Nummer 12. Zondag 0 Februari 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Uitsluitend voor onze Abonné's! „Ge Echo van het Zuiden" Brieves uit Amsterdam- De Zuid-Afrikaanschen „De Nederlandsche handel en Nijverheid", Abonneert [J op „De Echo v. h. Zuiden", bekendmaking. Commandant Scheepers De Aardappelteelt en de Peru-Guano. BINNENLAND. bbrsbbbsi wssasBBnssss^xatassss^t s&^sbbsoib* UITVOERINGEN. WAALWIJK. IN ME MORI AM. II. J)e administratie stelt voor de Abonné's op dit blad, a 15 cent verkrijgbaar als premie, een exemplaar van 4 in Woord en Beeld le Serie. een prachtig en nuttig werk, waarvan 1 ex. op ons bureau ter inzage ligt. Opgaven spoedig gewenscht. Wunlwijkschc en Langstraatsclie Courant Het oudste in Waalwijk en de Langstraat verschijnende Nieuws- en Advertentieblad. Het biedt den lezer alles Hoofdartikels Binnen- en Buitenlaudscke Overzichten, de meest uitgebreide berichten uit Waalwijk en omliggende gemeenten, breedvoerige verslagen van gemeenteraad en verdere be langrijke vergaderingen, mengelwerken enz. Thans hebben wij zooals onze lezers in het vorignuuiner gezien hebben, maatregelen getroffen, om van verschillende plaatsen, van tijd tot tijd brieven van medewerkers te ontvangen, wat zeer zeker de waarde van ons blad zal verhoogen, en door onze le zers oj) prijs zal worden gesteld. ABONNEERT U OP het oudste en eenige blad, dat in WAAL WIJK uitkomt. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-Secretarie. Ier inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. A. van llilst om vergunning tot het oprichten eeuer pnardensluchterij, achter het huis, genummerd wijk C no. 24!) kadastraal bekend in Sectie B, No. 1384. Op Zaterdag den 15en Februari 1902, des voor middags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en Echril- lelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 31en Januari 1902. Burgemeester cn Wethouders voorn., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Verkiezing Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de verkiezing van 4 leden-patroons en vun 3 leden werklieden in de Kamer van Arbeid voor het SCHOENMAKERSBEDRIJF alhier, zal plaats hebben op DINSDAG 4 MAART 1902, en her stemming, zoo noodig, op DINSDAG 11 MAART DAARAANVOLGENDE; en de verkiezing van 5 leden-patroons en van 2 leden-werklieden in de Kamer van Arbeid voor het LEERLOOIEKSBE- DRIJF alhier, op WOENSDAG 5 MAART 1902, en herstemming, zoo noodig. op WOENSDAG 12 MAART DAARAANVOLGENDE. Het stembureau houdt zitting in het gemeen tehuis (raadzaal) van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 uur. Waalwijk, 2 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Op Zondag 9 dezer des namiddags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Vei maak,van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoevd Verbeidend, llijke. Hymne an die Alusik, Lachner. 't Geuzenvendel op den strijd- marsch, van Wamel. Groot Concert, te geven door de operette- vereeniging T. A. V. E. N. U., van Waal wijk en Besoijeti, op Zondag 9 Februari 1902, in de zaal //Musis Sacrum". Aanvang 71/» uur precies. (Zie Programma's.) St. PAULUSVEREENIGÏNG. Uitvoeringen te geven door de Tooneel- vereeniging «Onderling Kunstgenot" en de zatigvereeniging «Crescendo», op hun Ont- spanningslokaal bij den heer J. B. van Dun, Waalwijk, op M.tandag 10 en Dinsdag 11 Februari 1902, Aanvang half acht. (Zie Programma's BESOIJEN. Uitvoering door het Mannenkoor //Voor uitgang zij óns doel", van Waalwijk en Besoijen, op Maandag 10 Februari 1902. Aanvang 's avonds ten 71/3 uur. (Zie Programma's.) nmr r ii-r i m.in iimiiihh De Britsche Luipaard likt zijn klauwen En rekt het nooit verzade lijf En knipoogt inet zijn bloedige oogen Bij 't menachonteereud moordbedrijf. Weer heeft hij 't bloed geslurpt eens helden, Het Recht verscheurd