Numuiei 42. Zondag 25 Mei 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. De Zoid-Afrikaansche Oorlog DE OP Bri3?sa uit hst Hcordsiv BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Rusland. I CSS Aï-ttt-SiSfiS: dES^ttBSEaEKSSS VIII. De tijd is weer daar, dat in steden en dorpen (Amsterdam uitgezonderd), enkele dagen van 't stads- of dorpsleven staan in 't teeken der kermis. Kermis Zouden er in onze toch zoo rijke taal wel veel woorden gevon den worden zoo klei i van vorm, doch zoo groot van inhoud als deze aan jong en oud zoo welbekende naam van een volksvermaak, dat, goed opgevat, een volksvermaak bij uitnemendheid kan zijn En zou er, behal ve de vele en velerlei uitdrukkingen, waarin het historische levenswater, alias jenever, den hoofdrol spreekt, wel een woord te vinden zijn door de teekenachtige volkstaal meer in zegswijzen gebruikt dan het een ganscli dorp of stad in vroolijke beweging brengende kermis Immers Men luidt de kermis vroolijk in om ze in hare laatste stonde weer droevig uit te luiden men doopt ze onder 't matig genot van jenever, bier en wijn en begraaft ze heel plechtstatig en treurig als gold het eene geliefdo doode. *Dat is mijne kermis// zegt iemand, die een geschenk ontvangt. Als het regent en de zon schijnt, dan gunt men den ongelukkige in de hel toch ook nog kermis. Verder spreekt men van een kermisaap, die bedelt om eene kermisfooi van een kermisgast, die op een kermisbed slaapt. Op kermisdril (laatste dag van de kermis) koopt de kermisvrijer zijne kermis- vrijster een kermiskoek eene kermispop is niet te pretereeren als kermismeid en alle vroolijke kermisgangers drinken kermisbier en kermiswijn, in een woord kermisdrank, dansen een kermisdans, gaan kijken naar een kermisstuk, doen op den laten avond o zoo gaarne mee aan kermisgejoel en zingen daarbij ten hoogste uit den kermisdeun ot het dan geldende kcrmislied, om ten slotte in eene zeer vroolijke kermisstemming zacht en kalm uit te rusten van al dit kennis werk Is het niet om er kermisachtig van te worden en wist u wel, waarde lezer, dat onze taal zoo'n schitterende en uitlokkende etalage had van kermis woorden Nu genoeg echter er van; thans weer een stukje ge schiedenis. De kermis is van oorsprong een kerke lijk feest. Het woord was aanvankelijk kerkmis en beteekcnde de mis, waarmede jaarlijks de wijding der kerk werd herdacht. Dan stonden er als nu nog met eenjubilé, kraampjes en tentjes op het kerkplein met allerlei voorwerpen te koop, den godsdienst betredende, als paternosters, kerkboekjes enz. Dit breidde zich langzamerhand meer en meer uit, totdat ten laatste de kermis ontstond, zooals wij die nu nog kennen. Was het vroeger dus een telken jare terug- keerend kerkelijk feest, nu is het eeu telken jare terugkeereud wereldlijk feest. Dit voor beeld, dat een religieus feest iu den loop der tijden omgezet werd in eene burgerlijke festiviteit staat niet alleen. Oorspronkelijk werd ook het tooneel alleen bespeeld door kerkelijke dienaren en ademden alle stukken een godsdienstlgen, ja zelfs leerstelligen geest. Ook dit is door de eeuwen heen gewijzigd. Of beide bewuste veranderingen verbeterin gen zijn, zouden we niet durven beweren ik meen haast gerust te mogeu uitroepen waren beide nog maar van den oorspron- kelijken geest doortrokken, dan zouden vele kermissen niet zooveel traantjes kosten en dan zou het tooneel weer door iedere familie f/en familie* bezocht kunnen worden. yElk vogeltje zingt, zooals het gebekt is*, zegt een overbekend