buitenland. binnenland. Venezuela. Engeland. Frankrijk. Duitscliland. zoeken, steden worden allerlei Die besluiteloosheid vindt men niet alleen bij dezen of genen ezel. Ook sommige menschcn zijn met die kwaal behept. Gij vindt haar bij kleine en groote men- schen. Marie zou zelf een japon gaan ui t- Moeder had den prijs, dien zij be- mocht, opgegeven. In den winkel haar vele stoflen voorgelegd van kleur. Het eene vindt ze mooi en het andere ook. Ze stond te dralen. Ze had er moeder wel bij willen hebben om voor haar te kiezen. De winkeljuffrouw, die ha re besluiteloosheid bespeurde en meer te doen had dan zich met haar bezig te hou den, gaf ein lelijk een bepaalden raad. Marie liet zich gezeggen en kwam met een japon thuis. Moeder vond, dat die kleur haar volstrekt niet zou kleeden. Jan gaat van school en moet een werk kring kiezen. Vader vraagt, waarin hij het meest zin heeft. Hij wist het niet. De raad van vrienden werd ingeroepen dezen schilderden hem al de schoonheid van de eene, gene die van een andere betrekking. Als vader er weer naar vraagt, wordt hij niet wijzer door het antwoord. De jongen zou dit en dat en dat wel willen. Vader kiest ten slotte. Jan loopt, wijl vader het heeft gezegd, levenslang in het gareel dat men hem heeft aangespannen. Die besluiteloosheid kenmerkt ook oude ren. Hoe menige man of vrouw weet, zelfs in ernstige en beslissende levensomstandig heden, niet te kiezen Hf t eene trekt hen aan, het andere vinden ze wel mooi, maar tot eon besluit komt het niet, tenzij een ander zijn overwicht op hen doet gelden. Dat is droef om te zien, maar droef ook voor dien mensch zeiven. Er zijn lieden, die beweren, dat zulk een besluiteloosheid een aangeboren eigenschap is, daar niets aan te verhelpen valt. Gelijk men meent, dat enkelen tot mis dadiger zijn geboren, zoo wordt gezegd, dat sommiger physieke toestand medebrengt de grootste besluiteloosheid. Het komt mij voor, dat een schijn van waarheid als axioma wordt aangenomen. De fout zit naar mijn meening in de opvoeding. Het is er mede als met den physieken aanleg. Elk kind is bestemd om te kunnen loopen. Al vroeg doet het daartoe allerlei pogingen, pogingen, die soms vallen tenge volge hebben, maar telkens beproeft het 't weer. Stel u voor, dat een moeder haar kind lang iu wikkels gebonden houdt, dan zal het niet leeren loopen. Zoo is het nu ook met den wil. Vele ouders maken en ik stel mij voor, dat het uit liefde, al is het dan ook verkeerde liefde, voor huu kinderen geschiedt hen tot machines. Het kind mag slechts doen wat zij ge bieden. Het ontwaken van den wil, van een zelfstandig besluit wordt tegengehouden, omdat zij heerschen over alles. Het is hun overtuiging, dat zij voor het kind het goe de bedoelen en zij zijn bang, dat hun kind soms het kwade zou willen. Als iemand lang in zulk een gareel ge- loopen heeft, dan went hij er aan altijd een drijver achter zich te hebben en wordt de zelfstandigheid gedood, het doen van een eigen keus onmogelijk gemaakt. Slaafjes en slavinnetjes zijn het ook al doen zij zich voor als uiterst gehoorzame, uit vrijen wil gehoorzame kinderen. Ouders moeten reeds vroeg opmerken, hoe de wil der kinderen zich uit, waarop hun keuze valt. Is de wilsopenbaring, die keuze verkeerd, dan dient zij geleid te wordeu met hooge wijsheid, in betere richting. Dat. is moeielijk, maar 'opvoeden is ook de zwaarste taak, die God den menschen oplegde. Zwaar, doch, indien met lust en tact volbracht, ook biedend de schoonste