HINNENLAND. Overdreven vrees voor chloor bij het gebruik der Stassfürtsche Ka- lizouten. De la Rey. uitputting van de munitie, overgegeven had kwam de la Rey aangereden. Hij behandeld Lord Methuen met alle onderscheiding en hoffelijkheid. Hij beval hem naar Klerksdorp terug te brengen, onder hoede van rijn eigen neef en begeleid door kolonel Townsend's eersten officier van gezondheid. Vele burgers verzette zich met bitterheid tegen de vrijlating en een troep werd uitgezonden om Methuen terug te brengen, hetgeen gebeurde; de la Rey bleef er echter bij, dat Methuen uitge leverd zou worden en, de tegenwerpingen van zijn burgen ten spijt, stelde hij twee van zijn eigeD wagens ter beschikking van Methuen, die hedenochtend hier aankwam In de geheele zaak heeft de la Rey groote goedheid en meuschlievendheid getoond. In een later telegram zegt de correspon dent, dat de la Rey's goedheid niet auders is dan wat officieren en manschappen, die tegen hem gevochten hebben, van hem ver wachtten. Ofschoon hij een schitterend krijgs man en een geboren aanvoerder is, volvoert hij zijn taak zonder bitterheid en haat tegen Engelschen. Hij onderdrukt roet krachtige hand buitensporigheden van zijn burgers. Na het gevecht, waarin Von Donop's konvooi genomen werd, gaf de la Rey een plunde raar met de sjambok en berispte commandant Liebenberg over de lafhartigheid en vrees achtigheid van zijn burgers. Na Tweebosch stond hij Methuen toe aan zijn vrouw te seinen. In heel zijn gedrag spreidde hij al de ouderwetsche ridderlijkheid ten tooD, die zijn hugenooten—voorouders kenmerkte. Aan de Daily Mail werd den 26slen Fe bruari uit Kaapstad gemeld De voorgenomen krijgsverrichtingen tegen de rebellen in het noordwestelijke gedeelte van de Kaapkolonie zijn aanmerkelijk vertraagd doordeongelukkeu die onlangs zijn overkomen aan twee kon vooien die bezig waren met enkele garni zoensplaatsen in die streek van voorraden te voorzien. De vijand is tusschen 1500 en 2500 man sterk en staat onder opperbevel van Mariiz. Onder hen zijn de beste vee htende Boeren die nog te velde staan. In de laatste weken, zegt de correspondent, hebben de Boeren hun roerigheid op verschillende plaat sen hernieuwd. Nadat er te Ladysmith bericht was ontvan gen dat een afdeellng van 60 Boeren de be: gen over was gekomen, isx yeomanry in de richting van Enneradale op hun vervolging uitgetrokken. Uit het kamp bij Station Kopjes in den Oranje—Vrijstraat komt het volgend tele gram, dat daar reeds Dinsdag werd ver— zondeu, maar niet eerder aankwam, of. maar liever niet tegelijk met Methuens ne derlaag moest worden gepubliceerd. Want al is deze pil niet zoo bitter, een beetje zuur is ze toch wel. Kitcheners's groote drijfjachten zijn van daag geöindigd. He: operatieterrein was opnieuw de ruimte, die omsloten wordt door de blokhuizenlinien Heilbron—Frank fort LindleyBethlehem—Harrismith. De beweging was feitelijk dezelfde als bij d eerste drijfjacht. Er waren echter bij de tegenwoordige operaties verscheiden bezwa ren, daar de Boeren veiontrust waren door de twee laatste drijfjachten. In den nacht van 9 Maart was er een komplete linie ge vormd vau Lindley naar Frankfort, voor grootste deel langs de Liebenbergvlei, en volgens de meest betrouwbare inlichtingen waren de Wet en Steijn ingesloten. De Boeren beproefden in den nacht van den 6den en den 8steu Maart vruchteloos door de Engelsche liiiien ie breken eD trokkeu terug onder een zwaar vuur van de bereden infanterie. Op den 9 Maart