Verzameit gebruikte Postzegels het goed Weik van Bethlehem te Aan onze Begunstigers! Een Spartaansche. Advertentiën. Ter ovsraama aangeboden 1 a 2 ZITPLAATSEN Vaals (Limburg.) P. GLOUDEMANS. Belangrijk Handels berichten. MENGELWERK. Telegrammen. III. van alle Landen zells de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden toe gezonden. Naar het schijnt, heerscht er onder onze begunstigers een klein misverstand, met betrekking tot het repareeren van HUN NL gas leidingen. Zij zijn van meening dat zulks moet geschieden van - wege de gemeente-gasfabriek. Dit is evenwel HIJST Jkh* Wat de binnenleiding en de verlichting betreft, is eenieder geheel vrij in zijn handelen en de keuze, door wien hij de werk zaamheden wil laten verrichten, al wordt somtijds van andere zijde wel eens het tegenovergestelde beweerd. Het jarenlange vertrouwen v&n U genoten, heelt ons doen be sluiten, U hierop opmerkzaam te maken en wij blijven ons bij voortduring voor Uwe gewaardeerde orders beleetd aanbevelen, o. m. voor aanleggen van gas— en waterleiding, electrische in stallaties enz. Hoogachtend, Uw dw. dn. Koper-, Lood-, en Zinkwerker, WAALWIJK. landsch leermeisje, welk Z. K. H. zich liet aanwijzen en zich allervriendelijkst met haar onderhield. Voor al 't genotene dankte de Prins daarna den directeur in hartelijke bewoordingen en verliet de groote inrichting na er twee v;;lle uren vertoefd te hebben. Nader schrijft men van dezen datum Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die Maandag Aken heeft verlaten, gaf Z ;tcr- dag in hotel Nullens een afscheidsdiner waar slechts de (Oberburgemeester Veltuian, het hoofd der politie, der Nederlandsche Consul en de Kurdokter een uiluoodiging voor ont vingen. Des namiddags bezocht Z K H. de groote ledertubriek. Meer dan twee uur vertoefde de Prins in deze ^inrichting waar hij zich alles liet uitleggen en aanwijzen en met. de grootste aandacht volgde wat te bezichtigen was. Bij 't verlaten der fabriek hadden de 1(50 werklieden, ieder met hun werktuig in de hand, een fraaie groep gevormd. Zij hadden een pyramide gevormd waar in 't midden een groot stuk leder vastge houden werd, waarop de woorden Hartelijke groeten aan Koningin W ilhel- mina." De kinderen van de directeuren hadden zich in een groep, allen met palmen in de hand welke den Prins een driewerf „Hocli" toejuichte. Dankbaar en zichtbaar aangedaan dankte Z. K. H. de Prins voor dit hartelijk af scheid. Maandag is de Prins op't Loo terugge keerd. Sulonrijtuig. Bij de firma 1 J. Beynes te Haarlem is in aanbouw een koninklijke salontrein, die door de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij en die der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan Hare Majesteit de Koningin zal worden aangeboden. Deze trein, ter lengte van meer dan 70 meter, zal bestaan uit vier aanecngekoppelde rijtuigen met zoogenaamde harmonica-door gangen, en wel 1 een bagagerijtuig met twee groote bagagecompartimenten, twee coupés voor personeel met slaapinrichtingen, een coupé voor den trein-opzichter en een compartiment voor, den remmer, ingericht als zit-en slaap kamer met verheven remhuia een en ander voorzien van waterclosets, waschtafels, enz. 2o. een salourijtuig voor den Prins-gemaal, met slaapkamer, rookkamer, cabinet, enz een ïuime eetzaal voor 8 d 10 personen, twee flinke vestibules en een gang 3o. een salonrijtuig voor II. M. de Koningin, bevattende een groot, nieuw salon, gemeubeld en versierd, met fijne betimmering en geschilderde plafonds, een boudoir, een coupé voor hofdames, eeu slaapkamer voor H. M., een cabinet d' aisance en een groot balcon als eutrée, en 4-0. een rijtuig als keuken en buffetwagen, bevattende een groote keuken, geheel ingericht, tweeslaapcoupés voor dienlspersonee' twee cabinets, een balconcoupé voor remmer, treinsmid en communicatiegang. 