kroon. Help het kind, als het noodig is, maar nooit als het zelf iets kan doen. Zelfver trouwen moet het leeren, opdat het uit zich- zclve iets verricht. Te weten, wat men wil, is een genot, dat gij den kindereu niet moogt onthouden. Wie het geluk zijner kinderen beoogt, ves tigt daarop zijn aandacht. Het zijn droeve figuren, die altijd aan zoo'n ijzeren leiband geloopen hebbende, op rijperen leeftijd nog omzien naar een drijver. Straks, als de deur der ouderlijke woning gesloten is zullen ze naar anderen omzien, die voor hen beslissen, aan hen hun wil opdringen. Het goede, dat uw tucht bedoelde, is niet tot beginsel geworden. Vandaar die besluiteloosheid iu groote en kleine dingen. Gij vindt hen onder de «menigte", die door gr ;ote woorden, vol gezag uitgesproken, zich vangen laat. Ge vindt hen in het gevolg der booze geesten, die stevig hen binden aan hun ze gekar. Laat ons, ook al is het wat laat, die be sluiteloosheid overwinnen door verstand en hart helder te laten spreken van Kerk en Staat. Na de gronden waarop zijn voorstel berust, uiteengezet te hebben, verzoekt Roche, het onmiddellijk iu behan deling tc nemen. Combes, sprekende over het denkbeeld dat aan het voorstel ten gronde ligt, zegt dat hij aan de Kamer a'.le vrijheid wil laten. De regeering gelooft inlusschen niet dat voor de belangrijke kwestie der scheiding vau Kerk en S.aat de gewone weg van den dagelijkschen parlementairen arbeid gevolgd moet worden, en de minister-president vraagt zich af, of de urgentie niet verzocht is ten einde de regeeriug i verlegeuheid te bren gen. Er worden nog versch.idene voorstellen ingediend. De uiterste linkerzijde verlangt dat de beraadslaging over Dejeaute's voorstel voor hetwelk de urgentie gevraagd is, voor zal gaan. Dit worde met '237 tegen 219 stemmen verworpen. Reveillaud stelt voor, een commissie van 33 leden te bcuoemeu tot onderzoek vau alle voorstellen betreffende de scheiding van Kerk en Staat, de op zegging vaa het Concordaat, enz. Besloteu wordt, dit voorstel onverwijld te behandeleu, vervolgens wordt het bij acclamatie aange nomen. De weikstakiug in de kolenmijnen van Frankrijk duurt voor. Zaterdag werd van dc zijde der stakers medegedeeld, dat in het geheel 160.000 mijnwerkers in staking zijn legen bijna 14.000 die aan den arbeid zijn gebleven. Te Buxiéres—les—Mines, in het Alliergebied, zijn de stakeis weer aan het werk gegaao. De algemeene Arbeidsbond heeft tot de Fransche vakbouden een oproep gericht, om de algemeene staking iu alle vakkeD te pro- claraeeren. lot dusver hebben slechts eeui— ge bonden een besluit genomen te dien aau- zien. De Metaalbewerkersbond heeft zich bereid verklaard, zich solidair te verklaren met de mijneigenaars, indien deze overal dezelfde eischen willen formuleereu. De atdeeling in hel Loiregebied heeft besloten nog niet te slaken en een afwachtende houding aan tc nerneu. In beginsel verklaarde zij zich voor de algemeene staking. De vereeuigde bootwei kers te Calars heb ben met groote meerderheid besloten, geen kolen te lossen, die uit het buitenland in die haven worden aaugebracht. Diefte Duiukeiken hebben'ecuzelfde besluit geuomen met uitzondering van de schepen, die gewoonlijk de haven bezoeken. De wevers te Saint—Etienne, 20.000 in getal, hebben zich met groote meerderheid tegen staken verklaard. De secretaris van den Frauschen Boot— werkersbond heeft den secretaris vau den Eogelschen Bootwerkcrbond verzocht, de Engelsche bootwerkers uit te noodigen, geen kolen