De Zuid-Afrikaanschen Oorlog. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Japan. China. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 6 Februari 1902, De man-van-smaak kwam b. v. in hem boven toen hij dacht aan de gebruikte a'ler- gorie der doodstraf als „kroon van ons straf stelsel" Zoo iets kon de aesthetisch-voelende inensch toch niet verduwen.... En hij gaf uiting aan dien weerzin. Die gedachte van galg en schavot in één adem met „kroon" genoemd te zien, wekte zekere walging bij hem. In zijne rede zocht hij enkele oogen- blikken naar den juisten term om zijn im pressie zoo zacht mogelijk te schetsen. Ein delijk richtte hij tot den afgevaardigde, die die haar gebruikt zou hebben, de vraag ol.... zulk een beeld nu wel gezegd kon worden te strooken met „smaak van goeden huize". Iu de „Handelingen" werd er „goede smaak" van gemaakt. Ik vind het niet volkomen eender. Het protest teekent echter den man En een warmer toon, als slechts de monsch rail gemoed kan aanslaan, kwam in de woorden des ninisters toen hij, sprekend over de Hogerhuis zaak, tgch wilde beduiden, dat hij niet ongevoelig is voor de smart eener van haar kind beroofde moeder, óok waar hij, minister van Justitie, slechts mag vragen wat recht is. Dit antwoord bevredigde natuurlijk niet den heer Helsdingen. Maar verbitteren kon het hem en zijn geestverwanten, wanneer ze zich plaatsen op het standpunt en zich in denken tot den persoon des ministers, toch bezwaarlijk Een minister als mr. Loeff, zoo uit één stuk als inensch en bewindsman zoo beschaafd en hoffelijk, maar tevens vast en krachtig van houding, tegenover vriend en tegenstander hij moet bij alle partijen achting en waardeering wekken. Zij 't dat menschen als bij wellicht niet op den voor grond kunnen treden in tijden, wanneer overgroote plooizaamheid en „stuurmans kunst" geboden worden; dat zij sieraden zijn van welke politieke groep men inaar wil, staat m. i. 'vast! I veldcornets Baron en Bereman, alsmede een broeder van wijlen commandant Buys. Uit de Zaterdagavond gepubliceerde ver- liezenlijst blijkt, dat bij Dainplaats van Kitchener's verkenners 8 man zijn gesneuveld en 7 gewond. Een telegram uit Pretoria meldt, dat ko lonel Rawlinson Donderdag der vorige week bij het aanbreken van den dag in het oosten van Transvaal een lager heeft ver rast van een Bocrenafdceling, behoorende tot de strijdmacht van generaal Botha. 1 Boer werd gedood en 11 republikeinen werden gevangen genomen, terwijl Rawlinson tal van paarden en een groote hoeveelheid levensmiddelen buitinaakte. Uit Rijsel wordt melding gemaakt van een vrceselijk ongeluk op de jacht. Graaf de Pas had te Pas-en-Artois een klopjacht op wilde zwijnen ingericht, in de bosschen rondom zijn kasteel. Eensklaps overschreed een wi'd zwijn de lijn der jagers. De Pas schoot op een afstand van tien meters. De kogel trof het dier in deu kop, maar door een toeval vloog hij den anderen kant uit en trof gravin de Pas, die een 50 tal meters van den jager stond, in de volle borst. Het slachtoffer van dit ongeluk stierf kort daarna. Zij was slechts 35 jaar oud. Nog immer is niet het minste bekend geworden omtrent den inhoud van de door de Nederlandsche regeering inzake den oorlog in Zuid-Afrika aan het Britsche gouvernement gezonden nota en het ant woord van de Engelsche machthebbers daarop en daarom blijft men in de bladen voortgaan met... gissen. In Den Haag eu te Londen leeft men in eenige opgewonden heid men bespiet in politieke kringen het minste, wat er gebeurt en bouwt er ge volgtrekkingen uit. Men bericht met een air van groot gewicht, dat de ministers Chamberlain en Brodrick door Koning Edward in audiëntie ontvangen zijn dat lord Roscbery en minister Balfour Zaterdag door den koning zouden zijn ontvangen dat Lcvcsoii Gower, secretaris aan de Engelsche legatie te 's-Gravenhage, naar Londen is vertrokkendat de Nederland sche minister van buitenlandsche zaken, baron Melvil van Lynden, een langdurig onderhoud heeft gehad met dr. Kuyper en dat