25 Jaargang. jVumnier 64. Donderdag 14 Augustus 1902. Toegewijd aan R-Sandel, industrie en Cemeentebelangen. WONINGWET 4NT0NI0 FliRIUNDO. A K TOOI T IEL EI, Bekendmaking. FEUILLETON. BUITENLAND. Engeland. ÜIÏGEV EH *yyaref:aEgrreCTTOngy»£arawMgpiHwre3flP>^mtMHESM^c^^ ~r" w^tt&assacaiB De Echo van het Zniden, VialvQhsrle en Liosslriiisrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonne m e n t s p r ij s per 8 maanden f O.^d. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden Uitgever. Il_.iH.iT yïVa'fi'y» stukken gelden enz., franco te zenden aan den De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op de desbetreffende aanschrijving van jijnc Excellentie den Heer Minister van Binnen- lsndcche Zaken dd. 9 Juli jl. maakt bekend, dat Hare Majesteit de Koningin het verlangen heeft te kennen gegeven op Hoogstdezelver verjaardag 31 Augustus aanstaande die dit jaar valt op een Zondag, openbare eerbewijzen niet te doen op dien dag tnuar op den daaropvolgenden Maandag lijnde 1 Sepiember. Uit dien hoofde zal op 31 Augustus a. s. noch parade bij het leger, noch vlagvertoon op de oorlogschepen geschieden, terwijl ook het vlag gen van openbare gebouwen niet op Zondag maar op Maandag daarna zal plaats hebben. Waalwijk, 12 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat met ingang van 1 September e.k. als Rijkstuinbou wieeraar zul werkzaam zijn binnen de provincie Noord-Brabant en Zeeland de heer J. P. M. Camman en dat hem als stand plaats is aangewezen de gemeente Teteringeu. Waalwijk, 11 Augustus 1902. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT. I. In een drietal artikels gaven we reeds 't voornaamste omtrent de in werking ge treden //Gczuiidheidswet". Met di-ze in 't nauwste verband (of liever omgekeerd) staat Je Woningwet." Zeker is van belang voor eenieder daarvan wat meer te weten. Wij stellen ons daarom voor na e.ene inleiding, de voornaamste artikelen dier wet, met eenige daarbij ge voegde verklaringen, te geven. liet vraagstuk der volkshuisvesting trok sedert geruimen tijd de aandacht van allen, die in maatschappelijke aangelegenheden belangstellen. In steeds ruimeren kring, bij vertegenwoordigers van uiteenloopende staatkundige en godsdienstige richtingen vestigde zich dc overtuiging, dat een wette lijke regeling van de maatregelen tot ver betering der woningtoestanden eene drin gende noodzakelijkheid moest worden geacht. Wel hadden particulieren door ijverige be- DOOR A. C. V. D. H. 19 O— {Auteursrecht verzekerd volgens de wet.) Ach Allah, zal ik dan tot mijn laatstcn stond beschimpt moeten worden, doch ik draag dit alles gaarne uit liefde tot a gij weet nu eenruaal, hoe ik goed doe aan die mij haten. En terwijl hij, tot groote ergenis van Antonio, deze woorden sp^ak, stond hij op, haalde uit eene oude kast een verzegeld papier, schreef er de koopactc op, die hij vervolgens Antonio ter onderteekening aanbood. Met bevende hand tee- kende deze. Daarna nam Nathan, uit eene andere kast een grooten zak met goud geld en bankpapier en begon met de grootste nauwkeurigheid de vijf en zeventig duizend realen tellen. Zie eens, Antonio, sprak hij, na het geld geteld te hebben, nu zeggen de menschen nog, dat Nathan niet medelijdend i9 jegens zijne naaste. Hoe red ik u niet uit den Dood? Ik ben echter te oud en ondervindingrijk geworden om op menschelijkc dankbaarheid te rekenen, maar dat is niets: Allah, die alles hoort en ziet, die hart en nieren doorgrondt, zal mij eenmaal beloouen en plaats geven naast den profeet. Geluk met je profeet, Nathan, riep Antonio, terwijl hij de deur opendeed en zich haastte in de donkere straat te