proclamatie, bij mijn terugkeer in Z.- A., wanneer de Boereu winnen, zou zijn: dat iedereen, die een Engelschman tegen komt en hem niet doodt, onmiddellijk zelf gefusileerd moet worden. (Bravo's.) Want ik zou wenschen, dat iederen En gelschman van den aardbodem werd verdelgd, want er is geen grooter roofdier dan de Engelschman en grooter roofdier zal er ook nooit bestaan. (Applaus. Wij worden gruwelijk gepijnigd door de ellende onzer vrouwen. Het is voor ons veel bitterder hier te moeten spreken, dan daar te vechten, want onze harten branden om daar te zijn en mee te vechten, om den laatsten Engelschman in Z.-A te vernietigen. Als ge nu reeds een jaar spreekt over die vrouwen en kinderen en hun onmenschlijk lijden en niets ziet gebeuren om haar leven te redden, dan vraagt ge u af, is er dan geen God, die de harten warm maakt en opwekt om afdoende hulp te brengen. En toch zal Engeland zijn val krijgen in Zuid-Afrika, ja 't zal er van komeu dat die Engelschen elkander van honger zullen doodschieten en ons geloof is yast, wij zullen overwinnen en geen enkele Engelsche vlag zal meer waaien in Zuid-Afrika. (Geestdriftig Applaus.) De heer Herman Zeegers. Dames en Hecren Mij is een zeer vereerende taak opge dragen nl. een woord van dank te brengen aan de heeren Afrikaners, die ons den ver schrikkelijke» toestand zoo levendig hebben geschetst. Dat wij met hen sympatbiseeren is omdat in hunne aderen 't zelfde bloed vloeit dis in de onze, zij strijden voor vrijheid en recht, zooals wij eens deden in den tachtig jarigen oorlog. Wij brengen onze warme hulde aan die dappere mannen, vrouwen en kinderen aan de beide hooggeachte presidenten van dat heldenvolk. Moge het opperwezen geven, dat Gij eens allen en alles zult terugvinden, uwe dier bare vrouwenen kinderen, dat dc donkere onweerswolk zal verdwijnen voor een helde re zonnestraal, die U zal brengen, voortdu rende vrijheid, vrede geluk en voor spoed. Daverend applaus. De liedertafel brengt nu tot besluit een op zeer verdienstelijke wijze gezongen num mer ten gehoore. H.iar komt voor hare medewerking een woord van dank toe. Alle aanwezigen zongen tot slot het Tranivaalsch volkslied. Wij zijn gekomen aan 't einde van ons verslag van deze twee Transvaal-avonden, van ons verslag, dat wij zoo breedvoerig gaven, omdat wij ervan overtuigd zijn dat iet publiek er zoo'n groot belang in stelt. Een viertal echte, hooggeplaatsten Afri kaners hebben ons de oorzaak en den loop van den oorlog, die zij zelf mee hebben be gonnen en waarvoor zij zelf goed en bloed veil hadden, zoo duidelijk verteld. Zij hebben ons het verschrikkelijk lijden ïunner vrouwen en kinderen in die moord kampen geschetst, zij hebben ons doen ijzen van die verschrikkingen van den oorlog En wij zijn er hun dankbaar voor, zij lebben ons hart nog warmer doen kloppen, voor onze dappere stamverwanten en die fiere Boerenvrouwen eu mochten er nog wijfe aars zijn geweest, thans telt Waalwijk, Baardwijk en Besoijen niets dan ware pro- Boeren. Wij hebben dat getoond door onze tegenwoordigheid en nog meer door onze giften. Maar laat ons in die stem ming blijven en mocht cr ooit iets van ons gevraagd worden helpen wij waar wij runnen. Zal, maar wij hopen, misschien spoedig een voorstel de wereld ingaan, om hun vu- rigsten wensch te vervullen, vrouwen en kinderen onder internationale verzorging te brengen, dan zullen wij ook de eersten zijn onzen moreelen en financieelen steun te verleenen, want alle beetjes helpen, iedereen moet en zal ook meewerken. Aan wie danken wij deze zoo uitstekend geslaagde Transvaalavonden, met zulke eminente sprekers? Wij danken die zeker ten eerste aan den sedert geruimen