brief De Zuid-Afrikaansche Oorlog, Gemengd Nieuws. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. JAA RMARKTte Waalwijk op Donderdag 3 April a. s. Bekendmaking. Eerw. Pater ANDRÉ ZIJLMANS. Ze kunnen dan zelf een oordeel vellen en zullen dat ook niet nalaten te doen, vrij moedig en zonder eeuige terughouding. 't Is verwonderlijk, als men een kinder bibliotheek dirigeert, hoe spoedig de mooie boekeu er uitgepikt worden en 't eerst stukgelezen zijn. l)e een rekomraaudeert ze den ander. Bijzonder gemakkelijk is 't tegenwoordig zich van goede kinderlectuur te voorzien, daar er zoo enkele uitgevers in ous land zijn, die daarvan, om eeu terra om uit onzen te gebruiken, hun specialiteit maken. Zij hebben den verstandigen maatregel ge nomen het oppertoezicht over hun pers producten over te laten aan manneu van ervaring, zoodat er niets door de mazen kan glippen, wat niet voor kinderhoofden en harten geschikt is. Ofschoon we geen reclame schrijven, kunnen we te dezer plaatse toch niet na laten do tBibliotheek voor de Jeugd* te noemen onder Redactie van J, Stamperius, uitgegeven bij L. J. Veerman te Heusden. In deze bibliotheek zijn tegen zeer ma tigen prijs tal van kostelijke boeken uitge geven door verschillende schrijvers, onder welke die van den Redacteur niet de minste zijn. Stamperius is een Zeeuw, geboren en opgevoed le Willielininadorp waar hij een heerlijke jeugd heeft doorgebracht eti waar van hij iu zijn Drie kw,"jongens,* Een week vol avonturen,* h Kees de Veldwachter* zoo prettig weet te vertellen. Hier worden geen onmogelijke dingen verhaald, geen histories, die de kinderen bang en zenuw achtig maken, hier worden doodgewone, maar ware gebeurtenissen verteld, zooals in de dorpen uicer voorvallen, doch niet altijd een Jacob van den bakker vinden, die ze zoo prettig weet mede te declen. Ook onder de werkjes van medeschrijvers vindt men ware juweeltjes. Lezen is voor de jeugd een behoefte, ook met het oog op de talrijke examens waariu ze allicht op later leeftijd zich moeten on derwerpen. Zich mondeling en schriftelijk juist uitdrukken is bij deze examens een der eerste eischen en daartoe kan het lezen goede boeken, vooral, veel bijdragen. legen, toch een zijn in den wenich, om Zoo dra mogelijk van 't oorlogsterrein te verdwijnen en dan zijn de ongeregelde troepen uit Zuid- Afrika die naar huis toe gaan, natuurlijk buiten de opgaven gebleven. En ook heden worden weer nieuwe schepen met vertrekkenden gemeld. van Wanneer dus onze kinderen in hun lectuur verdiept zijn, laten we dan niet te keer gaan /,zit je alweer te lezen,* laten we dankbaar zijn dat ze zich op een goedkoope manier zoo nuttig weten bezig te houden. Als ze er hun naastliggcnden plicht maar niet om verzuimen en er hun gezondheid niet oin schaden, is het lezen van een met zorg geschreven boek een aangename ont spanning. Omtreut Rhodes wordt geseiud, dat 15000 personen uit Kaapstad naar Groote Schuur zijn gegaan om zijn lijk te zien. Daily Mail maakt publiek, waartoe hij bij testament zijn ontzaglijk vermogen heeft vermaakt. Htt moet besteed worden aan „een stelsel van Pan Britsch onderwijs in alle Engelsche landen, tot geestelijke verbetering van den Britschen stam poor de heele wereld en de versterking van het imperialistische gevoel." De executeurs van het testameut, die dat nieuwe evangelie van bloed en geld moeten verbreiden zijn lord Rosebery graaf Grey. Alfred Beit, dr. Jameson, Hawksley en Michell (directeur van de Standard Bank