deze laatste in audiëntie is ontvangen door Koningin YV ilhelinina dat dr. Kuyper onmiddellijk daarna heeft gesproken met den Engelschen gezant in Den Haag eu dat deze laatste een bezoek heeft gebracht aan zijn Duitschen collega. In één woord, men is sedert eenige dagen in politieke kringen bezig met het oplossen van raadseltjes. Onze minister van buitenlandsche zaken verklaarde gisteren in de Eerste Kamer, dat spoedig een Oranjeboek met den in houd der stukken zal worden bekend ge maakt, en ook minister Balfour verklaarde in het Engelsche Lagerhuis spoedig mede- dcelingen te zullen doen. We zullen das weldra zekerheid hebben. (Zie hierachter.) Aangaande het gevecht bij Damplaats, bij Frankfort, in den Vrijstaat, tusschen de Engelsche colonne-Wilson en de Boeren, wordt nader bericht, dat kolonel Wilson, nadat hij Zaterdag der voorlaatste week bij Dainplaats een Boerenstrijdmacht had ver rast, op zijn beurt verrast werd door een grooten troep Boeren. Een deel der En gelsche colonne, onder Nourse en liasje- tard, raakte het eerst met de Boeren in gevecht, waarop kolonel Wilson oprukte, om het detachement te helpen. Een troep van 10 Boeren kwam in hot gezicht, doch men zag hen voor Engelschen aan en voor de vergissing was bemerkt, gaven de Boeren een salvo af op de Engelschen, die eenig verlies leden. O. a. werd een sergeant- majoor gedood. De Boeren schoten op een afstand van 180 meter. Zij werden spoedig versterkt door een grooten troep Boeren, die een warmen aanval deed op Wilson's colonne, haar flank omtrok en zelfs de achterhoede der colonne bereikte. Kolonel Wilson moest zich vechtend een weg banen naar Frank fort, terwijl de Boeren de terugtrekkende Britten Yan heuvel tot heuvel aanvielen, waarbij zij dikwijls van hun Mauser-pisto len gebruik maakten, op zoo korten afstand werd het gevecht geleverd. De Boeren zouden erkend hebben, dat zij 16 man aan dooden en verscheidenen aan gewonden verloren, van wie sommigen bij vergissing door hun eigen kameraden werden neerge schoten. Het grootste gedeelte van de ge vangenen, die Wilson tevoren had gemaakt, ging op de vlucht, doch onder hen, die men wist te houden, bevinden zich de Koning Victor Emmanuel en de hertog van Genua zijn Zaterdag te Napels geweest om het uit China teruggekeerde Italiaansche eskader te begroeten. De Koning hield een toespraak lot den bevelhebber der vloot ad miraal Candiani, waarin hij officieren en manschappen hoogeo lof toezwaaide voor hun houding in het verre Oosten. De Koning was het voorwerp van zeer hartelijke betoogingen van de bevolking van Napels, zoowel bij zijn aankomst als bij zijn terugkeer van het bezoek aan de vloot. Keizer Wilhelm had telegrafisch den Duitschen consul—generaal te Napels opgedragen hem bij de feestelijke ontvangst der schepen te vertegenwoordigen Men heeft vier officieren cti zeven man schappen, van de ruim 200 in de sneeuw verdwaalde Japansche soldateu levend terug gevonden, verder 40 lijken. Een majoor leefde nog, maar zat aan den grond vast, doordat de dekens die zijn soldaten over hem heen hadden gelegd, stijf vastgevroren waren. Rondom hem lagen drie dooden en zeven gewonden. De onderzoekingstocht levert groote moeilijkheden op, wegens de aanhoudende sneeuwstormen, en men heeft weinig hoop nog meer soldaten te redden. Een receptie met een historisckcn achter grond. De keizerinweduwe vau China die luitjes, welke eens extra-grappig wilden wezen in woord en in geschrift, zoo langen tijd onuitputtelijk stof heeft geleverd voor huo buitensporigheden de keizerin-weduwe die haar Hemelschen neef aardig aan den dijk heeft gezet, door te doen w-at des keizers is, wordt modern, past zich en het hof en het Chineesche rijk aan de Westersche be schaving, met vertreding van de duizend en—meerjarige traditie in het Oost-Aziatisch rijk Vóór korten tijd heeft de keizerin—weduwe met haar neef en vele honderden bedienden en hovelingen, alsmede een sterke escorte, een deel van de terugreis naar Peking ge maakt per trein en toen