Oe Zuid-Maanscb Oorlog, BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Amerika. B[NNËNLAN D. Het Christelijke Ministerie en de militaire dienst. „Men zie onder de Advertentiën „DE GRANDS MAGASINSDUPRIN- TEMPS van Parijs.'' Jaarmarkt te Waalwijk op Den- derdag 6 Maart 1902. het buiten warmer wordt. De salpeterver- warraing kan dus bij aanwezigheid van stikstofhoudende bestanddeelen in zulk oen bodem zeker plaata hebben. Het is dus wenschelijk, dat de bodem van zulke kunstweide vóór de zaaiing der wei- deplanten bemest wordt met een meststof waarin de stikstof aanwezig is in een vorm, die langzaam tot salpeter wordt, waaraan de planten het tweede en ook het derde jaar zich nog voeden kunnen. Daardoor komt naast stalmest in de eerste plaats in aan merking de Peru Guano, die de stikstof bevat in den ammoniak vorm, een 'tof, die door den bodem wordt geabsorbeerd, d. w. z. vast gehouden, tot zij in salpeter overgaat. Die Peru-Guano moet gegeven worden in den opgelosten vorm, het moet dus zoogenaamde opgeloste Peru-Guano zijn. En wel, omdat ook aanstonds de grassen er reeds nut van moeten kunnen trekken. Op zandgronden zal het iu de meeste gevallen goed zijn, zooals ik bekend mag veronderstellen, dat er bovendien nog een zekere hoeveelheid Kali (waarvoor Kaïniet uitstekend past) ge bruikt wordt. Op bodems, die aangelegd worden tot blijvende weilanden, moeten wij rekening houden met het vrij algemeen bekende feit, dadr wanneer men veel stikstofhoudende mest gebruikt de groei der grassen zoo welig wordt, dat de vlinderbloemige gewassen, de klavers, geheel onderdrukt worden en dat, wanneer enkel phosphorus en kali gegeven wordt de vlinderbloemigen zich meer ontwik kelen en bij een zoodanige eenzijdige be mesting de grassen onderdrukken. Het fun dament, dat, alvorens de weide aan te leggen, in den grond moet worden gebracht, kan dus ook hier niet anders zijn, dan een vol ledige meststof, een die èn stikstof, èn phos phorus, èn kali bevat. De Peru Guano ei gent zich hiertoe uitstekend. Misschien is het in dit geval altijd wel bet r de ruwe Peru-Guano te nemen. Op vochtige en moe rassige gronden is dat zeker altijd aan-te raden. W annecr de weide eenmaal gevormd is, kan men met gier, ehilisapeter enz. be gieten of bestrooien. Ook moet men niet vergeten nu en dan fijne kalk over de weido te strooien. Om over de weide te strooien, tenminste als de wei meer dan twee of drie jaar oud is, kan ia de guano niet aanbeve- leu. Zij zou niet in den grond dringen of slechts voor een gedeelte. Gier en chili— salpeter zijn daarvoor beter geschikt. Maar voor den aanleg van weiden, van welken aard ook en op welke soort grond het moge ge schieden is Peru-Guano de aangewezen mest stof. Zij vormt een klein kapitaal van voedsel, waaraan de planten jaren genoeg hebben, waaruit ze stikstof, phosphorus en kali tot zich kunnen nemen. De hoeveelheid, die inen voor den aanleg moet nemen, hangt natuurlijk af van den aard van den grond en de hoeveelheid stalmest, die men gebruikt en varieert tusschen 400 en 600 kg. per H.A. ev het konvooi. De muilezels sloegen in alle richtingen op hol, de infanterie in verwarring brengende. De vijand maakte daarvan ge bruik om de verstrooide deeleu van het ge leide er onder te rijden. Aile berichten gewagen van het dapper vechten van de troepen, ruim twee uur lang, en iutusschen verschoten de kanonnen en de pompom het grootste deel van hun