BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. eo' Onderwijzer. St. Paul us vereeniging. Diefstal. Ongevallen. Ie. a. 'het ste- ééii J Katholiek ondci de Kaïholieke Pers, lieko uctic; 5. hei best r dienstsloos ocdenr »n slechte lectuur, gods- aoover mogelijk; ijs. 2e. het 1 oprichting vr en van neutraliteit het streven détailhaud' enz. jevorderen van credietwezen, .n spaar- eu voorschotkassen, naar contante betaling bij den Zondagsrust, handelsonderwijs b. geoo" bestrijding van beursinisbruiken, on- rloofde coöperatie, oneerlijke concurrentie /j. 3e. het oprichten of steunen van alle inrichtingen welke het heil van de nering doenden bevorderen 4e. het samenwerken met vereenigingen welke eenzelfde doel beoogen 5e. ouderlingen steun der leden op stoffélijk en maatschappelijk gebied 6e. ledenvergaderingen, waarop de vraag stukken en gebeurtenissen van den dag en het licht der Katholieke beginselen besproken en onderzocht worden. Artikel 3 der statuten zegt o. m. Bevordering van het credietwezen. l)at er meuschen zijn, die geen crediet noodig hebben, kan zijn en 't ware te wenschen, dat 't over 't algemeen zoo was. De zakenman heeft voor alles geld noo dig, maar wat is makkelijker tegenwoordig. De bankier is direct genegen, als ge goede borgen hebt, de zaak solicde is en een hooge rente Over 't algemeen werkt hij echter niet in uw belang. Zijn doel is zooveel mogelijk rente van zijn geld te trek ken, somtijds geoorloofde rente, anderen nemen zooveel ze krijgen kunnengeld lecuen is daarom tegenwoordig niet zoo gemakkelijk, daarom bestaat bij de Hanze 't plan een spaar- en voorschotbank op te richten, en eene commissie van voorberei ding is daartoe reeds benoemd. Aan vertrouwde personen zal in moeilijke omstandigheden tegen matige rente geld voorgeschoten worden de baten die eruit voortvloeien komen wederom ten gunste der vereeniging. Gij zijt dan van niemand af hankelijk, het gaat in vertrouwen, want er zitten personen aan die ge zelf hebt geko zen en dan door geregelde afbetaling leert men sparen. Al is het niet op 't oogenblik kunt ge niet in omstandigheden komen, dat ge geld noodig hebt eu daarbij de spaarbank, daar mag ook aangedacht worden, niet uw geld in den ouden kous laten zitten, de baten komen weer door de vereeniging aan uzelf. Ik ken een plaatsje van 4 h 50UU zielen waar men vroeger niet kon sparen, door den Boerenboud heeft men 't geleerd en nu bespaart men per jaar f 140.0U0 Dat spaar- en voorschotbank niet overbo dig zijn, blijkt uit oen statistiek van de volksbank te Leuven. Die bank is evenals bij de Hanze gegrond op eerlijkheid en vertrouwen. Im 't eeiste jaar te Leuven 859.000 fr. 2 1 millioen u 3 h h 2 enz. tot 't laatste jaar 21 Wij kunnen hier in 't klein doen, wat daar in 't groot geschied. HET LANGE CREDIET. Door het te lange crediet zijn velen ten onder gegaan, eu daarom CONTANTE'BE TALING. Ik geloof als ik dit kon verzekeren, dat door de Hanze, contante betaling tot stand kwam, iedereen zou toetreden, zonder dut ik verder behoefde te spreken. Is het dan zoo moeilijk te verwezenlijken Vroeger betaalde men door den ruilhandel contant, 't Pollen is met't muntwezen in zwang gekomen. Met nieuwjaar betalen werd mode en zoonis u weet is mode veranderlijk en be taalt tnen nu soms om de 2 jaar. Hoe gaat 't tegenwoordig Durft ge direct met Nieuwjaar uw reke ning sturen, wel neen met Febr. Want wachten staat groot, solied. Ik heb een voorbeeld