BUITENLAND. België. Frankrijk. Italië. BINNENLAND. Volgens den volledige uilslag der v;i kiezingen zal de nieuwe Kamer bestaan uit 96 katholieken, 34 liberalen, 34 socialisten, 2 christen—democraten He katholieke re— geeriugstneerderheid is 26 stemmen, terwijl zij in de oude Kamer 20 was. De senaat zal tellen 62 katholieken, 41 liberalen en promessisten en 6 socialisten hier zal de regeeringsoaeejderheid 1b zijn, tegen 14 in den ouden Senaat. Voor de katholieke partij dus eene glans rijke overwinning. Ramp op Martinique. Met de mail uit West Indiü zijn in Fran krijk rapporten ontvangen over den ramp, ook zijn eenige personen naar aangekomen die van d:j gebeurtenissen weten te vertellen. Lhuenc, de waarnemende gouverneur,schrijft in zijn rapport over de groote uitbarsting o. a. het volgende Den Sen, tusschcu zes en acht uur 's morgens waren te Fort—de—France nog telegrammen uit Saint Pierre ontvangen, meldende dat dc toestand onveranderd was Om vijl minuten over achten, op hel oogenblik dat het stoom schip van de Compagnie Girard Fort-de-Fran ce verliet om naar Saint—Pierre koers te zetten, werd een ontzaglijke witachtige wolk- pluitn, in groote spiralen wentelend, in de richting van de Montague Pelée waargenomen Op hetzelfde tijdstip werden de kabel en de telefoo lijn die Saiut—Pierre met de hoofd stad verbind, verbroken, de barometer ging met een schok naar omlaag en er ontstond een vloedgolf op het strand. Wolken verduisterden binnen eenige oogen- blikken den gehcelen hemel een regen van steentjes, sommige 20 gram zwaar kwam op Fort—de—France neer, gevolgd door een asch regen die lot bij elven duurde. De Girard, die om kwart over achten vertrokken was, zette haar weg voort tot zij ter hoogte van Cast—Pilote, juist halfweg, gekomen was; daar tegen gehouden door de steeitru en de asch, die zeer dicht vielen keerde zij om naar Fort—de—France. Om tien uur ging het stoomschip weer op weg, nadat de g:oote schrik, te Fort—de— Frai.ce door den sieencnregeu veroorzaakt, wat bedaard was. Nadat de Girad voorbij Kaap Carbet gekomen was, zag men dat twee gebouwen in brand stonden. Eenige oogei.blikken later deed zich een vreeselijk schouwspel voor: aan den voet van den vulkaan, omringd door een donkere rook— en uschwolk, s.ond alles op de kust in brand van een punt ten uoorde van Carbet lot aan Pointe Lamarre, voorbij het vlek Sainte—Phi— lomène gelegen een uitgestrektheid van bijna vijf kilometers; ook dc boornen en de alleen- slaande huizen brandden, een twaalftal vaar tuigen ter reede van Saint— Pierre voor anker liggende (waaronder twee Amertkaansche stoombooteu) stonden evenzoo in vlam. Het strand scheen geheel verlaten, op zee was niets te zien dan eenig wrakhou'. De hitte, door deze vuurpod uitgestraald, was zoo gioot, dat de stoomboot niet verder kon komer, om één uur was ze tc Fort-de— France lerrjggekeerd, mei het bericht van de gruwelijke ramp. Wat de juiste omstandigheden betiefl waaronder dat alles geschied is, het zou moeilijk zijn, die aan te geven. Uit de verklaringen van de enkele overlevenden e vau menschen die uit de verte het schouw spel aangezien hebben, blijkt dat tegen ach uur 's ochtends, ongetwijfeld nadat er ecu scheur ontstaan was in een der zijden van whisky nam. Oiu goen argwaan te wekken door hem te fixecrcn, liet ik mijn blik door de zaal dwalen en werd verrast door iets, dat mij heel onaan- geojaan stemde. Want daar kwam door de deur een man, die precies leek op den ander, in voor komen en kleeding; hij droeg ook een gewone zwart leercu tasch en rookte oen