munitie. Tweehonderd man bereden troepen kwamen uit Klerksdorp, maar werden in toom gehouden door een troepenmacht van den vijand, De geheelc macht d;r Boereu wordt geschat tusschen de 1200 en 1700 man, snel uit bijna alle commanno's uit West—Traansvaal samen getrokken. De commandanten de Ja Rcij, Kemp, Celliers en Lemmer waren tegenwoor dig. Men zegt, dat Lemmer gesneuveld is. Op 1 Febr. bracht de heer van der Biesen in de Eerste Kamer zeer te recht dank voor Minister's besluit om twee mis bruiken vooveel hij kan tegen te gaan. De Minister Bergansius heeft, zoo sprak hij lo. verordend dat miliciens geen nacht- premissie meer kunnen krijgen, als hun ouders daar tegen zijnen 2o. „dat geen milicien, door welke dienst plichten ook, mag belet worden zijn gods „dienstplichten op Zondag waar te nemen. „Ik betuig zijn Excellentie daarvoor mijn „dank. Niets kan het volk meer met den „militairen dienst verzoenen, dan de over tuiging dat de zedelijke en godsdienstige „belangen der miliciens door het legerbe stuur worden geeerbiedigd en gehandhaafd. „Ik hoop van harte dat nog andere ge breken in de uitvoering van eenige regle menten zullen verzacht of uitgeroeid worden. Hierop volgde eene gunstige toezegging van Minister Bergansius. Dat is werk van het christelijk Minis terie. Een aanvullingslijst van verliezen, die het konvooi den 25en Februari bij Klerksdorp geleden heeft bevat de namen van 5 officieren en 45 minderen, die gesneuveld, en nog 2 officieren die gewond zijn. Lord Kitchener seint uit Pretoria Kolonel Anderson, die het bevel roerde over Vod Donop's konvooi, is met 9 officieren en 245 man te Kraaipan aangekomen. Volgens de onofficieele berichten, die ontvangen zijn, ging het konvooi den 25en Februari 's ochtends om 4 uur opweg. Het werd aan gevallen, terwijl het nog donker was, or geveer 16 K.M. van Klerksdorp. De kanon nen en de pompom, die met de infanterie aau het hoofd der colonne trokken, dreven den vijand na een scherp gevecht terug. Het konvooi hervatte zijn tocht, maar een tweede aanval werd gedaan, waarbij de vijand tot op 90 M. naderde. Hij slaagde er in. eenige wagcDS op hol te brengen, maar de infanterie verdreef hem. Deze gevechten hadden twee uur geduurd. Het konvooi ging weer langzaam op weg. Toen werd de achterhoede door een talrijken vijand aangevallen. Men vroeg om daar een kanon te mogen hebben. Op dat oogenblik sioimde de vijand stoutmoedig en plaatste zich tusschen de macht op den linkervleugel Lord Kitcheuer, blijkbaar jaloers op de lauweren die zijn voorganger, lord Roberts, twee jaar geleden op Majoeba dag 27 Februari vrij goedkoop verzekerde door met ceu ge weldige overmacht de uitgeputte Boerenstrijd- macht vau generaal Choojé bij Paardenberg tot capitulitie te dwingen, heeft ook zijn ge lukkigen Majoeba-dag gehad. Met een thea trale handigheid, die een dramaturg in eeo schouwburgje van den zooveelsteu rang hem moet benijden, omdat zij hem de toejuichin gen verzekerd heeft van het oordeel missend paradijspublick, heeft de Britschc opper bevel hebber eindelijk óók eens een groote over winning behaald naar zijn eigen zeggen ten minste en wel op denzelfden dag, waarop men in het Vcreenigd Koninkrijk telken jare met verbeten woede en wrok aan de schitterende Boerenoverwinning op Ma- joebaheuvel denkt. In het Britsche Lagerhuis las gisteravond de minister van oorlog, Brodrick, een tele gram voor, door Kitcheuer gisteren