Griekenland. Amerika. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. gestemd moet gevoelen cnder Britsch be wind en het verwerven der Britsche natio naliteit als een weldaad moet beschouwen. Tegenover hen stonden de bekrompen on verzoenlijke!), waarvan de oude Kruger het volmaakte type is. De jingo's en warme imperialisten hoopten er getuigen van te zijn, dat de generaals den ouden president zouden verlochenen, met hem zouden bre ken en alleen heil zouden zoeken bij En geland, langs den door Engeland aangewezen weg, aannemende Engelands leiding en al lengs overnemende Engelauds taal en En- gelsche zeden en begrippen. Dit nu valt bitter tegen. De generaals doen precies het tegenovei gestelde. Zij haasten zich oui naar Nederland te komen en de door En geland met de blinde volharding van den haat beschipte vluchtelingen" op te zoeken. Openlijk brengen zij aan Kruger en Steijn hulde en dank voor hetgeen dezen in het belang van hun land hebben verricht en geleden. Ziedaar al dadelijk eeu fout, die het dezen beminnelijken Britten schier on mogelijk is te vergeven. Vervolgens kwetst liet. den trots van het Eugelsche volk, dat het beroep van de generaals natuurlijkerwijze den indruk wekt, dat Engeland Transvalers en Vrijstalers, zijn onderdanen, in ellende laat en andere volken in den zak moeten tasten om bijstand te verleenen, waar het eigen land er te schriel voor is. Maar de Engelsche regeering wil niets meer doen, zij is eldelmoedig ge noeg geweest, meent de heer Chamberlain. En het geval ligt dus zoo, dat Engeland zelf niet geven wil en ook niet wil dat andereu geven. De boosheid, dat de gene raals zich desondanks tot de buitenwereld wenden, wordt er niet minder om, wijl men in den grond de dwaasheid van het geval zou moeten erkennen. En dan nog, hoe spreken deze generaals over het verledenen en over de tegenwoordige houding der Britsche regeering Wij voor ons zouden meenen op uiterst kalme nuchtere wijze. De generaals komen geld vragen voor hun geruïueerd volk en nu kan men wel het verledene vergeven eu vergeten, maar de gevolgen van hetgeen in het verledene is geschied staan in volle werkelijkheid voor ons. Die kan* men nu eenmaal niet vergeten. Uier nu zijn die gevolgen een algemeene ellende, die niet kan worden voorbijgezien en vergeten als tot het verledene behoorende maar gelenigd moet worden en daarom moest gewezen worden op den omvang vaü de el lende en het volkomen ontoereikende van hetgeen de Britsche regeering bereid is tot voorziening in den nood bij te dragen. Als er gtld gevraagd wordt aan heel //de be schaafde wereld". dient toch eenig denkbeeld gegeven te worden van de toestanden, die zulk eeu buitengewoon beroep op de wel dadigheid wettigen. Zoo moesten de gene raals wel spreken van de vernieling van ten minste 30,000 huizen op de boerenplaatsen en van tal van vau dorpen bovendien. Er moest aan herinnerd worden, dat ook de meubelen zijn verbrand ot vernield, de boom gaarden geveld, die molens vernietigd, alle landbouwgereedschappen stukgeslagen, alle levende dieren weggevoerd of gedood. Om het voor ieder begrijpelijk te maken, dat het kleine bedrag, dat Engeland volgens de termen van overgave zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenigvuldigd, geheel en al ontoereikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken'', was de herin nering noodig„het land is een woestenij." En d ui voor wie wordt het gevraagd Niet voor hen die, hoe verarmd ook, zich zeiven zullen kunnen helpen, of wellicht gebruik zullen kunnen maken van Engelands aan bod om onder gunstige voorwaarden geld te leenen maar voor de ongelukkigen, die daarvoor niet in aanmerking komen, die alleen door giften gebaat kunnen worden en van de 3 millioen pond, die Engeland geeft, „weinig en in de meeste gevallen niets (zullen) trekken." Voor hen alleen, „voor de weduwen en weezen, de verminkten en nooddruftigen en onze kinderen wat hun onderwijs betreft namelijk voor wie alleeu wij dit beroep doen", zeggen de generaals, en hun aantal is niet gering „liet land weergalmt van het geween der