sigaar. Wie van de twee was nu dp ware? Ik dacht nan liet „ruiken van geld', en ik kreeg een slimmen inval. Ik zou eerst den een, vervolgens dan ander van achteren zoo dicht mogelijk naderen, om te ruiken, wie het fijnste sigaar rookte. Een juwelier, die kostbare stukken in pund nam en liefhebber van een sigaar was, kon wel niet anders dan de beste merken rooken. Ik had er wel verstand van; want ik was toen al eei.s 'n poosje iu dc tabak werkzaam geweest. liet onderzoek werd mij niet moeilijk gemaakt. De eerste man met oen MStrakan-ias, die binnen gekomen wus, rookte een heel ordinair strootje I de tweede was bezig aan een keurige havanna. Natuurlijk besloot ik dadelijk, dat meneer Codieot no. 2 vereerd zou worden met mijn bi rondere aandacht als hij namelijk met den trein van 7.10 ging. En dat gebeurde. Zoodra ik zag, dat hij plaats had genomen in een compartiment eerste kies, beduidde ik den cenducteur door een llinkefooi. dat ik graag in hetzelfde compartiment zat en daar rmct mijn vriend' liefst alleen gelaten zou worden. Ik zag nog, hoe de andere man ook „eerste' nam, iu een anderen wagon, en ik wipte vlug sn de coupé, juist toen 't sdin van vertrek werd gegeven. We waren nog maar even onderweg, toen ik merkte dat ik een heel gemakkelijke taak zou hebben. De tasch, waarop ik 't gemunt had, lag iu 't net vlak tegenover mij, en de eigenaar zat daaronder, in het hoekje, lekkertjes tc dutten. Ik wachtte een paar minuten, om mij te over tuigen dat de nan goed sliep en het verruilen der taaschen wat in een ommezien verricht. Ik voelde, dat er in de tasch een hard voor werp zat: het juwtelenkisije van lady Welton. Ik legde den buit in 't net boven mijn hoofd en bleef den slaper in 'toog honden, met de stille hoop, dat hij niet wakker zou worden, eer de trein zijn bestemming naderde. Ook die hoop werd vervuld; wij hadden East Croydon al achter ons, toen eindelijk mijn reis genoot zich bewoog, de oogen opende en naar mij keek, verschrikt naar 't mij voorkwam. U heelt lekker geslapen, zei ik glimlachend Goed gedroomd Ik wilde hem liefst in gesprek houden tot we te Londen waren. Wat duivel! zei hij; dat moet komen van de zeelucht en van nog wat anders, lié Hij lachte eens en vervolgde: U ziet, ik ben aan geen vacantiedagen gewend. Eerste klas reizen, good eten en drinken en een fijue sigaar 't id toch wel lekker. Tweemaal in 'tjaar ga, den berg, een vuurhoos neergekomen is op Saint—Pierre, den oumiddclijken dood ver oorzakende van de gehee'.e bevolking, en tegelijkertijd alle gebouwen in de stad en alle schepen ter reede in brand stekende. De ovetiuiging van alle die de plaats van het onheil bezocht hebben is, dat niemand die zich binnen Saiut-Pierre bevond op het tijdsstip van de ramp, aan den dood heeft kunnen ontsnappen. Het aantal slachlotters wordt alleen te Saiut-Pierre op meer dan 26,000 geschat, maar daarbij moeten gevoegd worden de menschen die in den omtrek van de stad omgekomen zijn, zoodat het geheele aantal slachtoffers zonder overdrijving op ongeveer dertig duizend mag worden geraamd President Loubet verliet Maant.agrnorgtn 8 uur tnet den Minister van Buuenlandscne Zaken Delcassé en gevolg de „Montcalm" ui een sloep en steeg aan boord vin de „Cassini" om zien naar Kopenhagen te be— geven. Daar kwam koning Christiaan IX aar. boord van de >Cassini". De Koning en President Loubet begroetten elkaar, en na de eerste begroetingswoorden gewisseld te hebben stelde de President zijn gevolg aan den Koning voor, die een groote minzaam heid jegens all;» aan den dag legde; de troonopvolger