Nummer 94. Zondag 1 December 1901. 24(p Jaargang. Zuid-Afiikaansche Ooflog, BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Ingezonden stukken. fc^ssasgaasaa UITVOERINGEN. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 5 December 1901. UITSPRAKEN KANTONGERECHT 1 WAALWIJK. Op Zondag 1 Doe 's middags ten 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermtak" op da Zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Het telegram van de Times uil Pretoria, luidt als volgt De Boeren die nog niet lang geleden heen en weer trokken, waar zij maar wilden, zijn langzamerhand gedwongen, zich binnen een veel kleinere uitgestrektheid te bewegen. Men moet echter niet vergeten dat cr nog 70 commando's bekend zijn, van 40 tot 500 man sterk, waarvan er 26 in Transvaal, 31 in de u Oranje—Vrijstaat en 13 in de Kaap kolonie opereeren. In Transvaal staan er ten noorden van de Delagoa—lijn nog zeven commando's, ten getale van onstreeks 1100 man; zij kunnen over een terrein van 30,000 vicikante mijlen heen en weer trekken. De belangrijkste van deze benden zijn van Muller en Hindoo (400 man) en van Viljoen 2 00 man). Ten zujden van deze lijnen zijn er 11 benden, ongeveer 1600 man omvattende waarvan het meerendeel-zich ophoudt in de buurt van CatoÜna en Ermelo, waar zij in gemeenschap staan met Louis Botha. Het doel van deze commando's schijnt te zijn om in kleine atdeelingen de lijn over te steken in noordelijke richting. De acht overige commando's in Transvaal staan in het westen onder bevel van de la Reij. Kemp met 400 man staat ten westen van Krugersdorp en een ander commando van 400 man ten westen van Klerksdorp. In den Vrijstaat zijn er 23 commando's ten oosten van den spoorweg. Ten zuiden van de linie blokhuizen van Ladybrand naa Bloemfontein slaan ternauwernood 400 Boeren die van nabij nagezet worden en gebrek hebben aan leeftocht. In de Kaapkolonie zijn er nog 13 com mando's10 ten westen van de hoofdlijnen 3 in het noordoosten. vergadering houden in het hotel Verwiel, alhier, des namiddags ten 21/3 uur. Punten van behandeling 1. Wanneer iemand (hoofd van het ge zin), elders wonende, nu en dan alleen op zijn buiten verblijf te A. koint logeeren, en ook een paar maanden van het jaar met geheel zijn gezin aldaar doorbrengt, zoodat hij te zamen gedurende meer dan 90 dagen aldaar verblijft, kan hem dan volgens art. 245, 3e een aausiag in den hoofdelijken omslag worden opgelegd (In de vorige vergadering aangehouden.) 2. Bij eene plaatselijke politie-verorde- uing is het verboden langs de, openbare we gen hoornen te laten staan, nadat door B. en W. de opruiming daarvan is bevolen in bet belang der publieke veiligheid a. Hoe ver strekt zich in deze de bevoegdheid van B. en W. uit 1. A beweert, dat zekere boomen, toebelmorende aan B. gevaarlijk zijn voor de publieke veiligheid en daarom B. en W. verplicht kunnen worden de op ruiming dier boomen te gelasten en tevens dat, wanneer hij van die boomen schade mocht ondervinden aan zijn huis, hij vergoeding zal kunnen eischen van de gemeente. In hoeverre heeft A. gelijk 3. Wie geven huwelijkstoestemming volgens de jongste wijziging der betrek kelijke artikelen van het Burgerlijk "Wet boek 4. Iu hoeverre is, volgens de jongste jurisprudentie de gemeenteraad bevoegd het vervaardigen en verkoopen van brood bij verordening te regelen Zilveren feest. Een gedelegeerde der Boeren, de heer Piersou, (die onlangs in onze gemeente ver toefde bij een bezoek aan zijn adjudant, luitenant R. Haberer