heeft de oude dame die van onderaf opgeklommen is tol den keizerstroon, zich ""verwaardigd genadiglijk goeiendag te knikken aan Westerlingen, die op de gewoon gebruikelijke niet kruiperige mauier, haar groetten. Dat was feitelijk nog maar een begin van de wijzigingen in de gebruiken van ettelijke eeuwen, want in de eerste plaats heeft de koningin—regentes zich heetende, een edict gelanceerd, waarbij toegestaan worden huwelijken tusschen Mand- sjoes en Chineeze vrouwen dan heeft de keizer in naam (natuurlijk heeft zijn tante er de hand in)! een edict gelanceerd, waarbij de Chineezen van hoogeo rang en de leden der keizerlijke familie in de eerste plaats aangezet worden tot reizen naar het buiten land om rle beschaving der vreemde volkeren deelachtig te worden en Zaterdag is aan dat alles de kroon opgezet door de ontvangst der gezantenvrouwen met kroost, waarbij het geheele hof (mannen zoowel als vrouwen) aanwezig was, hoewel de Chineesche hof etiquette een zoodanig samenzijn tusschen mannen en vrouwen nadrukkelijk verbiedt. 't Was een plechtige historie 1 Zoodra de dames de receptiezaal binnentraden, maakten zij drie buigingen voor den keizer, die ergeus in de zaal neergezet was als een afgodsbeeld op een kleine verhevenheid en daarna traden de dames Conger, Uchida, Romano en Career toe op den iroon en daar werd de buigerij voor de keizerin-weduwe van voren of aan herhaald, waarna mevrouw Conger (de vrouw van den Amerikaanschen gezant) voorlezing deed van een formeel adres, dat met vrien delijkheid en voorkomendheid beantwoord werd door de toegesprokene. Dan volgden de voorstellingen der op audiëntie verschenen, waarbij dc keizer werktuiglijk handjes gaf. Na deze plechtigheid ging 't er veel in tiemer toe in een zijvertrek, tusschen de gastvrouw en haar gasten, De keizerin drukte langen tijd de hand van mevrouw Conger met den uitroep, dat ze er toch zoo'n spijt van had, dat de legatifin aangevallen waren, welke oprechte eu geveinsde uitlating door de gedrukte beantwoord werd met dc frase, dat 't alles wel vergeten zou worden (mits de termijnen der oorlogsschatlug maar trouw af gedaan worden, had ze er fluisterend bij kunnen voegen) De keizerin-weduwe was in een vrijgevige bai ze schonk ringen en armbanden aan mevr. Conger en onderscheidde in 't bijzonder de vrouwen der Fransche en Atnerikaansche legatiesecretarissen, welke dames het beleg mee doorgemaakt hebben. Dan werd er aan gezeten aan een banket, verdeeld over drie tafels, waarbij de keize in—weduwe aan de eeretafel de dames Conger eu Uchida naast zich had, terwijl de keizer, als eenig man, een andere tafel presideerde. En beiden kloukcn met de gasten, dat 't zoo'n aard had. De keizerin—weduwe was (misschien wel onder den invloed der goede gaven uit keuken cn kelder bijzonder spraakzaam ze vertelde hardop als vreesde ze dat China zijn isolement zou verlaten, zich zou laten gelegen liggen aau de goede zijden van het Westersche leven en studenten naar den vreemde zou zenden. Dan volgde een algemeene uitdeeling van armbauden, ringeu en ander sieradióngedoe aan de dames en uit was 't 't Is alles haast te mooi, te opzettelijk en te opdringerig, om waar en gemeend te wezen eu dus past behoedzaamheid en nuchterheid van den kant der mogendheden Aau het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 7278.57 terugbetaald - 5568.60 Hei laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3469 «MtMwnonian WAALWIJK, 5 Febr.. 1902. Concert der Bosschenaren. Zaterdag 1 Feb. j. 1. op Mussis Sacrum. Influenza of lusteloosheid, koude Noor- dewind of gemis aan muzikalen zin, licht- waardig oordeel of onderschatting, wat hield ditmaal Waalwijks notabelen en kunst minnend publiek zoo vast aan den huiselij- keu haard geketend Ieder voor zich gevo antwoord op die vragen, zoo het hem lust, wij beklagen alleen diegenen, welke van goeden wil zijnde, buiten hun schuld ver hinderd waren, bovengenoemde uitvoering bij te wonen. Het was een zeldzaam schoone avond. De heeren