BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Venezuela. Denemarken. BINNENLAND. Turkijë. JAARMARKT te W aalwijk op Donderdag 16 Oct. a. a. lijke eigenschap. In de gebeurtenis dat God op den berg Tabor plotseling uit de wolken verscheen en de daarbiddenden toesprak //Vreest niet*, zie ik een beeld onzer dagen Ons christendom is omwolkt door een wolk van ongeloot die de waarheid omhult. Vanwaar is die wolk gekomen Zou het nut hebben zulks te onderzoeken, neen laten we bekennen, dat die wolk heel .Europa is overgetrokken en nog sijpelt daaruit steeds op de aarde een stortvloed van verderf. W ij vragen aan den hemel den geest der waar heid. Wij staan en strijden met het schild des geloots tegen 't ongeloof en bewijzen voort durend hoe heerlijk Geloof en Wetenschap kunnen samen gaan. Wij staan pal en wij belijden, hoe van boven straalt de ondoor grondelijke wetenschap Gods. Bravo's. M.Wat wordt er toch niet in omloop gebracht. In alle vormen verkondigt men het, brochures, romans, in bladen: «de wereld is ongeschapen stof, is eeuwig," de mensch is een product der evolutie, en daarna vol gen de raadselen der naturen. Inderdaad, men huivert bij het hooreu en lezen dier goddelooze wartaal, maar dan wederom klinkt machtig de stem Gods //Vrees niet." Als ik aanschouw de driestheid waarmede de stellingen en opwerpselen van hen die behooren tot 't vrije onderzoek worden opgesteld en verdedigd, als ik de mannen tel die zulks belijden dan denk ik aan eene oude geschiedenis voor 3000 jaren toen de joden beangst werden voor hunne tegenstanders en God vertoornd werd, zoodat zij het be loofde land niet mochten ingaan. Velen der wetenschappelijken en zij die 't denken, zijn gelijk aan de boodschappersjsraels zij gaan er groot op de wetenschap te zijn ingegaan daar waar het simpel geloof van dtn christen stilstaat. Zij jammeren en zuchten en vreezen met hun geloof voor den dag te komen. Wij zullen thans op eenige exacten der wetenschap nader ingaan. lo. De wereld is ongeschapen stof, is eeuwig, d.i. een zeer zware stelling waarvan juist 't tegendeel voor de hand ligt. Neem b.v. een kuiken, dat komt van een ei, en 't ei altijd van een hen, dat kuiken geweest is, en als we geen schep pende macht erkennen zullen we ten slotte moeten blijven hangen. Zoo is 't met alles, de wereld is geworden enkel en alleen door den scheppingsdrang der liefde Gods. 2o. Afstamming van een aap of kikvorsch. Dat behoort reeds tot 't verledene, want 't Darwinisme is begraven en daarom gaan we er niet op iü en verder zegt men de gods dienst is door de priester uitgevonden mijn antwoord daarop is In dezelfde gedachte voortredeneerende zal men de spoorwegen moeten beschouwen als uitvindingen der spoorwegbeambten. Die stelling is een bo- aemlooze miskenning. Die edele mannen, die hun leven geven voor dat geloof, de tal rijken die wereld vaarwel zeggen, die milioenen en milioenen, zij worden daardoor gemaakt tot slachtoffers van arme stumpers, die an ders geen hypothese kennen dan dat God niet bestaat. Ons bestaau is een hypothese, t Denken van den mensch geschiedt door het phos- phoriseeren der hersenen. Ik kan me voor stellen dat ongeloovigen dwaze dingen kun nen verkoopeu, maar -at iemand 't waagt, die nonsens te vertellen en ingang tracht te doen vinden, net leven en streven van s menschen geest zoo te verlagen, d.i. mij een raadsel. Neem een glimworm bij nacht. Laat hem licht uitstralen, phosphoriseeren zooveel hij wil, nooit zal hij er toe komen te denken of