't Spreekt ook van zelf dat de trein voorzien wordt van alle noodige veiligheids- toetellen Westinghouserem, vacuum luch- trem en dubbele handremde rijtuigen kunnen door stoom verwarmd eu zullen voorzien zijn van een inrichting voor elec- trische verlichting. Het zal nog een paar maanden duren voor de rijtuigen gereed zijn ter aflevering. Kamers van Arbeid. Door minister Kuyper is het volgende schrijven aan de Kamers van Arbeid ver zonden „Van de zijde van enkele Kamers is er op gewezen, dat de vraag, welk loon en welke arbeidstijd in een bedrijfszaak het meest voorkomt, alleen te beantwoorden is door een onderzoek in te stellen naar het loon en den arbeidstijd van eiken arbeider, in dien bedrijfstak werkzaam, m. a. w. door het verkrijgen van gegevens als bedoeld in staat E., betreffende alle ondernemingen, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend. Daar uit zou dan door vergelijking kunnen worden gevonden, welke loonen én arbeidstijden het meest voorkomen. „Om reden van practischen aard meende ik intusschen de Kamers van Arbeid niet tot zulk een onderzoek te moeten ver plichten. Al zijn enkele Kameis blijkbaar met groote inspanning er in geslaagd, omtrent zeer vele of bijna alle tot haar ressort behoorende ondernemingen gegevens, als op staat E bedoeld te verzamelen, welke zeer op prijs worden gesteld, toe 1 heeft de tot dusver opgedane ondervinding mij versterkt iu mijn meening, dat aan de Kamers in het algemeen zulk een eisch niet kan gesteld worden. „In verband hiermede is aar. de Kamers alleen de verplichting opgelegd om mede te' deelen, welk loon en arbeidstijden naar, haar oordeel iu de vertegen w. bedrijven als de meest voorkomende zijn aan te mer ken. Dit oordeel zal, naar ik meen te mogen aannemen, niet veel verschillen van langs den boven aangegeven weg verkregen uitkomsten, terwijl de Kamers het zich zonder veel moeite zullen kunnen vormen. Immers hebben zij te beschikken over de bekendheid hi.rer leden met de toestanden in alle of sommige door haar vertegen woordigende bedrijven, over hun ondervin ding omtrent door hen zeiven en veelal door anderen uitbetaalde of ontvangen loonen, terwijl zij zich voor zooveel noodig nog in m i binding kunnen stellen met per sonen, din ter zake kundig en ook bereid zijn haar in te lichten. Milit.ire dugmarsch van William Steward. Men schrijft uit Tilburg, dd. 19 dezer Honderden nieuwsgierigen waren, begun stigd door het goede weder den snelloo; er tegemoet gegaan, terwijl duizenden zich hndden opgesteld nabij de Nieuwe Konink lijke Harmonie en de naburige straten om zijne komst af te wachten eu verder eenige bonderden in den tuin en iu de zaal wachtten die de conferentie wilden bij wonen. Kloksl.-.g -1 uur ging een juichkreet in de straten op maar het bleek slechts loos alarm, daar het bleek dat de lang ver wachtte nog niet in aantocht was na ge- ruimen tijd werd aan de nieuwsgierigheid voldaan en kwart na vijf stapte hij de hirinonie binnen, waarna hij onmiddellijk het podium betrad en begon met de ver tooning en verklaring van den militairen rarsel, wegende 25 k. nadat deze geledigd was, kon hij plat opgerold worden daarna werd vertoond en verklaard de nieuwe me thode van ademhalen, waardoor h'jgen en ademloosheid worden voorkomen en voor toeristen, wielrijders, gymnasten, schutters eu jagers het ongemak doet verdrijven van hijgen bij het loopen, beklimmen van trappen en verhevenheden. Het systeem bestaat in toofdzaak in het ademhalen door de neus bij herhaling en het uitademen door den mond in dezelve voege. De oorzaak van het te laat aankomen was zijne onbekend heid met den weg, waardoor hij over Goirle zijne route had genomen, waarvoor hij wel gewaarschuwd werd, maar het Hollandsche niet verstaande, zijne vergissing niet be merkte. 