m I ft: I; I: mh BUITENLAND. BINNENLAND. Boekbeoordeeling. Voor Verstand en Hart Handelsberichten. Burgerlijke stand. 1 H 1 r7 BP..;- I i1 ;l :i i i i flu i i I 1 1 - Hi- 1 blad. Als wij zijn geschiedenis ran Boeren' kaut konden vernemen, dan iou er van dezen heldhaftigen en vermetelen Boeren generaal nog wel andere dingen te verhalen zijn. Kritzinger is niet ouder dan een jaar of dertig. In het westen van Transvaal zoo seint de correspondent van de Temps strekt de streek die van de vijand gezuiverd is, zich uit tot de lijn Rustenburg—Ventersdorp —Klerksdorp, en men hoopt die eerlang verder westelijk uit te breiden tot Mabal— stand. Op het oogenblik trekken de Boereu echter samen onder Kemp tusschen Rusten burg en Zeerust, terwijl Liebeuberg vermoe delijk met de la Reij 400 man heeft op 64 K. M. ten noordwesten van Klerksdorp. Tweehonderd Boeren staan bij Wolmaraus— stad. In oostelijk Trauvaal strekken de blok huizen en politie posten zich weliswaar uit van Olifantsrivier zuidwaarts naar Standertou, maar de Boeren kunnen nog westelijk voor bijtrekken. Twee dagen geleden is een commaudo van 150 man doorgedrongen ten westen van Wilgerivier, maar dezen worden natuurlijk van nabij vervolgd, óf gevangen genomen óf verdreven. De blokhuis linies houden den vijand niet op een afstand tenzij ze gebouwd zijn volgens het laatste maaksel, zooals op de linie van Standerton naar Ermelo, op afstanden van 600 meters met prikkeldraadversperringen van het eene eind tot het andere. Een gevangen Boer die te Standerton werd binnengebracht, ant woordde toen men hem vroeg, wat hij er van dacht: >Nu, als mijn hoed naar den anderen kant woei, zou ik hem om Ermelo heen moeten gaan halenBlokhuizen op grooteren afstand dienen om den vijand op te sporen en vrees aan te jagen, maar als de Boeren vastberaden optreden kunnen zij 's nachts de lijn oversteken. Tusschen den Natalschen spoorweg eu de Vaal ziju ver scheideue kleine afdeelingen van den vijand o. w. Grobelaar, de opvolger van Buys, die nu aan dezen kant van de Vaal ten noorden van Villiersdorp staat. In den Vrijstaat kan men nauwelijks zeggen dat de geheele streek ten zuiden van de linie Kiraberley—Winburg— Bloem foutein—Ladybrand vrij is van den vijand. In het westen zijn er verscheidene kleine troepjes, o. w. Wessels en Nieuwhoudt met 200 man, terwijl de mannen van Kritzinger eenige dagen geleden in de buurt van Phlllippolis waren. Ten oosten van den spoorweg moeten ongeveer 300 Boeren ten zuiden van de Thaba'uchu-linie staan. De groote uitgestrektheid in den noordoosthoek wordt gaandeweg in parten gesneden door blokhuizen, en men hoopt de streek tusseheu de Vaal eu de linie Heilbron—Frankfort Cornelia spoedig gezuiverd te hebben. De strijdmacht die zich onder de Wet heeft samengetrokken en grootendeels bestaat uit de commando's uit Heilbron, Bethelem, Frankfort en Vrede wordt in tweefin gekliefd door den driehoek Lindley—SenekalBe thelem. zou duren, dan behoefden officieren en minderen niet gespaard te worden. Ten slotte zijnp de Engelschen in den oorlog een heel eind opgeschoten en, alles in aanmerking geuomen, mag men niet meer verwachten. Op het einde van het vorige jaar waren de Boeren overal in groote getale aanwezig, maar nergens hielden zij stand. De eerste taak vak den opperbevelhebber was die groote troepenmachten in kleinere te verstrooien. Dat geschiedde door de co lonnes heen en weer door het laud te jagen. De Boeren verstrooiden