.Advertentiën. Hout- verkoopingen, Notaris li A NT COLLECTE ALUMEEffl 111 Hl. COLLECTE Gevraagd te Tilburg, Schoens liks Iers. ris BINK te Waalwijk, Katholieke Illustratie publiek verpachten Het Burgerl. Armbestuur voorstellen van de commissie. De heer Klijbergte Waalwijk betuigt eveneens zijnespijt deze gewichtige ver gadering niet te kunnen bij-wonen. Hij geeft als zijne meening te kennen dat hij zich zou kunnen neerleggen bij een recht van 5% op zool- en overleer als 1272% recht op schoenen wordt ver kregen zoo niet, dan zou hij met al zijn kracht willen meewerken om overleer vrij te houden. Als tweede weg geeft hij aan, bij heffing van 5% op overleer, een premie op den uitvoer voor te stellen, tevens beveelt hij de verzekering-Mij. »Winterthru« aan waar hij zijn personeel reeds verzekerde De Voorzitter: De heer Bressers heeft verklaard dat de looiers ervoor moeten zijn, om het overleer te belasten, omdat het hier niet de kwestie is, dat er sprake kan zijn, dat schoenen belast, en andere artiken vrijgelaten zouden worden, neen, alle artikelen worden belast om geld te krijgen als de schoenmakers niet willen meewerken en zich blijven -'verzetten zullen zij waarschijnlijk achter 't net vis- schen. De lieer G. Smits: Welk is t gevoelen van de leden der commissie. De Voorzitter: We hebben na dien tijd niet meer vergaderd. De heer C. KooienWe hebben er nadruk op gelegd het overleer vrij te houden, de heer Reerink was onze heftige tegenstander. Wij hebben hem trachten te overtuigen wat wij onder overleer verstonden, maar dat ging niet. Hij kon er zich niet bij neerleggen. Nu is de groote vraag, of we samenwerken met de looiers of ons afscheiden. Als we fijn werk makèn, zijn we met een invoerrecht op schoenen nooit veel ge baat. Wij moeten fijn werken, dat moet gebeuren. De heer H. van Dortmond, Kaats heuvel Op de eerste vergadering te s Bosch kwam ik te laat, en kon daardoor niet op de voorvergadering van ons Dag. Bestuur zijn, zoo wist ik dus niet wat er besloten was. Voor mijn persoon wil ik wel verklaren, dat ik niets heb tegen 5% op overleer als we 1272% op de schoenen krijgente meer daar iemand die het weten kan, verklaard heeft dat t toch zal komen, omdat de regcering geld noodig heeft. Ik weet wel dat ik 80 of 90% tegen mij heb, maar dat is mijne meenin Lcn ding betreur ik verder nog, dat die vergaderingen zoo geheim zijn geweest; een extra-nummer van't bonds orgaan had moeten verschijnen argu menten der leerlooiers hadden bekend moeten worden gemaakt, dan hadden we gisteren eens goed daarover kunnen denken, en beslagen komen, nu wisten de van. De heer C. Kooien Dortmond zegt dat de regeering geld noodig heeft; 't is geen absoluut invoer recht, een fiscaal recht, wij vreezen, dat ei 5% op komt, en zijn hier nu bijeen, dus wij moeten ons best doen, 't niet te krijgen, we hebben ons dan niets te verwijten. Ik geloof dat de heer Dortmond even goed gebaat zou als we het overleer vrij hielden. De heer van Dortmond: Met 121/»% op schoenen zouden we ook wel gebaat zijn. Over 't algemeen bestaat de schoen uit U overleer, }/t zoolleer- l/s werkloon. f3 kost een schoen, 5%'van overleer erbij 5 cent. 7V90/0 komt er bij de schoenen 227, cent, en ik geloof als 't buitenlandsch schoeisel hooger wordt, onze schoenen ook hooger kun nen worden en blijven. Invoerrecht is een blijvende verhooging en niet tij delijk, zooals de hooge leerprijzen in '95 enz. En dan het argument, dat geza- medlijk veel meer te verkrijgen is, dan alleen, weegt bij mij zwaar. Ik leg mij verder bij de meerderheid neer. De Voorzitter: Mijne opinie is wel eenigszins in den geest van v. Dort mond. Wij zullen voor 't feit komen dat belast wordt. Daarom zou ik een equivalent willen zoeken, tegen die be lasting en dat vind ik in 12l/spCt. op schoenen, als |we dat kunnen krijgen; lOpCt. is niet voldoende. De heer C. Schellekens, Dongen: We bespreken hier de belangen van den schoenmaker. Wij moeten hier ons gevoelen bekend