Nummer 3 Donderdag 9 Januari- 1902. 25e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Zuid-Afiikaanschen Oorlog. ITOON TIELEI, feuilleton. Bekendmaking. BUITENLAND. Duitschland. Amerika. U I T G K V E li r De Echo van het Zuiden, Wtalv|jkscbt en Lnngstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt W oensdag- en Zaterdagavon d: Abonnementsprijs per 3 maanden t' 0." 5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advrbtentiën 17 regels f 0.G0 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgrgoven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeclige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De Burgemeester van Waalwijk Gelet op het laatste lid van art. 53 der kieswet maakt bekend dat de bij hem in geleverde opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ter secretaiie tiezer gemeente voor eenieder ter inzage zijn nedergelegd dat zij in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn. Waalwijk, 7 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat de stemming voor éqn lid van den gemeenteiaad zal plaats hebben op Woensdag; 15 Januari 1902 en de herstemming zoo uoodig op Woensdag 22 Januari 1902 dat het stembureau zitting houdt in het gemeentehuis (Raadzaal) van des voormiddags ACHT tot des namiddags VIJF uur. Waalwijkj 7 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Aangiften voor plaatsing op de lijsten van kiesgerechtigden voor do Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk Gelet op de artt. 10 en 11 van het Ko ninklijk besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad No. 20) tot vaststelling van eeu kiesreglement voor de kamer van arbeid Vestigen bij dezeo de bijzondere aandacht van belanghebbenden op de navolgende verplichtingen, hun opgelegd bij de artt. 1 4 en 5 van gemeld kiesreglement Het hoofd of de bestuurder van een be drijf maakt vóór 15 Januari van elk jaar eene lijst of, zoo noodig, lijsten op van de namen en van de voorramen van personen, die in zijn bediijf binnen het gebied eeuer kamer van arbeid, waarin dat bedrijf is ver tegenwoordigd, als patroons of in zijn dienst als werklieden werkzaam zijn of geweest zijn Op die lijsten worden vermeld zij, die bij hetzelfde hoofd of deuzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest gedurende het laatst- verloopen kalenderjaar of gedurende den lijd, die volgens art. 76 van het betrokken kies reglement ten aanzien van sommige bedrijveD voor kalenderjaar geldt, cn zulks voor zoover de betrokken personeu zijn ingezetenen des Rijks, Nederlanders en op 15 Februari van het jaar, waarin de kiezerslijst moet worden opgemaakt, den leeftijd van vijf en twintig jaren zullen hebben bereikt. Zijn de personen, in de vorige zinsneden bedoeld, slechts in eene gemeente werkzaam geweest, dan zendt het hoofd of bestuurder vóór 15 Januari de hierboven bedoelde lijst, waarop die personen zijn vermeld, aan bur gemcester en wethouders der betrokken ge meente. Zijn vorenbedoelde personen in rneei dan ééne gemeente werkzaam geweest, dan wordt dc lijst, waarop hunne namen zijn vermeld, ingezonden aan burgemeester en wethouders der gemeente, waar die personen het laatst zijn werkzaam geweest. Wordende verder ter algemeene kennis gebracht, dat formulieren, bestemd voor eigen aangifte volgens art. 7 van het kiesreglement, ter secietarie dezer gemeente kosteloos voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn gesteld. Zooveel mogelijk werden aan de hoofden of bestuurders van bedrijven in deze ge meenten, welke in eene kamer van arbeid ziju vertegenwoordigd, de hierboven genoem de formulieren in den loop der maand December toegezonden. Het niet of niet tijdig ontvangen van gezegde formulieren ontheft den betrokken hoofden of bestuurders niet van hunneverplichtingen tot het doen van voorschreven opgaven, tegen welke nalatigheid bij de wel op de kamers van Arbeid straf bedreigd is. Waalwijk, den 22 Dec. 1901. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, burgemeester F. W. VAN L1EMPT, secretaris. Tudway en de 4 anderen met het overige deel van de Staffordshire» f okken terug naar Rundle's kamp. Onmiddellijk werden boodschappers ge zonden naar de Imperial Light Horse, die aan de Elaudsrivier, 23 K M. verder, ge kampeerd waren en eeu detachement werd uitgezonden, om hun opmarsch te dekken, daar de Boeren trachtten zich lusschen Rundle's strijdmacht en de Light Horse te plaatsen, ten einde huD vereeuiging te be letten. Kapitein Blackwood, die het bevel voerde over het dekkingsdetachement reed met de Boeren om het hardst om het bezit van een heuvel, die den opuaarsch der Imperial Light Hoi se bestreek en won. De Boeren trokken daarop met hun wagens af naar Laugbergkop en om even voor 7- uur arriveerden de Light Horse, die 23 K. M. in een uur hadden afgelegd. Nu werden de Boeren achternagezet, doch daar het terrein zeer moeilijk was, kon de vervolging niet voortgezet worden. De Boeren, van hun zijde, waren genoodzaakt een paar wagens achter te laten, door het kanonvuur der Eugelschen. Een bezoek aan het terrein van den strijd deed zien, dat Firman's kamp een volkomen puinhoop was. De Boeren hadden de wachtposten bestormd en met hevig geweer vuur dc kleine strijdmacht door hun giooter aantal overweldigd. De aanvullingsverliezen, betreffende het gevecht bij Twecfonteiu, door het departe ment van oorlog te Londen geplubiceerd omvatten 47 gewondeD, waardoor het totaal der gewonden op 145 en het geheele verlies aan dooden, gewonden en gevangeoen aan Britsche zijde op 403 gebiecht wordt. Een telegram uit Pretoria geeft nog de volgende bijzonderheden, aangaande den aanval van de Boeren onder generaal De Wet op het kamp van kolonel Firman bij Tweefontein: Gei eraal Rundie was met de grenadiers, wat bereden infanterie en een kanon gekam peerd nabij Mooimeisjesrust, 5 K. M. ten noorden van de door Firman bezette stelling. Om 2 uur iu den vroegen morgen van Eersten Kerstdag werd in Rundle's kamp hevig schieten gehoord uit de richting van het kamp vau Firman. Kolonel 1 udway met een detachement van het Staffordshire regiment trok in de aangegeven richting voorwaarts, waarbij de kolonel zelf vooruit ging met een escorte van 6 man, om de oorzaak van het schieten te weten te komen. Om 3 uur stierf het vuren weg. Kolonel Tudway en zijn 6 mannen werden tegenge houden door een troep Boeren ter sterkte van 40 man. Twee soldateu van het escort» werden gevangengenomen, doch kolonel 't groot, kan principieel worden gepleegd, en had het daarna over de eer en den roem van 't rijk. Maar daarbij bleek, dat de laars van De Wet die den Kerstboom omtrapte, ook hem zeer heeft gedaanhij was beslist pessimis tisch. „Zelfs indien een catastrophe ons uit de geschiedenis zou uitwisschen, zouden onze nakomelingen en bloedverwanten in Austra lië en Canada onze natie en roem nog handhaven." Klinkt er niet een toon in van groote bedruktheid? Het kwaadspreken der andere volkeren kwam volgens hem voort uit pure afgunst, zoo wordt verder in het voorloopig verslag geseind Het Engclsche volk moest op zichzelf rekenen, alleen staand in een schitterende isolatie, omringd en gesteund door de ver wanten in Australia en Canada en de andere koloniën. Hoezeer hij ook den oorlog be treurde, gaf hij toch de voorkeur aan den oorlog, met al zijn kwaad en verschrikkelijk heid, boven een lage overgave van de po sitie en van het vaderlijk erfdeel. Elke opoffeiing was beter dan dat Engeland zou wegzinken en een vervallcu staat zou wor den, eu het vertrouwen van de verwanten volkeren zou verliezen, die in dc toekomst zijn macht en voorspoed zouden evenaren. Die toespeling op de mogelijkheid vau wegzinken en vervallen is merkwaardig, hoogst merkwaardig bij denzelfden spreker, die voor kort nog zoo'n hoogen toon aan sloeg. Generaal Plumer was den 3en cn den 4en met een betrekkelijk groote macht Boeren onder Christiaan Botha en Opperman slaags en dreef hen uit stellingen. Maar op den 4en leed een deel van zijn troepen #onder majoor Valleutin, van dc Somerset light