spreekwoord. En met eene kleine variatie er op zou ik kun nen zeggen ffElk volk, ja elk dorp of elke stad vermaakt zich, zooals het geaard is. Nergens komt dit beter uit dan op de ker missen en ge zult 10 verschillende wijzen van kermisvieren zien. Hoe ze het in Waalwijk doen, behoef ik hier ter plaatse niet neer te schrijven. Doch als de Waal wij kers gaarne een bescheiden oordeel daar over van eenen verren en aaudachtigen be langstellende willen hooren, zoo vernemen zij, dat de ondergeteekende de „kerrais- vierderij* van Waalwijk nog zoo kwaad niet vindt wijl men er telkeujare op toelegt nieuw kunstgeuot te verschaften en dat is toch maar het ware. Hier, evenals ook nog in vele plattelandsgemeenten van Noord- Brabant en andere provincie's, bestaat liet kermisvermaak van zeervelen uit niets anders dan in het verzwelgen van pene massa pot jes bier of glaasjes brandewiju met suiker. Overigens dansen de jongelui den geheelen dag en halven of heelen nacht door, terwijl de getrouwden 's avonds komen, om den Boerenschots uit te voeren, den dans waar over ik u in mijn vorigen brief sprak. Als men die ouderen bezig ziet, dan staat men verbaasd over die leenigheid van die anders zoo stijve menschen. Armen, handen, bec- nen, hoofd en romp alles is in voortdu rende vrij heftige beweging, terwijl de longen geweldig uitgezet worden, om ver schillende don pluggedans begeleidende straatliederen uit te galmen Een pret is het dan Men zou waarlijk mede iu den kring springen, zoo aant-ekkelijk werkt die gulle vroolijkheid. En lang behoeft ge ook niet staan te kijken, want anders wordt ge er t. ingetrokken. Iu de landbouwdorpen hier in Noord- Holland houdt men dan behalve het reeds genoemde, waarbij jongen en meisje steeds uit één glaasje drinken (zelfs de rijkste boerenzoon en -dochter doen dat) ook nog enkele publieke vermakelijkheden, als no. 1 eene hardraverij, die gewoonlijk zeer geani meerd is en waarbij aardige prijzen en menige flesch wijn meegenomen worden. Het tweede nummer op de lijst is „ringrijden* en „sleu tel trek ken*. Het eerste is voor de jongens en het tweede voor de meisjes. Een paartje zit in een karretje (tilburie)over den weg is een touw gespannen, waaraan een stuk hout met los een ring er in ge stoken. Nu tracht de jonge man door dien ring een bil'.art-queue te steken, om hem dan zoo uit het hout te halen, dit moet geschieden in de eerste rit, hard onder het touw doorin den terugrit moet het meisje den sleutel uit een ander stuk hout trek ken. Wie nu de meeste ringen en de meeste sleutels heeft, heeft de prijzeu, die gewoonlijk in geld bestaan. Dit is waarlijk een niet onaardig kermisvermaak, waarbij zich vlugheid aan behendigheid moet paren. Ten slotte noem ik nog het „katknup- pelen*, dat bestaat in het stuk gooien van een sterke ton met een kat (een stuk hout) er in. Wie nu de kat er uit gooit, heeft het gewonnen. Dit kost heel wat moeite en tijd en wordt door bepaalde liefhebbers beoefend. En nu nog eene enkele bijzonderheid en dan kennen mijne lezers weder eene Noord- hollandsehe plattelandskermis. Eigenaardig is het hier, dat eene ge meente, die uit twee of drie gehuehten bestaat, even zoo vele kermissen heeft. En dan is er voor de tenten en kramen geen aangewezen terrein. Neen, voor elk cafe komt een kraam of iets dergelijks te staan, zoodat zooveel koffiehuizen, zooveel kramen. De herbergen zijn hier het middelpunt, waarom de kermis zich concentreert. Aarts vaderlijk vindt u niet Enfin, al weer maar >s lauds wijs, 's lands eer en