te oordeelen. Denkende materie kan niet bestaan dan in de hersenen van dwaze phisiologen, d.i. alleen do goddelooze wetenschap. Ik weet een zoeken wat we moeten u N atuurlijke wetensehap en openbaring heb ik voor me. Ik wil weten waar leugen, waar waarheid ligt. Het middel is dat we aan de schriftelijke documenten handteeke- ningi-n en zegel zien. De onderschriften zijn legio; de edelste mannen van 't oude verbond de edelste mannen van 't nieuwe verbond en zoo de eeuwen door tot den groolen Pasteur onzer dagen hebben dat ware onderteekend. Zoovelen die hun leven voor de waarheid hebben gelaten, de talrijken in den lelie- glans der onschuLd, de tranen der boete lingen, allen hebben dat eene als onderteekend. Zijt ge daarmee tevreden, zoo niet, zegt neen, dat zegel is een bloeddrup uit het hart van den stervenden Christus die sprak: Jezus Veritas Jezus de waar heid. Ik heb gezegd. (Applaus). De Voorzitter spreekt daarna't volgende Hooggeachte spreker Met ambt van zielzorger geeft U vele U adviseur vau de A. Het gesprokene zullen wij onuitwischbaar in onze zielen griffen, dat zal vrucht dragen, voor ons en voor onze leerlingen. Ik sluit met den wensch, dat het niet de laatste maal van uw optreden alhier zal zijn. Sta ons toe U bij uw vertrek aan een vaarwel een hartelijk tot weerziens toe te voegen. (Bravo's.) De heer R. C. van Cranenbnrg M.! Ik gevoel me verplicht een kort woord te zeggen. Door de welwillendheid van het bestuur der afd. HeusdenWaalwijk, van den R. K. O. B. waren wij in de ge legenheid de heerlijke lezing van den Wel Eerw. heer Donders bij te wonen. Daarvoor zeg ik als president der vereeniging „Geloof en Wetenschap* hartelijk dank. Ik heb niet veel toe te voegen aan de schoone woorden door den voorzitter zoo juist aan 't adres van den spreker gericht en ik hoop dat „Geloof en Wetenschap,* die twee heldere lichtstralen uit één bron, meer en meer harmonisch zullen samengaan. Ik heb gezegd. (Applaus.) Daarna wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten. plicht beschouwd bij hun komst te Parijs de Frausclie resjeering huu erkentelijkheid te betuigen. Om 7 uur 45 verlieten de generaals het hotel om bij Marguery te gaan dineeren. Bereden politie reed vooi hun landauers uit. De menigte juichte de generaals langs den heelen weg toe. De ontvangst en het verder verblijf der generaals te Parijs is schitterend geweest en het bedrag aldaar ontvangeD is groot. Douderdag gaat het naar Berlijn. Gisteren was de toestand te Valenciennes aanmerkelijk gewijzigd. De „g«len« ziju het eens geworden met de »rooden'de met- stakende mijnwerkers met de stakers, hetgeen zeggen wil dat thans overal in de kolenbek kens van het Noordcrdeparteraent en van het Pas—de—Calais de arbeid neergelegd is. Een later telegram maakt melding vau vrij ernstige rustverstoringen in deze streek. Bij het uitgaan van een vergadering te Denain trokken een duizendtal stakers naar de putten te Lourches en l'Escaudin. Zij hoopten, zoo naar de mijn vau St. Markes te Abscon te komen, maar de weg daarheen werd hun versperd door dragonders en gendarmes. Toen de troep stakers aangroeide, werden de rustbewaarders teruggedrongen, en bij de eerste huizen van Abscon ontstond er een botsing. De paarden werden in gang gezet, en verscheiden personen omvergereden en gekneusd, maar er wordt niets gemeld van zware verwondingen. Laat op den avond was het echter te Denain zeer woelig. den den De Boerengeneraals zijn Maandagavond te Parijs aangekomen. Bij hun aankomst