Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. De Echo van hei Zuiden" ONTWAAKT De Zuid-Afiikaanschen floilog, Nummer 17. ANTOON TIELE1, In het verre Oosten Abonneert U op „De Echo v. h. Zuiden", FEUILLETON, Hugh Conway. U I T G E V E 11 II uit het Engelsch Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Wiuilvvijksche en Langstrautsche Courant. Het oudste in Waalwijk en de Langstraat verfijnende Nieuws- en Advertentieblad. Het biedt den lezer alles Hoofdartikels Binnen- en Buitenlandsche Overzichten, de meest uitgebreide berichten uit Waalwijk en omliggende gemeenten, breedvoerige verslagen van gemeenteraad en verdere be langrijke vergaderingen, mengelwerken enz. Thans hebben wij zooals onze lezers in het vorignu.umer gezien hebben, maatregelen getroffen, om van verschillende plaatsen, van tijd tot tijd brieven van medewerkers te ontvangen, wat zeer zeker de waarde van ons blad zal verhoogen, en door onze le zers op prijs zal worden gesteld. ABONNEERT U OP het oudste eu eenige blad, dat in WAAL WIJK uitkomt. De overeenkomst, welke tussohen Engeland en Japan blijkt te zijn getroffen, kon reeds geruiraen tijd worden verwacht. Immers, sinds den Chineesch-Japanschen oorlog bakenden de partijgroepeeringeu in het verre Oosten zich met den dag scherper af. Het rijk van den Mikado, dat den oorlog gevoerd had om zich het oppergezag in Korea te verzekeren, trachtte tevergeefs van zijne overwinningen de gehoopte vruchten te plukken. Rusland kwam tus- schenbeide en nam het grootst gedeelte van den buit voor zich. Niet tevreden met het bezitteu van een belaugrijke zeehaven en inet andere voordeelen, het Hemelsch rijk afgedwongen, breidde, hot allengs zijn gezag over geheel Mantschocrije uit eu steunde het anderzijds China op zoodanige wijze, dat de regeeriug van Jedda met nagenoeg ledige handen van haar roemvolle onder neming moest huiswaarts keeren. Korea, eerst een koninkrijk, werd nu onder Rus- sischen invloed tot een keizerrijk uitgeroepen door (10) rOf beter gezegd, zij kende geen verleden. Eerst langzaam, doch later met rassclie schreden kwam de waarheid tot mij. Thans wist ik waaraan ik dien vreemdsoortigen, verbaasden blik in die schoone oogen moest toeschrijven, evenals de aanleiding tot die onverschilligheiden lusteloosheid. Het gelaat der vrouw die ik ge huwd had, was liefelijk als de morgensterhare vormen waren zoo volmaakt als die van een Grieksch beeldhouwwerk; hare stem zacht en welluidend, maar het eenige dat elke bekoorlijk- lijkheid bezielt, de geest was afwezig 1 Hoe zal ik haar beschrijven Krankzinnigheid is geheel iets anders. Onnoozelheid kan ik het evenmin noemen. Ik kan er het juiste woord niet voor vinden. Er ontbrak eenvoudig iets aan haar verstand, evenals er somwijlen één lid aan een overigens volmaakt lichaam ontbreekt. Herin neringsvermogen scheen zij slechts voor betrek kelijk oogenblikkelijke voorvallen te bezitten. De kracht tot redeneeren, overwegen en gevolg trekkingen te maken scheen buiten haar bereik te liggen. Zij scheen niet in 9taat om het belang of de «trekking van hetgeen er ia hare omgeving plaats vond, te onderscheiden. Zij scheen ongevoelig voor vreugde en leed. Niets scheen haar te treffen. Zoolang hare aandacht niet op personeu of plaatsen gevestigd werd, merkte zij ze zelfs niet op. Zij leefde als door instinct; stond op, at, dronk en legde zich weer ter rust, alsof *ij niet wist waarom zij dit deed. Vragen of hetgeen zooveel als het proclameeren van zijn volkomen zelfstandigheid beteekende. Dit alles baarde Japan groote teleurstelling. De vereenigde" diplomatieke