en verscheidene andere prinsen vergezelde den Koning. Op de kade juichte een g-oote menigte zeer sympathiek. De Koniug geleidde Pre sident Loubet naar het kasteel Amalienuorg, waar het dejeuner gebruikt werd. Twee toasten zijn op het dejeuner uitge— bi acht. De Koning zeide„Ik haast mij, u mijn oprechten dank te betuigen voor uw vrien delijk bezoek het spijt mij, dat het van zoo'n konen duur is. Ik om k op de ge zondheid van den President en zijn schoon vaderland." President Loubet antwoordde »Niets kan mij aangenamer zijn op de terugreis naar het land, dat on* lief is, dan den gcCerden souverein van het volk te begroetcu, waar voor Frankrijk achting en sympathie heelt ik drink op der. Koning, de geheele Konink lijke familie en op de welvaart van het dappere Lceusche volk. Nadat President Loubet met deu koning een wandelrit door de stad had gemaakt, begaf hij zich na een hartelijk afscheid, om 4 uur des middags aan boord vau de „Cas- swn", die noordwaarts zee koos, voor den terugtocht naar Frankrijk. De koning en koningin zijn te Napels Zondag avond em 7 uur aangekomen op weg naar Palermo, om er de landbouwtentoonstelling ui te wijden. Terwijl de koninklijke trein stilstond bij het arsenaal, wierp ecu persoon 2 steeneu naar den trein. Hij werd aangehouden en bleek Vencenzo Gucriero te heeten en reeds veroordeeld te zijn wegens diefstal. Toen hij in hechtenis werd geuomen, bereidde de menigte een indrukwekkende betooging aan de vorstelijke personen. WAALWIJK, 28 Mei 1902. Kamer van Arbeid voor 't Schoenmakersbe drijf. Maandag had ten raad huize de eerste vergadering plaats van de alhier opgerichte kamer van arbeid voor het schoenmakersbedrijf ter verkiezing van een bestuur. Dit is samengesteld als volgt voorzitter-patroon de lieer J. C. van Git rt, schoenfabrikant, Kaatsheuvel. voorzitter-werkman de heer J. de Aries i'l' U!tï!l_S» ik zoo een dagje naar Brighton, in Februari, eer de menschen deuken aan den grooten schoonmaak, en iu Augustus, eer dc najaarsdrukte begint. U begrijpt zeker niet, waarom? Nu, ik wil't uwe. vertellen: ik ben schoorsteenveger. Ik heb er wel mijn menschen voor, maar je moet er toch zelf bij wezen, en u moogt mij gerust een Zwarte Piet noemen. Ik ben niet grootach, maar ik gun mij toch graag eens wat goeds nel als meneer de juwelier, dien ik straks in de eerste klas zog, maar die mij niet wilde kennen. Mijn jas is net zoo mooi als de zijne. Cpdicol heet hij een paar weken geleden is hij leelijk bestolen door een ventje, dat jaren bij hem is geweeet misschien is hij daarover nog uit zijn humeur. Ik was te «eer verrast door hetoieuwiom wat anders te doen dan ,ja' tc knikken. Maar de schoorsteenveger piaalte veel te graag om op mijn zwijgen te letten. Ja, nu is er vooreerst geen sprake meer van den meneer te spelen. Mijn zuster krijgt een gedachteuisje van de reis, een naaidoosje mei schelpen, dat ik te Brighton heb gekocht T zit «laar iu mijn tasch en dan is de pret afgeloopen. Hij lachte nog eens en staakte toen het gesprek, tot mijn groote verlichting. Een paar minuten laler reden wij Victoria-station binnen. Ik nam de tasch van den schoorsteenveger, groette vluchtig en sprong op het perron. Wat schoot mij anders over dan tc probeeren, of ik Myofield niet kon bedotten Hij stond aan deu uitgang, dicht bij de contróle. Zoodra hij mij zag, kwam hij naar mij toe, en ik fluisterde: In orde; maar haast je wat; de kerel mocht 't snappen! Laten we gauw heengaan. Heb je 't geld Ja, ja, antwoordile hij, blijkbaar even be- peerig als ik, wat voort to maken. Onder