alhier), is te Washing ton aangekomen, om een onderhoud tc hebben met president Roosevelt en er bij deze op aan te dringen, dat een einde za! gemaakt worden aan den uitvoer van muil ezels en paarden uit de Vereenigde Staten, ten dienste van het Engelsche leger in Zuid- Afrika. Aan boord van het transportschip „Canada" ziju te Southampton met bestemming naar Zuid-Afrika ingescheept 70 officieren en 900 minderen van verschillende korpsen, waai van het voornaamste deel wordt gevormd door 4 compagnieën bereden infanterie. liet schip zal te Queenstown nog 500 soldaten aan boord nemen. Het transportschip „Vienna" is met 595 paarden aan boord van Southampton naar Kaapstad vertrokken. Heden zal het 7de regiment Huzaren, ter sterkte van 22 officiereu en 600 minderen, aan boord van de „Templemore" te Sout hampton worden ingescheept, terwijl het 20ste reg. huzaren, dat te Bombay in garnizoen ligt, bevel heeft verkregen, zich gereed te houden, om naar Zuid Afrika te vertrekken Dit regiment is 600 man sterk. Wij vinden, onder de vele oorlogscijfers, ditmaal een becijfering van de verslonden geldsommen en de nog loopeude credieten tot 31 Maart 1902. Iu 18991900 werd 23 millioen pd. sterl. credieten toegestaan, in het volgend jaar 63,737,000 pd. sterl. en voor 1901—1902 eerst 56,070,000 pd. sterl., daarop nog eens 61/» millioen pd. st.; deze sommen plus schatkistkosteu cn interesten eu een nog vermoedelijk seppletoir crediet van 15 mil lioen pd. st., bedragen te zamen 172,617,000 pd. st. Transportkosten van en naar Zuid-Afrika zijn daarbij nog niet berekend. Bovendien zijn de oorlogskosten nog steeds zoo hoog, dat, zooals het zich nu liet aanzien, de gelden zekerlijk niet tot 1 April zullen rei ken. WAALWIJK, 30 Nov. 1901. Langstraatscüe administratieve vereeniging Op Zaterdag 7 December zal de Lang- raatsche administratieve vereeniging, eene Gisteren was het 25 jaar geleden dat Johannus Kipping in dienst trad van den heer H. H. Jansen, leerlooier alhier. Een kwarteeuw heeft hij zijn patroon eerlijk en trouw gediend zoodat deze heu gelijke dag dan ook niet onopgemerkt kon voorbijgaan. Talrijk waren de felicitaties, die de jubilaris mocht ontvangen. Zijn patroon bood hem een prachtig eu degelijk cadeau aan, evenals zijne mede-arbeiders en buren, door wie hij zeer geacht is. Bewijst een zoolange reeks van jaren in dienst van denzelfden patroon, de trouw en de gelijkheid van den werkman, liet is tevens een bewijs van goede verstandhouding van dezen patroon tot zijne knechts, van het genoegen waarmede de arbeiders dezen pa troons dienen een feit, dat wij altijd zoo gaarne vermelden. Moge het den jubilaris gegeven zijn, nog talrijke jaren, iu vollen ijver en goede ge zondheid bij den heer Jansen werkzaam te zijn. Leerpliehtwct. Voor het Kantongerecht alhier stond Don derdag terecht A. v. M. te Waalwijk die zich had te verantwoorden voor verzuim van verschillende schooltijden van twee onder zijn toezicht staande kinderen. Tegen hem werd door het openbaar Minis'erie geëischt voor ieder verzuim een geldboete tot een gezamelijk bedrag van f 53 gulden of ver vanging van 53 dagen hechtenis. Wapen van Prins Hendrik. Bij Koninklijk besluit van 30 September (heden in de Staatsct. opgenomen) is aan Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, list navolgend wapen verleend Gevierendeeld I in azuur, bezaaid met gouden blokken, een leeuw van goud, gekroond van hetzelfde, getongd van keel, in den rechter-voorklouw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een