öe Zuid-Afrikaans che Ooflog, I BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Nederland 6 11 7 Oost.-Hongarijë 235 287 287 Rusland 6 6 15 Zwitserland 7 7 16 Ver. St. v. Amerika 24 18 31 Totaal 356 490 560 Grove Schoenen. Jan. Jan. Uitvoer. 1902 1901 België 32 19 Denemarken 36 13 Frankrijk 17 18 Gr.-Brittanië 88 47 Nederland 16 14 Zwitserland 137 180 Totaal 400 333 Jan. Tan. Invoer. 1902 1901 Gr.-Brittanië 2 5 Oost.-Hongarijë 21 17 Totaal 35 31 Jan. Jan. Jan. Uitvoer. 1902 1901 1900 België 42 3 2 Denemarken 16 14 2 Frankrijk 7 1 13 Groot-Brittanië 140 240 41 Totaal 252 297 90 Invoer. Groot-Brittanië 24 17 31 Oost.-Hongarijë 2 3 183 Rusland 128 85 '74 Zweden 49 1 18 Ver. St. v. Amerika 10 2 3 Totaal 215 111 314 Gummischoenen. Als men deze cijfers goed naziet, geven de totaalcijfers eene hoogere som, dan men krijgt bij het samentellen der verschillende cijfers. Dit »meerc is ver deeld over die landen, die niet afzonder lijk genoemd worden. De laatste officieele en bijzondere berich ten van het oorlogstooneel geven ons den indruk, dat de oorlogskans den Boeren gun stig blijft, terwijl vooral in de officieele berichten zich duidelijk de strekking open baart om, zonrier op te sterk gespannen voet met de waarheid te komen, den lezer er toe te brengen, den toestand bij de Boeren door een donkeren bril te beschouwen. Slaan wij in de eerste plaats het oog op het westen van Transvaal, het oorlogst errein waar de la Reij tot nu toe zoo gelukkig heeft gestreden. Al of niet onder zijne peisooulijke aan voering, heeft daar op 31 Maart jl. een ernstig gevecht plaats gehad, dat niet met een aigemeenc nederlaag van de Engelschen is geëindigd. Ziedaar de gunstige beschou wing, waartoe het drie dagen later noor KitchcDer uit Pretoria geseinde bericht ons leidt. De broeder van den opperbevelhebber bevond zich met een colonne te Drieknil, een plaatsje ongeveer 30 KM. ten oosten van het bekende Tweebosch, waar Methuen in gevangenschap geraakte. Van Driekuil uit zond hij den 31 en Maart Cookson en Keir, dus waarschijnlijk twee afzonderlijke detach. inenten, die aanvankelijk bij eikander bleven om een verkenning te doen naar de Harts rivier. De kleine Hartsrivier, waaraan Tweebosch is gelegen, stort zich ongeveer 5 K.M. icu westen van deze plaats in de Groote Harts rivier, terwijl beide rivieren voor hunne sa menvloeiing, ongeveer evenwijdig met elkan der van noordoost uaar zuidwest loopen. Waarschijnlijk lag het dus in de bedoeling, dat, zoodra de colonne aan de Kleine Harts rivier zoude zijn gekomen, elk detachement zijn eigen weg zoude gaan, om de oevers van de beide rivieren te gaan verkennen, ovty een uitgestrektheid, in hunne instructie aangegeven. Tot splitsing kwam het echter nier, want al spoedig kwam men op het sooor van kanonnen, en volgde dit spoor 13 K.M. lang, steeds door struikgewas langs den linkeroever vau. de Kleine Hartsrivier marcheerende. Dit onderstel t ik, omdat nergens van eeu overgang over die rivier wordt gesproken. Gedurende dien tijd werd de colonne voortdurend door de Boeren beschoten, zoodat de Engelschen zich gelukkig konden rekenen, toen zij uit het struikgewas in de open vlakte waren gekomen. Nu werd echter de colonue op hare beide flanken aangevallen. Van zich door een vijand heenslaan was geen sprake, en me.n moest halt houden om zich de Boeren van het lijf te slaan. Dat de troepen zich hierbij, zooals Kit chener meldt, haastig verschansten, moet niet letterlijk worden opgevat, want daar is uit den aard der zaak geen tijd voor ge weest, maar de Engelschen zullen gebruik hebben gemaakt van al hetgeen bij de hand was een greppel, een boom, een aardhoop, een voertuig enz. om zooveel mogelijk be schutting te vinden tegen het vijandelijk vuur. De Boeren, aanvallers zijnde, waren nu in het nadeel, daar zij ongedekt vooruit moes ten tegen het vuur van de gedekt