Voorstelling Interessante le zin g Muller, Advertentiën. 3 of 4 STIKSTER3 G. L, SMITS&COMP te Dongen, Bovenzaal „DE HARMONIE" Christ van de Werff beroemde Passie-spelen G R A II 0 P K O NE. BINNENLAND. Burgerlijke stamt. Handelsberichten. Voor Verstand en Hart Ingezonden stukken. WAALWIJK. Zondag 2 Februari 1902 Reis van uit Amsterdam 2de Afdeeling. VERDER Jaarmarkt te Waalwijk.op Don derdag 6 Februari 1902, UITSPRAKEN KANTONGERECHT. BEKWAME ^^3 of een huisgezin met kunnen plaatsing vinden aan de mecha nische Schoenfabriek van VAN DEN HEEll slechts ééne buitengewoone bestaande uit één over eene naar en dóór Oost-Indië, opgeluisterd door 100 Lichtbeeldenin natuur lijke grootte. Wijlen Generaal v. d. Heij den gaf hierover zijne goedkeuring in deze voorstelling, ziet men de Indische volkeren hun gewoonten,levenswijze, de Palei zen, Natuurtafareelen, Atjeh en Lombok en de gesneuvelde Helden. Levende Photographiën van de te Ober-Ammergau of het leven, lijden en sterven van Jezus op aarde. Levende photographiën van de Kroningsfeesten te Amsterdam van H. M. de Koningin, het over zwemmen van soldaten en paar den over de rivier, de bruidstoet in den Haag van H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik gezeten in de gouden Koets enz. Aanvang 71/9 uur. ENTRÉE*e RanS cent 2e 25 Aanbevelend, O. I. Ambtenaar. betreffende den oorlog in Zuïd-Afrika, en van hei antwoord er op van de Engelsche machthebbers, blijt men zich ;e Londen en ook buiten Groot Briitaonie verdiepen in gissigen, die alle het verlangen naar vrede ten grondslag hebben. Niet alleen in parle mentaire kringen te Londen wordt de stap der Nederlandscne regeering druk besproken, maar ook op straat en op de Beurs hoort men van niets anders. Natuurlijk zijn er al menscheu, die precies weten, wat de nota der Nc derl.uidsche regee ring bevat tn algemeen is men het er over eens, dat zij he: i/evolg is van het jongste bezoek van dr. Kuypcr aan Londen, eer.ige wek-n geleden, tn van het bezoek, dat hij er gbbracihl heelt aan verscheidene hoogge plaatste peisonen. Zelfs beweert men, dat de Nedcrlandsch premier bij die gelegenheid in audiëntie ontvangen is door koning Edward en dal hij over den slaat van zake in Zuid— Afrika een langduiig onderhoud heeft gehad met lord Rosebeiy. Voorts wordt beweert, dat de Ncderlandsche regeering geen stappen inzake den oorlog gedaan zou hebben, als zij daartoe geen machtiging bezit van de Boerenaanvoerders te velde. De Boeten zouden den eisch tot erkenning vau hun volkomen onafhankelijkheid hebben laten vallen, doch algemeene amnestie zou hun eerste voorwaarde geworden zijn In ieder geval wordt de stap, door de Nederlandsche regeering gedaan, te Londen door de publieke opinie met groote welwil lendheid beoordeeld en in alle kringen heerscht een gevoel van verlichting, daar men naar vrede verlangt, al geeft men tevens te keunen, dat men voor verdere offers niet zal terugdeinzen. In de couloirs van het Lagerhuis heerschte gisteren groote levendigheid tengevolge van een bezoek, door den Britscheu premier lord Salisbury en den minister van buitenlandsche zake lord Landsdowne gebracht aan het Lagerhuis, waar zij een particuliere officieuse beraadslaging hielden niet verscheidcnen van hun collega's uit het kabinet in de kleine vergaderzaal. Bovendien