Nummer 54. Zondag 6 Juli 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Hij heeft haast. BUITENLAND. Engeland. Itusland. BINNENLAND. MENGELWERK. Attentie. 2°. Iïet gebed. mi-ara 's Konings ziekte. De Koning gaat geregeld vooruit en hei vertrouwen, dat wij dezer dagen hebben ge steld in de offie.ieele bulletins, wordt niet beschaamd. Trouwens het waren geen oorlogs telegrammen van 8000 mijlen ver en de ver antwoordelijke personen in Buckingham Palace en daarbuiten zullen wel begrepeu hebben, dat het Etigeische volk een verdraai ing van de waarheid omtrent 's Konings toe stand niet zoo toegeeflijk zouden hébben opgenomen als het gewoon was ten aanzien van Buller's, Robert's en Kitchener's berichten te doen. Het schijnt dat de wond goed staat, terwijl de pijn tevens belangrijk minder is gewonden. De nachtrust blijft goed, en hoewel de Koning nog zeer spoedig afgemat is bij eenige inspanning, wordt hem toch al wat meer verstrooiing door zijn geneesheeren toegestaan. Daartoe behoort o. a. een dagelijksch bezoek van zijn Ierschen terrier Jack, die in de koninklijke ziekenkamer wordt binnengelaten, wanneer de Koning dagelijks een paar uren doorbrengt op zijn rustbank. Z. M. legt verigens groote belangstelling aan den dag voor hetgeen er in de buitenwereld voorvalt hij leest nu en den wat en interesseert zich in 't bizonder voor alles, wat blijkt de teleurstelling des volks over het uitstellen der kroning eenigszins verzacht te hebben. In verband met de vele geruchten over den datum, waarop de plechtigheid nu zal plaats hebben geruchten, die bij menigte opdoken zoodra er gegronde hoop oj> herstel bleek te bestaan wordt thans zoo beslist mogelijkl verzekerd, dat er nieis zal worden vastgesteld voor dat de Koning een heel eind verder is op den weg der beterschap. Er wordt bij verteld, dat de kroningsplechtig heid in elk geval, wanneer ze dan ook plaats hebbe, veel kalmer verloop zal hebben dan eerst de bedoeliug was. Het godsdienstig karakter zal nu veel meer op den voorgrond geplaatst worden. Nieuwkuik, Drongelen. Zetel der commissie OISTERWIJK. Oisterwijk, Udenhout, Bladel, Hoogeloon, Hoog en Laag Mierde, Baarle-Nassau, Al phen en Riel, Goirle, Berkel, Moergestel, Oirschot, Hilvarenbcek, Best, Diessen, Oost- West- en Middel-Beers, Vessem, Reussel, Liempde. Onderwijzersvorgadering. Zondag 6 Juli, des namiddags ten 4 ure, zal op „Musis Sacrum" te Waalwijk eene vergadering gehouden worden door de af- deeling Waalwijk van 't Nederl. Onderw. Genootschap. Kermis. In aansluiting met ons vorig bericht over de kermis kunnen we thans mededeelen, wat de harmonie l'Espérance haren leden met dames zal aanbieden en dat belooft heel wat De harmonie l'Espérance zal op kennis Zondag 13 Juli ten 8V2 uur in de zaal Musis Sacrum" van den heer Antoon üer- ris-Simons, een groot concert variée geven, waartoe zijn geëngageerd, de volgende speci aliteiten De populaire karakter-Humorist, de heer Luciën uit Breda, met zijne nieuwste voor drachten, mejuffrouw Louise Fleuron, eerste Hollandscho Variété Soubrette het gunstig bekende duettistenpaar, de heer en mevrouw Fleury Besselink, eenig in hun genreen de lieer Louis D'Helft, pianist acompagnateur. 't Lijdt geen twijfel of de leden zullen dit muzikaal genot, hun door de harmonie aangeboden zeer zeker op prijs stellen, en een druk bezoek is dan ook zeker te verwach ten. Hebben we in ons vorig nummer reeds de aandacht gevestigd op de gezellige en genotvolle avonden, die de heer A. Gerris- Simons het publiek in de eerste kermisdagen bereidt, om een goed overzicht te krijgen wat er* gedurende de geheele kermisweek portretten der gunstig bekende kunstinrich ting Schaffer te Boxtel. Het oordeel van kenners over gelijkenis, en fijne afwerking betreft, is onverdeeld gunstig. Levering eveneens van geschilderde por tretten op onbreekbare, ronde schotels en op tegels, een goedkoope en prachtige nou veauté, voorts onvergankelijke crayon-por tretten. Prijscouranten bij bovengenoemd agent