liggende Engelschen, de aanval werd dan ook afge slagen en de Boeren trokkeu af. Gaan wij de geleden verliezen na :27 doodeu en 14-7 gewonden aan de zijde der Engel schen en 137 dooden en gewonden aan Boerenzijde, dan wekt het al dadelijk onze bevreemding, dat de aanvaller, die terug geslagen werd, minder verliezen heeft geleden dan de verdediger, die overwinnaar bleef en gedurende het gevecht meer of min gedekt was. Als wij nu ook lezen, dat de Boeren tot op 200 pas naderden, en dat van een af— deeling Canadeezeu alle mannen sneuvelden of gewond werden, dan is zeker de voor de Engelsche wapenen gunstigste onderstelling, dat het deü Boeren niet gelukte hunnen vijand een bepaalde uederlaag toe tc bren gen. Aan den anderen kant kan gerust worden gezegd, dat Cookson en Keir onverrichter zake naar Driekuil zijn teruggekeerd, en dat nu duidelijk is gebleken, dat de operatien van 23 en 24 Maart tot niets hebben geleid. Als naar gewoonte, vernemen wij niets omtrent ee sterkte van de Engelsche strijd - makht, de Boeren ouder de la Reij en Kemp zouden 1500 man sterk zijn geweest. Is deze opgave juist, dan heeft het allen schijn, dat deze aanvoerders na het. gevecht van Tweebosch de oevers van de Hartrivier niet hebben verlaten en aangezien deze rivier ten westen is gelegen van de lijn vanwaar de colonnes op 24 Maart hunne operaties in oostelijke richting zijn begonnen, is het duidelijk, dat de colonnes een stoot in de lucht hebben gegeven, terwijl hun sterkste vijand achter hen was. Volgens de verliczenlijst Zaterdag 1.1. ge- publiceeid door het departement van oorlog ie Londen, bedroegen de Britsche verliezen bij Bochmanskop, in het N.O. van den Vrij staat op 31 Maart 20 ges:.euvelden en 56 gewonden. De Rheinisch Westf. Ztg. bevat over den staat van zaken in Kaapkolonie een brief van een Duitscher, officier bij de Boeren, die zoo beslist mogelijk verzekert, dat de Boeren ten moeten overwinnen. De zaak der Republieken zou voortreffelijk staan. Het totale aantal der Boeren in het veld zou volgens dan schrijver minstens 20.000 man bedragen, terwij' alleen de Wet 5.0i)0 man onder zich heeft. De Engelschen houden alleen de spoorwegen bezet c!e rondtrekkende Boereocorumando's zijn heer en meester op het platte land. In Kaapko lonie wapenen dc Engelschen de Hoitentot- ten. Het noorden en het oosten van Trans vaal zouden geheel door de Britten ontruimd zijn. Ofschoon Schalk Burger thans in verbin ding staat met Steijn, die bij de la Reij is, schieten de onderhandelingen niet hard op, wegens den grooten afstand die onderhande lende partijen scheidt. Men verneemt dat het mogelijk is dat de Transvaalsche afgezanten binnenkort van Kroonstad naar een ander centrum zullen, om de onderhandelingen gemakkelijker te maken. Het is twijfelachtig of de Wet bij Steijn is. te vechten. Commandant Alberts zeide tegen de Engelschen die tijdelijk zijn gevangenen waren, dat de Boeren zeer zwaar geleden hadden onder de dooden waren commandant Prinsloo en zijn broeder. Ook sneuvelden drie veldkoruetten. Alle berichten zijn eensluidend dat hun verlies gelijk staat met het onze. De Boys verloren al hun eskadrou—commandanten en zes van de twaalf officieren werden geraakt Onder majoor Vaughan werden twee paarden doodgeschoten. Blijkbaar hebben de Britsche regeering'en lord Kitchener het niet aangedurfd, na de «agitatie, die over de geheele wereld ontstaan is, en na de edelmoedige behandeling van lord Methuen door De la Rey, Kritzinger ie doen deelen in het lot van commandant Scheepers. De Britsche opperbevelhebber meldt al thans langs telegrafischen weg aan het de partement van oorlog te Londen, dat com mandant Kritzinger door den krijgsraad is vrijgesproken en dat hij dientengevolge als een gewoon krijgsgevangen? zal worden be handeld. Natuurlijk zal de na Scheepers' ter dood- brenging in Kaapkolonie ontstane opgewon denheid ook voor een groot deel dc oorzaak zijn van dit voor een Eugelschen krijgsraad tegenover een Boer ongewone vonnis. en Vrijdag van Rotterdam naar Capelsche Veer, door Nieuwe Maas, Noord, Kil, Hollandsch Diep, Atner en Nieuwen Maas mond. In afwachting van liet doorsteken van den dijk nabij Hensden is aldus van den Nieuwen Maasmond reeds een praetisch gebruik gemaakt tot verbinding van de Langstraat naar Rotterdam. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal worden bijeenge roepen tegen den bij haar uiteengaan ver melden datum, nl. Dinsdag, 22 dezer. Het plan is in de eerste dagen na bijeenkomst in de afdeelingen te vergaderen. Bij de gisteren gehouden stemming van een lid der tweede Kamer in het district hovige brand ontstaan in de mouterij ei droogerij behoorende bij de distilleerderij dct firma Henkes, Deftshaven. Daar waren ter drooging opgeslagen 50,000 Kg. copra eQ 30,000 Kg. bindrotting, afkomstig uit het gfis'rande schip „Offenbach* verder koffie rijst, granen enz. van verschillende firrna'i' Vijf stoomspuiten en 7 handspuiten wareri te elf uur den brand meester, nadat een paar muren waren ingestort en de inhoud grootendeels verbrand was. De schade wordt begroot op ruim hou» derd duizend gulden. Alles h gedekt door beurspoli*. De oorzaak is vermoedelijk broeiing. I)c „iniliiocneB—juffrouw" Jannetje Struyk; Sedert eeuigeu tijd kon men in de ltaad- Maastricht werden uitgebracht 3195 stemmen I 'lu>S9traat te Amsterdam, een oud gebrekkig De correspondent der Daily Mail schrijf: Kolonel Lawleys koloune is Zaterdag te Springs teruggekomen eu ik kan thans volle dige bizouderheden geven over het gevecht te Holspruitt op Tweede Paaschdag. Commandant Alberts zou, naar men wist, een bijeenkomst te Steels houden om over de positie van de Boeren te beraadslagen, en Zondag werd besloten te beproeven om het Boeren kamp te overrompelen, en zoo mogelijk een flinken slag te slaan. Lawley's kolonoe, die 800 man steik wjs, omvatte het 2de Queen's Boys, het 7de hu zaren en enkele Nationale Verkenners met een konvooi en vertrok den 29steu Maart Van Springs. Op 1 April brak kolonel Fanshawe, nadat hij op de hoogte was gesteld van de ligging van Alberts lager, met ongeveer drie eska drons van de Boys en enkele Nationale Ver kenners 's ochtents om twee uur uit he: kamp op en trok oostelijk door Nooitgedachl cn Leeuwkop naar Holspruit. De nacht was buitengewoon donker en mistig, het was moeielijk om een meter voor zich uit te zien. Men merkte dat de paarden een helling afgingen naar een drift, maar voor men de oevers bereikte stiet het voorste eskadron plotseling op een aantal geknit halsterde paarden, die de aanwezigheid van den vijand dicht bij de linkerflank der voor hoede verrieden. Enkele gevangenen werden half slapende, genomende vijand scheen dus niet verdacht op onze komst, ofschoon hetgeen er later gebeurde, bewees dat hij onze plannen kende. Toen majoor Vaughan, een officier van inlichtingendienst, een Kaapsche kar zag wegvluchten, reed hij hem opzij. Hij out dekte dat commandant Pretorius er in zat hij zond hem naar de achterhoede met I oen Loubet Zondag morgen uit Monté— fimar terug gekeerd te Parijs, het station verliet om in het rijtuig te stappeu, trad plotseling een man op heui toe. Of hier aan een poging tot een aanslag op den president moet worden gedacht, is niet uit te maken, oaar de verdachte persoon gevat werd voor hij het rijtuig had bereikt, maar zeker is, dat hij een geladen revolver bij zich droeg. De bewuste zonderling zeide, dat hij met dit wapen zich van het leven wilde berooven. Denkelijk heeft men hier te doen met een krankzinnige, die lijdt aan vervolgingswaan zin. en enkele Nationale Verkenners, die recht op eeu troep Boeren inreden cn hun gevangene in den steek moesten lateu om hun leven te redden. Tegelijkertijd opende de geheele