Nummer 20. Zondag 9 Maart 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, De Zuid-Affikaanschen Oorlog, BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Servië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. „Men zie onder de Advertentiën „DE GRANDS MAGASINS DUPRIN- TEMPS van Parijs." WAALWIJK. Op Zondag 9 dezer des namiddags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vei maak,' van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd 1. Omhoog, Heinze. 2. Ave Maria, Abt. 3. Ue stem der zee, groot koor met acc, van piano, Koenen. Kamers van Arbeid. In de Se Kamer was door onderscheidene leden de opmerking gemaakt., dat de Kamers van Arbeid tot nog toe niet dan een zeer gering resultaat hebben opgeleverd. Het scheen, dat de leden op herziening der wet aandrongen. Dr. Kuyper antwoordde hierop, dat ook hem herziening noodzakelijk voorkwam, maar dat hij de dusverre opgedane onder vinding niet voldoende acht om thans reeds tot zoodanige herziening over te gaan. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Waalwijk op Vrijdag 7 Maart 1902 des voormiddags te* 10s/4. uur. Aan de orde I. Adres Schoenmakersbond. II. Verkoop van een stukje grond aan den Meerdijk. III. Regeling jaarwedde Onderwijzers. IV. Beroep Raad van State in zake stoom tram. Voorzitterde Burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Afwezig dc beer Van Schijndel. De Voorzitter verzoekt na opening der vergadering den secretaris het nieuwe lid den heer P. Verwiel, in de vergadering binnen te leiden. De heer P. Verwiel verschijnt in de zaal en legt iu handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af en neemt daarna plaats. De Voorzitter „ik wensch u geluk met het vertrouwen, dat de kiezers in u gesteldj hebben en hoop dat u de belangen der gemeente naar uw best vermogen zult hehartigen. De Secretaris leest daarna de notulen der twee vorige vergaderingen voor, die onge wijzigd worden goedgekeurd. (Uit de voorgelezen notulen der laatste verga dering blijkt ons nog dat besloten is, de exe cuteuren van het testament van Gooth aan te zeggen, dat zij binnen 14 dagen reke ning en verantwoording moeten afleggen, van het tot dien datum onder hun beheer zijnd legaat van Vau Cooth aan de ge meente Waalwijk.) De Voorzitter„er is ingekoraeu een reclame tegen den II. O., daar dit 3 4 maanden te laat is, stel ik voor het voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. De Voorzitter„verder is ingekomen eer. schrijven van den gemeente-architect. Het bevat eenige beleedigingen aan 't adres van den raad en verder is t een request, een verzoek en daar het niet op zegel is ge schreven, kan het niet in behandeling wor den genomen. Ik stel voor het voor ken nisgeving aan te nemeD." Aangenomen. I. Adres Schoenmakersbond. De Voorzitter„zooals de heeren weten is ingekomen een adres van den Schoen makersbond dit is gesteld in handen van Burg. en Weth. Die hebben het onderzocht. Gevraagd werd, zoo de gemeente niet ge negen was, eene meetmachine te plaatsen eene subsidie van f 600 en de gemeenten Baardwijk en Besoijen ieder f 300. Daar het ons inziens niet op den weg der gemeente ligt, eene dergelijke inrichting uit de gemeentekas te subsidieeren, stellen Burg. en Weth. voo.r, afwijzend op dit verzoek te beschikken.' Aangenomen. II. Er is ingekomen een adres van W. Sprangers te Loonopzand, welk stuk door den secretaris wordt voorgelezen. Het bevat een verzoek om hem een stukje grond te verkoopen, aan den Meerdijk en wel een gedeelte ten O. van het sluisje, bij den overweg bij Schilders. Het is groot 1279 are en Sprangers wil daarop een huisje bouwen door hemzelf te bewonen. Zuiden, De Voorzitter: „het voorstel van Burg. en Weth. is, het hem te