Nummer 36. Zondag 4 Mei 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. De Zuid-Afiikaansche Ooilog, Brisvaa uit Amsterdam- üffy^RINGEN. Bekendmaking. BUITENLAND. Düitsclilaud. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Inschrijving Schutterij. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Een moeilijke taak. De Echo van het Zuiden WAALWIJK. Op Zondag 4 Mei 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Verinaak", van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd Verbeidend Kijken. Wiegenlied Brahms. Der Abend Jouret. belang was gebaat, dan, wij maken ons sterk, zou de minister wel aan de stem vau deze twee bouden, een zelfden wensch uitende, gehoor hebben gegeven. Jammer, dubbel jammer Dc Burgemeester van Waal wijk maakt bekend, dat de mannelijke inwoners dier gemeente, die op 1 Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn in getreden, dus die geboren zijn in 1877, zich tuBsehen 15 Mei eu 1 Juri a.s. ter secretarie alhier moeten doen inschrijven voor den dienst der schutterij. Deze verplichting rust ook op hen, die zich uit een vreemd lund in deze gemeente hebben gevestigd voor zoover zij een schuiterplichtigen leeftijd hebben. Hij vestigt er tevens de aandacht van belang hebbenden op, dat zij die zich niet voor den eersten Juni dezes jaars hebben doen inschrijven onverschillig of zij al of niet redenen van vrij stelling of uitsluiting kunnen doen gelden, zullen worden veroordeeld tot eene geldboete en daar enboven zonder loling bij de schutterij worden ingelijfd, tenzij blijke, dat zij redenen van vrij stelling of uitsluiting hebben. Waalwijk, 1 Mei 1902. Dc Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. 2e Helft der maand APRIL 1902. PIET ZOMELING, Rotterdam Uit het verhandelde op de laatste algc- ineene vergadering van den Ned. Bond van Lederfabrikanten is maar al te duidelijk gebleken, dat samenwerking tusschen ge noemden Bond en dien der Schoenfabrikan ten, inzake verkrijging van invoerrecht op hunne artikelen, tol de vrome wenschen zal blijven behooren. Zeer zeker is zulks te bejammeren, en voor den minister wordt 't thans eene zeer moeielijkc taak. Van eene zijde zal in adressen het recht op invoerrecht, ja de noodzakelijkheid daar van worden betoogd voor de nationale industrie, van andere zijde zal men aan- toonen, dat invoerrecht op een of ander artikel, doodend zal zijn voor de nationale nijverheid. De leder fabrikanten zullen doen uitkomen dat de nationale industrie, de lederfabrica- tie tegen den buitenlandschen concurrent moet worden beschermd, daar die onder de tegenwoordige omstandigheden, de markt overvoert, zijn overtollige productie, hier tegen minder prijs afzet. De schoenfabrikanten zullen betoogen dat invoerrecht vooral op overleer, (tegen zoolleer is geen bezwaar, omdat zulks hier genoegzaam wordt vervaardigd) doodend zou zijn voor hun industrio, da«r bijna al het door den schoenfabrikant gebruikte over leer van buiten komtdaarom was uok het besluit der schoenfabrikanten op hunne algemeene vergadering om voor te stellen, om overleer, 't welk hier genoegzaam wordt vervaardigd, te belasten. De schoenfabrikanten zullen de regeering trachten te overtuigen,dat als 't overleer wordt belast de Ned. schoenfabricatie een gevoe- ligen knak krijgt en dat hun export- handel zich ook niet meer zal kunnen uitbreiden zich zelfs niet staande houden, tenzij eeu uitvoer-premie kan bedongen worden. Voorwaar zal het voor den minister eene moeilijke taak worden, om in deze eene gewenschte beslissing te nemen en nogmaals het is zeer te bejammeren, dat de twee