een gaslantaarn haalde hij een portemonnaie uitzijn zak, deed die open, en ik zag T blinkend goud. Je vindt er vijf'ig sovereigns in, hoor! verzekerde hij. sloot de portemonnaie weer en stople die in mijn hand. Dunk je, zei ik en gaf hem de tasch. Veel geluk 1 Adieu I Zoo zie je, meneer, cat je de positie van een man nooit kunt beoordeelen naar de sigaar, die hij rookt. Ik had er achteraf niets geen spijt van, dat ik mij had vergist. En tegenover sinjeur Mynfield behoefde ik mij ook niet te geneeren. Want toen ik thuis kwam en mijn honorarium u«uh wilde natellen, merkte ik, dat het koperen penningen waren, zooals iuderlijd op straal ver kocht werden. schoenmaker, Baardwijk. bestuurslid patroon de heer A. II. vau Schijndel, schoenfabrikant, Waalwijk. bestuurslid-werkinau de heer M. van de Leur, Schoenmaker, Druuen. Secretaris de heer A. J. van Lieiupt, le. ambtenaar ter secretarie, Waalwijk. GO—Jarige Evangelie-bediening. Wij lezen in 't Utrechtsch Dagblad De heer Ph. Hogers van Buuren, predikant bij de Herv. gemeente te Baardwijk, kennis genomen hebbende van ons bericht van 15 Mei aangaande zijn 60-jarigen dienst, dank baar voor deze mededeeling, zag gaarne opgi nomen dat hij dat feest, wegens hoogeti leeftijd (87 jaar) en opziend tegen vermoeie nis, drukte en emotie, in stilte hoopt door te brengen. Zondag 15 Juni hoopt hij des voorraiddags die gebeurtenis met een kort woord tot zijne gemeente te herdenken. Natuurlijk zullen deelneming per brieven of kaarten hem welkom zijn. Geloof en Wetenschap. Naar wij kunnen mededeelen, zal de be kende Dr. Poels, vroeger kapelaan te Venloo en onlangs door Z. H. den Paus benoemd tot lid der Bijbelcommissie, eerlang in de vereeniging Geloof en W eteuschap alhier als spreker optreden. N. 0. P. C. A. s Zondag zal de afd. „Langstraat" der N. O. P. C. (voor drankbestrijding) te half 3 in de O. L. school te Waalwijk eene vergadering houden. De agenda bevat 1. Opening en notulen. 2. Lezing van den heer H. Verwiel. 3. Lezing vau den heer A. Hello. 4. Lezing van den heer B. B. Neute- booui. 5. Ingekomen stukken. 6. Rondvraag en sluiting. Laugstraatschc Administratieve Vereeniging De Langstraatsche Administratieve Ver eeniging, gevestigd te Waalwijk, zal aldaar in hot hotel Verwiel, vergaderen op Zater dag 14 Juni a. s. des namiddags ten il/3 uur. Punten van behandeling 1. Storting contributie en kosten art. 6. 2. In art. 65 van het Kiesreglement op op de Kamers van Arbeid komt voor bet woord „kiesbevoegdheid". Moet hier niet „verkiesbaarheid" worden verstaan 1 (Inleider de lieer Van Deursen te Baardwijk.) 3. Een te benoemen ouderwijzer legt bij zijne sollicitatiestukken over de bewijzen van goed gedrag van twee gemeenten. In de eene gemeente heeft hij gewoond tot 17 April 1901, in de andere gemeente begint zijne inwoning den 24 Juni 1902. Kau deze niet-aansluiting van invloed zijn op de benoeming van dien onderwijzer (Inleider de Heer van Santen te Sprang.) 4. Wie betaalt de kosten vau opname in de Staatscourant van bet Besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij, met machtiging van Gedeputeerde Staten, ver gunning wordt verleend tot verkoop van sterken drank in 't klein !J (Inleider de heer Ilendrikx te Besoijen.) 5. Is het hoofd der school verplicht eene benoeming tot bet geven van herhalings- onderwijs aan te nemen 6. Herziening der Statuten. Barak concours. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van het groot biljart concours te houden op de barak bij den lieer Albert Këmperman, Stationstraat, alhier. Prachtige prijzen zijn er uit geloofd nl. als le prijs, een le klasse, uitstekend loopende tweewieler motorfiets, ter waarde van f 375. Deze machine is in 't café tentoongesteld en ziet er uitstekend uit. 2e prijs een gouden horloge. 3e prijs een zilveren horloge. Het einde van dit concours, waarvan het uitvoerige reglement ter inzage in 't café hangt is bepaald op 10 Juli a. s. Wij twijfelen niet, of ook deze wedstrijd zal een massa liefhebbers trekken, die vooral uitgelokt door de zeldzaam kost bare prijzen, menig kansje zullen komen wagen. Bedevaart. De eerste bedevaart naar de St. Antonius- kerk is gisteren gehouden. Wel was 't eene miniatuur- bedevaart maar wij verwach- teu dat deze weldra door groote bedevaarten uit andere plaatsen gevolgd zal worden. De kinderen nl., die gisteren te Baard wijk het teest der H. Kindsheid hadden gevierd, trokken processiesgewijze over de spoorlijn naar de St. Antonks-kerk, om daar eeuigen tijd in gebed door te brengen. liet water. Het water in de Maas is dan toch ge vallen, vele uiterwaardeu waren reeds over stroomd, wat groote schade aan 't houigras heeft veroorzaakt en een stijging der hooi- prijzen wel ten gevolge zal hebben. Teerfeest Zaterdag 24 Mei vierden de leden van het gezelschap „Buitenlust" gevestigd bij den beer Ketels in de Veldtent haar jaar- lijksch potverteeren. Het ging er vroolijk naar toebuiten de goede spijzen en dran ken werden de "leden onthaald op de schoone voordrachten der Heeren H. van Eeten en Jos. Atnmersdroffer, terwijl „het klokje* v. d. heer van Vclthoven meermalen moest worden herhaald. Een woord van lof komt hen toe, zeer zeker ook den kastelein voor zijn gul en goed onthaal. 't Was een gezellig feestje, waarop allen met genoegen terugzien. Verplaatst. v Verplaatst, 1 Juni, de klerken der pos terijen en telegrafie 2e kl. J. P. C. Meden- dorp, van Osoh naar Waspik, en H, G. Hoogenkamp, van Waspik naar Osch. Uit llome. Mgr. Evgenraam, hoofdredacteur van De Tijd. berichtte aan zijn blad, dat bij de particuliere audiëntie Z. H. de Pans hem machtigde tot de mededeeling, dat het plan bestaat, een der paleizen te Rome aan te koopen voor de vestiging van het Neder- landsch College, en dat de medewerking der Nederlandsche Katholieken daarbij nood zakelijk is. Tweede Kamer. (Zitting van Dinsdag.) Aanvulling der M i 1 i t i e w e t. Aan de orde was het wetsontwerp inge diend door de heeren Lobman, Kolkman en Heemskerk, tot aanvulling van art. 111 der Militiewwet in dien zin, dat de miliciens der lichtingen 1895 en 18 9 6 van de oproeping voor herhalingsoefeningen zullen uitgesloten zijn. Een amendement, voorgesteld door de heeren Drucker, Fokker, Ketelaar, Mar- chani eu Van Raalte, strekkende om ook de miliciens der lichting 1897 niet te doen opkomen voor de herhalings oefeningen, werd toegelicht door den heer Drucker, die betoogde, dat dezelfde argu menten, geldend voor de niet-oproeping van de lichtingen 1895 en 1896, in hoofd zaak ook gelden voor de lichting 1897. Door de oproeping dier lichting zou de plaatsvervanging weer herleven, waarmede toch is afgedaan en, wat de hoofdzaak is, ook die lichting heeft niet genoten van den korten eersten oefeningstijd, voor de lichting van 1898 het eerst toegepast. De heer Rink betoogde, dat de letter dei- Wet er voor pleit om die lichtingen slechts die van den verkorten oefeningstijd hebben genoten, voor herhalingsoefeningen op te roepen, zoodat ook de lichting—1897 hier van moet worden uitgesloten, ea de voor genomen oproeping i strijd is met de letter eu deu geest der Militiewet. Ook uit