met klauw en tand En zich hooghartig in zijn durven, Gewenteld in zijn eigen schaud. Wel mag hij zich de klauwen likken, Geen druppel mag verleren gaan Want eiken dag mag hij de tanden Niet in zoo'n kostbaar leven slaan. En daarom ligt hij rustig neder Als doof voor alles om hem heen Gevoelloos zelf voor eigen wroeging Viert hij zijn zegepraal alleen. Een oogeublik voelt hij het vlijmen Der bloedigroode striemen niet, Waarmee hem de Historie geeselt.... Hij ligt verzadigd en.... geniet. Wel was het zoet, het bloed der wrake, Het jonge, lillend mannenbloed, Dat in den dood nog maóhtig bruiste Van offerzin en heldenmoed....! Nu laat uw „Rule Brittania* schettren Bij 't wappren van uw vlaggedoek, 't Omflloerste Recht en de Historie, Zij geven antwoord in een vloek. En uit 't hart van 's werelds volken Dat, krimpend, toch bewondrend trilt, W elt wraakgeschreeuw, waarvan zijns ondanks De trotsche Britsche Luipaard rilt. Gegroet, o Held, zoo jong van jaren En reeds zoo groot in Majesteit De vinger der Historie vlecht u Den lauwer der onsterflijkheid Al velde 't lood van uwen vijand U weerloos als gevangen neer, Gij viclt voor 't oog van gansch de wereld, O Jonge Held, op 't veld van eer Uw bloed, al drenkte 't niet het strijdperk, Heeft toch niet vruchtloos gevloeid Het is het zaad, waaruit de Vrijheid Eens weer ontkiemt, cn groeit en bloeit Zij glanst in hooger kracht en glorie, Als zij, door 't machtig Recht omgord, Door heldendaden eerst bevochten, Door heldenbloed bezegeld wordt. Uw heldenbloed zal helden kweeken, 't Verwaten Engeland ter schand, Den verren naneef ter bezieling, Tot 't heil van 't dierbaar vaderland! Bestraalt de gulden vrijheidszonne Uw roemrijk land weer zij 't weldra Dan glanst uw naam in de eerste rijen Der helden van Zuid-Afrika. L. K. A. II. M. EUI.TTEN. Toen ik in mijn vorigen brief schreef over het zachte weer, heb ik een duidelijk bewijs geleverd, niet voor weerprofeet in de wieg te zijn gelegd. Nog voordat de correspondentie mijne lezers bereikte, was de vorst ingetreden. Een scherpe noord oostenwind, nu en dan overslaande tot storm, doet de kou nog vinniger voeleB. De win ter schijnt nu eerst te beginuen. Ten minste het heeft deze week voortdurend gevroren, al wees de thermometer ook geen enkelen nacht lager dan een paar graden ouder nul. Vorst wordt hier altijd met een gemengd gevoel van hoop en vrees ontvangen. De liefhebbers van schaatsenrijden en die zijn er velen slaan nauwgezet het weerglas en den thermometer gaande, en zien met gespannen verwachting uit, of de wel bekende vlaggetjes met de letters A. IJ. C. nog niet op de trams prijken, ten teeken, dat de Ainsterdamsche IJsclub hare banen heeft geopend. Dit was echter tot nog toe niet het geval, en de schaatsenrijders zullen nog wat geduld moeten hebben, als het weer hen ten minste niet heelemaal teleur stelt. Er is echter een ander deel der bevolking dat niet dan met huivering het harde weer te gemoet ziet. Dat zijn zij, voor wie de vorst geen genoegens brengt, maar slechts bittere ellende. Er wordt in dezen tijd zooveel armoede geleden, zoovelen zijn er, die geer. vuur hebben, om zich te warmen, geen kleeren, om zich te bedekken, geen brood, om zich te voeden. Niet allen kunnen geholpen worden door de talrijke philantro- piache vereenigingen, die zich het lot des armen aantrekken. Daarbij komt, dat zoovelen werkeloos zijn door de werkstakingen, die er heerschen onder de diamantslijpers en onder de opper lieden. Wie in dezen strijd gelijk hebben Ik zal me wel wachten, een oordeel hier- oyer uit te spreken. Men leest in alle couranten, streng geformuleerd en uiteen gezet, wat de patroons en wat de werk lieden eischen. Het lijkt zoo eenvoudig. Maar als men eens menschen van beide partijen spreekt, als men eens wat meer achter de coulissen kijkt, dan