rukte de helft van Rimiugton's macht voor de Engelsche linie uit naar de beddiDg van de Rhenos— terrivier, bij de samenvloeiing van deze met de Elandsspruit, met het doel de Boe ren te beletten een vereenigdeu aanval te doen. De geheele Engelsche linie rukte op den lOden voorwaarts. Vele Boeren slaag den er in door de westelijke hoofdlinie te sluipen en zelfs nog voor de kolonnes zich tot een lijn gevormd hadden voor deze drijfjacht, brak de Wet, het gevaar besef fende, door de voornaamste linie heeü voor dat deze was versterkt. Nu lijkt het terrein, waar dit heeft plaats gehad wel ongeveer hetzelfde te zijn. als waar de „drijfjacht* plaats vond. waarbij Mentz ontïuapte. En dan ligt de veronderstelling voor de hand; dat de outsnapping van dien onbe kenden aanvoerder een minder beteeke— nend feit moest dienen als langzame voorbereiding voor de erkenning der waar heid, dat De Wet en Steyn weer uit den strik gekomen zijn, door Kitchener ge spannen. Dat De Wet doorbrak voordat de linie geformeerd was, is onzin de drijfjacht be gon natuurlijk niet, voordat alle zijden be hoorlijk waren versterkt. Dat hij doorbrak is echter een feit. En de eerste regel van telegram geeft Kitchener's gemoedsstemming voldoende weer. Hij houdt er nu maar mee op. Nog belangrijker dan dit feit echter lijkt ons hetgeen met slechts enkele woorden 'en dan nog niet officieel wordt gemeld. Uit Pietermaritzburg verneemt de „Daily Mail" n. dat een kleine Boerencommando, door een der passen van de Drakensbergen heeugebroken, op eene hoeve aan de Bo— ven-Toegela gekampeerd heeft, en vervol gens naar Eunersdale is c pgerukt. Natalsche politie en yeomanry zitten de Boeren ach terna. Zoo noodig zullen ook karabiniers uit Ladysmith uitrukken. Er is wel reden om hierover kort te zijn, maar lang zal 't nu zeker toch niet meer duren, of er verschijut in de bladen een aparte rnbriek van oorlogs nieuws„De in val in Natale. Want dat is het, en zoo ernstig, dat al lerlei korpsen reeds worden gemobiliseerd. Goed zoo. Nu De la Rey, door zijn beide overwin ningen bij Klerksdorp en bij Twéebosch, de aandacht weder op zich gevestigd heeft, zal het veleD wellicht aangenaam zijn, aan eenige bijzoni erheden omtrent zijn persoon te wor den herinnerd. Wij ontleenen er daarom enkele aan een schets, aan hem gewijd. De la Rey, in de wandeling door de Boeren >Oom KoosM| genoemd, is uit het Lichten— burgsche afkomstig welk district hij iu den eersten Volksraad vertegenwoordigde. De bestuursmaatregelen van president Kruger onderwierp hij in den raad dikwijls aan een scherpe critic k, hoewel hij voor Oom Paul als verlicht staatsman den hoogsten eerbied had. Hij is een zeer hartstochtelijk man en die hartstochtelijkheid kwant iu 's lands verga derzaal soms tot een uitbarsting, Van mid- derbare gestalte heeft hij"een zware», zwar ten baard, donkere oogen, een sterk gebogen neus, die hem Oostersch voorkomen geeft en eeu donkere gelaatskleur. Lang niet rustig van aaid, laat hij zich toch niet niet gauw tot overijlde handelingen overhalen. Maar driftig is hij welwee den lafaard, die het hazenpad poogt te kiezen Zonder genade ranselt Oom Koos hem met zijn patroongor del af. Zijn manschappeu zijn zóó bang voor hem, dal geen huuuer het waagt zich tegen zijn bevelen te verzetteu. In de eerste maanden van den oorlog diende De la Rey onder de bevelen van Cronjé, dien hij steeds als Boerenaanvoerder par excellence had beschouwd. Toen hij hem bij Modderrivier en bij Magersfontein aan