daarom voor heden wederom basta. OBSERVATOR. i '"ini Eindelijk is eer. telegram ontvangen, dat althans iets doet vermoeden, aangaande de samensprekiugen van de Boerenafgevaar— digden, die sedert Donderdag der vorige week te Vereeniging bijeen zijn. Uit Pretoria wordt geseind, dat aldaar Zondag zijn aangekomen 6 Boerengedeie- geerden, welke gekozen zijn door de verga dering te Vereeniging. Onder hen bevinden zich generaal De la Rey, Cnristiaan de Wet en leden van de Vrijstaatsche en de Trans— vaalsche regeering. De gedelegeerden, die vergezeld zijn van 8 secretarissen, hebben hun intrek genomen iu dezelfde villa naast de woning van lord Kitchener, waarin zij tijdens hun vorig verblijf te Pretoria reeds hebben gewoond. Lord Milner is eveneens te Pretoria aan gekomen, natuurlijk in verband met de komst der Boerengedelegeerden. Uit de aanwezigheid der Boerenafgevaar— digden in de Transvaalsche hoofdstad kan weliswaar geen besluit getrokken worden met betrekking tot den uitslag van de samensprektngen te Vereeniging, doch er valt uit af te leiden, dat men het aldaar na vrij korte beraadslagingen eens is geworden over het antwoord, dat zou gegeven worden op de Eogelsche vredesvoorwaarden. Dat dit antwoord niet beslist bevestigend luidt, is zeer waarschijnlijk. In dat geval toch zouden de Engelsche autoriteiten zeker niet geaarzeld hebben, het heuglijk nieuws van den vrede oomiddelijk naar Londen te seinen en de Britsche regeeriog zou zeker niet gedraald hebben, het openbaar te maken. Het antwoord van de conferentie te Vereenigiug moet dus afwijzend luideu op de vredes voorwaarden, of wat het waarschijnlijkst is de afgevaardigden der commando's hebben amendementen op de vredesvoor waarden, natuurlijk in het brlang der Republieken, voorgesteld en de 6 gedele geerden, welke thans te Pretoria zijn, zou den dan de overbrengers zijn van die amendementen, welke zij aan de goedkeuring n lord Milner en Kilcheuer zijn gaan voorleggcu. De Daily Chronicle verneemt op uitmuntend gezag, dat de uitslag van de bijeenkomst tusschen de Boerenvoorraannen en Kitchener en Milner te Pretoria is, dat de vrede feitelijk verzekerd is en de vijandelijkheden nagenoeg onmiddellijk zullen ophouden. Men neemt aan, dat de Boeren de Engelsche voorwaardeu hebben aangenomen. De Daily Mail verneemt, dat de Engelsche regeering feitelijk een ultimatum heeft gesteld. Men verwacht, dat de Boeren het zullen aannemen. De kabinetsraad was Vrijdag bijeengeroepen wegens gewichtige telegrammen, van Milner en Kitchener ontvangen. Er blijven te Londen geruebtea de ronde doen over het ophanden zijn van den vrede, geruchten die gevoed worden door minisleri- eele uitlatingen en het bijeenkomen van den ministerraad, gisteren. Daarentegeu blijft de man van de Times te Pretoria pessimistisch. Hij seint dat het allesbehalve zeker is dat de samenspreking te Pretoria de beslissing zal brengen. Velen gelooven dat de aanvoerders van de Boeren enkel inlichtingen willen inwinnen en daarna naar Vereeniging terugkeeren. Nieuwe uitbarsting De bevolking van Fort—de France, die nog niet bekomen was van deu schrik over de verwoesting van St. Pierre, werd Dinsdag om 6 uur in den morgen, opnieuw opge schrikt door een dikken asch— en steeuen— regen, die zich met buitengewone snelheid over de s'.ad outlaste. De straleu der op— gaaude 2on maakten, dat de aschwolken als roet vlammen doortrokeu leken. Onder de bevolking ontstond een geweldige paniek.