Nummer 103, Zondag 29 December 1901. 24e J aar gang Toegewijd aan Handei, Industrie en Gemeentebelangen. NODQE HFE mtsmmm. N TOON TIELEI, fiieuwjaarswenschen Oe Zuid-Afrikaanschen Oorlog, Uitgevek: BEKENDMAKING. FEUILLETON. BBBHBHBanKaBSBaEaHnBras»: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertentië.v 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegsrtn worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Ook wederom dit jaar zal er, in het ummer van 1 Januari a. s. ge— egenheid bestaan tot Bet plaatsen an an Vrienden, Bekenden en Be- unstigers, tegen den uiterst eringen prijs van 30 cent. Vanaf HEDEN tot DINSDAG I December, 's middags 12 uur, ;an de inzending geschieden. DE REDACTIE. GEMEENTERAAD. Opgaven van Candidaten, V De Burgemeester der Gemeente Waalwijk brengt hiermede ter openbare keunis, dat op ESfP^gpv KjgEg»-TayTWSfl« BBS n,^.,.^.-,.,.,„-,..^.rr ,-MM De Echo van het Zi Waalwykscbe fis Langstraatsclie ('earait, augiften voor plaatsing op de lijsten van kiesgerechtigden voor do Kaniers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders der gemeente ^aalwijk Gelet op de artt. 10 en 11 van he?t Ko oldijk besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad o. 20) tot vaststelling van eeu kiesreglement oor de kamer van arbeid Vestigen bij dezen dc bijzondere aandacht an belanghebbenden op de navolgende oplichtingen, hun opgelegd bij de artt. 1, en 5 van gemeld kiesreglement Het hoofd of de bestuurder van een be— drijf maakt vóór 15 Januari van elk jaar eene lijst of, zoo noodig, lijsten op van de namen en van de voornameu van personen, die in z.iju bedjijf binnen het gebied eener kamer van arbeid, waarin dat bedrijf is ver tegenwoordigd, als patroons of in zijn dienst als werklieden werkzaam zijn of geweest zijn. Op die lijsten worden vermeld zij, die bij hetzelfde hoofd of denzelfden besluuider werkzaam zijn geweest gedurende het laatst- vcrloopen kalenderjaar ofjgedurende den tijd, die volgens art. 76 van het betrokken kies reglement ten aanzien van sommige bedrijven voor kalenderjaar geldt, en zulks voor zoover dc betrokken personen zijn ingezetenen des Rijks, Nederlanders en op 15 Februari van het jaar, waarin de kiezerslijst moet worden opgemaakt, den leeftijd van vijf en twintig jareu zullen hebben bereikt. Zijn de personen, hi de vorige zinsneden bedoeld, slechts in eene gemeente werkzaam geweest, dan zendt het hoofd of bestuurder vóór 15 Januari de hierboven bedoelde lijst, waarop die personen zijn vermeld, aan bur geraeester en wethouders der betrokken ge meente. Zijn vorenbedoelde personen in meer dan ééne gemeente werkzaam geweest, dan wordt de lijst, waarop hunne namen zijn vermeld, ingezonden aan burgemeester en wethouders der gemeente, waar die personen het laatst zijn werkzaam geweest. Wordende verder ter algemeene kennis gebracht, dat formulieren, bestemd voor eigen aangifte volgens art. 7 van het kiesreglement, ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn gesteld. Zooveel mogelijk worden aan de hoofden of bestuurders van bedrijven in deze ge meenten, welke in eene kamer van arbeid zijn vertegenwoordigd, de hierboven genoem de formulieren in den loop der maand December toegezonden. Het niet of niet tijdig ontvangen van gezegde formulieren ontheft den betrokken hoofden of bestuurders niet van hunne verplichtingen tot het doen van voorschreven opgaren, tegen welke nalatigheid bij de wet op de kamers van Arbeid straf bedreigd is. Waalwijk, den 22 Dec. 1901. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DERSCHUEREN, burgemeester. F W. VAN LIEMPT, secretaris. VE RKIÉZIN G voor den Dinsdag, den 7n Januari 1902, zal plaats hebben de verkiezing roor een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature ontslaan door het ontslag nemen als zoodanig van den Heer H. J A. Zeegers dat op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bij hem kunnen worden ingeleverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet en arti kei 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste elf kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben ondertee kend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 2eu Jauuari 1902, tot en met den dag derverkiezing. De burgemeester brengt hierbij in herione ring art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in art: 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteckeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wettge opgave zou overblijven, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bcroegd is tot deel neming aan de verkiezing eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld, bij artikel 51, heeft onderteekeud. Waalwijk, den 22 Dec. 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Kitchener meldt namelijk in een dépêche, gisteren, Donderdag, door henr uit Johannes burg verzonden, dat, volgens een telegram van generaal Rundie De Wet Dinsdag 1.1 aan het hoofd van een aan2ienlijke Boeren macht, na een kort, maar hevig gevecht, het kamp van Firman bij Tweefontein, in den Vrijstaaat, overweldigde. Ik vrees, dat onze verliezen belangrijk zijn, seint Kitchener verder. De troepen onder bevel van Firman bestonden uit vier com pagnieën yeomanry met eeu stuk veldgeschut en een automatisch kanon. Zij waren belast met het bewaken van het hoofd der blok huizen-linie, die vau Harrismith naar Bethle hem loopt. Twee compaguien lichte cavalerie zijn uitgezonden, om De Wet te achtervolgen. Een telegram van gisteren uit Pretoria aan de avondbladen, over Damaut's gevecht bij Tafelkop, zegt dat de Engelscheu pas twee schoten hadden kunnen doen, toen Boeren die vee hoedden, dat in den steek lieten en onversaagd naar de Bri'sche stelling galop peerden. Deze Boeren openden toen eer. overstelpend vuur op de artilleristen, terwijl een andere troep, 150 man sterk, die in ee i hinderlaag had gelegen, die stelling op zijde onder vuur nam. Van de verdedigers sneu velden er een groot aantal bij de ee:ste salvo's, maar de overlevenden bleven hard nekkig dootvechteu totdat de Boeren de positie vermeesterden. De Eugelschen maakten hun kanonnen onbruikbaar. Van de 95 man die aan den Eugelschen kaot aan het gevecht deelnamen, werden er 75 gedood of gewond. De Boeren verloren commandant Van der Mei we en 30 man aan dooden. Talrijke troepen onver zoenlijke Boeren, onder M. Botha, Meintjes, Taljaard, Steeukamp en Bucknill liggen thans in hinderlaag om de Engelscheu te kunnen verrassen. commando was zoodanig verdeeld, dat ach tereenvolgende aanvallen konden worden gedaan. Het leeken van den aanval werd gegeven door het tweemaal afschieten van een kanon der Boeren op den top van een kopje. Onmiddclijk daarop kwam de hoofdmacht van De Wet's strijdmacht te voorschijn uit ee" 9.on£a e" <le Engelsche colonne werd gelijktijdig in het front en op de beide nan ken aangevallen. De Boeren schenen vol vertrouwen in de overwinning. Hun aanval was uiterst onstuimig en alleen door en door gedisciplineerde troepen en geoefende paarden kpnden den schok weerstaan. Maar- Ie Imperial Light Horse waren er tegen bfistand en tegenover hun koelbloedigheid en hun gestadig vuur werd de aanval der boeren tot staan gebracht en werden dezen zelfs teruggedreven, Aan beide zijden werd een hevig vuur onderhouden, tot de colonne vau