m- m Oe Zuid-Afrikaanschen Oorlog. I (l£i iii BUITENLAND. Duitschland. Rusland. Kreta. BINNENLAND. J"- 1 1 1 l' I lil i I Ml- i lui li! Het is dus ook roor aardappel» beter de Guano op den bodem uit te strooien en ▼oor het poten der aardappels ouder te ploegen. Zooals men weel werden dezen zomer elke maand de cijfers gepubliceerd van de sterfte in de concentratiekampen, maar was daarmee over October en November opgehouden. Men kou reeds vermoeden, wat daarvan de oor zaak zou zijn. MaaV zoo vreeselijk haddeo we toch niet gedacht, dat de waarheid zou vrezen, als ze nu uit de officieele opgave blijkt „De totaalcijfers der sterfgevallen onder blanken in de kampen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat zijn: October 3166, Novem ber 2807, waaronder 4904 kindereu. De totaalcijfers van Juni lot November (de laatste maand meegerekend) 12,441, waaron der 10,113 kinderen." In October eD Novenber alleen vijfjuizeua kinderen, in 't geheel reeds racer dan tien duizend. Ziehier nog eenige getallen uit het Engel- sche blauwboek; zij hebben betrekking op de eerste heltt van October: Natal. Kampbewoners, blanken 6752, zwarten 33, gestorven 27 en 0. Kaapkolonie. Kampbewoners, blanken 297, zwarten 2, geen sterfte. Oranje-Vrijstaat. Kampbewoners, blanken. 45.454, zwarten 40,092. gestorven 871 en 468 Transvaal. Kampbewonert, blanken 57,918, zwarten 1953, gestorven 883 en 20. De volgende getallen hebben betrekking op de eerste helft van November Natal, 9865 blanken (zwarten niet opgege ven), geitorveu 38 (blanken). Kaapkolonie 278 blanken (zwarten niet opgegeven), gestorven geen. Oranje—Vrijstaat, 45,364 blaukeu, 45,594 zwarten, gestorven 610 en 574. Transvaal, 63.032 blanken, (zwarten niet opgegeven), gestorven 745 (blanken). De volgende getallen hebben betrekking op de laatste helft van November, Natal. 10,185 blanken (zwarten niet opge geven), gestorven 36 (blanken). Kaapkolonie, 278 blanken (zwarten niet opgegeven), gestorren geen. Oranje—Vrijstaat, 44,966 blanken (zwarten niet opgegeven); gestorven 721 (blanken). Transvaal, 62,545 blanken (zwarten niet opgegeven), gestorven 656 (blanken). In de maanden October en November zijn er 5963 blanken in de kampen gestorven, waaaonder 4904 kinderen. Wat zal men van zulke getallen nog zeg gen Als cijfers ooit welsprekend zijn geweest, dan zijn het deze. Milncr zegt, dat de sterfte nog grooler zou geweest zijn, als de vrouwen en kinderen Diet in de kampeu waren over gebracht. Hij liegt het. Het is de schuld niet der Engelschen, de zware regens hebben het de laatste maanden vooral gedaan, zeg gen de correspondenten van Engelsche bladen En dan Het is de Boeren hun eigen schuld. Zij zijn zoo onzindelijk maar in de kam pen wa» er nauwelijks water genoeg om het eten te koken of om te drinken. Zij gebruiken ook zooveel kwakzalversmiddelen. Maar stierf dan in vredestijd het geslacht der Afrikaanders zooveel meer dan de volken van West—Europa, als zii dan zoo oi zindelijk zijn en zooveel kwakzalverij gebruiken Eu is er een land ter weield, waar de kwak zalvers het zoo goed hebben als in Engeland Lees de adverteuties van Engelsche kranten en tijdschriften 1 Altemaal officieel gediaai om te ontkomen aan de schande van dezen vrouwen- en kindermoord. Nu zal Engeland dan toch wat doen tegen die sterfte. Nu reeds I Er zullen kleinere kampen en liefst aan zee worden ingericht. Milncr wil er 10,000 uit Transvaal naar Natal, andere duizenden uit den Vrijstaat naar de Kaapkolonie overbrengenDaar Merebank en Pinetown