krijgt incn zoo'n geheel anderen indruk van de zaak, en dan is het ontzettend moeilijk, en moet men doorkneed zijn in al de toestanden om met zekerheid een oordeel te kunnen vellen. Al wat de dagbladen erover schrijven, blijkeu niet meer dat: strijdleuzen. Maar hoe het ook zij, en bij wie de schuki ook ligt, dit staat vastzij die de oorzaak zijn, dat in dit barre jaargetijde duizenden ar beiders zonder werk en zonder verdienste zijn, dragen een ontzaggelijke verantwoor ding op zich. Eu dat is plicht van ieder, die iets kan bijdragen tot een vergelijk tusschen beide partijen, geen poging, die tot eenig resultaat zou kannen strekken, na te laten. Daarom moet het dunkt me verwondering wekken, dat in de thans heerschende staking te Enschedé de onder werping van het geschil aan een scheids rechterlijke uitspraak, door minister Kuyper aan beide partijen voorgesteld, door de firmanten is geweigerd. Mier kunnen we ons allerminst een goed denkbeeld van den strijd vormen, maar liet weigeren van een scheidsrechterlijk uitspraak door een onpar tijdige commissie, versterkt m. i. de positie van de patroons niet. Over Dr. Kuyper sprekende denk ik onwillekeuiig aan een staking van geheel anderen aard, namelijk de staking der vij andelijkheden in Zuid-Afrika. Ounoodig te zeggen, dat de geheel e week de „mededee- ling", die dc Nederlandsche regeering aan de Engelsche zond, het onderwerp van alle gesprekken en het centrum van alle nieuws gierigheid was. De oorlog der dappere helden tegen de Britten trekt hier nog altijd aller belangstelling. En al is de geest drift niet meer zooals ze twee jaar geleden was, toch is het enthousiasme voor de Boerenzaak nog groot. Dat is deze week weer gebleken, door de belangstelling, waarmee allen het resulsaat van Nederlands pogen afwachten. Maar we hebben dit bewijs niet noodig. Onop houdelijk stroomen nog steeds groote sommen in de kassen der vereenigingen, die zich ten doel stellen, de ellende in de concen - tratiekainpen te verzachten. Dag oo dag worden er voorstellingen en uitvoeringen gegeven, welker opbrengst ten bate dier ongelukkige vrouwen en kinderen komt. En men behoeft slechts ééne dier talrijke vergaderingen bij te wonen, om zich te vergewissen, dat het enthousiame voor het wakkere volk nog niet is verkoeld. Doch laat me terugkomen op de briefwisseling tusschen Nederland er. Engeland. De geheele Europeesche pers had dagen lang slechts een onderwerp. De Nederlandsche premier was op reis geweest naar Engeland, en de Nederlandsche regeering had daarna een mededeeling aan de Britsche gezonden. Het is waar, dat deze briefwisseling bij haar bekend worden niet beantwoordde aan de beroering, alom te weeg gebracht. Het is waar, dat de weigering der Engelsche re geering geen verkwikkend resultaat is. Maar het resultaat is geen maatstaf voor het streven. En de ernstige poging dient geprezen, al ontbreekt de kracht en die poging strekt Dr. Kuyper tot eere. De liberale dagbladen hier zijn niet erg te spreken en het Handelsblad durft zelfs de stoute opmerking te maken: „De geheele „wereld weet nu, dat Dr. Kuyper eerste «minister van Nederland is, maar behalve die „kunnen we geen enkel gunstig resultaat ge- «waar worden van zijn reizen. Want ran toe nadering tusschen beide partijen is geen „sprake in het antwoord." Deze uitspraak is op z'n minst genomen onverdiend en ik wil eindigen met een paar aanhalingen van een Fransch en Engelsch blad, in de hoop dat hun optimistischer opvatting waar moge blijken, liet Journal des Debats zegt„In elk ge val heeft de Nederlandsche regeering als dadelijk de oprechte gelukweuschen van alle vredesvrienden verdiend." En de Daily News „Er is iets tot stand gebracht door deze vriendschappelijke gedachtewisseling, en iler Nederlandsche regeering moei hulde worden gebracht voor den