strijdmacht van de Boeren, die in de rivier in het lange gras verborgen lagen, het vuur, bijna van onder de hoeven van onze paarden de En gelschen galopeerden weg om dekking te zoeken achter het randje dat zij pas waren afgekomen. Hier verdedigden zij zich korten lijd, terwijl kolonel Franshawe zijn mannen opstelde; maar hij meiktedatde Boeren een stelling bezet hielden aan den liukerkant die de zijne beheerschte, en hij moest op den volgende rand terugtrekken. Toen begonnen een reeks van gevechten in de achterhoede, waarbij de vijand voort durend onze menschen den pas afsneed aai» weerskanten, tot de Boys geheel omsingeld waren. In de duisternis was het bijna on mogelijk vrienden van vijanden te onderschei den. De strijdende troepen waren dooreen- gemengd en men vocht dikwijls op korten af stand. Herhaaldelijk werd men handgemeen Toen kolonel Franshawe Leeuwkop bereikte, waar hij zich slaande dacht te kunnso hou den tot er versterkingeu kwamen, merkte hij de Boeren dien kop sterk bezet hielden, en hij trok dus verder noordelijk terug. Tegen dezen tijd brak de dagraad aan. De eska drons wareu in goede orde teruggetrokken en kregen nieuwe moed, toen het 7de huzaren tot hun outzet kwamen opdagen. De Boeren trokkeu nu op hun beurt terug voor de cave- larie die er op gebrand was, op korteu afstand WAALWIJK, 9 April 1902. Benoemingen. Z. D. II. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Driel de"n weleerw. heer V. A. Sprengers tot rector van het gesticht „Voorburg" té Vucht den weleerw. heer P. W. van Coll tot kapelaan te Erp den weleerw. heer II. .1. Berkelmans, en tot kapelaan te Zomeren den eerw. heer A. J. Lange, priester van het Seminarie. Examen. Van de 60 jongelieden, die zich aan meldden voor plaatsing aan de rijkskweek school voor onderwijzers tc Nijmegen, namen 40 aan het examen deel. 20 plaatsen waren slechts vacant. Eene daarvan is o. tu. toegewezen aan F. A. Kerst te 's-Grevelduin-Capelle, leer ling der Rijks-Normaallessen alhier. Aanbesteding. Maandag 1.1. ten 11 uur had de aanbe steding plaats voor de levering der steen- colen ten behoeve der gasfabriek. Het onderzoek naar de kwaliteiten enz. enz. is nog hangeude, zoodat wij den uit slag nader hopen mee te deelen. Vrijdagavond 1 1. werd in 't café van den heer II. van Drunen- Jansen aanbe steed door den heer J. van Dijck alhier, iet bouwen van een winkelhuis, alleen met selwerk, zonder bijleveriug van eenige ma terialen. Vijf inschrijvers waren opgekomen. De minste inschrijver was G. den Teurling te Besoijen voor f885. Daar deze. som boven de begroothig was, werd het werk niet gegund. Ongeval. Toen zekere B. de G. alhier 1.1. Zondag bezig was op vogels te schieten, sprong eens klaps de loop van zijn geweer en drong de lading in zijn hand, zoodat deze ernstig verwond weid. Dokter Sweens verleende de eerste hulp. Vechtpartij. Reeds eenigen tijd was er iets smeulende onder verschillende sjouwerlieden aan de ha ven. Maandagmiddag kwam het tot een uitbarstingeeuige klappen werden uitge deeld en een hunner werd met een mes aan zijn hoofd verwond. Baldadigheid. Zondagavond werd baldadigheid gepleegd in het café van L. S. aan den Dijk alhier. O. ra. werd eene ruit verbrijzeld. De zaak is in handen der politie. Oproeping. De commissie voor de feesten bij de plechtige inhuldiging van den Herder in de St. Antonius Parochie, verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag 18 April a.s., ten 12 ure, eene vergadering zal worden gehou den bij den heer H. Pulles in de Zeine. Zij die deel willen uitmaken van de af- deeling gardes-d'honueur moeten zich dar. komen aanmelden. Stoombootdienst. üe reederij „Arie Smit* opent 14 dezer een stoombootdienst op Maandag, Dinsdag waarvan van onwaarde 1 78, geldig dus 3017, De uitslag is, dat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. E. S.issen met 1353 en mr. T. Janssen met 1221 stemmen. De heeren J. Schaepkens en A. Nierstia«z hadden respectievelijk 279 en 164 stemmen. Ia blijde verwachting. De regcering heeft, volgens den schrijver der Haagsche Kroniek in de „N. Gr. Ct.