Attentie! O r na mente 11, Wed.W.G.Vaags, ZICHTEN, „De Week" DOEL VELLEN Algemeen Advertentie-Bureaii, iLWIJKSCHE SNEU Advertentiën. Gebr. VERHOEVEN, Emaille metalen wandbekleeding Bliksemafleiders, ^mJesSm HOOIVORKEN H00IHARKEN, ILLUSTRATIE Antoon Tielen, ANTOON TIELEN, MACHINERIES Machinekamerbehoeften C. P. VAN HILST en ZONEN. ECHTE SINGER NAAIMACHINES i<; Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Druilen, Gebr. Verhoeven. A. C. Verhees Zeisenstrijkers, Zeisen- band, Haarstellen, Gras- scharen, Grasperkscheer ders, Antoon Tielen Waalwijk DRINKT mg ÜSI9 Compleete ijzer constructies, Drijfwerken enz. Zuiver recht gedraaide assen in ijzer en staal, met en zonder zelfsmeerders, Conso- les, Hangers, Riemschijven gesmeed en ge goten. Machinerieën voor Stoom Schoen- en Le- derfabriekenals Walsen, Snij- en Poets machines, liooge en lage Werkblokken en Stangen enz. Agentuur in Gas- en Petroleummotoren. A.NTOON TIELEN, 1 e v e r e n in elke hoeveelheid en afmeting; in afgence en marmer in alle kleuren en stijlen. Attesten ter inzage. WAALWIJK. EN groote sorteeriug, prima kwaliteit en verder alle gereedschappen voor LAND- en TUINBOUW. Zuivere Plantaardige Wijn 0£> speciaal daarvoor vervaardigd carton. Beste adres, WAALWIJK. Ondergeteekenden berichten bij deze hunne geachte clientèle, dat zij door het plaatsen van verschillende thans in staat zijn aan concurreerende prijzen te leveren. Steeds in voorraad alle voorkomende Aanbevelend, WAALWIJK. voor eiken tak van nijverheid, alsook voor alle huishoudelijk naaiwerk. Onderricht gratis ook in het moderne borduren. YVAALWJK, IGrootestraat 250. jonge Koningin de eerste om te verklaren dat, wat de dokter voorschreef, stipt moest geschieden en zij zelf volgde eiken raad iederen wenk van zijn kant, zonder morren of zonder verklaringen te vragen, op. En kele ïualeo, als de Koningin in de eerste dagen van aanvankelijk herstel, een oogen- blik het bed wilde verlaten, zond zij eerst eene boodschap naar den dokter, waar hij ook was oin te vragen of het mocht. Dr. Roessingh (en de heer Pot eveneens) waren dan ook getroffen door de meegaand heid van de koninklijke patiënte. Ongetwij feld heeft haar gedweëe onderwerping aan den leefregel, dien de genecshcercn haar voorschreven, veel tot de spoedige en vol- koining genezing bijgedragen. En 11.M. gaat nog steeds voort, zich trouw te voegen naar alles wat dr. Roessingh nuttig en ge- wenscht voor haar acht. Ongeluk Gisterennacht is te Barneveld een ruim 40-jarige vrouw door misbruik v;>n sterke drank oin het leven gekomen. .Moordaanslag. Zaterdagnacht is in het academisch zieken huis te Groningen opgenomen Jolian Jansen een 48 jarig gegageerd O. I. militair, die te Helpman woonachtig is. Jansen zijn, nadat hij een woordenwisseling met zijn buurman, den 28-jarigen timmermansknecht T. T. Erends, had gehad, door dezen (ongeveer een kwartier na dien twist) met een beitel vijf ernstige steekwonde toegebracht De dader is daarvoor de woning van Jansen binnengedrongen. Dr Starke heeft de eerste geneeskundige hulp verleend en achte on- middelijke opname noodzakelijk. De politie telefonisch ter hulp geroepen, atresteerde den dader en leverde hem aan justitie over. De toestand van den verwonde is niet zonder gevaar. Gevaar bij onweer. De zomer is in 't land en daarmede komen ook de onweersbuien. De statistiek heeft aangetoond, dat in de laatste tientallen van juten, de onweersbuien sterk zijn toe genomen, zoowel in hevigheid als in aantal. Men schrijft die vermeerdering en terrcht toe. aan 't groote stofgehalte der lucht, veroorzaakt door het meer toenemend ge bruik van steenkolen. Wat ook de. oorzaak inoge zijn, men zal goed doen huis en lof te onderzoeken, in hoeverre die beschermd zijn tegen het inslaan van den