Nummer 63. Zondag 10 Augustus 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Een juist Woord. WAALWIJK. Op Zondag 10 Aug. 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak'', van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd Griisse an die Heimath Kromer. Sur les rempaits Saintis. Uer frohe Wandersman Mend-Bartholdy. Volgens een telegram van Reuter uit Parijs bevat de officieuse Temps een artikel over ons land, waarin het volgende wordt gezegd ,7 Als Nederland zich ooit in gevaar mocht „bevinden, waarvoor vooralsnog niet de minste „aanwijzing bestaat, dan zou het alle reden „hebben zich niet te beroepen op de een of „andere mogendheid, noch op de een of „in andere groep, maar op geheel Enropa." „De Nederlanders hebben liefst aan nie- ffinand verplichting en daarin hebben ze //gelijk.' Wij gelooven, dat het Parijsche orgaan hier den spijker op den kop slaat. Onse zelfstandigheid zal het best gewaar borgd blijven, wanneer wij ons van geen enkele bepaalde mogendheid, direct of indirect, afhankelijk maken en door al te innige betrekkingen ons lot aan dat van zulk een mogendheid binden. De positie, welke ons land thans inneemt is van belang voor Europa en onmisbaar voor het Europeesch evenwicht. Onze vriendschap heeft deswege beteekenis en wij kunnen daarmeehet ia een politieke vriendschap moet men deuken ons voor deel doen, wanneer met den noodigen tact wordt opgetreden. Maar natuurlijk zou dit anders worden, zoodra wij onze sympathieën aan een enkel rijk gingen schenken, of althans dat rijk tot onzen bondgenoot en beschermer maakten. In vroeger jaren werd in een Amster damsch orgaan Nederland opgewekt, tegen Frankrijk front te maken. Thans spoort men ons aan, heil te zoeken onder de vleugelen van den Duitschen adelaar. Ons dunktwij behoeven en behooren noch het een noch het ander te doen. Wij moeten eenvoudig „blijven" wat wij „zijn" De commissaris vau politie is, door met selaars vergezeld, naar la Ravoeire gegaan heeft er barricaden doen wegnemen en de deuren van de kloosterschool geopend. Onder het geschreeuw van het volk verzegelde hij het gebouw. De zegels zijn onmiddllijk ver broken. Donderdagochtend zijn de zusters uit de kostschool van Saint Julien te Landerneau verwijderd door twee commissarissen met een compagnie infanterie en drie brigades geudarn erie. Een vele duizenden tellende menigte vergenoegde zich met door ge schreeuw te protesteeren. Aan alle deuren van het pensionaat zijn de zegels gehecht. Woensdag in den namiddag is koning Ed ward, in gezelschap vau zijn gemalin en de leden der koninklijke familie, die hem tijdens zijn verblijf aau boord van zijn jacht te Co- wes gezelschap hebben gehouden, te Londen teruggekeerd na een zeer voorspoedige reis. Om even over halftwee lichtte de „Victoria and Albert te Cowes het anker en zette koers naar Portsmouth, onder het lossen van saluutschoten i oor een paar aldaar gestation- «eerde oorlogschepen. Een uur later arriveerde het jacht te Portsmouth, weder met kanon schoten gesalueerd door de schepen in de haven waaronder zich ook eenige Japansche oorlogsbodems bevonden. Alle schepen droe— geu vlaggentooi. Bij zijn komst aan land werd koning Edward ontvangen door admiraal Botham die het bevel voert over de haven Portsmouth en door den districts—comman dant, generaal Baker Russell. Tien minuten voor halfvier aanvaardde het Koninklijk ge zelschap per specialen trein de reis naar Londen. Bij aankomst aan het feestelijk versierde Victoria Station regende het buitengewoon hevig. Het was juist halfzes toen de koninklijke trein het station binnenreed. Onmiddelijk nadat het escorte lijfgardes dai den trein l.ad vergezeld zich opgesteld had tegenover den salonwagen des konings, st pte koning Edward uit en drukte den personen, die te zijner begroeting aanwezig waren, de hand. Blijkbaar gemakkelijk, maar nog wat stijf in houding, liep Z. M. zonder hulp naar het rijtuig en stapte er in gevolgd door de koning ningin en prinses Victoria. Het uiterlijk des konings maakte een zeer gunstigen in druk. De met vier paarden bespaoDeu open rij tuigen, die geëscorteerd werden door bereden lijfgardes, reden vervolgens