maken. Naar aanleiding van Beschermende Rechten, hetgeen ik beschouw als Be scherming van'den nationalen arbeid, etc. heb ik gemeend den toestand eenigszins te schetsen zoo wij dien in onze naaste omgeving zien. Dongen in 1870, Dongen in 1902, den tijd va nDuitsch- land's Beschermende Rechten Jbeschou- wen wij Dongen op heden, wat betreft de schoenmakerijdanzien wij dat thans de grootere werkgevers bestaan, uit die lieden, die toen werkman waren of beginnende werkgevers. Met den arbeid, het eenig kapitaal van den werkman gepaard aan noesten vlijt, onderlegd met de vereischte vak kennis, in de gelegenheid gemakkelijk met de leveranciers in relatie te treden, hebben zij zich gemaakt tot de eersten in de rij der werkgevers. Zal dit in de naaste toekomsr zoo blijven, onder werking van Beschermende ter vergadering- meesten er niets De heer van van zijn Rechten hierop durf ik geen gerust stellend antwoord te geven, om deze rede nen: Het grootkapitaal belegd in naam- looze en andere vennootschappen en maatschappijen heeft meerdere gelegen heid te contacteeren met leveranciers der benoodigde grondstoffen, bijvoor beeld Eene maatschappij met een kapitaal van f 500000, ziet in de naaste toekomst Beschermende Rechten. Zou het nu te verwonderen zijn, dat zij van hare leveranciers zeer voor- deelige conditie's of voorwaarden bedingt. Is dit het geval dan staat het harerzijds vrij, de gefabriceerde artikelen, aan thans bestaande prijzen af te staan, ik vrees dit te meer, daar op de vergadering van Ned. Schoenfabrikanten gehouden te 's-Bosch, ter bespreking van verhooging van schoenprijzen, door een der fabri kanten werd gezegd: Laat ons den prijs niet te veel verhoogen, want de groote kopstukken doen thans niet mede. Heb ik gesproken over naamlooze en andere vennootschappen en maatschap pijen, dan wil ik hierbij voegen, hoe juist den werkgever met, beperkte middelen, den strijd wordt aangedaan door het grootkapitaal.. Immers. De toenemende vlucht in machinewezen blijkt steeds het dooden der levende werkkrachten en daar waar minder arbeidsloon wordt betaald bij fabrikaat, zal het gefabricee rde in prijs niet toenemen. De werkgever met ^minder kapitaal en daarom met minder machinale werk- racht moet de loonen gaan evenredi gen met den algemeenen kostenden prijs, zoodat onvermijdelijk de loonen zullen dalen; zal nu door Bescherm ende Rechten de nationale arbeid worden gebaat. Naar mijne bescheiden meening. Neen. Beschouwen wij nogmaals het Dongen van 1870 het Dongen van 1902 (op heden) dan zal ieder moeten toegeven, dat Dongen enorm is vooruitgegaan en mag het nu waarheid zijn, hetgeen de Heer Pastoors zeide, op de vergadering van 4 Aug. j.l.de welvaart van eene plaats is niet af te meten, naar de gebouwen die er verrezen zijn, het zal och wel zeer kort de waarheid nabij kom en, daar waar niet wordt gebouwd, ligt de weelde aan banden of er heerscht geen welvaart' Dit is Mijnheer de Voorzitter, wat ik gemeend heb te moeten zeggen, in het belang van den middenstand die genoemd is, de kern der Maatschappij. Ik vertrouw dat ons christelijk mini sterie ook voor den middenstand en werkman een open oog zal hebben en hoe gaarne ik ook hulp bied aan den ouden van dagen als de draagkracht der jongeren zulks toelaat, naar' mijne meening, zal vooral de middenstand en werkman den tol moeten betalen der beschermende rechten. En nu het buitenlandsch schoeisel: naar mijne meening wordt dat hoe langer hoe meer van de markt gedrongen en in korten tijd zal er dat geheel uit zijn. De grondstofien zijn hier even goedkoop, de werkkrachten niet duurder, waarom zou den wij niet kunnen concurreeren, omdat wij niet niet genoeg op de hoogte zijn van het vak en als dat bereikt is, is het buitenland geweerd. Wij moeten naar buiten en dat kan onder de tegen woordige omstandigheden. Ik ben er sterk voor het overleer vrij te laten, vroeger heb ik voorgesteld ook 't zoolleer vrij en ik begrijp niet waarom daarin is toegegeven, waarom