zilveren zwaard met gevest van goud, en in den linker een bundel pijlen van zilver met gouden punten, de punte omhoog en de pijlen te zamen gebonden met een gouden lint II in goud een aanziende stierenkop met atgerakt halsvel van sabel, gehoornd van zilver, getongd van keel en gekroond met eene vijfbladerige kroon vau goud III doorsneden van keel en goud IV in azuur een griffioen van goud, getongd van keel Om het schild hangt de keten met het kruis van de Mecklenburgschc Huisorde van de Wendisehe Kroon (linie Mecklenburg-Schwe- rin) Twee helmen de eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur en gekroond met eene vijfbladerige kroon van goud Helmteeken een vlucht van sabel met een zilveren schuinbalk, waarop drie lindebladeren met de stelen omhoog van sinopel de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, gekroond met de Wend sche Kroon, met dekkleeden van goud en sabel Helmteeken vijf rechtop geplaatste, van boven toege- splilste, palen een scherm van sabel, goud, keel, zilver en azuur, waarachter een schildje volgens het tweede kwartier, op de rechterzijde ligget.d, zoodat de linkerhelft van de daarop voorkomende wapenfiguur zichtbaar is, en waarboven een driedubbele pauwestaart oprijst Schildhouders rechts een gouden leeuw gekroond van hetzelfde en getongd van keel links ecu gouden griffioen getongd van keel de schildhouders staan op een lint van keel, waarop met gouden Gothische letters het devies „Per aspera ad astra* Alles geplaatst op een mantel van azuur, bezaaid met leeuwen en blokken als van het eerste kwartier, geboord van goud, met hermelijn gevoerd, opgebonden met kwasten van goud eu gedekt door een Koinklijken Kroon. Waspik, 29 Nov. Met genoegen vernemen wij, dal de Heer J. Boeser, vroeger alhier woonachtig, thans ambtenaar ter secretarie te Made en Drimmelen, benoemd is tot secrctatis der gemeente Loosduineu. Ruamsdouksveer 29 Nov. Zekere Z. geèmployeerde aan het R. K. Gasthuisalhier is lieden middag dood op eeu akker gevonden waar hij was ter verrichting van veldarbeid. Een beroerte heeft waarschijnlijk een einde aau zijn leven gemaakt. Loouopzami, 27 Nov. Wie een avondje genieten wil, wone het concert bij te geven door „Echo der Duinen" bij den heer Th. Pijnenburg te Loouopzand op Zondag 1 December.-Het programma bevat het volgende achttal nummers 1 Neerlandsch manuenzang, koor, de Vliegh 2 Ee laatst accoord, koor, J. Oito. 3 Meerenberg en Mederablik, comische [voordracht 4 Het geheimzinnig Logement, comische [voordracht voor 3 personen 5 Hymme, groot koor met pianobegel. de [Vliegh 6 Het inhalen v. d. nieuwen Burgem. [comische voordracht, voor 6 personen. 7 De Giftmenger of het Offer eens vaders drama in 5 bedrijven. 8. Biergalop. Drongcleu, 27 Nov. Met zeer veel genoegen kunuen wij melden, dat in weerwil van de drukke en langdurige beraadslagingen over de verkiezing van een bestuurslid van den Binueupolder van Drongelen, thans met algemeene stemmen is gekozen de Heer D. van Campen. Op een enkele na hebben bijna alle inge landen zich bijzonder beijverd voor de Can- didatuur van den gekozene. Wat bijna nooit gebeurt. Van de 51 uitgebrachte stemmen, had de benoemde ze alle op zich vereenigd. Overtuigd als Ingelanden zijn van hunne keuze, zou het hen ten zeerste spijten, als er nog iemand, wie dan ook mocht ziju, die deze verkiezing zou hebben tegengehouden of tegengewerkt. Op de gebruikelijke vraag des Voorzitters, staande de vergadering, ver- verklaarde de