uit een stad bier in de buurt. De winkelier begon met Nieuwjaar zijn rekening te sturen. Mevrouw zou zelf wel eens komen, maar vergat natuurlijk in de buurt te komen. Nog eens nieuwjaar en nieuwe rekening maar geen geld. De winkelier laat eens vragen, of ze er eens op willen denken. Mevr. verontschuldigt zich, had 't geheel vergeten, de rekening is kwijt en als mijnheer een nieuwe wil bezorgen, zal ze direct voldoen, maar neen. De nieu we rekening volgt, iedere maand wordt ge stuurd, maar nooit betaleu. Nu is 't Juni de mail zou er zelt op afgaan en vraagt Mevr. te spreken, hij zegt geen cent in kas te hebben, groote wissels moeten betalen, hij had zoo'n behoefte aan geld, en als zij niet betaalt dat hij ten slotte de deur waarder zal moeten zenden, dus hij moet zich nog vernederen op deu koop toe. En Mevr., die is natuurlijk kwaad, en l)rntaal, d« man zal geen cent meer aan Inn verdienen, zij zal hem hij vrienden en kennissen bekend maken en dat alles na oi/2 jaar crediet en ten slotte vroeg ze nog percenten, d. i. een feit. De toestand in de betaling is slecht alleen kunt ge er niets aan doen, maar wel in vereeniging. //De Hanze" is 25 April 1.1. opgericht. In Tilburg is de geest der vereeniging zeer frisch. De Hanze heeft met de han- delsverceniging, een proef genomen met hidfjaarlijksche rekeningen en dat heeft goed succes gehad. Waarom ook een jaar crediet Waar staat dat geschreven. Halfjaarlijksche reke ningen, bij kleinere kwantiteit contant, dat kan men niet alleen bewerken, wel namens eene vereeniging. Als men onder aan de factuur zulks namens de Hanze verzoent heeft dat wel degelijk invloed. Wij leggen u geen juk op, 't is slechts in uw belang, dat wc werken, daarom geen strenge verplichtingen, maar handelen naar omstandigheden. In Schijndel had men een slecht credietwezen, namens de vereeniging is eene beleefde doch dringende circulaire gezonden om aan te dringen op tijd de rekeningen te betalen, en liefst contant, dat kan alleen door vereenigingen. Voor contante betaling is vereeniging strikt noodzakelijk. Door voortdurende onderlinge besprekin gen, aanmaningen en door de pers komt men langzamerhand tot korten betalings termijn, en naar wij hopen, tot contante betaling. ZONDAGSRUST. Als er soms aan een puntje dat ik be spreek, iets mankeert, zorgt dat ge daar door het geheel niet laat vervallen, houdt daarop in mijne bespreking wel 't oog ge vestigd. Ge moet trachten die schaduwzijden uit den weg te ruimen. Ik ueet niet hoe hier 't leven staat. Ik had 't genoegen een paar malen hier Zon dags te komen cn zag hoe heerlijk de winkels waren geëtaleerd en men bezocht ze ook. Is dat geoorloofd MAG 't wel, ik vraag MOET 't wel. Als iemand het princiepZondags heb ik genoeg aan den zegen des Heeren, door dik en dun hoog wil houden, d. i. best, maar voor diegenen, die er niet geheel zoo overdenken zou ik dwaas vindeü, dat ze Zondags sloten, als Ge niet zeker wist, dat een ander zulks ook doet. Maar Gij hebt recht op een rustdag, een echte zonuigendag. De werkman neemt Zondagsrust en de winkelier moet in de week evengoed hard werken en kan Zondags nog niet rusten, omdat vojral de buiten bewoners dan afko men. Gij kuilt echter Zondagsrust verkrijgen als gc wilt, wederom niet alleen maar door samenwerking aan den verkoop op Zondag paal en perk stellen, dringt er op aan dat men Zondag zoo weinig mogelijk koopt, nu doet men 't omdat de winkels Zondags toch open