Nummer 26. Zondag 30 Maart 1902. 25e Jaargang, Tweede Blad. opoe; HFE Briavsa uit het Hoorden De Zuid-Affikaansche Oorlog, Uitvoeringen. Bekendmakingen. Uitslag van een merk waardige proef omtrent het gebruik van Chloor kalium. BINNENLAND. ill Vaststelling der Kiezerslijsten. J AA RMARKTte Waalwijk op Donderdag 3 April a. s. OVERAL V E R K R IJ G B A A R. WAALWIJK. Op Maandag 31 dezer des namiddags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vei maak,van Waalwijk en Besoijen, op de zaal „Musis Sacrum" worden uitgevoerd 1Ossian, Beschnidt. 2. Die Bethende, Diabelli. 3. Doraine salvum fac regi- nam nostram, Giesen. 4. Opwaarts, R. Hol. Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgevonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland worden gelokt ten behoeve van industriöele ondernemingen, terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten af te gaan, öf zelf öf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandschen consul in de streek waar die ondernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzichten tot het bekomen van werk, loonen en huurprijzen der woningen, aldaar. Op uitnoodiging van den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt de aandacht van belang hebbenden hierop gevestigd. Waalwijk, den 28 Maart 1902. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHÜEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het dienstjaar 1902/1903, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23en Maart tot en met den 21en April aanstaande, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter ir.zage zijn nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift ot afdruk ver krijgbaar zijn gesteld. Tot en met den 15en April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeente-bestuur verbetering van de genoemde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, 22 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. V. Waren wij, Hollanders, zoo „feierig* als de Duitsehers, ik zou in navolging dier „grosse Vaterlanders* bij dit lustrum- getal vijf een „fuiftoon* moeten aanheffen en zoo'n groot aantal pottekens hier moeten drinken, dat ik, gelijk eens de groote Bis marck bij een bezoek aan èene Londensche brouwerij, niet meer op 'eigen beenen kon staan, maar wij, Hollanders zijn flegma- tieker aangelegd en in dit opzicht misschien ook een beetje verstandiger en daarom, wel daarom maar weer heel gewoon op? on zen compositie stoel plaats genomen, om len lezer van „De Echo van het Zuiden* weder te doen genieten van deze, mijne vijfde rhapsodische proeve. Mijn eerste motiv, dat ik voor mijn aan- achtig autitoriuiii wil uitwerken, is Paisch- tentoonstellingen.* Wat zijn dat Ik kan u hierop geen beter antwoord geven dan dat het doel er van in hoofdzaak overeenkomt met hetgeen in Noord-Brabant bedoeld wordt met art. 2 van het Reglement op het houden van Springstieren en de toekenning van bij dragen en premiën ter bevordering van de verbetering van het rundvee. Ik zeg in hoofdzaak en meen dan, dat deze tentoonstel lingen ook dienen ter bevordering van de verbetering van den veestapel, maar dan van den veestapel in zijn geheelen omvang, be halve de paardenfokkerij. Het is dus zoo iets ala cene landbouwtentoonstelling, zooals die een tieutal jaren geleden in Waalwijk is geweest, maar dan op kleinere schaal. Daar verschijnen dan in gala mijnheer os, me vrouw koe (vette en melkkoeien), de jonge dame kalf, mijnheer slier, juffrouw schaap en proletariër varken, benevens landbouw werktuigen en luxe landbouwbenoodigd- heden het genoemde gemengde gezelschap luistert naar de schoone tonen der muziek of geeft zelf een harmonisch concert, terwijl als toeschouwers fungeeren honderden boeren en buitenlui uit den omtrek, die af wisselend hunne volle aandacht schenken aan het