Nummer 10. Zondag 2 Februari 1902. en ii Toegewijd aan Handel, industrie en J Gemeentebelangen. Eerste blad. ure opoe VOOS DEI PADS. „De Echo van liet Zuiden" 25e Jaargang AIT00N TIELE Alg. Ned, Bond van Scho enfabr ikant en, Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Abonneert U op „De Echo y. h. Zuiden", SSEÜEKIS^i Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den WAAIWHK. OVERAL VKRKRIJGBAA R Jubelgiften ter gelegenheid van het 25-jarig Pausschap van Z. H. LEO X!III. Op hoop van navolging. f 2.50. N. N. te Waalwijk a 1. Yan een lid van G. en W. voor den Paus-Koning op den hoop van navolging. f2.50. Waahvijksche en Langstraatsche Courant. Het oudste in Waalwijk en de Langstraat verschijnende Nieuws- en Advertentieblad. Het biedt den lezer alles Hoofdartikels, Binnen- en Buitenlaudsche Overzichten, de de meest uitgebreide berichten uit Waalwijk en omliggende gemeenten, breedvoerige verslagen van gemeenteraad en verdere be langrijke vergaderingen, mengelwerken enz. Thans hebben wij zooals onze lezers in dit nummer zullen zien, maatregelen ge troffen, om van verschillende plaatsen, vau tijd tot tijd brieven van medewerkers te ontvangen, wat zeer zeker de waarde van ons blad zal verboogen, en door onze le zers op prijs zal wordeu gesteld. ABONNEERT U OP het oudste en eeoige blad, dat in WAAL WIJK uitkomt. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Januari 1902. ZONDER ADRES. MARIA KLEIJN, Tilburg. BLO IS VAN TRESLONG, Amsterdam. W. MULDERS, Tilburg. OPENBARE HOOFDBESTUURS VERGADERING op MAANDAG 27 Januari 1902, 's-nam. 1 uur in 't café Marinus te Tilburg. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Bespreking omtrent den uitge schreven wedstrijd in het patronen ma ken. 3. Ontwerp der uit te reiken diplo ma's. 4. Verslag van het Dagelijksch Be stuur over de gecombineerde vergadering betreffende Invoerrechten. 5. Vaststelling van den rooster van aftreding (Art. 8 huish. regl.) 6. Voorbereiding der Congres ver gadering in Juli 1902. 7. Ingekomen stukken betreffende verzekering tegen ongevallen. Voorzitter do heer VV. Travaglino, Tegenwoordig dc Afdeelingen. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen de. heer Jas. Groenen. Oisterwijk, 4 Van Iersel. Kaatsheuvel, Van Dortmoud. Drunen, H. Jansen. Vlissingen, Kleijberg. Valkenswaard, v. d. Besselaar. Dongen, Ligtenberg, en verder verschillende gewone leden, voornamelijk uit Dongen. De voorzitter opent met een hartelijk woord de vergadering en wenscht allen leden bij den aanvang van het nieuwe jaar veel geluk in huisgezin en zaken. De notulen der vorige hoofdbestuurs vergadering gehouden te Dongen, Augustus 1901, wordt met een woord van dank ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter doet daarna verschillende mededeelingen, o. m. dat de rekening en verantwoording door de daartoe be noemde commissie zijn goedgekeurd, dat deze voor de leden van 't hoofd bestuur ter visie ligt en op de a. s. congresvergadering wordt voorgelezen. Sinds de laatste vergadering zijn zoo als de leden in 't Maandblad hebben gezien de verschillende commissiën ge ïnstalleerd, o. m. die voor den wedstrijd in het patronen maken en de redactie commissie. De heer Pulles- van Drunen, heeft een verzoek ingediend om wegens vele afwezigheid als lid dezer commissie te worden ontslaan. Dit schrijven zal ver zonden worden aan de afd. Waalwijk, met het verzoek een nieuw lid te be noemen. De leden hebben nu de laatste nummers van het Maandblad gezien, hoe het gaat onder deze commissie. Als er nu iemand is, die iets er op heeft aan te merken, of er gaarne iets inge- plaatst had. dat hij zulks opgeve, dan kunnen we hierop voor den volgenden jaargang letten. De heer C. J. Kooien, Oisterwijk Als de voorzitter zegt, dat de redactie-com