uit Har- sisraith, in het noordoosten van den Vrijstaat, verzonden, Kitchener heeft dus blijkbaar zelf de nieuwe gecombineerde beweging tegen De Wet weer geleid, maarDe Wet is weer ontkomen. De opperbevelhebber be schrijft in zijn telegram een tweedaagsche operatie, die op 27 Februari hiermede ein digde, dat de boeren tegen de blokhuizenlinie tusschen Harrismith en Van Reeneuspas wer den gedreven. De Britsche troepen hielden het geheele land tnsschen de Wilgerivier en de Natalsche grens bezet. Kitchener beschryft verder de poging der Boereu, om door te breken op een punt, waar de Nieuwzeelanders de linie verdedig den, zooals reeds in vorige telegrammen is vermeld en vervolgt dan „De Boerenaan voerder Manie Botha sneuvelde, 35 doode Boeren werden op den grond gevonden. Twee kleine pogingen om door te breken slaagden. Op den laatsten d*? werden 450 Boeren met geweren en paarden gevangen genomen. Van alle colonnes zijn nog geen rapporten ingekomen, maar er zijn meer dan 600 Boeren gedood of gevangengenomen bovendien werden buitgemaakt 2000 paarden, 28.000 «tuks vee, 200 wagens, 60 000 schapen, 600 gewereu en 50.000 patronen. Onder de gevangenen zijn De Wet's zoon, ziju secretaris, comraandaut Meijer en ver der een aantal veldcornetteu. Kitchener voegt er bij„Deze bevredi gende resultateu komen zeer van pas op den verjaardag van Majoeba Natuurlijk werd na de voorlezing van dit telegram in het Lagerhuis gejuicht, dat het zoo'n aard had en vandaag zullen de brave jingo's in het Vercenigd Koüiukrijk wel weer waanzinnig rondspringen in eeo aau delirium grenzenden overwinningsroes, maar of er werkelijk reden tot juichen is, zal later moe ten blijken. Wel is een verlies van eenige honderdtallen strijders voor de Boerenrepu blieken een gevoelige klap, hoewel men uit mededeelingen van Engelsche berichtgevers nog dezer erover, dat de verliezen in de Boerengelederen onophoudelijk worden aan gevuld door opstandeliugen uit Kaapkolonie, doch De Wet en president Steyn ziju nog immer ongedeerd en dat is een omstandig heid, die er op wijst, dat Kitchener's twee daagsche operatie feitelijk weer eeu mis lukking is geweest. Eu dan vergeet de Engelsche opperbevelhebber op te geveu, hoeveel mannen er aau Britsche zijde ge vallen zijn. Meu weet, dat alleen bij de poging der Boeren, om bij Bothasberg, nabii Vrede, door ae blokhuizenlinie te breken, de Nieuw— zeelanders 20 gesueuvelden, onder wie 2 officieren en 3ó gewonden, cuder wie 5 officieren (en dat was nog maar een voor— loopige opgaaf) verloreo. Men raag du« onderstellen, dat de 600 Boeren, van wie Kitchener gewaagt, zich niet hebben laten dooden of gevangen nemen, zoüder dat er vele Engelschen in het zand gebeten hadden. In ieder geval wijst het feit, dat er dcoden gevallen ziju, er op, dat er hevig gevochteu is. Iu verband met een en ander mag be twijfeld worden, of Kitchener en de jingo's in het Lagerhuis Diet te vroeg victorie ge kraaid hebben. Kitchener heeft trouwens zelf zijn lauweren even moeten opbergen.! Het feit, dat de geheele colonne van Van Donop met 2 ka nonnen in Boeren haoden was gevallen, hebben wij Zaterdag reeds gemeld als af komstig van de Londensche beurs en wordt nu officieel gemeld. Zestien officiereu en 451 soldaten werden gevangen genomen, waarvan uog slechts eeu klein gedeelte weer is losgelaten, teiwiil ook de kolonel nog in Boerenhanden is. En de verliezen in dat gevecht zijn al gestegen tot 120. Samen dus 600 mau, precies evenveel als Kitchener beweert te hebben gepakt ter viering vau deu Cronjé-dag. Den premier van Frankrijk, Waldeck Rous seau is 1. 