Notaris BINK A, J, BINK ÏE WAALWIJK, Notaris BINK Notaris KANT Notaris KANT VERPACHTINGEN BE FlfiA TH, A, VAN WIJCK, s k 3 Advertentiën. Hooiland Notaris CANTERS Behangselpapieren, KARPETTEN. Fransehe Wijnen en Cognacs. "Reclame. verpachten: V e r pachten: publiek verkoopen publiek verpachten Meubelen, Spiegels, Schilderijen etc. TE W A A L W IJ K, T A P TJ T E N TAEELKLEEDEN Lancaster, Rolgordijnen, Hospitaallinnen. a VLAARDUSGEN. direct uit de aanwezige voorraden uitgevoerd worden zoodat in weerwil der vele verzendingen er in de fa brieken en werkplaatsen maar een stille drukte heerschte Verscheidene bazen, bevreesd dat de toestand van de tweede helft van 1901 zich ook dit jaar herhalen zal besloten met minder krachten te gaan werken, tenge volge waarvan een aantal arbeiders reeds hun ontslag kregen of weldra zullen krijgen. De huidige toestand kan men als het ware thans samenvatten in deze woorden De schoenmakerijen zijn op dit oogenblik een heel seizoen achter. Hieruit volgt dat de geproduceerde voorraden ten laatste weer tegen mindere prijzen dan gewoonlijk verkocht zullen worden, en er tusschen de fabrikanten een stille, doch geduchte concurrentie in het leven geroepen zal worden. Men zou het niet kunnen gelooven, als men wist met welk een kleine winst zelfs goed schoeisel van de hand wordt gedaan. Het is dus geenszins te bevreemden, dat vele fabri kanten in den loop des jaars gedwongen waren de loonen met 5 a 10 ets. p. paar te verlagen. De prijs- verhooging waarvan wij in ons vorig jaarverslag met zoo'n genoegen gewaagden, is dus helaas ten slotte eene utopie ^gebleken. Wanneer men bij die te lage prijzen nog het willekeurig rekken van het crediet door de afnemers in Holland en elders voegt, terwijl de fabrikanten zelve hun fournituren na hoogstens drie maanden moeten betalen, dan zal men gereedelijk in zien en erkennen, dat er heel wat levensmoed, energie en hoop op een betere toekomst bij de industrieelen aanwezig moeten zijn, om hun bedrijf op te houden en te blijven voortzetten. Waaraan moet men nu dien ongun- stigen toestand, die ieder jaar grooter wordende malaise toeschrijven De één houdt overproductie, een ander ons vrijhandelstelsel, een derde den oorlog tusschen Enge land en Transvaal, een vierde de combinatie van deze dingen, voor de ware oorzaak van den achteruitgang. Wij van ons scharen ons in onze meening aan de zijde van laatstgenoemden, overtuigd als wij zijn, dat een toe stand van welken aard ook de som is van verschillende bekende en onbekende oorzaken en omstandigheden Het doet ons als altijd genoegen te mogen ver melden, dat de algemeenc Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten al het mogelijke doet, wat tot verbetering van den toestand strekken kan, doch betreuren het tegelijk, dat diezelfde Bond waarvan zulk cen groote kracht kon uitgaan, nog van zooveel fabri kanten de sympathie nieU'kan verwerven, en de verga deringen der afdeelingen meestal zoo slecht bezocht worden. En wat heeft de Bond al niet op zijn pro gramma of reeds tot uitvoering gebracht! Wij willen slechts enkele der voornaamste dingen resumeeren. Er werd opgericht een maandblad, dat in eene sinds lang gevoelde behoefte voorziet, uitsluitend ten gerieve van de leden. Het le nummer hiervan verscheen 31 Juli 1901. Er werd besloten zoo mogelijk een vakschool voor de schoenmakerij in het leven te roepen. Onderzoe kingen naar dergelijke inrichtingen elders zijn reeds gedaan en worden nog