of South Africa te Kaapstad). Zeker bevoegde personen. Zal dit weer worden toegejuicht door de groote Engelsche pers Zal dan niemand instemmen met de Star, die schrijft Het is niet te veel gezegd dat hij voor een groot deel aansprakelijk is voor eiken drop pel bloed, die er in de laatste twee-en-een- half jaar vergoten is. Deze man m',t zijn millioenen achtte menschenlevens niet waard om tegen politieken roem opgewogen te worden De onbekende soldaat, voor zijn land vechtende was slechts en pion in Rhodes' reusachtig spel De Afrikaander Boer, vechtende, voor land en volk, was slechts een hinderpaal op den weg van den rijksbouwmeester. De Matabieleu en Masjona's rekende niet mee in de oogen vau den rijksuitbreider. Hij maaide hen zonder gewetensbezwaar bij duizenden neer. Hij liet hen zonder een zucht te slaken in hun holen in stukken springen. Het leven van dezen man is met bloed bevlekt, en zijn dood kan het menschelijk lijden, dat voor eeuwig aan zijn naam verbonden is, niet uit- wisscben. Het is gemakkelijk om niet dan goeds van dooden te zeggen, en het is moeilijk om de waaiheid te zeggen naar ons oordeel, moet men verzet aanteckenen tegen de onoprechte loftuigiogco waariu Cecil Rhodes verheven wordt als schutspatroon van het imperialisme. Het is noodzakelijk, de natie voor te houden dat geld niet alles is, dat grondgebied niet alles is, dat hcerschzucht niet alles is. Beter dan die dingen is gerechtigheid en mede— doogen en de waarheid en de plicht om onzen naasten lief te hebben als ous zelf. worden. Ook het hoofd der Waalwijksche brigade verklaarde ons 't zelfde, aan wien ook de vischkoopman, het bovenstaande heeft bevestigd. Dat er onder die bedorven visschen misschien enkele goede waren, is toch nog wel mogelijk. Wij meenden goed te doen, toen we er op wezen, welke slechte voedingsmiddelen hier en in onze buurt worden verkocht hoe voorzichtig men moet zijn, hiervan is nog kort geleden de zeer droevige onder vinding opgedaan; en waren misschien hiervan ziekten of i.d. de gevolgen geweest dan hadden wij toch bijtijds gewaarschuwd en in dat geval zou da zaak een ander loopje hebben genomen, door verdere bemoeiingen van justitie en politie. Wij achten het onzen plicht, zooveel mo gelijk voor de belangen, maar zeker niet minder voor de gezondheid onzer inwoners op te komen en blijven aandringen op een vleesch- en vischkeurder. Diefstal-kroniek. De brutaliteit der dieven iu onze plaats, neemt, als 't ware met den dag toe. Zijn onlangs bij een schoenfabrikant een aantal laarzen gestolen, in den nacht van Zondag op Maandag, hebben een paar van die brutale heeren een bezoek gebracht aan den stal van den heer T. alhier, hebuen twee koeien leeggemolken en emmers met melk meegenomen. Een groot aantal gebruikte lucifers werden in den stal gevonden. Als een staaltje van verregaande brutaliteit, kan dienen, dat op een andere plaats een waak hond van zijn ketting beroofd werd. Ook zijn weder op enkele plaatsen konijnen ge stolen. Nader vernemen we, dat de staldeuren bij den heer T. bij vergissing niet op slot waren gedaan, zoodat de dieven niets be hoefden te forceeren. uitvoering. Behalve voor de leden, was deze uiivoering ook toegankelijk voor de jongens die inleggers bij de Spaarbank zijn. Opgevoerd werden De stem der wijzen Het geheime teekeu en //De twee gardisten drie aardige stukjes, die niet weiuig de lach spieren in beweging brachten. Van de acteurs kan dan ook met recht worden dat zo steeds vorderingen