langs een omweg naar Buckingham Palace. Allerwegen werd de koning door een gro®te menigte die langs den weg d'chtopeengepakt stond, geestdriftig toegejuicht. De regen had gedurende den rit van het station naar het pa'eis opgehouden. Ieder die, de koning nu gezien heeft, is er vau overtuigd, dat er heel wat zal moei ten gebeuren, eer men de kroning uitstelde. Een lid van de konklijke familie heeft aan een journalist verklaard, dat de koning Ed ward op hetoogenblik werkelijk zeer welvarend is. Hij zou, hoewel het natuurlijk niet zal gebeuren, desnoods ongeveer 800 meter ver kunnen loopen. Niettemin zal de kronings. plechtigheid zooveel mogelijk verkort worden De dienst Westminster Abbey zal niet langer duren den 75 minuten in plaats van 150. De Duitsche keizer is te Reval op de reede aangekomen. Stad en haven waren versierd met vanen en guirlandes cd gaven een feestelijk aanzien aan de geheelt omgeving. Vlak nabij de haven heeft men een ont— vangstplaats opgericht, in't kort alles was in orde om deu keizerlijken gast naar be hooren te ontvangen. De Tsaar is op de „Standard" de „Ho- henzollernc tegemoet gevaren en de Duitsche keizer ging bij de ontmoeting op den Russi- schen boden over. Te 10 uur ongeveer naderden de schepen met de Standard aan 't hoofd, de reede van Reval weer, terwijl de Hohenzollern en een paar andere bodems op een afstand volgden. 't Voor de reede liggend Russisch eskader groette de aankomende door herhaalde sa luutschoten te lossen Prachtig weer verhelderde den hemel en deed de aankomst uistekend slagen. In den namiddag had de inspectie van 't Russische eskader plaats. De twee Keizers hebben Donderdagochtend aan boord van de Minin de schietoefeningen bijgewoond op in zee drijvende en aan de kust opgestelde schijven. Om een uur feest maaltijd aan boord van de Standart. Donderdagavond is aan boord van de Hohenzollern een gala diné gegeven waaraan, behalve de Keizers, grootvorst Alexis, prins Friedrich Heinrich, graaf Btllow, Lamsdorf en het gevolg van beide monarchen deelna men. Na den maaltijd ontvingen de Keizers op het dek. Later rtonden zij laugen tijd in druk gesprek op het achterdek. Tegen tien uur ontstaken de schepen van de beide vloten een electrische verlichting. Na tienen gingen de Keizers aan boord van de Standart, van waar zij keken naar de schietoefeningen bij avond. Gisteren is het Duitsch eskader weggevoerd. Men moge over de waarde van ridderor den denken zooals men wil ontkeunen zal men niet dat de sociaal-democratische fractie in de toltarief commissie een geesti- gen zet deed, toen zij een amendement, om buitenlaDdsche ridderorden te belasten met 1000 mark invoerrechten per stuk, indiende bij het hoofdstukkinderspeelgoed Na tuurlijk groote verbolgeuheid bij den voor zitter en de medeleden om een dergelijke profanie. Staatssecretaris graaf Posadowky verklaarde zelfs, dat deze daad het monar chistisch gevoel van alle beambten en de leden der commissie grovelijk beleedigde. Leukweg trokken toen de socialisten het het amendement terug om het voor een vol gend hoofdstuk te bewaren. WAALWIJK, 9 Augustus 1902. Tarief van Invoerrechten. Donderdag li. had in 't hotel Verwiel eene vergadering plaats, van eenige groote fa brikanten (het comité waarover we ons vorig nummer schreven.) Daar voorloopig veel publiciteit niet ge- wenscht werd geacht en wij hieraan in 't belang der zaak willen voldoen deelen we alleen mede, dat besloten is met alle macht, en alle ten dienste staande middelen tegen invoerrecht op leder ten strijde te trekken- Verjaardag II. SI. de Koningin. Ter secretarie alhier, evenals in alle an deren gemeenten is van den commissaris der koningin, een afdruk ontvaDgen van een mededeeling van den minister van Biunenlandsche Zaken, die luidt als volgt 's Gravenhage 9 Juli 1902. In verband met het door Hare Majesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering vau den ver jaardag van Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag maar op den daarop volgenden Maandag te doen plaats hebben, heb ik de eer ter bevorde ring van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand er op te wijzen, dat de openbare