* het voornemen om, zoodra het oogeublik gekomen zal zijn om officieel, door middel van een extra-Staatscourant den volke koiH te doen dat H. M. de Koningin met Godei hulpe in de maand September de geboorte van een Prins of Prinses tegemoet ziet, de bedienaren van den godsdienst uit te noo- digen Haar in hun gebeden te gedenken en van den Hemel een gelukkigen afloop der gebeurtenis af te sineeken, terwijl tevens, of als gevolg daarvan, vermoedelijk in alle kerken, van welke gezindten ook, speciale bidstonden zullen worden uitge schreven. Alle reisplannen voor den zomer zijn opgegeven en, hoewel dit niet stellig vast staat, is toch het plan om zoo de omstan digheden er naar men hoopt geen beletsel voor zijn, tegen einde Augustus naar Den Haag terug te keeren, opdat 't jonge Prinsje of Prinsesje in de residentie worde geboren. Bjambi, De colonne, die van Limboer naar de Tabir trok, ontmoette den vijand Aan onze zijde werden gedood twee min deren en gewond majoor P. J. F. Louw, de le luitenant F. J. F. van West, de 2e luitenant M. J. Berckenhoff en twee miude- ren. Het verlies van üen vijand is onbekend. Volgens een bericht in- de laatste ontvan gen Indische bladen zou van Limboer opge rukt worden paar de doesoen Moeara Me- soeme». Vandaar zou het omliggend terrein worden doorkruist en afgepatronilleerd, des noods tot het nabijgelegen Korintji. Boven dien zou de Tabir van uit Moeara Mesoe- inei vrij gemakkelijk te bereiken zijn, aan welke rivier zich. volgens gerucht, Sultan Taha had gevestigd. Be minister van binncHl. zaken. De minister van binnenl. zaken is gis teren aan zijn departement teruggekeerd. Gedurende zijne afwezigheid werden de ver gaderingen van den ministerraad gepresideerd door den minister van oorlog. Oproeping der lichting 1895. Van bevoegde zijde wordt ons nader ge meld, dat het in de bedoeling der Regee- ring ligt, dit jaar alle verlofgangers der militie van de lichting van 189a ouder de waj.enenen te roepen, die in het vo jaar hun verdereu zevenjarigen dienst bij de landweer zullen moeten vervullen. Om zooveel mogelijk waarborgen te heb ben, dat de verlofgangers een voldoende geoefendheid behouden, ook gedurende hun landweerdienst, roept men hen voor de laatste maal op in het jaar voorafgaande aan dat van overgang hij de landweer eu veideelt men de resteerende twee termij nen (van de drie termijnen, waarover hoogstens de herhalingsoefeningen worden verdeeld) over hun overigen verloftijd. Tegenover de niet geringe bezwaren om op ouderen leeftijd nog voor een maand uit hun werkkring te worden geroepen staat, dat thans art. 113 der Militiewet 1902 de bevoegdheid geeft om in gevallen, waar dit noodig is, geldelijke vergoeding toe te kennen, waardoor mogelijk leed wordt verzacht. vrouwtje zien staan, dat, met een doosje lucifers in de hand, door haar deernisrol- 'en toestand, het medelijden van de voor bijgangers terecht trachtte op te wekken. Des nachts hield zij verblijf in een der be' delaarslogementjes van den Duivelshoek. Zondag is zij op straat in ziekelijken en hoogst hulpbehoevenden staat door de po litie aangetroffen en naar het gasthuis ver- voerd, waarschijnlijk uin daar te «tervan. Dat zal dan het slot wezen van een aan wisselvallighedau zeer rijk leven, want de bedelende vrouw is niemaud andera dan de eens zoo welbekende „millioeuen-juffrouw*, Jannetje Struvk, die, toen zij 21 jaren gele den door gefingeerde millioenen overal in het land van zich spreken deed, zeker niet gedacht zal hebben, dat dit het einde zou zijn. Lundbouw. Proefveld te Meeuwen. Op bouwland werd het vorige jaar oin de werking van schuimaarde en bijtende kalk op kalkarmen kleigrond na te gaan een proefveld aangelegd door den heer 1). van Buureu te Meeuwen. Het hiervoor genomen perceel, groot 40 Are zonder de paden bestaat uit zeer taaie klei, die vooral bij vochtig weer buitengewoon onhandelbaar kan zijn. Bij zoodanige weergesteldheid geploegJ, blijven de ploegsneden over afstanden van 5 tot 10 M. ongebroken liggen. Alleen wanneer na een strengen winter een droog voorjaar volgt, is het mogelijk den grond behoorlijk te verkruimelen. Het perceel werd in 4 veldjes van 10 Are verdeeld, die als volgt werden bemestno. 