- De menschen vluchtten ontsteld naar alle richtingen. Ongeveer 20.000 personen snelden tijdens den a;:ch— en s.eenenregen, onder angstgegegil door de stratenvelen vieleu op de knicön en begonnen te bidden, an deren redden zich op schepen iu de haven. De zee werd door de groote gloeiende massa's die er uit den krater van den Monte Pelée in stroomden, hier cn daar tot koken gebracht. Eeu gedeelte van Le Carbet werd door een vloedgolf verwoest. De waarnemende gouverneur van Marti nique heeft naar Parijs geseind, dat een vuurstorm op de Le Carbet is neergedaald. Hij heeft zich met senator Knight op het oorlogschip „Suchei" ingescheept om zich op de hoogte te stellen van den toestand op noorden van het eiland. De bevolking is zeer opgewonden en ver laat Fort-de—France. Sommige begeveu zich naar Guadeloupe, andere naar de in het zuiden gelegen stations. Alle schepei die bij Fort-de—France liggen, zijn gevuld met vluchtelingen, die iu geen geval op het eiland willen terugkeereu. De uitbarsting van Dinsdag moet heviger geweest zijn dan die van Hemelvaartsdag. Het geheele eiland scheur urenlang te wankelen. Een vluchteling, die op San Thomas, is aangekomen, vertelt, dat de uitbarsting Dinsdag den geheelen dag en den geheelen nacht duurde. De hoeveelheid lava, uitge worpen door den Pelée, was grooter dan die van Hemelvaartsdag. Bruggen, die bij den eersten ramp weerstaud hebben ge boden, zijn weggesleurd en,haar overblijfselen drijven op de lavastroomen,dieGrande-Riviere hebben overstroomd en alle gebouwen op hun weg hebben weggemaaid. De schade wordt begroot op ruim 125 000 gulden. De overheid had beloofd, het district Grande— Rivière te doen ontruimen, maar de beloof de hulp is nog niet aangekomen en aKe plaatselijke vervoermiddelen zijn verwoest. Het miuisterie van koloniöa te Parijs ont ving dezer dagen een telegram vau den commaodaut van de Suchet, over de nieuwe uitbarsting op Martinique. Deze blijkt wel erg geweest te zijn, maalr wal de gevolgen betreft, luidt het telegram toch geruststellend. De commandant seinde „Vanochtend hevige uitbarsting met steenenregeu, die een groote pauiek teweeg bracht iu Fort—de—France. Ik heb met den gouverneur de kust bezocht tot aan La Graude Anse (op de noordoostkust). Geen slachtoffers, geeu belangrijke schade. De Jouflroy brengt uit Carbet en naburige plaatsen 240 menschen in veiligheid. Veel bewoners verlaten de kolonie, hoewel Fort- de—France niet bedreigd wordt.* Newsby Cathedraal en aan het klooster Isoak Langs den geheelen weg juichte een onlelba-e menigte den president toe. Door Loubet cn de geestelijkheid en de autoriteiten werden redevoeringen gehouden, waarbij hoog werd opgegeven van de verbintenis tusschen Frank rijk en Rusland. De heer Loubet ontving vele geschenken. In het Winterpaleis heeft de president bezoeken ontvangen van de mioisier van binnenlandsche zaken en van financiën, van den adel uit Petersburg en Moskou cn vau de provinciale en gemeentelijke raden. Ook de afgevaardigden der boeren werden door Loubet iu audiButie ontvangen in het Winterpaleis, waar deze hem brood cn zout kwamen brengen. Iu den avond is de president weer naar Tsarkoje Selo vet trokken om een tooneeluitv. bij te wonen. Delcassé is te Petersburg gebleven, waar hij gedineerd heeft bij Lams— dorf. De president zal Zondag a.s. bij zijn bezoek aau koning Chrisitaau vau Denemarken te Kopenhagen, vergezeld zijn door den minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, en alle personen van zijn gevolg. Aan de haven zal de president feestelijk omvangen worden door den minister