eer»-ten stap. Het is een bekend feit, dat in sommige streken de Peru-Guano als de aardappelmest beschouwd wordt. Ook zelfs daar, waar uien met meer voorliefde gebruik maakt van minerale meststoffen is bij de aardappelteelt toch altijd de Peru Guano in gebruik ge bleven. Bij vergelijkende proeven wordt de bemesting van aardappelen ook aan de Peru-Guano een proefveld toegewezen en niet zelden treedt de Peru-Guano als zege vierende meststof uit den strijd. De wijze van bemesting van den aardappel hangt ten nauwste samen met het doel, waarvoor de aardappel geteeld wordt, (ecl aardappels, voederaardappels, fabrieksaardappels.) Bij het gebruik van kunstmeststof dient men dit verschil in aanmerking te nemen. Zoo leveren Chilisalpeter en andere snelwerkende stikstofhoudende stoffen wel een geel gewas, maar de kwaliteit vooral van de eetaard- appels kan daar onder lijden, ofschoon het eiwitgehalte onder deze omstandigheden gewoonlijk toeneemt en het zetmeelgchalte vermindert. Een dergelijke nadeelige werking op het zetmeel gehalte heeft de kalimest, vooral de chloorhoudende, wanneer deze niet reeds in den voorgaanden herfst of winter, of aan de voorvrucht is gegeven maar eerst in het voorjaar. Ofschoon de aardappel een zoogenaamde potaschplant is, voldoet een versche bemesting met dezen kunstmest, vooral voor fabrieksaardappels in den regel niet en evenmin voor eetaard- appels, omdat zij versch met kalizouten gemest licht het karakter krijgen van onrijp ie zijn en dan een onaangenamen zeepsmaak hebben. Dit alles wordt toegeschreven aan liet chloorgehalte van den kalimest. Met Poru-Gunno heeft men deze nadeelen niet. Het is moeilijk uit te maken hoe dit komt, misschien"is het, omdat ze geen of weinig chloor bevat en toch alle voedende bestanddeelen inhoudt. In elk geval is het een feit, waarvan zich ieder proefnemer kan overtuigen, dat zoowel de vroege als late aardappelen bij een bemesting met Peru- Guano zich uitstekend ontwikkelen en een rijken oogst leveren. Bij vroege aardappelen, die een vrij korten groeitijd hebben, (zes weken in den grond en zes weken hoven den grond.) gebruikt men het best 41)0 K.G. opgeloste Peru-Guano per Hectare. Bij de late aardappelen gebruikt men hetzij ruwe Peru-Guano, hetzij voor de helft ruwe en vpor de andere helft opgeloste. Gewoonlijk gébruikt men 400 K G. ruwe, die op de gewone diepte wordt ondergeploegd en egt men 200 K.G. opgeloste als bovenbemesting in. In de verslagen van de Rijksproefvelden, waar men van 400 tot 600 K.G. geeft, heeft men met deze mest een grooter gel delijk voordeel dan met zelfgemengden mest, die nog raak voor de aardappel gebruik wordt. De tusschen onze en de Engelsche regee ring gewisselde nota's in zake den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, vormen natuurlijk het onderwerp van bespreking in verschillende binnen— en buitenlandsche bladen. Het bestek van ons blad laat natuurlijk niet toe, ze allen weer te geven. De meeste Engel che bladen brengen de regeering natuurlijk hulde voor liet afwijzen der bemiddeling maar de over ige buitenlandsche bladen brengen eene ecre saluut |aan de Nederlandsche regeering voor hare pogingen in 't belang van den vrede en mcenen dat, hoewel directe bemiddeling is afgewezen, den weg tot den vrede door haar is geopend. Van de Boeren worden berichten gemeld, e toonen, dat zij met tegenspoed hebben worstelen. Kitchener seint Kekewich meldt, dat de afdeeling onder majoor Leader zeven Boeren gedood en 13 Boeren gevangen genomen heeft, tot de la Key's commando behoorende. Onder de gevangenen bevinden zich commandant Kare Alberts, landdrost Potgieter, veldkomet Jan d Plessis. Onze verliezen zijn gering geen dooden. En Verder Byng's kolonne heeft, uit Liebenbergvle oprukkend, na een nachtelijken marsch com- niandaut Wessels aangevallen. De