schap gratis verkrijgbaar. Het blad dat U ALLE NIEUWS uit Waalwijk en Omstreken, het breedvoerigst en volledigst geeft, is „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Abonneert u daarom op en ad verteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN," het advertentieblad bij uitnemendheid. op Musis nadruk naar blad, plaats 'heeft, verwijzen wij met de advertentie in ons eerste Groot Concert. Er wordt weder meldig gemaakt uit St. Petersburg, van ernstige ongeregeldheden te Rostof aan den Don in het gouvernement Jekateriuoslaw. Een groot aantal werklieden vei schaften zich toegang tot verschillende fabrieken, sloegen er tot plundering over en vernielden de aanwezige voorraden en de machines, terwijl de landbouwende bevolking in den omtrek de huizen der landeigenaren en der pachters plunderde, zoodat 'de mili— tail e macht tusschenbeiden moest treden om de orde te herstellen, waarbij een groot aan tal rustverstoorders door geweerschoten ge dood of gewond werden. De landbouwende bevoikiDg zoowel als de werklieden, waren opgestookt en werden bij de geweldplegingen a ange voerd door personen in fantaisie-uniform met ordeteekenen, die zichgvoordeden als boodschappers van den czaar en die be toogden, dat de machines een middel wareu om bet aantal werklieden steeds meer te beperken eu den ondergang der armen uit te lokken, waarover de goedhartige czaar ten di-pste geroerd is. In een groot deel van Zuid Rusland, voor namelijk in de gouvernementen Charkow, Poltawa, Kies, Woronesj, Saratof, Cherson eu Jekateriuoslaw, alsmede in het noordelijk deel van den Kaukasus, valt onder de lagere bevolking een gevaarlijke gisting waar te nemeii. WAALWIJK, 5 Juli 1902. Gezondheidscommissie. "Voltreils art. 23. der Gezondheidswet worden er gezondheidscommissies (wier werk kring wij in een volgend nummer beschrijven) ingesteld voor elke gemeente die meer dan 18.000 zielen telt. In Noordbrabant dus alleen in Breda, 's lhrtogenbosch en Tilburg. Verder zijn verschillende gemeenten ver- eeuigd, en daarvoor gezondheidscommissies ingesteld. Voor onze streek laten we die hier volgen Zetel der commissie WAALWIJK voor de gemeenten Capelle, llaarasdonk, Waspik, Dussen, Besoijen, Vrijhoeven-Cappel, 's-Graveumoer, Waalwijk, Sprang, Loon op zand, Dongen, Zetel der commissie HEUSDEN voor de gemeenten 1 leusden, Drunen, Baardwijk, Heesbeen, Werkendam, de Werken eu Sleeuwijk, Alm- kerk, Meeuwen, Woudrichem, Rijswijk G icssen, Andel, Veen, Wijk c. a., Herpt, Bekhoven, lledikhuizen Vlijmen,Oudheusden, Ter gelegenheid der kermis zal door de zoo gunstig bekende Harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel een luisterrijk concert ge geven worden, op Dinsdag 15 Juli, in den tuin van den heer J. Fransen. Het programma is met zorg saamgesteld en bevat de schoonste nummers van haar repertorium. Reeds bij een vroeger optreden heeft deze vereeuiging getoond over goede krachten te beschikken, en mocht zij een goed onthaal bij het publiek vinden. Voorzeker staat ons dus weer een genot volle kermisdag te wachten en zij die reeds in de gelegenheid waren, het goedgeschoolde gezelschap op de planken te zien, behoeven zeker geen aansporing om de vereeniging ook nu weder van hunne belangstelling te doen blijken. Den Heer Fransen zal wel goed voor het inwendige zorgen, en een druk bezoek zij hem toegewenscht. Voorbereidend militair onderricht. Voor het voorbereidend militair onder richt cursus 19021903, hebben zich iD onze gemeente 22 deelnemers aangemeld. St. A ntonius—Parochie. Gisteren zijn de bliksem-afleiders geplaatst op de torens en kerk van den H. Antoiius en is dit gevaarvolle werk zonder ongevallen gelukkig afgeloopen. Ongeval. Gisterenmiddag had een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen een zware voerinanskar van uit een dam kwam gereden, kwam vanaf de markt een hondenkar met 2 honden en waarin een paar jongens gezeten waren, in volle vaart aanzetten. De voerman die zijn paard bij den kop had, had