verkoopen voor de som van f 125, d. i. tegen f 1000 per bunder, met de noodige nadere aanwijzingen betrekkelijk het sluisje, dat vrij moet blijven voor eventuëele opgravingen. III. Regeling jaarwedden onderwijzers. De Voorzitter„in de vergadering van 8 Nov. zijn de salarissen der onderwijzers vastgesteld volgens het minimum-tractament der wet en dit is ter goedkeuring aan Ged. Staten opgezonden. Gedeputeerde Staten inaken nu bezwaar en hebben 'L adres ingewonnen van den schoolopziener. Wenschen de heeren beide stukken in zijn geheel nog voorgelezen In 't kort bevatten zij 't volgende Het advies van den schoolopziener is om het minimum-tracteraent van een onder wijzer te brengen van f 500 op f 525. Voor liet hoofd van f 750 of f 850. Vergoeding van huishuur voor onder wijzers die den leeftijd hebben en getrouwd zijn van f 50 op f 75. Wij hebben het advies ingewonnen van hel hoofd der school, den heer Spijkerman, zijn advies is conform aan dat van den schoolopziener, alleen wenscht hij het mi nimum van het hoofd der school gebracht op f 1000. Burg. en Weth. hebben dat overwogen en hebben er niets tegen het minimum te brengen op f 1000, daar men hier nooit een minder zal kunnen krijgen. Het tractement van den heer Spijkerman komt dan van f 1300 op f 1500. Als men in aanmerking neemt dat hij reeds 12 jaar hier is en zijn aanvang» salaris f 1300 was, dat zijn lasten zeer vermeerdert zijn door zeer talrijke administra tieve werkzaamheden, vooral in verband met de leerplichtwet, dan achten wij het zeer billijk, dat het minimum wordt ge bracht op f 1000 en hi: f 1500 als salaris ontvangt. Ons yoorstel is dus conform aan 't advies van den schoolopziener, met die afwijking dat het minimum voor het schoolhoofd wordt gebracht op f 1000. De heer Mombers „ik heb niets tegen de salaris-verhooging van den heer Spij kerman, inaar ik geloof dat u zich in 't aantal dienstjaren vergist" De Voorzitter: 't kan zijn, 11 jaar maar misschien ook 13 jaarzijn werk i3 echter enorm vermeerderd De heer Mombers „ik ben er dan ook volstrekt niet tegen." Aangenomen. De Voorzitter„we zullen 't aldus ter goedkeuring aan Ged. Staten opzenden," De heer Mulders „hoe is 't nu met de onderwijzers met acten, b. v. v. d. Heijden." De Voorzitter „v. d. Heijden krijgt nu f 1025, voor Spijkerman is hierin alles begrepen." Da Voorzitter„het is ons noodig gebleken de nachtpolitie met 1 man te versterken. Burg. en Weth. doen daarom een desbetref fend voorstel." Aangenomen. De Voorzitter„de post daarvoor zal op de begrooting worden af- en overgeschreven." IV. Beroep Raad van State in zake stoomtram. De Voorzitter„tr is ingekomen het volgend schrijven Dit schrijven wordt door den Voorzitter voorgelezen. Het is van den raad van State in zake het beroep van den raad tegen het besluit van Ged. Staten, waarin aan de Vicinaux bij hooger beroep ver gunning werd verleend om den stoorr tram door de Waalwijksche straat te leggen. Verzocht wordt nadere memorie en bewijs stukken op deze zaak betrekking hebben voor 13 Maart aan den raad van State in te zenden. In herinnering wordt tevens gebracht dat de stukkeu op de griffie van den Raad van State ter inzage liggen en alle in te zenden stukken vrij van zegel en port zijn." De heer Timmermans van Turenhout _het is met dien geheelen omhaal van woorden, maar een aanwijzing tot benoeming van een gemachtigde." De Voorzitter „het is een mededeeling dat de zaak binnenkort voor den raad van State komt en als we een afgevaardigde willen zenden, moeten we zulks thans doen. Ik kan de heeren meedeelen, dat Burg. en Weth. eenzelfden brief hebben ontvangen en met meerderheid van stemmen is in 't Dag. Bestuur besloten Mr. P. Loeft', op te dragen de zaac te gaan