Engelsche veroverden de twee stukken geschut, dit kolonel Firman afgenomen waren, en' he laatste kanon van de Wet. De Boeren had den 5 dooden, 6 gewonden en 27 gevange nen. Tot de gesneuvelden behoort velükornet Wessels, terwijl kapitein Muller, van de staats artillerie, gevangen is genomen. Het verlies aan de zijde der Engelschen is licht. De Eugelschen vermeesterden buitendien drie wagens met schietvoorraad en 250 paarden en muileu. Omtrent dit commando deelde Laffan juist mede, dat het 790 man sterk was, zoodat liet verliet, al is het groot, slechts zeer ge deeltelijk is. Het commaudo bestaat nog eu zal wellicht aan Byngs colonne zelve, zijn bestaan laten gevoelen. Bovendien moet niet worden verbeten dat de Engelsche, ook al achten wij bovenstaande opgave waar, wellicht toch de waarheid sterk verminken door het niet—vernielden van de voordeden die de Boeren allicht hier of daar hebben behaald. Zelfs de Daily News meent, dat er alle reden is voor de Boeren, om de wapenen 1 iet- neer te leggen, maar den strijd, voorloopig ten minste, krachtig vol te honden. De militaire medewerking van dat blad bereken: dat hel aantal Boereu te velde nog minstens 15,000, zoo niet 20,000 man bedraagt. De aanwerving vau Ksapsche ko- lopisten, zoogenaamde rebellen, vetgoede ruimschoots de verliezen aan dooden, gewon den en gevaugenen. En naar het blad meent het aantal Ka penaars die zich bij de commando's aansluiten bedraagt gemiddeld 200 tot 500 per maand. Het leit, dat weer b ij u a een geheel es— kadren dragonders wordt gereed gemaakt voor Afrike, toont dat het daar noodig is, terwijl het woordje dat we spacieerden* de moeilijkheid, ja de onmogelijkheid verrraadt hei eskadron bijeen te krijgen. De telegraaf heeft zich verder nog vet- dienstelijk gemaakt met naar Europa over ie brengen den inhoud van een brief van Sinuts aan Botha eu door de Engelsche on derschept. Smutt verdedigt tegenover Botha het ver branden van Bremcrsdorp, zeggende dat het verbranden van huizen, over de grenzen ge legen, en door den vijaud aangewend om zijn krijs verrichtingen te bevorderen, te rechtvaardigen iselke ooslogvoerende partij zou dat gedaan hebben. De Engelsche kunueu eruit leereu, dat zelfs nu nog Botha niet wil dat huizen wo den verbrand. Maar Kitchener is een beschaafd men. fiaiipi -d imtlna Mmeet WAALWIJK, 8 Febr. 1902. Voor den Paus. Het plan bestond om dezer dagen voor 't publiek eene lezing te doen houden, wellicht met medewerkiug der Liedertafel, die eenige toepasselijke liedereu zou zingen en ten bate van den jubileerenden Paus Leo XIII. De zaal zou dan voor eeuieder tegen willekeurig entrée 'oegaukelijk zijn. Thans kunnen we met zekerhrid mede— deelen, dat om verschillende redenen een en ander is uitgesteld tot na Paschen. Nieuwe Maasmond. Men schrijft ons Gisteren kon de pont aan 't Drongelsch veer wederom niet vaieu, tot gioot ongerief vyan het verkeer. Het is te hopen, dat spoedig .(Gedeputeerde Staten mogen besluiten de Nieuwe Maasmond te openen voor den tijd teeds dat de bijbehooiende werken gereed zijn, waaraan de Minister in de Kamer zijne medewerking reeds heeft toegezegd. Keehtzaak. Donderdag 1.1. diende voor de arrondisse ment rechtbauk te 's-Bosch de zaak der stroopers IJ. te S. en v. d. H. te W., die door den veldwachter Kuijpers, diens zoon en den veldwachter uit Loonopzand, op heeterdaad werden betrapt met een lichtbak aan 't stroopen zijnde toen men hen proces—verbaal wilde opmaken ontstond eene heftige worsteling, verwondiugen ten gevolge hebbeude. Tegen eerstgenoemde eischte de rechtbank een jaar en tegen den tweede een half jaar gevangenisstraf. Yieinaux Hollandais. Naar de Brusselsche „Petit Bleu" mede deelt, heeft een gisteren gehouden vergade ring van aandeelhouders met algemeens

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5