1. Zaterdag een ongeluk over komen. Verschillende leziugen worden ervan ge geven, eene luidt ais volgt Volgens deze leziug had de koetsier, die Daar gewoonte snel reed, bij don nock van de rue üe Palestro en de rue St. Martin het getoeter van de stoomtram gehooid, cu waarschijnlijk dc rails nog willen oversteken het rijtuig zou toen door den stoomtram over deu weg geworpen zijn. De voorbijgangers wezen eeu apotheek aan, iu de rue de Palesuo, eu men begal zich daarheen, maar toen het bleek dat de apotheek al gesloten was, wilde de minister president niet verder gaan. uiaar verlangde iu een huurrijtuig naar huis gebracht te worden. Zoo geschiedde. Zoodia meu hei ministerie bereikt had, werd naar de doctoren Babinski eu Psutier getelefoneerd, die een halt uur later ver— scheDcn eu hc: eerste verband aanlegden een lustig werk wegens de pijn, die de in de wonden achtei gebleven giassplimeis tien gek» eiste veroorzaakten. IntuBScheu ging Rcué Waldeck mevrouw Waldeck Rousseau op de hoogte brengen. Voorzichtig werd het ongeval haar meege deeld het had, zoo werd haar verzekerd, geen ernstiger gevolgen gehad dan eeu paar schrammen mevrouw Waldeck begreep echter dat het erger was, eu ging naar 't miuisteiic waar zij haar mau vond met verbonden hoofd en handen. De doctoren hadden een heel lijile van kwetsuren op te maken Eeu lange snede achter hei rechteroor, dal zelf gespleten was; bij het linkeroor een ader doorgesneden door het glas van het linkerportier waarop Wal deck gevallen was, verscheideu wondjes in het gelaat, door glasscherven veroorzaakt, evenzoo aan de rechterhandeen groote bloedbuil boven de linkerwenkbrauw eeu zware kneuzing aau den linkerschouder. In den afgeloopen nacht was de pijn zoo hevig, dat men den aard der kwetsuren niet kou nagaan. De dokloreu verzekeren echter dat zij zich niet ongerust maken, eu dat volstrekte rust van ecu dag of veertien genezing zal geveu. Waldeck had wat koorts, ten gevjge van de pijn aan zijn wonden, maar bleek overigens kalm. Hij vond het onbegrijpelijk dat zijn neef er zoo goed afgekomen was, en vroeg herhaaldelijk naar zijn koetsier Perronet, een oude gedienstige van de familie. Perronet is zwaar aan het voorhoofd gekwetst en denkelijk inwendig gekneusd. De toestand wordt steeds beter. In den Duitschen Rijksdag had Gradnauer inmenging verzocht in den Zuid-Afrikaanscheu oorlog door Duitschland. De rijkskanselier van Bülow antwoordde als volgt Wat de door Gradoauer verlangde inmen ging iu den oorlog in Z.-A. betreft, vei klaart de rijkskanselier dat, zuiver academisch ge» sprokeninmenging op drieërlei manier mogelijk zou zijn door eeu beroep op het Haagsche hof van arbitrage, door bemidde ling of door tusschenkomst. Een beroep op het Haagsche hof, zegt Bulow, is door de gedelegeerden van de Boeren gedaan, maar heeft geen succes gehad dit was niet anders mogelijk, met het oog op de structuur van het Haagsche verdrag—wcr'-, waaraan ik niets kan veranderen. Ook een poging tot bemiddeling heeft geen succes gehad, getuige het antwoord dat de Engelsche regeering gaf op het verzoek der Ncderlandsche regeering dat uit de edelste beweegreden voortkwam. Tusschenkomst zou met eveutueele toepassing van dwang moeten samengaan, maar dat strookt