en Jacob's Siding in Natal, en naar Port-Elisabeth, Oost-Londen en Port-Alfred in de Kolonie. Van de samenwerking van Colenbrander's en Dawkin's colonnes is dit nog de uitkomst geweest, dat gevangen zijn genomen com— maudant Badenhorst, twee van 2ijn adjudanten' de lagercommandant Larose en nog tien anderen, onder wie adjudant de Vos, dien Botha met versche paarden naar Ermelo had gezonden. Lord Kitchener zegt in ziju telegram, waarin hij Colenbrander's succes meldt, nog dat die gewichtige gevangenneming een goede uitwerking zal hebben. De correspondent der Times te Pretoria meldt, dat de vele gewonde Boeren, die na de verrassing van het lager te Witkrans op omliggende hoeven achtergelaten werden, naderhand door hun menschen weggehaald zijn. De Times bevat in haar tweede uitgave het volgende telegram uit Pretoria, dd. 15 dezer Kolonel Rimington, majoor Damont en kolonel Wilson hebben na een tocht van 8 K.M. ten VV. van Heilbron een commando Boeren ingehaald (galloped down,) zij maak ten 22 gevangenen eu vermeesterden 375 paarden, 3000 stuks vee en 8000 schapen. De Times verneemt uit Pietoria d.d. 15 dezer De blokhuizen hebben bijna alle beschik bare troepen in het land verzwolgen. Er is dadelijk meer voetvolk noodig. Bijna duizend Boeren zijn er ten N. van den Delegoa spoorweg en leven daar in volmaakte rust, omdat alle beschikbare colonnes elders bezig zijn. De broeder van den czaar, de grootvorst troonopvolger vau Rutland, Michael is gisteravond om 7 uur te Berlijn aangekomen met den Pruisischen hoftrein en aan het station met groot vertoon ontvangen. De keizer was op het perron aanwezig als ge neraal der Russische garde-dragonders en bij den keizer bevonden zich alle prinsen van den bloede en de te Berlijn aanwezige generaals, alsmede alle hofdignitarissen. Als eerewacht deed dienst een compagnie van het Czaar Alexander garde-greDadierre- giment no. 1, op oorlogssterkte, in gala met het regimentsvaandel en de muziek. De regimentscommandant kolonel Von Schenck werd aan den grootvorst—troonopvolger toegevoegd. Prins Friedrich Leopold droeg de uniform van het 6de Russische regiment infanterie. Na de voorstellingen wederzijds begaven de keizer en de grootvorst zich met een extra- trein naar het slation Wildpark te Potsdam, waar zij om kwart over acht aankwamen en waar opnieuw een militaire ontvangst plaats vond, met deelneming van prins Eitel Frie drich. Per rijtuig begaven de keizer en zijn gast zich naar het Nieuwe Paleis. De grootvorst zal de orde van den ZwarteD Adelaar krijgen en gesteld worden h la suite van het Czaar Alexander-regiment. De wegens zijn tweegevecht met luitenant Blasowitsch, te Insterburg, tot 2 jaar ves tingstraf veroordeelde eerste luitenant der artillerie Hidebrandt, heeft besloten niet in hooger beroep te komen en zal in de ves- tir.ggevangenis te Glatz zijn straftijd uit zitten. Het Journal bevat een telegram uit St. Petersburg, waarin beweerd wordt, dat de waterleidingen van het paleis Tsarkoje Selo vergiftigd ziju. Tweehonderd personen zijn ziek en vertoonen verschijnselen van tyfus. De Tsaar zou het paleis hebben moeten verlaten. Nog een ander complot tegen den Tsaar en hooggeplaatste personen is te St. Peters- burg ontdekt. Er hebben talrijke aanhou dingen plaats gehad. Gisteren is te Rome, dorr de gezanten der vier mogendheden, die Kreta onder hun hoede genomen hebben, formeel besloten het mandaat van prins George met drie jaren te verlengen. WAALWIJK, 18 Dec. 1901. St. Paulus—vereeniglug. Omtrent de vergadering van Maandag avond deelt men ons 't volgende mede: De vergadering van Maandagavond was vooral om twee redenen hoog9t belangwek kend, ten eerste om de gewichtige punten, die op waardige wijze werden besproken en ten tweede om den broederlijken geest, die zich openbaarde tusschen de Waalwijk- sclie burgers van allerlei stand. 