beleiten. Het is daarom niet noodig, dat de raad eveneens iemand beucemd om de zaak te bepleiten het zou dubbele kosten zijn en de zaak zal zoo wel in 't reine komen. Naar mijne vaste overtuiging komt de tram toch door de straat en ik vind 't jammer van 't geld, dat er aan besteed wordt ik was er daarom tegen." Ik stel daarom voor den brief aan den raad voor kennisgeving aan te nemen. De heer Baijens „de bedoeling is toch zeker dat Mr. Loefl' ook machtiging krijgt namens den raad." De Voorzitter„waarom namens den raad, d. i. niet noodig." De heer Jud. Timmermans Wz.„we wijken af van het besluit van Burg. en Weth., in 't Dag. Bestuur is besloten, den raad voor te stellen, Mr. Loef! ook namens den raad te laten pleiten. Het besluit is trouwens genomen in de vergadering van 10 Juli 1.1. en op dat besluit zal de raad toch niet terugkomen. De heer P. Verwiel „zooals ik de stuk ken begrijp, dan zijn reeds alle bewijzen opgezonden aan den Raad van State, dan vind ik liet onnoodig een gemachtigde te zendenals er nieuwe bewijzen waren gekomen, dan natuurlijk wel, maar nu niet, dat is nutteloos geld wegwerpen. Ik stel voor geen gemachtigde te zeuden en de zaak te laten loopen zooala 't is." De heer Baijens weuscht zijn voorstel om Mr. Loeff ook namens den raad te laten pleiten in omvraag te zien gebracht. De Voorzitter „ik ben het volkomen met den heer P. Verwiel eens dat het geld wegwerpen isde tram komt er tochuitgemaakt wordt alleen wie de publiek-rechterlijke beheerder is en als de raad het is, moeten ze weer met een ver zoek bij den raad komen. Daar beide voorstellen elkander juist tegenhangen, is het 't zelfde welk in om vraag wordt gebracht en daar»in 't voorstel van den heer Baijens." De heer Jud. Timmermans Wz.„het is niet 't. voorstel van den heer Baijens, maar van Burg. en Weth. De Voorzitterik meende dat in 't Dag. Best. gezegd was, voor te stellen, niet te machtigen namens den raad." De heer Verwiel; „is die machtiging tnet onbeperkt crediet." De Voorzitter„ja." Daarna wordt 't voorstel om ook Mr. Loeff namens den raad machtiging te ver- leenen, aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor de heerenGragtmans, Hoffmans, Baijens, Jnd. Timmermans Wz., Van Dooren, Mombers, Quirijns en Mulders. Tegen de heeren Timmermans van Tu renhout en P. Verwiel. De Voorzitter„verlangt nog een van de heeren 't woord... (Niemand.) De Voorzitter: „naar aanleiding van 't geen in den katsten tijd met den gemeente architect is voorgevallen, hebben B. en W. en ik persoonlijk hem herhaaldelijk aange maand de aan de gemeente verschuldigde f 140 te betalen. Ik heb hem bij mij laten komen, omdat ik begreep, het hem te doen was 1/8 jaar te laten verloopen, daar er dan een nieuwe dienst was, en het dan niet meer op hem te verhalen zou zijn en hij dan niet be hoefde te betalen. Ik heb hem zijn mandaten ter Imnd ge steld, om bij den ontvanger te gaan afre kenen en die f140 te laten staan. Daar zulks niet door hem geschiedde, stelde ik hem als uiterste termijn, om het geld bij mij of bij den ontvanger te brengen gisteren (Donderdag). Ik heb hem gisteren 4 maal een boodschap gezonden, er kwam niets. Vanmorgen heb ik hem laten roepen, om nog voor deze raadsvergadering, de zaak in 't reine te brengen maar hij is weer niet gekomen. Daar is niets aan te doen, de raad heeft het besluit genomen en het moet worden uitgevoerd. Ik wenschte een en ander maar een» mee Ie deelen anders zullen andere maatregelen genomen moeten worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Veel oorlogsnieuws is er niet. Alleen moe ten we 't treuiige feit mee eelen, da: van Amerika ook al niets te verwachten is in dezen oorlog, wat blijkt uit het volgende In hüD gesprek met