zusterverenigingen, de twee Ned. Bonden van de elkander zou nauwverwante takken van industrie niet te saam hebben kunnen op treden, eendrachtig één tarief konden ver zoeken, dan was 't voor den minister eene zeer gemakkelijke taak geweest en beider iogeiegd f 6989.18 terugbetaald - 5412.28 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3529. De Daily Telegraph verneemt uit Pretoriu, dd. 29 April De vooi mannen der Boeren leggen den toestand volledig en zonder terughouding aan de burgers voor. Uit verkregen in lichtingen blijkt verder, dat de Wet open hartig als zijn meening te kennen geeft, dat de strijd nu hopeloos is en de voorwaarden, die de Engelsche regeering aangeboden heelt, redelijk en edelmoedig zijn. Elke bijeen komst wordt geleid door den invloedrijksten man dis aanwezig is, hetgeen niet altijd de krijgsaanvoerder behoeft te wezen. De burgers van het commando zitteu dan rondom hem op het veld. De voorzitter opent de bijeenkomst en geeft zijn eigen meening weer. Dan staan, de een na den ander, de burgers die wenschen te spreken op en, gewoonlijk leunende op hun geweer, ver klaren zij zich voor of tegen de vredesvoor stellen. Volgens de berich ten, is de la Reij voornemens, zich aan de beslissing van de meerderheid te houden, gelijk ook zijn re geering verklaard heeft zich daarbij neer te leggen. De Boerenvrouwen te Klerksdorp en verder in W. Transvaal zeggen, dat als hun mannen zich niet voor den vrede vpr- klaren, zij zelf het zulleu doen en naar hun hoeve terugkeeren. De Standard verneemt, dat op de ver gaderingen van burgers de meerderheid zich tot nog toe voor den vrede heeft verklaard. Niet onwaarschijnlijk echter zullen eenige onverzoenlijken den strijd voortzetten, hoe edelmoedig de voorwaarden mogen wezen. „De voormannen der Boeren leggen den toestand volledig en zonder terughouding aan de burgers voor." Dat nemen wij aan Zoo hebben de commandanten altijd de burgers voorgelicht. De burgers moeten nu weten waar het op staat en met volledige kennis van zaken besluiten of zij door willen vechten dan wel zich onderwerpen. 4Uit verkregen inlichtingen blijkt verder, dat de Wet openhartig als zijn meening te kennen geeft, dat de strijd nu hopeloos is en de voorwaarden, die de Engelsche re geering aangeboden heef fredelijk en edel moedig zijn." Dit nemen wij niet aan. Wij herinneren ons te goed hoe de Wet telkens en telkens gezegd heeft dat hij door zou vechten zoolang de onafhankelijkheid niet verzekerd was, en zou hij nu zelfs op de beslissing van zijn burgers vooruit loopen en hun in den mond geven, dat zij den strijd als hopeloos zullen staken Zouden er onverzoenlijken zijn die de wapens niet zullen neerleggen, en zou de Wet niet tot hen behooren Weet men nog wat de vrouw van de Wet in het kamp in Natal onlangs tot een Engelsch verslag gever van haar man zeide Men heeft van de Wet al vele dwaze dingen verteld, maar wat die man van de Daily Telegraph be weert, is wel zeer dwaas. En dan, wij herhalen het voor de zoo- veelste maalhet is een bewering van de Engelschen, telkens overmoedig uitgesproken en door hen zelt misschien wel geloofd, dat de strijd nu voor de Boeren hopeloos is. Maar is het zoo Waartoe al die duizende versche troepen uit Engeland gezonden, de aankondiging dat deze maand nog weer ruim tienduizend gaan is natuurlijk bestemd om op de beraadslagende burgers indruk te maken en de duizende hulptroepen uit de koloniën, als de zaak voor de republie ken zoo droevig staat Maar we behoeven niet te vragen wij kunnen verwijzen naar de rapporten, onlangs bij president Kruger ontvangen