generaal Campbell, die door het vuren was aangetrokken, op het terrein van den strijd was aangekomen. Toen trok De Wet zijn strijdmacht uit haar stelling terug en de Boeren verspreidden zich. 31. XV. bij het verhoor dag gelegd als LiDgoor en Kater hadden ttlfd» koppigheid aan den oil. Zii hadden over het bestaan der bende, waartoe 1 behoorden, noch over hun aanvoerder een ■I'd gerept, maar Bidach had die asnwijzigirgen «I noodig. Na de teraardebestelling van den elakkigen Musch bijgewoond te hebben, ver- kken Patrick en Bidach met dea trein van 8 40 naar[Lorient. Toen zij den volgenden inor- in die stad aankwamen, begaven zij zich Jrwijld naar het «Hotel de France4 waai de r van Balladores zijn intrek genamen had. Ifdach liet zich aandienen, zeggezde dat hij in ''acht van den heer Merentier kvara. de meaning, dat zij de detmtives waren, hulp hij ingeroepen had, liet de jonge licaan hen binnenkomen, lij vonden hem, in zijn zachten huisrok gewik- J, op de sofa liggen. Zijn bleek gelaat wees dat hij maanden lang geleden moest hebben op zijn voorhoofd wees een bread, rood lit— 'en aan. waar hij gevallen was. Excuseert mij, heeren, zei hij, hun door handgebaar uitnoodigena plaats te nemeD, •preek zeer slecht Fransch. - Spreekt gij misschien beter Ecgelichl vroeg «lek. Ja, iets beter. - Welnu, als gij wilt, kunnen wij Engelsch tken dan vertaal ik de woorden voor mvn <nd. Gaarne. 'P deze wijze werd ongeveer het volgend ge- j* tusschen Bidach en den Mexicaanschen *man gevoerd Gij hebt ons laten komen, begon Bidach den «traatroovcr op te sporen, wiens slacht offer gij ongeveer aeht of negen maanden geleden zijt geweest Volkomen juist, het was op den 6en Juni van het vorige jaar. De heer Jlerentier heeft ons reeds medege deeld, op welke wijze gij aangevallen werd. Ik vermoed echter, dat gij u vergist, wanneer gij meent, dat uw moordenaar zich nog in iorient bevindt. Hoogstwaarschijnlijk is hij in Parijs. En waarom gelooft gij zulks 1 Dat zal ik u aanstonds zeggen allereerst wilde ik u enkele vragen stellen. Zooals gij wilt ik ben tot uw beschikking. Gij zijt begin Mei uit Vera Crux vertrokken. Kendct gij enkele personen, met wie gij den overtocht deedt? Neen, de passagiers waren mij allen geheel onbekend. En hebt gij tijdens de reis met niemand kennis gemaakt Zeker wel I Gij weet, dat men zich op lange reizen gaarno nader aansluit Na verloop van enkele dagen sprak ik met de meeste passagiers natuurlijk alleen met hen die Spaansch ver stonden. En wat voor menschen waren dat. Ja, lieve God! Daar herinner ik mij niet veel meer van. Daar waren een oude Spuanscbe generaal, met vrouw en dochter, twee acteurs van den Frauschen schouwburg de Rio de Janeiro een oude Engelsche gouvernante, die naar huis terugkeerde en een dame uit Montivideo of Buenos-Ayres, mevrouw San Lacar met haar zoon. Mat den laatste, die ongeveer van mijn leeftijd was, ging ik veel om. Hebt gij dien jonkman soms mededeelingen nopens uw familie gedaan Ik meen mij te herinneren, dat hij mij daarnaar gevraagd heeft. Ik vertelde hem dat ik mijn ouders reeds vroog verloren heb. Ook heb ik hem medegedeeld, waarom ik naar Frankrijk ging en hem verteld, dat ik er nooit te voren geweest wa». Een landgenoot had mij uitstekende aanbevelingsbrieven medegegeven en ik geloof zelfs, dat ik hem eenige daarvan voorgelezen heb» En zag^ hij, dat gij die brieven in uw portefeuille bij u droegt? viel Bidach hem in de rede. Natuurlijkzei de haer Van Balladores verwonderd. Maar gij vermoedt toch niet, dat die jongman... En heeft hij u zijnerzijds mededeelingen Nauwelijks zijn de jingo's aan gene zijde van de Noordzee even bekomen vau