1 outving per H.A. berekend 60,000 K.G schuimaarde, 500 K.G. superphosphaat en 250 K.G. chilisalpeterno. II 6000 K.G. kalk 500 K.G. superphosphaat en 250 K.G. chili no. Ill 500 K.G. superphosphaat en 250 K.G. chilisalpeter, terwijl no. IV on- bemest bleef. De bemesting met schuim aarde en kalk had vroeg in t voorjaar van 1900 plaats, 't superphosphaat en de helft van 't chilisalpeter werd den 24 April uit gestrooid en den 4den Mei werd elk per ceeltje met 1 K.G. zaad van de Jaapjespee bezaaid. Zooals uit 't verslag van 't vorige jaar blijkt, werden uit de kalkbemesting uitste kende resultaten verkregen, terwijl na het oogstei: van de bieten de grond zich op de perceel en I en II ook veel gemakkelijker liet bewerken dan op de andere. In 't voorjaar van 1901 n.l. op den 25sten April werden de perceelcn I, II en III met 800 K.G. superphosphaat per H.A. bemest en daarna 't geheele proefveld met groene erwlen en karwij bezaaid. Tusschen 14 en 20 Mei kwamen de erwten op terwijl de kar wijplantjes pas einde Mei zich hier en daar begonnen te vertoonen. Ook later was het aantal van deze planten Igend I betrekkeliJk gering, maar na 't oogsten van 1 de erwten begon de karwij zich goed te ontwikkelen. De erwten hebben zich gedurerde den geheelen groeitijd goed gehouden. Alleen hebben ze tengevolge van de gure weers gesteldheid in 't voorjaar iets geleden, maar herstelden zioh later volkomen en op de perceelen I en II groeiden ze bijna al te weelderig. Den 20sten Juli, op perceel III al een dag of tien vroeger, begonnen ze rijp te worden. Op den 7den en 8sten Augustus werden ze gemaaid en op den lOden binnen gehaald. De opbrengsten waren als volgt Opbrengst in 1901 per perceel in K.G. Erwten. Stroo. Wielerbaan te Rijen. De uitslag van de opeuings-wedstrijden, Zond- g op de baan te Rijen bij Breda ge houden, is I. Leden ltijensche Wieier-Cluble prijs J. Aarts. II. Juniores-amateurs, die nog nimmer in een open baan wedstrijd een lsten pr. wonnen le P. Broos, Rosendaal2e Buïj- zen, Oudenbosch 3e Elderman, Breda 4e Sips, Oosterhout. III. Match a Trois, amateurs, 5 K.M. le Viruly. 2e de Fielletasz Goethart, 8e Diehle. Laatsgenoemde is 100 M- voorde finish geslipt. IV. Jacht-match, 2 tandems, Elderman- Proos tegen Viruly-Goethart. Winnaars laatstgenoemden, na 9 renden. Slecht weer, publiek flink opgekomen. Groote brand te Rotterdam. Ten negen uur is gisteren-morgen een Opbrengst in 1901 per H.A. in K G. Erwlen. Stroo. 212,5 277 2125 2770 226 255 22o0 2550 248 312 2480 3120 250 336 2500 3360 Het oogresultaat is dus juist andersom «als men naar aanleiding van de bemesting zou verwachten. Dit moet echter zooals de proefnemer mededeelde worden toege schreven aan de te welige ontwikkeling van 't gewas op de bemeste perceeltjes. Met karwij wordt de proef voortgezet. Een zeldzaam verschijnsel Op 22 April komt, gelijk gemeld is, de volle maan hier te lande totaal verduisterd op De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kemschaduw der aarde verlaat de maanschijf een uur later. Wanneer 't helder weer is, zal 't kunnen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en tegelijkertijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tusschen zon en maan iu, maar door de straalbreking

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2