zulks niet bemerkt en ook de jongens zagen de kar te laat om de honden nog tijdig te kunnen inhouden, zoodat de hondenwagen in volle vaart onder de kar reed. Doordat het paard juist stilstond en eenige voorbijgangers de hondenkar spoedig terugtrokken, werden grootere ongelukken voorkomen. Woensdag avond had de echtgenoote van den heer A. P. wonende aan de spoor lijn alhier, hef ongeluk in een vrij diepen kelder te vallen, aardoor zij zeer ernstige kneuzingen bekwam. Wij vestigen de aandacht op de etalage bij de firma Antoon Tielen, van geschilderde. Opening Maasmond. Het D. v. N. schrijft De opening van den nieuwen Maasmond is een kwestie, waarin al jaren lang een knoop zit zonder dat het ontwarren opschoot Nu is men echter een heel eind op streek.- Zooals men weet, meende de Provincie, dat het rijk kaden moest aanleggen langs den Amer. Het rijk ontkende dit niet, maar oordeelde, dat zij niet verplicht was een kade te maken zoo lang als de Provincie het eischte. Dat was de knoop. Eu de minister van Waterstaat bleef trekken aan 'l eene eind, onze Commissaris der Konin gin aan 't andere. Toen is er een Commissie gekomen eu die heeft tot de beide heeren, welke aan de twee einde stonden te trekken gezegd laat die einden asjeblieft los, en laaf ous den knoop ontwarren. De commissie, bestaande uit de heeren Smits, Ileere, Simons, van Dongen, en Zijl- mans heeft een bemiddelingsvoorstel inge diend, en dat is door Rijk en Provincie aangenomen. Er zullen nu kadpn koraeiu angs den Amer, en deze moeten klaar zijn als de Nieuwe Maasmond in 't volgend jaar zal worden geopend.- Nu is het echter mogelijk, dat belang hebbenden tegen deze bemiddelingsvoorstellen jezwaren hebben en daarom liggen de stuk- een ter visie voor iedereen. De voorz. zeide dat men dus moest afwachten, of er alsnog jezwaren zouden inkomen eerder kon geen jeslissing worden g nomen. En als er nu geen bezwaren inkomen, vroeg de heer Sasse van IJsselt, krijgen we dan spoedig een beslissende openbare Staten vergadering Want de minister heeft in de Staten-Generaal gezegd, dat men spoed moet maken, anders mist hij den tijd ter indiening eener suppletoire begrooting. Bovendien is een openbare Staten vergadering noodig wijl de minister wil, dat heel de provincie zich over de beslissing uitspreke. De voorz. antwoordde, dat hij, evenals ieder der Statenleden, vurig verlangt naar een spoedige opening der nieuwe Maasmond. Hij stelt zich voor, als de bezwarentermijn 14 dagen) voorbij is, een beslissende ver gadering uit te schrijven. De heer Sassen van IJsselt wil weten of in die vergadering dan besloten zal worden om den minister te vragen tot een spoedige opening van den Maasmond over te gaan. Zulk een vraag, meent de heer Smit van Oyen, behoeven de Staten niet te doen. Er is" een contract, de uitvoering ervan berust bij Ged. Stateu. Nu is er een voorstel tot contracts-wijziging. Wordt dit aangenomen, dan zal de uitvoering van het gewijzigde contract weer komen bij Gedeputeerden. De zaak wordt ten slotte natuurlijk aan gehouden. Ongeluk. Krijgsgevangenen »Roode Kruis Naar wij vernemen heeft de Britsche regeering aan den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de leden der Tweede Nederlandsche ambulance krijgsgevangen op Ceylon, „nu reeds" zullen worden vrij gelaten, iu dien rij in staat zijn op eigen costi-n te vertrekken, mits niet naar Zuid-Afrika. In verband daarmede heeft het Hoofd comité van het Roode kruis daarin welwillend gesteund door den minister van buiteulandsche zaken dadelijk het vol gende telegram verzonden aan den consul der Nederlanden te Colombo, den heer Wen- nink „Bevordert huisvaart krijgsgevangenen in gevolge uwe toezegging Roode Kruis.' liet Hoofdcoinité van het Nederlandsche Uoode Kruis heeft Vrijdagmiddag het vol gende telegram van dr. Koster uit Ceylon ontvangen: „Ambulance vertrekt Woensdag per stoomschip Hamburg". Bond voor Geestelijken-Onthouders. Als een merkwaardig teeken des tijds mag wel aangemerkt worden