zich toen tn kleinere troepjes over het geheele land. Gaandeweg zijn toen streken schoongeveegd, de Boeren ,in aantal verminderd, zijn tot streken van kleiner omvang beperkt, maar trekken nog rond in ongeveer dezelfde sterkte. Siap op stap wordt het gebied van hun bewegingen meer beperkt en vermindert hun aantal Geen ander veldtochtsplan is mogelijk in zoo'n land en tegen een vijand, die niet het minste plan heeft om te vechten, tenzij hij zeker is het te kunnen doen met een enorm voordeel aan ziju zijde. Nu zullen we toch eens zien, wat Portugal zal doen. Aan de grens van Transvaal en Portugal is een gevecht geleverd tusschen Boeren en Engelschen. De laatsten verloren en weken over de Portugeesche grens. Daar bleven ze doorvechten. Portugeesche troepen hebben dat willen beletten, maar de Britten luister den naar niets. Toen mengden zich de Portugeezen in den strijd, met het gevolg, dat er een officier een sergeant en drie minderen sneuvelden. Wat zal Portugal nu doen Ziehier een overzicht van de correspondent van de Times die een onderhoud had met Kitchener. Het oorlogsterrein is uit dien aard der zaak iu drie deelen gesplitst. Transvaal, Vrijstaat en de Kaapkolonie. In alle drie de deelen wordt onophoudelijk en met kracht gewerkt. Soms ziju alle beschikbare troepen samengetrokken tegen een of meer afdee lingen Boeren, maar gewoonlijk zonder veel gevo'g. Men heeft gevraagd, waarom, als het met negen- of tienduizend man niet gelukt is een troep Boeren te vangen, het niet met negentien— of een—en—twintig duizend beproefd? Het antwoord is, dat bij de uitgestrektheid van het land en de terreinkennis van de Boeren toch niet gaan zou, en de octblooting van andere streken zou de Boeren er toe brengen, zich daar samen te trekken en voordeelen te behalen, alsook zich met d« voortbrengselen van het land van levensbe hoeften te voorzien. Een voorbeeld: onlangs werd een groote beweging tegen Steijn en de Wet in het N.O. van den Vrijstaat onder nomen dadelijk maakte Botha er gebruik van om een inval in Natal te beproeven. Kon samentrekking van troepen in een betrekkelijk korten tijd tot een besllssenden stap leiden dan zon Kitchener al zijn aan dacht aan dien eenen Boerenleider en die bepaalde streek wijden. Maar de Boeren hebbeD, hoe dan ook, ongetwijfeld de gave op merkwaardig handige wijze heen te glippen door de nauwste mazen van het net dat de Engelschen om hem getrokken hebben. Toen is de taktiek aangenomen om het land stap bij stap schoon te vegen. Dat ging echter te laugzaam naar den wensch van hei leger zelf en ook van het Engelsche volk. Daarom is dat stelsel duidelijk opge geven. Toen is beproefd met sprongen vooruit te komen, maar wat was de uitslag? Die pogingen zijn nooit geslaagd vrat over geslagen was moest opnieuw onder handen genomen worden. Men heeft den spot gedreven met den tros, dien de colonnes meeslepen. Maar daar is misverstand bij in het spel. Troepen, die al jaren achter de Boeren aanloopen, zijn twijfelmoedig geworden over den uitslag van een nieuwen tocht, en zijn daarom geneigd het zich onderweg zoo makkelijk mogelijk te maken. In den laatsten tijd is daarin echter verbetering gekomen. De troepen in de Kaapkolonie nemen minder mee, omdat daar meer stapelplaatsen zijn, waar zij zich ran het noodige kunnen voorzien. Men ver- geteniet, dat zoogenaamde vliegende colon nes dikwijls proviand mee moeten nemen voor een dag of tien-twaalf, eu soms voor nog andere