heeft het in handelskringen te Londen zeer de aandacht getrokken, dat de telegraaflijn naar Zuid—Afrika, die in Bril— sche handen is, gisteren den geheeien dag door particulieren niet kon worden gebruikt. Men vermoedt, dat de Engelsche regeering daarin de hand heeft gehad en de lijn tot haar eigen beschikking heeft gehouden, in verband met de opzienbarende mededeeling van Balfour aan het parlement. zegt Balfour, een vraag beantwoordende, dat hij niet kan zeggen wanneer de stukken die betekking hebben op de rr.ededeeling van de Nederlandsche regcering, in het Huis ter tafel gebracht zullen worden. Ik geloof, zegt Balfour, dat de Nederlandsche regettriog, eerst morgen ons antwoord zal ontvangen het is dus niet mogelijk deze week de stukken open baar te maken, maar ik hoop dat dit zoo spoedig zal kunnen geschieden. Balfour voegt er bij. dat het onderhoud, hem door een avondblad toegeschreven ter zake van de Nederland, che nota, een verzinsel is. De half— offi cicuse St. James Gazette weet te vermelden, dat de Nederlandsche nota gestelei was in een zeer vriendelijke eerbie dige taal. Zij sprak de oprechte droefheid uit, waarmede verleugiug van de vijandelijkheden in Zuid-Afrik a door het Nederlandsche volk waargenomen en den oprechten wtnsch van dat volk, dat de vrede spoedig moge gesloten ziju. De Nederlandsche regeering gaf te keunen, dat zij bereid was, alle mogelijke pogingen om nader te brengen tot ecne oplossing, tc vergemakkelijken. Het document besloot met het stellen van de Nederlandsche diensten ter beschikkiug van de Engelsche regcering, voor het geval, dat de gelegenheid mocht komen, waarin de Nederlandsche regeering de rol van vriendschappelijk be middelaar zou kuunen vervullen. Reuter's agentschap te Londen verzekert, dat de Nederlandsche regeering geen vredes voorstellen aan het onderzoek der Engelsch regeeriDg heeft onderworpen. Veeleer heeft zij aan de Engelsche regeering zekere gege vens aan de hand gedaan, die ten doel hebben de middelen te vergemakkelijken om tot een beëindiging van den oorlog te gera ken. Men beschouwt liet nochtaus als twij felachtig, dat een wezenlijke vooruitgang in dien zin mogelijk zij, zoolang de oorlogvoe rende Boeren zelf geen duidelijken stap gedaan hebben om hun wensch te doen blijken tot het beginnen van vredes—onder handelingen. Dit is de eenige gedragslijn, die hun altoos geoorloofd is te volgen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat daar in officieele kringen geen bizonderheden bekend waren betreffende pogingen tot bemiddeling van Nederlandschen kant in de Zuid—Afrikaansche zaak. Dienovereenkomstig wordt verder ver zekerd (door wien of wie wordt niet gezegd) dat de üuitsche regeering noch van tevoren haar instemming betuigd heeft met een daad van den Nederlandschen minister, noch zich daarbij aansluit. Iu de pers overweegt welis waar voorloopig nog de twijfel aan een spoedig te voorzieueo vrede, maar wordt de Neder landsche poging tot bemiddeling toch met de meest mogelijke sympathie besproken en de wensch geuit, dat zij eeuig gevolg moge hebben De Engelsche jingo—pers, met de Times' aan 't hoofd, blijft op haar oude standpunt staan, dat van geen onderhandeling m.