10 minuten voor 10 van Antwer pen vertrokken is de afstand dus in 7.35 uur afgelegd. P. Ct. is de geluksaankondiging van Samuel lleck- sclier stMir. in Hamburg wt'kc zi~h in dit nommer van onze courant b r :.t. Dit huis heelt zich door zijn prompte in stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtrek ge— wonnen bijdragen cene zoo goede naam verworven, dat wij at onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te gi;ven. Moppen. Uit de moppentrommel van de Amst. Ct. De jongste mop van de Balie. A. Weet je waarom rnr. Isidore Hen met zooveel ijver de zaak van het jongetje, dat in het Buitengasthuis een meisje bleek, behandelt B. Neen. A. Wel omdat met hem hetzelfde ge beurd is. B. Z6666 A. Jazeker, hij staat bij den burgelijken stand als Hen ingeschreven en hij is toch een Haan. Rechtsgeleerd Bargoensch De kanton rechter te Utrecht heeft iemand veroordeeld wegens „het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op een noodeloos pijnlijke wijze". Kaatsheuvel. Het concert van 1.1. Zondag avond ten bate der slachtoffers van den Zuid-Afrikaauschen oorlog is goed geslaagd. De verschillende muzieknummers werden keurig uitgevoerd, de komieke scène's vol deden uitstekeud, het duo veor viool en piaeo verwierf den meesten bijval en de lichtbeelden betrekking fchebbende op de toestanden en personen van Transvaal, werden algemeen geroemd. Een woord van hulde aan het comité, dat het weldoen zoo gemakkelijk maakte en aan allen, die op welke manier dan ook hebben meegewerkt om dezen avond te doen slagen is hier wel op zijn plaats. Tot onderwijzer voor 't herha'.ingson— derwijs in deze gemeente zijn benoemd te Kaatsheuvel, de heereu Van Woerkum en Surig te Berndijk, de heeren Van Gennep en E. van der Horst op „De loonsche Dijk" mejufïr. Van Dort en de heeren M. van der Horst en Buut; te Loonopzand, de heeren Van der Meereu eu Hornman. Raamsdonksveer, 21 October. De Zondag alhier gehouden na- of taleltjcskermis is bijzonder goed afgeloopen. Tot laat heersclue er eene gezellige drukte. Door de Vereeniging van Hui eigenareu in deze gemeente zal Donderdag a.s. eene veigadering wordeu gehouden in het catc van H. J. de Ruijter alhier. 's Hertogenboscli, 21 October. Alhier is, op initiatief van de heeren dr. J. C. I. v. d. Hagen, E. v. Kouijnenburh en B. Lutkie, opgericht een afdeeling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, voorloopig met een 120 tal leden. ROTTERDAM, 20 Oct. Tarwe. Jarige- per beet. i 7.25 a f 7 80 en per 100 kilo f 9.25 a f 10.—. Nieuwe- per heet 1 7.0a f 7.60, per 100 kilo i 9.a f 9.50 Ganada-tarwe f 0.00 lot f 0.00. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasscbe De best' f4.75 a 5.70. Dito mi dcre f5.A 5.50. Gerst. Z-" uwsch, Flakk. en Overm. Winter f7.tl f7.50 beste Zomer- f7.f7.50. Haver, f6.50 A f7.25 Blauwe erwten. De beste f8.— a f 10. l'aardenboonen. De besie f5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f7.30 a 8.20; Zomerzaad f 8.25 ii 8.75. Kanariezaad f S.50 a t 9 50 Bruine boonen de beste i'8.50 a f 10. Witt boonen de beste f 9.a f 11. ROTTERDAM 21 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 51 paarden, 0 veulen, 0 ezel, 1853 magere en 555 vette runderen, 220 vette, 50 nuchtere en 302 gras kalveren, 10 schapen of lammeren, 5 varkens 319 biggen, 0 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen ais volgt Runderen 22 tot 33 c., 2e kwal.c., 3de kwal. c. Kalveren lc