verdwijnen. Ha, ha, jubelde Nathan, nadat Antonio ver trokken was, wat heb ik hem mooi in de klem gekregen. Ju, ja. hij heeft zijn broeder vermoord, ik zag het te goed aan zijne ontroering, die hij te vergeefs voor mij trachtte te verbergen doch laat ik zwijgen, anders loop ik zelf nog gevaar in het nei der justitie gevangen te raken, want zoo zij er achter kwam, dat ik den moord aan het licht had kunnen breugen zou Diet alleen na der. aanslag alle9 op hoog bevel verbeurd ver klaard worden, maar Nathan zou nog voor eenige veel op dit gebied tot stand ge in enkele plaatsen van ons land ir oeung bracht, ondersteund door de gemeentebesturen, doch deze individuecle pogingen bleken op den duur toch maar weinig tè vermogen tegen over het kwaad der slechte volkshuisvesting. Vooral vormde voor de particulieren, die zich aan de oplossing van het vraagstuk wijden wilden, de moeilijkheid, oin tegen matige rente de beschikking over de noodige kapitalen voor woningbouw te verkrijgen, een struikelblok. De gemeentebesturen ge voelden zich in hun streven belemmerd door de bestaande onzekerheid ten aanzien van de grenzen hunner bevoegdheden en ook waar die onzekerheid niet bestond, viel op den gestadige» ijver dier besturen weinig te roemen. Zij deinsden voor den omvang van het vraagstuk terug of vreesden, dat bij ingrijpen hunnerzijds, particuliere be langen te zeer zouden worden geschaad. Zoo ontstond een a'igemeene aandrang, om een wettelijke regeling te verkrijgen, waaraan de Ltegeering gevolg gat door d.d. 11 Sep tember 1899 een ontwerp, vergezeld van eene Memorie van Toelichting, in te dienen, houdende wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting, kortelijk Ontwerp- Woningwet genaamd (II. H. 189919UU, No. 74). Dit wetsontwerp draagt de onder teekening van de Ministers van Binnen- landsche Zaken Goeman Borgesius, van Justitie Cort van der Linden en van Finan ciën Piersot). Te gelijkertijd weid ingediend een wets ontwerp tot regeling van het staatstoezicht op de volksgezondheid, kortelijk genaamd Ontwerp-Gezondheidswet. Aan de ambte naren en colleges, krachtens de Gezond heidswet aan te stellen, is mede de zorg voor de uitvoering der Woningwet opge dragen. De hoofdstrekking van het ontwerp werd door dc llegcering in de memorie van toe lichting op de navolgende wijze uiteengezet Vier oorzaken worden aangegeven, welke er toe hebbcu bijgedragen, dat in Nederland het woningvraagstuk een voorname plaats inneemt op het gebied der sociale politiek en staatsbemoeiing vrij algemeen noodzake lijk wordt geacht. Allereerst het belang der zaak zelve, het nauwe verband tusschen dc volkshuisvesting en de volksgezondheid. In de tweede plaats de overweging, dat op geen ander terrein het nadeel van u'tstel zich zoo sterk doet gevoelen als op dat van de si chte woningtoestanden, diezich van geslacht jaren achter slot en grendel moeten zuchten Misschien gaf men hem nog een brandmerk of geeseling op den koop toe. Wat zouden de bewoners van Almeria jubelen als ze mij eens smartkreten hoorden slaken. Veracht mij maar, meedoogenlooze lieden, er zal eer. tijd komen, dat ik op mijne beurt het u zal doen. Eenmaal, en wellicht al spoedig, zult gij Nathan als een landgraaf op het erf van Antonio zien tronen. Dan zult gij, verblind door hartstocht en jalou sie, mij nog meer haten dan voorheen, doch ik zal met al dien spot en verguizing lachen en Allah danken, dat hij mij. hier beneden, zijn zegeningen zoo ruim geschonken heeft. Hierop sloot hij de deur met zware grendels dicht. Toch ging hij niet ter ruste. Neen, hij wou dien nacht den slaap uit zijne oogen bannen en eens zien, wat er op het erf vau