infantry, zware verliezen, terwijl het met dat werk bezig was. De vijand liet negen dooden achter. Vallenlin en 18 man sneu velden, 5 officieren en 28 man werden er gewond. Met betrekking tot de verrassing van de Scot Greys seint Reuter nog uit Pretoria Terwijl de colonne verleden week Bronk- horstspruit binnentrok, werden op een heuvel eenige Boeren gezien. Een eskadron Scots Greys werd heu achternagezonden, maar vond een grootere macht dan verwacht was. De Scots Greys werden afgesneden en ver loren zeven gesneuvelden en tien gewonden. De Boeren werden ten slotte verdreven. Chamberlain. Hij heeft gesproken haar, de rede, die belangrijk worden zou en die, het valt niet te ontkennen, merkwaardig mag worden ge noemd. Hij verdedigde het was te Birmingham, zijn stad de beginselen van het imperia lisme, want ook roof en moord, vooral in 32. Deze mat met sombere blikken den kring die eteedi nauwer en nauwer om hem werd getrok- kCS; toeschouwers dachten aan een nieuwe verrassing, want de zes volkomen gelijke costumes maakten een prettige indruk. Bii de dreigende nadering van het gevaar, groeiden echter ook Peru's moed en vastberaden heid aan. Bliksemsnel trok hij degen en dolk Ui^_dNoghliebt gij mij nietdonderderde hij de soldaten toe, en ik zweer, dat ik mijn leven duur den dolk in de hand stortte hij zich op den langste der hem omringende mannen en bracht dien een hevigen stoot toe, in de hoop zich op die wijze een uitweg te banen. 11 aar de punt van het wapen gleed af op het pantser, dat de man onder zijn kleeren d"inmiddels hadden de vijf overigen zich op Peru geworpen en wierpen hem op den grond waar de van woede rochel-rode bandiet weldra geen vin meer verroeren kon. De dansende paren stoven vol schrik a teen de vrouwen kreten om hulp enkelen vielen in zwijm. Allen drongen naar den uitgang, wat een onbeschrijfelijk tumult en verwarring ver- uTt*een°der dichtst bijzijnde salons vernam men het hulpgeschrei en dc godslastenjke Hoeken van Juana, die, door vier agenten overweldigd, zich vergeefs trachtte te „bevrijden door bijten en klenige minuten later waren de salons als uit- geDoore«»n panischen schrik bezield, hadden de gasten het hotel ontvloden, alsof er brand uitge broken ware. Men zag voorname dames, wien het niet gelukt was haar rijtuig in het gedrang terug te vinden, in baltoilet zich langs de vil- liers spoeden, half zinneloos var. angst en onbe wust van doer, en laten. Eenige nieuwsgierigen hadden in het hotel willen blijven, maar een sterke politiemacht be zette het huis binnen enkele minuten en dwong de achterblijvers tot vertrekken. Juana, Peru en de bravo weiden stevig ge boeid naar een aangrenzend vertrek overge bracht. -ij Bleek en somber zaten zij, omringd door twaalf agenten van politie, op een sofa. Voor hen stond een groep mannen, waaronder Patrick, vermomd als Floientijnsck soldaat. Hij loonde Bidach, die in een Mephisto gewaad ge stoken was, lachend de punt van den dolk, die in de maliën van pantserhemd afgebroken was. Een weinig terzijde stond Caserte, dien Bidach bij het begin der worsteling bij den arm geno men had en zag stom van verbazing zijn moor denaar aan, die niemand anders was dan zijn vroegere clubvriend. De markies van Balladores had zich verwij derd, toen hij zijn bescheiden rol gespeeld had. De commissaris wilde Juana cn haar zoon in verhoor nemen, maar zij bewaarden hardnekkig het stilzwijgen, Naar de wachtklonk het volgend oogen- blik zijn bevel. In weerwil van hun hefiigen tegenstand wer den de arrestanten door de ledigo zalen gesleept. De bedienden lachten luidkeels, toen zij hun vroegeren meester in dien cllendigen toestand voorbij zogen gaan. Met haar kroon van Catha- rina de Médicis, die deerlijk gehavend aan een barer losgemakte vlechten hing, maake Juana een vrij komischen indruk. Vervolgens werd het drietal in een rijtuig ge- dnwd, dat h( n in pijlsnellen galop naar de pre lectuur van polite overbracht. XVII. Den volgende morgen ijlden Bidach en Pa trick naar Johanna om haar