zetten van China en Rusland, die als 't ware gecombineerd op hetzelfde schaakbord speelden, deden alle resultaten, met geweld van wapenen ver kregen, te niet en de Moscovitische invloed werd steeds meer en meer overheerscheud in het verre Oosten. Het is te begrijpen, dat, behalve Japan, ook Engeland dit alles met leede oogen aanschouwde. Sinds lang staan de Russische beer en de Britsche luipaard met elkander op gespannen voet. Trachtten zij een kwart eeuw geleden elkander zooveel mogelijk afbreuk te doen in Europa en wist de Londensche regeering Rusland's tocht naar Constantinopel te stuiten, sindsdien is Azië het tooneel geworden van hun onafgebroken diplomatieken strijd. Te St. Petersburg heeft men leeren inzien, dat de Britsche macht vooral daar te treffen is en steeds verder werd doorgedrongen naar het rijke Iudië. Ernstige verwikkelingen in Afghanistan waren daarvan het gevolg, Met beloften en dreigementen, met geschenken en ook met geweld van wapenen werd te Kaboul tus- schen de Russische en Engelsche diplomatie geworsteld om de hegemonie. Het land van den emir was het stootkussen tusscheu de beide grootmachten, de laatste strook, die hun beider gebied nog scheidde, het laatste breede schild, dat Engeland dekte tegen een mogelijken Uussischen aanval. Het werd eindelijk bijna oorlog, toen Rusland zich, een kleine twintig jaren ge leden, om eu bij Herat, den sleutel van Alghanisten, nestelde. Maar de invloed der aan elkaar verwante hoven althans zoo verzekerde men weerde het gevaar af en de strijd bleef beperkt tot de diplomatie. Rusland liet echter zijn plannen r.iet varen. Het bouwde iu stilte, maar met onverdroten ijver voort. Door een gestadige uitbreiding van het spoorwegverkeer maakte het zijn positie steeds krachtiger en als met reusachtige armen omvat het thans geheel Noord- en Midden-Azie. In het verre Oosten heeft het echter Japan gevonden als tegenstander en 't is niet meer dan natuurlijk, dat ook Engeland aan deze mogendheid de hand heeft gereikt ter bestrijding van den gemeenschappelijken opmerkingen die binnen het eng bereik van haar vermogen vielen werden door haar beantwoord; die dit te boven gingen, scheen zij niet te hooren, of anders zochten de «chuwe, onrustig wordende oogen het gelaat aan den vrager en verbaasden hem evenzeer als mij, toen ik voor de eerste maal dien vreemdsoortigvragendec blik had opge merkt. En toch was niet waanzinnig. Iemand zou haar in eeu gezelschap hebben kunnen ontmoeten, en na uren in hare omgeving te hebben doorge bracht, niets ergers van haar hebben kunnen getuigen dan dat zij zeer schuw en terughoudeud was. Wanneer zij een enkelen keer sprak, dan waren hare woorden die e«ner,vrouwréie volkomen bij hare zinnen was; maar hare stem werd nooit anders vernomen dan wanneer de noodzakelijke behoeften des levens dit vereischten, of om op de een of andere vraag te antwoorden. Wellicht zou ik haar geestvermogens het best bij die van een kind vergelijken; maar helaas 1 het was de geest van een kind in het lichaam eener vrouw, en die vrouw was mijn echtgenoote. Zoover ik zien kon, bood het leven haar even weinig genoegen als smart. Wat lichamelijke invloeden betreft, bevond ik dat zij het meest gevoelig was voor hitte eu koude. De zon lokte haar naar buiten in de open lucht, terwijl de koele wind haar in huis deed blijven. Zij scheen volkomen tevreden te zijn als zij aan mijne zijde zat, of met mij wandelen of rijden mocht, zon der echter een woord te spreken. Haar gansche bestaan was negatief. En daarbij was zij zachtaardig en gewillig. Zij volgde elk mijner aanwijzingen