het werk had gezien, kwam hij echter dat idee terug. Hij was den Bóeren- bevelhebber, die in het begin van den oorlog den eersten slag sloeg. Het veroveren van den Brivschen gepantserden treiu bij Kraai pan (de plaats, waar eenige dagen geledeu de vluchtelingen van Methuen's leger zijn aangekomeu) op 12 October 1899. was zijn werk. Telkens, wanneer de zaken ergens dreigden mis te loopen, werd de la Rey er heen gezouden. Hij nam deel aan de slagen bij Rooilaagte (25 November 1890), bij Modderrivier en bij Magersfontein. In den krijgsraad had hij het telkens met Cronjé te kwaad, wiens al te primitieve taktiek en vasthoudenheid aan zeker eigenaardige ideeen De la Rey in het geheel niet aanstonden. Na den slag bij Magersfontein werd De Rey naar Colensberg gezonden, om de militaire positie, die generaal Schoemau ver korven had, V. redden Weldra wist hij al de reeds verloren stellingen terug te winnen. Toen Cronjé bij Paardenberg omsingeld was, ontving De la Rey het bevel, hem te hulp te snellen. Voor hij echter ter plaatse aan gekomen was, had Cronjé zich reeds over gegeven. Na dien tijd heeft De la Rey een poos samengewerkt met De Wet. Hoewel hun troepen in die dagen erg gedemoraliseerd waren, gelukte het hun toch, den lOden Maart 1900 generaal French bij Abrahams- kraal tegen te houden en hem zware ver liezen toe te brengen. Later heeft hij het bevel in oostelijk Tr'ansvaal op zich genomen, waar hij geheel zelfstandig optreedt. Het waren zijn mat.schappen, die den Engelsche» bij Vlak fontein zulk een gevoeligen slag toe brachten, en Kekewich en Vou Donop hebben reeds met zijn krachtigen arm kennis gemaakt. Zijn burgers boezemt hij het grootste ver trouwen iu. Meer dan wien ook gelukt het hem, ziju manschappen moed in te boezemen en dit wel voornamelijk dank zij der be slistheid en den scherpen blik, waarmede hij den toestand overziet. Bij Modderrivier werd hij met 1600 man door de Engelschen omsin geld. Maar laug voordat de Engelschen het cordou konden sluiten, was hij weder vrij. Zijn bevelen zijn zoo kort, dat zij voor anderen dan voor Boeren onuitvoer baar zouden zijn. Maar hij weet zeer goed, tot wien hij spreekt en dat hij wien die bevelen gelden, ze uitvoeren kan. Hij houdt veel van doortasteude maat regelen en zoo hij er niet gauw toe overgaat een stormaanval te bevelen, is het omdat hij hij hetzelfde doel met andere middelen denkt te kunnen bereiken, die minder menschen levens zouden kosten. Bij de gevechten van Klerksdorp en Twee bosch heeft De la Rey echter wel degelijk laten stormen. Engelschen erkennen zelf, dat de stormaanval der Boeren zoo hevig was, dat het onmogelijk was er weerstand aan te bieden. Het inleggeld is zeer laag gesteld nl. 10 cent de 10 stooten. Wij twijfelen clan ook niet of de heer Gerris zal veel succes heb- infcgnesium en chloornatrium. Vooreerst moet ik opmerken, dat alle zouten van chloorzuur, dus alle drie genoemde stoffen in water oplosbaar zijn en wel zeer geraak- I ben met dit coucours, wat wij hem gaarne kelijk oplosbaar. Warneer, zooals bij ons I toewenichen. Velen zullen een kaasje wagen te lande, de bodem in het najaar en in het voorjaar zeer vochtig is, ja somtijds zelfs overtollig water bevat, dan zullen de chloor- zouten aanstonds oplossen. Vooral na sneeuw en regen, zijn ze aanstonds in het bodem water opgenomen. Voor zoover zij niet als zoodanig naar den ondergrond zinken, ge beurt er wat anders mede. De chloorzure zouten komen in aanraking met kalk, ont leden zich en