-t of bemiddeling ten gunste vau de Boeren sprake kan zijn, zoolang dezen zich niet hebben on derworpen. JSi' Die onderwerping, meent de Tirtres, is eerlang trouwens onvermijdelijk en 'kwestie van korten tijd, gelijk blijkt uit Kitchcuer's krijgsvoordeelen(?) a De half—officieuse Standard verklaart plomp en grof, dat alle onderhandeling niet de Boereu—leiders in Nederland,met de Kruger- en Leyde—kliek onmogelijk is. Engeland kan alleen ouderhandelen met de aanvoerders der oorlogvoerende Boeren in Zuid-Afrisa zonder ruggespraak met de Boerenleiders iu Europa. De Temps heeft van haar Haagschen cor respondent een telegram ontvangen, luiden de Ik weet uit goede bron dat Kuyper's reis het terrein voor vredesonderhandelingen, te openen met goedvinden van het Engelsche ministerie, heeft voorbereid. De inhoud der Nederlandsche nota is onbekend. Het laatste nieuws is 't volgende LONDEN, 30 Januari. In het Lagerhuis De roriespomlent van de Standard te Pic— <o-ia seint uitvoerig over de gevangenne ming van generaal Ben Viljoen en adjudant Bester. Hij geeft de eer van het buitenkansje aan kapitein Russell, het hoofd van deu in- iichtigendienst te Lijdenburg. Generaal Viljoen, zoo seint hij was uit Pelgrimssrust naar den Steenkampsberg ver trokken. om Schalk Burger en commandant Muller te ontmoeten. Hij werd slechts ver gezeld door de twee rapponhangers Nel en Jordan. Viljoen moest Krugerspost voorbij,— (lat door de boeren bezet was. Ten oosten van Roos Senewal, dat op den weg naar d-n Steenkampsberg ligt, had commandant Muller verscheiden honderden van zijn burgers. Schalk Burger kampeerde; generaal Viljoen ging Schalk Burger opzoeken. Zaterdagavond keerde hij naar Krugcrpost terug, op weg naar Pelgrimrust. Dienzelfden nacht ging majoor Orr, met een afdeeling van het Royal Irisch regiment, en vergezeld door kapitein Russel en den staf van den inlichtingendienst, uit Lijdenburg naar Steenkampsberg op weg. Een rit van 15 K.M voerde hen naar het bergpad aan den hock van bergrugViljoen moest hier langs komen voordat hij naar Ivrugerspost kon afdalen. De Royal Irish stelden zich op onder bedekking van een heuvelrug die de beide zijden van het pad besiteek. Daar wachten zij in de diepste slilte, de nadering van den generaal af. De maan scheen helder genoeg om hen in staat te stellen, al wat zich bewoog te onderscheiden. Laat in den narht kwam een troep Boeren ruiterij in liet gezicht. Toen zij vlak bij waren, riepen de Engelschen dat zij zich moesten overgeven, en bijna tegelijk vuurden eer.ige manschappen, met het gevolg dat Nel en Jor dan gedood werden. Het paard van den generaal viel, op twee plaatsen getroffen, neer, en een kogel ging Viljoen door zijn jas. Ad— jcdaot Bester was ongedeerd. Beiden gaven zich dadelijk over. voordracht te kuunen bijwonen van den Eerw. Heer van den Broek, ook de vasten- avondagen zal het hun niet aan genot ontbreken, daar namelijk door de Tooneel- club en Liedertafel der St. Paulusvereeni- ging op Maandag en Dinsdag een concert is uitgeschreven welks programma uiterst rijk is aanafwisscling en met zorg is samengesteld. Het bevat o. a. het blijspel „Vlik en Vlok in de klem" benevens eenige zangnummers en komieke voordracliten, welke door hare koddigheid het publiek den tijd zullen ver aangenamen, terwijl \oor Dinsdagavond zal opgevoerd worden het beroemde drama „De Athëist" afgewisseld door zang en komische voordrachten. Vermelden