zijn. In Schijndel betaalt men Vrijdagsavond uit, dan kan moeder de vrouw Zaterdags- inkoopen. In Vechel is de Zondagsrust tegenwoordig volkomen dan lijdt niemand er iets bij en Gij wint een RUSTDAG De middenstand moet bloeien de kleine winkeliers met hun mindere waar en primi tive manieren zijn een ongeluk voor de Mij. en den flinke» winkelier die met zijn tijd meewil. De kleinen, die, den stroom des tijds willen weerstaan, maar mettertijd daarin zullen vergaan. Flinke winkeliers moeten we hebben, op de hoogte van hun tijd en zaken en daarom HANDELSONDERWIJS. Vroeger was krijt en lei grootboek, tegen woordig een echtgrootboek, men moet degelijk op de hoogte zijn v: n inkomsten en uitgaven. De winkelier moet zijn balans opmaken, dan weet bij hoe zwaar hij weegt, d. i. de ware handel, weten hoe zijn zaken staan en daarom goede boekhouding. Niet alleen boekhouding, maar ook waren kennis. Handelsonderwijs met volledigen cursus. Dr. Borgmann uit Enschedé weuschte cursussen op te richten voor onderwijzers om de Handelsacte L. O. te laten behalen, dat is reeds een groote stap. Handelsonderwijs is nuttig en noodzake lijk. In Enschedé is reeds een cursus op- gsricht en zelfs mannen van 50 h 60 jaar nemen er aan deel. Als hier als op andere plaatsen eens handelsonderwijs werd gegeven, als hier eens een accouiutant kwam, om duidelijk en bevattelijk onderwijs te geven in 't boekhouden en handelskennis, dan zou de Hanze" zeer veel bijdragen tot uw tijdelijk voordeel. Hanzejude heeft men ons genoemd en dat is nog; zoo slecht niet. Ge weet, hoe de mannen van de natie goed met hun handelszaken op de hoogte zijn. Dat strekt hun tot eer en ons tot schande. Laat ons worden, wat men wel eens noemt «Roorn- sche joden", die op de hoogte ziju met de eischen van hun tijd en daarvoor is handels onderwijs een krachtig middel. BESTRIJDING BEURSMIS BRUI KEN. De Hanze is opgericht voor alle R. K. handelaren, dus ook voor den groothande laar bij hen ook bestaan misbruiken. Wij Brabanters moeten ons onderwerpen aan de beursconditicï die men stelt en 't zou noo dig zijn, dat ook wij onze rechten konden laten gelden. In Rotterdam worden beurscou- dilies gesteld, zonder dat men ons iets vraagt, dit is niet billijk. Alleen kan men geen invloed uitoefenen, maar wel door eene ver eeniging, want met eene vereeniging van eenige duizenden handelaren, zal men in Rotterdam zeker rekening houden. (Wegens de uitgebreidheid en belangrijk heid van het verhandelde, geven we 'n 't volgend no. het vervolg van ons verslag, zoo breedvoerig mogelijk saamgesteld. Wij achten de zaak van zeer groot belang en daarom willen we onze lezers niet te v e el voorzetten, maar gelegenheid geven op hun gemak te lezen en eens rijp tp overwegen.) De Afdeeling Waalwijk en Besoijen, der Hanze is gisterenavond gesticht met 25 leden. De geweldadigheid tegen de kloosters gaat steeds voort. Maandagochtend om elf uur sommeerde een commissaris, vergezeld door troepen en gendarmes, de inwonenden van de school te Floudaniel, om de deuren te openen. Toen zij dit weigerden, trad een slotenmaker naar voren, maar deze werd overstelpt met emmers water en drek. De boeren zongen onderwijl godsdienstige liederen. Een luitenant van de gendarmes, de commissaris en een gendarm beproefden den muur met een ladder le beklimmeu, maar zij werden met stokslagen ontvangen en vielen van dc sporten, bedekt met slijk en uitwerpselen. Sommige boeren wierpen met