ot stemde in met elk plan, was onmiddellijk bereid overal heen te gaan, waar ik wenschtemaar hare ge willigheid en gehoorzaamheid waren die van eene slavin voor een nieuwen meester. Het scheen mij toe dat zij haar gansche leven gewoon was geweest iemand te gehoorzamen. Deze gewoonte was het juist die mij misleid had, en mij had doen denken dat Pauline mij beminde, daar zij anders niet in dat overhaast huwelijk zoude hebben toegestemd, Thans echter wist ik, dat hare gehoorzaamheid aan het bevel van haren oom, in waarheid alleen het gevolg was van de zwakte van hare geestvermogens, die haar niet in staat stelde om weerstand te bieden, en de ware beteekenis van den stap dien zij deed, te WAALWIJK. vijand. Japan wist zich in korten tijd tot een mogendheid van beteekenis op te worken. Het beschikt over een goed leger en een krachtige vloot en heeft zich weten te be dienen van alle hulpmiddelen der westersche beschaving. De voogdij der Europecsche Staten, waaronder China nog altijd geplaatst is en in den laatsten nog dieper geraakte, heeft het reeds lang van zich afgeschud eu het bondgenootschap van John Bull is wel het schitterendste bewijs van zijn (Japan's) onafhankelijkheid en kracht. De tijd zal leeren, of dit bondgenootschap waaromtrent men de bizonderheden feitelijk nog niet kent, duurzaam zal zijn en beant woorden aan de verwachtingen der regeering te Londen. Eenige twijfel is hier wel geoorloofd. Dat het trotsche Albion met een land als Japan een alliante op ernstigen grond slag sluit en zich dus op gelijken voet stelt naast dit Aziatische rijk, bewijst on tegenzeglijk, dat het de toekomst donker inziet. Blijkbaar door den nood gedrongen, heeft het deze verbintenis aangegaan en zijn prestige verzwakt. Want oprechte sympathie kunnen de Japanners nooit gevoelen voor een Europeesche mogendheid, die zoo langen tijd uitdagend en overheerschcnd is opge treden. Daarvoor is men te Jeddo ook te zeer gekant tegen elke inmenging der vreemdelingen iu het verte Oosten. Daarvoor bestaat ook te veel verschil in levens-op vatting, in zeden en gewoonten van Engel- schen en Japanners, om nog te zwijgen van het eigenaardige, dat er steekt in dit tractaat tusschen een christelijke en een heidensche natie. Maar de jhooge politiek' kent nu een maal geen gemoedsbezwaren, getuige de Fransche Staatslieden, die in vroeger eeuwen zich zelfs met den Turkschen Sultan ver bonden tegen liet Habsburgsche Huis. En zoo geeft ook hier het //belang* alleen den doorslag. Dat Rusland zich evenwel door dit ver bond zal laten terughouden van de uitbreiding zijner spoorwegen en de vestiging zijner heerschappij in Mantchoerije, is moeilijk aan te nemen. Engeland is slechts machtig ter zee. En evenmin als het naar Gortscha- koffs woord, zijn vloot kan brengen over de Balkan, evenmin kan het in de onmete lijke vlakten van Azië veel tegenweer bieden aan het voortschrijden der Russen. Zelfs niet met de hulp van Japan. begrijpen. Zoodanig was Pauline, mijne vrouw I Eene vrouw vol schoonheid en gratie, een kind met omsluierde, onontwikkelde, of verstoorde herse nen 1 En ik, hBar echtgenoot; een krachtig man die smachtte naar liefde, zou wellicht ton laatste datgene van haar verwerven, wat bij de gene genheid van een kind voor zijne ouders, of van een hond voor zijn meester kon vergeleken worden. Ik schaam mij geenszins om te verklaren, dat ik, toen ik deze verschrikkelijke waarheid ten volle begreep, weenend ter neder lag. Zelfs nu ik alles wist, beminde ik haar, en zou ik het huwelijk niet ongedaan hebben willen maken 1 Zij was mijne vrouw; de eenige