Nummer 50. Zondag 22 Juni 1902. 25e Jaargfane. Tweede Blad. Abonneert U op en Adverteert in „De Echo van het Zuiden," I Granen. Met betrekking tot den graanoogst kan gezegd worden, dat deze in het afgeloopcn jaar vrij gunstig was. De opbrengst en de kwaliteit van tarwe, rogge en haver waren meer dan middelmatig, zoodat de land bouwer reden tot tevredenheid zou gehad hebben, bij aldien de prijzen wat meer loonend waren geweest. In het buitenland, voornamelijk in de exportlanden, was de oogst minder gunstig. In de Donaustreken was hij bepaald slecht. Helenarogge, die anders wegens hare uitmuntende kwaliteit duurder betaald moet worden dan andere soorten, werd thans als voerrogge verkocht. Amerika had volslagen misoogst van maïs, zoodat dit artikel, dat met enorme hoeveelheden in ons land wordt inge voerd, tot zeer hooge prijzen steeg. In Rusland vie de oogst nog al mee, doch sommige van daar geïm porteerde roggesoorten lieten aan kwaliteit nog al te wenschen over. De meeste soorten echter waren uit muntend. Het verbruik van Amerikaansche tarwebloem nam nog steeds toe. Daar het aan lagere prijzen en in nog grootere quantums dan verleden jaar werd aangeboden deed het onze inlandschc maalindustrie eene drukken de concurrentie aan. De prijzen waren gedurende den loop van het jaar als volgt f 5.— - 7.15 - 7.25 - 6.80 - 4 50 - 7.20 - 4.— - 6.20 Armer, tarwebloem - 9. ïnl- - 9.50 De opbrengst van boonen en boekweit was over het geheel goed. Ook de kwaliteit viel te roemen. De prijzen hiervan waren ongeveer als volgt Witte boonen, f 10 a f 12 per HL. Bruine - 6 - 9 Erwten - 6 - 9.80 Boekweit - 6. - 7 Rogge Witte tarwe Ristarwe Roode tarwe Maïs Haver Gerst Erwten a f 5.50 per 75 KG. 7.40 7.40 7.— 5.60 8.— 4.30 7.— 9.50 10. 80 80 80 80 100 65 80 100 100 Arbeidswet. In 1901 zijn uitgegeven 84 en op ultimo December van het jaar waren in omloop 181 geldige arbeids kaarten als voor jongens van 12—16 jaar 103 voor meisjes van 12—16 jaar 78. Op gemeld tijdstip waren 86 vrouwen boven 16 jaar werkzaam in fabrieken en werkplaatsen. Gemeentewaag. Van deze nuttige inrichting wordt steeds meer ge bruik gemaakt. Zij voorziet dan ook in eene sinds lang gevoelde behoefte, weshalve wij geen oogenblik twijfelen of de drukte aldaar zal nog belangrijk toe nemen. Er werden gewogen. Levend vee (runderen) 11 stuks. Levende varkens 176 kalveren 210 Geslachte varkens 1 Koopwaren 32872 KG. De opbrengsten der waaggelden bedroeg f 37.67. Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Het aantal schepen, dat in 1901 onze haven invoer si beduidend grooter dan het vorige jaar. Het bedroeg 847 tegen 671 in 1900, alzoo een vermeerdering van 76 schepen. De tonnemaat bedroeg 45540 tegen 45000 in 1900. Het doet ons genoegen te mogen constateeren dat de vaart op onze haven belangrijk vooruitgaat. Zeker zal de verbeterde toestand der haven hiertoe niet weinig hebben bijgedragen. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. De toestand van den landbouw en de veeteelt ge durende 1901 was vrij wel bevredigend. Door het gunstige \Veder in de maanden Juni en Juli was het grasgewas zeer goed; zoowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betreft. Daar het hooi uit onzen buitenpolder om zijne meestal uitmuntende kwaliteit zeer gezocht wordt, werden ook dit jaar weer hooge prijzen er voor besteed. Men betaalde f 18 a f 20, een enkele maal zelfs den ongekenden prijs van f 227» per 500 KG. De rogge, die meest voor eigen gebruik verbouwd wordt, gaf mede een goed beschot, terwijl de kwali- tiet te roemen viel. De haver vooral was puik, zooals in geen jaren van te voren. Ook de opbrengst viel buitengewoon mee. Door het natte weder in het najaar was de aardap peloogst niet zoo gunstig als het vorige jaar. Beschot en kwaliteit waren over het geheel slechts middelma tig. De prijzen voor zandaardappelen varieerden van 1 1.50 tot f 2.voor kleiaardappelen van f 2.25 a f 3.50 per HL. De boekweit was heel schraal gewassen. De handel in vee was het heele jaar door nog al levendig. Voor le kwaliteit kalfkoeien, werden vooral in het najaar nog al hooge prijzen besteed f 160 a f 260. Veel van dit uitmuntende vee ging naar Frankrijk en