den schrik, hun bezorgd door de telegrammen van lord Kitchener van Maandag en Dinsdag 1.1., telegrammen, waarin de Britsche opper bevelhebber niet minder dan vijf ernstige nederlagen van zijn troepen had te consta— leeren, of een nieuw telegram komt weder een nederlaag der Eugelschen melden. Lord Omtrent de overige gevechten, waarin de Britten^het onderspit moesten delven, zijn nog slechts weinig of geen bijzonderheden bekend geworden. Over den aanval van de Boeren onder De Wet bij Harrismith op de colon n vau generaal Dartnell, wordt uit Durban het volgende bericht „De Wet was niet op de hoogte van de sterkte van de Imperial Light Horse onder bevel van Dartnell, maar hij wist ongetwijfeld uitstekend langs welken weg de colonne oprukte. De Boerengeneraal had zijn man nen zorgvuldig in hinderlaag gelegd en zijn Het blijkt, dat het Engelsche detachement, dat Woensdag der vorige week bij Begin ner—Lijn, ten zuiden van Ermclo, in het oosten van Transvaal, door de Boereu onder Bncz is overrompeld, bestond uit 2 com— gaguiën bereden infanterie onder aanvoering van majoor Bridgeford. De Eugelschen verloren volgens den correspondent van de Daily lelegraph 30 man aan dooden en gewonden. Van andere zijde wordt ge- ^at de Boeren bij deze gelegenheid 160 a 170 Engelscheu gevangen namen, onder wie eenige lichtgewonden. De ge vangenen werden losgelaten, nadat hun alles ontnomen was, en een gedeelte slaagde er in te ontsnappen en een blokhuis te Brakfontein te bereiken. Bovendien zouden de republi keinen verscheidene kisten ammunitie en een hoeveelheid dynamiet hebben buitge maakt. Kolenel Dumoulina heeft eveneens ten zuidwesten van Orangia veldkorhët Jacobus Dutoit gevat en 28 gevangenen met 50 geweren genomen. BL MtJMFONTEIN", 20 December. Gisteren heeft Hamilton het lager van Pretorius ten Z\V. van Orangia verrasteen Boer sneuvelde en 15 man met 89 geweren werden gevangen gemaakt. gedaan omtrent zijn familie en zijn vroeger leven? giDg Bidach voort, zonder acht te slaan op zijn vraag. Neen, hij zei alleen, dat hij veel gereisd had; hij kende Amerika, Frankrijk en Engeland. In zijn jeugd was hij zeeman geweest, zoodat hij verscheidene talen kende. Ik zag hem meermalen met Engelschea, Italianen zoowel als met Franschen spreken. En hebt gij ook met zijn moeder gesproken Vrij dikwijls, maar zij was een trotsche, hoogmoedige vrouw en mij dientengevolge minder sympathiek dan haar z «n. Ik mocht haar niet lijden. Nog een vraagHebt gij in Parijs een bloedverwant, die uw naam draagt? Neen. Ik ben de laatste telg der familie. Bidach verzonk eenige oogeublikken in gepeins en vervolgde toenZijt gij in de rechterzijde geraakt Ja, hier, vlak onder d« rib. Herinnert gij u nog, of do moordenaar in de rechter— of in de linkerhand het wapen voerde? In de linkerhand 1 En hebt gij misschien ook opgemerkt of die mijnheer San Lucar linksch was? Ja, linksch was hij. Maar gij maakt rail ongerust, gij schijnt te gelooven maar dat is niet mogelijk. Die jonkman was zoo beschaafd zoo bezadigd Gevoelt u zich sterk genoeg, de reis naar Parijs te ondernemen, vroeg Bidach. Do doctoren hebben mij nog enkele dagen rust bevolen. Maar als het nu eens dringend noodzakelijk was, zoudt gij dan kunnen besluiten morgen ochtend vroeg te vertrekken Ja, ik denk wel, dat zulk9 gaan zou maar waarom Omdat het mij bijzonder aangenaam zal zijn u aan een bloedverwant voor te stellen, wiens bestaan gij zelfs niet schijnt te vermoeden.' Een bloedverwant uit Parijs? Hoe heet bii dan Louis van Balladores. Onmogelijk, dat ik ben zelf! Weet gij dat wel zoo zeker? De Mexicaan mat Bidach met een trotschen blik. Verschooning, markies, maar