Nummer 57. Woensdag 16 Juli 1902 25o Jaargang. 1 Tweede Blad. Iiitvoeringsn, Vermakeiijkheden BEKENDMAKING I U MENGELWERK. Een bal-masqué-vriend. Rusland. BINNENLAND. BUITENLAND. Engeland. ■■BHBHnmaHnBHHBaHHannnMV üttó I 't Volgend nummer verschijnt WOENSDAG 23 Juli. i Burgemeester en Wethouders van Waal wij maken bekend, dat evenals voorgaande jaren, gedurende de kermisdagen aldaar, beginnende Zondag 13 Juli en eindigende Zondag daaraan volgende, de kramen, spellen en tenten enz. moeien gesloten zijn des avonds om elf uur, met uit zondering van open mallemolens, die om tien uui gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten gesloten blijven vun genoemd uur af tot zons- opgang dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn, dan des namiddags om 372 uur- Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden is op de openbare straten en pleinen met geld of eenig hasardspel te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te brengen, wat tot rvstverslooring annleiding kan geven. Waalwijk 5 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd' K. DE VAN DEit SCHUB REN. De Secretaris F. VV. VAN L1EJ1PT De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de herbergen cn tapperijen gedurende de kermisdagen, beginnende Zondag 13 Juli a.s. en eindigende Zondag daaraanvolgende voor het publiek kunnen geopend blijven tot des nachts 12 uur. Waalwijk 5 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN Stapvoets rijden. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat aldaar, ter voorkoming van ongelukken, ge durende de kermis, aanvangende Zondag 13 Juli u.s. en eindigende Zondag daaraanvolgende langs de kramen, tenten enz. en daar waar ecne volks menigte verzameld is. met paarden onder den man, roet rij- en voertuigen met paarden, ezels of honden bespannen en met motorrijwielen of automobielen, niet anders dan stapvoets mag gei eden worden. Waalwijk, 11 J.uli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. ter gelegenheid der Waalwijksche Kermis. DINSDAG. Buitengewoon concert, des namiddags ten uur, te geven door de gunstig bekende hinnonie „Euphonia" van Kaatsheuvel in den tuin van den heer J. Fransen. Grande Soiree Variée et amusante in „Musis Sacrum". Aanvang ö'/s uur, geheel nieuw, zeer varieerend programma. WOENSDAG. Groot concert te geven door de Harmonie ,.Sl Crispijn," in het lokaal der Vereeni- ging. Aanvang 5 uur. Bul van de koninklijke doelen „Hecht door Zee" in de prachtig versierde doelen- Hul bij den heer J. Fransen. Aanvang 6 uur. Gr.tnde Soiree variée et amusante in „Mnsis Sacrum". Aanvang &l/3 uur, geheel nieuw en varieerend programma. DONDERDAG. De van ouds bekende feestelijkheden der 11rmonie en Gilde „St. Crispijn". Ba! te geven door de Doelen Willem Teil" in de zaal van den heer Chr. Appels. VRIJDAG. Volksbal in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 's morgens 10 uur. Bal van de W. G. V. en T.A.V.E.N.U. in de zaal „Musis Sacrum." Aanvang 6 uur. Grande Soirée Amusante in het café „Harmonie" van den heer Chr. v. d. Werft'. Spcciaiiteiten-gezebchapdirectie Henri ter Hall, Amsterdam. Aanvang S'/s uur. ZATERDAG. Het van ouds bekend bal der Liedertafe „Oefening en Vermaak" en der „Oranje- Doelen".' Aanvang 7 uur. Balder bad mij verzocht hem enkele nacht-uren na het bal te willen logecren, omdat hi: vroeg in den morgen in de stad zaken had te doen en zijn eigen woning zoo ver weg lag. Ik vond het deukbeeld praetisch en ruimde den vriend met de grootste bereidwilligheid een plaatsje voor zijn korte nachtrust in een geïmproviseerd bed op den vloer, van reisdeken, plaid en andere daartoe geschikte voorwerpen. Een reistasch verbeeldde het hoofdkussen, mijn slaapjas de deken. Lang na middernacht was het, toen ik uit mijn slaap outwaakte door gemorrel met een sleutel aan de deur. Ik begreep dat het Balder was en ik wachtte