Antonio zou voorvallen. De nacht echter ging rustig voorbij. Niets verraadde daarbuiten, dat Ar.tonio in het geheim zijne maatregelen tot een spoedig vertrek nam. Toen het eerste morgenrood de komst van den dageraad verkondigde legde Nathan zich op ten rustbed neder; hij sliep verscheidene uren achtereen en droomde van genot, eer en aanzien rijkdom en majesteit. Bij het aanbreken van den nacht zat hij al weer op zijn eenzaam zolderka mertje. De wiud begon nog al lievig te worden en maan en stcren, aan het bewolkt azuur, gaven slechts een flauw schijnsel Twaalf nar sloeg het op Je kerk der stad Daar gaat dedeur van Antonio open Nathan kijkt scherp toe en ja, zijne oogen bedriegen hem niet. Een man, in lange kleeren gehuld, vergezeld van twee kinderen treedt naar buiten. Zij begeven zich met haastig en tred nnar den kant der haven. Nathan kan het niet meer in huis houden, hij sluipt stil de deur uit en volgt, altijd op eerbiedigen aistsnd, de drie nachtelijke reizigers. Dicht bij de kade verstopt hij zich achier een bouwvalligeu muur waar hij onmogelijk kon opgemerkt worden en duidelijk het gesprek kon hooren, dat zich tus schen den kapitein en Antonio ontspon. Wel kapitein, is de ,Psx Vobis' zeilree? Om n te dienen, Antonio, wij kunnen vertrek ken, zie maar, de raatrozen wachten al ongedul dig. Welnu dan, aan boord, hoe eer hoe liever. Is er dan zoo'n haast bij Ja, kapiteiD, ieder uur te lang gewacht, WAALWIJ K. tot geslacht voortslepen. Een derde overweging ligt in de omstandigheid, dat hier geenszins een geheel nieuw terrein, tot dusverre aan bestuurszorg onttrokken, wordt betreden, doch dat integendeel wordt voortgebouwd op bestaande grondslagen. Ten vierde is van belang, dat de beoogde hervormingen kunnen worden verwezenlijkt zonder te groote offers van de schatkist te vergen, zoodat financieele steun van het Rijk en de gemeenten kan worden toegezegd, zonder dat men bevreesd behoeft te zijn, dat de toezegging niet gestand zal worden gedaan. De middelen, welke te baat moeten worden genomen om de slechte woning toestanden te keeren, worden bepaald door de oorzaken zelve dier toestanden. Als de voornaamste oorzaken worden in de Memorie van Toelichting vermeld L°. de mogelijkheid om slecht ingerichte, voor de gezondheid schadelijke woningen bij voortduring te verhuren 2°. de weinige geneigdheid oni ann woningen, welke dreigen onbewoonbaar te worden, de noodige verbeteringen aan te brengen 8°. de aanbouw van insolide, aan de inatigste eischen niet voldoende woningen, welke zoo niet terstond dan toch na eenige jaren het aantal krotten zullen vermeerde ren 4°. de onvoldoende aanbouw van goede woningen 5°. financieel onvermogen, waardoor velen genoodzaakt zijn, zich met een slechte woning te behelpen. Het streven moet zijn deze oorzaken zooveel mogelijk weg le nemen. Geheel gelukken zal dat natuurlijk nimmer, zelfs niet indien particulieren en de overheid zoo krachtig mogelijk samenwerken. De armoede zal uit de maatschappij niet ver dwijnen en zoolang er armen zijn, zullen er ook zijn, die slechts weinige sfuivers weekhuur voor eeu woning kunnen betalen. Raakt hier het vraagstuk aan dat der armen zorg, daarnevens zijn vele gevallen, waarin voor betere huisvesting op gezonden eco nomische» grondslag zeer goed gezorgd zou kunnen worden. Het eerste middel, om in de toekomst betere woningen te verkrijgen, is streng toezicht op den aanbouw. Door gemeente-verordeningen moet dit toezicht in het leven geroepen worden, doch de wetgever moet zorg dragen, dat de gemeen tebesturen dezen plicht niet verzuimen of op onvoldoende wijze naleven. Advkrtentiün 