en de hoogste burgerlijk e en militaire autorieteiten, waarna hij zich naar het kasteel Amalienborg begeeft, om er aau te zitten aan een lunch met deu koning. Na het lunch zal de president de Frausche kolonie van Kopenhagen ontvangen, welke hem een eindweegs iu de zee zal tegemoet- gaan het vertrek van den president is vastgesteld om 3 uur in den namiddag. President Loubet heeft voor de armen ran Sint Petersburg, Fsarkoje—Selo, Peterhof en Kroonstad, 100.000 francs beschikbaar gesteld, van welk bedrag Petersburg 60.000 francs krijgt. De president der Republiek heeft aan de Russische autoriteiten verleend 6 grootkruisen van het Legioen van Eer, 22 grooiofficiers— kruisen, 74 commandeurskruisen, 105 officiers kruisen en 155 ridderkruisen terwijl boven dien uitgedeeld zijn 1000 gouden, zilveren of bronzen medailles me: een lint, in de Fransche kleuieu, 25 beuoemingeu t0t „officier de l'instruction publique", 50 be noemingen tot lid der Academie, 10 kruisen van de „mérite agricole", 36 ordeteeken van Benin en 2 ordeteekeneu van deu Draak van Annam. Loubet heeft te St. Petersburg een bezoek gebracht aan het klooster Alexander, aan de WAALWIJK, 24 Mei 1902. Benoeming. Iu de plaats vau den heer H. v. d. Hoek, die zich metterwoon te Rotterdam vestigt is benoemd tot kapitein vau een der stoora- boateu der Hollandsche Buurtspoorwegen, de heer W. Bonis alhier. Onderwijs. Bij het 21 Mei te 's-Bosch gehouden examen vrije- en orde oefeningen der gymna stiek, slaagdon o. ra. de volgende leerlingen der R. N. alhier, de heeren C. Kuijsten en C. W. Kuijsten te Besoijen, en A. G. Laarakker te Waalwijk. Gisteren werden te 'a-Bosch laatste mannelijke candidaten voor de onderwijzers akte geëxamineerd. De examens zijn thans afgeloopen van de 119 vrouwelijke kou aan 46; van de 104 mannelijke aan 48 de akte worden uitgereikt. lIondententooBStolling. Freya van Rheingold korth. duitsche staan de hond vau den Heer Aloys Verbunt debu teerde met succes op de internationale ten toonstelling te Rotterdam en verwierf open klasse II. Limited I Nieuwliugsclasse I' speciaal prijs, terwijl Teuax van deu Heer Autoon Gerris I verwierf in verkoopklasse Mg. Ned. Boud van Schoenfabrikanten. Wij verwijzen naar de advertentie in ons le. Blad, betreffende de tentoonstelling van de inzendingen van den wedstrijd in patronen maken, uitgeschreven door boven- genoemden bond, die morgen en a.s. Maan dag op Musis wordt gehouden. De tijd staat iu bedoelde advertentie aangegeven. Het zal zeer zeker onnoodig zijn, de talrijke beoefenaars vau 't schoenraakertvak in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, aan te zetten, deze hoogst belangrijke tentoonstelling te gaan bezien. Brutual. De brutaliteit der dieven in onze gemeente wordt van dag tot dag erger en de nachtpo- litie zal goed werk doen, hare oogen en ooren eens wijd open te zetten, om een of andere van die brutale kerels te snappen, om zoo veel mogelijk paal en perk aan die dieverij te stellen. Kippen en konijnen stelen, is aan de orde van den dag (nacht liever)op eene plants 3, dan zijn bij den heer A. v. B. 6 jonge kippen en een haan, uit een gesloten koestal gestolen, ja, hoever 't zelf gaat, kan blijken uit staaltje, dat wij hier als voorbeeld aanhalen Bij een onzer ingezetenen was een koi gestorven, deze bleef s' nachts builen ligger en toen de eigenaar den volgenden morgei cwara zien, had men heel netjes, een achter bout en een gedeelte van den voorbou uitgesneden en meegenomen. Dit mag toch wel een staaltje van verre