de chloor verbindt zich met de kalk om een nieuw zout te vormen, chloorkalk, dat in de hoogste mate oplos - baar is en door deD grond niet in de min ste mate zelfs wordt vastgehouden. In onze bodems, waarin tegenwoordig zonder uit zondering kalk gevonden wordt, is de ge legenheid tot vorming van dit laatste zout in overvloed aanwezig. Aldus verdwijnt het chloor zeer spoedig uit de bouwvoor. Ook proefondervindelijk is aangetoond, dat het chloor van de. Stassftirter Kalisou- ten niet den geringsten schadelijken invloed uitoefende. Die proef beschrijf ik een vol genden keer. naar die schoone prijzen. Voetbalclub „Prins Hendrik." Naar men ons mededeelt, is onze jeug dige voetbalclub „Prins Hendrik" reeds door eene zustervereeniging te'» Bosch uitge- noodigd ->p een aldaar te houden wedstrijd. Er zal waarschijnlijk met het oog op het nog zoo kort bestaan, geen gevolg aan de uituoodiging worden gegeven. Ingerekend. Eenige vischkooplui, die waarschijnlijk goede zaken hadden gemaakt, waren Dins dagmorgen al vroeg een beetje boven thee. Een hunner vooral had wat heel diep in 't glaasje gekeken en werd daardoor min of meer lastig. Hij werd daarom door de politie ingerekend en kon zoodoende op zijn gemak uitslapen en later per hondenkar, die bij de politie was gestationneerd, huis waarts keeren. la WAALWIJK, 19 Maart 1902. Benoeming. Bij de familie hier te lande is Zondag 1.1. telegrafisch bericht ontvangen, van de be noeming van den heer Johan van Eupen, die onlangs een jaar verlof in Nederland doorbracht, tot directeur dor Hoofdenschool te Probolingo (Java). Inlijving Nat. Militie. Gisterenmorgen had alhier de inlijving plaats van de miliciens uit de verschillende gemeenten, reeds vroeger in ons blad ge noemd. Het zou ons te ver voeren van iedere gemeente indeeling bij korps en gar nizoen mee te deelen. Opvallend was het dat, vergeleken bij andere jaren, zoo talrijken werden ingedeeld bij de zee-militie en huzaren. De indeeling voor Waalwijk is nog niet in ons bezit, wij deelen die later mede. BESOIJEN. 1. Jacobus Antonius de Bakker, 8e Reg. Vesting-artillerie, Gorinchem. 2. Willem Treffers, 6e Reg. Infanterie Geertruidenbcrg. 3. Cornelis Johannes Kuijsten, 2 Reg. Infanterie 's-Bosch. BAARDWIJK. 1. Wilhelmus Baijens Bz., 2e Reg. In fanterie te Nijmegen. 2. Wilhelmus van Drunen, 2e lieg. Huzaren Venloo. 3. Bernardus van Schijndel, 6e Reg. Infanterie Geertruidenberg. 4. Hubertus Vissers, 6e Reg/Intanterie Geertruidenberg. Indien W. van Drunen alsnog wordt afgekeurd, dan gaat H. Vissers naar liet 2e Reg. Huzaren. Er deed zich Dinsdagmorgen het ge val voor, dat twee broeders uit Waspik te zamen werden ingelijfd. Een werd in gedeeld naar Dordrecht de ander naar Haarlem. Men meent dat een hunner nog naar huis zal komen. Verder werd een doofstomme meteen oog, voor den dienst bij de veld-artillerie aangewezen. Hij bad, naar men ons mede deelt geen reclames ingediend en was niet op de keuringen geweest. Hij wilde persé soldaat worden, een echt vaderlander dus. Heldendaad. In den nacht van Zaterdag op Zondag ten ongeveer 1 uur bemerkte Adr. de Rooij een gebrekkig man, die met zijne zuster en eene dienstbode te Vlijmen samenwoonde dat zijn huis in lichte laaie stond. Hij wekte terstond zijne zuster en dienstbode en toen vluchtte men 't huis uit zonder iets te kunnen redden, want 't gebouw stond reeds op instorten. Maar zijne zuster had het huis niet meer kunnen verlaten. Na de buren gewekt te hebben, kwam de arme man tot de over