eerbewijzen onder de feestviering begrepen zijn. Daar nu uit dien hoofde noch parade bij het ieger, noch vlagvertoon, op de schepen van oorlog den 31 Augustus zal plaats hebben, is het gewenscht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen uiet op Zondag maar op Maandag plaats heb be: Ik verzoek U.II.E.G. de burgemeesters daarop te willen wijzen, die dan wel gele genheid zullen vinden om de ingezetenen hunner gemeente niet onkundig te laten van het feit, dat de openbare gebouwen op 31 Augustus de vlag niet uitsteken. De Minister van Biunenlandsche Zaken, KUIJPER. Aan de Commissarissen der Koningin in de Provinciën. Aanbesteding. Woensdagavond had de herbesteding plaats van het bouwen van een Winkelhuis voor mej. wed. Coppens. Ingeschreven werd als volgt Timmerwerk. G. van Dommelen Baardwijk f 650. Wed. A. Aarts en Zn. Waalwijk - 599. G. van Huiten - 572. Gegund aan den laagsten inschrijver. Metselwerk. E. Maas, Waalwijk f 459. W. van Heesch - 380- Gegund aan den laagsten inschrijver. Bij de gisteren door de heeren Ver hagen Co. van Oud-Beierland iu net cafe van den beer D. v. d. Zaken te Besoijen gehouden aanbesteding van 't bouwen van een schuur tot bergen van hooi a./d. haven alhier, werd ingeschreven als volgt Ch. Klerks, Besoijen f 1360. Th. Schoep. Baardwijk - 1342. G. van Dijk, Waalwijk - 1295. Wed A. Aarst - 1236. G. v. Dommelen Baardwijk -1175. P. v. Huiten Jzn. Waalwijk -1165. Herwijnen. Besoijen - 874. St. Paulusvcreeniging. De spaarbank der St. Paulusvereeniging neemt steeds in bloei toe, meer en wordt ingelegd. Thans wordt ook het geld, van de spaar bank der schoenenfabriek van den heer Timmermans van Turenhout, waarover iu een vorig nummer een en ander meedeelden, op de spaarbank der St. Paulusvereeniging belegd. Een groote vooruitgang dus. Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten. Wij ontvingen van de vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten ouder 't beheer van bestuurderen der Maatschappij „Arti et Araicitiae" te Amsterdam eenige prospectussen i. z. het plaatwerk over de Verzameling berustende in het „Gemeentelijk Museum" te Haarlem, als premie 1902 te ontvangen door de leden dier vereeniging. Met genoegen vestigen wij de aanuacht op deze hoogst nuttige en veredelende ver- eeniging. Opgericht in het jaar 184o, verspreidde zij tijdens haar 56-jarig bestaan onder hare leden p.m. 2700 Kunstwerken. Bovendien deed zij 45 Gravures waaronder ver schillende Etsen vervaardigen, die telken jare als Premie zijn uitgereikt. De Premie 1901 bestond in een Plaatwerk over de collectie „Museum Fodor" te Amsterdam, dat allerwege met groote ingenomenheid is ontvangen en in een aantal dag- en week bladen op dc meest vleiende wijze is be oordeeld. Met recht kan dus gezegd worden, dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van Beeldende Kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor 't aankoopen van Kunstwerken als prijzen der Verloting een bedrag van ruim 5 tonnen gouds besteed. Alle aan te koopen en te verloten Schilderijen, Teeke- uingen, etc. zijn door Nederlandsche meesters vervaardigd, zoo ook de bovengemelde Gra vures en Etsen. Van eiktin verkoop wordt 5 pCt. gestort in het Weduwen- en Wee- zenfonds der Maatschappij; „Arti et Ami- citiae", waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is geko men. Bovendien ia de belangstelling van het publiek in de laatste ja:ren buitengewoon toegenomen. Sedert 1892 is het ledental met 2875 vermeerderd, en bedraagt thans 5375 leden, terwijl het aantal Correspon denten steeg van 145 tot 340. Deze cijfer? spreken voor zich zelf. Hoe grooter het aantal leden, Jes te beter zal zij aan het werkelijk nuttige doel kunnen beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan f 5.'s jaars, waarvoor men een lot in de, tegen het einde van December te houden, Verloting ontvangt, beueveii9 als Premie 1902 het Plaatwerk over de Verzameling berustende in het „Gemeentelijk Museum* te Haarlem. Correspondent te Waalwijk voor boven genoemde vereenig is de WelEd. heer An- toon Witlox- de Wit, Congres .Middenstand. Naar wij vernemen, hebben zich reeds meer dan 700 personen