benoemde, onder hartelijke dankzegging, alleen aan die heereu Ingelanden die geruimen tijd zoo ondubbelzinnig blijk gaven van hun onbepaald vertrouwen, dat hij deze benoeming gaarne zal aannemen. Van andere zijde meldt men ons In de j 1. Woensdag gehouden vergade ring van stemgerechtigde Ingelanden van het Waterscbap„den Binnenpolder van Drongelen,, werd met algemeene (51) stemmen tot lid van helbesiuur van genoemden polder gekozen de Heer D. van Campen alhier. Zoo strijd lustig de gemoederen door de houding des voorzitters bij de vorige verkiezing waren, zoo kalm waren ze nu. Men ziet het „tijd brengt raad". Dussen, 28 Nov. In No. 42 van den loopenden jaargang van „De Ingenieur", Weekblad gewijd aan de techniek eu de economie van openbare werken en nijverheid, lezen we van de hand van de heer M. C E. Bongaerts het volgende omtrent twee zelfregistreerende peilschalen in het Noorder Stoomgemaal te Keizersveer „De afwatering der polders, gelegen tus- schen het Heusdensche kanaal en Keizers veer, beuoorden de nieuwe rivier, waardoor de uitmonding Aan de Maas zal worden verlegd naar den Amer en bezuiden de lauden, die loozen op Bleek- en Oostkil, heeit plaats door het Noorder-afwaterings- kauaal, hetwelk grootendeels evenwijdig loopt aan den noorderbandijk der nieuwe rivier eu bij Keizersveer daarin uitmondt. De op het Kanaal loozeude polders be slaan eene oppervlakte van ongeveer 3667 H.A. en liggen gedeeltelijk boven, gedeelte lijk beneden N. A. P. De polders benutten het kanaal tevens tot het periodiek inlaten van versch water, terwijl de gemeente Dussen zich daaruit van drinkwater voorziet. Het kauaalpeil wordt nabij Keizersveer geregeld door middel van een ui waterings- sluis met eb- eu vloeddeureu, geholpen door een scbeprapsto«rogenaaal van 66 W. P. K. Ofschoon door doelmatig water in- en uit laten wordt getracht alle bij het kanaal be trokken belangen te dienen, komt het voos 'at het door de lage polders gewenschte anaalpcil verschilt van den waterstand, die- door de gemeente Dussen of door dc hoog gelegen polders verlangd wordt. Vand.tar dat den machinist van het Stoomgemaal C. P. Schimmel van de zijde van sommige belanghebbenden wel eens hel verwijt trtfi, dat hij geen water heeft ingelaten, wanneerhUt inderdaad toch wel is geweest en omgekectd. Om zich tegen dergelijke verwijten te wapenen heeft genoemde machinist een eeuvoudig toestel bedacht en opgesteld in het stoomgemaal, waardoor automatisch de getijden worden opgeteekendgedurende welk water is ingelaten, gespuid of uiige— 'aten." (Hierna volgt de beschrijving van het toestel met 2 iigur.n lo. Controle peilschaal, 2o. Peilschaal voor de buitenwaterstanden, waarna het slot luidt als volgt Dit toestel biedt verschillende voordeelen boven dc gewone zelfregistr. peilschaal, utnl lo. Blijft de klok stilstaan, dan worden de waterstanden toch nog geregistreerd. Breekt de schrijft af, dan kunnen! de water standen worden afgeleid uit de aanteekeniiig der klok. Bij de gewone zelfregistr. peilschaal ontbreekt in beide gevallen elke aanteekeiji' g; 2e. Heeft men een uurwerk, dat 30 dagen loopt, dan behoeft het toestel slechts eens per maand bedient ie worden. Bij de meeste zelfregistr. peilschalen moet iederen dag ecu nieuw blad papier worden opgespannen. He: toestel van Schimmel kan natuurlijk ook voor langeren lijd dan eene maand worden ingericht 3o. Het toestel vereischt weinig ruimte eu is vooral veel minder kostbaar dan een gewone zelfregistr. peilschaal. Door deze