tijd in onze gemeente vertoevenden dapperen luitenant der Z. A. R, R. Haberer, die eenmaal zijn leven in de waagschaal stelde voor dat Hollandsche element daar in Z. A. Hij was het die bij 't uitbreken van den oorlog onmiddel lijk de partij koos der Boeren, hij was het die zulke goede diensten bewees, als lui tenant van de zoo beroemde Iersche bri gade, die in den slag van Colenso de z g slagveld Hyena's Yan Elandslaagte, de lan- eiers, met zijn brigade als 't ware van de wereld vaagde. Hij was het op wiens hoofd de Engelsche regeering een premie van 1000 stelde, hij was het die als chef erdynamiet-colonne zulke schitterende daden pleegde met, het laten springen der bruggen en spoorwegen, hij was ten laatste, die tweemaal gewond werd en bij de laatste ge legenheid een schot door de long kreeg en door den hier tegenwoordigen Coetzee voor dood werd opgenomen en eerst na 6 maan den gedeeltelijk hersteld, maar te zwak om te strijden, naar Europa terug moest. Luitenant Haberer nam 't initiatief tot oprichting van een Tranavaal-coraité in onze gemeente en heeft er al zijne zorgen aan gewijd om dergelijke mannen hier als sprekers te zien optreden. Hiervoor zij hem een woord van hulde en dank gebracht. Verder een woord ran hulde en dank, aan 't Transvaal-comité met ziju wakkeren pre sident, de heer Henri Witlox, die hier weer was de rechte man op de rechte plaats. Een woord van hulde en dank aan't comité dat moeite nog kosten heeft gespaard, om ons deze Transvaal-avonden te bezorgen. Maar het had voldoening van zijne vele opofferingen en wel door't groot succes dat deze avonden hebben gehad, dat vooral is gebleken b'j de wederom doorde heeren van 'tcomité gehouden collecte, waarop zij met groote voldoening kunnen wijzen. Het doel van 't comité was sympathie te wekken voor die vrouwen en kinderen, maar vooral sympathie in daden, financieelen steun en dat doel hebben zij schitterend bereikt. De leden van 't comité achtten zelfs de moeite niet te groot om naar Baardwijk en Besoijen te gaan en daar eene vergadering te beleggen om collecte-comissies te vormen, waarin zij naar wensch slaagden. Ook aan de comissies in die beide gemcen- tens komt een woord van dank toe. Aan 't slot spreken wij den wensch uit, dat dit comité uit zulke flinke mannen samen gesteld, zal blijven voortbestaan, ora, waar het misschien nog noodig zou worden, iets te doen dat mede kan werken om een of ander voor de Boeren te bewerken, zij zich hiermede zouden willen belasten. 't Is aan geen betere handen toevertrouwd. De zitting van gisteren was weer zeer heftig- Lorand stelde een amendement voor, waarvai de eerste paragraaf bepaalde, «lat wanneer het vaderland in gevaar is, alle burgers den plich hebben, ter verdediging op te komen. De minister vroeg, hoe hij dat dan bedoelde, waarop hel leven begon De socialisten schreeuwen „naar de gren zen 1" De president van den ministerraad antwoord) „Wij rekenen op u om naar dt grenzen te gaan.,, De socialist Furnémont roept „Schooier 1" Lorand vraagt, dat d minister tot de orde geroepen worde. Furné mont roept nog eens: „Schooier!" De Rech terzijde vraagt, dat hij tot de orde zal worden geroepen. Furncmont noemt den minister een brabbelaar. De socialist Demblon heft de vuist op en roept driemaal „Lafaard".