geduldig af hoelang het duren zou eer hij de deur open kreeg. Maar 't lukte hem werkelijk ten slotte. Nu, hij zag er wel als een late balgast uit in zijn slordig aangetrokken rok en zijn hoed, die, in den stand op ziju hoofd, aan den befaamden toren van Pisa herinnerde. Ik verroerde mij niet, maar hij maakte een zóó hcidensch kabaal, dat ik me onmo gelijk slapende kon houden. Ik opende dus tie oogen en vroeg Wel, plezier gehad? Enorm, beste kerel, riep Balder, ter wijl hij zich op een allermalste manier be gon te ontkleeden. En hij vertelde, zeer onsamenhangend, sprak van verwante zielen, lang gezocht en nooit gevonden, doch nu eindelijk ontdekt. Het bleek me, dat hij op het bal een „Spaansclie" had ontmoet, die nu zijn hart bezat, en die hij wedervindeu moest, als zijn leven niet voor heel den duur zou zijn verwoest. Eén moment had hij haar gezicht gezien, maar het was vol doende geweest. Heeft niet Piet Paaltjes nog sneller liefde in zijn hart voelen ont gloeien „Slechts éénmaal heb ik u gezien, Gij waart gezeten in een sneltrein, Die den trein, waar ik in reed, Passeerde in volle vaart.... De kennismaking kon ï.ict korter zijn En toch, zij duurde lang genoeg..." reciteerde Balder. En hij vertelde van prachtig figuurtje, zuidelijk coloriet, gazel- lenoogen, jonkvrouwelijke aanminnigheid, 0, het was overstelpend. Ilij was in het vuur zijner beschrijving, toen naast-aan iemand hoestte, zoo'n be leefd hoesten als vermaning om, twee uur in den nacht, toch te gaan slapen. Mijn kamer grensde namelijk aan de slaapkamer van mijn kamerjuffrouw en liaur dochter. Ik verzocht hem nu alsjeblieft te gaan slapen, maar hij hoorde mijn goeden raad niet of wilde hem niet hooren. Hij had tiek in koffie, zei hij en daar hij mijn kof- fie-instrumenten had ontdekt, maakte, hij zich op om ze te gaan gebruiken. Ga jij maar slapen, zei hij, ik ga koffie zetten. Wie nooit een man boven zijn theewater '3 nachts koffiewater heeft hooren halen, weet niet hoe Balder het gausche huis met ratelend en plompend rutaoer vervulde. Naast-aan hoestte men weer, nu was liet juffrouw Lise, de dochter van de hospita, die stilte verzocht op deze delicate manier. Balder stoorde er zich niemendal aan, hij deed zijn werk. Daar ik geen spiritus in huis had, goot hij mijn kostelijke rum in het lampje. Hij zette zich aan de tafel en keek, gedachtenvol, naar de blauwe vlam, die rustig den ketel belekte.... Krak daar sprong het glazen klokje, het water spoot kokend uit den ketel en de vlam was ge- bluscht. Ik sprong op. Wat een stommiteitriep ik. Lise hoestte weer. Wees toch asje blieft een beetje stil, ging ik voort, de lui hiernaast willen slapen. Och, zanik, niet, mopperde hij. 't Lijkt hier wel een verplegingsinricliting voor ouwe wijven Waar is dat suiker Boven, in 't sigarenkistje, maar gooi me die pronksabel niet af. Balder klom op een matten stoel, die krakend instoitte klak, daar lag mijn mooie sabel op de vloer. Wees toch niet zoo stom, ik heb je gezegd... Naast-aan klopte meu. Octy, meneer Rijk, wees asjeblieft een beetje stil, ik leg al een uur wakker. Dat gaat ons geen steek aan riep Balder, onder de kast naar de sabel grab belend. Toe. toe, verzocht ik, net is de dochter van mijn hospisu, een allerliefst meisje. Ach wat, er zijn geen lieve meisjes huiten huur, de ongeeveuaarde. Waarvoor betaal je dan je huur En met geweldige stem vervolgde hij 1 Wat willen ze dan van Rijk, hij ligt te bed, ik wou alleen de suiker krijgen, maar toen is de sabel op mijn kop gevallen. Dat kan iedere?» gebeuren. Ga maar gerust slapen, hoor, we zijn hier niet in een hospitaal. Stil toch, Balder En hij zweeg waar lijk. Ilij dronk zijn koffie, zijn zelfgemaakt brouwsel, nu maar zonder suiker. Ik raakte werkelijk in den dommel, nu het even stil was in de kamer. Een licht schijn, die op mijn gelaat viel, wekte mij. Balder stond voor ine met