doen inschrijven als lid van het congres voor den midden stand hierbij zijn toetredingen zoowel uit Nederland, als uit België. Frankrijk en Duitschland. Behalve de vroeger reeds vermelde sprekers, zal de algemeene vergadering nog een redevoering worden gehouden door dr. Anton Retzbach uit Fieiburg (Baden) over het onderwerp de tegenwoordige toeetaud van den Midden- en kleinen Koopmans stand in Duitschland, een onderwerp, dat met het oog op de in Duitschland bestaande wetgevingen, als de wet tot beteugeling der Oneerlijke Concurrentie, de wet op het Vervroegd sluitingsuur van winkels, Zon dagsrust enz. zeer belangwekkend zal zijn. Reeds verschillende rapporten over de te behandelen onderwerpen zijn in druk gegeven, waarbij zeer belangrijke, zooals die van mr. Aalberse, uit Leiden, over de oneerlijke Concurrentie; van rar. Zadok van den Bergh, Amsterdam, over snel en goedkoop recht; van Henri Berg man, Utrecht, over het Vereenigingsleven van dr. D. Bos, Winschoten, over Handels opleiding van J. B. van Dijk, Amsterdam, over Belastingen in verband met gemeen tebedrijven van mr. J. A. Levy, Amster dam Vervroegd sluitingsuur van Winkels; van dr. Nouwens te Heeswijk, over een Bond van vereenigingenvan mr. Polenaar, Amsterdam, over Uitverkoop on der valsche voorgevens van ds. Rudolph, Leiden, over Zondagsrusten van rar. Wienecke, Amsterdam, over het Crediet voor deu Middenstand, terwijl nog een dertigtal andere rapporten in bewerking zijn. Poging tot vergiftiging. De 58-jarige Anna v. R., verpleegde in het Nederd. Herv. Armenhuis te Avereesi en inwonende bij de wed. Hoogenberg, een ziekelijke vrouw, met twee kinderen, moet gepoogd hebben die familie door muizen— tarwe om 't leven ie brengen. Naar wordt vermeld, heeft zij ongeveer een week geleden het vergif bij den drogist J. J. Ruijfte Ave- reest gekocht. Donderdagmiddag had vrouw Hoogenberg aardappelen opgezet om tc koken, zij had zich daarna verwijderd en aar. Anna gevraagd er zoolang op te willen letten. Deze moet zich de afwezigheid van vrouw Hoogenberg ten nutte gemaakt hebben om muizentarwe iu de pot met aardappelen te doen. Daarna goot zij de aardappelen af. Toen ze klaar waren zeide vrouw Hoogenberg tot haar, dat zij er tens eveu mee naar de buurvrouw moest gaan, om te laten zien, wat mooie aardappelen het waren. Zij deed dit, en twee vrouwen wilde juist een aard appel in deu mond steken, toen zij bemerkte dat er een bijzondere roode kleur aan was, en er nog een korrel muizentarwe aan zat. Zij ging dadelijk vrouw Hoogenberg waar schuwen, die met haar 11 jarig dochtertje reeds bezig was de pot te onderzoeken, waut ook zij had achterdocht opgevat. De gemeente veldwachter H. Klinge werd gewaarschuwd en heeft dienzeltden avond, vergezeld van deD rijksveldwachter B. Schoemaker, de vrouw gearresteerd, die dadelijk befcend moet hebben eu gistermorgen de bekentenis ook legen den burgemeester zou hebben herhaald. Naar men mededeelde was de reden van haar daad boosheid op de beide kinderen van vrouw Hoogenberg die haar wel eens plaagden ter wille van haar uiterlijk zij is zeer klein. De harmonie tusschen de huisgenooten moet nog al te wenschen hebben overge laten. Vanochtend werd zij naar het huis van bewaring te Zwolle overgebracht. Kruger bij Steijn. Precies ten 4 ure i min. kwam president Kruger, die bij het verlaten van de villa Costa door een talrijke menigte werd toege juicht aan de villa Norma aan, iu een half geopend rijtuig en alleen begeleid door den heer Wolmarans. Ook hier werd de presi dent met luide hoerakreten door een vrij talrijke menschenmassa begroet. Aan het hek der villa werd hij ontvangen door een broeder van mevrouw Steyn, die hem met deu heer Wolmarans ondersteunde op zijn tocht door den tuin naar de veran dah vau de villa, waar de heer Fischer hem hartelijk welkom heette en binnengeleidde bij mevr. Stcyn, die tot ontvangst van den pre sident gereed stond Na een kort oogenblik toevens in den salon, begaf de heer Kruger zich onmiddellijk naar het slaapvertrek van den heer Stevn, die te bed rustte. Hier had e tragische ontmoeting plaats tusschen de beide beroemde vroegere staatshoofden. Maar in