Spanje. Het vette vee was ongelijk in prijs. Het gold 30 ooit men ct. per 7i KG. schoon. Vette kalveren waren duurder dan betaalde 46 ct. a 56 ct per KG. vuil. Voor onze gemeente is de veeuitvoer naar Holland ©t Belgie van geen noemenswaardige beteekenis. Van grooter belang is deze in de aangrenzende gemeenten Lapelle, Waspik enz. De uitvoer van vee naar België werd nog al belemmerd. Besmettelijke veeziekten, kwamen, voor zoover ons bekend is, niet voor. De algemeene toestand van den landbouwer te Baardwijk was vrijwel gelijk aan dien van het vorige jaar. De meeste gewassen gaven een goede opbrengst, terwijl de prijzen zoo al niet hoog, toch nog al be vredigend waren. De stichting eener zuivelfabriek blijft nog altijd tot de vrome wenschen behooren, zoowel als eene nauwere aaneensluiting tusschen dé landbouwers onderling. De schoenmakerijen werkten op den ouden voet, doch ondervonden den gedrukten toestand, die thané in alle bedrijven schijnt te heerschen. Het hier vervaardigde fijne schoeisel handhaaft zijn goeden naam en vindt nog al aftrek. De te behalen winsten echter zijn uiterst klein terwijl het crediet door de afnemers te lang en te willekeurig gerekt wordt. In de alhier bestaande vereenigingen kwamen geen noemenswaardige veranderingen. Betreffende den handel en nijverheid te 's-Grevelduin- Capelle meldt men ons: De toestand van den kleinhandel is vergeleken met dien van het vorige jaar wel wat vooruitgegaan. De handel in hooi ging over 't geheel vlug en de prijzen waren het geheele jaar door vrij hoog. Ook naar andere landbouwproducten was meer vraag dan voorheen. De nadeelige voorwaarden, onder welke de Belgische grenzen bij afwisseling open zijn voor den invoer van Nederlandsch vee, blijven op den veehande ongunstig werken. De kleinhandel in schoenen, leder en andere artike- en heeft nog altijd eene sterke concurrentie te voeren met het fabrikaat van binnen- en buitenlandsche fabrieken. In den toestand van de winkelnering was wel eeni^e verbetering waar te nemen. Uit andere gemeenten ontvingen wij, ondanks her- ïaald verzoek geen nadere inlichtingen, zoodat wij allen grond hebben te veronderstellen, dat de algemeene toestand aldaar niet bijzonder afwijkt van dienen 1900. Toch moeten wij het uitblijven van inlichtingenen nadere gegevens betreuren, wijl wij er ons steeds zoo goed mogelijk op toeleggen een getrouw beeld van den toestand in onze streek te schetsen. Moge een volgende maal aan ons beleefd verzoek wat spoediger en meer algemeen voldaan werden. .andbouw handel en nijverheid in de gemeente Kaamsdonk over ?f)01. De opbrengst van het hooigewas, ofschoon grooter dan in 1900, was in het afgeloopen jaar toch nog slechts middelmatig. De kwaliteit echter was over het geheel zeer goed. Gedurende het gansche jaar heerschte in genoemd artikel een levendige handel, jroote partijen werden verzonden naar België, Duitsch- and en Engeland, waar het gewas minder gelukt was en de kwaliteit van het hooi veel te wenschen overliet. Door den voortdurenden uitvoer bleven de prijzen immer stijgen. Betaalde men in Juni maar f29 a f30 pr. 1000 K G. weldra klommen de prijzen dermate, dat men reeds begin September f 38 a f 40 bedingen kon. Deze prijzen bleven tot in het voorjaar gehandhaafd. Alle hooipersen hadden druk werk, vooral in 2e, soort hooi. Dit werd hoofdzakelijk ingescheept voor Engeland, terwijl België en Duitschland meer le soort betrokken. Het gewas van het stroo bleef beneden het middel matige. De prijzen waren gedurende het geheele jaar f25 a f26 per 1000 K.G. Het hier verhandelde stroo is bijna uitsluitend voor het buitenland bestemd. De papierfabriek der >The Dutch Paper Pulp Comp. Ltd.