stroowisschen die zij in peiro— leum gedrenkt en aangestoken hadden. Men zegt dat versterkingen noodig zijn. Te Folgoet en St. Meiu is het verzet ook ernstig. Te St. Mein werden de onderpretect en de commissaris ontvangen met het geroep van: „Weg met het ministerie!,, Aan de troepen werd bevel gegeven, zich in uitge breide linie op te stellen. De commissaris ging naar de deur van de school en deed de sommaties. De boeren achter de barrica des roerden zich echter niet. Toen de gen darmes oprukten had er een botsing plaats. De boeren sloegen met knuppels op de pa-.rden los. De soldaten verbraken de versperring en dc gendarmes trokken met de blanke sabel op de boeren los, die antwoordden met stokslagen. Aan beide kan ten werden eenige mannen gewond. Van alle kanten werd men steenen gegooid. De onderprefect werd door een steen lichtelijk aan het hoofd gekwetst. Metselaars die door de menigie met uitwerpselen en steenen bestookt werden, maakten een bres in den muur van de school. De troepen liepen daarna storm en er volgde een hevi» hand gemeen, waarbij men soldaten van pijn hoorde schreeuwen. De schooldeur werd met bijlslagen i-igt-slagei De commissarissen noodigden daarna de zusters uit om heen te gaan. Dezen gehoorzaamden en de zegels werden nu aan de deuren gehecht. De Generaals. De generaals, wier titel wordt verkregen door heldhaftige oorlogsdaden, wier rang niet wordt aaugeduid door sterren of strepen, maar wordt uitgeroepen door de wereld, door huu vijanden zells, de generaals, wier voor onze kinderen en kleinkinderen de ver peisooulijking zullen zijn van moed, beleid cn trouw, Botha, De Wet en De la Rey, zijn tc Londen aangekomen. Reuter seint daarover Het tooneel aan het statiou, bij aankomst van de Boerengeneraals tc Londen, .vas merkwaardig. Een enorme menigte riep hun even hartelijk als lord Roberts en Kit chener het welkom toe. Uitroepen als „Good old De We.," Our friends, „de vij anden zijn allen dappere soldaten," werden dikwijls gehoord, onder salvo's van toe juichingen. Generaal De Wet werd door een entnousiaste drom ingesloten en moest door de politie ontzet werden, die met zuiver geweld een weg voor hem baande. Van uit het salor.rijtuig aanvaardden de generaals de ovatie, door hunne hoeden af te nemen, maar weigerden het woord te voeren. Ten slotte waren de generaals gedwongen tusschen de rails uit te stappen en achter den trein om te loopen, maar' het volk volgde hen en vergezelde den omnibus, die de generaals naar het hotel bracht, door de stralen. Bij monde van Botha's secretaris deelden zij onmiddellijk mede, dat ze niets meer verlangden dan rust en dat ze dus alleen dan den koning zouden bezoeken, als deze het verlangde. Daar de pers reeds uit Madeira bericht had ontvaugen, hoe verrukt de generaals waren, dat ze den vlcotschouw en den ko ning mochten zien, is diezelfde pers nu erg boos over deze „afwijzing der Britsche gast vrijheid". Chamberlain, Kitchener en Roberts, dezelfde personen, die wel eens van woest, onbeschaafd enz. hebben gesproken in verband met de Boeren veronschuldigden zich nu, niet op de „Saxou" geweest te zijn: hin excuus is te merkwaardig, om het niet over te nemen zij zouden te veel last hebben gehad van reporters. Daar blijkbaar gezegd wordt het door Reuter, die ook de Engelschen te vriend moet houden, maar niet de koning zijn verlangeu te kennen heeft gegeven de generaals te zien zijn ze Maandag morgen weer op reis gegaan