eeu oogpunt van billijkheid is het outwerp-Lohman c.s. onvolledig eu spr. gaf hun in overweging, uit eigen beweging alsnog die onvolledigheid te herstellen. De heer Ter Laan zelte eveneens de on afscheidelijkheid der lichtingen 1895, 1896 en 1897 uiteen en ontkende beslist dat men hier te doen heeft met een agitatie tegen de Miltiewet. De heer Van Kempen betuigde zijn sympathie met het voorstel-Lolnnan c s., met het amendement had hij minder sym pathie, daar hierdoor de militie zou worden teruggebracht tot zulke kleine afmetingen, dat er ten slotte geen militie tneer was. De costumes der miliciens wilde spr. in bewaring laten geven, opdat zij bij de oproeping voor herhalingsoefeningen in het bezit eener behoorlijke plunje zouden zijn. De heer Mees achtte het wetsontwerp een onvermijdelijke, maar tevens onbevredigende noodzakelijkheid. Spreker noemde het ontwerponbevredigond, omdat het geen aequivalent geeft voor het gemis aan oefening van die lichtingen. Het amendement kon spr. niet steunen, omdat de miliciens van 1897 slechts 10 maanden gediend hebben. Van Karnebeek bestreed het wetsontwerp omdat het terugkomt op eeu reeds genomen beslissing. Zelfs de voorstellers geven toe, dat er geen rechtsgrond is om de lichtingen- 1895 en -i896 vrij te stellen en er is slechts schijnbaar een billijkheidsgrond voor aan te voeren. Spreker komt hierbij op tegen de stelling, dat zij die meer dan 81/2 maand hebben gediend, per se zouden moeten worden vrij gesteld van herhalingsoefeningen De heer van De Waal stelde zijn stem over het wetsvoorstel afhankelijk van de verzekering door den Minister, dat hij de verantwoordelijkheid wi! dragen voor het thuislaten der lichtingen '95 en '96. De heer Lohtnan verdedigde het wets voorstel en bestreed het amendement. De Minister houdt zich ook omtrent de '95 eu '96 zijn recht volkomen voor. In de zitting der Tweede Kamer werd ten slotte aangenomen met 87 tegen 2 stemmen he: wetsvoorstel-Lohman om de lichtingen 95 en 96 van herhalingsoefeningen vrij te stellenna verwerping met 56 tegen 33 stemmen van het amendement-Drukker om ook lichting 97 vrij te laten. Uit de Hofwereld. De regeerende Vorst van Waldeck heeft aau H. M. de Koningin-Moeder de beschik king gegeven over zijn kasteel te Schaumburg. H. M. zal tegen half Juni daarheen ver trekken, om er eenige weken te verblijven. Het bericht uit de Duitsche bladen omtrent het zomerverblijf der Koninklijke familie op het kasteel Schaumburg is juist. De Vorst vau Waldeck, broeder van H. M. de Koningin-moeder, heeft het gebruik van het kasteel aangeboden. Alleen de datum van bet vertrek van bet Loo is nog niet vast gesteld, De toestard van u. M de Koningin ij nog steeds beterende. Gisteren is vast gesteld dat H. M. de Koningin-Moeder het sanatorium te Hellen, doorn zal openen, daar de toestand van- li. M. de Koningin zulks toelaat. H. AI. dc Koningin. Uit een Berlijnschen brief van het Hbl. Gedurende het laatste verblijf van Ko ningin Wilhelinina en Ptins Hendrik in Mecklenburg, wandelde liet jonge Paar eens op een vrij eenzamen landweg. Op den weg speelden een paar boerenkinderen, jongens en meisjes. De Koningin stapt op een der meisjes toe, geeft haar de hand en vraagt hoe ze heet. Het deerntje echter was op deze vriendelijkheid niets gesteld en zette een geweldige keel op. De Ko ningin, inziende dat met het eeukennige kind niets was aan te vangen, gaat met den Prins Haars weegs. Nauw hebben Zij Zich een eindje verwijderd, of een broertje van het deerntje stelt zich, om zijn kleine zus te wreken, midden op den