te laden, die voor Frankrijk bestemd zijn. Inmiddels blijft het overal vrij rustig. In Pas-de Calais is een mijnwerker, die zich aan d;n arbeid wilde begeven, door eeu revolverkogel aan den voet gewond. In het bekken van Charleroi steeg het aantal stakers Zaterdag van 2.520 tot 38.00, Gisteren is het National-' Comité der Bel gische rcijnwerkens in lauguuiige vergadering te Charleroi bijeengeweest. Wat besloten is, werd niet bekend gemaakt. Vandaag zal het besluit ter keunis worden gebracht van de mijnwerkers. Men meent, dat het co mité zal aausporen tot algeheele hervatting van deu arbeid en daarna loonsverhooging zal eischen. kan nier. zien uit hetgeen de verschillende bladen ervan zeggen. De nationaal—liberale Neueste Nachrichlen sp/eekt haar diepe droefheid uit over zulk een in den ban doen langs officieelen weg, van dappere en onge lukkige mannen. De conservatieve Reichsbote zegt nog scherperGeen Duitsch officier behoeft het beneden zijn waardigheid te achten, in aanraking te komen met deze generaals die zoo groote dingen gedaan hebben. Zooveel zorg om de gevoeligheid der Engel- scheu niet. te krenken, bij zooveel onver schilligheid' voor wat het Duitsche volk ge voelt, brengt zeer ernstige ontevredenheid teweeg in de ruimste en beste lagen der natie. Men moest in regeeringskringen toch eindelijk eens nadenken over zulk een verbittering. De katholieke Kölnische Volkszeitung zegt dat de de hecle regeeiingszinde perskliek, de vrijzinnigen van allerlei schakeering in begrepen, Diets hebben uitgewerkt tegeuover de oprechte ontstemming van het volk. De radicale Berliner Ze tung gelooft dat de legerorder nog tot levendige discussien (in de Volksvertegenwoordiging) zal leiden. Mocht er na het eerste bericht, dat ten overwinnig van Castro's troepen bij La Victoria meldde, nog gegronde twijfel bestaau het nadere telegram, van den leider der opstandelingen afkomstig, schijnt wel aan te duiden dat de regeeringspartij een aanmer kelijk voordeel behaald heeft. Van dezen »zesdaagschen slag" we'd al dadelijk voor speld dat hij beslissend zou zijn, en al houdt men rekening met de bij dat Zuid—Ameri— kaansche nieuws gebruikelijke overdrijving, het valt niet te ontkennen dat Gastro een onverwacht mooien zet gedaan heett. Met zijn succes zal vermeerdering van zijn aan hang wel gelijken tred houden. En zoo zijn we dus weer op hetzelfde punt gekomen als eenige maanden geleden ware deze slag iu Castro's nadeel uitgevallen, dan zou het ongetwijfeld gedaan zijn geweest met zijn bewind j zooals de zaken nu staan, kan hij wellicht een gedeelte van het verloren ter rein heroveren en zijn tegenstanders uog veel tc doen geven, zoo niet verdrijven. Toen de slag bij La Victoria begon, Maandag van de vorige week, waren Matos en Mendoza niet zelf aanwezig Castro daarentegen wel, en hij bracht persoonlijk zijn troepen een paar malen iu het vuur. Generaal Gucora sneuvelde toen, en luitenant generaal Alcaitara werd doodelijk gewond. Toch werd de toestand voor Castro onguustig, maar de komst van Gomez (den vice-president) die met hulptroepen en schietvoorraad uit Caracas toesnelde, bracht hem een gunstige wending. In de volgende dagen moest de President eerst op La Victoria terugtrekken Met zijn 6000 man tegenover de 8000 opstandelingen wist hij echter ten slotte dank zij ook zijn artillerie, Matos en Mendoza de nederlaag toe te brengen. Zooals men weet, hebben de Engelschen onlangs den strijd hervat tegen deu gekken Mulah (deu mad Moullah), die