hoornmuzick, het hooggestemde dieren-epos of kunne welgevulde glaasjes en glazen. Maar.... alle scherts en beeld spraak ter zijde, deze Paaschtentoonstel- lingen, die jaarlijks in verschillende plaatsen, als Alkmaar, Schagen en Purmerend, ge houden worden en die uitgaan van de re spectieve afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, zijn ware ge beurtenissen vopr de betrokken gemeenten. Ter voorbereiding vormen zich twee com mission, eene, bestaande uit deskundigen, die belangeloos als keurmeesters optreden ter keuring van het op de tentoonstelling ingezonden vee en eene, die zich belast met den aankoop van vee en voorwerpen voor de verloting. Ook deze commissieleden verrichten hunne diensten gratis. Aan elke Paaschtentoonstelling is alzoo eene verloting van vee en voorwerpen verbonden. Hier in Noord-Holland hebben we er elk jaar tegen Pascben drie in de reeds bovenge noemde plaatsen. De opbrengst der verkochte loten (elk lot 50 cent wordt geheel besteed ten bate der verloting, zoodat deze verloting er dan eens eene is, waarbij van geen winstbejag sprake kan zijn. Zij dient alleen tot meer deren luister der tentoonstelling. Eigen aardige feiten doen zich hier wel eens bij voorzoo is het wel gebeurd, dat een landbouwer, die zijn tentoongestelde koe, stier, schaap of varken aan de verlotings commissie verkocht had, ditzelfde dier bij de verloting weer terugwon. Voorwaar, een aardig buitenkansjeWat zegt u, ezer-landbouwer, zou zoo iets ook voor Noord-Brabant geschikt zijn? Naar be voeg - der monden dan ik, beweren, werken deze Paaschtentoonstellingen zeer goed, altreden zij feitelijk dan niet in de plaats van de gewone provinciale keuringen, w*nt ook die hebben we hier in Noord-Holland. De toestand is hier dus wel bijna het zelfde als in Noord-Brabant, waar ook naast de provinciale keuiringen landbouw tentoonstellingen gehouden wordenhet verschil bestaat echter in de regeling en dat deze Paaschtentoonstellingen geregeld jaarlijks in dezelfde gemeenten en dus voor dezelfde streek terugkeeren en zoodoende de animo en den gezonden ouderlingen na ijver der landbouwers warm houden. Mijn tweede motiv is, naar ik mij vlei, voor de lezers in 't algemeen aantrekkelijker. Het is bloemrijk en vol van zwevend lente genot Het heet (o, prozaische, Holland sche taal„Bloembollen.*' U kent ze toch, waarde lezer Die gele, uiachtige bollen, waaruit de schoone crocussen, hyacinten en tulpen in allerlei levendige ideuren ontkie men. Komt nu met P:ischen of eeu week later, zoo uwe beurs het toelaat, naar Haar lem, die hoog beroemde en bloemrijke stad, de bloemenstad bij uitne mendheid. U zult dan bij alle historische herinneringen, die het oude Haarlem in u zal opwekken, een natuurgenot smaken, zoo. rein, zoo heerlijk, zoo vol lente-aroma, dstt ge u met moeite van deze bekoorlijke streek zult losrukken. Immers, dan zijn alle bollenvelden ontdekt, zooals men dat noemt en men wil daarmede zeggen, dat het riet, dat ter beschutting tegen wintervorst en stormen op de bedden is gelegd, is weggenomen. Dan staan de crocussen, die lieve voorboden der lente, in vollen bloei, dan hebben de italpen hunne gastvrije kelken geopend voor vlinder en bij dan zenden de schoone hyacinten hunne heerlijkste geuren als Goden-wierook in de opslorpende luchtdau is do streek tusschen Uitgeest (bij Alkmaar) en Oogstgeest (bij Leiden), op eene lengte van ougeveer 10 uren, in bruidsgewaad, om zeldzame samentreffing hunnen Schepper in 't schoonste Paaschkleed te begroeten, te be jubelen en te vereeren. Ja, Haarlem heet dan met het volste recht de bloemenstad, want het is het middelpunt van deze beroemd heid van ons land. Geen rijk, dat op zoo iets kan bogen Men heeft het wel eens bc proeft, ook zoo'n bloemenparadijs van bloei ende bloembollen aan tc leggen, b.v. iu