en dat hunne uitvoeringen in den vallen bewijst wel de telkens volle gezegd maken smaak zaal. Nog nooit is alhier het gebrek aan geschikte werkmanswoningen zoo groot ge weest als thans. Geen hoekeje of kantje of het is bewoond. Wel zijn er in den laatsten tijd eenige woningen bijgebouwd en zijn er weder eenige in aanbouw, doch het blijkt nog niet voldoende. Het grootst gedeelte der werklieden van de stoomhoutzagerij en timmerfabriek is dan ook verplicht zich buiten de gemeente te vestigen. De huurprijzen zijn dan ook steeds stij gende. Amok. De Java—Bode van Dinsdag 4 Maart be richt i Eerste Prijs. Bij de gisteren te Heusden gehouden paardenkeuriug behaalde de eenjarige hengst, van den landbouwer A. v. d. Zanden alhier, den eersten prijs f150. Spoedig zullen we nu, naar wij hopen, wat meer hooren, van den gang der vredes onderhandeling, want thans heeft men einde lijk de plaats kunnen vinden, waar president Steiju zich bevondhij is bij de le Rey en nu zal zoo spoedig mogelijk eene samen komst plaats hebben. Waarschijnlijk zollen we weldra een en ander over deze gewich tige aangelegenheid vernemen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart. ingelegd i 4434.56 terugbetaald - 7539.40 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3504. Wij ontvingen, eeno photographische re productie, van een origineel biljet, dat in de stad Cradock werd aangeplakt. De inhoud ervan, luidt uit 't Engelsch vertaald, als volgt Allen mannelijken volwassenen uit het stadsgebied Cradock wordt hierbij bevolen, morgen ochtend ten 103/* uur op de markt tegenwoordig te zijn, om de voltrekking van het doodvonnis bij te wonen, over Johannes Petrus Coetzee, wegens hoogver raad en poging tot moord. Alle winkels en magazijnen, moeteD ge sloten blijyen van half elf tot na de vol trekking van 't vonnis. C. C. WISEMAN CLARKE, Majoor Commandant van 't district Cradock. Donderdag, 11 Juli 1901. Uit de jongste veilieslijst blijkt iutusschen, dat de schaarschte aan nieuws der laatste dagen niet geheel gevolg was van het ont breken van feiten We vernemen daaruit o. a. iets over een gevecht bij Sutherland iu het Z.W. der Kaapkolonie, datum niet gemeld 7 man van Marshall's Horse en 1 van de bereden troepen uit district gesneuveld1 officier en 7 man van Marshall's Horse en 2 man van de plaatselijke troepen gewond, en kapitein Wallis en 29 man van Marshal's Horse gevangen genomen. Vervolgens een gevecht bij Taungs, op den tusschen Kiraberley en Vrijburg, op 26 Maart: 6 man van de Kaapsche politie gewond, van wie een bezweken. Waaischijnlijk zijn hier de mannen van Van Zijl bezig geweest, als het niet een commando vau De la Rey was, dat de kans nu schoon zag om een post aan den spoorweg in het W. aan te vallen. Dan een kapitein en 3 minderen vau Bethune's Horse den 37sten te Meintjesnek gewond. En niet minder belangrijk is wat de offi— cieele opgaven mededeelen omtrent den gere geld voortdurenden terugkeer van soldaten naar het vaderland. Sinds lj Januari van dit jaar zijn uit Kaapstad vertrokeu 961 officieren eu 26,139 minderen, zijnde invalieden, uit- gedienden en militie die vervangen was. Daarbij moeten nog worden geteld de Australiërs en Canadeezen, die hoever hun woonplaats ook van elkander moge zijn ge— WAALWIJK, 2 April 1902. Onderwijzers—tractcmenteu. Bij besluit van Gedeputeerde staten van Noord-Brabant is goedkeuring verleend aan het besluit van den raad onzer gemeente, houdende regeling der onderwijzers- tracte- menten. Exninen L. O. Aan het eerste gedeelte examen L. O. gisteren te 's-Bosch gehouden, namen van de Rijksnormaallessen alhier deel de dames J. van Leeuwen en Th. Zeckendorf, en de heer Laarakker. Er moet door allen zeer goed gewerkt zijn. Zondagsrust. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, hebben bijna alle hier gevestigde barbiers en kappers, zich schriftelijk ver bonden, om des Zondags hun bedrijf niet langer uit te oefenen, dan tot 10 uur 's- voormiddags. Dit besluit verdient voorzeker toegejuicht te worden. Liedertafel „Oefening en Vermaak." Zondag 13 April a.s. aal de Liedertafel ^Oefening en Vermaak* haar laatste win- ter-uitvoering geven. Op veler verzoek, zal alsdan nogmaals uitgevoerd worden het groote toonwerk yan Richard Hol //Het Woud*, waarin de heer J. Wilmont, de soli zal zingen. Zaterdags daarop zullen de werkende leden der Liedertafel, zich bij den heer A Gerris-Simous aan een feest maal vereenigen. Nog cea woordje over den „visch." Aan den visch, die wij nu reeds een paar weken onder behandeling hebben zal ook wel een reukje komen, maar tot goed begrip der zaak en in 't algemeen belang nog een enkel woordje over 't ingezonden stukje in ons vorig nummer, waartoe ons bericht in het daarvoorafgaand no. van ons blad aanleiding heeft gegeven. Het betrof dus een bericht van onze redactie. Vooraleer wij hierop terugkwamen, hebben wij bij zeer bevoegde zijde onze informaties ingewounen en de verklaringen kwamen hierop neer, dat de visch, die hier in Waalwijk door de oplettendheid van den gemeente-veldwachter, door den Burgemees ter werd afgekeurd, bedorven was en dat dezelfde visch in Besoijen is verkocht ge- Eerste Kamer. De Provinciale Staten vau Zuidholland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer Mr. J. G. S. Bevers (katholiek), oud-lid der Tweede Kamer en wethouder van 's-Gra- venhage. De gekozenen had 44 stemmen, tegen 34 op den heer A. Plate. liet hof. In Duitsche kranten lezen wij dat het aangekondigde bezoek van Koningin Wil- helraina op het jachtslot Rathsteld aan den Kyffhiiuser officieel is afgelast. H. H. de Koningin en Z, K. EI. de Prins zullen Donderdag, des vm. te 10 ureD, per Staatsspoor naar het Loo vertrekken, waar het hooge Echtpaar tot in het begin van Augustus denkt te verblijven, otn dan weer naar de Residentie terug te keeren. Interview van dr. Kuyper. Minister Kuyper is te Brussel duor een redacteur van de *Etoile beige geinter- viewd. Z.Ex. verzekerde dat zijn rei- volstrekt geen staatkundig karakter hadhij doet een onderzoekingsreis Hij prees liet Bel gische stelsel van krankzinnigenverpleging, te Gheel toegepast, welke kolonie hij heeft bezocht. I)r. Leyds zou hij te Brussel niet ontmoeten, want ditmaal had zijn reis niets te maken met de Transvaalsche quaestie. Zoo er reden was tot handelen dus zeide de minister dan zou hij nochthans niet aarzelen, een nieuwe poging te doen tot het verkrijgen van den vrede. Met blijdschap bevestigde de minister het bericht, dat de Konining van Nederland in in belangwekkende omstandigheden ver keert. R. K. Onderwijzersbond. In de 7e alg. vergaderiug gehoudeu 31 aart en 1 April 1902, in 't hotel Noord- rabant 's-Bosch is benoemd tot lid van 't Hoofdbestuur, de heer Btron, hoofdonder wijzer Schaïk, terwijl de heeren Michels en Kemps eenige stemmen kregen. De ZEerw. Adviseur Diepen hield eene bespreking over //de R.-K. Onderwijzersbond en de vervanging van openbare scholen door bijzondere.