John Buil sinds twee jaar heel wat last veroorzaakt in Somaliland. Hel is nu eindelijk tot een ireffen gekomen en een Engelsch majoor eu een kapitein zijn gedood, terwijl de onder- commandant (eeu kolonel) gewond is. Aan het departement van builenlandsche zaken ziju de volgecde telegrammen ontvangen vau deu Briticheu vice—consul te Hoikara, ouder datum 17 October met betrekking tot het gevecht tusscheu de Engelsche troepen en deu strijdmacht van den Gekken Mullah Eerste telegram, Kolouel Cebbes, officier van den staf vau Kolcnel Swayue, zendt het volgende bericht zonder datum. De colonne is Zondagmorgen tc Erego op ougeveer een dag marsch afstand ten noorden vau Nu- dub aaugekomeu er werd in het dichte kreupel hout aaugevalleu. De vijand werd verslagen met aanzienlijke verliezen eu wij maakten ons meester van 100 geweren, iu den na middag trok onze strijdmacht op en stiet opnieuw op den vijand, die teruggedreven werd ua eeu hevig gevecht. Ik moet tot mijn spijt melding maken vau de volgende verliezen kolouel Philipps, kapitein Audus eu 50 minderen gedoodongeveer 100 man gewond, onder wie kapitein Howard en lui- teuaut Everett. De loestaud der beide offi cieren is bevredigeud. Tweede telegram. Kolonel Swaye zendt het volgeude berichtDoor het gevecht van den I7deu te Erego is het moreel vau den Somali—strijdmacht ernstig geschokt en het heet, dat de Mullah versterkingen van de kust krijgt, terwijl de kolonel zelf ernstig belemmerd wordt iu zijo bewegingen, door de onvermijdelijke rnoeielijkhedeu vau het gewondentransport. Hij dzingt aan op on verwijlde uitzending van nieuwe troepen uit Berber. WAALWIJK, 22 October 1902. Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf. Hedenavond zal de Kamer van Arbeid voor bet Schoenmakersbedrijf ten raadhuize alhier eene vergadering houden. O.m. komt aan de orde het uitbrengen van eeu advies over 't wets-ontwerp op het arbeids-coutract. In haai Frankrijk wil meu thans, in woedende tegen den Godsdienst, gaan tot het uitciste scheiding van kerk eu staal. Iu de Kamer dient Roche een voorstel iu, s! itkkeude om over te gaaD tot scheiding Er valt nu niet iqeer aan te twijfelen of er is inderdaad een keizerlijke legerorder uit gevaardigd, waarbij aan officieren en soldaten ter strengste verboden werd, mee te doen aan de ODtvaugst vau de Boerengeneraals eu aan de vergaderingen ter hunner eere. Eeu der gelijk bevel is ook ambtenaren en verlegt u- woordigeis der regeering gegeven. Officieus wordt voor de officiereu die toch deelnamen aan de bijeenkomst in de Philharroonie, ter verontschuldiging aangevoerd, dat het verbod hun niet iutijds bekend was. Wat voor eeu indruk deze maatregel maakt Tram. Met het leggen der tramlijn is men thans tot aan de stationsstraat gevorderd. Drankmisbruik op Lotingsdag. Het navolgende schrijven is door het bestuur van de St. Faulusvereeniging alhi;r verzonden aan de Ileeren Burgemeesters van Baardwijk, Besoijen, Capelle en Waal wijk. Waalwijk, 21 October 1902. Wij nemen de vrijheid UEdelAchtbaren beleefd te verzoeken, zooveel doenlijk te willen bevorderen, dat dc lotelingen der nationale militie uwer gemeente zich ont houden vau het gebruik van sterken drank bij gelegenheid der loting, welke alhier zal plaats hebben op Zaterdag 25 October 1902. Op dien dag toch wordt door velen mis bruik van cterken drank gemaakt. De treurige gevolgen hiervan zijn U te goed bekend, dan dat daarvan eene nadere omschrijving noodig zoude zijq. Het is ter voorkoming