die ik ooit had lief gehad. Ik wilde mijn gelofte houden: «haar beminnen en verzorgen tot de dood ons zoude scheidenHaar leven zou ten minste zóó gelukkig rijn, als mijne zorg het kon maken. Maar, desniettemin deed ik ook de ge lofte, dat ik dien sluwen Italiaan rekenschap zon vragen voor de verwoesting mijner toekomst. Ik gevoelde de noodzakelijkheid omHhem on middellijk op te sporen. Hem zou ik alle bizon derheden ontwringen. Ik wilde vernemen of Pauline altijd zoo geweest was, of er eenige hoop bestond, dat de tijd en eeu geduldige be handeling haar zou kunnen genezen. Vooral echter wilde ik de reden zijner geheimzinnigheid leeren kennen. Ik zwoer hem de waarheid, ten koste van alles te ontrukken. Zoolang ik niet van aangezicht tot aangezicht tegenover Ceneri stond, zou er voor mij geen rust bestaan. Ik deelde Pauline mede, dat het noodzakelijk was, dat wij onmiddellijk naar Londen terug keerden. Zij verried niet de minste verwonde ring, noch maakte eenige tegenwerping. Zij maakte terstond hare toebereidselen en was gereed mij elk oogenblik dat ik dit zoude ver langen, te vergezellen. Dit was ook een onbe grijpelijk iets in haar. In alles wat werktuigelijk moest geschieden, was zij geheel gelijk aan an dere menschen. Evenmin als bij haar toilet, had zij hulp noodig om aanstalten voor eene reis te maken. Al hare handelingen waren die van iemand, die volkomen bij zijn zinnen isalleen wanneer er inspanning van den geest, of het denkvermogen vereischt werd, vertoonde zich haar ongelukkge toestand onmiddellijk. Advkrtentiën 17 regels f U.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ttmaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regel» en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De Boeren Ifepublick in de Kaapkolonie Wij hebben vroeger reeds een paar bijzon derheden veitcld van die Bóeren-republiek iu de Kaapkolonie. Thans lezen we inde Rheioisch-Westf Zt. de volgende belangwekkende bijzonder heden Een districts-geneesheer die van December 1897 tot Juli 1898 in de streek van den Lan- geberg heeft gewoond en haar, bij de uit oefening van zijn beroep zoo goed als op groote jachttochten, in alle richtingen door kruist, deelt in Rheiuisch - Wesif. Ztg. belang wekkende bijzonderheden mede overdit gebied waar de republikeinen en opstandelingen zich geheel vrij moeten gemaakt hebben van het engelsche gezag. De streek in de kwestie is het noordelijkste gedeelte van de Kaapkolonie ten noorden van de Oranje—rivier en ten westen van de Vaal. Iu het terrein is in 1897 de zoogenaamde tocht van troepen uit de Kaapkolonie tegeu de oproerige Betsjoeana's. Na de uitmoording van het grootste gedeelte vau dezen Betsjoeancn—stam, zijn de over geblevenen, mannen, vrouwen en kinderen, door Engeland tot slaven verklaard cd door de heele Kaapkolonie, tot in Kaapstad toe, aan handelaats en anderen, tegen een vaste jaarlijksche vergoeding aan de Engelsche re— geering, in lijfeigenschap overgeleverdeen handelwijze die indertijd door de enkele eer lijke kranten in de Kaapkolonie scherp ver oordeeld, maar in Europa wegens de reeds toen dreigende Zuid-Afrikaansche crisis te weinig is opgemerkt en in elk geval geen protesten heeft uitgelokt tegen dit openlijke herstel van slavernij door Engeland. Het karakter van deze streek is die van een weideland dat als geschapen is voor run deren- en schapenfokkerij. Hier is nog de roode jakhals bij duizenden thuis; hij bereikt de in kralen gedreven kudden van de Boeren. Bij dozijnen wordeu de beesten weggehaald, als men deze roof dieren niet, behalve met strychnine, ook met