van de gewichtige vangst, die zij gedaan hadden ia kennis te stellen. Kitchener seiut uit Johannesburg, d d. T deze Gedurende de afgeloopen week zijn er dl> Boertn gedood, 9 gewond, 261 gevangen genomen eu hebben zich 72 overgegeven. Generaal Elliot's colonnes zijn voortdurend niet de Wet's voorposten slaags geweest, maar ofschoon er aanzienlijke afstanden af gelegd zijn en man en paard hard gewerkt hebben, zijn de Engelschen tot dusver niet bij machte geweest een algemeen gevecht uit te lokken. Er worden nu snel versche colonnes naar die streek heengestuurd. Kolonel Colenbrander ging den 4eu 's nachts over den Magatopas en verraste den vol genden ochtend te Waterval den vijand, die 5 dooden eu 29 gevangenen verloor. Een deel van kolonel Allenby's colonne onder kolonel Williams verraste den 5en 's ochtends een klein lager aan de Boven- Olifantsrivier en maakte elf man gevangen, o. a. een veldkornet, en vermeesterde eenig vee. De Nordd. Allg. Ztg. weerspreekt het bericht van een Engelsch blad, dat het aanstaande bezoek van den prius van Wa les aan het Duitsche hot eeu gevolg zou zijn van eeu uitnoodigiug van keizer Wilhelm. Koning Edward heeft aen keizer door be middeling van zijn gezant laten weten, dat hij voornemens was deu prins te zenden om den keizer bij gelegenheid van diens ge boortedag (27 Januari) geluk te wenschen en de keizer liet antwoorden dat hij deu prins gaarne als gast op zijn geboortedag zou verwelkomen. Zoo'n officieuse tegenspraak, op inspiratie van hoogerhar.d natuurlijk, is voor den be trokken bezoeker minder aangenaam in het burgerlijk leven maakt men in dergelijke gevallen van den nood eeu deugd, doet men, ter handhaving van een roep van wellevend heid. piecies alsof ratn rnet dc visite in quaestie hoogclijk gecoiffeerd was. Volgens" telefonische berichten uit Mia— tsjia—foe, öir.nei het stadsgebied vau Peking, is de bizondere irein met den Keizer en de Keizerin- weduwe daar aangekomen. Er waren duizenden ambtenaren bijeen om de vorste lijke personen te ontvangen. Troepen be waken den geheeien weg tot aan het Paleis. De keizerlijke sloet is gistermiddag om half twee de Verboden Stad binnengetrokken. De Keizer, de Regentes en de andere leden der Keizerlijke familie zaten iu gele draag stoelen, en werden omgeveu door een schitterenden ruiterstoet en een groote troe penmacht. Nu hebben wij hen allen, want ik ver meen met recht te mogen aannemen, dat de als Vemetiaansche bravo verkleede mau Peru als koetsier gediend heeft en volgens zeggen van den ongelukkigen Musch den bijnaam Brander- Bij 'het vernemen der blijde tijding weende Johanna van vreugde. Hoe zal ik u danken, zei zij, lachend door haar tranen heen, tot Bidach ik kan geen woor den vinden, om u te zeggen hoe dankbaar lk u ^Bidach had inderdaad haar dank verdiend, want hij was het geweest die het plan tot in de kleinste^. détails ontworpen en ten uitvoer ge bracht had. Zoo is dan eindelijk het uur aangebroken, vervolgde zij plechtig, waarop de gerechtigheid haar loop zal hebben. Al mijn wenschen worden vervuld. Zie slechts. Zij nam den krant van de tafel en las haar vrienden voor: „Naar ons wordt medegedeeld, vindt einde dezer maand de huwelijksvoltrekking plaats van den heer ltaoul de Viverol met me- juffrouw Bertha Boulanger, de dochter van een der rijkste industiöelen uit het departement Haute-Marne. De bruid brengt haar gemaal minstens een raillioen als bruidsschat mede ten huwelijk...' Hier volgden de gewone complimenten. Ik verwacht een heer De Vivarol, vervolgde Johanna langzaam. Ik heb hem een mededeeling lc doen. die hem niet weinig interreseeren zal. Gij wilt hem nog éénmaal spreken? vroeg Patrick ongerust, want hij had de bedoeling van het meisje, verkeerd begrepen en vreesde, dat zij in den grond van haar hart nog een zekere neiging voor haar vroegeren verloofde mocht koesteren. Stil. Er wordt geklopt I Een dienstmeisje trad binnen cn kondigde het bezoek aan van Raoul de Viverol. Ga hier zoolang binnen zei Johanna, wijzend op de