van dat misbruik, dat wij een beroep doen op Uwen zeer gewaardeerden en krachtigen steun. Wij hebben liet lokaal onzer vereeniging, zijnde de bovenzaal ten huize van J. B. van Dun op de markt alhier ten behoeve van de lotelingen, hunne ouders, broeders en voogden toegankelijk gesteld, alwaar dien dag (lotelingsdag) koffie, chocolaad, bier enz. tegen het gewoon tarief verkrijgbaar zal zijn. Mogen wij UEdelAchtbaren eerbiedig ver zoeken het vorenstaande aan de lotelingen uwer gemeente bekend te maken en hen tevens aan le sporen geen sterken drank te gebruiken, waarmede u zeer zult verplichten. Het bestuur der St. Faulusvereeniging te Waalwijk. St. Paulusvcrecniging te Waalwijk, De lotelingen van dit jaar van Waalwijk zullen Zaterdag a.s. een tehuis vinden op de zaal der St. Faulusvereeniging alhier, want niet alleen dat het Bestuur dien dag de zaal toegankelijk stelt voor al de lote lingen en hunne naaste bloedverwanten, maar het hoeft ook een billardconcours ge organiseerd met de barak, docli dit uitslui tend voor de lotelingen. Het zal geopend worden ten 9l/a uur des vooruiiddags. De prijzen bestaan uit kistjes sigaren. Men betaalt voor de 10 stooten slechts 1 cent, ter bestrijding der kosten van billard en marqueur. De prijzen geeft de vereeniging. liet concours zal gesloten worden 's avonds om 7 uur, waarna de prijzen zullen worden uitgereikt. Onmiddelijk daarna zal door de tooneelvereeniging der St. Paulusvereeniging de laatste repetitie met costumes plaats heb ben van het tooneelstuk, dat op Zondag a.s. zal wordeu opgevoerd. Verder wordt nog oin misbruik van sterken drank te voorkomen, beleefd doch dringend verzocht niet te gaan feliciteercn bij hun, die zijn vrijgeloot. Het Bestuur der St. Paulusvereeniging te Waalwijk. Onze bakkers. Alle bakkers van Waalwijk, Baardwijk eu Besoijeu zijn uitgenoodigd ter vergadering op Woensdag 22 October des avonds ten 8 uur, op de bovenzaal bij den heer van Dun te Waal.vijk, ter bespreking van de belangen der bakkerij. Een ieder vrordt in zijn eigen belang beleefd verzocht aanwezig te zijn. St. C'rispijn. Maandag wa# 't St. Crispijn, patroonfeest onzer schoenmakers. Tegenwoordig met de talrijke fabrieken, wordt 't niet meer zoo druk gevierd als vroeger, maar toch zag men verschillende troepjes volgelingen van Crispiiius deu pa troondag berdenkeu. De gebruikelijke marsch der harmonie door de straat kon wegens het slechte wed^r niet doorgaan. Des avonds trokken dc leden der gilde en harmonie onder t spelen van eene vroolijke marsch naar het café van den beer IJ van Drunen-Jansen waar zij feestavond iiieldeu. Aangenaam werd er de avond doorgebracht en het feestmaal, waaraan 50 personen, dél-lnamen, was uitstekend en strekt den kastelein grootelijks tot eer. Allen waren hoogst voldaan. Tot laat nog duurde het gezellig samenzijn voert. De sociëteit «Gezellig Verkeer" ge vestigd bij den Chr. van de Werff, hield gisterenavond eveneens een feestmaaltijd. Begin van Brand. Zondagavond omstreeks 51/# uur ontstond brand bij zekere v. d. L. looiersknecht alhier. Tijdig werd de brand nog iu zijn begin door eenige personen gebluscht. Een der slangen wagens stond al gereed, doch de brandweer behoefde geen dienst te doen. Meetmachine. De heer G. Van Loon, importeur van Amerikaansch leder te Waalwijk, verzocht aan 't Hdbl. mede te deelen dat bij hem reeds sedert anderhalf jaar een meetmachine voor leder in werking is van het systeem als genoemd blad onlangs bij den heer Rosenberg