W. v. Son, tenor, P. Kallen- bacli, violist, Bernard Rehl, violoncellist, uit 's-Bosch, benevens de heer W. Tim mermans pianist alhier, toonden, ieder op zijti gebied, een meester te zijn. Over den heer W. v. Son kunnen wij ditmaal kort zijn. In „Le Vallon" van Gounod, en „La Juive* van Halévy, veroverde hij weer stormenderhand de harten. Vooral na „La Juive" was het enthousiasme zóó groot, dat hij nog ten beste gaf „Stauces" van Fléchier. Zoo iemand, dan is de heer Van Son hier de gevierde zanger en de vriend van het publiek. In den heer P. Kallenbach, begroetten wij een violist, die over eene uitmuntende voordracht en eene groote techniek be schikt, wat al aanstonds bleek uit bet 7e vioolconcert van den grooten Franschen virtuoos Charles August de Bleriot. Toch was er iu de voordracht van dit melodische en aan effecten zoo rijke toonwerk iets zenuwachtig gejaagds iets onzekers, waardoor niet altijd volkomen overeenstemming tus schen solopartij en accompagnement ver kregen werd. Nochthans was het succes groot. Gelukkiger was de vertolking der „Rêverie" van Vieuxtemps eu „Capricciosa- Valse van H. Wieniawski. Deze werden gespeeld met die grootsche omvatting, die volkomen zelfbeheerschiag, dien adel van toon, welke den meester kenmerken. Aan den bijval, na het laatste nummer, kwam dan ook geen einde, voor de heer Kallen bach besloot nog een nummer ten beste te geven. Uit het spel van den heer B. Rehl sprak in alles de gerijpte kunstenaar. De uitvoe ring van het „Andante Religioso" van Goltermann, „Herbstblume" „Aandacht" en „Reigen" van D. Popper, grensde vrijwel aan het volmaakte. In bijzonderheden hier te treden zou den totaal-indruk slechts ver- zwakken. Genoeg zij het daarom te ver melden, dat het publiek den cellist telkens daverend toejuichte. Dc heer W. Timmermans, alhier, welke genoemde solisten op de piano begeleidde en in sommige werkón mede zelfstandig optrad, heeft verbazende vorderingen op zijn instrument gemaakt. Niet alleen is zijne techniek nog beduidend grooter geworden, doch zijn spel legt getuigenis af van een dieper doordringen in het wezen en kennen der harmonie- en vormleer, van den rythmus en de phraseeringskunst. De grootste moeilijkheden werden, als spelend overwonnen. Niets in houding en gebaren verried wat zware taak aan geest en handen was toevertrouwd. Toch lag in die onverstoorbare, bijna ijzige kalmte, ook iets verkillends, zoodat een weinig meer warmte, geestdrift, bezieling of zoogenaamd „feu sacré" spel en uilvoering nog meer ten g«ele gekomen zou zijn. Welk een jammer, dat zulk een „kennen en kunnen", zulk een talent niet in dienst treedt bij een der hier gevestigde muziek gezelschappen Wat een veredelende invloed, Zondagavond ambtenaar, op een betere waardeering en verheffing der kunst, zouden van deze medewerking de gevolgen kunnen zijn Men roemt zoozeer cn terecht de aristocratie van deu geest boven die der fortuin, doch wanneer zal de tijd gekomen zijn, dat deze moreele meerderheid, ook door dc dragers zelve van Fortuna's goederen, eens erkend en in be oefening gebracht wordt Wij kuunen dezo korte beschouwing niet eindigen zonder nog met enkele woorden te gewagen over de heerlijke vertolking van het trio „Andante expressivo van Mendelssohn, het glanspunt van den avond. De uitvoering van dit prachtwerk was schitterend schoon en de bijval van het pu bliek zoo groot, dat het nogmaals ten gc- hoore gebracht werd. En hiermede zij den artistcn, tegelijk met onzen innigst en dank, een hartelijk „Tot weerziens" toegeroepen. Priester Jubileum. Onder de eerw. heeren geestelijken, die dit jaar hun priester-jubileum zullen vieren, bevindt zich ook onze oud-pastoor de Zeer- Eerw. Heer V. A. Rijke, thans pastoor emeritus te Boksmeer, die 6 Juni a. 3. zijn gouden priester-jubilé viert. St. Antonius—Parochie. Naar wij vernemen bestaan er plannen om den ZeerEerw. Kuijpers, pastoor der nieuwe parochie, op 15 April a. s. feestelijk iu te halen. Op nadere bijzonderheden komen we later terug Voorstelling. gaf