missie benoemd is, moeten de andere heeren niet denken, dat ze er geheel afzijn die mogen ook wel eens wat schrijven, overschillig waarover, ieder moet zijn gevoelen zeggen en de redac teur zal 't wel verbeteren, daar behoeft geen vrees voor te bestaan. De Voorzitter dringt er nog op aan, wat meer gebruik te maken van de vragenbus, dat zeer nuttig is II. Bespreking omtrent den uitge schreven wedstrijd in het patronen maken. De VoorzitterDe commissie is hier vrijwel tegenwoordig, zijn er heeren die informaties wenschen r De heer Jansen uit Drunen, veront schuldigt de afwezigheid van het com missie-lid, den heer A. v. d. Geld; de heer v. Dortmond eveneens den heer Schalken- v. Vugt. De heer C. A. Schellekens uit Don gen, wil alleen allen aanraden druk ge bruik te maken van dezen wedstrijd, daar het patronen maken zoo voornaam is. Ingeschreven wordt onder een motto, de naam van dengene, die niet be kroond wordt, blijft onbekend daardoor wordt de ambitie grooteralle inzen dingen worden tentoongesteld. De heer Jansen zegt dat in zijne afdeeling de opmerking is gemaakt dat het meer is een wedstrijd dan een prijs vraag, en dat als iemand iets moois of nieuws heeft, hij 't toch voor zich houdt, waarop hij antwoordde dat de bond is en moet werken voor 't algemeen. De Voorzitter meent dat 't toch blijft een prijsvraag naar 't beste patroon. De heer C. A. Schellekens De wed strijd heeft ten doel den bond te steunen wij moeten niets verplichtends stellen, wil len de patroons iets nieuws voor zich houden de knechts werken toch ook mee. Wij moeten laten zien aan ons land en aan 't buitenland wat wij op dit gebied kunnen. Holland gaat met vluggen gang op 't gebied der schoen makerij. De Voorzitter: Ik stel voor aan 't bestuur van den Bond op te dragen, diploma's te laten vervaardigen. Aangenomen De heer van DortmondVan de af deeling Waalwijk heb ik een zeer mooi ontwerp gezien. De heer Groenen Er moet ook nog een jury gekozen worden. De Voorzitter: Juist, maar nu is de vraag, hoe en wie en uit welke heeren die inzendt, kan geen jury-lid zijn. Verschillende leden geven in over- weging jury-leden buiten den bond te nemen. De Voorzitter stelt voor, dat de commissie voor sl Maart aan het Be stuur opgeeft, wie daarvoor 't best in aanmerking zouden kunnen komen, dan zullen we ann die heeren vragen of ze 't aannemen. Aangenomen. De Voorzitter stelt voor punt 4 tot 't laatst te bewaren. VI. Voorbereiding congres-vergadering. De Voorzitter Zooals de heeren we ten, is Oisterwijk aangenomen als plaats voor de eerstvolgende congres-vergade ring, bestaan daar reeds 'plannen, mis schien De heer van Iersel: Veel is er nog niet over gesproken, maar wij zullen zorg dragen de leden zoo feestelijk mogelijk te ontvangen en hun verblijf zoo aange naam mogelijk te maken. De Voorzitter dankt den heer van Iersel en zegt dat de dag nader bepaald zal worden; maar nu een spreker heeft iemand daaromtrent een voorstel. De heer Kooien Wij hadden in den beginne gedacht, over invoerrechten, maar dat zal te laat zijn laten we hier gezamenlijk over spreken, want Oisterwijk kan nog geen bepaalde voorstellen doen. De heer van Dortmond Verleden jaar is er gesproken over beschermende rechten, dat was zeer urgentzou het in den tegenwoordigen tijd, niet een goed onderwerp zijn»de mogelijkheid van uitvoer van Nederlandsch schoenwerk», waarin aangegeven werd, den weg die wij daartoe moeten volgen, die is nog voor velen onbekend. Dit voorstel vond veel instemming. De heer G. SmitsMij zou wel toelachen als gesproken werd over «Tol verbond met België4, daarmede zouden wij veel gebaat zijn. De heer Groenen Zou 't niet beter zijn met Duitschland. De Voorzitter De spreker zou mis schien in vergelijking kunnen treden, voor deze beide landen. De heer