colonnes ook. Met zoo'n tros vorderen zij in den regel een 20 of 30 K.M. per dag, het doorgetrokken land schoon vegende. Aan den anderen kant moet er bij een oorlog van zoo eindeloozen duur ook gelet worden op het terief van de troepen. Wilt «en dat net slechts een paar maanden Le Pais, een republikeiusch blad, i» geslagen met de censuur wegens majesteitsschennis. Zij had een nieuwe rubriek geopend onder den titelEchoos uit het paleis, en onder deze rubriek rangschikte ze allerlei verhaaltjes over de koninklijke familie. Gisteren een schandelijke geschiedenis bij de opeuing van de Uuiversiteit. De minister van onderwijs was tegenwoordig. En een professor deed toen in een heftige redevoering een scherpe aanval op de politiek der Regeering. Hij werd stormachtig toegejuicht. De minister stond op, bleek, ontdaan, en wilde spreken. Men floot hem uit. Toen zette de minister zijn hoed op en ging. Vorst Ferdinand van Bulgarije zit wèl in de zorgen en nesten 1 Dagelijks houdt hij samensprekingen, precies als een veritabel staatshoofd, met de leidende politici des lands, die hem natuurlijk precies raden wat ze in hun eigen belang het wenschelijkst oordeelen, al weten ze dan ook hun woordeu verstandig te kiezen, t«r verberging van hun effectieve inzichten 1 Ondertusschen is men te Weenen niet zoo bijster op zijn geraak men weet toch feitelijk maar nooit wat men van de Balkanstaten in het algemeen eu van Bulgarije in het bij zonder, te vreezen of te hopen heeft en het heet dau ook, dat een nieuw bewind ijlings het Sobranje ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven zal, waardoor de vorst dus niet tot de instelling der militaire dictatuur zou behoeven over te gaan Oodertusscheu hebben de vertegenwoordi gers der Banken Sofia nog niet verlaten een bewijs wel, dat alle hoop uog niet ver loren en alle kans nog niet verkeken is WAALWIJK, 21 Dec. 1901. Eerste Wintereoneert „l'Espéranee." Reeds vele honoraire leden van de har monie tl'Espérance' sullen langzamerhand aan 't mopperen zijn gegaan, dat 't zoolang duurde eer we het eerste wintereoneert kregen te genieten. Welnu, door verschillende omstandigheden is het later geworden dan gewoonlijk, maar deze vertraging zal dubbel worden vergoed, naar wij verwachten. Voor het soiróe, dat de harmonie l'Espé- rance heeren leden op Maandag 30 Decem ber a. s. zal aanbieden, is nl. geëngageerd, het Cagliostro-Theater, voorheen Ernst Basch uit Hannover, van Madame et Chevalier van Kinsbergen, Hof-Prestidigitatenrs in de mo derne Salon-Magie, die met hunne nieuwe nummers en wonderbare voorstellingen eene schitterende soirée zullen geven. Volgens bekomen inlichtingen, zijn bo- vengenoemden overal met grootste succes werkzaam geweest. Dit is voor onze plaats iets geheel nieuws, en voegen we daar nog bij dat ook de harmonie verschillende nnmmers ten ge- hoore zal brengen, dan verwachien wij, dat iedereen, die maar «enigszins in de gelegen heid is, zeker van dezen avond zal profiteeren. Schoenindustrie. Deze week werd door de firma H. Hartog alhier aanbesteed het bouwen van eene schoenenfabriek. Het werk werd gegund aan den minsten inschrijver, den heer P. van Huiten alhier. Zoodra het weder zulks toelaat, zal begonnen worden. Moge de oprichting van machinale schoen fabrieken, niet altijd juist een bewijs ziju van den bloei van dezen industrie en hebben we den laatsten tijd meermalen gewezen op bewijzen dat de toestand gedrukt is, met in genomenheid vermelden we toch de oprichting dezer fabriek, als bewijs van energie eu ondernemingsgeest der eigenaars en tevens als een feit, dat ons doet vermoeden, dat de toestand nog niet z66 slecht is. Biljurtconcours. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin de heer C. Paa8ichens, stationstraat alhier, mededeelt, dat hij een groot biljartconcours heeft ge organiseerd. Prachtige prijzen in nuttige artikelen of geld zijn door hem beschikbaar gesteld en wij twijfelen niet of de talrijke liefhebbers en goede spelers in onze of omliggende gemeenten zullen toestrooraen, want allen zijn belust op zoo'n hapje. Het concours vangt aan, morgen Zondag 22 December en eindigt 23 Februari a. s. De Waterleiding. Met genoegen hebben we gezien, dat thans meer en meer wordt aangesloten aan onze waterleiding. Op verschillende plaatsen is men thans druk iu de weer de verschil lende perceelen, aan het hoofd buizennet aan te sluiten. Hollandsehe Buurtspoorwegen. Belgische Nml. Venn. Hollandsehe Buurt spoorwegen te Brussel. Nov. 1901 (aantal reizigers 25,107) op brengst f 8465,157s* Het te Nistelrode gevonden lijk. Over het in de bosschen onder Nistelrode gevonden lijk, schrijft men aan de Pr. Ct. het volgende Hetgeen men veronderstelde, is bewaar heid. Het gevonden lijk is herkend als te zijn dat van Hermanus van der Heijden, oud 53 jaren, landbouwer te Escharen, die op 2n Paaschdag van dit jaar zijne woning had verlaten. 't Was droevig te zien dat zijne twse zonen met tranen in de oogen verklaarden dat de overgebleven kleedingstukken, be nevens pijp, rozenkrans en andere voor werpen dezelfde waren die bun vader bij zijn vertrek droeg en zij gaven onmiddellijk hun verlangen te kennen om het lijk te mogen overbrengen naar Escharen. Doch verblijdend voor de kinderen de vaste overtuiging te hebben dat hier aan misdaad niet gedacht wordt. In 't begin van Mei is hij nog gezien in de woning van Pitters Brobbelbies, doch was mager en vreesachtig en dewijl hij meermalen de zonderlinge gewoonte had, in de openlucht te overnachten, kan men veronderstellen dat hij door zwakte als anderszins in het midden der uitgestrekte dennenbossclien zich ter ruste begaf en een natuurlijken dood is gestorven, wijl in de omgeving alle teekenen van geweld ont breken en aan het beenderstelsel noch aan de kleederen iets is te bespeuren. Uit de Hofwereld. H. M. de Koningin en de Prins hebben weer te voet het Paleis verlaten en keerden er in een rijtuig terug. Z. K. H. prins Hendrik der Neder- anden bracht Donderdagmiddag half vijf uur zijn eerste bezoek aan den Grooten Koninklijken Bazar der firma D. Boer en Zonen aan de Zeestraat. De Prins vergezeld van zijn adjudant, den kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere, werd ontvangen door de directie en rondgeleid in de ver schillende zalen, die buitengewoon versierd waren en waarvan in het bijzonder de Japansche en de antieke afdeelingen met arapen en bougies schitterend verlicht waren. Z. K. II. vertoefde ruim drie kwar tier iu den bazar en gaf den directeur ïerhaaldelijk zijn groote ingenomenheid te cennen met de uitgebreidheid der verzame- ing kunstvoorwerpen en de smaakvolle wijze, waarop deze tentoonstelling was saam- gesteld, Transvaliaea. Van bevoegde zijde wordt er op ons op ewezen, dat de uitvoering van het plan om de bewoners der concentratiekampen naar Europa over te brengen, in verschil- eude opzichten niet bevorderlijk zou wezen aan de