* had het geheele jaar nog al druk werk. Ruim 80 arbeiders Verdienen op deze inrichting een goed stuk brood. Het fijnere papier dat daar thans vervaardigd en hoofdzakelijk naar Engeland verzonden wordt, was hoog in prijs, waardoor de fabriek met gunstige financieele resultaten werkte. De scheepsbouwwerven, ofschoon nog altijd in bloei- enden toestand verkeerende, ondervinden den druk van de slapte der binnenlandsche vaart. Van beteekenis is nog altijd de handel in graan, welke hier door een paar firma's gedreven wordt. De bierbrouwerijen werkten op den ouden voet. Telken jare echter gevoelen zij steeds meer de con currentie die haar door slijters van gebottelde bieren wordt aangedaan. De toestand der leerlooierijen is nog steeds ongunstig, zoolang de lederprijzen niet genoegzaam rijzen, of de huiden en looistoffen niet dalen is er op eene herleving van deze industrie weinig kans. Misschien, dat een verhoogd recht op den invoer van leder verbetering aanbrengt. De toestand der hoepel- en mandenmakerijen was vrijwel gelijk aan dien van het vorige jaar. De handel in riet en biezen bleef mede nagenoeg stationnair. welvaart eener streek of gemeente kunnen zijn. Waar verkeer is, daar is leven, daar alleen bestaat kans, dat handel en industrie zich uitbreiden en bestendigen De totaal ontvangsten op de lijn Tilburg- Waalwijk bedroegen in 1901 f44.774 18. op de lijn 's Bosch- Hensden- Waalwijk f33.050.141/, op de lijn Tilburg- Waalwijk valt dus eene kleine vermindering waar te nemen. Deze moet worden toegeschreven aan de «-e- stremde vaart op onze haven gedurende de maanden Januari en Februari, waardoor het goederenvervoer aanzienlijk minder was dan anders. In het personen vervoer echter valt weer een betrekkelijk groote ver meerdering te bespeuren. De ontvangsten hiervan bedroegen f 21621.94 tegen f20153.547, in 1900, alzoo een vermeerderde ontvangst van circa 1 1500 Op de lijn 's Bosch- Heusden- Waalwijk valt in alle rnbrieken beterschap te bespeuren. De stoombootdienst op onze haven, die gelijk wij zeiden in Januari en Februari door ijs gestremd was, bracht f2/.o47.087» tegen f28.223.28 in 1900. "Was 1901 voor de vaart even gunstig geweest als zijn voorganger, dan voorzeker zou de ontvangst met circa f1000.— vooruitgegaan zijn. Door de stoomboot- dienst werden vervoerd 239.637.97 K.G. terwijl aan havengeld betaald werd f 847.48, ongeacht de gelden, welke betaald werden door schepen voor onzen dienst voor de stoombooten te Waalwijk aangenomen. Opnieuw derhalve kunnen wij ons overtuigen, welke groote directe of indirecte voordeelen genoemde tram lijnen en stoombootvaart voor onze gemeente afwerpen. Vurig verlangt dan ook de Kamer van Koophandel naar den dag waarop de algeheele aansluiting tot stand zal gekomen zijn. Daar de kwestie dienaangaande wel spoedig beslist zal zijn, vindt de Kamer het niet noodig hare bekende zienswijze in deze aangelegenheid nog maals hier te vermelden, of met argumenten te staven Zij beschouwt de concessie door de groote staat als' van het grootste belang. Een gespecificeerd lijstje betreffende de opbrengsten van genoemde tramlijnen en stoombooten gaat hierbij. Bedrijf in 1901. Trams. Tilburg-Waalwijk. 's-Bosch-Heusden-Waalwijk. Personenvervoer f 21.621.94 f 25.643.817, Goederen Diversen 21.642.417, 1.509.827, f 44.774.18 In 1900 - 46.002.897, Totaal in 1901 f 105.351.41. 1900 - 104.109.94. - 6.048.01 - 1.338.32 f 33.030.147, -29.883.95 Vooruitgang f 1.241.47. Stoombootdienst. 1901 f 27.547.087, 1900 - 28.223.28 Tilburg-Waalwijk. s-Bosch-Heusden-Waalwijk. Vervoerde reizigers 136,298 143.655 Goederen KG. 1900 1901 186.053 202.943 1900 23.636.69 1901 25.919,19 Stoombootdienst. Goederen 900 232.406.46 KG. 1901 239.637.97 286.477.78 KG. 259.710.04 Koloniale en ^etroleumhandel. Stoomtramlijnen 's Bosch- Heusden- grens Waalwijk en Tilburg- Waalwijk. Het doet ons genoegen te kunnen constateeren, dat het personenvervoer op bovengneoemde lijnen in 1901 weer beduidend is toegenomen. Steeds duidelijker blijkt daaruit in welke behoeften deze verkeersmiddelen voorzien en van welk nut zij voor de ontwikkeling of de Het afgeloopen jaar gaf in deze branche geen noe menswaardige verandering. Toch valt er wederom eene kleine verbetering te constateeren. Het lange crediet, dat men vroeger den afnemers schonk én op den handel verlammend werkte, is van liever lede ingekrompen vooral tengevolge van slechte betalingen en faillissementen. Ook konden iets betere prijzen bedongen worden. Nochthans is de concurrentie in genoemde artikelen verbazend groot. Men staat verbaasd met welke kleine winsten sommige grossiers en kleinere handelaren hunne waren van de hand doen. Velen oordeelen, en met recht, dat