steeds voortgezet. Pogingen met goeden uitslag bekroond, werden in het werk gesteld tot het verkrijgen van Kamers van Arbeid. Aan enkele gemeenten is subsidie gevraagd voor het aanschaffen ecner meetmachine. Op de Congresvergadering te Dongen hield de heer Pastoors, lid der Tweede Kamer, daartoe uitgenoodigd door den Bond, eene in alle opzichten geslaagde lezing over de Ongevallenwet en de verzekering. Een wedstrijd van het patronenmaken werd uitge schreven. Bij de Regecring wordt aangedrongen op hoogere invoerrechten op gemaakt en leestklaar schoenwerk. Van een invoerrecht van 10 pCt. op schoenen ver wacht de Bond veel heil, want hoewel de invoer van schoenen uit Duitschland, dank zij de perfectie van eigen hand- en machinaal werk, gestadig afneemt was •deze in 1901 nog altijd zeer belangrijk. Hij bedroeg, afgaande op statistische gegevens en eigen gemaakte berekeningen nog ongeveer 11800 paar fijne en 28000 paar grove laarzen. Nu moet erkend worden dat in de laatste jaren, hier schoeisel vervaardigd wordt, dat een lust der oogen mag genoemd worden. Dat van de fabriek van den Heer A. H. van Schijndel bijv. volgens het Amerikaansche systeem Original Goodyear Welt is smaakvol, elegant en soliede, tevens •zoo dat het de vergelijking met het beste gerust door staan kan. Het is dus geen wonder dat deze fabrikant zich in een toenemend export naar andere landen mag verheugen. Ook het schoenwerk vervaardigd op de onlangs op gerichte machinale fabriek van den Heer E. W. Klijberg- Pernot handhaaft en vermeerdert nog de reputatie, die het reeds zooveel jaren bezit. Hetzelfde kan gezegd worden van het machinale schoeisel, gefabriceerd op de sinds jaren alom gunstig bekende fabriek van de heer Timmermans van Turenhout, de oudste en grootste fabriek met betrekking tot het aantal werk liedenzoomede dat van de Wed. C. G. v/d Heijden, te Waalwijk, J. P. v/d Heijden en Jos. Groenen te Besoijen. In het belang van al deze energieke onder nemers en in dat van hen, die ofschoon op kleiner schaal werkende, uitsluitend handwerk vervaardigen, waarin ook zij nog altijd een goede toekomst meenen te zien, hopen wij van harte dat het verhoogd invoerrecht op schoenwerk, waarvan wij boven gewaagden, spoedig aangenomen en toegepast zal worden. Waar algemeene prijsverhooging en andere middelen reeds gefaald hebben, is een hooger invoerrecht naar onze bescheiden meening nog het eenige of wel het voornaamste middel waarvan wij voor de schoenmakerij in onze Langstraat eenig heil verwachten. Mogen onze goede verwachtingen dienaangaande niet beschaamd worden en deze sinds onheugelijke tijden hier, gevestigde industrie, die aan duizenden flinke ar beiders een bestaan schenkt, zich spoedig weer in haar alouden bloei verheugen. Leerlooierijen. Wanneer wij den huidigen toestand der leerlooierijen vergelijken met dien van vóór ongeveer 25 jaren, dan komen wij al heel spoedig tot de ontdekking dat in 'deze industrie eene bijna algeheele ommekeer of ver andering is tot stand gekomen. De stoomkracht en de extracten beheerschen thans de looierij. De klacht dat de lederprijzen te laag zijn, in ver houding tot de hooge prijzen der ruwe huiden, is reeds oud en dikwijls herhaald, doch nimmer werd de behoefte om hierin te voorzien zoozeer gevoeld als in de laatsten tijd. Reeds jaren toch wordt onze markt overvoerd door ledersoorten, vooral uit Duitschland welke hier zoo goed als onbelemmerd binnen komen terwijl overal elders van ons fabrikaat