hulpelooze weduwen en weezen". liet is wel te begrijpen, dat deze schets van den toestand niet aangenaam klinkt in Engelsche oorenmaar zij was onver mijdelijk, wilden de generaals niet verdacht wurdeu van ongemotiveerde bedelarij. Het is niet aangenaam voor deze mannen om niet den nap rond te gaan, maar het is noodig. De toestand van hun volk gebied het, en dan aanvaarden deze helden ook de/.e hun ongewone taak. Of zijn zij, zoo als hun verweten wordt, wellicht voorbarig geweest Was er van de Engelsche regeering meer te verwachten, dan bij het vredesver drag is bedongen en tot nog toe is geble ken Er zou eenige grond voor zulk een bewering kunnen zijn, indien het onder houd vau de generaals met minister Cham berlain niet aan hun beroep op de natiën ware voorafgegaan). Na dat onderhoud echter kan liet verwijt nauwelijks ernstig worden genoemd. Hun eerste gang is naar de Engelsche regeering geweest. Door de af gevaardigden van ons volk werd ons opgo- drag( zeggen de generaals, „ous naar Engel md te begeven, ten einde in de eerste PLm's eeu beroep op onze nieuwe regeer ing te doen, om de ontzaglijke ellende, die door de lengto en breedte der kolonies heerscht, te vi rzachten. Slaagden wij hierin niet, dan zouden wij oen beroep voor liefdadige bij drage)) op de menschelijkheid van de be schaafde wereld doen." En met recht moch ten zij daarop laten volgen „Daar wij er tot dusverre niet iu geslaagd zijn de En gelsche regeering te bewegen ons volk verder behulpzaam te zijn, eu de nood onbcschrijvelijk hoog is, blijft er voor ons niets anders over dan ons te wenden naar de volken van Europa en Amerika." Geen politieke veldtocht tegen Engeland ligt in hun plan. Hun eigen woorden zeg gen bet uitdrukkelijk, „In dezen grooten nood wenden wij ons nu tot de wereld met het verzoek om door liefdadige bijdragen onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen en onze kinderen behoorlijk te doen onder wijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te bren gen, en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande te maken. Het zwaard rust nu in de scheede en alle geschillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo groote ellende.// Alle geschillen zwijgen in tegenwoordig heid van zoo groote ellende Maar de Eugelscho pers zwijgt uiet. Zij tracht op nieuw de regeeringen in beweging le brengen tegen de volken, die gereed staan de Bóeren-generaals te ontvangen en aan hun roepstem gehoor te geven. Zoo gij dezen tot u toelaat, zijt gij Britannië's vriend niet, roept zij den Duitscheu Keizer toe, en in lianr nijdigheid een anderen naam voor haar trcurigen gemoedstoestand vinden wij niet is zij kleingeestig ge noeg om in vormen en etiquette prikkeldraad te zoeken, dat den generaals den weg naar Berlijn zou kunuen versperren. Zal zij ook daarin slagen, en zal de Duitsche Keizer, die Rhodes ontving, die Roberts en Kitchener huldigde, weigeren de helden te zien, die) na de wapens te hebben afgelegd en zich trouwe onderdanen van Engeland te hebben verklaard, ook trouw willen blijven aan hun volk, fidèles jusqu' la besace gedrang vreest. De generaals nemen hun intrek in het Hotel Prinz Albrecht, waar den I8en ook het feest van deu Burenhtlfs- bund zal wezen. Behalve de pave van dezen, zullen de generaals dan ook nog 15,000 ma'k vau den Frauenhilfsbund ontvangen Zondag wonen de generaals den dienst bij in de Kaiser—Wilhelms—Gedlichtoisskirche. Om de Duitschers er mede te verzoenen, dat de generaals eerst naar Parijs gaan, sluit het bericht, dat aan Parijs de voorrang gegeven is, uit erkentelijkheid voor de ont vangst, die president Loubet president Kru ger en de deputatie bereid heeft. De kroonprins van Griekenland heeft Zaterdag een ongeluk met zijn automobiel gehad. Bij het uitwijken voor eeu rij'uig, terwijl de prins met zijn chauffeur en zijn dokter op weg was naar z-jn villa te Tatoï, kwam de tuf tuf in een sloot terecht. De prins werd slechts licht aan het rechteroog en den onderlip gewond zijn beide met gezellen echter ernstiger. Het ougeluk was de schuld van den chauffeur. Eeu