* Hij noemde deze kwes tie fde question brulante, en voor een goed deel niet anders dan „die Mageufrage*, hij weerlegde de opmerkingen tegen 't bijzonder onderwijs en gaf middelen aan de hand, om op financieel gebied, zichzelf in stand te houden, vooral moedigde hij hen aan vertrouwen te stellen in 't christelijk mi nisterie, dat degelijke onderwijzers niet aan hun lot zal overlaten. Verder behandelde Mr. Baron van Wijn bergen *De onderwijzer en 't drankmis bruik.* Den 2den dag na de H. Mis, een lezing van Pater Hendrichs. S. J. over ^De liefde en de opvoeding* Baardwijk, 1 April. Aan Hendrik Maas alhier, vader van den den milicien bij het 3e Reg. Veldartillerie, Adriauus Johannes Maas, is het maximum der ver goeding, bedoeld bij art. 92 van het Kon. Besluit tot uitvoering der Militiewet 1901, toegekend, zijnde f20.per maand. Voor waar een buiten kansje voor dit ongelukkig gezin. De Tooueelclub der St Paulusvereeui- ging gaf gisterenavond haar laatste winter- Eeu vreeselijk drama is hier (te Batavia) gisterennaraiddag afgespeeld op het Konings plein, een dier bloedroode teurspelen, waarbij het koeler verstand van den Westerling in niet-begrijpen stilstaat. Drie jaren geleden was, op aanbeveling van een politiebeambte, als waker in den dienst getreden bij de Ned.—Ind. Sportmaatschappij, op het Koningsplein, de gewezen fuselier Ketjil, van geboorte Boeginees. Voor dien tijd waren dikwijls kleioe diefstalleu uit den magazijnsvoorraad geconstateerd, maar sedert kwamen die niet meer voor. Een enkele maal waarschuwde Ketjil den directeur der maat schappij voor oneerlijke bedienden, en zoo was hij geducht op zijn terrein. Verleden week had een der geëmployeerden van de Sportmaatschappij, de heer H. F. de Jongh Swemer, Ketjil eeu opmerking gemaakt dat hij de bandeu van zijn fiets niet behoorlijk had opgepompt Ketjil beweert de heer J. S. hem zou hebben geslageu hoe het zij, de overige bedienden vonden daarin aauleidiug Kiijil te honen en te sarren. J1. Vrijdagavond laat werd de heer De Jongh Swemer, die iu het gebouw der Sportmaatschappij woont, gewekt door gestommel aan zijn deurtoen hij die opende, vond hij zijn huisjoogen ge bonden op den vloer liggen, en Ketjil er bij, die beweerde dat de jongen had willen stelen, hetgeeu deze beslist ontkende. De waker werd stil, sommigen beweerden dat hij gezegd zou hebben: „dezer dagen bega ik een ongeluk", maar dat zij dit den heeren niet had durven overbreogenwel haddeu dezen bemerkt, dat eergisteren cenigen der bedienden met hunne gezinnen het erf verlieten, maar zij hadden zich vau de beteekenis dier verhui zing geen rekenschap gegeven. Gisterennamiddag, omstreeks 6 uur, sloop Ketjil in de werkplaats der Sportmaarschappij een piso raoet en een golok, stak die wa pens bij zich, en vroeg toen aan de bedien den waar „toeau" was met zijn heer bedoel de hij den directeur der maatschappij, den heer Th. de Wijs hij vernam dat deze zich naar het station Weltevreden had begeveu, om zijne schoonmoeder af te halen en naar zijne woning te geleiden. De man stelde zich nw op de noordelijke trap van het gebouw. Eeuige oogenblikken later bcgaveu zich langs die trap naar boven om inkoopen te doen, de heer E. H. MeuleraaD, student aan de afdeeling B van het gymnasium Willem III, de heer W. Domiuicus en twee militairen. Eensklaps hoorde men den kreetSekaraug saja maoe bikin amok Voordat iemand er op bedacht was, had Ketjil den niets ver moedenden Meüleraan met zijn mes drie doo- delijke wonden toegebrachteeu dwars