hooge invoer rechten worden gegeven. Deze toestand kan niet blijven voortduren. Zelfs voorstanders van vrijhandel erkennen reeds of beginnen steeds meer in te zien 15 dat het hoog tijd wordt onze lederindustrie tegen de ongelijke, drukkende, ja doodende concurrentie' van het Buitenland te beschermen. Dit voorop gezet is het ons aangenaam te kunnen vermelden, dat de Bond van Nederlandsche Ledei fabrikanten in dien geest steeds werkzaam is. Wij hebben grond te mogen verwachten dat regeering en volksvertegenwoordiging aan de bescheiden eischen of wenschen van den Bond gehoor zal verleenen en één der slagboomen, welke de ontwikkeling der industrie zoolang belemmerd heeft, weldra uit den weg geruimd zal zijn. Nog werd door genoemden Bond op de algemeene vergadering te '1 ilburg besloten zich tot de alom bekende makelaarsfirma Grisar Co. te Antwer pen te wenden, ten einde te verkrijgen, dat de in schrijvingen op huiden voortaan vervangen zouden worden door veilingen. Jammer genoeg zijn deze pogingen niet met den gewenschten uitslag bekroond. Meer succes schijnt de Vereeniging te zullen hebben met de oprichting van een z g. technisch bureau, waar over op de bestuursvergaderingen te Waalwijk en 's-Bosch uitvoerig is gediscussieerd. Verschillende correspondenties zijn hierover gevoerd met het bureau in Denemarken, de landbouwproef stations te Goes en Wageningen, met Dr. Borgman, directeur der Nederlandsche school, voor handel en Nijverheid te Enschedé. Laat alzoo de Bond niets na van hetgeen zou kunnen strekken tot verheffing en verbetering van den toestand der looierijen, de fabrikanten doen individueel eveneens hun uiterst best om hun bedrijf staande te houden en aan hun fabrikaat alle mogelijke of gewenschte ver betering te geven. Zonder iemand te passeeren, willen wij kortheidshalve alleen aan de grootste inrichtingen enkele regelen wijden. De stoomleerlooierij der firma v. Iersel, Witlox Co. werkte steeds met volle capaciteit en had over den afzet van haar fabrikaat niet te klagen. Het aldaar vervaardigde vacheledcr is van uitmun tende kwaliteit en kan de vergelijking met dat van het Buitenland glansrijk doorstaan. Wanneer een oordeelkundige toegepaste protectie den invoer van het buitenlandsche vache-leder geheel of gedeeltelijk verminderen zal, willen de eigenaars hunne inrichting nog aanzienlijk uitbreiden. Het getuigt mede van hun energie en ondernemingsgeest, dat aan de machinale stoomleerlooierij binnenkort ook eene inrichting ter bereiding van overleder zal verbonden worden. De fabriek der Heeren Gragtmans Wiesman had mede geregeld werk en goeden aftrek van hare pro ducten. Hare croupons voor riemleer vooral vinden overal gretige afnemers, dank zij de uitstekende, soliede kwaliteit. Door de uitbreiding, welke de inrichting gepasseerden zomer ondergaan heeft, worden nu weke lijks 310 stuks gefabriceerd, welk getal tot 350 kan worden gebracht, wanneer lichtere soort huiden ver werkt worden. De nieuwe stoomlooierij van den Heer P. van Loon Gzn. gaat mede naar wensch. Deze inrichting kan al sedert jaren als een der eerste werden beschouwd in de hier te lande bestaande groote looierijen volgens oude methode. De ondernemer blijft zijn alom bekend systeem van prima zoolleder hand haven, maar tot verbetering van het arbeidsvermogen en de bewerking der huiden heeft hij in 't afgeloopen jaar door machinale drijfkracht eene meer dan gewone uitbreiding aan zijn bedrijf gegeven. Dat alien echter