't Was een verblijdend verschijnsel dat een eyen groot gedeelte van de toehoorders uit de eerste burgerklasse bestond. Vooral waren er verscheidene jongelui. Wel een teeken dat zij met de nooden van onzen tijd hebben kennis gemaakt, dat zij een verlangen gevoelen om te helpen en weg te nemen, dat zij beter dikwijls nog dan anderen overtuigd zijn, dat drankbestrijding (een der voornaamste punten van ons pro gram van aktie) diep ingrijpt in de belan gen van den heiligen godsdienst en niet minder van den inaatschappelijken welstand. De overtuiging, die zich elders bij mannen van doorzicht en rechte liefde heelt opge drongen, zal ook al de onzen spoedig be zielen en onnoozele spotzucht met een ernstig en gewichtig streven zal plaats maken voor waardeering en medewerking. De heer Corn. Verwiel leidde den ver- dienstvollen spreker in. De President be trad toen het podium. De man van on dervinding sprak kloek en zonder schroom zijne overtuiging uit en in gansch de rede voelde men het hart kloppen van iemand, die niets vuriger veilangt dan zijne mede burgers recht gelukkig te maken. Het drankmisbruik vermoordt de ziel in duide lijke, diep gevoelde bewoordingen deed spreker de onschatbare waarde dier edelste gave uitkomen drankmisbruik doodt den maatschappelijken welstand hier wees spreker tevens ernstig op de dure plichten die op de moeder des gezin» rusten ter wijl de verwijdering van het drankmisbruik vrede en welvaren brengt en spaarzaamheid kweekt, cene der schoonste deugden van het volk. De Eerw. Adviseur sprak een warm woord van dank aan den President, daarnaast een woord van opwekking tot vasten trouw aan het geschreven en gesproken woord, ten einde niet de leelijke eigenschap te krijgen karakterloos te zijn. Niet zonder blijschap werd daarna van de president vernomen, dat een der aanwe zigen, die onbekend wilde blijven, bij de a. s. zitting elk nieuw spaarboekje met een kwartje wilde verrijken. Onbekend is hier niet onbemind, getuige het //bij leve lang* uit volle borst gezongen. Het waardig slot was als altijd Geloof zij Jesus Christus*, waarop allen antwoord den .yin eeuwigheid amen.* //Sempre avanti!* is de wensoh ook voor dit edel streven in onzen tijd. Wij lezen in het Paulusblad van 1. 1. Zondag uit Waalwijk 't volgende Op Zondag 24 Nov. 1901 gaf de tooneel- vereeniging der St. Paulusvereeniging „Onderiiug Kunstgenot* haar tweede wia- teruitvorring op de zaal der St. Paulus vereeniging. Hare eerste wintervoering had plaat» op Zondag 20 Oct. 1.1. Alstoen werd opgevoerd het drama Carranza in drie bedrijven. Wij zullen niet trachten van eiken rol afzonderlijk eene recentie te geven, hetzij genoeg dat zij uitstekend waren verdeeld en ieder de rechte man op de rechte plaats was, dat elk acteur optrad met dat gevoel zooals zijn rol was, voeg hierbij de passende en prachtige costumes, dan kunt gij eenig denkbeeld vormen van het effect der uit voering, die was schitterend, onverbeterlijk, ja overweldigenddaar kwamen passages in voor, dat menig aanhoorder zijn gevoel niet meester wa» en een traan wegpinkte dat dergelijke tooneelstukken tintelend van Godsdienstzin, verheven van taal en op meesterlijke wijze