kunnen de looiers niet concurreeren. Er werd gezegd de buitenlanders verzwaren het leer. Het is bewezen, dat 't niet 't geval is en als ze 't doen, hier gebeurt het ook. Ik verheug mij, dat wij een bond be zitten, maar die moet dan ook voor ons werken. Middenstand en arbeiders worden gedrukt en ik ben dan ook in princiep tegen beschermende rechten. De heer G. Smits, DongenIk ook, ben tegen belasting op overleer. Wij krijgen hier overproductie en moeten absoluut naar buiten, al komt er maar 2 pCt. op overleer en we willen naar buiten, dan hebben we reeds die 2 pCt. tegen. Een uitvoer-premie zal zeer moeielijk te krijgen zijn. Ik ben percé tegen invoerrecht op overleer en als de looiers gesteld worden voor het dilemma, zullen ze die enkele overlecrlooiers wel loslaten en zich bij ons aansluiten. Zij hebben er ook veel belang bij dat de schoenmakerij solied blijft. J De Voorzitter We zullen eerst 't voor stel der commissie afhandelen. De heer G. Smits r Was het niet beter eene alg. vergad.ering uit te schrij ven, dat zal de loo iersbond ook wel doen, en 't is een punt. van groot gewicht. De oorzitter vin dt het aangenaam, dat dit voor stel ko mt uit den boezem der vergadering. De heer Groene nWij willen over leer vrij en als zij jat niet willen, kunnen wij toch niet met 1 jen meegan. Ik heb toch nie' cs geen vertrouwen in die L2l/2 pCt. i n zoon klein landje, t Beste voor ons is overleer vrij, ik ben er tegen eenig e concessie te geven aan de looiers. Wij hebben 99 werklui tegen zij 1wij geven een flink loon van f 8 tegen zij f 6 tot f 6.50. Daar kan niets van komen. De heer Kooien vindt het beter thans een besluit te nemen, wij zijn afgevaardigden der afdeelingen, hebben toch hun vertrouwen. De heer Schellekens steunt 't voorstel Kooien. Daar de vergadering besluit thans eene beslissing te nemen, wordt het voorstel der commissie, om saam te werken, 5 pCt. op zool- en overleder te heffen, als 127s pCt. op schoenen wordt verkregen, onder bravo's met algemeene stemmen verworpen. De VoorzitterNu mijneheeren zijn er twee wegen open, is 't idee ons geheel af te zonderen en alleen te werken, dan behoeven we niets te doen dan alle leertrachten vrij te houden en de schoenen zoo hoog mogelijk belast of om b. v. een voorstel te doen, om de schoenen met 10 pCt. te belasten, het zoolleer ook en tevens het overleer dat hier in Holland wordt gefabriceerd en al het overige vrij dat geef ik de heeren in overwegingmisschien zouden we toch nog kunnen samenwerken, en 't zal altijd meer succes hebben. De heer SchellekensIn princiep ben ik voor vrijhandel als de looiers met ons willen, dan goed, maar anders alleen optreden. Besloten wordt den vertegenwoordi gers der afdeelingen op te dragen een voorstel te doen en de vergadering wordt even geschorst. Na de heropening deelt de voorzitter mede, dat de commissie heeft besloten voor te stellen, te antwoorden ,3 dat dan alleen kan worden saamgewerkt, als de Bond kan besluiten 't volgende voorstel aantenemen, gezamenlijk te trachten 10 pCt. te krijgen op sehoen- werk, en wij dan meewerken om te krijgen 5 pCt. op zoolleer,paardenleer, vetleer, grauwe Calcutta's; dat verdere concessies niet kunnen worden gedaan en als dit niet wordt aangenomen, wij geheel vrij zullen werken. Voorgesteld wordt nog militair over leer vrij te laten en de heer Schelle kens vindt goed te zetten grauw goed. Hij zegt dat iedere concessie aan de looiers, toegevendheid verraadt, een bewijs is, dat we iets kunnen lijden, 't Blijft steeds een druk op de schoen makerij. De omschrijving der soorten is zeer moeielijk en daarom dunkt mij, dat als wij beschermd waren, dat zulks goed was voor de nationale nijverheid en zou ik voorstellen, dat wij heelemaar op eigen wieken dreven. De heer Groenen Alleen op zoolleer en niets toe geven op overleer vind ik ook 't best en anders alleen gaan. De heer Kooien Zou er kans zijn op 10 pCt. De Voorzitterjuist weet men niets, maar informaties zeggen. heel