de oprichting 11 een Onthoudersbond van Katholieke Geeste lijken in Dnitsclunnd. In het orgaan van den Bond „Sobriëtas" waarvan hot eerste nummer 17 Maart j.l. Uij Pastoor Neütnanu te Mündt-Titz (Rhein- land) verschenen is, vinden wij vermeld dat de eerste stoot gegeven werd in 1897 op het Internationale Congres tot bestrijding "van drankmisbruik te Brussel, Eenige katholieke geestelijken en geneeshee ren betreurde, dat het katholieke element op die Congressen isoo schaarsch voor den dag kwam, vereenigden zich daartoe tot een een Internationaal Comité. Op het Congres van Parijs in 1899'werd door eenige comité-leden, de wensch geuuit, ■Vat- de geestelijke „abstinenten* zich nog enger zouden aaneensluiten en daarop volgde tijdens het Congres van 1901 te Weenen heff definittieve besluit tot oprichting van ee „Priester abstinentenbund» voor Duitsch- land, Oostenrijk Zwitserland en Luxemburg. Het Bestuur bestaat uit Mgr. Egger, Bisschop van St. Gallen le Voorzitter, Professor Weisz van Freiberg, 2e Voorzitter en de Eerw. heeren pastoor Neümann en cófatus Kozlih van Weenen, als le eu 2e Seöretaris. Onder verwijzing naar het schrijven van Paus Leo XIII aan Mgr. Ireland, waarin het „voorbeeld der onthouding" aan geeste lijken wordt aanbevolen, geveu de Statuten van den Bond o. a. als doel a: u 1°. Het beoefenen der onthouding onder de geestelijkueid. 3°. Verschillende werkzaamheden, waartoe de geestelijke bediening van zelf aanleiding geeft voordrachten, persartikelen, oprichting van drankbestrijders-vereenigingen volgens plaatselijke behoeften, vooral voor de jeugd en bovenal drankbestrijding op de school, op colleges en seminaria. Het lidmaatschap staat open voor priesters eu seminaristen en jaarlijks heeft eene alge- meene vergadering plaats, hetzij bij gelegen heid van de Internationale Congressen of op den Duitschen Katholieken of Charistas- dag. Het nieuwe tijdschrift „Sobriëtas", waar aan wij een en ander ontleenen, beveelt zich aan door zijn werkelijk degelijken in houd eu fraaie uitvoering. Wie zich abon- neeren wil, vervoege zich onder toezen ding zan 60 cent tot den uitgever pastoor Neümann te Mündt-Titz (Rheiuland uf kapelaan Frank te Kerkrade. Mishandeling. U'teenlöopcnd zijn de geruchten over de spoorlooze verdwijning van het meisje E< D., sedert Woensdag 25 Juni j.l. vermist. Het meisje diende sinds eenigen tijd bij een restaui atiehouder te Venloo. Op ge- melden datum was ze met een der kinderen op de kermis een ontspanning gaan nemen. Het haar toevertrouwde 3 jarig kind is te recht, ooch het meisje is tot heden noch bij haar meester, noch bij haar ouders terugge keerd. Deze laatsten verkeeren in groote onrust. Nader vernemen wij Bij den restamatiehouder waren twee heeren en pension. Beiden geven hier en daar voorstellingen. Z",o gaven ze in onze stad op Zaterdag 21 Juni ceu allegorische voorstelling, welke weinig succes had. Een certificaat, waarop hunnerzijds aangedrongen werd, moest althans geweigerd worden. Voor hun vertrek naar Venloo zijn ze bij de ouders van het meisje geweest, brachten de groeten .harentwege en maakten de op—, merking dat ze wel meer kon verdienen. Tevens schijnen ze een paar kasten bij den vader, die timmerman is, besteld te hebben. Op gemeld tijdstip, dat het meisje is ver dwenen, zijn ook de beide heereu, die, volgens hun zeggen tot den kastelein, nog zouden terugkomen, op hun reis gebleven. Een en ander wordt in verband gebracht- met de vermissing van het dienstmeisje. De politie, in 't bezit der sigualemcnten, stelt eeu ijverig onderzoek iu. Baardwijk, 4 Juli. Bij kon. besluit is goedgekeurd de in de vergadering van den gemeenteraad van 24 April 11. vastge stelde verordening tot heffing eener belas ting op de openbare vermakelijkhedeni Dientengevolge zal van elke muziek—, zang- en tooneeluitvoering, waar publiek tegen be taling van entrée wordt toegelaten, één'gul— den van een mallemolen één gulden per dag en een luch'schommel twee gulden per dag. Voor de