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegaven, worden '2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regela au advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, kan mij van onberekenbaar veel nadeel ziju. Het ia van mij misschien wat onbescheiden, Antonio, doch zou ik u mogen vragen, waarom gij u zoo haast en waarom wij juist middernucht moeten vertrekken. Och, kapitein, ik wil met mijne kinderen onop gemerkt van hier. Een oom van mijn overleden echtgenoote ligt op sterven. Hij heeft mij doen welen dat hij vóór zijn dood mij en de kindereu zijner beminde nicht nog eenmaal wilde zien. Hij had uiij aangaande zijn testament nog al veel te zeggen en verzocht mij haast te makeD, wijl anders alles te laai zou zijn. Eene geheimzinnige zaak, Antonio Dat moet ik ook bekennen, kapitein. Hebt ge nog iets le verrichten? Ik wil inij nog voor een paar minuten ab senteeren, ik moet nog even een vriend hier dichtbij gaa oproepen. Goed haast u dan, ik ga naar het schip om te zien of alles in orde is Antonio verwijderde zich Hij keek angstig om zich heen en nog geen tien passen aisUuds van Nathan wierp hij zich op zijne kniën ontblootte het hoofd en sprak met snikkende slem. Vaarwel, bemind Spanje land mijner geboorte Ik ga u verlaten en zal u niet meer wederzien Vaartwel gij, die ginds onder de schaduw van liet kruis in de aarde rust en met wie ik in deze wereld door de hechtste banden vereenigd ben geweest. O, dierbare moeder, Lucia, Maria Alfonso wanneer uwe ziel zich reeds in de heerlijkheid Gods mag verheugen, ach smeek Hem dan om genade voor mij, die in oogenblik van waanzin mijn broeder vermoordde. Smeek hein dat Hij de kalmte aan mijn gemoed hergeve, dat Hij den vader trooste die ik bij mijn vertrek van hier niet vaarwel heb durven zeggen. Moge hij immer onbewust van den aanslag blijven. Bidt voor Carlo en Lucia die twee onschuldige wezens, opdat de misdaad huns vaders door hen niet gebuet behoeft te worden. Bid ook voor mij, opdat ten minste in mijn laatsten stond, ik vergeving vaD God bekomen moge. Haastig stond Antonio op, hij droogde zich dc tranen vanjhet gezicht. Na enkele schreden wp.s hij bij het schip, waar zijne kinderen hem reeds ruet ongeduld verbeidden. Kom je haast, Antonio. Ik ben er al, Kapitein. Nevens streng toezicht op den aanbouw moet ook worden gewaakt, dat bestaande woningen niet volstrekt onvoldoende zijn, door bet stellen van eicellen bij gemeente verordening aan bestaande woningen en ret maken van bepalingen tot bet tegengaan van van overbevolking. De verplichting tot het vaststellen van bovenbedoelde bepalingen waarborgt ir.tus- schen allerminst blij veilden vooruitgang. Daartoe zijn bovendien noodig voortdurend toezicht, benevens ingrijpende maatregelen tegenover nalatigheid of onwil van eigenaars en bewoners. Vandaar, dat in het ontwerp bepalingen werden voorgesteld betreffende het doen van aangifte door de verhuurders omtrent hunne woningen en voorschriften strekkende tot bet nemen van maatregelen tot verbetering van gebrekkige woningen en tot onbewoonbaarverklaring. Vervolgens werden bepalingen ontworpen, om door toepassing van bet middel van onteigening de beschikking te verkrijgen over geschikt gelegen terrein voor deu bouw van arbeiderswoningen, maar ook om vuile eu ongezonde wijken in ruime, frisscbe buurten met doelmatige woningen te her scheppen. Zouden deze verschillende maatregelen uitzicht openen op afdoende verbetering, dan zou hunne werking moeten worden geschraagd door finantieelen steun van ge meentewege, alsook uit VRijks schatkist, Ten einde dezen steun te verzekeren, werden ook wetsvoorschriften voorgedragen. De kroning van