zijn de drie generaals ontvangen door den senator Pauliat, voorzitter van het comité voor de Boeren, den député Millevoye, een groot aantal andere députés, leden van gemeenteraad en majoor Mac Bride, gewezen commandant van de Iersche brigade. Er werd langdurig geroepen„Leve de Boeren, leve de generaals!" In de ontvangst salon sprak Pauliat de generaals toe een tolk verklaarde zijne woorden in het En— gelsch. De orde werd gehandhaafd door politie en republikeinsche gardes, onder aanvoering van den prefect van politie. Een groote menigte die de Duinkerker straat vulde, moest door de politic op de paden voor voetgangers teruggedrongen worden. De perrons waren eveneens stampvol. De wacht kamer was ingericht voor ontvangstsalon. De nieuwsgierigen waren tot op de waggons geklommen en juichten de generaals van daar toe. Toen de generaal# na de begroeting uit het salon kwamen, konden zij slechts met moeite hun rijtuigen bereiken. Onder warme ovaties reden de rijtuigen langzaam voort. De menigte wuifde met hoeden eL de generaals dankten zeei geroerd. Langs den geheelen weg van den stoet was het propvol zoodat er voor de rijtuigen maar even plaats was om vooruit fe komen. Men verdringt elkander om bij de rijtuigen te komen, men groet, men juicht. In de rue Lafayette, de rue Lepelletier, op de boulevards, het Opera-plein en de rue de la Paix blijft het gejuich aanhouden. Hier en daar werpt men met bloemen in rijtuigen Het Opera plein is zwart van de menschen. Alle straten in de omgeving zijn afgezet De generaals stappen af in het hotel de Holiaude in de me de la Paix. Deze straat is door de politie vrijgehouden en afgezet. De generaals gaan met de leden van bet comité die hen ontvangen hebben, naar huuue vertrekken, vaar kleine meisjes de generaals ruiker», versierd met de Trans- vaalsche kleuren, aanbied :n. De gevel van het hotel 15 enkel versierd met een groote Fransche vlag. De generaals komen later nog op balkon, om de ovaliën van de menigte in ontvangst te Demcn. Verschillende toespraken werden gehouden en door de generaals beantwoord, we geven hier een paar zinsneden uit de woorden der generaals deze Zaterdagavond is koning Edward, na een afwezigheid van twee maanden ongeveer, teruggekeerd in Buckiogham-paleis, bruin van tiut e°n vrij gunstig var. uiterlijk. Een talrijke menigte begroette den koning en zelfs de terrier des kouiugs en keizers, die „Jack" heet, deelde in de sympathiebetuigingen der menigte, toen hij een erbarmelijk gejank aanhief, omdat hij in den omnibus der bedienden en niet in het vorstelijke rijtuig gelaten werd. Gisteren heeft lord Kitchener den koning zijn afscheidsvisite gebracht vóór zijn vertrek naar Indie, waar hij het opperbevel over de troepen gaat aanvaarden. Ttirksche wachtposten kunnen heendringen. De immigratie van Macedoniers naar Bulgarije neemt toe, zeide de premier, ze wordt allengs te bezwarend, en de Bulgaarsche regeering heeft er tegen geprotesteerd. Bulgarije verlangt, dat de Porte de orde zal handhaven in Macedonië en er haar verplichtingen, bij verdrag vastgesteld, zal nakomen, want mocht de Turksche regeering den eisch stelleD, de Macedonische comités te onderdrukken, dan zou de Bulgaarsche daar geen gehoor aan kunnen geven. De correspondent seinde later nog, dat de Macedoniers 400 man Turksche troepen bij Djamaja in de pan gehakt, en hun vier stukken geschut afgenomen hadden. Uit Koni'antinopel worden 9000 man ter ver sterking gezonden. Bulgarije heeft zijn troe penmacht op de grens