de buks te lijf gaat. Niet alleen dezen voortdurende strijd met wilde dieren, maar ook de noodzakelijkheid ,om na de vernieling van 97 percent van den veestapel door de veepest iu 1896 en 1897, in de behoelte aan vleesch door het schieten van wild te voorzien, waren oorzaak dat de Boeren de Mauserbuks in de laatste jaren bijna niet meer uit hun hand legden. Mijn toenmalige woonplaats Postmasburg vertelt de schrijver da" verder, was veel meer dan de eigenlijke hoofdstad van de provincie Grikwostad, het centrum van deze vastberaden Kaapsche Afrikaanders. Dadelijk na het uit liet was vroeg in den morgen, toen wij het Euston Station bereikten. Wij hadden den gan- schen nacht doorgereisd. Ik glimlachte bitter, toen ik op het perron stapte; grimlachte wegens het verschil tusschen mijne tegenwoordige ge dachten, en die van eenige dagen geleden, toen ik de vrouw, die ik op zoo vreemdsoortige wijze verkregen had, in den trein hielp, en bij mijzelf dacht, toen ik na haar instapte, dat nu een leren van louter geluk voor mij aanstaande was. En toch, hoe beeldschoon was het meisje, dat daar naast mij stond op dat uitgestrekte I Hoe vreemd soortig deze uitdrukking van rust, dat lief, edel, en kalm gelaal, dat onverschillig uiterlijk, sterk afstekend bij de drukke bedrijvigheid om ons heen, terwijl de trein zich van zijn inhoud ont lastle. O, kon ik de wolken van haren geest verdrijven, eu haar doen worden wat ik zoo innig wenschte Het was mij eenigezins moeielijk gevallen, om te bepalen waarheeu ik ra ij zoude begaven. Na dat ik verscheidene plannen verworpen had, besloot ik Pauline naar mijn eigen kamers in Walpolestreet tc brengen, Ik kende de be woners «eer goed, en was ar zeker van, dat zij gedurende mijn afwezigheid zorg voor haar zouden dragenwant mijn voor nemen was, om, na eenige uren gerust te heb ben, mijn onderzoek naar Ceneri aan te vangen. Ik had van uit Edingburgh aan de goede lieden in Walpole street geschreven dat zij ons konden verwachten; bovendien had ik mijn oude, trouwe dienstbode Priscilla van mijne komst iu kennis gesteld en haar verzocht mijne aankomst af te wachten. Ik was er zeker van, dat zij om mijnentwille mijn arm meisje alle mogelijko vriendschap zoude betoonen. Bijgevolg begaven wij ons naar Walpole Street. Alles was voor ons in gereedheid, Priscilla ont ving ons met onmiskenbare bevreemding. Ik zag, dat, Pauline's verschijning onmiddellijk al hare sympathie verwierf. Nadat wij een kop thee gedronken en een ontbijt genuttigd (hadden, verzocht ik Priscilla mijne vrouw naar hare ka mer te geleiden, opdat zij de rust, waaraan zij zoozeer behoefte had, mocht genieten Pauline stond op hnre kinderlijk- volgzame wijze op, en volgde de oude vrouw «Als gij llrs. Vaughan verzorgd hebt, kom dan weder bij mij,' zeide ik. „Ik wensen u te spre- breken vau den oorlog werden de paar Engelsche politieagenten in Postmasburg weggejaagd. De republikeinen werden er met gejuich ontvangen, en op het dak van het gerechtsgebouw woei spoedig de vierkleur. Vau hieruit zijn indertijd de eerst Kaap sche Boeren naar de republikeinen overge gaan, eerst 150 tusschen Postmasburg en Grikwastad wonende Boeren, die zich bij Badenhorst's commando aansloten, daarna einde November 1899 nieuwe scharen die naar Cronjc togen en van toen af hebben de Transvaalsche en Vrijstaatsche comman ded voortdurend nieuwe versterkingen ge- dregen uit Grikwalaud—West. „Als nu de Times zoo besluit de schrij ver van de oprichting van een uieuwe Boeren—republiek in het district Langeberg spreekt, dan moet men dit niet zoo opvatten dat weggetrokken