de brandende kaars in de hand. Ah, gelukkig dat jp niet slaapt, riep hij. Ik moet een gedicht op mijn schoon masker maken. Waar is je encyclopaedic, ik zon er zoo graag wat nationaals in vlechten. Ddér, op den boekenhanger, maar laat mij nu asjeblieft slapen. Hij krteg het boek, sloeg een hoofdstuk op en las eenige oogenblikken ijverig. Toen vulde hij zijn kop opnieuw met het bruine vocht en leunde in zijn stoel. Waar vind ik u, aan d'Ebro, de Duero, Aan de Segara, en de Xucar, Of hoe die stroomen hee.tcn... murmelde hij voor zich heen. De slaap overmande mij opnieuw, terwijl de verliefde zijn knappe verzen smeedde. En ik ontwaakte opnieuw door een gewel dig geschreeuw. Balder stond namelijk bij de deur en was er in dispuut met mijn buurvrouw, dispuut dat echter tamelijk een zijdig gevoerd werd. Daar kan de duivel zijn gedachten niet bij houden, bij dat hoesten hiernaast, riep hij. Ik hoest om u stilto te verzoeken, gebrom maakt me zenuwachtigriep den ock betoogingen worden gevreesd tegen de ziekte, die zooveel schade veroorzaakte? De koning moet anders goed vooruitgaan maar de koningin is ternauwernood aan ten gevaar ontkomen terwijl zij zich Zaterdag naar Regent Park begaf om den Bazaar te gaan openen, viel een groot steenblok van een kerkgebouw op een groep toeschouwers die de koningin voorbij wilden /.ien rijden. Een dame, uit Canada afkomstig, werdgedood. en acht omstandeis werden gewond, waarvan vier ernstig. uw Lise terug en haar stem beefde van op winding, 't arme kind. Ik moet mijn vers afmaken. Als men dicht, murmelt men. Als je niet slapen kunt, dan heb je misschien te veel gegeten, of weet ik wat. Wees blij dat je eeu huur der hebt als Rijk, als je mij had, zou ik 't je anders zeggen. Natuurlijk maakte ik loer. een einde aan 't kabaal. Ik eischte dat Balder naar bed zou gaan. 'loeu zweeg hij, met een toor- nigen blik op de deur, en hij ging, nadat hij zijn manuscript nog eens doorgelezen had en met zorg in den zak van mijn jas gesto ken, naar bed. Of hem in den slaap zijn mooie Spaansche met de gazellenoogen, de lange wimpers de sierlijke gestalte en het schuldeloos gesprek verschenen is, weet ik niet, maar hij snorkte of hij van een houtzaagmolen droomde. Ik kon er niet van slapon Om acht uur ontwaakte hij kleedde zich nan, dankte mij voor mijn gastvrijheid en ging, lichtelijk onder den invloed van een kater, mijn kamer uit Op hetzelfde moment klapte de deur van de kamer mijner hospita naast aan open. Een halve minuut volkomen rust, dan stort te Balder weder de kamer in Wie is dat jonge meisje, dat hiernaast uitk wam? Nu, ik .denk Lise, de dochter van mijn hospita, die je vannacht zoo onhebbelijk behandeld hebt. 't Is mijn Spaansche! kreet hij in vertwijfeling. Als een gebroken man stond hij daar en met doffe stem vroeg hij mij ten slotte juffrouw Lise nooit zijn naam te zeggen of van het bal te spreken, j Dat beloofde ik hem met genoegen. Maar Balder heeft de Spaansche nooit in zijn armen gezien Te Peterhof is Maandagavond om half acht een schitterend teesimaal gegeven ter van den koning van Italië. De tafel was ge dekt in de Witte Zaal van het groote paleis, waarin de levensgroote portietten van de kei rei innen van Rusland en een gobelin hangen, dat een war.d van de zaal beslaat Peter de Groote voor Kr. onstad. Acht kris tallen luchters en een menigte kristallen lampjes bestraalden het gezelschap. De ".afel was gedekt in den voirn van een hoefijzer en met kostbaar zilver gerei cn rozen ver sierd. Onder het gobelin van Peter den Groote aan de hoofdtafel zaten e beide vorsten. Naast den Koning zatvn rechts de keizerin—weduwe, de groothertog vau Oldui burg, de groothertogin—weduwe van Mecklen burg— Schwerin grootvorst Wladimir de hertogin-weduwe van Koburglinks naast den Tsaar de regeerende Keizerin, de troon opvolger, de groothertogin van Oldenburg, grootvorst