en gedeeltelijk openbaar gemaakt Daaruit nu, gelijk uit betrouwbare inlich tingen die wij zelf gekregen hebben, blijkt ten duidelijkste, dat voor eenige maanden de zaak voor de Boereu goed stond en de geest onder hen uitmuntend was. En sedert heeft de la Reij de Engelschen keer op keer zware slagen toegebracht en hebben de Engelschen van het N. Trausvaal tot diep in de Kaapkolonie telkens verliezen geleden en gevoelig inenigwerf. Wat men ons nu vertelt van de hopeloosheid van den toe stand en wanhopige stemming der Boeren is onwaar. En wat de correspondent durft schrijven over de Boerenvrouwen, is natuurlijk een infame leugen. De Meidag. Het Paleis. De eerste Mei is de dag van protest en propaganda voor de sociaal— democraten. De laatste jaren en ook dit jaar had hij eeu kalm verloop en liep zonder ernstige inci denten af. Door den dag is hiervan op straat weinig te merken. De leden der partij (ooien zich met een rood lintje in het knoopsgathier en daar ziet men partijblaadjes venten. Maar overigens bepaalt zich de propaganda tot het houden van meeiings. Ook voor heden middag waren er twee belegd, ééoe in het gebouw „Velos'' en ééne in het „Paleis voor Volksvlijt.'* Na afloop van deze vergaderin gen trok men naar de Nieuwe Oosterbegraaf plaats, waar de onthulling plaats had van een gedenksteen op het graf van deu oulangs overleden propagandist, Klaas Ris. Het mo nument is vervaardigd uit roode steeu, waarop eene afbeelding van den overledene. Heden avond echter was het drukker in de stad, vooral in de buurt van het Frede— riksplein en het Paleis voor Volksvlijt. Hier werd nogmaals een meeting gehouden en na afloop trok men in optocht de stad door. Overal hoopten zich nieuwsgierigen op. Om streeks tien uur zette de stoet zich in bewe ging. De nieuwe burgemeester heeft bij zijn optreden verleden jaar aanstonds verlof gegeven, om met ontplooide vanen, muziek en licht rond te trekken. Ook dit jaar stond hij dit toe. Vroeger onder het bestuur van ziju voorganger, mocht dit al-es niet. Nu is het anders geworden en wordt de propaganda- optocht opgeluisterd door fakkellicht en mu ziek, vaandels en transparanten. Voorop ging bereden politie en dito te voet. Daarna volgde een fanfare korps en hierachter de verschillende vereenigingen, ongeveer dertig, met hun banieren eu transparanten, waarop met groote letters hun strijdleuzen stonden geschreven. Het was een lange rij van mannen en vrouwen, die den stoet volgden, onder het zingen vau socialistische liederen. De vaneu, overwegend roodgekleurd, droegen de namen der vereeniging. Op de transparanten stond te lezen, wat het doel en de eisch van hun streven is. Het is misschien eigenaardig om eenige dier opschriften mee te deelen. Zoo las men op den lantaarn der Soctaa Democratische onderwijzers Vereeuigiug: Proletariërs van Hoofd— en Handenarbeid zijn één". „De belangen der onderwijzers zijn één met de belangen der gemeenschap", „De schoolstrijd is een klasse—strijd." De leuze eener vrouwenvereniging was: „Vrou wenarbeid heeft evenveel waarde als man nenarbeid." De A. N. D. B. (Algcmccnc Nederlandsche Diamantbewerkers bond) had in haar vaandel »De vakorganisatie geven wij nooit prijs." „Arbeiders strijdt voor den achtutigen werkdag." Een kiesvereniging had tot strijdkreet „Het algemeen kiesrecht is ons eeiste burgerrecht." „In organisatie is onze kracht." de Bakkersvereniging: »Weg met den Nachtarbeid." De eisch der Veree niging van spoor— en tramwegpersoneel luidde: „Wij eischen staatscxploiiatie van spoor— en tramwegen." die van de Araster- sche slagersgezellen vereeniging