de heer Müller O. I. de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werff alhier, zijne aangekondigde voorstelling. De zaal was niet druk bezet, hoewel zij, die de uitvoering bijwoonden, zich daarover niet zullen hebben beklaagd de voorstelling was zeer interessant. De reis naar en door Oost-Indië, opgeluisterd door 100 licht beelden en met eene duidelijke verklaring omkleed, voldeed zeer goedterwijl de levende beelden van de beroemde passie spelen te Ober-Ammergau uitstekend slaag den en ook de overige beelden kwamen goed uit. Een en ander werd afgewisseld met zeer duidelijke muziek en zang eu gramophone, die aardige marschen eu andere nummers gaf, zoodat het jammer is dat niet meer publiek was opgekomen, ook voor den ondernemer ware dit wat meer loonend geweest. Staatsloterij. Men meldt ons Dat velen dezer dagen de trekking der Staatsloterij met belangstelling tegemoet zien, is niet te verwonderen als men weet, lat de laatste vier dagen de hoogste prijzen behalve de 100.000 nog moeten worden getrokken. Dat er hier ook veel gebruik vdn de Staatsloterij wordt gemaakt, kan hieruit blijken, dat door den debitant Bogaertt alhier, niet meer 421/s loten zijn geplaatst en nog verschillende aanvragen moesten worden af gewezen. Aanbesteding. De uitslag van de door den architect den heer II. Menlkens gehouden aanbeste ding eener boerderij is als volgt Ch. Klerks Besoijen f2115 G. den Teuling 1928 H. van Heesch Waalwijk 1860 A. Treffers „1795 A. Snijders Druilen „1792 G. van Dommelen Baardwijk 1787 H. van der Meijs Besoijen 1780 G. de Rooij Waalwijk 1775,50 G. van Dijck „1765 G. P. van llulten 1758 W. G. Schoep Baardwijk 1679 Aan den laagsten inschrijver gegund. Uit de Hofwereld. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft 31 Januari Schwerin verlaten om nog een bezoek te kunnen brengen aan zijne tante, de hertogin Willem van Mecklen burg bij Postdam. Z. K. II. is Maandagmiddag met den gewonen Staatsspoortrein van 3.08 uit Meck lenburg in de Residentie teruggekeerd. In een gesloten rijtuig begaf de Prins zich naar het koninklijk paleis. Prins Hendrik woonde de avond vóór zijn vertrek uit Schwerin nog een luisterrijk feest bij ter gelegenheid van den verjaar dag van groothertogin Marie op het kasteel van den groothertog. Er werd gedanst in de „gouden zaal" en groothertogin Marie, Prins Hendrik, hertog en hertogin Paul Friedrich, prins Henrich XVIII Reuss en princes Tliekla van Schwarzburg-Rudol- stadt, een nicht van groothertog Marie, za gen uit de groote, met bloeiende planteu versierde nis de voortreffelijk en bevallig uitgevoerde dansen aan. De heeren droegen een witte pruik, een blauwen hoed, korte broek van lichtblauw atlas, en een met kanten jabots en zilveren borduursel afge- zetteu rok, een wit vest, zwarte verlakte schoenen en een staatsiedegen. De dames waren in het wit, een witte pruik met een touffe veeren, een japon van wit atlas met tulen ruches, op den rok groote roode ro zen en volants en point d'Alenpon, op het lijfje linten van zwart fluweel, verder schoentjes van rose atlas met witte kant. Bisschopswijding. Te Roozendaal heeft Zondag de Bisschops wijding van Mgr. Aeien, directeur van het Missiehuis, op plechtige wijze plaats gehad De parochiekerk was uit- en inwendig yeN sierd. De wijding geschiedde door der. bisschop van Breda, geassisteerd door d> bisschoppen van 's-Hertogen bosch en Roer., mond. De plechtigheid duurde ruim 3 uut waarna de vier bisschoppen, onder klokge* lui, de kerk verlieten, om zich ieder afzon, derlijk per rijtuig naar het versierde Mis, siehuis te begeven. De voornaamste inge. zetenen hadden hunne equipages voorde^ gelegenheid aan de bisschoppen afga. staan. De Koninkl. harmonie „Vlijt en volhar ding" en de liedertafel „la Renaissance' brachten den nieuwen bisschop eene aubade „De Grondwet" te Roozendaal ver sohij nend, kwam uit met een fras geïllustreerd feestnummer, gedrukt in qm kleur van den feestdag paarsWij ont vingen van dit prachtnutnmer een exera plaar. Het zeer verdienstelijk uitgevoerde titel-' blad draagt, behalve een symbolische voor-, stelling een groep heidenen, knielend voor 't kruis, en een afbeelding van 't missie- huis, ook de wapeus van mgr. Aelen en van Roosendaal. Mgr. J. Aelen werd den 25en Decembe. 