het beter is goedkoop a contant, dan duurder op lang crediet te verkoopen. De groote buitenlandsche en Hollandsche firma's zijn ook voor den grossier zeer karig met hun crediet. Na 1 of 2, hoogstens na 3 maanden beschikken zij reeds over hunne vorderingen. In peulvruchten ging maar zeer weinig om, want daar de kwaliteit en de kwantiteit der aardappelen, dat volksvoedsel bij uitstek, te roemen vielen, werden bijna geen peulvruchten gekocht. In granen echter ging veel om. Deze werden tame lijk duur en a contante prijzen verkocht. De handel in petroleum ging mede nog al beduidend vooruit. Inferieure soorten werden bijna niet meer ge veild, zoodat uitsluitend de dubbel geraffineerde olie der Americ. Petrol. Comp. gekocht werd. De prijzen voor Waalwijk en omstreken warieerden van 67, tot 7 ct. Het spreekt van zelf dat particulieren meer moesten betalen, daar genoemde prijzen alleen golden, voor slijters, welke steeds Amerikaansche olie betrokken om die langs de huizen te venten. Als altijd was de kwaliteit van de olie uitsrekend Scheepsbouwwerven enz. te Waspik. De drukte op de scheepstimmerwerven, alhier was gedurende 1901 niet zoo groot als het vorige jaar. Ge lijk algemeen bekend is, was de vaart op de binnenwateren en vooral op den Rijn, in geen tijden zoo slap als in 1901, en het spreekt dus van zelf, dat de scheepstimmerwerven in de eerste plaats hiervan den na- deeligen invloed moesten ondervinden. De bestellingen van nieuwe schepen waren dan ook niet zoo ruim als an ders. Wel is er nog werk volop tot het najaar, doch het staat te bezien, dat dan ééne malaise zal intreden, tenzij de Rijnvaart zich verbetert. Op 1 Januari 1901 waren nog in aanbouw 4 Rijnschepen metende 3200 ton. Van stapel liepen 4 Rijnschepen 2 Zeilaken 1 Hevelaak 1 Klipper 1 Boeier metende te samen 4555 ton. Op 31 December waren nog in aanbouw 5 verschillende schepen, metende 3558 ton. Van de prachtig ingerichte repa ratie-hellingen werd een ruim gebruik gemaakt. Het aantal arbeiders op de werven bedraagt 142. Behalve de vaste smederijen, welke aan de werven verbonden zijn, werken nog een viertal smederijen, waaronder 2 mahinale bijna uitsluitend voor de werven. Hun voornaamste bedrijf is het fabriceeren van scheepslieren waarin zij door het geheele land vre-* maard zijn. Met betrekking tot den hooibouw kan gezegd worden, dat door de hooipersen zeer druk is gewerkt. Verzendingen naar Engeland hadden op zeer groote schaal plaats. Ook de verzendingen in het bin nenland, zoo per spoor als per scheepsgelegenheid waren nimmer zoo groot als thans. Het meeste hooi hier in de streek was dan ook spoedig verkocht, en aan flinke prijzen n.l. van f 36 tot f 42 fr. 1000 KG. Beduidende partijen werden uit alle streken van Noord-Brabant en Gel derland aangevoerd, zoowel voor de hooipersen hier, als voor die, welke de beide bekende firma's nog in andere gemeenten hebben. Ook de Klompenmakerijen breid den zich weer uit. Bij gebrek aan kanada- en wilgenhout werd er veel buitenlandsch hout verwerkt. Het aantal looierijen echter kromp weer in. Eene werd voorzien van stoomkracht. Deze kreeg daardoor eene grootere productie, welke gere gelde afneming vond. De wanver houding tusschen huiden en leder- prijzen is deze industrie niet bevor derlijk. De gunstig bekende Schachten- fabriek richtte zich machinaal in en mocht zich in toenemenden omzet verheugen. De Schoenmakerijen in handwerk hebben geregeld gewerkt, doch de orders waren niet zoo talrijk als in andere jaren Ook in deze industrie moeten de fabrikanten zich met uiterst kleine winsten tevreden stellen. De Boterfabriek, welke in eene vennootschap is omgezet, werkt ge regeld en is reeds met export begon nen. De handel in paarden was in het najaar zeer levendig en goede prijzen werden besteed. De jaarmarkten gaan mede vooruit Vooral de handel in vee was levendig Over het geheel dus was de algemeene toestand der gemeente vrij bevredi gend, en zeker zou die toestand nog beter zijn, wanneer van sommige zijden wat meer gedaan werd om in enkele takken van industrie verbe tering en nieuw leven te brengen. VERVOLG EN SLOT VOLGEND NUMMER. 1 t 11

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5