naar Cowes. Te Southampton werden zij ontvangen door Roberts en Kitchener, die hen geleidden naar een marine-jacht dat hen naar het koninklijk jacht te Cowes bracht. Toen de Boeren generaals aan boord van het koninklijk jacht stegen, trad de koning op hen toe en gaf ieder hunner een hand. Ook de koningin en piinses Victoria outvingen de generaalsr die vervolgeus de vlooi bezagen, met Kitchener den lunch gebruikten, en om half zeven weder ie Londen arriveerden. Roberts en Kitchener reisden met denzelfden trein. Bij het uit stappen begaf Kitchener zich naar den salon- wagen der Boeren om afscheid van hen te nemen. Door journalisten geintervieuwd, zeiden Botha en Dc la Rey, dat de koning hen vriendschappelijk had ontvangen en dat de ontvangst hun veel genoegen had gedaan. Bij hun aankomst te Londen werden de Boeren-generaals aan het station Waterloo levendig toegejuicht. Brebner, de secretaris van Botha, gaf de volgt?nde m-dedeeling «De generaals zijn buitengewoon tevreden over de ontvangst bij den koning; het gesprek liep niet over staatszaken of iets dergelijks Het onderhoud was zeer kort." Ziezoo, nu weten we er alles, of beter ge zegd niets van een gewoon resultaat van officieele commuuiqué's. Dc Vlootrevue. Zonder dc Boerengeneraals dus, is Zater dag te Spiihead vloor-gcschouwd. De revue is volgens het programma afgeloopcn en werd door prachtig weer begunstigd alleen de illuminatie van de vloot mislukte tenge volge van een hevig onweer, dat 's avonds losbarstte. Aan de revue namen 108 oorlogsschepen deel, waaronder 5 vlagschepen, de „Majes tic de Royal Sovereign dc Mag nificent, de „Resolution"; voorts 15 slag schepen 24 kruisers, 15 torpedokanonneer— booten, 32 torpcdobooijagers, 7 torpedobooteu en 10 opleidingsvaartuigeu. Van de vreemde mogendheden waren er slechts drie vertegen woordigd Italië, Portugal eu Japan, met vier schepen. Deze vloot lag iu vijf linien gerangschikt, onder bevel van admiraal sir Charles Ho- ham de „Royal Sovereign,, was het admi raalschip. De vreemde oorlogsschepen vorm den een zesde rij. Reeds des morgens vroeg waren alle schepen gepavoiseerd. Om 2 uur vertrok de koning op de „Vic.oria and Albert,, van Cowes, om tusscnen de linien doorvarende, de vloot iu oogenschouw te nemenhet koninklijk jacht werd begeleid door de jachten „Irene" „Osborne" „Alberta" de „Enchantress,, eu "Fire Queen,, van de admiraliteit, en de „Commander-in Chief" van den opperbevelhebber te Portsmonth. Bij liet naderen van het koninklijk jacht weid door de schepen achtereenvolgens groot saluut gevuurd bij het langsstoomen hieven officieren en manschappen het voorgeschreven gejuich aan. Om vijf uur ging het koninklijk jacht te genover de „RdVal Sovereign" ten anker en opdat oogenblik barstte de bemanning der geheel- vloot tegelijk in hoezeegeroep uit. Een signaal riep daarop alle Engelsche en vreemde vlagofficieren aan boord van het koninklijk jacht, waar de koning hen ont ving. De verlichting viel, als gezegd, in het water—in letterlijken zin 1 '_L_ 1 1 WAALWIJK., 20 Augustus 1902. Onderscheidingen. We schreven 18 Februari 1902. De Waalwijksche sportliefhebbers hadden zich reeds eenige dagen aan gezonden ijssport kunnen overgeven, tnaar de dooi viel toen langzamerhand in. Maar nog bood de Maasmond naar hunne meening een prachtige en vertrouwbare baan. Talrijke schaatsenrijders stroomden der waarts; de toegang naar de baan was moeie- lijk maar verder ging 't