door het hart en drie in den rug. Toen wij de voorgalerij binnentraden, lag nog op diezelfde plaats het lijk in een groote bloedplas. De drie andere Europeanen hadden de vlucht genomen. Na aldus één slachtoffer gemaakt te hebben, snelde de woestelling in westelijke richting naar het bureau waar de heer Wijgchcl zat te schrijven. Deze wist zich echter te bergen, door over de ijzeren balustrade naar beueden te springen hij kwam daar terecht in eeu groot vat houtsnippers, klom weer uit en vluchtte in de duisternis langs de wielerbaan, en over eeu pagger het erf op van den heer mr. Ruysch, van waaruit hij per telefoon het eerste alarm kon maken. De moordenaar was de achtertrap afgesneld om Wijgchel te vervolgen, maar, door de duisternis misleid, zocht hij in de richting der woning van den heer Y. F. J. Kingma, wiens zijgalerij grenst aan het terrein der Sportmaat chappij en daarvan slechts gescheiden is door een rij tonnen met heesters. Ziende dat hij het spoor bijster was, liep Kesjil terug en laugs de ach tertrap naar de kamer van deu heer H. F. de Jongh Swemergeëmployeerde der Sport maatschappij en daar woonachtig met zijn hardhoorenden broer. Op de deur van die kamer zijn sporen aanwezig, dat de moorde naar getracht heeft die n et ziju golok in te slaan, hetgeen niet gelukt is. De heer H. F. de Jongh Swemer stond, toen Ketjil den trap der voorgalerij opsnelde om hem te dooden, bij den heer Rijken ora dezen te bedienen. Toen hij onraad bespeur de, was zijn eerste gedachte zijn zieken broeder, J. H. F. de Jongh Swemer, te redden daartoe begaf hij zich ijlings naar zijne kamer, sloot de deur, die gemeenschap had met de toko, wapende zich met eeu bulldog-revolver van klein kaliber en sleepte zijn broeder langs de zuidelijke galerij va» het hoofdgebouw naar voren. Daar daalde hij langs deu zui- dertrap af naar het erf, stak dit dwars over en begaf zich naar de zijgalerij vau den heer Kingma. Deze, die ziju huis op het rumoer gesloten had, weigerde aanvankelijk de ge-» broeders tos te laten. De oudste forceerde echter een deur, duwde zijn zieken broeder met een krachtig woord naar binnen en liep toen den moordenaar tegemoet, die hem scheldend achtervolgd had. Eerst sommeerde de heer de Jongh Swemer Ketjil om op een afstand te blijven toen dit geen gevolg had loste hij uit zijn revolver vier schoten, waar- vau een den moordenaar iu den rechter schouder en een aan het hoofd trof, zonder hem nochthaus te vellen op dat oogeublik werd de heer de Jongh Swemer, die reeds uitgeput was door de worstelliug, door een messteek in den linkervoorarm getroffen hij verloor het bewustzijn, viel eu weet zich niet te herinneren wat cv.dcrt gebeurd is. Op dit oogeublik kwam de heer Cooke, mede geömployeerd bij de Sportmaatschappij! toesnellen op het hulpgeschrei van den heer de j ongh Swemer en bracht met een ijzeren voetveger, dien hij opraapte uit de voorgalerij van den heer Kingma, Ketjil eenige slagen op het hoofd toe, welke dezen op straat driemaal deden rondtollen en neerzijgen. Toen Cooke den moordenaar nog verder te lijf wilde, werd hij daarvan weerhouden door een politie—oppasser, die hem aantoonde dat Ketjil reeds weerloos was. Dit raoet zijn geweest Soerodidjojo, No. 28, die beweert den amokmaker met zijn kuuppel een slag tegen het been te hebbeu gegeven, waardoor htj neerviel, in welken toestand hij werd gevonden door den controleur van politie. De moordenaar werd verbonden en opge sloten en gaf voor spijt te hebben