tweede ongeluk, dat nog erger had kunnen aftoopen, was bijna op het avontuur met de auto gevolgd. Achter deze kwam namelijk in haar rijtuig prinses Sophie, de kroonprinses, aangereden. Haar paardeu sloegen tengevolge van het geraas, dat de van den weg vallende automobiel maakte, vorige vergadering gewezen. Het bestraten der le en 2e Zr.ine en den grooten weg tot de 2e Zeine wordt door het lid Mulders teu zeerste aangeraden. De Voorzitter geeft dit aau de uegruoiiugs- commissie in overweging. Verder dringt de heer Mulders aan op bet plaatsen van eene flinke waterplaats op de markt vooral nu we de waterleidiug hebben, zulks zou de netheid en properheid zeer bevorderen want thans is 't op dc Kloosterwerf en bij de maréchaussée-kazerne een vuile boel. Het is eene groote be hoefte. (Zeer waar. Redactie.) De heer van Dooren bespreekt het planten der hoornen voorbij de 2e Zeine, waarover bij de vorige begrooting is gesproken. Nu is 't de tijd daarvoor. De voorzitter antwoordt dat eerst aan de andere zijde de oude moeten worden gerooid en ook daar beplant, anders groeien ze niet tegelijk op. Na eenige discusie hierover dringt de beer Mulders nog aan op liet voldoen aan den wensch der bewoners der 2e Zeine in een in de vorige vergadering ingezonden request, uitgedrukt ul. het plaatsen van een lantaarn aldaar; ook beveelt hij aan een lantaarn bij Bonis aan «le haven. De voorzitter zegt dat de eerste zaak in onderzoek is eu de tweede voor 't doel wat op hoi, maar de koetsier slaagde er bijtijds de heer Mulders aangeeft, nl. de scheepvaart in het span tot staan te brengen. totaal geen waarde heeft. De heer Mulders vraagt nog of het niet Te Brussel zijn thans ontvangen de Boeren generaals, wier bezoek aan Belgie door den dood der koningin werd gestoord. De Brusselscbe en Antwerpsche pers had reeds te voren gepolemiseerd, of de ontvangst in de hoofdstad die te Antweipen zou kun nen evenaren. Dat schijnt werkelijk geschied te zijn. De ontvangst was schitterend. Des avouds was in de stampvolle zaal der Grande Harmonie een deftig publiek, waar onder veel katholieke geestelijken. De meeting tegen half 9 aangekondigd, ving eerst aan om ruim 9 uur. Een overweldigende, bijna niet te stillen juichkreet steeg op bij het binnentreden der generaais met hunne dames, gevolg cn leden van het comité. Reinhardt presideerde en verwelkomde de generaals. Daarop sprak De Wet en vroeg vooral om liefdadigheid voor zijn ongelukkige landge— nooten. De ia Rey verklaarde, liever tegeu den vijand op te treden, dan hier als bede laar te staan, maar dit was nu noodzakelijk. Ten slotte sprak Botha. Alle toespraken werden in Frausch vertaald. De Boerengeneraals bezochten heden het stadhuis en ook het slagveld van Waterloo. Na afloop van de meeting had iu het hotel een intieme ontvangst plaats, waarbij ook de heer De Backer, de afgevaardigde die in de Kamer een interpolatie hield over de con centratiekampen, tegenwoordig was. Generaal Botha sprak de geruchten tegen, volgens welke er een geschil zou bestaan tusschen hem en president Kruger en stelde een dronk in op de gezondheid van dezen laatste. De „Daily Chronicle" verneemt uit Rome dat men de generaals begin November in Italië verwacht. Ze zouden eerst Turijn, Milaan en Venetie bezoeken. Reeds meer dan een bericht uit Amerika gewaagde van de schaarschte aan kolen die daar heerscht en van de enorme prijzen die deswege moeten worden betaald. New-York de reuzen stad, heeft een voorraad kolen voor... een winterdag en nu reeds nijpt de doenlijk was, met marktdagen een plaats aan te wijzen waar alsdan de honden karren gezet kunnen worden, thans kan men bijna het postkantoor niet bereiken De heeren Mombers en Verwiel stemmen hiermede in. Daar nieman l meer 't woord verlangde ecu vTiuici uag cu uu i ccub uijpi uc I j 9 kou ia dc huizen der armen zoodanig, dat schorste de voorzitter de openbare vergadering De begrafenis van Zola heeft Zondag plaats gehad. Honderden kransen bedekten de lijkkist en verschillende rijtuigen waren met bloemen bela len. Militaireu brachten de laatste eer. Op 