wij nog dat de heer A. de Bree de verschillende nummers met de piano zal begeleiden, dan meenen wij geens zins overdreven te hebben, der St. Pauliis- vereeniging twee avonden vol kunstgenot te kunnen verzekeren. V. K N U. kunnen we onze lezers onze gunstig bekende op 1902. WAALWIJK, 1 Febr.. Kamers van Arbeid. voorzitter der schoenmakers- Waalwijk is een schrijven Bij den vereeniging" te ontvangen van het Ministerie van Binnen- landsehe zaken, waarbij wordt medegedeeld, dat de dagen zijn aangewezen voor de ver kiezing en zoo noodig voor de herstemming tot vervulling van de in de K. v. A. te Waal wijk onbezet gebleven plaatsen. De verkiezing en herstemming zullen volgens dit besluit plaats hebben voor de K. v. A. voor het leerlooiersbedrijf respectievelijk op Woensdag 5 en Woensdag 12 Maart en die voor de Kamer van Arbeid voor het schoenma kersbedrijf respectievelijk op Dinsdag 4 en Dinsdag 11 Maart e. k. Kiezerslijst. Wij herinneren eraan, dat de termijn voor 't aangeven tot plaatsing op den nieuwen kiezerslijst, duurt tot 15 Februari a. s. Adres. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, is een door verschillende industrieelen en handelslieden onderteekend request verzondeu, waarin der Kamer wordt verzocht, hare pogingen in 't werk te willen stellen, om te verkrijgen, dat de eerste treinen in de richting 's-Bosch en Lage-Zwaluwe vroeger vertrekken, opdat eene vroegere aansluiting met Amsterdam en Rotterdam zou worden verkregen. Amsterdam zou dan bereikt kunnen worden 's morgens half tien. In de riehtiug Lage-Zwaluwe zou eene vroegere aansluiting met Rotterdam zeer gewen8cht zijn vooral met het oog op de ge regelde bezoekers der veemarkten aldaar. St. l'aulusvereeuiging. Maandagavond had alhier de aangekon digde voordracht met lichtbeelden plaats, gehouden door den Eerw. Heer van den Broek, kapelaan te 's-BoscbOm half negen was de zaal der St. Paulusvereeniging stampvol. Behalve de leden en eereleden waren nog veel anderen, ook uit naburige plaatsen opgekomenom den geachten spreker te hooren. Precies half negen kreeg de Eerw. Heer van den Broek het woord en hield bijna twee uren een aangename conferentie over het alcoholisme, dezen geesel, dezen kanker der maatschappij. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Kuipers, adviseur der St. Paulusvereeniging sprak een woord van dank namens allen voor de schoone voordracht en spoorde allen aan de woorden, door den Eerw. Heer van den Broek gesproken, ter harte te neraeu. Nu zongen allen een „Lang zal Hij leven* en daarmee was deze bijeenkomst afgeloopen Hadden de leden der St. Paulusver— eeniging j.l. Maandag het genoegen eene T. A. Met genoegen mededeelen, dat operette-vereeniging T. A. V. E. N. U. Vastenavond Zondag 9 Februari a. s. eene uitvoering zal geven. ij weten reeds bij ondervinding wat deze jeudige vereeeniging vermag, eti twijfelen er geen oogenblik nan, of T. A. V. 15. N. U. zal ons a. s Zondag een genotvollen avond verschaffen. Armoede Vrijdagmiddag meldde zich een vreemde ling met een woonwagen, waarin zich een vrouw en enkele kinderen bevonden aan 't bureau van politie alhier aan. Daar zij totaal geen middelen van bestaan hadden, werd hun door de marechaussee brood en warme koffie vertrekt, wat hen ook wel goed zal hebben gesmaakt. Wagen