strenge eerbiediging van den eusch der doctoren, dat hun patient vol strekte rust mocht genieten, bleef president Kruger niet langer dan hoogstens 2 minuten bij den man, dien hij na zoo langen tijd hier terugvond. De beide groote mannen wisselden slechts een veclbeteekenenden handdruk, welken Kruger deed vergezeld gaan van eenige aanmoedigende woorden en met de uitdruk king van zijn hartgrondige» wensch dat het God moge behagen den lijder genezing te sohenken. Daarna keerde president Kruger, nadat de heer Steyn hem met een eukel woord bedankt had voor zijn belangstelling, in den salon bij de familie Steyn terug, waar inmiddels ook dr. Leyds was gekomen. Bij de ontmoeting tusschen de presidenten was uitsluitend de heer Fischer tegenwoordig. Nog ongeveer een kwartier bleef de presi dent vertoeven bij mevr. Steyn, wier kinde ren den bejaarden president de hand drukten. Ongeveer kwart vóór vijven keerde de heer Kruger naar villa Costa terug. Jack the Kipper. Een als burgerman gekleed persoon heeft Woensdagavond tusschen 7 1/i en 8 uur in de Nieunebrugsteeg te Amsterdam een meisje met een mes in de zijde gestoken. Het meisje zakte ineen en werd naar het Binnengasthuis vervoerd. De man werd door burgers gegrepen en daarna door de politie naar een politie bureau overgebracht. Twee droerigc gebeurtenissen in Den Haag Anna Paulownaplein hoek Bazarstraat is ei u telefoonpaal opgericht. Jongens die in den omtrek wonen vermaakten zich de laatste dagen met in den paal te klimmen. Zoo ook weer hedenmiddag. Een van hen was tot boven in den koepel geklommen, plotseling verloor hij het evenwicht, kon zich niet meer vasthouden en viel te pletter op de straat. Men bracht den armen jongen naar 't politiebureau over. Hij bleek reeds dood te zijn. Ook uit Schevenir.gen meldt men een treurig ongeval. De familie v.d.T. had ecu rijtoer naar Den Deyl gemaakt. Het driejarig zoontje speelde daar iu den tuin, waar het en aanraking kwam met de Montague Russe en zoo deerlijk werd gekwetst, dat het kort daarna in de armen van ziju moeder is bezweken. Vermoord. De marechaussee Hoekstra te Ommen is Dinsdagavond door eeu slrooper doodge schoten. De dader, een polderwerker, is gearresteerd. Van andere zijde wordt gemeld, dat de dader bezig was te slroopen en, ziende dat hij op heeterdaad betrapt werd, een schot loste dat Hoekstra in de borst trof. Spoedig was deze een lijk. Nader wordt gemeld Door de vele hier aanwezige polderwerkers aan de lijn van den Noord-Ooster Locaal— spooiweg, worden in deze bosch— en wildrijke streken dikwijls jachiovertredbgen gepleegd, De marechaussees Hoekstra en de Lange, eeu paar flinke en actieve jongelieden, die vrij van dienst hadden, waren 's avonds uit gegaan om strooperijen tegen te gaac. Ongeveer 8l/s uur troffen zij in de buurt van de spoorbrug over de Regge, in de buurt schap Giethmen, drie stroopers aan, waar— vau de eene, zich ontdekt ziende, zich om keerde, op de marechaussee Hoekstra aan legde, eu dezen een schot hagel op een afstand van 8 a 10 meter in de borst gaf. De Lange, deu dader achtervolgende, keerde op het gekerm van zijn kameraad naar dezen terug, die nog overeind stond, doch spoedig daarna onder den uitroep: „de Lange, ik sterf**, ineenzonk. Spoedig werd de getroffene per as naar Ommen vervoerd, waar dr. Warnsink direct ter plaatse was. Hulp kon echter niet meer baten hart. long, lever en maag wareo door ruim 60 hagelkorrels doorboord, zoodat de dood spoedig intrad. Groot was de verslagenheid hier onder de ingezetenen, toen men vernam, dat een ijverig ambtenaar in de vervulling van zijn plicht zoo vreeselijk werd getroffen. Oogenblikkelijk maakte de burgemeester werk van de zaak. Des nachts werden ach tereenvolgens iu een polderkeet eeu 5—tal verdachten gearresteerd. De moordenaar zekere Jacobus van Groese, oud 24 jaren polderwerker, wonende te Wagenberg, (Noord Brabant, heeft reeds bekend. De politic moest den moordenaar tegen de woede van het publiek in bescherming nemen. Nopens het onderzoek der justitie kun nen wij mededeeleD, dat beklaagde bij zijn verhoor ontkende met opzet te hebben ge—

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5