Boerenzaak, want o. a. zou men ingeland helpen in de ontvolking van het and. (N. Ct.) De arrestatie te Breda. Omtrent de Donderdag te Breda gearre steerden A. v. Dijck, houder van de Noord- irabantschen Loterij-effectenbank verneemt iet D. v. N. nader het volgende De man had in 't begin van dit jaar te Amsterdam verduistering gepleegd van geldswaardig papier zoodat hij in Juli ge signaleerd werd in 't algemeen politieblad. Toen eclipseerde mijnheer naar Duitschland om na verloop van eenige weken zijn licht weer te doen opgaan over Breda. Zijn ware naam Andriessen scheen aem echter wel wat gevaarlijk, zoodat hij een nieuwen koos en zich van Dijck her doopte. Hij werd thans verdacht van verduistering oplichting en valschheid iu geschriften. Verduistering omdat bij voor eenigea tijd een jongmensch als klerk aannam, dien hij dan zou opleiden in 't effectenvak. Maar eerst moest de jongeman een borgsom storten van vijflionderd gulden, welk geld thans blijkt verdwenen te zijn. Verder stelde v. Dijck certificaten van aandeelen in loterijen verkrijgbaar. De koopers betaalden sommen van f 1,20 tot zelfs f 22 voor deze certificaten, die dan een aandeel vertegenwoordigde in loten, welke v. D. natuurlijk in zijn bezit heette te hebben. Eu er vlogen heel wat menschen in, die aangelokt werden door de hooge prijzen. Maar wat blijkt nu v. D. heeft geen enkel lot in zijn bezit en kan dns niet voldoen aan zijne verplichtingen tegenover de certificaathouders. Nu beweert hij wel, loten te bezitten in prolongatie, maar die bewering kan hij niet staven met bewijzen. De hem ten laste gelegde valschheid in geschrifte zou hij hebben gepleegd door met zijn valscheu naam (v. Dijck) rechts geldige stukken te onderteekenen en dour zich als zoodanig te doen inschrijven in de registers ten stadhuize. Vrijdag middag werd de verdachte ter beschikking gesteld van de justitie. Deze heeft natuurlijk te beslissen of een vervol ging zal worden ingesteld of niet. Mocht ze daartoe geen termen vinden dan zal A. intusschen toch wel voor eenigen tijd de beschikking over zijn vrijheid worden ontnomen, omdat hij dan wordt gesteld in handen van de Amsterdamsche justite, wegens de begiu dezes jaars gepleegde ver duistering. Ongeluk. Meu schrijft uit Beek en Donk aan de Nbr. Woensdagnamiddag had alhier op sluis 6 waarbij ook eene brug ligt, een ongeluk plaats. Twee schepen met hooi beladen zouden worden geschut en door de brug gelaten. Toen alles gereed was, hielp zekere B., schippersknecht, tehuis belioorende, te 's-Gravemoer, den brugwachter de brug omhoog trekken, met het ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd bekneld geraakte tusschen de omlaag komende balans en een staand ijzer, waardoor zoodanige wonden aan het hoofd ontstonden, dat de man meer dood dan levend werd opgenomen. Na ge neeskundig te zijn behandeld door den heer dr. Timmers werd hij naar het Liefdehuis te Beek en Donk vervoerd, waar hij in den avond overleed. B. is gehuwd en laat eene vrouw zonder kinderen achter. Onderzoek Werkeloosheid. Minister Kuyper stelt er prijs op, zoo mogelijk, te worden ingelicht omtrent om vang en aard der gedurende dezen winter voorkomende werkloosheid. Aan de gemeentebesturen zal daarom de volgende vragenlijst ter beantwoording worden gezonden 1. Bestaat er in uwe gemeente thans reeds werkloosheid, of is deze gedurende dezen winter naar uwe meening, alsnog te verwachten 2. Zoo neenis dit dan te danken aan