tuiging, dat zijne zuster ziek nog in 't huis moest bevinden en schreiend riep de man Het is tegenwoordig onder de eenigszius ontwikkelde boeren van vrij algemeene be kendheid, dat Kali een der noodzakelijke plantenvoedingsstoffen is, die, als zij niet in den bodem aanwezig is, er moet worden ingebracht. Doch met die wetenschap heeft de landbouwer iets auders gekregen, een zekere vrees voor de chloorverbindingen, die zich in de Kalizouten bevinden. Men heeft heeft het zoo hooren zeggen, en zonder dat men zelf er nu juist ervaring van heeft, praat men alkander op dat gebied nog al eens qa. En zoo is het praatje in de wereld gekomen, over die vreeselijke chloorverbiu- lingen, die zoo schadelijk zouden werken op den bodem en de gewassenen zoo kan men langzamerhand spreken over een al. e- meen verspreide vrees voor de chloorver- jindiugen der Kalizouten. Het was om de vrees eenigszius te temperen, dat ik heden dit stuk schrijf. Inderdaad is het waar, dat er in de meeste Kalizouten chloorverbin dingen zijn, in sommige zelfs een belangrijke toeveelheid. Laat ons eens nagaan, wat er met die chloorverbindingen gebeurt, wanneer ze in den bodem komen. De chloorverbindingen, die in de Kali zouten voorkomen, zijn chloorkalium, chloor- Bezoek aan den Maasmond. Maandagavond arriveerden in het hotel #de Twee Kolommen* alhier, een ingenieur met een drietal zijner leerlingen. Heden (Dinsdag) brachten zij een bezoek aan de werken v/d Nieuwen Maasmond, voornamelijk de sluiswerken onder Doeveren. Stierenkeuring. Er waren Maandag 1.1. voor de keuring aangevoerd 10 springstieien. De voorzitter der keurings-commissie deelde mede dat de aangevoerde stieren over 't algemeen slecht waren en dat de com missie er in beginsel uiet over eens was al dan niet prijzen uit te loven. Besloten werd echter om den len prijs f40 toe te kennen aan den stier van C. Pulles te Baardwijk met 49 punten. En den 2en prijs, f 30 toe te kennen aan den stier van W. Langerwerf te Waspik met 44*/s punten en als reserve aan te wijzen den stier van J. Bataille te Drunen met 42Y, punten. Concours. De heer A. Gerris-Simons alhier heeft een concours georganiseerd op het ^Vlot* of z.g. barak. Dat is voor ons Waalwijkers iel» geheel nieuws, naar wij meenen, werd voorheen nog niet dergelijk concours ge geven. Het is een zeer aardig spel en heeft dat voor, dat er door iedereen met kans op succes kan worden deelgenomen. Drie prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Ie. prijs - een prachtige nikkelen papa gaaien-kooi mat papagaai. 2e. prijs - een eerste klasse Pfaff-naaima- chine. 3e, prijs - een prachtige regulateur. om hulp, doch niemand van de talrijke mannen bij den brand tegenwoordig waagde zich nog in 't brandende perceel. Maar toen kwam de trouwe dienstbode Drika Moonen naar voren en hoorende wat het geval was snelde zij onder den kreet „ik zal haar redden,* ik offer mijn leven voor haar* 't brandende huis in, met handen en voelen de vuur-massa voor zich weg slaand en zij vond de oude vrouw nog levend en smaakte het groote geluk haar, slechts met eenige lichte brandwonden, te redden. Nauwelijks bevonden beiden zich op straat of met donderend gekraak stortte het huis in. Een schitterende heldendaad, een zeldzaam voorbeeld van moed eener vrouw werd hier gegeven en wij brengen de moedige dienst bode hier openlijk hulde en hopen dat zij ruimschoots zal worden schadeloos gesteld, voor het door haar bij dit ongeval vermiste- Van haar ook zijn alle kleederen, goud