uitgevoerd niet anders dan een blijvenden goeden indruk maken en steeds stichten behoeft geen verder betoog. De tweede uitvoering van Zondag 24 Nov. j.l. werd opgevoerd het Blijspel Redder in den nood* in één bedrijf, dit liep ook uitmuntend van stapel en de acteurs waren hunne rollen volkomen met ster, en gedurende en ook nog na de opvoering hadden het de lachspieren het drukste, waren er misschien op de zaal die aan gemoedsbezwaren leden, ik weet zeker dat zij jolig zijn geworden. Vervolgens kregen wij nog twee scènes Meerenberg en Medemblik en de school meester van Bawel en een komisch duet Kokkerman en Brommelneus, alle werden voorgedragen met tact van gebaren, houding, spraak en zang, overheerlijk, magnifique bewonderenswaardig. Wij behoeven geen vreemden, wij hebben ze in eigen boezem en allen echte Paulusmannen. Tusschen de nummers werden wij boven dien nog vergast op enkele zangstukjes met vereerendemedewerking der Dillettanten- club, alles werd net en correct uitgevoerd, ofschoon nog pas beginnenden beloven zij voor de toekomst veel, zij zijn vol levens lust en ambitie, denzelfden avond nog hebben zich eenige nieuwen aangemeld. Een woord van dank mag hier niet onthouden worden aan allen, die tot welslagen van dezen feestavond hebbeu bijgedragen. Laag Dezer dagen keerden eenige kinderen in den avond huiswaarts, toen zij dicht bij hunne woning overvallen werden door een man, die plotseling van achter een hoop te voorschijn kwam en een brandend papier in de hand hield. De doodelijk ontstelde kinderen namen luid schreiend de vlucht. Toen men eenigen tijd later de kinderen naar hui» bracht, had de onbekende na tuurlijk het hazenpad gekozen. Diefstal Dezer dagen bemerkte een zeker heer alhier die 's avonds in de Consistorie der Protestant sche kerk eenige boeken wilde halen, achter de kast een man, die schijnbaar in de kerk den nacht had willen doorbrengen. Hij wist thans te ontkomen, doch bij nader onderzoek bleek, dat de offerbus geledigd en eenige fraaie bijbel platen ontvreemd waren. De politie doet thans onderzoek naar dien vreemden man. Baldadigheid. Zondagavond werd in de le Zeine bal dadigheid gepleegd. Met steenen werd ge worpen enz. Een der baldadigen moest zijn streken echter duur bekoopen Hij werd deerlijk door een der aldaar wonenden verwond. Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van Noordbrabaut hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Heesbeen, waarbij met 1 Januari 1902 de openbare school opge heven en 't hoofd eervel ontslagen werd. Noordbrabantsehe Bank. Naar wij uit goede bron vernenen, zal in de eerste dagen van Januari eene uit- keering van 10% a*n de crediteuren der Noordbrabantsche Bank plaats hebben. (P. Ct.) Afgeschaft. Op het geheele Nederlandsche spoorweg net is nu het afluiden der treinen, afgeschaft. Japan en China. In //De Ind. Mercuur* van 17 December komen tal van recente, belangrijke berichten aangaande deze landen voor, beneven» een enkel woord van Korea. De gegeven» ten deze werden door den heer C. Kraay ver strekt, en wel in aansluiting op zijne vroegere publicatien in genoemd weekblad. Belangstellenden verwijzen wij voor alle bijzonderheden en cijfers naar //De Ind. Mercuur* en vermelden hier alleen, dat het navolgende op den voorgrond treedt, als 1. Het streven van Japan om in China, ook wat bank- en mijnwezen betreft, meer deren invloed te verkrijgen 2. De nieuwe bepaliügen in Japan omtrent verhuur van grond* 3. De groote uitbreiding in de laatste jaren van Japan's