en paard bevonden zich op de mark}, waar ook bruintje werd gevoerd. Des middag vertrok het gezin weder naar 's-Bosch op weg naar Duitschland. Uit de hofwereld. Men seint uit Schwerin Prins Hendrik is vanochtend om 10 uur van hier vertrokken. Naar men ons uit den Haag meldt, wordt de Prins daar Maandag terugverwacht. De Kouingiu van Nederland heeft ko ning Altonsus XIII, ter gelegenheid van zijn aanstaande meerderjarigheid, het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken, waarvan de versierselen na»r hier overgebracht zullen worden door een hooggeplaatst hofbeambte. Tilburgsclie moordzaak. Wij kunnen thans als zeker mededeelen, dat deze zaak voor het Gerechtshof alhier Woensdag 11 Juni a. s-, des morgens ten 10 ure te beginnen, zal worden behandeld. P. Ct. Naar Lourdes De veertiende Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes, georganiseerd door het Comité der Nederlandsche Bedevaarten, zal plaats hebben van 9 tot 17 Juni 1902. Voor inlichtingen wende men zich tot een der leden van het Comité, bij wie men ook circulaires tot verspreiding kan aanvragen. Berlikumschc moordzaak. De rechtbank te 's-Bosch, eisch te tegen den beklaagde in bovengenoemde moordzaak, 15 jaren gevangenisstraf. Baardwijk, 31 Januari. De door het ge meentebestuur gehouden verkooping van eiken en elzenschaarhout bracht dit jaar f 80.25 op. De opbrengst der op denzelfden dag door Notaris Bink te Waalwijk gehouden houtverkooping voor den Heer J. Loeff en Mej. de Wed. J. A. J. van Heijst alhier, was f 138.75. De kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf, opge maakt uit de door de patroons gedane aan giften bevatten 96 namen, te weten patroons- kiezers 14 m. en 1 vr. te samen 15 en werk— liedenkiezers 50 ra. en 11 vr. te samen 61. Daar alleen J. E. IJpelaar te Drunen, J. de Vries Fz. te Baardwijk en M. de Leur te Drunen binnen deu bij de wet bepaalden tijd hebben keuuis gegeven dat zij de be noeming aannamen, zal er dus eene verkiezing moeten plaats hebben van 4 leden patroons en 3 leden werklieden. De stemming et. de herstemming zijn bepaald cp 4 er. 11 Maart a. s. Het afgekondigde kohier der grondbe lasting bevat 172 aanslagen voor gebouwde en 417 voor ongebouwde eigendommen. Het bedrag d< r te iuuen belasting is gebouwd f972.03, 22 opcenten voor de provincie f 213.86, 40 opcenten voor de gemeente f388 84: ongebouwd f 2862 31, 24 opceulen voor de provincie f 900.81 en 10 opcenten voor de gemeente f 286 23 geheele opbrengst der grondbelasting iu deze gemeente f5624.14. De eigenaars van den luchtschommel en den draaimolen die verleden jaar onze kermis bezochten, hebben thans reeds aan Burg. en Weth. aanvraag gedaan om eene staanplaats op de kermis die op den vierden Zondag van September wordt gehouden. Het schijnt hun dus verleden jaar goed gegaau te zijn. Kaatsheuvel, Deze week heeft de Zeer Eerw. Heer Pastoor van de St. Joachimsmoer alhier de nieuwe kerk ingezegend en zal er as. Zondag 2 Februari, de eerste H. Mis in opdragen. Als iets nieuws op gebied van verlich ting alhier kunnen we melden, dat bij den heer 1 h. van Dortmond de stoomschoenfa— briek wordt verlicht niet acityleer.gas. Het licht voldoet uitstekend en maakt daardoor het weiken op deze naar de eischen des ttjds ingerichte fabriek aangenamer. Bussen, 31 Jan. De