1853 te Tilburg geboren. Reeds op jeug digen leeftijd verloor hij zijne ouders, zoodat hij zijne opvoeding genoot te Waspik bij eene nog in leven zijnde tante. In 1861 ging hij naar het Klein Seminarie t: 's Hertogenbosch en in 73 naar 't Groot Seminarie te Haaren. Met de volle toe stemming zijner familie vertrok hij in 75' naar Mill—Hill om zich daar aan te sluiten; bij de St. Joseph's Congregatie voor vreemd^ missiën, die toen nog pas in haar een-u opkomst was. Na voltooing zijner studie werd hij in '78 priester gewijd en vertrol in April 1879 naar Afghanistan, In 1880 kwam father Aelen i* Madras, waar hi; bleef tot 1889, toen hij benoemd werd tol directeur van het Roozendaalsche missiehuis De werkstaking bij de firma Van Heek en Co In een Donderdag gehouden voltallige vergadering der Fabrikantenvereniging te Enschedé, wevrden met algemeene stemmen (de firma Van Heek hield zich buitet stemming,) de volgende twee moties aanj- genomen. le. „De Fabrikantenvereeniging le Ensch dé alhier vergaderd, gezien beschikking vdi ZExc. den minister van binnenlandse! zaken, da. 28 dezer, waarbij ZEx. zich scheidsrechter aanbiedt in zake de loon questie tusschen de firma vhd Heek ei Co. en hare dekenwevers, zonder daar toe door de beide partijen te zijn uitge- noodigd of beide daarover te hebben geraad pleegd. „van oordeel, dat eene ongevraagde tus- schenkomst in arbeidsgeschillen meer kwaad' dan goed doet „betreurt de ontijdige inmenging iu dezt zaak door ZExc den minister", 2o. „De vergadering der Fabrikanten vereeniging te Enschedé, gehouden op 30 Januari „gehoord de mededeelingen der firma Van Heek en Co. in zake de werkstaking dei dekenwevers „besluit genoemde firma's krachtdadig t« steunen", Tevens werd besloten, dat de leden tij - deus den duur der werking geen arbeiders in het werk zullen nemen, die tengevolge der werkstaking bij de firma Van Heek ec Co. ontslagen zijn. Op de vraag van den correspondent t« Euschedé van het „Hbld". of Zaterdag gestopt wordt in al hare fabrieken, ant woordde de firma beslist „ja." De brigade marechaussee te Enschedé en Glanerbrug zijn in verband met de werksta king voltallig. Dc wapenen (geweer en bajo net) van leden der schutterij zijn opgehaald Ilun is aangezegd, dat zij op de eerste al- armteekenen ten Raadhuize moeten verschij nen. Te Deventer is een detachement infanterie in de kazerne geconsigneerd en te Zutpher, een detachement cavalerie. De motie, door de stakende dekenweveri met algemeene steramen aangenomen naat aanleiding van dr. Kuyper's voorstel tot be-' middeling, luidde aldus „De vergadering van stakende dekenwevers, gehouden op Vrijdagochtend 31 Januari 1902 in het R. K. Arbeidersgebouw, aanvaardt het scheidsgerecht, door den minister-presi dent voorgesteld, eu spreekt er haar leed wezen over uit, dat de kwestie op die manier niet kan worden opgelost, wijl, naar met zekerheid bekend is, de firma Van Heek en Co. geweigerd heeft de bemiddeling van den minister te aavaarden." Men schrijft hieromtrent o. m. aan het Centrum Nu de aandacht van geheel ons land op de werkstaking en uitsluiting bij de firms G. J. v. Heek Co., alhier gevestigd is, is het wellicht niet ondienstig een beknopt overzicht van den grooten omvang van de industrie dezer firma te geven. De firma heeft 5 groote weverijen en 3 dito spinnerijen. In die weverijen zijn 1830 getouwen; de spinnerijen tellen 57718 spin dels. In de fabrieken, waar de uitsluiting zal worden toegepast, wordt ongeveer f 14000 loon uitgekeerd per week. Aan alle fabrieks arbeiders beneden den rang van baas wordt alhier wekelijks ruim f 50.000 aan week loon uitgekeerd; bijna 3/10 van het heeh weekloon is dus het weekloon der uitge-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2