best. Maar plotseling breekt 't ijs en er komt beweging Groote ontsteltenis een groote scheur vertoont zich, twee groote gedeelten waren van elkander gescheiden de scheur wordt breeder en het diepe waten gaapt al wreeder en wreeder aan. Een groot gedeelte wordt door de veer mannen nog langs de beide uitgangen np 't droge bracht, maar ginds verkeerden nog een 40-tal raenschenlevens, in gevaar, hulp- gero p eu geklaag, droeve ontstelde gezichten aio Wie brengt redding Aan geen kant een uitweg. Het ijs kraakte en de plas wordt breeder en dreigt allen te zullen doen omkomen. Verschrikkelijk oogenblik Doodsangst doet aldoor om hulp roepen Wie brengt redding Redding brengen de dappere veerlui met hunne helpers. Na bij dc uil gangen allen te hebben op 't droge gebracht, vliegen zij in een bootje en met groote behendigheid en ervarenheid, doch desniettegenstaande met eigen levensgevaar springen zij op de schoi en het reddings werk wordt kalm en voorzichtig en met groot succes ondernomen, allen tot den laatste worden gered. Dat was 't werk der dappere mannen, die van II. M. thans de welverdiende hulde ontvingen. Een klein bewijs van dankbaarheid werd hen daarna nog door eenige aangeboden eu onze geachte burgemeester, hun werk van groote opoffering en naasten liefde naar waarde beseffende, droeg de redders van zoo talrijken zijner gemeentenaren aan II. M. tot eene decoratie voor. Dato 17 Juli 1.1. werd bij koninklijk be sluit als blijk van goedkeuring en tevreden heid de bronzen eerepenning van mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift o.m. was toegekend aan W. van de Graait', kapiteinD. van Bre men en J. van der Kolk machinisten, en H. C den Dunnen, wachter, allen op de veerpont tusschen Waalwijk en Drongelen wegens het met levensgevaar redden van een veertigtal personen van drijvende ijs— sclollen in de Maasmond onder Waalwijk op 18 Februari j.l. In ons no. van 1.1. Zaterdag deelden we mede, dat deze medailles en diploma's Dinsdag door den burgemeester in 't publiek plechtig aan de gedecoreerden zouden worden uitgereikt. En zulks is gisterenmorgen geschied, maar alvorens we daarvan een koit verslag geven, moet ons nog een enkel woord van 't hart. Wij schreven in ons laatste nummtr hoewel wij zulks overbodig ac. tten, een woord van aanmoediging aan de ingezetenen van Waalwijk en vooral natuurlijk aan de geredden om van hunne belangstelling te doen blijken, door hunne tegenwoordigheid mede hulde tc breugen aan die dappe.re mannen, die II. M. waardig keurde, een koninklijk eoeteeken toe te kennen. De Waal wijkers hebben 't niet noodig geacht op hunne beurt hulde ie komen brengen, ot' waren dat die raenschen niet waard Wij noemen het eene grove ondankbaarheid van het Waalwijks publiek over 't algemeen en om de houding der geredden te beti telen daarvoor kunnen we geen woorden vinden. Tegenwoordig waren 2 geredden en nog een 8-tal belangstellenden. Treurig, maar waar Thans een en ander omtrent de plechtig, beid. Ten 12 ure arriveerden de 4 mannen en werden door den burgemeester ontvangen en naar de raadzaal geleid, waar zij tegen over den voorzitterszetel plaats namen. De burgemeester nam daarop 't woord en sprak ongeveer 't volgende Het is voor mij een hoogst aangename taak u de koninklijke onderscheiding roor menschlievend hulpbetoon te kunnen uit reiken. Ik dank U hartelijk voor het bewijs van naastenliefde, ijver en moed, waardoor gij tal rijke ingezetenen