echtgenooten Herman de Vries en Klara Hartog hopen binnen enkele dagen hunne zilreu-n Ivuilofi te vieren. Dat het hun gegeven zij, nog vele jaren in gelukkigen echt te leven. WAALWIJK Var» 2531 Januari. GEBORENPetronelU Adriana d. v. p. R. Sehoeroans en M. F. Baijens Cornelius Gerardus z. v. A. v. d. Zuiden en P. Ha mers Johannes Ferdinandus Antonius z. v. J. J. Dumoulin en C. v Bokhovon Elisabeth Antonia .Maria d. v. M. C. Ch. Breuer en C. M. Marks. OVERLEDEN: N. A. Smits 57 j. echfgen. v. M. A. Pulles. Sprang Tot bestuur alhier Vos Deniszn. lid van het Algemeen Aim— is herbenoemd de Heer M. De commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente heeft tot voorzitter herbenoemd de Heer P. B. van Santen tot secretaris de Heer H. J, Levie. en WAALWIJK, op 24 Januari 1902. L. H. T. te 's Bosch, dronkenschap, f 2 b. of 2 d H. M. te Capelle overtred. veldp, f 5 b. ol 3d -- 1. C. v. D. 2. M. v. d. B. 3. J. v. d. W. allen te Waspik, pol. overtred. ieder f 1 b of 1 d. h. L C. v. D. 2. M. v. d. B. 3. J. v. d. W. allen te Waspik, straatschenderij, sub 1 en 2 ieder f 6 b. of 3 d. 1»., sub. 3 vrijgesproken. A. H. te Kaatsheuvel, dronkenichap 2 m. f2 b. of 2 d. 1». iedere boete. A. de W. te Drunen, alsvoor, f5 b. of 3 d. h. J. V. te Waspik overtred. IJkwct f 1 b. of 1 d. h. J. S. te Aalburg, alevoor W. v. S. t Waalwijk, alsvoor f 0.50 b. of 1 d. h. A. v. d. L. te Kaatsheuvel, straatschenderij, f3 b. of 2 d. h. H. v. N. te Nieuwkuik, jacht- delict, f10 b. of 4 d. I». C. v. K. te Waalwijk, dronkenschap f5 b. of 3 d. h. A. M. v. P.'te Capelle, alsvoor f3 b. of 2 d. h. J.S.teLoon- opzand, overtred. veldp. f 10 b. of 3 d. h. P. 11. v. O. te Waalwijk, stroopérij f 1 b. of 1. d. h. 1. C. G. 2. J. V. 3. A. K. aller, te Waalwijk, straatschenderij, no. 2 en 3 ieder f 0 50 of 1 d. h. ieder, no. 1 vrijgesproken. A. v. d. S. te Waalwijk, overtred. IJkwet f 1 of 1 d. h. H. K. alsvoor, f 0.50 b. of 1 d. h. A. R. te Waal wijk, dronkenschap, fl b. of 1 d. h. M. F. te Capelle, alsvoor, nechtenisstraf van 3 weken. A. v. S. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. H. v. d. II. te Kaatsheuvel, pol. overtred. f 0.50 of 1 d. h. A. T. te Doeveren, overtred. veldp. f3 b. of 2 d. h. W. C. alsvoor. W. 31. te Capelle, alsvoor. 1. A. B. 2. B. v. H.3.J.d.B. allen te Dranen. jachtdelict sub 1 en 2 ieder f8 of 4 d. h. sub. 3 ontslagen van rechtsvervolging. R. v. d. M. te Waalwijk, dronkenschap f2 b. of 2 d. h. F WAALWIJK, 31 Jan. 1902. Beesten redelijken aanvoer en handel vlug. Kalf beesten f 130 A f 175. Dito vaarzeu <115 k i 160. Jonge varkens aangevoerd 25 stuks, ver kocht van f 6.50 a f 10.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 875 kg. van f 1.10 a f 1.24 per kg. Eieren 4 A 5 cent per stuk. In huiden is de handel zeer geanimeerd. Verschillende ladingen der nieuwe slachting van La Plata en llio Grande werden zoowel in Havre als in Antwerpen tegen ferme prijzen opgeruimd. Er werden enkele partijen op levering tegen Maart en April aangeboden, maar de looierij durft er nog niet aan daar de prijzen te hoog zijn. Men koopt dus slechts voor onmiddellijke behoeften. In- tusschen werd te Antwerpen het grootste gedeelte der 7000 Montevideo Saladeros Öshuiden per Str. „Wittekind* reeds ver kocht de 20/25 5 Ir. 67/78 en de 2 5/32 a fr. 71/72. De