handelsvloot4. het optreden van Japar. ten aanzien van Ned. Indië, in het bijzonder wat suiker en scheepvaart betreft5. De invloed van de Boxertroebelen op den handel tusschen China en Japan 6. De mededeeling, dat het aantal katoenspinnerijen in China than» 17 bedraagt; 7. Het recente, nadere bericht omtrent do vermoedelijken steenkolenrijkdom van China en in verband daarmede dat, omtrent het tusschen Chineezen en Japa- neezen geteekende contract ter exploitatie van stoesikolemiwjneu nabij Shanghai. Uit de Hofwereld. De Koninklijke trein kwam Zaterdag middag precies op tijd voor het Vorstelijk wachlstation te 's-Graveuhage aan. H. M. en Z. K. II. reisden in het salonrijtuig van H. M. de Koning-Moeder. Zoodra zij den trein hadden verlaten, trad H. M. toe op den burgemeester, met wieu H. M. zich eenige oogenblikken onderhield, en Haar Gemaal op den generaal-majoor, gouverneur der residentie. De Koningin, die. eer. kleed van granaat- kleur droeg, met mantel van foure en ka- pothoedje, zag er goed uit, al was 't aan Haar gelaatskleur zichtbaar, dat H. M. ge- ruimen tijd niet heeft kunnen genieten yan de buitenlucht, waarin onze Koningin van Haar jeugd af zoo gewoon was te vertoeven. Pe Prins was als altijd zeer hupsch en op gewekt. De ministers van buitenlandsche zaken, van marine, van financiën, van oorlog en van wateistaat stonden in de Koninklijke wachtkamer geschaard en het was daar binnen dat het Koninklijk Echtpaar ieder der bewindslieden toesprak. En hierop begaven de Vorstelijke Echte lieden Zich naar buiten, waar een open hofrijtuig gereed stond. Een luide jubelkreet klonk hel jeugdig Echtpaar tegen, toen het Koninklijk rijtuig waarvan even te voren de kap was neder- gelaten, besteeg. Een groote, forsche jubel kreet, aanvangende uit de massa tegenover het Koninklijk rijtuig en zich voortplantende langs de verdere rijen, zelfs vóór de men schen daar Koningin en Prins konden zien. Eenige oogenblikken bleven de Vorstelijke Personen in het rijtuig overeind. Hare Majesteit, herhaaldelijk nijgende en de Prins met don hoed salueerende. En toen ging het in matigen draf langs de en haie geschaarde menigte, die niet moede werd Vorstin en Prins toe te juichen en te wuiven. Op de Prinsessegracht wachtte het Ko ninklijk Echtpaar een allerwarmste ovatie. Onder de kolonnade van het gebouw der Teekenacademie stonden de leerlingen ge schaard, allen getooid met de nationale en Mecklenburgsche kleuren. Boven allen juichkreten uit hoorde men het jubelen van de leerlingen. Het rijtuig hield een oogen- blik stil, want op 9traat voor het gebouw stonden twee jonge dames vis h vis gereed met bloemruikers in de hand. De jongedame Frieda Jansen bood haar bouquet aan de Koningin aan, terwijl de jongedame Laura Van Oist den Prins een ruiker overhandigde. De bouquetten waren met orchideeën ge vlochten. Minzaam namen Hare Majesteit en de Prins deze blijken van sympathie aan. #Ik dank u zeer voor deze lieve attentie*, zeide Hare Majesteit, en ook de Prins bedankte met een enkel woord. Onder gejubel werd toen verder gereden. Echter nog niet dadelijk naar het Konink lijk Paleis in het Noordeinde. Tot op het laatste oogenblik was geheim gehoudeD, dat het Vorstelijk Echtpaar het allereerst een bezoek wenschte te brengen aan H. M. de Koningin-Moeder. De toebereidselen der politie tot afzet ting van het voorplein van het Paleis in het Voorhout deden het publiek begrijpen, dat Koningin en Prins daar zouden komen, Vandaar dat zich ook toen voor het Paleis van Koningin Emma een