klagen over de min gunstige finan- tiecle resultaten van hun bedrijf, zal niemand, die eenigzins op de hoogte is van de bestaande nooden en ongunstige omstandigheden in de lederindustrie bevreemden. De zoolleerlooierijen, die nog werken op z.g. kleine schaal en geheel of gedeeltelijk volgens oud systeem, hadden voor zoover ons inlichtingen verstrekt werden of wij konden nagaan niet al te zeer te klagen, hoewel zij in de eerste plaats, zich al met zeer kleine winsten moesten tevreden stellen. In de looierijen van paardenleder was de toestand ongeveer gelijk aan dien van het vorig jaar. De paarden huiden konden bij de koopers maar niet in de gunst komen, hoofdzakelijk tengevolge van de groote con currentie, die Amerika met zijn satijnleder hier en elders aandoet. De prijzen liepen daarom geregeld terug, vooral wat inferieure kwaliteit betreft. In prima waar echter was de omzet vrij beduidend, terwijl in secondaire soorten zich overal groote voorraden op stapelden. De prijs der huiden die in het begin van het jaar ongeveer f 10.75 was, sloot einde December 10 a 15 pCt. lager, die van de tweede soort liep zelfs 25 a 30 pCt. terug. De alhier gevestigde looierijen van paardenleder blijven hunne gevestigde reputatie handhaven in weerwil van de ieder jaar steeds grooter wordende concurrentie van het Buitenland. Dat zij zich in nog steeds toenemend export mogen blijven verheugen, is misschien toe te schrijven aan het feit dat de loonen der arbeiders hier in deze streek en ook bijna in het geheele land, ongeveer een derde deel of de helft lager zijn dan in andere rijken. Betere loonen zouden dus hier bedongen kunnen worden, wanneer door beschermende rechten, de fabri kant ook een hoogeren prijs van zijne artikelen er langen kon. (WORDT VERVOLGD). Jonge v-ouwen laat U nooit ver zwakken. Waarom zoudtgij IJ laten verzwakken als TJ icderen dag treffende en onbetwistbare voorbeelden tegen de algemeene verzwak king, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, bijzondere aandoeningen het vrouwelijk ge slacht eigen en andere voorkomende uit een arm bloed Waarom het geneesmiddel niet aanwenden dat reeds zoo vele genezen heeft waarom geen gebruik maken van de Pink pillen Bit is de behandeling die de zus ter van den heer G. Bouwmeester, barbier, te Hengelo gevolgd heeft, behandeling die haar compleete voldoening gegeven heeft. Ik zou U niet genoeg mijne dankbaarheid kunnen uitdrukken* voor liet goede dat mijne zuster van de Pink pillen ondervon den heeft, zij heeft langen tijd gesukkeld aan bleekzucht, en ik had wel eerder geschreven doch ik wilde eerst eens af wachten of de genezing van duur zou zijn en ik kan u verklaren dat zij tot op heden geheel en al genezen is. Onze verslaggever begaf zich naar aanleiding van dat schrijven naar Hengelo, en vernam mondelings dat zijne zuster 3 jaren erg lijdende was ge weest aan bleekzucht, steeds erg vermoeid, pijnen in rug en lendenen, afschuwelijk bleek, geen eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zijde, kortademig, bracht slapelooze nachten door en tot overmaat van smart veel last van hoofdpijn, steeds koude voeten en wat wij ook aanwendden niets mocht baten. Wij lazen zoo dikwijls de ongehoopte genezingen in dergelijke gevallen, dat wij er ook toe overgingen en wij betreuren het zeker niet. Zijne zuster werd onzen ver slaggever voorgesteld en wel een bewijs dat de uitwerking gunstig is geweest, diene dat zij thans gehuwd is. Jonge meisjes en