enz. verloren geraakt. Alles, waaronder een paar koeien, een hokkeling, kalf, werd een prooi der vlammen. Een en ander wus slechts laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. (Jit 't Laad van Altena. De handel in hooi is gedurende de laat ste dagen vlug. Naar soorten voor de pers is veel vraag. Ook toemaat is voor expor- tatie, verpakt, goed gezocht en geldt f 1 U.50 t 12, terwijl fouragehooi wordt verkocht tegen f9 f 12. Prima soort hooi geldt f 17 f 17.50 en 2e qual. voor de pers f 18 f 15; wit stroo f 13 - f 13 50 en geel dito f 11 f 11.50, alles per 500 K. G. In aardappelen gaat momenteel niet veel om, de verkoop en omzet bepalen zich al leen tot de blauwe. Export-varkens zijn prijshoudend en gaan voor 4042 en vette soort voor 4246 cent per K. G. naar qualiteit. Mr. A. F. Vos de Wael. f Een verdienstelijk man, die jaren lang zijne talenten wijdde aan de openbare zaak en de katholieke belangen, is te Zwolle overleden mr. A. F. Vos de Wael. In 1871 werd hij lid der Eerste Kamer voor de provincie Noordbrabant en bleef als zoodanig tot September 1883 werkzaam toen hij veor het hoofddistrict Den Bosch tot lid der Tweede Kamer gekozen werd. Tot 1888, de outbinding der Tweede Ka mer, had hij voor Den Bosch zitting. Daarna werd hij voor het kiesdistrict Waalwijk tot lid der Tweede Kamer gekozen. In 1891, bij den toen ontstanen strijd in de katholieke partij over de legerwet, moest hij zijn zetel prijs geven en werd hij vervangen door den heer Mutsaers. Een drietal jaren later koos Enschedé hem voor de Tweede Kamer en had hij daarvoor zitting tot 1897. Sedert hield hij zich buiten de politieke beweging. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver liet Maandagochtend, vergezeld van zijn adjudant kapitein jhr. Van Suchtelen, van de Haare de Residentie om over Haarlem en Uitgeest naar Hoorn te gam, waar Z. K. H. het Rijkslandbouwproefstation wenschte te bezichtigen en tevens andere merkwaar digheden in oogenschouw nam. Voor het vertrek van den treiu, waar mede Z. K. H. Prins Hendrik naar Hoorn vertrok, onderhield de Prins zich eenige oogenblikken met den dir.-gen. van Land bouw, den heer Lovink, die in de coupé van den Prins plaats nam. Te 10,52 door den burgemeester, den heer Zimmerman, aan het station ontvangen, reed de Prins per rijtuig naar het raadhuis waar de raadzaal werd bezichtigd en de schilderijen voorstellende de nederlaag van admiraal Bossu en zijn gevangenneming te Hoorn, fa-nevens een beker van Bossu en eenige schutters!ukken. Daarna werd bet Museum van Westfries land bezichtigd, terwijl op het Plein een oogenblik werd stilgehouden vóór het stand beeld van Pieterszoon Loen. Vervolgens reed men naar de haven en vandaar langs de Bossuhuisjes. Het dejeuner werd door Z. K. H. ten huize van den burgemeester gebruikt. Tegen kwart voor één ging de Prins naar het Proefstation, waar Hij bleef tot aan het tiur van vertrek, en overal dc grootste oelangstelling intoonde. Katholieke Kamerclub. De katholieken kamerclub ontving het volgende antwoord op haar adres van hulde den Paus brief, dien de Katholieke Kamerleden in Nederland onlangs door U den Heiligen Vader hebben doen ter hand stellen, heeft het hart van den Paus met buitengemeeu groote vreugde vervuld. Zijne Heiligheid weet hoezeer Gij en Uwe ambtgenooten trouw pleegt jegens Zijn persoon en den Apostolischen Stoel. Uw gelukwensch heeft Hij daarom met groote vreugde aanvaard, en gaarne gebruikt Hij deze gelegenheid om aan U den