Groenen»ik geloof dat België weinig voor ons geeft, B. heeft zelf overproductie, wij kunnen veel meer zaken doen in Duitschland. De schoen industrie is in B. groot.4 De heer v. d. Besselaar »met fijne artikels niet. Maar voor ons artikel, zwaar werk, kan het een beste afnemer zijn.4 De heer Groenen»zware artikels kunnen dat over de geheele wereld heb ben, vooral in de havensteden.4 De Voorzitter: dit is een zeer mooi onderwerp en ik geloof dat de beide voorstellen hand in hand gaan. De heer Smits zal het boek dat hij over tolverbond heeft, mij wel ter hand stellen, de schrijver daarvan zou misschien Aüvertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegaven, vrorden 2maal berekend. Voor plaatsing van een g-oct aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel wel genegen zijn, daarover 't woord te voeren. Zoo zien we weer, dat we door een drachtige samenwerking tot een goed besluit komen. De heer Groenen Ik ben ervoor dat de spreker, die wel een leek in 't vak zal zijn, voorgelicht wordt door onzen Bond. De heer van Dortmond Voorlichting is altijd goed, anders gaat het als met den spreker op de laatste congresver gadering te Dongen. VII. Ingekomen stukken, betreffende verzekering tegen ongevallen. Ingekomen is een schrijven der Mij. van Ongevallen verzekering te Winther- thur, waarin zij aanbiedt het personeel der bondsleden te verzekeren tegen een premie van f 5.30 per jaar voor elke f 1000 arbeidsloon, onder verbin ding dat zij 5pCt. der premiegelden zal storten in de Bondskas. Op voorstel van den Voorzitter zal dit schrijven worden opgenomen in 't Februari no. van 't orgaan. De heer Kooien Die maatschappij legt er den nadruk op, dat tegenwoordig alles machinaal is, zou er nog verschil in premie zijn, voor machinale en hand- werkschocnmakerijen misschien geeftze wel twee verschillende premies. De Voorzitter 't Handwerk behoeft niet verzekerd te zijn, zooals de heeren weten is dc wet ingetrokken, om herzien te worden 't handwerk was vrij zelfs handmachines jalleen met stoom verzekerd We kunnen er aan de Mij. overschrijven. De heer van Iersel vraagt of het niet beter was te wachten, tot de handwerkers moeten verzekeren en anders er niet over schrijven. De Voorzitter: We kunnen't vragen; dan weet iedereen het. Aangenomen. Daarna komt aan de orde de behan deling van punt IV. Verslag van het >Dag. Bestuur over de gecombineerde vergadering betreffende invoerrechten.4 De Voorzitter, »Zooals de heeren weten is er een verzoek gekomen van het Bestuur van den Ned. Lederfabrikanten bond, om met het dag. Bestuur van onzen bond en eene commissie uit de overleerlooiers eene gecombineerde vergadering te hou den en de wijziging der tariefwet te bespreken en zoo mogelijk tot over eenstemming te komen, om dan geza menlijk krachtdadig bij de regeering op te treden zoodoende is die vergadering 13 Jan. 1.1. te 's-Bosch gehouden. Weinig ruchtbaarheid is aan deze zaak gegeven en de voorzitter van den bond van Lederfabrikanten vond het beter geen pers toe te laten. We waren daar maar gast, moesten ons daar bij neerleggen. Toch zijn er enkele verslagen gekomen, die niet juist zijn maar in de Ned. Lederindustrie van 1.1. Donderdag staat een goed verslag. Naar aanleiding van die vergadering heeft het Dag. Bestuur van onzen bond vooraf vergaderd, om zoodoende allen een lijn te trekken en overeengekomen, toe te geven zoolleer te belasten, maar overleer bepaald vrij. Wij wisten vooruit, dat zulks veel tegenspraak der overleerlooiers zou uit lokken, die zouden trachten ons over te halen toe te geven. Er is over en weer veel en toch weinig gesproken. De overleerlooiers waren niet genoeg geor ganiseerd, wisten niet welke richting zij uit wilden, maar in ieder geval vonden ze het zoo baatzuchtig van ons, dat