- De president vraagt hem, d:ze woorden in te trekken, waaraan hij voldoet, maar hij verwijt nu de meerderheid, te gehoorzamen aan een bevel uit Rome. Eindelijk komt alles tot bedaren en kan worden overgegaan tot stemming over hei eerste artikel van het regeeringsontwerp, waarbij als basis voor de vorming van een leger het oproepen van vrijwilligers wordt aanvaard. Dit artikel wordt met 80 tegen 58 stemmen aangenomen. Kouingin Draga, de 36jarige ex—weduwe Machin, die 23 Juli 1900 met kouing Alex ander, den nu 26jarige, in 't huwelijk is getreden ouder uogal opzienbarende omstan digheden, zou zich hebben willen verdoen na een huiselijke») twist met haar heer ge maal (wat meer moet voorkomen)zij zou even buiten Belgrado beschoten zijn, driemaal achtereen en ze zou in elk geval dood wezen. Officieel wordt alles tegengesproken is alles botertje en suikertje ie Belgrado! De colonne van Hamilton, die in het district Reddersburg, in het zuideu van den Vrijstaat, opereert, kwam Maandag der vo rige week in gevecht met een gedeelte van het Boerencommando onder Ackermanu, dat een sterke stelling bezet hield op een hoeve met kopjes in den rug. Na eea hevigen strijd trokken de Boeren, die 250 man sterk waren, terug, nadat zij 1 doode eu 6 gevan genen, onder wie generaal Kolbe, verloren hadden. Zij liet 30 geweren, 30 paarden en 1500 patronen achter. De Boeren vluchtten over Rietrivier en werden 45 K M. lang achtervolgd door dc Britten, tot de paarden der Engelschen op waren. De meeste Boeren hadden 2 paarden bij zich eu verwisselden van rijder ou«ler den rit. Sommigen lieten een paard achter. De achtervolging werd den volgenden dag voort gezet door Lowry Cole, die 35 paarden buit- maakte. De Engelschen kregen 2 gewonden. Kolonel Hickie, die in het district Klerks dorp, in het westen van Transvaal opereert, is Woensdag der vorige week in treffen ge komen met de Boeren, die teruggedreven werden met een verlies van 4 dooden en 8 gewonden, onder wie cominandaut Wolmarans van Poichefstroom. Donderdag en Vrijdag der vorige week werd de strijdmacht van kolanel Rawlinson, die in het Transvaalsch district Bethel ope reert, beschoten door de Boeren. Dezen moesten terugtrekken met achterlating van 6 dooden. Kapitein Elliot, die een patrouille in het gebied bij Maclear in G« ikwaland—Oost aanvoerde, viel den 20sten een republikeinse!) commando aan. De Boereu werden terug gedreven met achterlating hunner paarden. Zes Boeren zijn gesneuveld eu één is gewond. Kapitein Elliot is gesneuveld eu drie offi eieren ziju gewond. Er is te Johannesburg een samen zwering ontdekt. Woensdagnacht zijn onge veer twintig personen in hechtenis genomen in verschillende gedeelten van de stad. Gis teren, toen dit nieuws bekend werd, verwekte het hevigè ontroering. Er is uog geen dag voor de behandeling van het proces vast gesteld. De Belgische Kamer schiet mi met de leger- wet op. WAALWIJK, 23 Nov. Flobert—Club. 1901. Dinsdagavond hield da flobert-Club jühris- tiaan de Wet" alhier eene algemeene ver gadering. Het bestuur werd thans defini tief Baamgsteld als volgt H. van EverdiDgen, president; A. G. Pulles secretaris; H. van Gils, penning meester, A. Keinperman en Jos Baetings commissarissen. Hst aantal leden dat 24 niet zal mogen overschrijden bedraagt thans 18 en de oefe ningen die a. s. Dinsdag aanvangen, worden ehouden in de Kegelbaan van 't Hotel de Twee Kolommen, eiken Dinsdag ten 8 uur. Paard op IIol. De knecht van den heer J. B. T. alhier, had met paard en kar leder naar 't station gebracht, toen op de terugrit een wiel van de kar liep, de koetsier er aftuimelde en het paard de stationstraat doorrende, de kar achter zich aansleepende. In de Groote straat werd het door eenige behulpzaame handen tot staan gebracht. T)e koetsier kwam met den schrik vrij. net iiof. De Tel. deelt mede, dat de gezondheid toestand van H. M. de Koningin goed voor uitgaat, doch zij blijft haar kamers nog houden. De hofarts bezoekt H, M. thans eenmaal daags. Samenwerking. Gaarne vestigen wij de aandacht van be