bijzondere genomen maatregelen of in uit voering genomen werken vanwege de ar beiders, patroons, andere particulieren, eenige instelling of eenig openbaar bestuur? Welke zijn die maatregelen of werken en van wie gaan ze uit 3. Zoo ja, in welke vakken heerscht werk loosheid en hoe groot is bij benadering haar omvang in elk vak 4. Welke zijn voor elk Yak de oorzaken der werkloosheid? In hoever zijn deze als gevolg van het winterseizoen en iu hoe verre als van buitengewonen aard te be schouwen 5. In hoever gelukt het arbeiders, die geen werk hebben in het vak waarin zij anders plegeu werkzaam te zijn, door tijdelijke uitoefening van eenig ander bedrijf of door «enige andere bezigheden in hun onderhoud te voorzien 6. Wat wordt vanwege arbeiders, pa troons, openbare besturen, instellingen of particulieren gedaan, om de werkloozen, in hun onderhoud of in het gemis van gele genheid tot het verkrijgen van w«rk tegemoet te komen 7. Wat zou, naar uwe meeniug, vanwege eenig openbaar bestuur nog kunnen worden gedaan, om aan het gemis van werkgelegen heid tegemoet te komen, «n welke zouden, naar uwe schatting, de kosten vau derge lijke maatregelen ziju Baardwijk, 19 Dcc. Gedeputeerde Staten vau Noord—Brabant hebben goegekeurd het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij de jaarwedden en tegemoetkoming in de huishuur der onderwijzers aan de openbare school zijn vastgesteld op het minimum, bij de wet bepaald. De St. Paulusvereeniging alhier heeft verleden Zondag hare tweede spaarbauk geopend voor vrouwen en meisjes van eiken ceftijd. De zittingen worden gehouden in het klooster der Eerw. Zusters, die bereidwillig de admiuistratie dier onderafdeeling op zich hebben genomea. De eerste zitting werd druk bezocht en heeft de verwachting verre overtroffen. De mazeleu hebben in het laatste half jaar in deze gemeente geducht huis gehouden. Hadden verleden jaar, het geheele jaar door, slechts 28 sterfgevallen plaats, thaus is het 49ste overlijden reeds bij den burgerlijken stand aangegeven. Gelukkig is de ziekte thans stationnair en er komen geen nieuwe gevallen voor P. C. Cupelle, 20 Dec. Vrijdag, 27 Dcc. zal de rederijkerskamer „Vriendentrouw" alhier, hare eerste uitvoering in dezen winter geven. Na de uitvoering bal. Dongen, 19 December. In verband met de uitbreidingen, die door de Zuider-Stooratrara- wegmaatschxppij aan hare in exploitatie zijn de tramlijnen worden gegeven, en wel van Raamsdonk naar het spoorwegstation te Geertruidenberg en van deie gemeente naar Tiiburg, heeft de Maatschappij zich tot Gedeputeerde Staten gewend, met verzoek om de haar in 1881 verleende concessie voor de lijn Oosterhout'«-Gravenmoer— Dongen te verlengen tot ultimo December 1939. Helmond, 19 December. De gemeenteraad heeft besloten door 20 aandeelen groot f 1000 deel te nemen in het kapitaal voor de tramlijn HelmonuRoermond, zoodat het tot stand komen der fijn verzekerd is. Wij ontvingen ter inzage no. 5 6de Jaargang der Gele boekjes, getiteld „Onze Grondwet" van de hand van den ZeerEen Zeergel. lieer Henri Bartels, professor aan het Biss. College Roermond. Getuigt de naam van dezen echten volks, man reeds genoeg voor de degelijkheid van den inhoud, toch wenschen wij bijzonderlijk de aandacht te vestigen op dit boekje zoo wel van patroons en werklieden. Het geeft een duidelijk overzicht hoe de staatmachine, zooals schrijver het noemt in elkander zit, over 't rijk, bewoners' koning, ministers, Tweede