staatssecretaris Hay beklaagden de Boerenafgevaardigden er zich over, dat er uit Amerika paarden, muilen en proviand naar Zuid—Afrika worden verzouden. Hay behandelde in zijn antwoord de kwestie uitvoerig. Hij haalde gezaghebbende mannen en voorbeelden aan, die afdoende uitmaakten, dat er in de Vereeuigde Staten geen gezag was, dat den Ameiikaanschen landbouwers, kon beletten zijn voortbrengselen of den fok ker zijn beesteo te zenden waarheen ter we— j reld hij wil. Hay beweerde, dat de houding der regeering ten opzichte van Zuid—Afrika strikt onzijdig is geweest en zij niets gedaan had om de verscheping van benoodigheden (commodities) voor de Boeren te verhinderen. De Morning Post verneemt uit Washington, dd. 5 Maart.- De Boeren diplomaten hebben een formeel verzoek gedaan, dat de Vcrce— nigde Staten in den oorlor in Zuid—Afrika tusschenbeide mochten komen. Hay verzocht hun niet, hun verzoekschrift ter overweging achter te laten, gelijk gewoonlijk bij een verzoek aan de regeering gebeurt, maar ant woordde dadelijk afwijzend. Toen de afge vaardigden hun voornemen toonden om de zaak breedvoerig ue behandelen, zeide Hay, dat de Amerikaansche regeering de zaak niet overwegen wilde en gaf hun beleefd hun af scheid. Toch loopen er weer nieuwe vredergeruch ten. De Matiu maakt onder alle voorbehoud het volgende telegram uit Londen openbaar: In de ministericele kringen beweerde men gisteravond, dat de Engels-he re peering een voorstel heeft ontvangen om de vrc leson— derhandelingen te openen. Dat voorstel kwam niet meer uit den Haag, maar van de oor logvoerenden zelf. In een offtcieuse sameu— komst van eenige leden van het kabinet zou het voorstel gisterenmiddag behandeld zijn. Nu nog iets van 't oorlogsterrein op zich zelve Volgens officieele opgaaf van het departe ment van oorlog te Londen zijn sedert het begin van den oorlog tot 28 Februari 1.1. aan Engelsche zijde in Zuid—Afrika in het geheel gesneuveld aan wonden, ziekten of door ongelukken om het leven gekomen 994 officieren en 19.429 minderen. In het geheel nam de sterkte van het Britsche leger in Zuid—Afrika af met 1002 officieren en 24.960 minderen. Iu Februari 1.1. nam de sterkte van Kit chener's leger af met 3122 man, onder wie 144 officieren. Gesneuveld zijn 16 officieren en 115 man, aan verwondingen gestorven 7 officieren en 33 man, aan ziekte bezweken 18 officieten en 507 man, vertnist worden 18 man en als invaliden zijn naar Engeland teruggekeerd 101 officieren en 2266 maD. De correspondent van de Daily Mail te Pretoria zegt in een brief van den 2en Fe bruari Alle voordeelen (Me wij de laatste paar maaoden behaald hebben overwegende, moet ik bekennen, dat ik geen reden zie waarom de oorlog niet het volgende jaar om dezen tijd nog zoo lustig als ooit voortduren zou en onze troepen nog in het N. van Transvaal aan het vechten zouden ziju. Dezer dagen is deliussische gezant, vorst Ouroussof, op het Elysée den president der Republiek komen overhandigen een eigen handig schrijven van den ezaar, tot beves tiging ven diens voorloopige uitnoodiging aan het adres den president, tot een bezoek aan Rusland. De tijd wordt den president ter keuza gelaten, doch 't zal in Mei ge beuren, tusschen 15 en 20, en waarschijn lijk vindt de aankomst plaats te Kroonstad 16 Mei. BERLIJN, 7 Maart. De Frankfurter Zeitung heeft uit New-York bericht ontvangen, dat de Manitoba-Hudsonbaai-maatschappij uit de noordelijke factory Bhurchill, bericht heeft gekregen dat een stam wilde Eskimo's drie mannen, die in een grooten kajak of in booten door de lucht kwamen, doormiddel van pijl en boog gedood hebben. Het bericht schijnt betrekking te hebben op André en in zekere mate betrouwbaar te zijn, daar de factory een