Alexis, grootvorstin Elizabeth, grootvorst Michael Nikolalewitsj. Tegenover de vorsten zaten baron Frederiks, minister vat) liet hof, rechts van hem Prinetti, graal Lamsdorf, minister Ponzio Vaglia, buks de Italiaatische ambassadeur graaf Morra en de Italiaansche opperceremoniemeester graaf Giannouide overige van de 250 gasten aan de zijtalels. De hofkapel in hare roode, met goud be s'ikte uniformen speelde onder tafel. Achter de zetels van de monarchen stonden lijfko zakken en negers in grillige kleederdracht. Aan tatel hield de Tsaar een toost op zijn gast, welke door dezen dadelijk beantwooid werd. Na tatel werd er cercle gehouden. Tsaar Nikolaas sprak langen tijd met Prinetti, graal Morra en een Italiaansche adjudant—generaal t'-awijl Victor Emmanuel zich onderhield met Lamsdorf en Witte. Prinetti heeft dadelijk na zijn aankomst de orde van Alexander Nefski gekregen. Kitchener thuis Het had weinig gescheeld, of lord Kitche ner was, in plaats van zijn triutnflocht te beginnen, gevangen gezet op zijn schip. Een officier aan boord is aangetast door pokken en het schip moest in quarantaine Maar men heeft vertrouwd op de vaderlands liefde der Engelsche pokken bacillen en aan Kitchener met zijn staf tot ontscheping ver lof gegeven. Hij ging naar Londen, waar hij door den prins van Wales werd outvangen en ging daarna onder gejuich der menigte Daar St. James-Paleis. De koning daarentegen wil geen gejuich. Hij wordt morgen uit liet Buckingham-paleis naar zijn jacht gebracht, maar »het uur, het station van vertrek en de plaats van insche ping op het jacht zullen streng geheim worden gehouden, teneinde betoogingen te vermij den." »Betoogiugen" is nog al dubbelzinnig zou- zangeres was een enorm succes. Aan de bij valsbetuigingen kwam dan ook gee-i einde voordat Mej. Fransman een bisnummer gat. Zij zong in een woord, prachtig, heerlijk zij heeft een zeldzaam, zuiver geluid, zoo- tls zelden wordt aangetroffen. De toehoor- ers waren dan ook geheel enthousiast en ook wij roepen haar van harte een spoedig tot weerziens toe. De WelEd. lieer lierman Zeegers pre- ident der Liedertafel, bood mejuffrouw Fransman, onder een hartelijk en welgeko zen woord een fraai bouquet aan. Óp de hetn eigen juiste mauier bracht hij den har- telijksten dank aan de bekwame catitatrice van het publiek, de Liedertafel en zijn per soon en verzocht haar den prachtigen bloem tuil als bewijs van dankbaarheid en hoog achting te willen aanvaarden. Zijn uit stekend gekozen er. hartelijke woorden lok ten daver -nil applaus. Ook de Liedertafel zong zeer goed wij lebben hier vooral op 't oog „Leidens Ontzet", het grootste toonwerk, met zijn talrijke solo's, duo's, enz. Dit moeilijk en machtigt toonstuk werd over 't geheel zeer goed opgevoerd. De solo's waren in goede handen. Alva de heer A. Ven, Valdez de lieer Jos. Wil- mont, v. d. Werif de heer J. Trimbach, een Burger, de heer Jac. Sars, bode de heer v. d. Broek, vertolkten op schitterende wijze de hen opgedragen solo's, in een woord de Liedertafel heeft weer eens te meer be wezen, wat zij vermag, over welke uitste lend krachten zij keschikt. Een woord van warme lof is hier op zijn plaats aan den heer Snijers uit Raainsdonka- veer, die o,j onberispelijke wijze de verschil lende stukken accompagneerde. Vooral in Leidens Ontze was deze taak uiterst zwaar. Hem een woord van hulde en dank. Het soirée gisterenavond hij den lieer Chr. v. d. Werff gegeven was goed bezet, en voldeed uitstekend. Ook dit specialiteiten gezelschap onder leiding van den lieer Strous, heeft zich doen keuiicn als een zeer goed ensembleliet tegenwoordige publiek bracht hen dati ook de hartelijkste ovaties. Heden- en morgenavond groot soirée bij den lieer A. Gerris. Luciën met de verdere artisten zullen begrijpelijkerwijze een groot aantal volks trekken. Verdere recensies geven wij in een vol gend nummer. Allen verdci een gezellige kermis. WAALWIJK. 