fabrikaat 10 pCt. half fabrikaat 5 pCt. grondstoffen vrij. De heer Kooien Uit den boezem van onzen bond moet met kracht wor den betoogd, dat JJiedere belasting op overleer zwaar op ons drukt, maar is het juist halffabrikaat. De VoorzitterIk zou zelf aan geen ander besluit wenschen mee te werken, waarin overleer niet als halffabrikaat wordt beschouwd. In zoo'n tariefwet wordt gesproken van leerwerk en dat bevat, hetgeen schoenmakerij en leerlooierij betreft. Als nu allen die deze vakken beoefe nen saam requesteeren, heeft dat zeker meer succes als 't om gelijk is, is samen werken veel beter. Ons belang is niets op overleer, maar als we door eene kleine concessie saam konden werken, was dat veel beter. De heer SchellekensAls de looiers dan eens omschreven wat hier vervaar digd wordt, dat is beter, dan geven we beiden iets toe. De heer Groenen is tot een andere conclusie gekomenhij wenscht op 't overleer geen concessie te geven. De heeren Jansen en van Delft uit Waal wijk, de grootsten uit Nederland, hebben zelf verklaard, dat ze er niets omgeven. Het is in onze positie veel te lastig die artikels uit te zoeken. Ik stel voor het overleer vrij te houdenweten de looiers later iets beters, dat ons toelacht dat ze dan maar komen. De heer F. v. d. Assum, fabrikant van vetleer te Dongen, ter vergadering aanwezig, verklaart eveneens geen be hoefte aan bescherming te hebben. Dus drie groote firma's geven er niets om, De heer Kooien sluit zich hierbij aan. De Voorzitter: eerst zullen we het voorstel van de commissie, om 10% te vragen op schoenen en 5% op zooi en paarden- en vetleer in omvraag bren gen en als dat verworpen wordt, overleer geheel vrij. Het eerste voorstel werd echter met een stem meerderheid aangenomen. Voor de afdeelingen, Waalwijk en Dongen. Tegen de afdeelingen Oisterwijk, Val- kenswaard, Vlissingen en Drunen. Kaatsheuvel was afwezig. Door vragen wordt men wijs. Dit spreekwoord heelt onze verslagge ver deze zoin-r verwezentlijkt gezien op zijn rondreis door Nederland. Hij begaf zich n. 1. nuar Sneek en al vragende vernam hij dat de Heer K. de Vrij, Meubelmaker, Joure, provincie Priusland het geluk had gehad zich van een hevige rheuraatiek te bevrijden. Uit de mond van den Heer K. de Vrij die na ecnige uitleggingen het bezoek van onzen verslaggever begreep, mocht hij het volgende vernemen. Ik was zoodanig door rheumatiek gedu rende meer dan 13 weken aangetast, dat ik niet meer kon loopen bovendien had ik pijnen in de lendeneu tot aan de maag toe. De slaap was hierdoor onrustig en had ook dikwijls scheele hoofdpijn, oorsuizingen die ondragelijk werden. Door aanbeveling van een mijner vrienden te Sneek die U mijn adres gegeven heeft ging ik tot het gebruik der Pink Pillen over en zoo als U thans zelf ziet, is de uitwerking boven ver wachting geweest alles wat ik hierboven opnoemde is verdwenen ik gevoel mij uiterst wel, en ik veroorloof het bekend te maken. De Pink Pillen handelen in derge.lijke gevallen op krachtige wijze als versterker der zenuwen en te gelijkertijd als hernieuwer vau het bloed, het geen maakt dat zij er toe komen de krachten terug te geven die door de pijn en het lijden verloren zijn. Het is door dezelfde werking dat deze pillen de bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie en algemeene zwakte bij man en vrouw zullen bestrijden. Aarzelt dus niet langer gij die thans dit gure en vochtige jaar getijde door knagende rheumatische pijnen lijdende zijt, thans is het middel voor u aangewezen, hoevele voor beelden als hierboven hebben wij niet reeds in deze zelfde kolommen vermeld en hoevele die door het lezen der bekomen resultaten, ook hunne gezondheid thans te danken lebben. De attesten der genezene personen zijn oprecht, met alle vertrouwen kunnen de twijfelaars zich tot hun wennen en zij zullen de bevestiging vernemen van het geen in onze verslagSevingen vermeld wordt. Prijs 11.75 de doos f 9.