versterkt, en een gedeelte der reserve op de been gebracht. Uit Konstantinopel wordt melding gemaakt van bloedige botsingen tusschen Bulgaarsche benden en Turksche troepen, Woensdag en Donderdag der vorige week, in de districten Djwabala en Petritsch. In het laatste district telden de Bulgaren 300 man en zij hielden gedurende twee dagen stand, waarbij zij 40 man aan dooden en 60 aan gewonden en gevangenen verloren, terwijl ook de verliezen aan Turksche zijde Zeer groot waren. Door de Turksche autori teiten zijn onverwijld alle beschikbare troepen uitgezonden. De Burgaarsche regeerir.g heeft, in verband met de vertoogen van Konstantinopel, uit, besloten tot verwerking der grenstroepen bij Kustendil, Dubnitza en Samakof, met ongeveer 2000 man reservisten, enkele escadrons cavalerie en eenige batterijen. De Porte heeft aan de mogendheden een nota gezonden om zich te beklagen over de onvoldoende bewaking vau de grens door de Bulgaarsche overheid, tengevolge waarvan benden opstandelingen de grens kunnen overtrekken en degenen die door de troepen van den Sultan verstrooid zijn, in Bulgarije terug kunnen komen. vele Groote anarchistische aanslag tegen Europeescbe sonvereinen. dageu deed het bericht ronde, dat een anarchistische aanslag tegen de Keizerin- Moeder van Rusland nog bijtijds verijdeld Dezer dat 't heel wat meer was van in het DOze weieuacuap. i - Opmerkelijk waren deze woorden in de was op koster goed middel om te onder- loes^raak van de WetAls Engeland begrijpt anarchisten in noeten gelooven. wal het aan 0DS Volk verschuldigd is, zullen 't Complot i was. Nader blijkt nu, dan een aanslag tegen een persoon. De bladen hebben zulke duidelijke details de zaak gegeven, dat de Deensche regeeriug 't onmogelijk langer ontkennen kan en bijna alle berichten als waarheid bevattend erkende. Het complot, zoo zegt de „Patne«, was hoofdzaak gericht tegen de Keizerin- Moeder van Ruslaud, maar ware i ten uitvoer gebracht, dan zouden vele vorstelijke families in Europa in rouw gedompeld zijn De saamgezworenen toch hadden besloten een vleugel van 't koninklijk paleis van den koning van Denemarken met dynamiet te laten springen, waar op dat oogenblik aan wezig waren de koning van Deneraarken zelf, de koning van Griekenland, koniugin Alexandra van Engeland, de Keizerin Moeder van Rusland, de erfprins van Zweden en Noorwegen en nog vele prinsen en prinses sen van den bloede. Men verzekert, dat 't complot ontdekt is door prins Ratowsky, chef der Russische geheime politie, die op dat oogenblik te Parijs vertoefde, maar van daar uit een cijfertelegram uaar den chef der Deensche politie afzond. Prins Ratowsky was het te weten geko men door een zijner beste speurders, een oud agent der geheime Fransche veiligheids politie, die sedert eenigen tijd er mee belast was op kosten van Rusland de Italtaansche *t oog te houden, was gesmeed te Padua in eene l)e berichten uit Willemstad stellen den toestand de regeering in Venezuela uiterst hachelijk voor. Caracas moet zoo goed als ingesloten zijn door de opstandelingen. In den slag bij Victoria (volgens een regeerings- telegram heeft president Caslro daar een ove< winuiug behaald, maar dat staat nog te bezien) moeten 4100 man regeeringstroepen met 15 stukken geschut gestaan hebben tegenover 6000 opstandelingen met 22 ka nonnen. Vice president Gomez is gisteren in der haast uit Caracas vertrokken met 800 man en veel munitie, om Castro's leger te ver sterken. De regeeringstroepen moeten bij een poging tot herovering