vraag naar prima zomer huiden wordt sterker zoodat men vooreerst voor zware goede beleerde huiden zeker geen afslag in de prijzen verwachten kan. Voorraad te Antwerpen slechts de helft van verleden jaar om dezen tijd. Voor leder is de opinie zeer goed, vooral zwaar en middenwichten in de boste soorten. Licht zooileder is minder voorradig dan verleden jaar, zoodat de looiers ongenegen zijn aan tegenwoordige prijzen af te geven. Men ziet het voorjaar zeöwel voor de schoen makerij als voor de leerlooierij met vertrouwen tegemoet. De schoenfabrieken werken thans reeds met voile kracht daar er voortdurend orders opkomen. In eikenschors is do handel stil zooals gewoonlijk in dezeti tijd. Vreemde looimiddelen eveneens met weinig handel in afwachting van de nieuwe producten. Valonea en Garouille. Deze onmisbare soorten zijn thans ongekend hoog in prijs. DUSSEX, 30 Jan. Boterprijs per K.G. vau f 1.20 a f 1.43. Middel- markt 1 1.36. Aanvoer 75 K. G. Eieren f 0.95 de 26 stuks. Boor gebrek aan plaatsruimte mocte" verschillende stukken en advertenties to1 een volgend nummer blijven liggen. Détdr, waar van graan en wijn is allerhan [de volheid, Men allermeest bespeurd der liefde brand [en dolheid Dus, wie de wellust haat, ziju lijf houde [in bedwangk, Door soberheid van spijs en matigheid [van drank. Vondel. De eedle zoete wijn verkwikt des men- [schen hert, Wanneer hij matiglrk met smaak genut tigd werd id. Drijf stadig uwen knecht ten arbeid [vroeg en spaad, Want luiheid ontucht baart en allerhande [kwaad- id. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken 't onderstaande in De Echo van het Zuiden op te nemen, waarvoor mijn besten dank. In het verslag van de vergadering v/d Algemeenen Bond'van Nederl. Schoenfabri kanten, voorkomend in liet Officieel orgaan van deu Boud*, zie ik tot mijn spijt dat mijn schrijven niet juist is weergegeven. Ik heb daarin als mijne meening te ken nen gegeven dat een invoerecht van 5 °/0 op alle leer er iets mee door zou kunnen als 12'/9°/0opschoenen kon verkregen worden, doch dat het te vreezen is dat geen hooger recht dan 10 pCt. op schoenen zal kotnen en we dan met 5 pCt, op overleer de dupe vaii de geschiedenis zouden zijn, dus dat het zaak voor ons is in dit geval alles aan te wenden om overleer vrij te houden, verder dat een recht van 5 pCt. op overleer toch altijd een zeer groot nadeel zou zijn voor zaken die zich op den exporthandel toeleggen en ik daarom het voorstel deed om ingeval het overleer zou belast worden wij zouden trachten te verkrijgen restitutie op eenmaal betaald invoerrecht bij wijze van uitvoer-premie, verder stelde ik voor dat door alle Afdeelingen binnen 14 dagen een ver gadering zou worden gehouden oin over dit gewichtig punt een besluit te neinen en aan den algemeenen voorzitter bekend te maken. Het nu door den Bond genomen besluit om alleen op zoolleer, paardenleer en vetleer een recht van 5 pCt. en op afgewerkte schoenen 10 pCt. te vragen is dunkt mij voor de looiers genoegzaam een bewijs dat wij willen medewerken om de hier te lande vervaardigde overleersoorten te steunen. E. W. KL IJ BERG PERNOT. (alsook in dit nummer. Red.) Aanbiedingen, ingewacht. liefst persoonlijk, worden Alles afgewisseld door Zang en Muziek van de

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6