15 Juli '902. Wnalwijksche Kermis. Schreven we in ons vorig ntjmmer, dat de vooruitzichten voor de a.s. kermis, ten minste wat liet weder betrof, niet gunstig waren, zoo is dat ten beste gekeerd. Het weder werkt prachtig mede, om de kermis zoo gezellig mogelijk te maken. Want druk en gezellig is 't er. Zondag werd de kermis door talrijke vreemdelingen bezocht, er heerschte de van oudsbekende drukte. De volksmatinée's Zondagmorgen door de Liedertafel en de beide harmoniën gegeven waren zeer druk bezocht en brachten eene vroolijke stemming onder de kermisvierenden De eerste uitvoering was een soirée amu santé et musicale door de harmonie l'Espé rance aangeboden aan heeren leden en hun ne dames. In den beginne was 't niet druk, maar langzamerhand werd de zaal goed bezet. Nu die er tegenwoordig ge weest is, zal zich hierover niet beklagen, die heeft genoten. Het gezelschap bestaat uil den heer Luciën Breda, mejuffrouw Louise Fleuron, variété soubrette, Fleury-Hesselink, duettisten-paar en de lieer Louis d'Helft, pianist. Hun optreden was een groot succes vooral muntte uit, Lucën; ja Luciën was eenig vooral in „Mijn Boterham" ook me juffrouw Louise Fleuron en 't uueUiste» paar was wat actie, dictie en stem betrof zeer goed. Werkelijk een specialiteiten gezelschap van den eerst.nrang; Luciën vooral oogstte een enormen bijval en we moeten ied reen aanraden er zeker heen te gaan, 't gezelschap waarbij ge U eenig amuseert, blijft nog heden en morgenavond. Het groot concert Maandagmiddag, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak met medewerking van Mej. Fransman gegeven, mogen we als uitstekend geslaagd beschouwen de zaal was met een talrijk en deftig publiek gevuld. Mejuffrouw Fransman uit Amsterdam, die hier reeds tweemalen met den uitbundigsten bijval optrad vergastte op thans o. m. op Air du Rossignol de l'Opéra „Les Noces de Jeannette" Air du Micaëlla de l'Opera „Carmen" Het optreden van deze hoogstbeg lafde Op 't kermisterrein is, zo.wls we hier boven schreven, druk. De stoomcaroussel die zeer mooi is, maakt goede zaken, even als de bekende poffertjes-kraam van Bongers cn vooral ook net zeer interessante panopticum en verdere tenten. Eveneens maken de café-houders begrij pelijkerwijze goede zaken. Voor de verdere feestelijkheden zie men de rubriek uitvoeringen en advertenties. Vechtpartij. Tot ntt toe loopt onze kermis uitstekend van stapel. Vechtpartijen kwam in onze gemeente nog niet voor alleen zijn eenige Sprangschcu Zondagnacht iii de 2e Zei 11 e aan 't vechten geweest en een hunner werd Maandagmorgen ernatig mishandeld langs den weg gevonden. Uit de Hofwereld. Het verblijf van II. M. de Koningin te Schaumburg, dat tot 19 dezer zal duren, heeft op Hare Majesteits gezondheid een zeer gunstigen invloed gehad. II. M. moet intusschen nog steeds voorzichtig zijn. Uit Baarn meldt men Het Koninklijk Echtpaar heeft het voor nemen eenig 11 tijd op Soestdijk te komen doorbrengen, zoo mogelijk teeds met den verjaardag van II. M. de Koniugiu-Moeder. De Haagsche chroniqueur der „N. Gron Ct." schrijft Gij kunt u rauwelijks voorstellen met hoeveel eerheid H. M. den kundigen lijfarts (dr Roessingh) bejegent en hoe hoog zij tegen hem opziet. Men heeft wel eens be weerd, dat onze jonge Koningiu eeu vrouw is van onverzettelijke» wil, een bemiulijke heericheres, maar die zich tegenover ieder een van haar macht bewust toont. Laat mij u verzekeren, dat zij tegenover haar lijfarts de meest onderworpen en gehoorzame pa tiënte is. Ik weet, dat zij, tijdens hare ernstige ziekte, meermalen blijken heeft gegeven van slaafsehe volgzaamheid tegen over zijn bevelen. Zelfs als dr. Roessingh een enkele maal in zijn voorschriften en voorzorgen weifelde om de hooge lijderes te ontzien of onaangenaam te zijn, was de

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5