A- raerika, maar het is totaal mislukt. Allee» de z.g. geestgronden, die wij hierinKenne merland, hebben, zijn voor deze cultuur ge schikt. Gaat dus daarheen Nederlanders Gij smaakt reiner, rustiger, verheffender na tuurgenot dan op al uwe buitenlandsche reizen. Daar hebt ge Hollands paradijs, d:>ar viert gij Pasehen. daar wordt de beminnaar van klassieke mythen en legenden herinnerd aan den tijd, toen hij nog met spannende weetgierigheid luisterde naar het verhaal van den prins Hyacinthus uit de oudheid. Uit diens bloed, door liefdenijd geplengd, is im mers volgens 't mythisch verhaal de schoone bloem voortgekomen, die de moederbloein werd van alle hyacinten, die thans in Haar lems omstreken ons oog verrukken. Als wij deze schoone bloemen zien, kunnen wij het ten deele begrijpen, hoe onze voorouders hiermede zoo n dwazen windhandel konden drijven. Als wij maar genoeg. Kom, wie kan, en oordeele zelf, of ik te veel ge- gezegd heb en te enthusiatisch ben. En nu, om dezen keer eens de volksleer „alle goeie dingen in drieën*, te huldigen, nog een derde kort motiv als'slotaccoord Wij, Kennemerlanders, zullen zoowaarlijk bezoek ontvangen van niemand meer of minder dan van Z. H. den Prins der Ne derlanden, H. M.'s hoogstderzelven gemaal. Prins Hendrik is wel al even in deze streek geweest, n.l. in Alkmaar bi; zijne door reis naar Hoorn, maar nu komt hij uitslui tend een bezoek brengen aan een Kennemer- lander plaatst n.l. Egraond aan Zee, waar de welbekende Prins Hendrikstichting staat, welke 2 inrichting de hooge eer geniet van het beschermheerschap van Z. H. Het hooge bezoek zal, naar verluidt, plaats hebben op 17 Juli; tijd genoeg dus voor de Egmonders, om eene waardige ontvangst van den Prins voor te bereiden. Nu, geloof maar, dat er het beste beentje voorgezet zal worden trouwens, daar is ook alle aanleiding toe. Dat daarom èn de hooge bezoeker en de Egmonders beide over de gebeurtenis, als ze eenmaal een feit is, mogen tevreden zijn j OBSERVATOR. De proef werd genomen op een zandbodem te Wetteren bij Gent, dicht bij de Schelde, op een bodem, die geheel overeenkomt me», de zandgronden in ons land. De ontwerper der proef, tevens degene die toezicht hield over het pioefveld was de heer O. Verstraete, landbouw-jcheikundige en directeur van een Belgisch bureel der navorschingen op mest stoffen te Brussel. Het geheele proefveld was 9 aren (63 roeden) groot en verdeeld in 9 veldjes, ieder van 1 are of 7 roeden. He: had dus onderstaande vorm N. 1 2 1 3 4 5 6 7 8 9 Z. Voor den winter 1900 1901 kreeg het land stalmest 40000 K G. bereken perH.A., die gelijkelijk werd uitgespreid. Daarna werd voedergerst gezaaid. Na de gerst werd het laod omgeploegd en ontving ieder veldje 4 K.G. superphosp'naat, dus 36 K.G. in 't ge heel. Den eersten Juui van het jaar 1901 werden op het geheele veld mangelwortels geplant eu den 18den Juni ontving elk veldje l1/* K.G. chilisalpeter welke uitstrooiiDg den 16 Juni nog eens herhaald werd, nadat men den dag na het eerste uitstrooien van het chilisalpeter den grond goed los had gemaakt. Het chloorkalium werd op de volgende wijze gegeven. De veldjes met de nummers 1, 4 en 7 kregen ieder 2 K.G. kalium chloraat vóór het ploegen van de gerst. De veldjes 2, 5 en 8 kregen 2 K.G. chloorkalium op den 18den Juni en de veldjes 3, 6 en 9 kregen geen chloorkalium. De uitslag was als volgt: Veld jes 1 2 8 4 5 6 7 8 9 Mangel- wort els 2110 2289 1786 2030 2192 1705 1786 1862 1547 Blade- |ren. 551 402 423 348 310 330 365 320 427 Wij zien, dat juist die veldjes, welke chloorkalium als overbemesting hebben ont vangen, n.l. no. 2, 5 en 8 de meeste kilo grammen wortels hebben opgeleverd. Ook het totaal van den oogst is op die veldjes het hoogst. Deze proef leert ons dus tenminste, dat mangelwortels niet bang zijn voor liet chloor van