weg, plaatst de handen bij wijze van toeter voor den mond en brult de Koningin met al de kracht zijner jeugdige longen in onver- valscht Mecklenburgsch achterna „Du Aap 1 Uitbundig gelach bij het jonge Paar. Hernieuwde uitbarsting van woede bij de Mecklenburgschc spes patriae. Ik deel het verhaal mede zooals het mij gedaan werd en troost mij met de gedachte: „si non e vero'. Het ochtend-bulletin van Maandag luidt: De beterschap van H M. neemt thans dermate toe, dat zij tweemaal daags gedu rende drie kwartier het bed verwisselt voor een rustbank. De voedselopnarae is zeer voldoende. De lust tot het verrichten van meer geestesarbeid vermeerdert in verhou ding tot de toename van krachten. Verder wordt uit Apeldoorn gemeld, dut indien de toestand zoo blijft vooruitgaan, H. M. een tijdlang buitenslands zal ver toeven om weer geheel op krachten te komen. Uit Diez a/d Lahn wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat Koningin Wilhelinina en dc Koningin-Moeder tegen einde Juni op het kasteel Schaumburg verwacht worden om daar verder den zomer door te brengen. Delteuhund weverij. Te Mierloo (N.-Br.) heeft de firma Van Heek Co. te Enschedé eene dekenhacd- weverij opgericht. Eene ware uiskotnst voor de wevers in die streek, waar de bontwe verij tegenwoordig niet zeer vlot gaat. Het loon bedraagt lü cents per stuk; wijl een handwever 12 dekens per dag kan weven, maakt hij een daggeld van f 1.20, hetgeen hij met bontweven bij lange niet kan halen. De Vorst. Men meldt uit verschillende deele» des land, dat liet fruitgewas, roode bessen, zwarte bessen en kruisbessen van het koude weder nog niet geleden heelt en, hoewel hier en daar door hagel een weinig schade aangericht is, dit van zoo weinig beteeke- nis, dat er toch van alle drie soorten een groot gewas tcgemoctgezien wordt. Peren schijnen door vorst geleden te hebben, doch hebben zoo sterk gebloeid, dat indien '/s van hét gewftS terechtkomt, er nog overvloed is. Over appelen valt nog niets te zeggen. Honderd jarig. Te Tilburg vierde gisteren Hendrikua Wilborts, bijgenaamd „Het Kuiperke", zijn hondersten rerjaardag. De krasse grijsaard mag zich in eeD voortreffelijke gezondheid verheugen en, met uitzondering van het gehoor, staan al zijne zintuigen nog ten volle tot zijn dienst. Er had zich eene commissie gevormd om deze gedenkwaardigen dag niet ongemerkt te doen voorbijgaan. Voor de woning van den honderdjarige is een fraaie eereboog opgesteld en verschillende muziekgezel schappen hebben hem serenades gebracht. Moord te Tilburg. Naar de 's Hertb. Ct. verneemt, zullen in de Tilburgsche moordzaak, die 11 Juni voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep wordt behandeld, behalve de reeds gemelde 54 getuigen h charge, ook nog 42 getuigeu a décharge, van den beklaagde Mutsaers gedagvaard worden. Een manslag te Budel. Te Budel heeft Zondag een manslag plaats gehad. C. van der Zalut, oud 22 jaar, ongehuwd fabrieksarbeider, bij zijn ouders alhier in wonende, ontving bij een vechtpartij eenige steken eu stompen, met het gevolg, dat hij Maandag te 8 uur 's avonds is overleden. De dader, een Belg. ook werkzaam op de zinkfabriek is aangehouden. Het parf* te Roermond werd telegrafisch verwittigd en heeft onderzoek ingesteld. Om een meisje. De Walsteeg te Utrecht werd dezer dagen laat in opschudding gebracht door het ge roep van „moord en het daarop vo gen gerueht, dat de daar wonende vrouw y. d. door zekeren M een gewezen vrijer v» haar dochter, doodelijk met een mes verwoud.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2