vrijwel tot bijzon derheden af lalend rapport zend over de uit rusting van den luchtballon en ook bericht, dat de wilde Eskimo-stam, door personen van den factory bezocht, messen, tabak en patronen had, welke de Eskimo's evenwel niet wilden afstaan. Zekere Alavantitch heeft op zijn eigen handje een staats greep getracht, maar die natuurlijk is mislukt. Met vier mau in 't geheel als gevolg en aanhang, heeft Alavantitch van Eosnë uit een landing uitgevoerd op Servischen bodem bij Schabatz, gekleed als Servisch generaal. In deze vermomming gebood hij de grens wachters hem te volgen ei, zoo, met een man of wat meer achter zijn hielen, toog hij direct naar het gemeentehuis, dit tevens dienst doet als kazerne voor de gendarmerie. Daar hield hij de gebruikelijke preten- dententoespraak tot de verbouwereerde man schappen, precies als in een operette, tot de kolonel der gendarmes, Nikolilch. Ter plaatse verscheen en de nogal voor de hand liggende vraag deed wat hij eigenlijk was. Alavantitch meende dat zooiets niet ge vraagd mocht worden iaan een aanstaand heerscher en daarom loste hij een scuot op deu onbeschaamden vrager, die licht gewond werd en niet in gebreken bleef op denzelt- den toon te repliceeren, met het oiuniddelijke resultaat, dat Alavantitch op stel en sprong dood was, waarop ziju gevolg «n aanhang in dezelfs geheel in verzekerde bewaring werd gesteld WAALWIJK, 8 Maart 1902. Ecrvel ratslag. Bij Kou. Besl. is o. m. eervol ontslag verleend aan J. A. M. Zijlmans, als 2e lui tenant bij de d d. Schutterij te Waalwijk. Kumcrs van Arbeid voor het Leerlooiers - bedrijf. WERKLIEDEN (2 leden) Niemand gekozen. Herstemming tusschen J. van Daelen te Waalwijk. Leendert Kapteijn M. v. Baardwijk Jac. van Es Besoijen. PATROONS. Niemand gekozen. Herstemming tusschen P. van Loon te Waalwijk. Jac. Gragtmans J. B. Timmermans v. d. Heijden-Wakkers O. van Tussenbroek M. van Son Waspik. Gerrit Rubbens Besoijen. W. van Hilst Waalwijk, van Dooren-de Greeff C. G. Verwiel Besoijen. Verheijden Cttpelle. C. Basters Loonopzand. A. J. Sprangers L. Mombers Waalwijk. W. Hesselman-Spraugers Loonopzand. P. van Woensel F. d' Alleu De herstemming heeft plaats op Woens dag 12 Maart. VERGADERING van de Langstraatschu Administratieve Ver- eeniging, gevestigd te Waalwijk, te houden aldaar in het Hotel Verwiel, op Zaterdag 22 Maart a. s. des namiddags ten 21/8 uur. Punten van behandeling 1. Verordening- op het bakken en verkoopen van brood. (Zie de door de commissie ontworpen verordening). 2. Het stembureau, zittende Voor eene verkiezing voor leden van de Ka mer van Arbeid, heeft recht op verver- schingen, terwijl volgens art. 50 van het K. B. van 6 Jan. 1898 (Stbl. no. 20) het laatstbenoemde lid onverwijld het proces-verbaal enz. moet overbrengen naar het hoofdstembureau. Kunnen B. en W. nu de betaling weigeren van de uitgaven voor die ver- verschingen alsmede ook van een rijtuig, wanneer die bestellingen zijn gedaan zonder eenig medeweten van B. en W. (Inleider: de Heer Baron van Heec- KEREN.) 3. Wanneer een geneeskundige wei gert op de verklaringen van dood- schouw de nummers te plaatsen voor komende op de nomenclatuur der doodsoorzaken en als oorzaak van den dood opgeeft eene benaming niet in die nomenclatuur voorkomende, wat dient dan te geschieden (Inleider: de Heer Van Deursen.) 4. Is het geoorloofd in het uittreksel van huw-alkondigingen, dat aan de deur van het Gemeentehuis wordt aangeplakt, de getallen in cijfers te plaatsen (Inleiderde Heer Van Liempt.) 5. Is de Burgemeester bevoegd de vergaderingen der commissie tot wering van schoolverzuim bij te wonen zonder lid dier commissie te zijn (Inleiderde Heer Hendrikx.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5