zag. Leerplicht. Uit het sclioolarrondis9ement Waalwijk wordt aan de N. li. Ct. gemeld De Leerplichtwet werkt hier uitstekend, behalve te Raamsdonk, Geertruiden berg en 'a-Gravenmoer. Om een 6taaltje tc geven van het schro melijk verzuim te Raamsdonk diene, dat alleen in de maand September 1480 onge oorloofde verzuimen zijn gepleegd door on geveer 400 leerlingen. Dat de wet een doode letter is in ge noemde gemeenten, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat zij tot kanton Oosterhout belmoren. In kantons Zevenbergen eu Roosendaal moeten gelijke toestanden be staan. Politiezaken. Een persoon die tot zes maanden ge vangenisstraf «eroordceld was wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid is Maandag na middag door de maréchaussee alhier over gebracht naar 's-Boscli ter executie van het vonnis. Benoeming. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot voor zitters eu burgelijke leden van de onder scheidene militieraden en tot hunne plaats vervangers voor de lichting der nationale militie van 1903: provincie Noordbrabant: in het 1ste militiedistrict tot voorzitter L. van de Westelaken, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger H. C. Godschalx, lid der Provinciale Stataten Jos. J. van de Ven, lid van den gemeenteirad van 's-Her- togeuboschtot zijn plaats vervanger P. M. «J. Meuwese, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenboachin liet 2de militie district tot voorzitter mr. M. P. M. van Dam, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger mr. A. J. M. Smits, lid der Provinciale Statentot lid mr. W. lngen Housz, lid van den gemeenteraad van Breda tot zijn plaatsvervanger H. A. Sassen, lid van deu gemeenteraad van Bredain het 3de inilitiedistricttot voorzitter mr. A. J. B. M. van Rijkevorsel, lid der Provinciale Statentot zijn plaatsvervanger J. F. Boex lid der Provinciale Staten; tot lid A. F. van Moorsel, lid van den gemeenteraad van Eindboveutot zijn plaatsvervanger E. H. van Gennip, lid van den gemeenteraad van Gestel. («cd. Staten. Ter voldoening aan een in de jongste zoinerzitting te kennen gegeven verlangen, hebben Gedeputeerde Staten thans aan de Provinciale Staten ter vaststelling aangeboden een ontwerp regeling tot peusiouneering van provinciale wegwerkers en brugwachters. Daarbij wordt o. a. voorgesteld, het. pensioen te bepalen op vijf gulden voor ieder dienstjaar tot een maximum van tweehonderd gulden. Doodslag In den Mariapolder, tusscheu Dusseu en Geertruidenberg is Maandagmorgen op den weg het lijk gevonden van den arbeider Pieter Sterken burg. Men vermoedt, dat hij is omgekomen door doodslag. Nader meldt men aan het D. v. N. De verslagene, Petrus Sterkenburg, is een man van ruim 50-jarigen leeftijd, gehuwd, en vader van twee groote dochters. Hij is boeren-arbeider bij den heer v. d. Pluijiu te Hank, gemeente Dussen en staat hekend als een oppassend man, dia nog een paar eigen buisjes heeft ook. De verslagene is Maandagmorgen door twee voorbijgangers gevonden nabij de openbare lagere school te Hank, hoofd der school, de heer Broeders, midden op den weg die loopt van de gemeente Hank naar bet fort Bakkerskil, in aansluiting met den rijksweg naar Gorincbem. Naast bet lijk lag een knuppel, waarmede vermoedelijk de doodslag is gepleegd. Het slachtoffer is gevonden met een vreeselijke wonde aan het hoofd, men ver onderstelt, dat de moordenaar, of moorde naars, hem de hersenen hebben ingeslagen. Het lijk is Maandagmorgen gevoerd naar