niet met de Duitsche belangen. Gsen audere mogendheid heeft eenig protest aan— geteekend tegeu den Zuid—Alrikaanschen oorlog of tegen de wijze waarop Engeland oorlog roert. Wij hebben geen reden om in dit opzicht eeu leidende rol op ons te nemen. Het moge de persooulijke ijdelheid streelen om zich internatiouale acties aau het hoofd te stellen, practisch komt er niet veel verkwikkelijks uit voort. Als Gradnauer zijn zin kreeg, zouden wij niet allen tusschen— beide komeu iu Afrika, maar ook in Armenië, op de Pilippijnen en zelfs in Finland. Maar aau zulke politiek doen wij niet. (Toejuichin— gen.) Op de uitdaging van Gradnauer ten aan zien van de kwestie met Chamberlain ver klaart de rijkskanselier ten slotteIk heb bewezen dat ik niet bang beu geweest ora het gebeurde aan te roeren, maar ik acht het niet nuttig voor het staatsbelang ora over de zaak in den treure uit te weiden. Van hetgeen ik indertijd heb gezegd, behoef ik geen syllabe te herroepen, maar ik hoef er ook niets aau te voegen. (Levendige toe juichingen.) Maandagochtend is in de basiliek van St. Pieter en de pauselijke kapel de intrede vau het jubeljaar van den Paus plechtig gevierd. De basiliek was prachtig versierd. Dertig kardinalen, vele aartbisschoppeu eu bisschop pen, de buitengewone gezanten uit vreemde landen, het diplomatieke corps eu een groote menigte waren tegenwoordig. De Paus verscheen om half elf in de basiliek, gedragen op sedia gestatoria, voor afgegaan door het pontificale hof en omringd door zijn lijfwacht.Hij werd geestdriftig toe gejuicht. Nadat de Paus was gaan zitten, droeg kardinaal Vannutelli de mis op. Vervolgens zong het koor Oremus pro Pontifice eu een Te Deum. De Pautf gaf teu slotte zijn zegen en werd om half een naar het Vaticaan teruggebracht. Het \ijf eu twiutigste jaar van ziju ponti ficaat dat de Paus thans is ingetreden, is tegelijk het 50ste van zija kardinaalschap, het 60ste van zijn bisschopswaardigheid en het 65ste van zijn priesterschap. De geestdrift der tegeuwoordigen was over weldigend. Prins Heiurich zet ziju vlieg-reis door de Vereenigde Staten dapper voort en woidi, oveial waar hij stilhoudt oi vooi bij stoomt, door een geestdriftige menigte als de held van deu dag toegejuichi. Het is eene ware triomftocht, verzekereu de berichtgevers van de Duitsche pers. Enkele tickjes vau hem, die bekend eu snel door de pers verbreid zijn geworden, hebben het hart vau de Ameri kanen stormenderhand veroverd, Te Aitooua, waar de prins, zooals reeds gemeld is, Zateidagochteud aankwam, ver toonde hij zich voor hei eerst in politiek. De plaatselijke commissie van ontvangst, die hem iu uniform zocht, vroeg hem, waar prin Heiurich was. „Dat ben ik", antwoordde hij Algemeen gelach. De politie was Diet bij machte de menigte vau den trein af te houden. Duizeuden menscheu drongen op hem aan om hem e.u hand ie geven. Van Portage af reed de treiu met groote snelheid, ten slotte zelfs met 90 K.M. in het uur. Toen de trein het statiou Johnstown langs kwam, stond prins Heiurich op de lo comotief en liet zich daar door de menigte aan weerzijden van het spoor loejuichcD. Te Bradenville werd korten tijd stilgehouden eu de prins, die vau onder lot boven vol roet zat, ging dan weer in ziju wgggou om zich te verkleeden voor de ontvangst te Pittsburg. Te Putsburg kwam de trein Zaterdagmiddag om kwart over eenen aau. Er stonden wel 20,000 menscheu aan en bij het station. Een