van Coro, tegenover Curasao, teruggeslagen zijn. Zondag is de Engelsche kruiser Indefati gable voor La Cuaira gekomen, gevolgd door andere Engelsche oorlogsschepen Volgens een telegram uit Puerto Cabello zegt een officieele kennisgeving regeeringstroepen gisteren bij overwinning hebben behaald. dat de Victoria de wij weder een bloeiende natie worden, maar geheime vergadering van Iuliaansche anar „;0r om! Wrünen. hetreuren rhisten waar ook aanwezig waren afgevaar- tnoeite, tevens zijt S. V. „Recht en plicht. De weinige vrije oogenblikken, die U Eerw. spreker resten, worden door U bij voorkeur aan de dichtkunst gewijd. Noch tans hebt U tijd opgeofferd om hier voor ons te komen spreken, tot nut, leering en stichting var. ons allen. Ontvangt daarvoor onzen dubbelen dank. Hartelijk dank namens de onderwijzers, die behoefte gevoelen?'aan leering en stichting. Iii„ wij naar onze haardsteden weergekeerd, dan zullen we gaarne terug denken aan de genotvolle oogenblikken onder uw gehoor tres maakt. als Engeland ons niet wil begrijpen, betreuren wij dat voor Engeland. Botha antwoordt in het Engelsch, zeggende Wij hebben veel geleden alvorens den vrede sluiten, die een even groote schok voor als voor ons was.« Botha hoopt spoedig op autonomie, want de Boeren hebben eerlijk de wapens afgelegd en het besluit genomen om trouw te blijven. „Maar daaruit mag men niet opmaken dat zij zich smadelijk door het slijk zullen laten sleuren." Op het Elysée schreven de generaals hun naam in het register, yandaar gingen zij naar het ministerie vau binnenlandsche zaken, waar zij ontvangen werden door den mi nister-president. Van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, gingen de generaals naar Buitenland— sche Zakeu waar Delcassé hen ontving. Het onderhoud met Delcassé duurde tien minuten. De generaals waren vergezeld van jhr. Sandberg en Edgar Röell. Alleen de tolk gir.g met de generaals het kabinet van den minister binnen. Van het ministerie van buitenlandsche zaken gingen de generaals naar het Palais Bourbon, waar zij hun kaartje afgaven voor Léon Bourgeois, In hun hotel ontvingen de generaals een aantal raadsleden en eeu deputatie uit de studentenveieenigingen. De bezoekers worden door een tolk voorgesteld aan de generaals Dezen drukten hun de haud. In den loop van het onderhoud, dat de generaals eenige oogenblikken met den minister-president Combes hadden, zeiden de geueraals, hoezeer zij getroffen waren door de vrijwillige en edelmoedige hulp die Frankrijk zoo ruimschoots geboden hat het lijden, veroorzaakt door den oo.!oó, verlichten. Daarom hadden tij het chisteu waar ook aanwezig digden der Zwitsersche anarchisten. Het moordplan werd daar in den hreede besproken, waarna door 't lot bepaald werd wie 't ten uitvoer zouden brengen. Dienzelfden nacht van de vergadering rog enigen de drie aangewezenen, alle drie Italianen van 20 tot 25 jaar op weg naar Turijn. Daar scheiden zij van elkander om Kopenhagen langs verschillende wegen te bereiken. Men wist nog van hen, dat een te Venetie .scheep ging naar Triest en de twee anderen Frankrijk introkken. Sedert was men hun spoor bijster. In hare nota aan de bladen deelt de Kopenhaagsche politie nu mede, dat de drie anarchisten nog niet aangekomen zijn en dat het dus nu al heel gemakkelijk zal zijn hen aan de grenzen aan te houden. De geheime agenteD van de Russische en Engelsche regeeringen deeleu deze opiums tische opvatting evenwel niet en omringen hunne souvereiuen in velerlei vermommingen. WAALWIJK, 15 October 1902. Telefoon. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ia een gemotiveerd adres ingediend aan den Minister van Waterataat Handel en Nijverheid ter verkrijging eener aansluiting aan het Intercommunale Tele foonnet. A. N. B. v. S. Maandag 13 Oct. 11. des nam. 2 uur had in 't Hotel Noord-Brabant te 's-Boach de installatie en eene vergadering plaats van de commissie tot redactie van het adres betreffende de invoerrechten. Tegenwoordig waren alle leden en daarenboven de alg. Voorzitter en de secretaris. De Voorzitter, de heer W. Travaglino, opende met een hartelijk woord de verga dering en installeerde de leden in hunne functie. Hij sprak de hoop uit dat 't geen de heeren zouden verrichten, tot groot nut mocht strekken van de schoenindustrie. De voorzitter en secretaris maken tevens deel uit van de commissie. Eeu voorloopig concept werd in de ver gadering opgemaaktop eene volgende vergadering einde November of begin December zal het definitief worden vastge steld en spoedig aan den Minister opgezon den. Daarna zal het worden gepubliceerd om te als hun De redactie vau de Daily Mail heeft een buitengewonen verslaggever naar Sofia ge zonden, om op de hoogte te komen van den werkelijken toestand in Macedonië. Dezï verslaggever heeft eeu onderhoud gehad met den premier, die hem vertelde dat de toestand, hoewel overdreven voor gesteld, toch slecht was. Bulgarije was niet bij machte, iets meer te doen dan het bewaken van de grenshet was moeilijk, kleine troepen te beletten, de grens te overschrijden, maar groote atdeelingeo aouden zeker niet daor de rijen der Bulgaarsche en De IlaHie. Door het Bestuur der Afd. Waalwijk en Besoijen is aan de R.-K. Werkgevers van Waalwijk en Besoijen de volgende circulaire verspreid In opdracht van de Hanze, Afdeeling Waalwijk en Besoijen, deelen wij U mede dat de Leden ouzer Vereeniging laatste vergadering, op Maandag 22 Sept. 1.1 gehouden, besloten hebben heeren werkge vers te Waalwijk en Besoijen het beleeft doch dringend verzoek te doen om voortaan het loon hunner werklieden uit te betalen des Zaterdags vóór den middag. De vergadering achtte dezen maatregel die voor de heeren werkgevers niet het minste bezwaar oplevert, zooals blijkt uit het feit, dat door velen onder hen reeds in den geest van ons verzoek wordt gehandeld, zeer geschikt tot bevordering van de zoozeer gewenschte Zondagsrust en de zeker hoog- noodigo spaarzaamheid. Wij hebben het genoegen ons d»or deze van onzo opdracht te kwijten. Vertrouwende, dat U gaarne genegen zult zijn aan het verzoek onzer vereeniging voldoen en haar streven zult willen steunen. (liet bestuur der afdeeling). Oiiderwijzersvergadcring. Gisteren hielden de Onderwijzers uit ons arrondissement, hun laatste vergadering van dit jaar op de zaal Musis Sacrum. Ruim een vijftigtal onderwijzers, benevens de districts - en arrondissement» schoolopziener waren ter vergadering verschenen. Behandeld werd„Het herhalingsonder- wijs" door den heer Spijkerman alhier. Over dit belangrijk onderwerp ontspon zich eene levendige discussie, waaraan voor de district-schoolopziener, de weled. leer van Oppenraay, ijverig deel nam. Verder werd nog behandeld het punt „Onderwijs, Rijkszaak." Ook deze voordracht :iad veel succes en werd met belangstelling gevolgd. In plaats van den heer van Oudenhoven Besoijen, die verzocht niet meer in aanmerking te komen, werd tot secretaris gekozen de heer van Woerkum te Kaats- ïeuvel, en tot ondervoorzitter, in plaats