uitvoering der gezondheidswet zijn de Langstraatsche gemeenten ingedeeld bij de volgende districten Bij het district Waalwijk de gemeenten Waalwijk, Besoijen Sprang, Capelle, Vrij hoeven-Cappel, Waspik, 's—Graveraoer, Raamsdonk en Loonoozaöd. Bij het district Heusden de gemeenten Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vrijmeny Hedikhuizen en Oudheusden. Uuainsdouksvcer, 4 Juli. Belanghebbenden maken wij- er op attent dat de herijk van maten en gewichten voor Raamsdonk eu Raamsdonksveer zal plaats hebben in de voormalige openbare school alhier en wel op 16, 17 en 18 Juli a. s. resp. voor hen wien geslachtuamen beginnen met de letters A, G. H. R. en S. Z. Tot"tijde!ijk opzichter aan den bouw der openbare school te Raamsdonk is in den heden gehouden gemeenteraad benoemd onze dorpsgenoot dhr. G. Kleijn." De directeur der papierfabriek van „The Dutch Paper Pulp Co. Ltd." alhier maakte gisteren met zijn personeel op een der salon* booten der reederij Smit een plezierreisje naar Rotterdam. Onnoodig te zeggen dat dit door de werkleiden zeer op prijs is gesteld. Indien mogelijk zal hiermede de goede ver standhouding tusschen directeur eu personeel nog verbeterd zijn. Een woord van lof mag genoemden directeur niet onthoudeu wordeu Dussen, 3 Juli. De nieuwe aardappeleu, waarvan deze week de eerste .gegeten zijn, vallen, vooral wat quantiteit betreft, niet mede, zoodat velen zich nog met de oude moeteu te vreden stellen. Drongelen. Gekozen tot Voorzitter van den polder beneden het Diongclsche veer de Heer J. Oerlemans en tot Secr.-Penning* meester de Heer A. D. van der Schans. lletfsden. Benoemd tot afgevaardigde naar de Algem. vergadering vau het N. O. G. te Leiden de Heer C. de Moor te Dron gelen en tot plaatsvervanger de Heer A. M. de Roon te Heesbeen. Een droevig ongeluk is er gisteren te Veen (Nbr.) gebeurd. De stoomboot Neu traal, die om half één uit 's-Hertogenbosch vaart, kwam te Veen met een roeiboot in botsing, die geheel verbrijzeld werd, waardoor het zestienjarig meisje v. O. dat in Aalst dient verdronk; haar vriendin die bij haar zat, is gered kunnen worden. Prins Hendrik. Prins Hendrik der Nederlanden wordt biunen weinige dngett te Schauraburg ver wacht. Timor. Reuter seint uit lissabon „De bladen melden dat de Portugeesche en Nederlandsche commissarissen het eens zijn geworden over de afbakening van de grens op Timor. De Nederlandsche enclave Maoekater zal geruild worden tegen de Portugeesche eu-clave Noimoeti, terwijl Gidoesi en Ambénoe aan Portugal zullen blijven." Zoudag is te Hoeven zekere J. V. bij eeu twist zoodanig gestoken, dat hij Donderdag morgen aan de bekomen wonde is over leden. lie verdachten zijn bij de marechaussee te Oudenbosch in arrest gesteld. Aangehouden. Door de rijkspolitie te Eindhoven zijn aangehouden: R. B-, Duitscher, oud 19jaar, verdacht van diefstal van eenige gouden voorwerpen en het lichten van een brieven bus door middel van een valschen sleutel; en voorts F. B., 17 jaren, stoelenmaiter, en J. O., scharenslijper, 16 jaar oud, beiden van 's—Hertogenboscb, verdacht van diefstal van een horloge en andere voorwerpen oqder de gemeente Woensel. Brand. Te Oisterwijk ODtstond Donderdagmiddag braud in de Peperstraat4 woningen brand den uit. Ontvoerd. Uit Sittard wordt het volgende aan den L. K. gemeld Nu komt u ook om vrijaf vragen nadat ik zooeven den ploegbaas voor zijn verwenschte militaire plichten heb moeten laten gaan Maar het is toch slechts een quaestie van twee dagen.... >r- Maar juist nu, nu we de handen meer aan Vol hebben en ik niemand kan missen, Kliiit tnsdan ten minste niet tot de volgende inaahd wachten? Hk'huwelijk van mijn neef waarbij ik getuiM* moet zijn, wordt morgen vol trokken. Ö*er twee dagen ben ik weer terug en dan zal it dubbel hard.... Nu gif dan voor mijn part Met snelle sUppen vloog de jonge inge nieur Bernard Wevers de trap af en storm de verheugd naar. zijn woning. Midden in

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5