koning Edward VII van Engeland. De kroningsplechtigheid te Londen is Za terdag voor hen, die van buiteuaf de proiik en de praal, waarmee een dergelijke ver— looning vergezeld gaat, hebben willen ge nieten, op eeu gelukkigen dag gevallen. Het weder, hoewel koel eu met buien dreigend hield zich goed het bleef den geheeleu dag droog en de lage temperatuur voorkwam het in zwijm vallen van physiek-zwakken als bij dergelijke gelegenheden regelmatig pleegt te gebeuren. Vele nieuwsgierigen hadden den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de open lucht zonder s'apen doorgebracht, om een goed kijkplekje te hebben voor den grooten dag en reeds om 7 uur in den morgen was het Van wal mannen en gezwind I Een oogenblik later doorkliefden het hechte vaartuig de baren. Nathan was ook ook opgestaan. Hij was bewogen door de woorden van Antonio. Hij oogde eenige tijd het schip achterna. Toen hij het niet meer zien kon 6prak hij Zeg n hem Allah, hij heeft het aan mij ver diend. Daarna verdween hij met vlugge schreden in de richting van zijn huis. Dat hij in zijn nopjes wiis, kun men gemakkelijk begrijpen. Niet voor niets mompelde hij, op Antonio doelende, dikwijls in zichzelve: Fira la piedra y esconde la idbbo. Men was iu het najaar van 1814. Europa, dat zoolang onder de juk van den machtigen Franschcn Cesar gezucht ademde weer vrijer, nu de tiran voor goed, naBr men meende, op het eiland Elba van de wereld wa9 afgesloten. De vorsten waren nog vereenigd om de verbrokkelde staten en rijke opnieuw te regelen en vast te stellen. Hoe kort de vrede op bet vasteland nog maar geduurd had, toch zag men overal de wel daden die hij reeds om zich heen had gespreid. Smaakte de vaste landbewoner den voo -spoed des vredes, de zeeman die middeUndsche zee met zijn vaartuig moest doorklieven, mocht zich niet oe-« roemen iu dien vooi spoed te deelen. In den laatsten tijd toch hadden de Algerijnsche kapers driester dan ooit het hoofd opgestoken. Het scheen of de oude roofzucht opnieuw in hen onwaakt was, nu de vorsten de handen vol hadden om deuangelegen- hedeo in hun eigen land te regelen. Vrij mochten zij de haveD van Algiers met hunne buitgeraaakie schepen binnenvaren. De dey, die reeds zoo menig maal roet bedreigingen der uitgcj uUe mogend heden den spot had gedreven, zou zelfs als hun beschermer optreden, ingeval ieiqund het wugen durfde hun den buit te betwisten. Helaas, ook de menschonteerende slavenhandel was weer in vollen gang. Was het daarom ie verwonderen, dat de «Fax Vobis' goed van wapens, kruit en lood voorzien was, om al9 de nood aan den man kwam, den vijand van zich af te wereu en te verpletteren. Alles was tot heden echter goed gegaanwind en weder waien haar gunstig geweest. Na de berekening van den kapitein was het vaartuig reeeds honderd vijftig uren van Almeria verwijderd vol langs den kroningsweg, voornamelijk in de Westminsterwijk. Van alle zijden zag men menschen, gewapend mei pakken mond voorraad, die óf langs den weg bleven staau óf zich naar de gehuurde plaatsen op de tribunes begaven. Reeds reden galarijtuigen met gasten voor de plechtigheidpeers, peeresses, rechters, generaals, geestelijken, dames in groot toilet, hoogwaardigheidbc— kleeders, naar Westminster Abbey. Even over zeven zaten reeds drie pei esses in de Abdy op haar plaaisen, maar tegen 9 uur eerst kwam de groote stroom van genoodig» den. Een groot aantal lagerhuisleden was aanwezig; de Iersche nationalisten waren slechts vertegenwooidigd door één afgevaar digd Thompson. Precies om 10 uur werdeu alle straataf— sluitingen in dc nabijheid van Westminster Abbey gesloten en de genoodigden, die na dien