't kerkhof werd door drie personen, o. m den minister van onderwijs gesproken. Er had geene noemenswaardige betoogiog plaats. Vrijdagavond der volgende week om acht uur, zullen de Boerengeneraals Botha, De Wet eu De la Rey te Berlijn in de Philhar monie spreken, naar de commissie van ont vangst nadrukkelijk betoogd niet om op te treden als aanklagers van net verleden, doch om dank te brengen aan het Duitsche volk voor de verleende hulp en om aan te houden om nieuwe hulp terwijl de opbrengst van de samenkomst uitsluitend zal dienen voor lief dewerken. Het heet, dat de Boerengeneraals ontvangen zouden worden door den prins- regent van Beieren, doch om een ontvangst door den keizer is door hen nog uiet aan gehouden mochteu ze daartoe willen over gaan, dan zullen ze zich rechtstreeks moeten wenden tot den Britscheu gezant en blijven ze in dezen in gebreke, dan komt er van een audiëntie niets. Later meldt men Het mag nu wel als vaststaande aan gemerkt worden, dat de generaals te Berlijn op gehoor gaan bij keizer Wilhelm. Een beslist luidend bericht in de Berlijnsche bladeu zegt, dat de generaals den dag van hun aankomst, op Vrijdag den 17en dezer, naar den keizer gaan. De trein wordt uit Parijs, over Brussel, 's ochtends om 8.40 aau het station van de Diergaarde verwacht. De generaals stappen hier uit, omdat men aan het station in de Friedrichstrasse voor het Morgan 50,000 ton kolen in Engeland heeft aangekocht om den grootsieD nood te lenigen. Moge ook het moiief dezer Amerikaansche liefdadigheid echt Amerikaansch zijn een volksmenigte heeft in New-Jersey een kolen- trein bestormd en den voorraad grootendeels geroofd alvorens de politie ter plaatse was Men vrees', voor erge ontlusten het getuigt te meer hoe groot de nood is. En die nood kan in het klimaat van Noord- Amerika, dat ook Amerikaansch is en de hoogste hitte met de nijpendste kou doet af wisselen de vreeselijkste gevolgen hebben. Waaraan nu zullen deze gevolgen te wijten zijn Aan de gewcteuloozen kapitalistcu Aan uitzuigers Aan roovers Neen, lezer, die armoede, zal alleen te wijten wezen aan arbeiders, aan de kolen werkers. Want de koleuuood is niet te wijten aaD overmatig gebruik door de industrie integen deel daar heerscht slapte, maar zij is uitsluitend te wijten aan de groote staking, die nu al weken en weken voortduurt eu tot geen einde komt. President Roosevelt heeft niettegenstaande zijn gezondheidstoestand, die voorzichtigheid gebiedt, verschillende conferenties gehouden en daarbij goede, ware dingen gezegd. Hij wees erop, dat er drie partijen betrokken waren bij den tegeowoordigen staat van zaken te weten de werklui, de mijneigenaars en het groote publiek. Hijzelf wenschte te spreken uit naam van dit laatste. De geschil punten raakten alleen de patroous en de werkluimaar het publiek leed onder de ge volgen van het geschil. De pers bespreekt allerlei middelen Staatsontginning, militaire maatregelen, rmar de president heeft een nieuwe samenkomst belegd, die drie uren duurde, de uitslag ervan is uog niet bekend. TOM WAALWIJK, 8 October 1902. Gemeenteraadsvergadering. Maandagavond ten 68/* uur hield de raad onzer gemeente onder voorzitterschap van den edclachtb. lieer burgemeester eene openbare vergadering, ter behandeling der volgende punter. 1. Aanbieding Gemeenterekening dienst 1901. 2. Aanbieding Begrooting dienst 1903. 3. Zaken in behaudeling. Afwezig waren de heeren Qnirijns (met kennisgeving), Van Schijndel en Timmer mans van Turenhout. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. De gemeenterekening wer I aangeboden in ontvangst f 111735.97 in uitgaaf f 109352.60s batig saldo f 2383.36s dat is gebracht op de begrooting van 1903. Eene commissie van onderzoek werd ge- koren bestaande uit de navolgende heeren Timmermans van Turenhout, Hoffmans en Mulders, die de benoeming aannamen. Verder werd de. begrooting voor 1903 aangeboden. In ontvangsten op f 55515.346 In uitgaven op f 54514.40 Vermoedelijk batig saldo f 1000.94s Tot leden der commissie van onderzoek werden gekozen de heeren Mombers, Van Dooren en Verwiel die de benoeming aan namen. Bij punt 3, „zaken in behandeling", zegt de voorzitter dit te willen behandelen iu vergadering met gesloten denren. De beer Mulders dringt in de openbare ver gadering nog aan op het verbreeden vau den keiweg in de Nieuwstraat, betere afwatering en andere voorzieningen in die straat. Hierop was reeds ook door den heer Mombers in de ter heli indeling van punt 3 „zaken in be handeling" in eeue tnet gesloten deuren. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand der gasfabriek ten opzichte van de exploitatie en van de middelen, die even lueel tot verbetering zijn aan te wenden. Het voorzitterschap dier eommissie wert opgedragen aan den Burgemeester, die zich met goedkeuring der vergadering als leden toevoegde de heeren Hoü'mans, Van Dooren en Verwiel, terwijl de commissie zich door een deskundige zal doen bijstaan. Vergadering. Op Zondag 12 October zal de afdeeling WaalwijkHeusden van den R. K, O. B. eere vergadering houden in het hotel Ver- wief alhier waartoe alle H.H. donateurs en begunstigers worden uitgenoodigd. De Wel Eerw. heer Donders zal eene rede houden over „liet Geloof en de Wetenschap." Herhalingsonder wijs. Het herhalings-onderwijs 1 Oct. 1.1. be gonnen telt circa 60 leerlingen. Opening Tcckcnschool. Dinsdagavond ten 7 uur had de opening der teekenschool plaats. legenwoordig waren de leden der commissie de heeren Jud. Timmermans Wz., Jac. van Riel en J. Baijeus. De heer Verbunt had van zijne afwezigheid kennis gegeven. De president der commissie, de heer Jud. Timmermans Wz., sprak een hartelijk woord tot opening, ongeveer 't volgende Leeraren, jongelui, leerlingen De le Dinsdag in October is weer aan gebroken en daarmede de dag der opening van den teekencursus. Gisterenavond zijn u reeds uwe plaatsen aangewezen, zoodat hedenavond kan worden begonnen. Het nut van teekenonderwijs is reeds zoo herhaalde malen door de commissie uiteen gezet, u door heeren leeraren onder 't oog gebracht, dat ik mij ditmaal daarvan mag ontslagen achten. Wij konden bij de sluiting van deli vo- rigen cursus met voldoening wijzen op Jt gegeven onderwijs en de gemaakte vorde ringen. Ge herinnert u dat wii u aangeraden hebben U in den loop van den zomer te blijven oefenen, opdat deze cursus met des te meer vrucht door u zal worden bijge woond. De commissie zal verder volstaan, met u er aan te herinneren, welke belooning aan de ijverige leerlingen te beurt valt. O.m. een aangenaam feest, de zeker tot leering- strekkende reis, dezen zomer onder geleide der onderwijzers gemaakt. Gaarne hadden wij ook hedenavond de belooningen uitgereikt, die u zijn toege dacht, nl. medailles, maar door een samen loop van omstandigheden is de commissie daarin verhinderd. Dit belet echter niet dat de commissie 't noodige zal doen om aan uwe recht matige verlangens in den loop van dezen cursus te voldoen. De commissie weuscht U ijver, volharding bij 't onderwijs, onderdanigheid aan de leeraren zal LI zeker niet ontbreken. De commissie verlangt verder trouw schoolbezoek, en vooral ordelijk, anders zullen de leeraren verplicht zijn daartegen maatregelen te nemen. Wij stellen echter zooveel vertrouwen in uwen ijver en ambi tie, dat we daar niet verder over uit be- ïoeven te wijden. Aan de leeraren wenschen wij geduld, dat hier zeker noodig isde keunis ont- jreekt hen niet, daarom zij hun moed en volharding toegewenscht. Met de hoop eu het vertrouwen dat deze cursus 't zelfde succes zal hebbeu, als waarop de Waal wij ksche teekenschool reeds vele jaren heeft kunnen bogen, verklaar ik de teekencursus geopend. (Bravo's.) Het aantal leerlingen bedraagt 55. Hiervan 7 voor 't schoenmakersvak. (Voor onze streek onbegrijpelijk weinig.j 16 Bouwkunde. over verschillende 32 Ilandteekeuen. j klassen verdeeld. Diefstal. Sedert Donderdag 1.1. werden uit de paardenleerlooierij van den heer II. II. J. alhier een 5-tal paardenhalzen vermist. Hoe die verdwenen waren begreep men niet en wel werd ten slotte aan diefetal gedacht, zonder op iemand eenige vermoedens te heb ben. Eenigen tijd reeds was aan huis en