ik spreek in err.st, vervolgde Bidach. Te Parijs is ongeveer acht maanden geleden een jonkman uit Mexico aangekomendie zich Louis van Balludoren noemt. Hij woont daar met een bloedverwante, die ik sterk verdenk zijn moeder te zijn, in een prachtig hotel bij liet park te Monccau, dat hij drie maanden geleden gekocht heeft. Door aan bevelingsbrieven, die hij uit zijn land meebracht, heeft hij toegang verkregen tot de Parijsche .cercles* en morgenavond geeft hij een gemaskerd bal, waarop gij, als gij wilt, kennis met hem kunt maken. De heer Van Balladores was opgesprongen. Vandaag nog vertrekken wijl riep hij uit, bleek van opwinding. O, nu begrijp ik het.' De man, die mij portefeuille stal, meende mij ge dood te hebben en wil nu mijn rol in Parijs spelen. En de man is... De heer San Lucal, die nog meerdere namen voert en in Parijs met zijn moordenaarstalenten woekert. Eindelijk hebben wij hem. Tot weer ziens, markies; de trein gaat om twee uur. Ik behoef u ongetwijfeld niet te verzoeken stipt op tijd te komen. op mijn dankbaarheid kunt gij aanspraak maken 1 riep do jonkman, terwijl hij óp zijn schrijftafel toesnelde en er een pakket banknoten uitnam. Slaagt ons plan, dan zult gij mij ten zeerste verplichten door het geld aan de armen te geven, zei Bidach, bescheiden de rijke belooning van de hand wijzend. Wij zijn niet diegenen, voor wie gij ons houdt. Wij zijn dilettanten, lichtte Patrick uit eigen beweging in, en hebben nog een persoon lijke rekening met uw dubbelgangtr te vereffenen. Maar met de politie hebben wij niets te maken. Dan bied ik u mijn verontschuldigingen aan, heeren, zei do Mexicaan, hun hartelijk de hand drukkend. Wie gij echter rak zijn moogt en welke ook uw motieven zijn op mfjn eeuwige dankbaar heid maakt gij aanspraak. Ik wenach u geluk bij uw onderneming. Bidach en Patrick namen afscheid van den heer Van Balladores en trachtten door een wan deling, den tijd, die hem nog van het oogenblik van vertrek scheidde, te korten. XVI. De pseudo-Balladorea herstelde zich spoedig var. den schrik, veroorzaakt door de onverwachte verschijning van den man, dien hij op goeden grond dn sedert lang begraven waande. Daar de markies zacht en in het Spaansch met hem gesproken had, meende hij dat geen zijner gasten liet zonderlinge intermezzo opge merkt had, en liep hij ijlings naar den ingang van het salon, vermoedelijk om een bediende te roepen en den indringer te doen verwijderen. Bij de deur stond een groep van' meerdere personen en op een teeken van den gastheer snelde een hui ner, die als een Italiaansch bravo verkleed whs, toe. Als uw leven n lief is, zei Peru in het Spaansch tegen den markies, volg dan dezen man. En toen de heer Van Ballndoros aarzelde, legde de travo de hand op zijn arm om hem voort te trekken. De gansche scène had enkele seconden ge duurd. De dame, die den naam Balladores uit de urn te voorschijn had gehaald, sloeg geen acht op het tweegesprek der jongelieden. Zij ducht slechts aan do wals en in den waan zicli vergist to hebben, trok zij den naam van een anderen danser uit de urn. Weldra daagde deze op en de dans ving opnieuw aan. Nog zeer zwak zijnde, vermocht de lieer Van Balladores den man, die hem lachend alsof het een grap gold, meevoerde, slechts flauw weer stand te bieden. Bij de deur aangekomen, traden echter plotse ling twee mannen op den bravo toe en maakten zich van hem meester, zonder dat hij zich in het gedrang te weer kon stellen. Tegelijkertijd drongen zes als Florijnsche soldaten verkleede personen naar het midden van het salon en omringden den paeudo Ballodores. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1