talrijke menigte opstelde, die Koningin en Prins Hendrik bij aankomst eveneens met groot gejuich ontving. Toen het rijtuig het voorplein opreed, verscheen in de geopende deur van de ver lichte vestibule de Koninklijke Moeder, Die, toen Haar Dochter nauwelijks was uit gestegen, Haar hartelijk eenige malen kuste Ook Prins Hendrik werd daarna door de Koningin-Noeder op de meest hartelijke wijze omhelsd. Ongeveer drie kwartier bleef het Echtpaar bij Koningin Emma. Er werd een tea ge bruikt. Daarna reden Koningin en Prins, weder uitgeleid door de Koningin-Moeder, die de Koningin nogmaals kuste en den Prins, de hand drukte, naar het Paleis. Voor het Paleis een dichtaaneengesloten massaEen herinnering aan de blijde Februari-dagen van dit jaar. Toen, zooals nu, menschen zoover 't oog reikte, in drie-, vierdubbele rijen, van de Heuistraat, af een boog vormende tot aan de Konings poort. Wat ontbrak, was de versiering Maar de stemming leed er niet onder, ook niet door het lange wachten. Want 't was reeds vijf uur toen het politiefluitje de komst van het Koninklijk rijtuig aankondigde. En toen sUgen ze op uit de duizenden kelen, de //bravo's* en de sieve's*, luider en luider, totdat het Vorstelijk Paar was uitgestapt en ontvangen door Hr. Ms. Hofmaarschalk, baron Clifford en jhr. v. Suchtelen van de Haere, den adjudant van den Prins. Spontaan werd 't yWien Neerlandsch Bloed* ingezet, en overgenomen van de eene naar de andere zijde, totdat de Ko ningin en de Prins voor 't venster kwamen. 't Gezang verstomde, maar krachtig steeg het hoera-geroep weer op. Wuivende, al maar wuivende voor 't huldebetoon trok het Koninklijk Echtpaar Zich eindelijk terug. Va« een jager. De heer W. O. te Lage Zwaluwe had zich een geweer gekocht, een geweer vmi d« nieuwste constructie, een pracktwerktuig dat a41s tot heden in Lage Zwaluwe bestaande geweren overtrof. In den kring zijner vrien- den gaf hy van 't geweer, èn bescheidelijk in verband daarmede van zijn schutterlijke capaciteiten, hoog op. Na deze dubbele lofspraair waren de vriendeu natuurlijk sterk belangstellend ge weer en schutter reis in werking te zien. Zelfs hebben zij - misschien het groote feit een weinig bespoedigd. Want gistermorgen kwaru e,-n jongen ze nuwachtig, verhit en ontdaan, bij den heer VV. O. binnenstuiven. Meneer, meneer! Ik heb een haas ge zien Een haas vlak in de buurt. U kunt 'm schieten. Hij ligt in zijn leger. In verrukking sprong de heer VV. O. op en greep zijn geweer, zijn nieuw geweer Nu zou Lage Zwaluwe een mcesterschot zien De jongen wees hear welwillend aan, vaar ongeveer de haas lag eu stelde zich toen verdekt op, bevreesd voor den schutter evenzeer als voor aijn geweer, toch iuge— spauuen verwachting naar het resultaat. En ziet, de heer VV. O. schoot en raakte op een afstand, die voor elk gewoon jager onmogelijk was, de haas in het hart. Roer loos bleef het dier liggen. Wat een schut ter En wat een geweerjuichten de jon gen en de heer W. O om 't hardst. Maar de jongen, die 't eerst tot de aards terugkeerde dempte de verrukking door de welbenau»de heriuueiing dat het vaudaag Zondag is en dat er dus niet mocht gescho ten woiden. Maak maar dat U wegkomt, meneer; ik zal wel zorgen dat de haas thuiskomt, waarop de heer O en ziju modern geweer zich thuis in veiligheid brachten. Doch zie', de omstandigheden en spot zieke vrienden kunnen haid wezen. Want toen de jongen met de ha;» zorgvuldig on der zijn jas naar het huis van den heer W O. stapte, trad de veldwachter hem in den weg, omringd