—- per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 2 7, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. onder LOONOPZAND. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader, MACHIEL HEIJMANS, in den ouderdom van bijna 62 jaren. N. HEIJMANS- van Es. A. W. HEIJMANS. A. E. HEIJMANS. A. T. VAN DISSEL- Heijmans. E. C. VAN DISSEL. Capelle, N.-B. 26 Jan. 1902. I. te Waalwijk, zal ter gelegenheid der jaarmarkt, OP DONDERDAG 6 FEBRUARI 1902, 's voormiddags 11 uur ten Kofïiehuiae van huize vau den Heer CHRIST VAN DE WERFF aan de markt te Waalwijk, A. Voorden HelEd. Heer J. Bernard Tim mermans fVzn. te Waalwijk. VOOR 6 JAREN. ONDER EErHEN. Een perceel (thans weiJand) in den Langen Bruggert, een zoogenaamde Tien morgen, «groot 6.74.70 H.A. Het perceel wordt verpacht om te scheu ren eerst in massa, daarna in tweeën en vervolgens in vieren. Voor den minderjarigen Willem J. van Campente Vrijhoeven- Cappel. VOOR 7 JAREN. ONDER BESOIJEN. Een perceel (thans Weiland) op de Waarden, groot 1.72.60 H.A. Het perceel wordt verpacht om te scheu ren, in gedeelten zooals afgepaald. VOOR 2 JAREN. ONDER DRONGELEN. Een perceel Weiland, sectie A. No. 411, groot 1.85.30 H. A. Laatste huurder Coruelis de Bie Jaczn. te Sprang. IV. Een perceel Weiland, sec - tie A. Nos. 412, 413, 416, groot 3.15.30 H. A. Laatste huurder Willem Klerx te Besoijen Elke pachter moet twee borgen stellen B. II. III. zal in Februari 1902, verkoopen Maandag 3, op het Landgoed Roestelberg. 50 koopen 6 Jarig eiken Schaar hout. 30 koopen Hop en Boonstaken en heinhout. Dinsdag 4, in het Grootbosch in de Bie zen. Voor de Erven Dr. L. I. B VAN HEIJST 's Bosch. 50 Koopen zwaar Mastenhout geschikt voor gordingen schoorboomen enz. 45 koopen Hop en Boonstaken en drooge boomen. Vastenavond Maandag 10, aan den Melk dijk en de Achterste Hoeven. Voor den Heer Jud. Timmermans Wz. Een groote partij timmer- en heinsparren, Hop en boon staken, Eiken schaarhout, Zware boomen, Eiken en fijne Masten en eengroote partij eiken musterd en knuisten. Vastenavond Dinsdag 11, in het Loonshoekje Voor de Familie van Son te Dongen. 23 koopen zeer zwaar eiken schaarhout. Telkens des morgeus om 10 ure precies te beginnen. ten behoeve van den TE WAALWIJK, maakt bekend, dat ia den loop der vol gende week de gewoone jaarlijksche aan de. huizen der ingezetenen zal gehouden worden. Het BESTUUR vertrouwt, dat eenieder naar vermogen zal bijdragen tot leniging van den nood van deu armeu mederaensch. Waalwijk, 31 Januari 1902. HET BESTUUR. Bij alle Boekhandelaren slaat de intee- kening open op den 36en JAARGANG der De .nieuwe jaargang wordt geopend met een door een zeer begaafd medewerker ge schreven verhaalRefugiura Peccatorura door IGNOTUS en Hertog Borphanes door EDUARD BROM, een fraaie en boeiende schets uit de Kruistochten. In de volgende nummers zullen voorkomen: Bewogen levens, een ongemeen boeiend verhaalHet oude Erf, een dorpsgeschiedenis door J. VESTERS Jr., Snnctu Filumena, door Mr. ALPHONS VAN RIJCKEVORSEL. Voorts bijdragen van R a v o, D a n i 11 a, G. van Neuburg, Anna van Zuiden en G. R. de Klerk, terwijl pastoor Kaag heeft toegezegd schetsjes te zullen schrijven in den vorm van bijschriften bij gravures van het H. Land. Gratis ontvangen de inteekenaren een prachtige Preraieplaut in liehtdruk naar een schilderij van RUIJSDAEL, als pendant voor die van den vorigen jaargang. Aan Rebus No 1 zijn als prijzen verbonden. 1 gouden heeren—horloge, 1 gouden dames horloge, 6 zilveren heeren—en 6 zilveren dames-horloges. Aan Rebus No. 2. Een photographic toestel ter waarde van f40 Aan Rebus No. 3. Een Naaimachine enz. enz. De inteekenprijs bedraagt f 3.60, per jaar, franco per post f 4. Het eerste nummer en prospectus zijn kosteloos te bekomen bij alle boekhandela ren en postkantoren en bij de Maatschappij de Katholieke Illustratie te VHertogenbosch. voor vast werk, twee bekwame Brieven te adresseeren aan ALFONS van IEERENDONK, Boekhandel Tilburg. DE HEER O

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2