onschul- digen gedood te hebben. VAN DEN Deze is de laatste brief die door den Serw. Pater A. Zijlmans naar zijn Vader- and is verzonden. Hij is gericht aan zijn Eerw. Heerbroer te Tilburg. Dierbare Broeder. Van harte proficiat met uwe prachtige promotie. Het is wezenlijk een buitenkansje. Goede Pastoor en collega's, aangename buurt, niet uitgestrekte parochie etc. alles, wat Gij noodig hebt. Mijne promotie hebt gij reeds vernomen, ik ben ook al aan mijn tweede. Ik stel iet bier goed. Mijne parochie is wel een beetje uitgestrekter dan die van St. Anna, maar ik heb nog goede beetien, of liever, ik heb een paar goede paardjes, want met goede beenen zou men het nog niet lang cuunen doen. De nieuwe residentie is bijna gereed. Ia bet begin der volgende maand zal ik ze waarschijnlijk kunnen be trekken. Later zal ik U er een portret van sturen. Gelijk ik nu hier bekrompen zit, is er aan portretten maken niet te denken, ik heb mijn toestel nog niet eens uitgepakt. Over de onlusten in China zult gij waar schijnlijk meer weten dan ik. voor enkele dagen vernamen wij van een onzer Chris tenen, dat in Peking en Tien-Tsin ernstige onlusten heerschlen. Hij droeg een brief van een Chineesche Priester uit Peking, die op 't oogenblik in den Pe-t'ang (residentie van Mgr. Favier) het ambt van procureur waarneemt. Dit doet ons vermoeden, dat ook de Europeesche priesters zich daar niet veilig meer achten, dewijl de eigenlijke Procureur een Fransche Lazarist is. Die priester nu schreef dat er in den omtrek van Peking en Tien-tsin verscheidene cbri8tendorpen verbrand waren. Maar hoe is het in Mongolië. Tot nu toe is er nog geen gevaar, en zonder on voorziene omstandigheden zal het on weder hier wel zoetjes bedaren. Vooreerst de Pe-ling-Kiao, een geheime secte, eigenlijke onruststokers, telt hier tot nu toe weinig of geen aanhangers. Ten tweede, onze christen helden en Missionarissen zijn tot nu toe nog allen op hel platte land. Toch is het hier reeds aan het woeden. Men hoort van niets dan van alle Europeesche duivels te vermoorden en de christenen daarbij. Zoet jes raakt men aan die praatjes gewoon. Omtrent alle jaren, wanneer het werk ge daan is, hoort men dezelfde geruchtjes en steeds loopt het op een sisser uit. De Chi- neezen zijn vreeselijk bang, en daarom meeiien zij de Missionarissen en christenen baas te kunnen. Maar zij rekenen buiten den waard. De Missionarissen gaan m?t arbeiden door. Christenen en catechume nen storen er zich weinig aan, bereid als zij zijn eu indien het zoover kwam voor hun geloof te sterven. Voor sommige jeug dige catechumenen is er een weinig gevaar, want dezen wonen somtijds heel afgezonderd van de andere chr'steneu te midden van heidenen. Dagelijks vertelt men hun de vreeselijkste dingen. //Al de priesters zijn vermoord of op de vluchtkerken zijn iu brand gestoken, er zijn enkele duizende soldaten gekomen om de christenen te ver moorden,* enz. Die tobbers weten ten laatste niet meer wat te gelooven van de waarheid kunnen zij zich niet over tuigen. Ik heb hen nu een goede predi kant gezonden, die allen moet aanmoedigen en gerustsellen. Om zelf overal te gaan is onmogelijk, die brave menschen hebben zelfs geen eten meer. Hier heb ik den vijand genoemd, die wij op 't oogenblik het meest te duchten hebben, n. 1. den hon gersnood. Dit jaar is er nog bijna geen drupje re gen gevallen, en schraal was het vorige jaar de oogst. Verreweg de meeste grond

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2