langhebbenden op de in dit blad voorko mende advertentie waarin eene oproep ge daan wordt tot de handelaren in granen en voederartikelen. Er is daarin toch sprake van een ernstig pogen om een gedeelte van den middenstand in werking te brengen, een pogen dat hoog noodig is in onze dagen, nu het alleen de middenstand is die ongeorganiseerd staat tusschen het groot kapitaal, veelal krachtig samenwerkend, eenerzijds eu anderzijds de zich krachtig organiseerenden arbeid. Baardwijk, 22 Nov. Een meisje alhier, dat bezig was goed te spoelen in eene heul, had het ongeluk in het water te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door eeu persoon, die aan den toren werkzaam was. Deze ijlde naar beneden, vloog naar rle plaats des onheils en trok de drenkelinge uit het water. Eerst na langdurige behandeling slaagde men er in de levensgeesten van het meisje weer op te wekken. Druncii, 22 Nov. 1901. Op Maandag a.s. geeft de liedertafel „Euterpe" haar eerste wiaterconcert, in de zaal van den heer C. G. van Huiten, voor hare fipuoraire leden. Er zal gezongen worden Lentelied, Verbeidend, Oogstlied, Lente morgen, Sterrennacht, Het Veldbloempje en Hollandsch. Bovendien nog een paar solo's v«or Bar- riton en voor Bas, terwijl den Heer Brug man ooze gevierden komiek zich met de scènes zal belasieu, Ook de heer Brekeltnaus zal iets ten gehoore brengen. Een en ander belooft weder een prettig® avond. Besoijen. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening baart kunst" alhier haar eerste winteruitvoering di« wij uitstekend geslaagd kunnen noemen. De heer J. de Bree verleende zijoe wel willende medewerking, die door de aanwe zigen, evenals altijd zeer op prijs werd gesteld. De liedertafel bracht hare koren enz. uit stekend ten gehoore en wij kunnen met ge noegen constateeren, dat zij onder leiding van haar directeur den heer L. Kooien, goede vorderingen maakt. De beide komieken, de heeren Wilmond eu Van Os, oogstten veel bijvalzij deden de toehoorders schudden vau 't lachen. Io een woord 't was een gezellige, genot volle avond, waarnaar wij spoedig weer verlangen. Kaatsheuvel. Deze week vierden de school kinderen der Ecrw. Zusters alhier, hun z.g, pastoorsfeest. Dit feest is een vriendelijk aandenken van den vroegere») pastoor, den ZcerEerw. Heer Janssens. Elk jaar tegen het naderen van den winter wist deze kinder vriead den kleinen eenen genoeglijken dag te verschaffen, waarop bovendien de be hoeftigeu met verschillende warme kleeding- stukken werden beschonken en verder nam hij maatregelen, dat ook na zijn dood zijne beschermelingen niet vergelen zouden worden. En elk jaar opnieuw prijzen dankbare kinder harten hunnen overleden weldoener Lapdie, 22 Nov. EeD genotvolle avond werd gistereu gesmaakt door het publiek, dat zich in de zaal vau den heer van Don gen btvoi.d, ten einde de uitvoering te ge nieten van eenige zangstukken door de Liedertafel Oefening kweekt kunst* te geven. Deze stukken werden dan ook best uitgevoerd, onder deze mag »Kind van Holland,* gezougen door den heer Smits wel afzonaerlijk genoemd worden, zonder daardoor echler iets te kort te doeo aan de andere stukken. Het kinderkoor zong ook heel aardig. Dit gezelschap gaf nog extra: „Naar de parade*, 't welk met vuur werd gezongen. 't Was echter niet enkel zaug, die den opgekomenen wachtte, ook de heer Abr. de Winter zou iets ten beste geven, Tot diens lof iets te zeggen, is zeker niet noodig. De heer De Winter heeft zijne sporen op het gebied van voordrachten reeds lang verdiend. Maar tonh, ditmaal voldeed hij zeer, door dien hij aan|elke_vo«rdrAckt een zinspeling op

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5