Transvalers of Vrijstaters daar een nieuwe gemeenebest opgericht hebben, maar het bewijst en dat is van nog veel meer belang dat in de heele provincie Grikwaland-West de opstand is uitgebroken en alle engelsche gezag is afge schud. Voor mij is er geen twijfel dat het heele Westen en Noorden van de Kaapkolonie iu volle gisting is en dat in de eventueel nog weifelende districten van deze westelijke helft van Kaapstad, misschien tusschen de Oranje—rivier en Carnarvon en Calvinia, door de Kaapsche Boeren uit Grikwaland de fakkel van den opstand verder gedragen zal worden." In den nacht van den 19den vielen 300 Boeren de blokhuizenlinie Frankfort—Vrede aan bij Tweekopjes, ondersteund door een groot aantal Boeren uit het zuiden. De Boeren verbraken de ijzerdraadversperring, doordien zij er het vee doordreven een groot aantal Boereu stormde er dan doorheen, onder een hevig vuur uit de blokhuizen. Verscheidene Boeren werden doodgeschoten en door hun makkers medegenomen. De Wet bevindt zich nu aan de Wilgerivier zijn commando's zijn in kleine troepjes verstrooid. Iu de lagers, we'ke volgens lord Kitchener's bericht van 21 dezer door kolonel Parks werden omsingeld, waren ook de leden van de Boerenregeering en Jack Hinton, de treln- vernieler, die echter allen omkwamen. De correspondent der Times te Kaapstad bericht van Zondag, dat een beweging, onder leidtug van Rhodes, ondernomen is onder de loyalistische parlemeutsledeo, ten einde de rijksregeering er toe over te halen om een wet saam te stellen tot verschaffing van scha deloosstellingen van rijkswege en andere maatregelen te nemen, noodig voor de paci ficatie der Kolonie. Aan de Times wordt uit Wellington gemeld, ken.' Ik was overtuigd, dat Priscilla „brandde' van nieuwsgierigheid naar mijn onverwacht huwelijk Zij keerde dus zeer spoedig terug, en mijn ge laat verkondigde haar, dat ik haar niet ve«l genoegelijks had mede te deelen. Zij zette zich neder, en luisterde, zonder mij zelfs een enkel maal in de rede te vallen, naar mijn ver haal. Ik was genoodzaakt eenigszins vertrouwelijk te wezen. Ik wist dat de oude vrouw mijne aangelegenheden geheim zoude houden. Deswege deelde ik baar bijna alles med Ik verklaarde haar zoo goed ik kon, den bizonderen geestes toestand van Pauline, en smeekte haar, om ter wille der genegenheid, die ze mij van af uiijne kindsheid had toegedragen, tijdens mijne afwe zigheid een liefderijke en trouwe bewaakster mijner vrouw tc zijn. Nadat ik hare uelolt» hierom trent ontvangen had, strekte ik mij op de sof» uit, en had een tamelijk rnstigen slaap. In den nnmiddag zag ik Pauline weder. Ik vroeg haar of zij wist waarheen ik aan Ceneri kon schrijven. Zij echuddc haar hoofd. „Tracht het u te herinneren, mijn lieveling,' zeide ik. Zij drukte hare tecdera vingertoppen tegen haar voorhoufd. Ik had reeds opgemerkt, dat de inspanning om te denken huur altijd te» zeerste vermoeide. «Teresa weet het,' zei ik dus, om haar t» hulp te komen. «Ja, vraag haar.' «Maar zij heeft ons verlaten, Pauliue. Kunt gij ook zeggen waar zij zich bevindt?' Wederom schudde zij wanhopig het hoofd. „Hij zeide dat te Genéve woonde," zeide ik «is u ook de straat bekend?" Zij hief hare verbausde oogen tol mij op. Ik zuchtte, wijl ik begreep dut mijne vragen nut teloos waren, doch vinden moest ik hem. Ik zou naar Genève gaan indien de man een ge neesheer was, zooals hij had voorgewend, dan moest hij er bekend zijn. Mocht ik zijn spoor niet te Genève kunnen vinden, dan zou ik het te Turijn beproeven.Ik greep d« hand mijner vrouw. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1