jonge vrouwen, verrijkt Uw bloed, laat U ni .t ter neer slaan, on derhoud Uwe krachten door het gebruik der Pink pillen, de beste hernicuwer van het bloed en versterker der zenuwen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Br. Wiliiams te be komen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze. in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtsslreeks van den Hoofddepothouder komen komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos f 9.per 6 doozen Verkrijgbaar bij II. I. Snabilié, Steiger 2 7, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Pranco toezending tegen postwissel. te WAALWIJK zal Vrijdag 20 Juni 1902, voorm. 11 ure in „De Korenbeurs* te Waalwijk voor den heer J. Timmermans Wzn., 4 perceelen Hooiland over de Hooigracht onder Waalwijk ge naamd Tentstuk 19 hont, Melk- vonder de 10 hont, nabij de Haven de 13 hont en de 8 hont. BE NOTARIS zal verpachten in het Veerhuis nan den Baardwijkschen dijk Op Maandag 16 Juni voorm. 9 uur VOOR BE HEEREN TIMMERMANS q.q. 120 perceelen iti den Baardwijkschen Overlaat afkomstig van de familie Martini. te WAALWIJK, zal in de maand Juni Dinsdag 17 nam. 1 ure. bij BAEL- MANS te VLIJMEN „BE SLAGER*. Donderdag 19 nam. 2 ure te VL1J- Men voor PARTICULIEREN, alles bij bil jetten nader omschreven. De veipnchtiug te HAARSTEEG van den Lagen Omloop e. a. perc. en te DRUNEN van de Nieuwe Kampen der familie SPIE- RINGS zullen nader worden gepubliceerd- te Waalwijk, zal voor den Heer P. C. DE IIOON te Capelle, ten koflichuize van Denis van der Zaken te Besoijen, op 24 Juni 1902, 's namiddags 7 uur, Het Strooisel aan den Zuiderdijk langs den Nieuwen Maasmond van Drongelen tot Hagoort, in 23 per ceelen alscheidende op de dijkpalen in den Zuiderberm. (Van dijk— paal 68 tot en met dijkpaal 90.) Betaaltijd Kerstmis mits borgstelling. te Waalwijk. zal voor den heer W. A. DE BONT te Waspik, op Woensdag 18 Juni 1902, 's namiddags 3 uur, ten herbage van de MED. A. KAMP aldaar, ONDER WASPIK. 1. Het voorgras van een perceel hooi land te Boven Del, groot 1.05 hectaren, in twee perceelen. 2. De toemaat van percsel 1, om te beweiden uitsluitend met hoornvee. 3. Het voorgras van een perceel hooi land, den Bijster afkomstig van Frans Ver- schure, groot 2.10 hectaren in twee per ceelen, een groot 0.60 Hectaren, en een groot 1.50 Hectaren. Betaaltijd Kerstmis 1902, mits borgstel ling. te houden door te Drunen in Juni 1902. Maandag 16, om 1 uur bij Ilerra. Dael mans te Vlijmen perceelen in het Vlijmensch Dinsdag 17, om 1 uur, bij Herm. Daelmans te Vlijmen perceelen in de En- gelsche Slagen. Donderdag 19, om 2 uur bij Ilerm. Dael mans te Vlijmen perceelen voor verschillende eigenaars. Zaterdag 21, om 10 uur iu het Wa pen van Amsterdam te Heusden. De verpachting voor de gemeente Drunen zal nader worden aangekondigd. bericht de aankomst van een schoone col lectie van de Nieuwste Patronen, aan scherp concurreerende prijzen, Behangsellinnen, Doekspijkertjes, Zinkenaanslagen, Glazendeurpla ten etc. etc. Zij vestigt ook de aandacht op hare, groote keuze pas gearriveerde Gestreepte, Efïen en gekleurde in Koehaar, Tapestry-Cocos etc. Een groote collectie Fantasiën- Tapijt, Velvet-, Tapestry-, Cocos- en Zeilmatten. De voorraad Linoleum, Zeil, Was- en Leemdoeken, zoowel aan stukgoed, als afgepast. zijn ditjaarprachtig en niet duur, in IJzeren en houten Ledikanten en Kinderledikantjes. 8> S c c 9 9 O

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2