kw. 38 c., 2de kw. 48 c., 3de kw e. Alles per halve kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 82/8 cn 64/16 vn. en 470 stukken a kilo. Prijs le qual. f 54, 2e qual. f 3e qual. f 46. Per kilo f 60 a 67'/s c. GOR1NCHEM, 20 Oct. Ristarwe I 7,90 u 8,roode dito f 6,90 a 7, witte dito '7,75 A 7.90 inl. rogge f 5,10 a 5,25 buitenl. dito 1'5.5,10, gerst l 4.75 ii 4,S5, haver 3,75 A 3,85, duiveboonen f7,25 a 7.50, blauwt erwten, i'Oii 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 337 runderen, 1! nuchtere kalveren, 9 vette varkens en 672 biggen. le qual. Kalfkoeien I 200 A 250 Kalfvaarzen f 140 a 200 Melkkoeien 1150 A 200 2'/j jarige ossen f120 A 150 Guiste vaarzen f 80 a 120 Pinken f 70 a 100 Graskalveren f 50 A 70 Nuchtere knlv. 12 A 16 Aangevoerd 9 vette varkens van 21 a 24 ct. per half kilo, biggen van 15,a 12.— per stuk. Aangevoerd schapen en lammeren; scha pen a en lammeren f A f Der stuk Eieren f 1.50 A 1.60 per 26 stuks. Boter 65 A 70 ct. per 1/3 kilo. Eeu Eugelsche geschiedenis. LONDEN, 21 October. De Standard verneemt uit Sjanghai, dat vier Engelsche kanoneerbooten naar Han-kou gezonden worden, omdat de ambtenaren, verantwoorde lijk voor den moord op twee Engelsche zen delingen nog niet gestraft zijn. Brieven uit^Somaliland, betrekking heb bende op gebeurtenissen die voor de tele grafisch vermelde gevechten plaats grepen, maken het duidelijk dat kalonel Swayne een heele reeks van gevechten te doorstaan had waarin zijn expeditie zwaar gehavend werd. Bijna al zijn kameelen werden gedood, zijn voorraad en munitie waren haast uitgeput water was schaars. De Mollalt - moet den 12eu October twee maximes veroverd hebben. Uit Simla wordt gerae'd dat behalve het le regiment Borabav-grenadiers uit Aden, het 2e regiment uit Indië naar Somaliland gezonden wurdtmogelijk volgen er nog meer troeuen. Weldra kwam Ralph terug en Josephine ging met hem naar haar moeder, wie zij alles vertelden. Hij nam alles op zich, maar goede raad was duur. Er was geen twijfel aan de eerlijkheid van hun liefde voor elkaar eu hoewel zij onbewust hiertoe gekomen waren, maakten zij er zich een vreeselijk verwijt van. Ik ben bang, zei Ralph vol berouw tot de weduwe, die hem als een zoon had leereu liefhebbeu, ik geloof niet, dat ik ver waand ben, maar ik ben bang, dat 't be richt haar zal dooden. Haar zal doodenzei de vrouw, ter wijl zij het paar voor zich doodsbleek aanzag weet ge dan niet, begrijpt ge dan niet, dat zij reeds ten doode is opgeschreven, dat geen macht ter wereld haar redden kan, dat zij nu reeds twee maanden de vliegende tering heeltZiet ge niet, hoe zij afgevallen is. Mijn arm kind I haar hait zal breken, als zij dit hoort. Maar ik dacht, dat zij naar Arizona ging Wat, Arizona zeide de moeder scherp zij zal nooit de vier muren verlaten, voor zij».., Wat kunnen wij doen Moeder, moe der riep Josephine, terwijl zij voor haar neerzonk, keer u niet van mij af zie mij niet strak aan Ik ben ook uw dochter. Ja, ik weet het. Ik neem het u niet kwalijk, kindje, maar gij hebt jeugd eu kracht eu gezondheid en Ralph, en zij.... zij heeft alleen inij Mijn God! riep Ralph geheel otndaau ik kan 't haar niet zeggen. Ik heb haar liet. Ik geloof, dat ik net zooveel van haar houd als vroeger, maar ik ben nu wat anders Wat zal ik doen? Wanhopig liep hij de kamer op eu neer. Zelf voor hem vond de moeder nog plaats in haar liefderijk hart. Ga beiden naar den predikant en vraag het hem. De predikant was niet verwonderd toen hij de twee jonge menschen zag binnentreden Hij hoorde hun mededeeling in stilte aan en toen Ralph mei deze woorden eindigde „lk beu een ellendige schurk/' toen kwam geen verwijt over zijn lippen. De