gaande brutaliteit genoemd worden en eer zeer waakzaam toezicht lijkt ons dus niel overbodig. Kuzie Woensdagavond was de Poststraat, tegen woordig om zijne talrijke opstootjes wel berucht, weer een tooneel van hevige ruzie. Er werd door mannen en vrouwen hevig gevochten, met messen gedreigd enz. enz. zoodat de geheele buurt nog laat in rep en roer was. De hulp der politie werd verschillende malen iugeroepen, en eerst toen deze ver scheen, keerde de rust langzamerhand weer. Kechtzuken. Tegen zekeren K. alhier die Donderdag voor de rechtbank te 's-Bosch terecht stond, wegens 't aanvallen van onzen gemeente veldwachter werd 1 maand gevangenisstral geëischt. Ziekte H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Donderdag andere vertrekken betrokken. Met de ontsmetting, die geschiedt onder eiding van den arts Pot en den hofapo- theker Romijn, is men nog bezig. De biljetten //Besmettelijke Ziekte* zijn van het paleis verwijderd. Het bulletin van Vrijdag ochtend 9 uur luidt. De toestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. Niet alleen wordt thans uitsluitend vloeibaar voedsel, maar ook vast voedsel gebruikt. Daar men gisteren begouuen is metthet ontsmetten der zieken kamer en aangrenzende vertrekken, is H. M naar een ander deel van het paleis over gebracht. L. Pot, arts. Tweede Kamer Dinsdag a. s. 11 uur zal het wetsontwerp- Lohinan tot aanvulling der Militiewet, (niet-oproeping der liciitingeu 1895 en 1896 in behandeling komen. Oud-strijders. De redactie Yan de Soldatenoourant wenscht nu een poging te doen om tegen 6 De cember a. s. voor de nog levende behoeftige oud-strijders naar zij vernam ten getale van 145 de noodige fondsen bijeen te brengen, die kunnen worden aangewend om hen op dien dag te verblijden met eene flinke feestgave. Met de ontvangst der giften heeft zich belast kapitein W. J. H. Feber te Breda. De redactie doet ook een beroep op al die vereenigingeu van ondeiofficiereu en minderen in den lande en in de koloniën om door het geven van een uitvoering in ieder garnizoen gelden bijeen te verzamelen voor het aongegeven deel. De uitvoeringen zouden naar het oordeel der redactie het best kunnen plaats hebben na afloop der najaarsoefeningen. Geen kleinigheid Donderdag stonden voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosch niet minder dan 33 per sonen terecht wegenslandlooperij. Alle hadden zich vrijwillig aangemeld als soli- citauten voor Veenhuizeu. De nieuwe bruggen over Binnen- en Buitenhaven 's Bosch. Donderdag reed voor het eerst een tvam- weglocomotief met aangekoppelden personen wagen van den stoomtramweg St. Oeden- ro(je's-Bosch over de nieuwe beweegbare bruggen over de Biunen- en Buitenhaven te 's-Bosch. De rit werd voortgezet naar het oude en nieuwe spoorwegstation en ver volgens naar het emplacement der remise aan de Oude Spoorweghaven. Het was een proefrit ter inspectie van den aanleg der wissels en sporen, die dien dag in aanslui ting met genoemde bruggen gereed kwamen. De passage der bruggen geschiedde zonder de minste stoornis of schokken en evenmin werden aan de sporeu fouten waargenomen. Zoo is dan eindelijk de lang gewenschte gemeenschap met het station der Staats spoorwegen verkregen en zijn twee zeer groote stadsgedeelten met elkander verbon den geworden. Zijn deze bruggen inzonderheid de groote draaibrug, van onschatbare waarde voor het verkeer hier-ter-stede, nog grooter beteekeni» hebben zij als verbindingsmiddel tuwohen

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5