van tal van getuigen die niet allen den fameuzeu schutter vreemd waren, Én de man van 't gezag maakte een dubbel proces—verbaal op tegen den den heer VV. O. in de eerste plaatsals hebbende geschoten op Zondag in de tweede plaatsals zijnde niet in het bezit vau een jachtacte. En deze droeve ontgoocheling van wakk> re schultersdeugden werd cog versterkt toen de heer W. O. het toch lekkere boutje in de keuken bracht, om althans iets van zijn jagen te hebben Want daar bleek de haas te zijn een hazenvel met stroo opgevuld 1 De heer W. O. keek boos naar zijn het weer, en ook naar de haas, boos in den spiegel Cnpclle, 16 Dec. Door den kerkraad der Ned. Herv. gemeente zijn herbenoemd tot ouderling E. De Bruin ert tot diaken A. Voor de Pooit. Benoemd zijn tot ouderling G. A. Verhoe ven en tot diaken T. den Hollander. Kaatsheuvel, Maandag 1.1. had een werkman van de pastorie alhier het ongeluk te struikelen en van een trap te vallen. Zwaargekneusd werd hij opgenomen. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dokter De Both alhier. De ongelukkige, een zekeie A. v. d. P. uit Dussen is naar het gasthuis vervoerd. Twee zijner ribben zijn gebroken en een zijner beenen gekneusd. De werklieden der pastorie zijn verzekerd. Zondagavond hield de St. Paulusver eeniging alhier eene algemeene vergadering in de zaal van „Euphonia". De avond werd opgeluisterd door muziek eu zang. Verschil lende aardige en sommige zeer schoone nummers werden onder algemeenen bijval ten gehoore gebracht. Bijzondere lof komt toe aan het spel der heeien M. van Beurden alhier (voor piano) en A. Froklage vaa Waalwijk, (voor viool). De leden der St. Paulusvereeniging, blijven voorzeker hun bestuur hartelijk dankbaar voor het organiseeren van zulke genotvolle avon den. Zondag a.s. zal de afdeeling Waalwijk- Heusden van den R. K. onderwijzersbond e ne vergadering houden op de zaal „Musis Sacrum" te Waalwijk. Agenda. 1. Opening. 2 Notulen. 3 Bespre ken en afdoen van huish. zaken a. Bepaling van vaste regels, volgens welke in 't vervolg de vergaderingen zullen gehouden worden, b. Uitbreiding der bibliotheek (zoo deze gewenscht wordt.) 4 „Drankbestrijding in de school* in te leiden door den heer H. Ver- wiel. 5.Mededeelingen enz. 6. Rondvraag en sluiting. Baardwijk, 16 Dec, Heden had in de openbare school de jaarlijksche prijsuitdeeling wegens trouw schoolbezoek plaats. Van de 90 schoolgaande kinderen ontvingen 28 een prijs, waarvan 15 geen enkelen keer verzuimd hadden. Ka&msdonksreer, 17 Dec. Bij het spoelen van waschgoed had eene vrouw het ongeluk in de haven te vallen. Door een juist pas— seerenden heer werd zi; gered. De levensgeesten koudeu nog slechts met moeite worden opgewekt. Druneu, 17 December. Eea drama met goeden afloop Als een loopend vuurtje verspreidde zich hier gisteren het gerucht, dat een jongen van omstreeks 13 jaar oud, hier op den straatweg naar Heusden was aangerand dat hij met achterlating van jas, schoenen en kousen en met een prop in den mond was ont komen dat hij het eerste het beste huis was ingeloopeu om dien prop uit zijn mond kwijt te raken en toen verderop blootsvoets Daar huis marcheerde. De politie direct gewaar schuwd, toog op pad, een naar Heusden, een den weg op naar 's Bosch. Het signalemeat der daders was door den joDgen nauwkeurig opgegeven, doch niettegenstaande al deze vlugge en goede voorzorgsmaatrege'en kon men niets verdachts bespeuren. Dezen morgen werd de jongen nogmaal 50

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2