het chloorkalium en dat de kalizouten, ook de chloorhoudende, in het voorjaar kunnen gegeveu worden. l)e Boerenafgevaardigdeu kwamen in Kroonstad den 23slen per extra-trein aan. Dezer dagen werd een hunner te paard en onder een witte vlag geblinddoekt door de Engelsche linies geleid om Steijn te gaan opzoeken. Hij werd met het escorte in het dorp terugverwacht. De overige afgevaardig den die sedert hun aankomst verblijf hadden gehouden in den trein, waarmede zij gekomen waren, zullen heden huu intrek nemen i» een particuliere woning, die voor hen in het dorp is gehuurd en waar zij vermoedelijk ver scheiden dagen zullen blijven. Zij mogen brieven aan hun families schrijven. De vermoedens over het doel en de waar schijnlijke gevolgen vair Schalk Burger's reis naar Kroonstad waar hij, met zijn met gezellen volgens ile Daily Telegraph Zondag 1.1. reeds de leden der Vrijstaatsche regeering zou hebben ontmoet blijven in de lucht hangen. Niets tastbaars is tot dus ver bekend geworden en het is vrijwel zeker, dat het resultaat der samensprekingen tusschen de regeerders der beide Boerenre publieken eerst wereldkundig zal worden, als Schalk Burger en zijn collega's te Pretoria zijn teruggekeerd, d.w.z. Dinsdag of Woensdag der volgende week. Lord Kitchener meldt uit Pretoria, d.d. 25 dezerColonnes van bereden troepen hebben in den avond van den 23sten, zonder geschut of tros van welken aard ook, een vereeuigde beweging tegen de la Rey onder nomen. l)e colonnes gingen uit van de Commandodrift aan de Vaal, Klerksdorp en de blokhuislinie Vaalbank—Lichtenburg. Den 24en bij zonsopgang waren de colonnes :n de hun aangewezen stellingen. Zij begonnen daarop oostwaarts te rukken, een aan eengesloten linie vormende, met het doel den vijand tegen de blokhuislinie te drijven of hem tot een gevecht te dwingen. De uitslag is nog niet geheel gemeld. De colonnes van Kekewich en generaal Walter Kitchener vermeesterden drie vijftieuponders en twee pompons eu maa'tte 98 gevangenen, met een menigte wagens en vee. De colonnes van Rochfort en Rawlinson hebben nog geen verslag ingezonden. De troepen hebben in 24 uur 128 K. M. afgelegd. Lord Kitchener seint Alle verslagen aangaande de vereenigde beweging, in het vorige telegram vermeld, ziju nu ingekomen. Het geheele aantal ge— vangenen is 135. Dood ran Cecil Rhodes. Cecil Rhodes, de beruchte Zuidafrikaaasche millionnair, wiens dood sedert een paar weken van dag tot dag verwacht werd, is Woensdag te Kaapstad overleden. Zijn dood is het onmiddelijk het gevolg vau aanhou dende groote zwakte en twee hevige aan vallen van zijn hartziekte. Rhodes is zonder pijn gestorven en, overeenkomstig zijn laatsten wensch, zal hij begraven worden in de Ma- toppo-heuvels in het naar hem genoemde Rhodesie. Cecil Rhodes werd den 5den Juli 1853 geboren en was de zoon van een geestelijke te Bishop-Stortfort, in Herfordshire (Enge land). Als jongen van 17 jaar ging hij, toen teringachtig, reeds naar Zuid-Afrika ora op de diamantvelden, die destijd: juist geluk zoekers begonnen te trekken, fortuin te maken. Afrika's gunstig klimaat doodde de tering— kiemen en Rhodes slaagde volkomen in zijn toeleg, om rijk te worden, dank zij zijn groote wilskracht en zijn handig speculatie- instinct. Op de diamantvelden wist hij zich een onmetelijk vermogen te verwerven, zich den bijnaam van „Diaraantkouing* te doen geven en zich op te werken tot den meest invloedrijken man in Zuid-Afrika. Iu 1890 werd hij premier van Kaapkolonie eu presi dent van de Chartered Company, voor welke maatschappij hij zich het bezit van Matabele en Masjonaland wist te verzekeren. Hij is bij alle belangrijke gebeurtenissen van de laatste tien jaren in Zuid Afrika het drijvende ele ment geweest, waarbij hij gerechtigheid en humaniteit vertrapte voor zijn greuzelooze zucht