mijner gemeeute van een wissen dood hebt gered, waardoor gij zulk een grooten ramp en zulke groote rouw en droefheid van mijne gemeente hebt alge- wend. Ik wensch U van harte geluk met de ouderscheiding van II. M. de Koningin. Deze decoratie-teekens van II. M. zullen door II met genoegen worden gedragen, want deze onderscheiding is voor u een blijk van groote waardeering door II. M. de Koningin die uw werk in 't belang der menschneid op hoogen prijs stelt. Moge deze medaille tevens èen prikkel zijn van nauwere gehechtheid aan de Koningin en ons dierbaar Vorstenhuis. Het zal een blijvend bewijs zijn, dat Gij zijt menscheuvrienden en redders, die veel overhebt voor uwe mede-menschen, en als Gij hier in de buurt wordt gezien, zullen velen u met dankbaarheid aanwijzen, als de mannen die hen, hunne kinderen, broeders, zusters, of verwanten, in een woord zoovele» 'tleven hebt gered. Komt Gij in den lande, waar ook, gij zult beschouwd worden als mannen, die e n groot feit hebben verricht in 't belang der medemenschen. Door deze decoratie zijt Gij door II. M. bestempeld als ware menschenvrienden, waarop uwe kinderen nog met grooten trots zullen kunnen wijzen. Houdt ze in eere, men zal U overal met eerbied aanzien, U dappere mannen, die op 18 Februari 19ül, zoo talrijke meuschen- levens hebt gered. •*- Vergunt mij thans de medaille op uwe borst te spellen en het diploma met mijn hartelijksten dank cn gelukwensch te over handigen. Nadat de burgervader zulks had verricht sprak hij nog En nu mannen ga verder de wereld in, het ga u goed en moge Gij ruimschoots beloond worden voor uwe diensten, gij zijt menschenredders en menschenvrienden. De kapitein de heer de Graaff, sprak ook namens de anderen een hartelijk woord van dank en daarna vertrokken de vier gerid- derdeu met de voor hen zeker kostbare onderscheiding huiswaarts. En hiermede was de korte maar indruk wekkende plechtigheid geëindigd. Onze burgemeester had zooveel mogelijk aanzien aan deze uitreiking willen geven, jammer dat 't publiek niet heeft meegewerkt. Een woord van hulde echter aan onzen geachten burgemeester, hij heeft hierdoor en ook in zijne woorden getoond, hoe dankbaar Jy was voor de redding zijner burgers, hoe verheugd dat die rouw vau de zijnen was afgewend. Velen waren vergeten dat dankbaarheid plicht was, onze burgervader heeft bewezen wat hij voor zijne gemeenteuaren voelt. Van onzen kant nogmaals een hartelijk woord van gelukwensch en dank aan die dappere mannen, ook wij hopen dat zij ruimschoots hun loon voor die schoone daad van raeuschlievendheid mogen erlangen, dat het hen welga op al hunne wegen. Voor de vancante betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier, jaah wedde f525, hebben zich 11 sollicitantei aangemeld. Men verzoekt ons mee te deelen, dat he; bericht in een auder blad, als zou de spaar bank der St. Paulusvereeniging voor 't pu bliek geopend zijn, van allen grond ont bloot is. Op verschillende plaatsen zijn konijnen- dieven des nachts wederom aan 't werk geweest. Dezer dagen kwam L. V. met zijn scha, renslijperswagen de havenstraat uitgereden toen ook juist de tram in tegenovergestelde richting kwam aangereden. Een der radereu der kar zat in de rails en toen hij wilde uitmijden, vloog een der raderen eraf en viel de kar op straat tusschen de rails, een weinig voor den tram. De machinist kou nog juist bijtijds stoppen.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2