Dassen, waar dr. Millenaar-van der Kuijlen het in ontvangst heeft genomen, heeft ver zegeld en opgeborgen in het lijkenhuis, in afwachling van de justitie, die telegrafisch uit 's-IIertogenbosch ontboden is. Als vermoedelijke daders zijn gearresteerd een gewezen milicien van de veld—artillerie P., pas een maand te Breda in dienst ge weest; en een jonkman van 18 jaar De IV. De moord is waarschijnlijk Zondagavond gepleegd, men denkt om een uur of ha\l elf. Sterke drank schijnt ook in deze ge schiedenis weer een voorname rol gespeeld te hebben. In diezelfde buurt is al her haalde malen gevochten en gesneden onder den invloed van sterken drank. Het lijk is gevonden ongeveer een half uur van de woning des slachtoffers. Meel Dussen en Hank is natuurlijk in opschud ding. In Hank is heel geen politie. De veld wachter eu de brigade marechaussee ziju iu Dussen gestationneerd. In aansluiting van hetgeen we hierboven meldden over den moord te Hank bij Dus sen, heden nog het volgende De verdachte P. heeft bekend de misdaad gepleegd te hebben, en den doodslag t« hebben gepleegd. 't Is zoo gebeurd: P. Sterkenburg, de verslagene, had een stiefdochter, met wie P. wenschte te verkeeren. Sterkenburg wilde daar echter niets van hooren, en zoo was er eenige wrijving tussehen de twee. Zondagavond hebben ze elkander ontmoet in eeu café; P. wa9 toen in gezelschap vaa deu tweeden gearresteerde de W. Toen is t tasschen den verslagene en P. tot een woordenstrijd gekomen die echter afliep zonder klappen. Daarna zijn echter de beide jongelui naar buiten gegaan, later gevolgd door Sterken burg. Toen is het uitgedraaid op vechten met het bekende gevolg. De beide aangehoudenen zijn beden zwaar geboeid naar deu Bosch overgebracht. De beklaagde de W. moet niet bijzonder in dit geval geinterresseerd zijn, hij heelt het slachtoffer slechts een enkele klap toe gebracht toen deze reeds op den grond lag met ingeslagen schedel. Men is op 't dorp nog steeds in groote verslagenheid over den noodlottigen afloop van den weinig beduidenden twist. Omtrent den verdachte P. oud-artillerist, vernemen wij nader Ant. Lamb. P., is 19 Juni 1879 te Dus sen geboren. ln Maart 1899 bij het 3e regiment veld artillerie ingedeeld is hij in 1900 gedeta cheerd te Bergen op Zoom. Verdacht aan deelneming van diefslal heeft hij geruimen tijd voor den krijgsraad te 's-Boscli in voorarrest gezeten, doch is toen wegens gebrek aan bewijzen, vrijge sproken. Overigens is hij een tamelijk kalm sol daat geweest, die weinig straf heeft onder- waan. Z. K II. Prins Uendrik. Men schrijft uit Aken dato 18 Octo ber aan de L. V. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden bezichtigde gisterenmiddag begeleid vau ziju adjudant en den Kurdirecteur de vakschool voor Textielindustrie. Nadat eerst de ver schillende machinerieu nagegaan waren liet Z. K. H. zich in de zaal van de leerlingen in de machinerie eenige uitleggingen doen over de werkingen van sommige werktuigen. In 't reusachtige voorportaal werd de verzameling van monsters der verschillende heeren en damesstoffen van 't jaar 1800 af, bezichtigd, welke een interessant overzicht geeft van de modes in den loop der tijden. Ook Coptische gewaden uit de jaren 200- 700 waren aldaar. In de spinnerij gekomen werd den Prins de bewerking van wol tot gewaden getoond, waarna 't gezelschap zich naar de ververij begaf, om ook hier de bewerking van te zien. In deze afdeeling was eeu Neder-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2