bliksem. Bliksemafleiders kunnen niet dooi iedereen bekostigd worden. Maar men kan veeltijds zelfs maatregelen nemeD, die evengoed wer ken als een bliksemafleider. Het inslaan van den bliksem is niets snders dan 't herstellen van het evenwicht tusschen de electriciteit der aarde en die in de wolken. Kan dit plaats hebben zonder beletsel, b.v. door goed geleidende bliksem afleiders, dan veroorzaakt de bliksem geen brand maar gaat zonder schade te doen den grond in. Plaatsen die den bliksem in het geheel geen aanleiding bicden, zullen volstrekt niet getroffen worden. Bij 't bouwen van huizen, schuren enz. lette men er op, dat niet alleen de voor- en achtermuren maar ook het bovenste deel er van door het vooruitspringende dak goed tegen de regen beschut zijn. De daken zullen des te meer beschut zijn tegen 't inslaan, hoe minder water ze op nemen. Geglazuurde pannen zijn in dit opzicht ook beter dan ongeglazuurde en leien daken beter dan pannen daken. En met hoog op het gevaar bij onweer zijn doken van as- phaltpapier bijzonder aan te bevelen. Ze voeren het water snel af, beschutten de zijwanden van het gebouw goed en steken niet zoo hoog in de lucht uit, omdat zulke daken zoo vlag mogelijk wordeu gelegd. Daken van gegolfd ijzer, zink, enz. moeten bepaald verbonden worden met het grond water door een uitstekende geleiding. 't Best doet men, die verbinding aan alle vier de hoeken aan te brengen, waarbij men dan de afvoerbuizen van de dakgoot gebrui ken kan. Staan gebouwen in de nabijheid van vochtige gronden, dan is bet doelmatig eenige snelgroeiende populieren aan te planten op een afstand van ongeveer 20 meters. Deze boomen zijn uitnemende bliksemafleiders, evenals over 't algemeen all* hoog groeien de boomen den bliksem aantrekken. Wordt iemand op het vrije Yeld door een bui overvallen, dan moet hij tot beschutting niet de hoogste boomen kiezen, want de bliksem kon den boom treffen en op den inensch overspringen maar hij zoeke be schutting in een laag boschje. Veilig tegen bliksem zijn de naaldboo- menook de beuken worden wegens hun olie-gehalte zeer zelden door den bliksem getroffendaarentegen worden eiken en vooral de waterhoudende populieren, pere- boomen enz. zeer zelden getroffen. Bevinden zich vele menschen bijeen, dan zijn ze, als een groot, goed geleidende massa, ook een aantrekkingskracht voor den blik sem. Daardoor komt het, dat de bliksem licht slaat in dicht opeenloopende troepen afdeelingen, in dichtgevulde schoollokalen, waarvan de wanden van onderen niet ge ïsoleerd zijn, in kudden schapen, enz. Bij erg onweer moet dus regel zijn zoover mo gelijk uiteen. Telefoou- en telegraafleidingen in de nabijheid van gebouwen verhoogen 't gevaar van inslaan niet, maar verminderen dit. Ze werken als afleiders. De bliksem slaat daarom ook hoogst zelden in spoortreinen. Ook water- en gr.slpidingen kunnen al afleiders dienen, maar dan moet bij de laatstgenoemde steeds een groote verbinding met. het grondwater aangebracht worden. Is lu*t grondwater laag, een verbinding dus mocielijk, dan kan men een verbinding maken van de pijpleiding met gr iote of uitgestrekte ijzennassa's, b.v. met een ijzeren tvinhek of uien verbindt de waterleiding. Is ook dit niet mogelijk, dan steekt men een ijzeren stang op de plaats waar de regen bij onweer sterk afloopt, in den grond en ver bindt deze deze met de pijpleiding. Wie is ni. t bij sterke en laag hangende onweersbuien bevreesd, dat de bliksem kan inslaan leder onderzoeken dus of hij van zijn kant alles in het werk gesteld heeft om 't gevaar af te wenden en dat vooral het dak dieht is. Dooi het vocht (den regen wordt de bliksem het gemakkelijkst en het eerst aangetrokken. Bij het houwen van huizen houden men dan ook met het steeds meer toenemende gpvnar van inslaan rekening dan zal men in de toekomst minder schade hebben door 't onweer. Ken schip in de lucht gevlogen. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur hadi op de oude Maas, nabij den Mijl, te Dor drecht een droevig ongeval plaats bij aan komst van het stoomschip «Sneppe"' met hout geladen van Archangel komende en geassisteerd door de sleepbooten Industrie' en de „Hermina" van Chr. Zwanenburg te Zwijndrecht. Op commando van den loods trok de „Hermina" de „Sneppe" achteraf, toen plotseling door het springen van den stoomketel een hevige knal werd gehooid en de „Hermina" in de lucht vloog. Binnen eenige secouden was er van het vaartuig hoegenaamd niets meer te zien. Van den kapitein W. Van Wijngaarden zoomede van den dekkiiccht II. Molenberg kon men geen spoor meer ontdekken. De machinist G. Verwaal, die achterop stond, werd eerst in de lucht geslingerd en kwam vervolgens in het water terecht waarna hem door den havenloods J. Slijkhuis van de ^Sneppe* een reddingsboei over het hoofd werd geworpen. Door een vlet naar de werf van de firma Ivuijl Van Gijn gebracht zijnde, verleende dr. Stoop de eerste hulp. Deze constateerde, dat, ofschoon Verwaal zijn been gebroken en eenige ern stige verwondingen aan het hoofd bekomen had, zijn toestand niet levensgevaarlijk was. Daarop werd hij per politiebrancard naar 't Ziekenhuis getransporteerd. De schok, veroor: aakt door de ontploffing is zoo hevig geweest, dat het aanzetwerk van de machine en verschillende deelen van het vaartuig terechtkwanen aan boord van de //Sneppe", op de werf van den heer W. lloodanburg en zelfs in de fabriek van de heeren Penn BauJuin. De kapitein laat een weduwe met 6 kin deren achter, terwijl Molenberg vrijgezel is. Het blad dat U ALLE NIEUWS uit Waalwijk en Omstreken, het breedvoerigst en volledigst geeft, is DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Abonneert u daarom op en ad verteert in ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN," het advertentieblad bij uitnemendheid. Capelle, 13 Juli. De jongeheer J Q. Quirijus, leerling der openbare school in „de Kom», legde Donderdag en Vrijdag 1.1. met gunstig gevolg het admissieCxameii af voor de le. der H. B. S. te Middelburg. Gisteren geraakte een kind van C. v. T. al «pelende te water op het geschrei werd het spoedig d;or G. R. gered. Bunmsdonksvecr, 14 Juli. De handel in schapen is matig levendig, vette lammeren zijn nagal gewild. Men besteedt voor vette lammeren f 13, a f20.—, weischapen f9.d f 14. vette lammeren f 12 tot f 16. eu weilammeren f 9.— tot f 11.— per stuk. liet kostbaarste stoomschip ter wereld. De som van f 14.820.000, voor welke de directeuren van den Norddeutschen Lloyd hun nieuwste stoomschip „Kaiser Wilhelm II" verzekeren, wijst er niet alleen op, dat het 't kostbaarste stoomschip zal zijn, dat in de vaart is, maar is ook een goede maatstaf voor de snelheid waarmede de waarde van de grootste koopvaardij—stoomschepen in cie laatste jaren is vermeerderd. Een halve eeuw geleden, in 1852, berichtte een Liver- poolsch b'.ad met verbazing en b wondering dat de heele vloot der Cunard—lijn geraamd kon worden op f 11,241.120, en in die dagen bestond bedoelde vloot uit negen stoom schepen, de fraaiste die toeu ooit gebouwd waren, en den Atlantischeu maildienst on derhielden, eu zes kleinere booten, die in subsidiairen dienst voeren. Vijfti.r jaar later is de geschatte waarde van het kostbaarste stoomschip ter wereld f 3.578.880 meer. dan de hecle waarde van vijftien schepen eens beschouwd als vormende de fijnste vloot van koopvaardijschepen ter wereld. De snelste toeneming in prijs van koopvaardij—stoom schepen had plaats sedert 1881, het jaar, waarin de medediuging in tonnenmaat en in snellen overtocht over den Oceaan begon, door deu bouw van de „Servia" en de „City of Rome". Deze twee stoomschepen werden beschouwd als wouderen van kostbaarheid, ofschoon zij zeker niet meer dan f 3 000.000 waard wareu totu zij uit handen van de bouwers kwameu. Maar dat cijfer werd spoedig verre overtroffen, en nu, als de reeders het record op den Atlamischen Oceaan terug willen winueu vau de Duitschers, dan moeten zij er een millioen of twaalf meer aan wagen dan het kostbaarste stoom schip in du vaart twintig jaar geleden waard was. Dit zal er zeker toe bijdragen dat het getal ï.iet te groot wordt van '-n «lie mede ding naar de eer om voor korten tijd eigenaars te zijn van de snelste sc repen rer wereld. GORINCHEM, 14 Juli. Risiai we 7.15 u 7,2. roodeditof 6,60 a 6,75 svitte dito f 6.80 A 7.— int. rogge f 5.0U u 5,25, buitenl. dito f 4.80 a 4,90, gerst l 4,75 u 4,85, haver 4,40 A 4,50, duiveboonen f7,50 u 7.75, blauwe erwten, f0a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt wuren heden aangevoerd 162 runderen, 3 nuchtere kalveren, 30 vette varkens en 362 biggen. le qua], Kall'kocien f180 200 Kalfvaarzen f i50 a 170 Melkkoeien 1140 A 160 21/, jarige ossen f 120 a 150 Guiste vaarzen f 100 a 120 Pinken f 50 Ik 60 Graskalveren I 30 A 40 Nuchtere kalv. f 9 a 12 Aangevoerd vette varkens van 23 a 24 ct. per half kilo, biggen van 17,— a 12.per stuk. Aangevoerd schapen en lammeren; scha pen a en lamineren f a f oer stuk Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stnks. Boter 65 a 68 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM, 14 Juli. Tarwe. Jarige- per heet. f 6.50 a f 7.60 en per 100 kilo f 9.a f 9.50. Nieuwe- per heet. 0.00 a f 0.00, per 100 kilo f 0.00 a f 0 00. Canada-tarwe f 0.00 tot f 5.70. Rogge. Vlaarasche, Zeeuwsche en Overmaussche De best' f5.90 a 6.— Dito mn dere f5.A 5.50. Gerst. Z uwscli, Flakk. en Overm. Winter f 4.40 a f 4.75 beste Zomer- 1' 8.15 A f 8.50 Haver. f9.a f9.45. Blauwe erwten. De beste f9.25 a f 10.50. Paardcnboonen. De beste f5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.— A 0.Zomerzaud f 9.25 a 10.60. Kanariezaad f6.a 18.— Bruine boonen de beste f7.— a f 9.25. Witt boonen de bestel' 10.a f 11.50 Vooral voor vochtige muren. Monsters worden op aanvraag toege zonden. Eenig vertegenwoordiger voor de Lang straat. Dndergeteekendeu bevelen zich beleefd au voor liet leggen van voor Kerken en Kloosters en particuliere louwen, alsook voor het ma ken van alle Aanbevelend De NIEUWE RIJSCOURANT fotografie- Artikelen is gereed en wordt op aavraage gratis en franco toegezonden door Tinthamerstr. 43 's-Hertogenbosch. ffEen eetlepel SODEX zal in den regel beter voldoen dan V* Kilo gewone Soda." EN Beleefd aanbevelend, ALS BOVEN. De prachtigste in Nederland verschijnende op mooi kunstdruk papier en met de fijnste photografien enz. is voorzeker het 5 April 1.1. verschenen geïllustreerd tijdschrift, Het zal een omvang hebben van minstens 20 pagina's Keurige uitvoering actueele illustratie. De prijs is f 3.per kwartaal. Men abonneert zich bij alwaar proefnummers verkrijgbaar zijn. .zonder bijvoeging van Alkohol" Zeer versterkend en Koortswcrend. Aangenaam van smaak en opwekkend. Bij uitstek aan te bevelen voor zieken en herstellenden. Per i/i Litcrflesch f 2.50. i» 1/2 1, 1.35 Hoofdagentschap der „Lama Qulna" voor Nederland en Koloniën Wijnhaven 30, Rotterdam. Al leen verkoopsterWED. C. VER WIEL, Waalwijk. i W A ALWIJK Opgericht in 1873. De OUDSTE en BEST ingerichte Boek- en Han delsdrukkerij van WAAL W IJ K en de geheele LANGSTRA A T. Alvorens uwe DRUKWERKEN of andere be- noodigdheden te bestellen, vrage men eerst monsters en en prijsopgave aan dit van OUDS BEKENDE; SOLIEDÈ ADRES. BILLIJKE PRIJZEN. PROMPTE EN VLUGGE BEDIENING Moderne bewerking of anderszins.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6