Wij eischen één rustdag in de week Bij de Naaisters en Diensboden verienigiug heette het: Be langen van arbeiders en arbeidsters zijn één." Enz. enz." U ziet, waarde lezer, dat de lui heel wat op hun verlanglijstje hebben, al blijven toch de twee hoofddoeleinden der propaganda het algenmeen kiesrecht en de achturigen werkdag. En zoo trok het langzaam, heel langzaam vei der, dikwijls stilstaande, maar voortdurend zingende op de maat der muziek. Het aantal volgers was natuurlijk niet te tellen, maar ï.aar ruime schatliug zeker 10 a 15 duizend menschen. De weg van den stoet liep door Utrecht- sche straat. Reguliersbreestraat, Rokin, Dam rak Prinshendrikskade, Spuistraat, naar het Spui waar hij werd ontbonden. Het was reeds laat geworden, toen de optocht zijn eindpunt bereikte. Daar klom de heer Tio-l'tra in een lan taarnpaal, om de menigte toe te spreken. Hij bedankte het hoofd der gemeente voor de toestemming, die hij had gegeven, om dezen optocht te houden, prees de politie voor haar optreden en spoorde de menigte aan kalm uiteen te gaan. Allen verspreiden zich in beste orde. Hier en daar zag men nog troepjes vereenigd, maar rustig gingen allen huiswaarts. Eu hiermede was de dag d r propaganda, de feestdag der Sociaal-Demo craten weer geëindigd. Het doel van deze publieke betooging is de aandacht en be langstelling te wekken en hierdoor de aan sluiting bij de partij in de hand te werken. Of dat op deze wijze wordt bereikt rueesien mijner lezers, die Amsterdam be zochten, zullen wel nooit het stadhuis gezien hebben. Dat ligt dan ook weinig in't gezicht, verborgen op den O.Z. Voorburgwal. Hei is een oud gebouw, dat van buiten weinig moois geeft te zien en ook inwendig niet, al zijn er eenige flinke zalen. Dit stadhuis nu schijnt bij de geregelde jitbreiding der stad en de voortdurende toename der werkzaamheden te klein te worden. Ook zou deze verblijfplaats niet deftig genoeg ziju voor onze vroede vaderen. En nu wordt het plan gekoesterd, den zetel van het gemeentebestuur te verplaatsen naar het Paleis op den Dam. Er zal dan eer» nieuw paleis moeten worden gebouwi waar de Koninklijke Familie bij haar bezoeken aan de hoofdstad haar intrek zal kunneu nemen. Het gerucht wil nu, dat men dit op het openliggende terrein achter het Rijksmuseum zou plaatsen. Daar is zeker een mooie ruimte hiervoor. Er zon echter voor al de bureaux van het gemeentebestuur in het tegenwoordige Paleis geen plaats genoeg zijn en dan zou men een nieuw gebouw iu den omtrek moeten zetten. Welnu, daarvoor komt een mooie ruimte open, als straks de nieuwe beurs wordt ingewijd. Waut uit een oogpunt vau architectonische kunst behoeft men zeker den ouden Mercuriustempel toch niet te spareu, al heeft ook de gemeenteraad laatst een voorstel tot slooping verworpen. En als dan nog het leelijke comraandantshuis wordt afgebroken, zal het aanzien van den Dam er outzagelijk veel bij winnen. Maar, zobals ik zeg, het zijn allen uog slechts plannen en geruchten en mochten ze werkelijkheid worden, dan zal er toch nog menig jaartje over heen gaan, voordat alles tot stand is gekomen. A. anhief met het refrein: „Liebling des Volks u sein, Heil Krouprinz, dit", sloeg hij met schuchter welbehagen de oogen neer en bioosde bescheiden tot over zijn beide ooren, wat van alle kanten de aanwezigen in ver voering bracht. Daarop begon hij zijn eigen rede, eerst zacht, dan luider, inct steeds gloeiende onbevangenheid voor te lezen. Luiden bijval ontmoette hij, als hij daarin zcid-, hoe door de vereeniging van industrie en kunst op deze tentoonstelling voor de geheele wereld zou