muziekkorps cu Duitsche zangvereenigingcn verwelkomden ded binneustoomende trein. Het oponthoud duurde 10 minuten, en iu dien tijd kieeg dc prins, zooals overal, bloemen en een adres. Te Denuison, Columbus en andere plaatsen wederom toejuichingen, toe spraken eu zoo meer. WAALWIJK, 5 Maart 1902. Raadsvergadering. Vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk op Vrijdag 7 Maart a s., des voormiddags ten 10s/4. uur. Aan de orde I. Adres Schoenmakersbond. II. Verkoop van een stukje grond aan den Meerdijk. III. Regeling jaarwedde Onderwijzers. IV. Beroep Raad van State in zake stoom tram. Tramzaken. Naar we vernemen zal binnenkort voor den Raad van State worden behandeld, het beroep ingesteld door den Raad van Waal wijk, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarbij in booger beroep vergunning is verleend den stoomtram der Holl. Buurtspoorwegen door Waalwijk te leggen. Althans belanghebbenden zijn opgeroepen om voor den I3en Maart as. nadere me- moriën en bewijsstukken aan den Raad van State in te dienen. Kamers van Arbeid. Hebben we bij eene vorige verkiezing voor de K. v. A. reeds opgemerkt, dat er zeer weinig belangstelling voor deze nieuwe stichting in onze streek schijnt te bestaan, thans is onze meening versterkt nu wij beden hebben gezien, hoe er gestemd is. We zullen niet alle gemeenten afzonder lijk noemen, maar nemen we Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Waalwijk met 262 werklieden-kiezers, hiervan hebben er gestemd 24 en wel op 25 candidaten. Patroonkiezers 50 hiervan hebben er 6 gestemd, waarvan 1 blanco. Van de patroous in Waalwijk hadden de meeste stemmen Klerx-Dekkers, Baardwijk 3. A. H. v. Schijndel, Waalwijk 2. E. W. Klijberg, 2. Werklieden alleen voor Waalwijk: Alphons de Vries, Waalwijk, 11. A. Hoffman, Sprang, 8. W. Lugters, Kaatsheuvel, 7. A. van Gorcura, Waalwijk, 6. In Besoijen beeft geen enkel patroon, en hebben 2 werklieden gestemd. In Baardwijk 3 patroons eu 2 werklieden. Iu Kaatsheuvel enz. ging 't ook al niet veel drukker, met recht schreven we dus hierboven dat de belangstelling zeer gering was. De totale uitslag is als volgt WERKLIEDEN. Schoenmakersbedrijf. Geen enkele gekozen. Herstemming tusschen Dalmaijer Jac. J. Sprang, 21 stemmen. Dongen van Joh. 10 Hoffman A. 29 Jong de O. P. 10 Lugters W. Loonopzand 71 Vries de Alphons Waalwijk, 11 E. de Bakker, Besoijen 7 stemmen Klerx-Dekkers, Baardwijk 15 A. H. van Schijndel, Waalwijk 14 Pulles-Dumoulin, Baardwijk 4 E. W. Klijberg, Waalwijk 2 M. v. d. Wiel Drunen, 10 Van Gerth, Kaatsh. 9 H. van Dortinond, 8 H. v. d. Geld, Drunen 2 PATROONS. Schoenmakersbedrijf. Geen enkele gekozen. Herstemming tusschen De uitslag van de lieden te houden ver kiezing voor de K. v. A. voor 't leer looiers bedrijf, zullen we zoo spoedig mogelijk aan ons bureau aanplakken. Voetbalclub. Alhier is dezer dagen opgericht eene Waalwijksche voetbalclub genaamd „Prinj Hendrik" Het aantal leden bedraagt thans 11. liet bestuur is saamgesteld als volgt Piesideut. M. Gijssels. Vice-President. J. Kemperman. Secretaris. N. Nieuwenhuyzen. Penningmeester. P. C. Treffers. Commissaris v orde. J. v. Wel. Herliulingsonderwijs. Het herhalingsonderwijs, dat, gelijk wij reeds meldden, den 2en Januari hier begon nen is, mag zich voortdurend in de belang, stelling der leerlingen verheugen. Bijna alle leerlingen wonen geregeld de lessen bij, welke tot 1 April gegeven worden, om