en Eerste Kamer' Provinciale Staten, gemeenteraad, rechterlijke macht, de plichten bevoegdheden en rechten van elk dezer. Het boekje voorziet in een groote be hoefte en zal zeker veel schadelijke on kunde uit den weg ruimen, daarom wenschen wij het een zoo groot mogelijke verspreiding toe. Heeft men het drankmisbruik zoowel bij mannen als bij vrouwen uitgeroeid dan verdient het ernstige overweging de tegen woordige vrouwen te vormen tot echte huismoeders, anders keert de duivel mis schien terug met zeven andere duivels boozer nog dan hij. Roland Yssu. Besteed elk oogenblik van den dag om te leven. Elk oogenblik waar of bij wie gij ook vertoeft, kunt gij het. Maak u slechts gewoon zooveel mogelijk te reflec- teeren op elke daad, het bewustzijn in u te wekken van elk zich voordoend ver schijnsel. Reflecteer op elk ding iu 't bij zonder en later op den geheelen samenhang. Id. Zoo blinkt een% deugdig mensch in dit [verkeerd geslacht Gelijk een gouden ster in 't droefsten [van den nacht Of als een schoone roos, die in de [doornen-struiken Op haren groenen steel beur bladen gaat [ontluiken. Vondel. De berg, waarop de deugd stijgt in de [locht En heur gelauwerd hoofd maakt in de [wolken vocht, ls hoog en o zoo steil, ja moeilijk te be stappen, Langs eenen engen pad, met gladde en [slechte trappen Doch ook van duizend naua raakt éénen [op den top Van dees verheven hoogte, alwaar hem [zijnen kop Met palm bevlochten wordt. Id. Al 's menschen heerlijkheid, hl 's men- [schen pracht en roeme Is niets als gras en hooi, of als een veld- [sche bloeine. Id. WAALWIJK, 20 Dec. 1901. Tengevolge van het ongunstige weder was er weinig aanvoer ter veemarkt. De handel was uiterst gering en flauw. Vet vee goed prijshoudend. Op de stallen werdea deze week enkele stuka verkocht. Kalfbeesten f 140 k f 215. Dito vaarzen f 120 i t 190. Jonge varkens aangevoerd 35 stuks, ver kocht van f4.75 af 11.75 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1495 ke. van 11.13 k f 1.27 per kg. Eieren 5 6'/j cent per stuk. De prijzen der huiden blijven ondanks iet einde van 't jaar, als wanneer de zaken in den regel weinig te beteekenen hebben, zeer vast gestemd. De voorraad te Antwerpen bedroeg op 15 dezer 76,528 stuks, dus slechts de helft van het normaal cijfer en zoo is 't ook evenredig gesteld op ongeveer alle andere Uluropeesohe hoofdmarkten. Iu goede beleerde soorten is bijna nergens voorraad van belang. Intusschen is 't een verblijdend verschijn- voor de looierij, dat prima zwaar zoolleder voortdurend is gevraagd. Prima licht zoolleder ontbreekt en afwij- cende waar wordt aan iets minder prijs afgestaan. Er bestaat over 't geheel nog vraag, Inl. en buitenlandsche eikenschors met geringen handel aan vorige prijzen. Vreemde ooimiddelen stationair met uitzondering van Garouille die steeds zonder aanbieding blijft. Naar men zegt zouden de hooge prijzen voor bet a. s. nieuwe product in den eersten tijd gehandhaafd blijven. DUS3EX, 19 Dec. Boterprij» per K.G. van f0.97 a f 1.13. Middel- markt 1 1.06. Aanvoer 120 K. (jr. Eieren f 1.40 da 26 stuks. al WAALWIJK. Van 13 20 December. GEBOREN: Johanne» Theodoru» z. v. R. Schoe- raans en C. E. Schelleken» Wilhelmina d. v. M. Hoogendoorn en W. v. Rijswijk Maria d. v. J. v. d. Avoort en J. v. d. Veerdonk Antonia d. v. J. v. d. Avoort en J. v. d. Veerdonk Johanne» Ambro- 9ius z. v. L, A. Kooien enL. J.Papeahoven

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2