wel verdienden lof te brengen Om U van Zij ne Hoogpriesterlijke welwillendheid teven» een bewijs te geven, geeft Hij aan U en aan de vereerenswaardige mede-onderteeke naren van den brief, van ganscher harle Zijn Apostolischen Zegen. Met de betuiging mijner beste gevoelens blijf ik, Rome, 6 Maart 1902. M. Carainaal RAMPOLLA. Aan Mgr. Dr. SCHAEPMAN, q.q. l)e Tilburgsche moordzaak. Mr. Castendijk, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch, is verleden week tweemaal naar Tilburg geweest, ten einde daar uogma »ls de kerk van 't H. Hart in den Noordhoek en de ouraiddelijxe omgeving van dat gebouw in oogenschouw te nemen en enkele personen te hooren, tengevolge waarvan het aantal voor het hof te dagvaar den getuigen, op 48 bepaald, nog wel met enkelen zal worden vermeerderd. Donderdag, de eerste maal, bevond zich ook mr. baron Speijert van Woerden, officier van justitie bij de rechtbank te Breda, te TilburgZaterdag j.l. zette mr. Castendijk het onderzoek alleen voort. Ondertusschen is het opmerkelijk, dat de houding van de Tilburgers tegenover den verdachte Mutsaers, die er sedert zijn ont slag uit de voorlóopige hechtenis, als voér dien tijd, het schildersvak uitoefent, héél ge woon is. Blijkbaar ziet het publiek in hem niet den dader, althans niet den hoofddader van de verschrikkelijke misdaad en even opmerkelijk mag het heeten, dat die misdaad in Tilburg bijna niet meer wordt besproken, uitban» niet in het openbaar, Een onderzoek als bovenbedoeld zelfs trekt er, naar het schijnt, geen noemenswaardige aandacht. Dc snelste Reis vau Batavia naar Eurepa. Woensdag 1.1. kwam het stoomschip Wil- em I van de Maatsch. Nederland, te Genua aan na een reis van 20 dagen en 23 uren met inbegrip van 12 uren oponthoud te Pa- dang. 't ls een Hollandsch schip dat hier het wereldrecord heeft geslagen. Nog nooit deze reis zoo spoedig volbracht. is ter. Eerste Kaï Bij Kon. Besl. van 17 dezer is tot voor zitter van de Eerste Katner der Staten-Ge- neraal, voor den verderen duur van de zitting, die aangevangen is op den derden Dinsdag in September 1901, benoemd J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoeve aken, lid van die Kamer. De heer Schimmelpenninck behoort, gelijk men weet, tot de antirevolutionuaire partij. Brand. Men seint uit Enschedé Hedennacht omstreeks 2 uur onstond, ver moedelijk in een localiteit boven de oude ververij, in de fabrieksiuriebting der firma Gerhard Jannink Zonen aan den Zuider hagen door onbekende oorzaak een felle brand, waardoor machinekamer, ketelhuis, droogka- mer, apreteerderij en een gedeelte van de ververij totaal werden vernield. Aan de machinerieën, onder welke vele gloednieuwe, is belangrijke schade, terwijl eveneens een groote party stukgoederen werd vernield De koeltoren werd aanmerkelijk beschadigd, en ook de atoommachine. Circa 300 man zijn buiten wetk. Brutale aanranding Woensdagavond kreeg de dienstbode van de familie Van Holland, Huidekoperstraat 21, Amsterdam- die met haar mevrouw alleen thuis was, de boodschap of zij in het Gasthuis wilde komen, daar een harar ver wanten daarheen gebracht was. Aldaar bleek, dat het bericht valsch was en dat men het verzonnen had om de dienstbode te verwijderen, want een oogen blik nadat zij vertrokken was, meldde zielt een man aan, die mijnheer te spreken vroeg. Mevrouw stond hem toe in de gang dien» thuiskomst af te wachten. De man liet een makker binnen. Met hun tweeën wierpen

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2