van den heer van Santen die eerlang het on derwijs zal verlaten, de heer Ebels van Sprang. Nadat de vraagpunten voor het volgend aar waren vastgesteld werd deze zeer geanimeerde vergadering met de gebruike- ijke toespraak door den voorzitter ge sloten. St. G'rispijn. A. s. Maandag zullen de leden van het gezelschap St. Crispijn een feestmaaltijd louden in het café van den heer H. van Druuen-Jansen. Bij goed weder zal ook waarschijnlijk als ieder jaar de harmonie door de straten trekken. Bijzonderheid. Als een groote bijzonderheid kunnen we 't volgende mededeelen, 't geen we gisteren aanschouwden. In den tuin van den heer G. van Delft van Drunen alhier, staan een paar peren- boomen in vollen bloei en verder staan de aardbeiplanten vol bloemen, terwijl aan verschillende andere flinke, geheel rijpe aardbeien hangen, die heerlijk van smaak zijn. Zeer zeker eene groote bijzonderheid in dezen tijd van 't jaar. Alfelder Schoenleestenfabriek C. Behrens. Wij hadden het genoegen van de firma C. Behrens, Alfelder Schoenleestenfabriek te Alfeld a/d Leine, heden te ontvangen eeu prachtig uitgevoerd portret harer kolos sale inrichting in kleurendruk. Het portret geeft weer de kolossale fa briek van leesten, die hier zulk een uit stekenden naam heeft en dan ook hare afnemers bij grooten getale telt, zooals zij thans is na 1900. Onderaan in 't klein weergegeven de fabriek van 1856-1900 wanneer men de inrichting, toen nog zeer klein en over 't geheel beperkt, vergelijkt met de machtige fabrieksgebouwen, kantoren, magazijnen, de drukte alom, in een woord, den machtigen omvang van 't bedrijf, waarvan 't beeld zoo fijn en juist j afgewerkt voor ons ligt, dan dringt zich onmiddellijk de gedachte bij ons op, daar is gewerkt, hard gewerkt, om 't tot zulk een hoogte te brengen, maar tevens daar is met succes gewerkt, 't doel is bereikt. De naam der leestenfabriek Behrens heeft overal en bijzonder natuurlijk in onze streek een uitstekenden klank gekregen, wat niet te verwonderen is, wijlde artikelen daar vervaar digd door weinigen te evenaren zijnj zoaaW „SobriCtas". Van het bestuur van „Sobriëtas", Bond van R.-K. Vereenigingen tot bestrijding van drankmisbruik, ontvangen wij een present exemplaar van den Almanak 1903. Het is een aardig en net uitgevoerd boekje van ongeveer 100 pag. en biedt naast verschillende aardige en pakkende gravures, veel belangrijks aan, als de almanak, post en telegrafie-tarieveu, weekmarkten en ver dere talrijke verhalen mededeelingen eu wijze raadgevingen betrekking hebbende np 't alcohol-vraagstuk eu ten slotte een overzicht van de verschillende R. K. Drankbestrijders- vereenigingen in Nederland. Het is o. i. een zeer nuttig boekje, dat wij wenschen in handen van velen. Minister Dr. Kuyper in Den Boseb. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. A. Kuyper, bezocht 1.1. Zaterdag 's-Bosch. Het doel van 's Ministers komst was het bezichtigen van de nieuwe gebouwen voor de bureaux van de Provinciale Griffie. De minister maakte van de gelegenheid gebruik, een kort bezoek te brengen aan de St. Janskerk, alwaar de heeren Jhr. Mr. Van Meeuwen, voorzitter van de commissie voor de restauratie, van het uitwendige ge deelte der kerk, en L. Hezenmans, architect bij die restauratie, den minister rond leidden. Dr. Kuyper begaf zich vervolgens naar het gesticht Reinier van Arkel. De genees- heeren Cramer en Moorman stelden den Minister in de gelegenheid het gesticht te zien.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2