tijd kwamen, zooals lord Rosebery, de premier Ballour en vele dames iu groot toilet, moesten zich verder te voet naar de Abdy begeven. De wijde ruimte was bijna geheel gevuld en bood een schitterenden aaublik door de veelkleurige uniformen en de prachtige kleedij der dames. Onder de aanwezigen bevond zich ook een vertegenwoordiger van het Leger des lieils, Brannvell Booth, in uniform, die op verlangen van den koning expresselijk tot de plechtig heid was geuoodigd. Om 10 uur begon feitelijk de plechtigheid in de kerk met de inwijding der regalia (de kroningsvoorwerpen) iu de kapel van Hen drik VII. Voortdurend bleven de gasten toes'.roomen naar dc Abdy. Onophoudelijk hielden rij tuigen met gasten voor den ingang stil. De peers droegen meest hun kroon aan den arm, hangend aan een zwart elastiek, of in de hand, terwijl de sleep van hun purperen eu hermelijnen mantels tot aan den ingang door gedienstige geesten werd gedragen, om hem te vrijwaren voor het slijk der straat. De peeresses kwamen bijna allen met de kleine, fraaie kroootjes op het kapsel aau— gereden. De beide verpleegsters, die deu koning tijdens zijn ziekte hebben verzorgd, reden in een hobijtuig naar Westminster en wer deu onderweg door de menigte luide toege juicht. Na 10 uur werd de kroningsweg, die reeds door geel zand kenbaar was, nog dikker bestrooid, toen de eerste leden der koninklijke familie aankwament kleine prinselijke zonen van deu prins van Wales, die de hen toejuichende menigte met het militair saluut dankten. Even na aankomst van het prinsenpaar van Wales kondigden klokgelui en kanon- salvo's aan, dat de koninklijke stoet Bucking- Zoo Sicilië maar voorbijgestevend was, had het grootste gevaar opgehouden. Geen wonder datdc kapitein dikwijls op het dek stond met den kijker in de haud, turende in de verte naar dingen, welke hem verdacht toeschenen. Mannen, riep hij op eens, na wederom lang op een punt gestaard te hebbeu, ik geloof, dni wij achtervolgd worden door een kaperschip. Ik kan uiij bedriegen, en dit hoop ik van harte, maar toch zullen wij voorzichtig doen met zooveel zeilen bij te zetten als mogelijk is. Wellicht slagen we er dan in hen voor te blijven. Het is reed# vijf uur in den namiddag, over een paar uur is het donker en zullen onze vervolgers ons niet meer op de hielen zitteo. Vlugger dan ooit doorkliefde thans de ,Pux Vobis' het ruime sop, tnoar na een half uur slechts bleek het den kapitein, dat de vaart niet snel genoeg was om het vijandige schip te Out- ko/nen. Het stond nu bij hem vast, dat kapers wel degelijk jacht op hen maakten. Geen uur was nog voorbij of de bemauning zelve zag liet vreemde vaartuig in allerijl naderen. Hoe sloeg Antonio den schrik om het hart. Hij, wiens geweten met een broedermoord be zoedeld was, zou misschien binnen een paar uur getroffen door een vijandelijken kogel of dolk steek, niet meer lot de levenden belmoren, ter wijl zijne schuldige ziel voor den hoogsten Rechter zou slaan, om rekenschap vau liet gebeurde te geven. In zijne verbeelding zog hij de dreigende band zijns broeders reeds legen hem opgeheven, hoorde hij zijn stem, die luid om wraak riep. Hij sloeg de handen voor zijne oogen en barstte los in eun luid snikken. Wat scheelt er aan, vader? Niets, Carlo en Lucia. Maar waarom schreit gij dan toch zoo? Och, dit kuu ik u niet zeggen, kinderen. Ach, laat ons liever lerugkeereu naar Al meria, vader, naar het land onzer geboorte. D.«ar woonden wij zoo prettig en ongestoord. Wat zullen wij in dat vreemde land hebben waar de menschen ons niet kennen, ja zelts ons niet eens verstaan kunnen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1