worden verkondigd, dat het Duitsche vo'k, ondanks den ingespannen wedijver op economisch gebied, er niet aan dacht zijn ideale roepiog uit het oog te vcrliezeu. Dezelfde uitwerking toen hij eeu ,hoch" instelde op allen, die aan de tentoon stelling medewerkten en wel van den eersten leidsman tot aan deu allerlaatsten arbeider. Bij de tengere gestalte van den jonkman met zijn beminnelijk zachte gelaatstrekken, zeer harmonieus met 't eerste dons gesierd, maakt die bescheiden ernst en dat pogen om zoo gearticuleerd mogelijk te spreken een recht aardigen en bekoorlijk indruk zoodat her haald handgeklap en luid bravo den jongen heer van vorstelijken bloede, bij zijn eerste redenaarsproeven met groote vriendelijkheid vergezelden. De kroonprins lijkt nog sterk op zijn moeder en is zeer sympathiek in zijn optreden. Hij maakt den indruk van een jongen man, die ziju plicht van represeutee- reod vorstelijk persoon met nauwgezetheid en ijver vervulttrouwens door personen, die meer op vertrouwelijker! voet ziju karak ter kennen, wordt hij dan ook geprezen om zijn stillen ernst en zijn zeer ontwikkeld ge voel van plicht. Een honderd—en—twingtal journalisten waren bij het feestmaal tegenwoordig, onder wie ongeveer een derde uit het buitenland. Van deze heereu bestond het grootste deel uit Hollanders en Engelschen. Meer dan honderd congressen vooi vakbe langen zulleu in den loop der tentoonstelling, naar aangekondigd is, bijeenkomen. Aan het postkantoor te Waalwijk eu de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maauil April. o Den laatsten tijd gaan er allerlei verhalen omtrent grootsche bouwplannen, die het bestuur vau de stad zou koesteren. De Openlig Dusseldorfschc tentoonstelling. Donderdag werd deze tentoonstelling vooral reusachtig op staal— ijzer— steenkolengebied plechtig geopend. Reeds geruimen tijd geleden lagen die kolossale stukken in hun eigen leutoon— sielliugsgebouw uitgepakt, zoodat er nog slechts overbleef, de machines op te stellen en de voorwerpen op hun plaats te brengen hetgeeu overigens, bij het ontzaglijke gewicht van sommige nog buitengewoon veel arbeid heeft vereischt. Want de hier tentoongestelde werkstukken der groote industrie zijn de echte voltooide stukken, en niet maar met metaalkleur beschilderde houten modellen gelijk dat zelfs op wereldtentoonstellingen meermalen is voorgekomen. In een enkel geval, waar in de centrale machinenhal een houten inodel opgesteld moest word n omdat dc ontzettende zwaarte van het echte stuk een omslachtig fundeeringswerk vereischt zou hebben, is dat nadrukkelijk vermeld. Evenzoo is de kunsttentoonstelling met haar twee aldeelingen, de moderne en de kunst historische, gereed. Alleen in de kleine nij verheid, en in den tuin— en parkaanleg is er nog veel onafgcwernt dit kan wel is waar nog korten tijd storend werken op het uiterlijk van de tentoonstelling, maar de „ij zeren kern" van het tentoongestelde is vol tooirl. De beide voorzitters hielden toespiaken waarin zij het groote nut der tentoonstelling alsook de groote vlocht der Duitsche iodus tiie uiteen zetten. Nadat de kroonprins die hiertoe uit Bonn was overgekomen, de tentoonstelling geopend had verklaard, begon de ommegan door de tentoonstelling, waarop om twee uur een feestmaal volgde. De kroonprins en de Rijkskanselier zouden daar het woord voeren Tot kort voor de opening en den omme gang was bet weer ruw en regeuachlig daarna brak nu en dan de zon door. Aan het feestmaal ter eere der tentoonstel ling namen ongeveer 900 personen deel. Bijna een uur later dan aangekondigd was verscheen de kroonprins, terwijl