beide voordeelen zou men twee gelijke toestellen naast elkaar kunnen opstellen, zoodat zij elkaar controleeren en dan nog blijven beneden de som, die voor écne ge woue zelfregistr. peilschaal zou moeten worden besteed. Bovendien zou dan kunnen vervallen het dagcl. op een bep.tald uur waarnemen van den waterstand, hetgeen tot een controle van een enkele zelfregistr. peilschaal noodig is, zoodat de kosten van een waterwaarnemer zouden worden gespaard 4o. Een overzicht der maandel. getijbewegiug op écn blad papier is te verkiezen boven een overzicht op 30 bladen 5o. Het toestel van Schimmel verbruikt geen papier als de waterstaud niet verandert. Mcgen de toestelletjes van Schimmel, die bereid is verder de gewenschte inlichtingen te geven, een veelvuldige toepassing vinden Voor een flink aantal opgekomen leden en enkele vreemdelingen gaf de fanfare Wilhclmina deze week haar eerste winter- concert, det, zoowel het muzikaal als het komische gedeelte, goed voldeed. Mocht soms de toon wat vaster gewenscht zijn, enkele stukken werden niettemin accu raat uitgevoerdvooral muntte uit „Un Jour de Fête" van Schweinsbergen, die trouwens de lievelings musicus is van de muzikanten. „De politieke Veldwachter" had veel succes, de coupletten, waarin hij den „zwaar geladen wethouder" eu „den schrik van zijn vrouw* bezongen, waren zelfs eenig noemen. Ook „Daniël Schuiftrompet" vol deed uitmuntend, vooral zijn zang en op treden vielen in den smaak. De voordrager van „Meerenberg cn Medemblik" oogstte, ondanks de zwaarte van dit nummer, veel bijval, zoodat de avond, door „Wilhélmina den leden bezorgd, succesvol mag heeten. Niettemin gelooven we in den geest van 't publiek te spreken, wanneer we het Bestuur in overweging geven voortaan een muzieknummer minder en een voordracht meer te geven. DUSSEN, 28 Nov. Boterprija per K.G. van f 1.04 a f 1.26. Middel- markt 1 1.16. Aanvoer 231 K. G. Eieren f 1 CO de. 26 stuks. WAALWIJK. Van 22 29 Nov. GBBOllEN: Joanna Catharina d. v. F. Pennings en J. de Grantï Petionella Johanna d. v. C. P. Verhuist en M. Henkelman Cor nelia Petronella Gijsberdina d. v. G. v. Dieseldorp en G. v. d. Bijl Antonetta Francina Paulina d. v. A. v. Vught en J. Raaijraans Hermanns Johannes z. v. J. Domenie en J. G. v. d. Heuvel. OVERLEDEN A. H. v. lereel 04 j. wed. v, A. Veraa J. G. v. d. Jleerakker 12 m. z. v. A. v. d. Jleerakker en J. v. Kuijk J. B. v. Dranon 13 j. z v. D. J. van Drane u eu D. v. Poll. GEHUWD: Ch. Maas 34 j. en W. v. d. Pennen 31 j. L. C. v. d. Pennen 27 j. en M. v. Loon 31 j. A. C. Mustert 23 j. en A. Beerens 28 j. WAALWIJK, op 22 November 1901. A. P. v. A te Waalwijk, nachtgerueht, verzet tegen vonnis van 5 Juli l 5 of 3 d. h. S. O. to Capolle pol. overtred. f3 of 1 d. h. A. v. D. te Spraug, alsvoor, f2 of 1 d. h. A. v. d. M. alsvoor. Adam do W. te Drunen, dronkenschap 1 6 of 3 d. h. Ant. de W. ulsvoor. A. C. de G. fe Waspik alsvoor, f 2 of 2 d. h. H. M. te Waalwijk, alsvoor, f6 of 3 d. A. K. alsvoor, overtred. botcrwet 11 of 1 d. h. J. A. II. VV. alsvoor. E. Jl. A. B. te Kaatsheuvel alsvoor J. v. d. H. alsvoor, 2 m. II ol 1 d. H. D. alsvoor f0.50 of 1 d. h. W. de B. te Sprang, overtred. veldp. fl of 1 d. h. C. K. alsvoor, uol. overtred. fl of 1 d. h. M. v. d. S. te Besoijen, alsvoor f0.50 of 1 d. h. A. .M. W.alsv. fl of 1 d. h. M. C. te Heusden vischüeliet, 2 m. f2 of 2 d. h. iedere boete. J. C. C. te Waalwijk, dronkenschap f3 of 2 d. h. P. v. G. alsvoor f 5 of 3 d. h. C. v. L. alsvoor. A. T. alsvoor 2 rn. 3 d. hechlenisstral. M. W. te Vrijh. Cappel, pol. overtred. f 2 of ld. h. WAALWIJK, 29 Nov. 1901. De aanvoer van hoornvee op de markt van Inden was vrij groot en de handel vlug. Kalf beesten f 140 A f 285. Dito vaarzeu f 120 k f 195. Jonge varkens aangevoerd 105 stuks, ver kocht van 1'6.