met October te worden hervat. Einde Februari boden zich nog een paar nieuwe leerlingen aan. Het spreekt van zelf, dat deze niet meer konden worden toegelaten. Pauselijk—Jubileum. Maandag ter gelegenheid van de intrede van het Pauselijk-Jubeljaar, wapperde van een groot aantal woningen in onze gemeente, de nationale driekleur. De Vereeuigiug van Katholieke Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft aan Z. H. de i Paus het volgende adres ge zonden Allerheiligste Vader, De Vereeuigiug van Katholieke Leden der Tweede Kamer biedt met kinderlijken eerbied en vreugde aan Uwe Heiligheid de oprecht ste gelukwenschen bij den aanvang van het 25e jaar van Haar Pausschap. De Leden dezer Vereeuigiug danken God voor de lange en glorieuse regeering aan Uwe Heiligheid geschonken. Zij bidden den neer en Koning der Kerk, dat Hij Zijnen Stedehouder spare tot zegen voor hen, tot heil van de Kerk, tot Zijne meerdere glorie. Op dezen roemrijken dag kunnen zij niet anders dan met de grootste dankbaarheid herdenken, hoe Uwe Heiligheid door Haar woord vol licht en majesteit de zonen der Kerk ook op het gebied van Staat en Maat schappij den weg gewezen heeft. Met name danken zij Uwe Heiligheid voor de groote en verheven Encyklieken „de Civit .turn Constitutione Christiana", die grootsche ver klaring der diepste beginselen „de Praecipuis civium ehristiauorum officiis", de veilige gids in de verwarringen van onzen tijd Rerum Novarum" en „Graves de Communi re", die raadslagen bevatten vol kracht en wijsheid. Zij kunnen en willen niet anders dan Uwe Heiligheid de plechtige verzekering aanbieden van de vaste trouw, waarmede zij Haar woord zullen aanhooren en eerbiedigen. Met al de getrouwe zonen der Kerk be treuren zij den toestaud, tot welken de Re volutie Uwe Heiligheid iu Hare stad Rome heeft veroordeeld. Maar zij bidden en hopen, dat Gods eeuwige rechtvaardigheid de Kerk in Haar Opperhoofd de volle vrijheid zal hergeven door d® zegepraal van het recht. Vragende over hun gezindheid en hun arbeid Uwer Heiligheid Apostolischen Zegen blijven zij Van Uwe Heiligheid de steeds getrouwe, dankbare en heilwenschende zonen, Geteekend Dr Schaepmau, Voorzitter. J. A. N. Tra- vaglino, Onder-Voorzitter. Emile van der Kun, Secretaris. M. J. C. M. Kolkman Michels van Verduijnen. Lambert de Ram. Van Vlijmen. Mutsaers. Van den Berch van Heem stede. M. de Ras. Dr. W. H. Nolens. J. Merckelbach. V. van deu Heuvel. F. Bolsius. W. Passtoors. Jeau Arnoldts. W. Friesen. P. F. Fruijtier. O. van Nispen tot Sevenaer. Karei llaijmakers. A. van Sasse van IJsselt. F. H. van VVichen. S. M. van Wijck. Vic tor de Stuers. A. H. A. Arts. Den Haag, 26 Februari 1902. Uit de Hofwereld. Naar het Berliner Tageblatt vei neemt, zal H. M. de Koningin dezen zomer voor ge- ruimen tijd op het jachtslot Ratsfeld auf dem Kytfhaueser te RudoJfstadt verblijf hou den. H. M. de Koningin heeft zich gisteren avond geruimen tijd bewogen onder Hare gasteu op het thé dansant ten hove. H. M. de Koningin-Moeder heeft de soiree lot het einde bijgewoond. Z. K. H. Prins Hendrik, prinses Alice van Albany, de erfgraaf van Erbach hebben herhaaldelijk aan den dans deelgenomen, dio opgeluisterd werd door de muziek der Koninklijke Militaire Kapel. De partij werd bezocht door een 600tal genoodigden uit de diplomatieke, de hof-, ambtelijke en militaire kringen dezer stad.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2