looierij werkzaam een 16-jarig schildersgezel, zekere 11. alhier. Gisteren nu begon deze met een der arbeiders te spreken over een paar schoenen, die hem te klein waren. Hij zou zc wel van de hand willen doen. Gis terenmiddag droeg hij ze bij zich en het werkvolk ze ziende, kreeg zware verdenkingen of ze niet vervaardigd waren van het ge- slolene leder. Zij deelden zulks hun pa troon mede, die op zijn beurt den wacht meester hiermede in kennis stelde. Deze verscheen dadelijk ter plaatse, waar het jongmensch ook nog aan 't werk was. Bij hem ontboden begon direct 't verhoor. Eerst ontkende hij sterk, maar toen de politie voorgaf alles reeds le weten, bekende hij de paardenhalzen te hebben gestolen. Hij was 's avonds, over de spoorlijn en een dries, over de loint hij de looierij gekomen, had daar van de gereedstaande ladders ge bruik gemaakt en was met de, gedurende zijn verven aan de looierij opgedane kennis, door een openslaand raam naar binnen gegaan eu had het begeerde meegenomen. Hij werd daarop gearresteerd en onder geleide naar 't bu reau gebracht, waar hij nog bekende het leer hij zijn broer te hebben gebracht. Deze ten bureele ontboden, ontkende iets in zijn bezit te hebben en toen ook verklaarde het,., jongmensch, dat hij niet de juiste waarheid had gesproken. Toen zijn broeder wederom vertrokken was, hield hij echter zijne eerste ver klaring staande. Bij huisonderzoek is echter tot nog toe niets gevonden. Hedenmorgen is de jeugdige dief geboeid naar 's-Bosch overgebracht. Zondagavond zijn bij den heer N. al hier konijnen-dieven aan 't werk geweest. Daar zij door den waakhond zeker zijn ver hinderd werd slechts een der beste konijnen mede genomen. Brand. Zondag ontstond een begin van brand 't welk nog bijtijds door de buren werd op gemerkt en gedoofd. Baldadigheid. Bij zekeren S. werd het bovenlicht door baldadigen verbrijzeld. Slimme dielstai. Vrijdagnacht is in het naburige Elshout een brutale diefstal gepleegd bij zekeren W. v. Br., een welgestelden landbouwer, die met eene dienstbode alleen woont. Mid den in den nacht werd hij gewekt door herhaald geklop op het raam van zijn slaapvertrek en werd hem toegeroepen, dat zijn broer, die een groot kwartier van hem af woont, plotseling door eene beroerte getroffen was. Natuurlijk haastte de man zich naar zijnen broeder toe, gevolgd door de meid. Toen hij evenwel bij zijnen jroeder aankwam, vond hij dezen zoo ge zond, als hij zelf was. Bij zijn huis terug gekeerd, zag hij een raam vau zijne woning openstaan en vermoedende, wat er in zijne afwezigheid gebeurd was, ging hij hulp halen alvorens binnen te treden. In huis gekomen zag hij, dat eene kast was open gebroken en eene aanzienlijke som gelds ontvreemd. Naar het gerucht wil, moet de som f 700 a f800 bedragen. Men ziet, zelfs in een eenvoudig boereu- dorpje zooals Elshout is, weet men zich van fijne listen te bedienen, om zich van eens anders goed meester te maken. Brand. Uit Oosterhout wordt van 5 October gemeld Een hevige brand brak Zondagnacht uit in de stoomkuiperij van de heeren Aug. Simons Zonen alhier. De brandspuit was spoedig ter plaatse, en met veel inspanning bleef het woonhuis met een bergloods voor ïout ge paard, doch de fabriek met de caarin aanwezige machines is totaal verwoest. Je oorzaak is niet bekend. Fabriek en inboedel zijn slechts ten deele verzekerd. Mr. Lely. Het stoomschip Prins der Nederlanden, den Koniuklijk West-Indischen Mail- vau dienst, dat 17 Sept. van Amsterdam vertrok met den gouverneur, den heer C. Lely en 'amilie aan boord, is 3 October te Parama ribo aangekomen. Ned. belangen in Porziö. Het N. v. N. verneemt, dat de Neder- andsche minister-resident iu China, de heer P. M. Knobel, thans met verlof, niet naar Peking zal terugkeeren, doch over eeuigeu tijd naar Tehrean zal vertrekken, teneinde daar in de eerste plaats onze handelsbelangen voor te staan. Vorstelijke personen. Volgens de Germania zal de Duitsche Keizer zijn voorgenomen reis naar Engeland maken over Vlissingen. Aldaar zal hij aau

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2