— af 11.7 5 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1195 kg. van f 1.08 k f 1.18 per kg. Eieren 5 a 8 cent per stuk. Deze week, evenals zoovele vorige, bleef de handel in huiden bepaald stil, en de prijzen hebben slechts weinig merkbare veranderingen ondergaan. Met weinig uit zondering klagen alle loo'ers hier te lande oog steeds over de slechte overhouding tusscheu huiden en lederprijzen. In België, Engeland en Amerika schijnen de zaken iets heter tc gaan, terwijl daarentegen in Duitscii- land nog grootere malaise valt to constateeren. Leder blijt't op een prijsniveau zoowel voor zwaar als voor prima licht zoolleder, bestaat altijd nog veel vraag, in tusscltenwichten. en mindere kwaliteiten mocht er wel wat meer kooplust bestaan. Schors en andere looitniddelen slatioDnair. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Aan de liedactie van uDe Echo van het Zuiden." Hooggeachte liedactie In uw laatste nummer heb ik de heide ingezonden stukken opgemerkt en gelezen, waarvan één met de otiderteekening Transvaal-Coinilé. H. W1TLOX, President, A. G. KUB BENS, Secretarie. het andere P. A. VAN SCHUPPEN. Scholier. en heb hen te. danken voor de daarin uit gedrukte gevoelens jegens mij. Eerstgenoemd stuk verdient echter alleen beantwoording, inaar dan ook alleen, omdat daarin eene scheeve voorstelling gegeven wordt van mijn karakter. Ik sprak in mijn schrijven van den 24stcu November over het vervoer van gezonde menschen in open wagens in de Transvaal, het was volstrekt niet mijne bedoeling, dit staaltje, zooals ik hot noemde, in verhand te brengen met het huidige vervoer van vrouwen en kinderen in open wagens op weg naar de moordkampen. Ter verduidelijking diene het volgende Toen ik op dien bewusten dag het jong- menseh in een meer dan treurigen toestand in 't nat zag zitten, kwam het mij weder versch in 't geheugen op welke wijze mijne Echtgenoote en ik op den lsten Juli 1900 van de Hoofdstad van Transvaal werden weggevoerd. Wij zaten als gepakte harin gen in een beestenwagen, waarin meu verging van den tocht, het regende die dagen ook en de nachten waren erbarmelijk koud, maar vergeet niet dat wij ons onder de gezonde menschen mochten rekenen, en dus van elke gelegenheid gebruik maakten, om onze opgetrokken spieren eens flink uit te strekken en hier of daar verwarming te zoeken, ter verzachting van de ontberingen die wij onder het reizen hadden te getroos ten. Nu, daarom alleen bracht ik den hulpbehoevenden jongeling in vergelijking met het vervoer van gezonde mensohen iu open wagens. Verder hoop ik dat mijne tegenbericht- gevers goede nota zullen nemen, dat ik niet uit de Transvaal ben weggejaagd, maar mij zelfs aangeboden was aan de N. Z. A. S., onder Engelsch beheer te blijven werken tegen eene vergoeding van 1. per dag, doch dank zij mijne goede inzichten dat ik de betrekking niet heb aangenomen, daar het levensonderhoud voor een klein gezin, een maand na mijn vertrek, met geen sala- is van 80 per maand te dekken was, afgescheiden nog vau de ellende die wij daar zouden hebben moeten ondervinden en heb mij daD ook aangesloten met hen, die moesten vertrekken, het land te verlaten.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5