intusschen alle gasten rijkskanselier incluis zonder maukeeren waren opgekomen. Reeds gonsden er allerlei ang stige geruchten door de groote feestzaal als eindelijk de prius binnen kwam, die zich verlaat had bij den ommegang en door zijn verschijnen alle geruchten den kop indrukte. Von Bülow sprak met zijne gewone gemak-, kelijkheid. Onder krachtige bijvalsbetuigingen van de aanwezigen industrieelen verklaarde hij, dat de regeering beioten was bij de tot dusverre gevolgde politiek der handelsverdra gen te volharden en aan geen uiterste richting van welken aard dan ook haar gunsten te verleenen, maar zich te bewegen op deu middelweg. Hij, de rijkskanselier, was het volkomen eens met den Keizer, die de bevordering der algeemeene welvaart als zijn voornaamste taak beschouwde (levendige bijvalsbetuigingen). Toen de jonge kroonprins op ging staan onder het schetteren- der fanfares na zijn rede op het welslagen der tentoonstelling, klommen zelfs de oudste Commerzieor&th op sioelen om beter te kunnen zien en hoorei). De jonge erfgenaam des Keizers is nog ver licht door den tooverglans der beminnelijke jonkheid. Toen deze vergadering van meest oude heeren de bekende Pruisische hymne >t n wij reen» 4.JT® treinen ijl böpadt ng zal met iozelv^aan^' WAALWIJK, 3 Mei 1902. Kamer vau Koophandel en Fabriekeu. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier ontving van de Maatschappij tot Exploitatie vau Staatsspoorwegen te Utrecht (Dienst der Exploitatie) het navolgende be richt ONDERWERP. Markttreiuen en inarktbiljetten t<*geu ver laagd tarief. Antwoord op schrijven van 16 April No. 673. Naar aanleiding van uwe geëerde missive d.d. 16 April 1.1. No. 673 hebben wij de eer Uw college mede te deelen dat de kwestio vau het inleggen van speciale markt- treinen met verlaagd tarief bi on een puur van ernstige overweging uitru ia Voor enkele baanvakken met dezen zomerdienst bij voor marktbezoek gemaal treinen de vracht der 2di heen en terug naar de mark o;> de enkele-reis-vracbt. Het resultaat dezer proef zorg worden nagegaan om, zo de verwachting beautwooro, ju geleidelijk ook voor andere baan vak kei: uir te breiden. De Direct# •'Generaal (get). M. ENGERINGH, Loco Directeur-Generaal. Inhuldiging Pastoor Kuijpers. Men verzoekt ons het volgende, als een aanvulling van ons vorig verslag over de inhuldiging *an den Zeer Eerw. Heer Kuijpers, pastoor der nieuwe parochie, nog te willen plaatsen. Het zangkoor, thans reeds 12 leden sterk, voerde Dinsdagmorgen onder leiding van den heer L. Kooien, de driestemmige Mis van Ponte uit, welke zeer goed voldeed en het bewijs leverde, dat liet koor ijverig en nauwgezet gestudeerd had. Na de Hoogmis bracht het den nieuwea herder in de pastorie eene aubade en voerde bij die gelegenheid den volgenden feestzang uit, op muziek van G. 8chellek:.ns, woorden van A. C. van der Heijden. FEESTZANG Uitgevoerd door het koor na de Hoogmis. Luid klinken blijde feestaccoordeu U, Herder tegen in deez' stond Iloe jublen allen in deez' oorden En stijgt de wensch uit ieders mond Wees welkom, Herder lang verbeid U zij ons Liefde en trouw gewijd. O zie de kerk in feestdos prijken Zij deelt in onze jubel mee Want weldra kuieleH arm en rijken Voor Hem, die hoil daar schenkt eu vreê, Die in de Heemlen heeft zijn troon Kie*t dezen tempel tot ziju woon. O Heer wil onze beê verhooren Schenk Gij, den Herder moed eu kracht 1 Dat hij verricht steeds naar behooren De heiige taak die hem bier wacht Moog eens in alle eeuwigheid, Hij met zijn scharen zijn verblijd.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5