aangrenzende kamer van George. Ik zal u roepen als hij weg is. Kalm en waardig verbeidde zij de komst van haar vroegeren minnaar. Na verloop van enkele oogenklikken verscheen ltaoul de Viverol, die haar met zichtbare verlegenheid begroette. Gij hebt mij geschreven, juffrouw, dat gij mij iets zeer gewichtigs wildet mededeelen. Slag ik vragen, wat mij de eer verschaft'f Wat ik u te zeggen heb, is voorwaar hoogst ernstig, luidde het koele antwoord. Laat ik u echter vooraf gelukwenschen. Vanmorgen heb ik het bericht van uw voorgenomen huwelijk ge— 11" Dank u. zei Raoul, wiens verlegenheid roet het oogenblik aanwies. Een mariage de raison, zooals gij begrijpen zult. Mijn ouders hebben de quaestie buiten mij om in orde gebracht. Slaar gij hebt toch vermoedelijk uw toe stemming gegeven, gaf Johanna met koele irouie ten antwoord; ongaarne zult gij toch uw vrijheid in dit geval niet opofferen een millioen vindt men niet iederen dag. Juffrouw, ik. Gij begrijpt niet, waarom ik u heb laten roepen. Ik zal uw geduld niet lang op proef stellen. Ik wilde u inlichtingen verstrekken om trent een uwer familieleden, wiens oestaan gij wellicht vergeten hebt en dien gij vermoedelijk niet op uw bruiloft zult uitnoodigeD. Onrustig zag Raoul het meisje aan. Gij hebt een broeder, ging zij voort, die vijf of zes jaar geleder, verdwenen is. Volkomen juist! Maar hij is ge... Nog niet, hoewel naar alle waarschijnlijk heid deze gewichtige gebeurtenis weldra aan de orde zal zijn. Leest gij de kranten, mijnheer De ^l—"Mejuffrouw l riep Raoul ontsteld uit, want hij vermoedde wel, dal een vreesalijke onthulling hem wachtte. Het is onmogelijk, vervolgde zij, dat gij oneereer zes of zeveu waken geleden, met ge hoord hebt van een in de line de Provence ge- ?1Ikgdbedietaadéo moord op een grijsaard door een man, die den bijnaam van Wolt draagt en wiens naam tot heden nog niet bekend is ceworden. Gij zult ook gelezen hebben, dat de ellendeling ter dood veroordeeld is cn dezer dagen terechtgesteld zal worden. Weluu, die man die zoo halsstarrig weigert zijn naam te noemen heet baron Charles de Viverol. Hij mijn broeder INeen, neen, dat is niet mogelijk 1 steunde Raoul doodsbleek. Ik geef u de verzekering, dat het zoo is I Uit Andrew Carnegie"? gift van 10 millioen dollars voor de bevordering van het hooger onderwijs in de Vereenigde Staten wordt De ongelukkige." Maar hoe hebt gij zijn naam vernomen Dat kan ik u niet zeggen. O, Johanna -- mejuffrouw I Gij zult ons dien smaad bespareu. Het geheim is mij niot alleen bekend, gaf xij koel ten antwoord. Maar gij zult toch een goed woord voor ons deen 1 O, heb medelijden met ons! Heeft hw familie ook medelijden met mijn vader gehad lleefi zij zich met verachting van mij gekeerd na de vreeselijke gebeurtenis, die eeu smet op den naam van mijn vader wieip Johanna, zie, ik smeek u op mijn knieen, Zoo onverbiddelijk kunt gij niet zijn. Laat dien slag ons niet treffen. Met een uitdrukking van innig medelijden in de oogen had Bidach door de openstaande deur de scene gadegeslagen en een aiepe zucht ont snapte zijn borst. Maar hij bewaarde sijn leven lang in zich het geheim van datgene, wat hij in die oogenblikkeii aanschouwd had. Toeu hij weer op straat stond, scheen hij zich eeo weinig her steld te hebben van de ontroering, die hem aan gegrepen had. Moed I zoi hij. xMijn taak is voorloopig nog niet volbracht. Hij riep een rijtuig aan, sprong er in cn liet zich Daar de prefeclunr van politic brengen. Op een fr&aien lentemiddag, eenige maanden later, wandelde Patrick eu Johanna, die eenige dagen geleden gehuwd waren, arm in arm langs de drukke Avenue des Acacias. Zij waren ingelukkig na den zwaren strijd en de beproevingen, die zij doorstaan hadden, lng nu een aanlokkend leven voor hen een leven vol geluk en liefde. Patrick's zaken marcheerden uitnemend. Het jon"e echtpaar had naast de schermzaal een lief huisje gehuurd en allerbekoorlijkst ingericht. Wordt vervolgd.) 9

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1