naar geld en bezit. De Jameson-raid ia Transvaal, op Nieuw jaarsdag van 1895, was Rhodes' werk, doch de Boeren deden den rooveriuval mislukken door hun onverwijld en krachtig gewapend optreden. Een en ander was het voorspel tot deD tegenwoordigen oorlog, die alleen hierdoor mogelijk i« geworden, dat Rhodes in den Engelschen minister van koloniën, Chamberlain, een aanverwante ziel vond. De geheele wereld buiten de Britsche ka— pitalistenbent heeft Rhodes reeds bij zijn leven gericht en zijn dood kan dat oordeel niet verzachten. En de Napoleon van Zuid— Afrika*, zooals zijn vrienden hem noemden is gestorven, zonder zijn droom verwezenlijkt te zieo Engeland hserscher in Zuid—Afrika door vernietiging van de Boerenrepublieken en de voltooing vau den spoorweg van Kaap stad naar Kaïro. (Over zijn ware ziekte, zie onder Gemengd Nieuws WAALWIJK, 29 Maart 1902. Vergaderingen van Onderwijzers in het arrondissement Waalwijk te houden op Dinsdag 22 April, Dinsdag 22 Juli en Dinsdag 14 October 1902, des morgeus om HP/g op de zaal Musis Sacrum* te Waalwijk. ONDERWERPEN 1. Wat zou de Vergadering kunnen doen om gymnastieklokalen aan de lagere scholen te krijgen In te leiden door den Heer Princen. 2. Hoe denkt gij u de inrichting der schoolvergaderingen, aan groote en aan kleine scholen In te leiden door den Heer Busch. 3. Onderwijs in de aardrijkskunde. In te leiden door den Heer Van den Horst. 4. Herhalingsonderwijs. In te leiden door den Heer Spijkerman. 5. Onderwijs Rijkszaak In tc leiden door den Heer Van den Horst. 6. „De kleine Johannis,* door Er. van Eeden In te leiden door den Heer Princen. 7. Een blik op den toestand in de Langstraat in de Middeleeuwen. In te leiden door den Heer van der Hammen. St. Paulusvereeniging. Door eene. omstandigheid buiten onzen wil, geven we eerst heden, een en ander omtrent de halfjaarlijksche vergadering go- houden door de St. Paulusvereeniging op Zondag 23 Maart 1.1. in haar vergaderzaal van den heer van Dun. Na de gebruikelijke opening en voor lezing der notulen, gaf de penningmeester het verslag der spaarbank over 1901. Een en ander ontleenen wij hieraan Uitgegeven werden in 1901, 70 boekjes met inlagen van f 2174.28 Terugbetaald werd f 704. Iu den loop van dit jaar werden f 1060.80 ingebracht en terugbetaald f 198.78. De penningmeester, de heer A. de Bree, besloot zijn goed opgesteld verslag, met eenige mededeelingen omtrent het bijschrij ven van rente enz. en spoorde eenieder krachtig aan meer en meer van de nuttige instelling „de spaarbank* gebruik te maken. Dan kwam aan de orde liet jaarverslag. Zooals wij dit vau deu secretaris, den heer C. A. Verwiel gewoon zijn, zat dit uitste kend in elkander. Eenige cijfers geven we hieruit 1 Jan. 1901 bedroeg het ledental 268 in den loop des jaars traden 63 leden toe en bedankten wegens vertrek of anderzins 88 leden, zoodat de vereeniging thans 243 le den telt. De heer Böckling, vroeger penningmeester is benoemd tot lid van verdienste. Nog werd in het verslag melding gemaakt van de oprichting der tooneelclub en der Lieder tafel, wat zeker voor den bloei der ver eeniging van groote waarde is en den leden vele nuttige eu aangename avonden ver schaft. De Z.Eerw. Adviseur der Vereeniging, hield daarna eene korte rede over 't drank misbruik in onzen tijd duidelijk zette hij uiteenwie en hoe wij moeten "trijden tegen dat misbruik, dat zooveel ellende en rampen naar ziel en lichaam na zich sleept. Hartelijk nam hij, daar dit waarschijnlijk de laatste vergadering die hij als adviseur bijwoont, afscheid van de vereeniging die hem zoo dierbaar washij sprak een woord yan dank tot het bestuur voor de vele moeite, tot de leden voor hun getrouwe op komst, en hoopte dat de vereeniging in groei en bloei zou blijven toenemen.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5