wij hun niets gunden; overleer moest ook belast worden. Wij hadden de verdediging, dat als de schoenenindustrie achteruitgaat, ook zij veel te lijden hadden. Om toch tot een besluit te komen en niet voor niets tijd enz. te hebben opgeofferd, stelde de voorzitter van den Lederfabrikantenbond, de heer Timmermans voor, eene com missie te benoemen uit leder- en schoen fabrikanten, om die zaak nader te bespre ken. Die commissie bestond uit 6 man en is aangegroeid tot 9 man, bestaande uit Looiers J. B. Timmermans, zoolleer C. Bressers, M. van Son, Verhagen, Reerink, overleer. Schoenfabrikanten W. Travaglino. E. W. Klijberg. C. J. Kooien. H. van Dortmond. Dat was een stapje nader. Die commissie heeft 1.1. Vrijdag verga derd. Daar is op die vergadering veel gesproen. Daar waren een paar ele menten, die op de vorige vergadering niet waren, een paar uitstekende ver dedigers. De heeren E. Klijberg en Kooien hebben met kracht bewezen, dat invoer op overleer voor onze indu strie van uiterst groot nadeel was. Niet tegenstaande de degelijke argumenten en flinke verdediging van die heeren, waren de looiers niet te overtuigen, om geen invoerrecht op overleer te heffen. Vooral de heer Verhagen vond het verschrikke lijk onbillijk. Eene op deze zaak betrek king hebbende vraag aan den heer Reerink gesteld, moest hij zelfs ontwijkend beantwoordden, maar hij verklaarde per tinent, dat overleerlooiers zouden trachten invoerrecht te krijgen, al is 't alleen. Zij zullen nooit met vrijdom van over leer meegaan. Besloten werd dan eindelijk (men moet mij goed verstaan, het is niet de finitief en geenszins een bewijs dat wij daarmee volkomen instemmen) dat hier op de vergadering zou worden voorge steld, dat de looiers met ons zullen meewerken om 12 '/s pCt. op schoenen te krijgen en als dat verkregen wordt wij 5 pCt. op zool- en overleder.4 De heeren Kooien en van Dortmond siuiten zich volkomen bij dit verslag aan. De Voorzitter wijst erop zich niet te vergissen met 5 en 3%, dat was onder 't vorig ministerie, en dat concept-wet is geheel vervallen. Thans is uitgelekt, dat zal worden geheven 5°/o halffabrikaat. 10 tot 12% heelfabrikanten. Ik heb over deze aangelegenheid twee brieven ontvangen nl. een van den heer van Schijndel, en van den heer Klijberg beiden te Waalwijk. De eerste luidt ongeveer als volgt Tot mijn leedwezen moet ik U melden, dat ik door ongesteldheid verhinderd ben Uwe vergadering bij te wonen, te meer nog nu er een belangrijk punt ter be handeling is als het rapport van de Commissie bonoemdop de gecombineerde vergadering te 's Bosch. Naar ik uit goede bron verneem, stelt deze com missie voor in het belang der betrokken partijen een invoerrecht voor te staan van 5% op alle gelooide huiden, en een van 12V9°/o op alle gemaakt schoenwerk is dit werkelijk zoo, dan meen ik toch U mijn gevoelen daaromtrent niet te mogen onthouden is vuor ons vak zoo'n invoerrecht wel wenschclijk om het buitenlandsch fabrikaat te weren, wan neer het tevens absoluut den weg afsluit om buiten onze grenzen te leveren Kan onze industrie eene vlucht nemen wanneer zij zich uitsluitend moet beperken tot Nederland. Geldt dit zelfde niet even goed voor de looierij heeft onze zool leerlooierij zoo'n bescherming wel noodig, wanneer zij volgens de eischen des tijds ingericht is; is de overleerlooierij hier te lande wel zoo belangwckkenddat zij eene bescherming verdiend, die den schoenfa brikant zoo zware lasten oplegt Kan de looierij zich niet anders opheffen din ten koste barer afnemers, nl. de schoen fabrikanten ik meen dat bij eenig na denken over deze vragen het antwoord niet kan uiden in het voordeel der .-3Ü2» Courant. «i_L.tMHi.il,.. II ■^■■■■■■iiii.i.ii i II i Jill Iiri,

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1