predikant had het meisje immers lief als zijn eigen dochter. Jospehine en Ralph zonken in 't niet, waar 't Jeanne's geluk gold. Maar de predikant^was een recht vaardig man. Ralph's oprechtheid was duide lijk en zijn berouw was zoo groot, dat dc predikant medelijden met Rem kreeg. Wat moeten wij doen, vroeg Ralph. Ik kan 't haar niet vertellen. Ik zou liever dood gaan dan 't haar nu te zeggen, nu zij stervende is. lk meen niet dat ik Jo sephine niet liefheb, want dat doe ik met mijn gcheele hart, maar ik kan 't Jeanne niet vertellen. Z m 't hel slecht zijn voor die korte poos den schijn bewaren? Schijn bewaren is altijd verkeerd, ant woordje. de predikant. Maar gij zelf houdt den schijn op, ver volgde Ralph handig, gij en haar moeder en de dokteren iedereen. Gij allen doet, alsof zij beter zal worden. Je hebt gelijk, zeide de oude man. O, predikant, viel hier Josephine in ais gij gelooft, dat 't beter is, dat wij elkaar niet zien, elkaar niet spreken, dan zullen wij 't niet doen. Ik begrijp niet, hoe ik er toe kwam en als we geweten hadden, dat zij zoo ziek was, dan zouden wij nooit aan die dingen gedacht hebben, ik wou, dat ik in haar plaats kon sterven, lleuseh dat wou ik. Ik wou, dat Ralph maar van haar hield. Maar Josephine, ik wil jou hebben en dat is juist de ellende van de geschiedenis. Voor eens in zijn leven stelde de predi kant iets uit. Hij ging nog dienzelfden tnorgen voor eenige dagen de stad uithij beloofde over de zaak te zullen ua- denken en als hij terugkwam zijn besluit mee te deelen. Tot zoolang zou men niets zeggen. Denk niet, dat ik geen medelijden met u heb, waren zijn laatste woorden bij 't afscheid. Het is al een heel treurig begin voor uw liefde. Ik geloof, wat gij zegt. Ralph, en Josephine is nog maar een kind. Een vrouw sinds vanmorgen, viel Jo sephine met een peinzenden uitdrukking in de oogen, hem in de reden. Ach ja, vervolgde de predikant, een vrouw, die nu al met groote beproevingen kennis heeft gemaakt. Een oogenblik aar zelde hij, toen hij de twee jonge menschen bij de hand en knielde met hen neer. Hij bad voor hen, maar zijn gedachten verwijlden bij de lijderes in 't kleine kamertje. Door allerlei omstandigheden werd de predikant 3 wekeu van huis gehouden. Zijn eerste werk bij zijn thuiskomst gold een bezoek aan het kleine huisje. Halaas, de arme JeannaHet einde naderde. Haar weerstandsvermogen was verbroken. Zij scheen den strijd te hebben opgegeven. Dit alles vertelde de dokter den ouden mantoen ging hij naar binnen. Zij lag in haar bed ebroke i naar lichaam en geest. Menschen die de ziekte niet kennen, geloven dat zij die aan tering sterven als bloemen verwelken en alleen zij, die het gezien hebben, weten welk een worstelen met den dood het is. Jeanne ban haar strijd gestreden. De predikant vond haar in eeu benauwde hoest bui. Hij knielde naast haar neer en nam haar hand in de zijne. Hij hoorde haar hijgende vraag Is 't einde nog ver Ziju aarzeling was verdwenen. Ilij ver telde haar de waarheid, zooals de dokter hem die verteld had dat zij nog slechts enkele uren te leven had. Zijn woorden schenen haar zulk een troost te geven, dat een uitdrukking van vrede zich over haar gelaat verspreidde. Is het de tering fluisterde zij. Ja, zei de predikant. Heb ik het lang gehad Ja. Al dien tijd? Ja. Wist moeder het Ja. Van 't begin Ja. Arme moeder! En Ralph en Jo sephine, wisten zij het Neen, zei de predikant. Ik ben zoo blij, vervolgde zij fluiste rend, ik ben zoo blij, dat zij het niet wis ten. Wilt u mij nu de waarheid in alles vertellen Ja, antwoordde de predikant terwijl hij zijn hart vasthield voor wat komen zou. Zij zag den dood nu moedig oi.der de oogen. Zij deed de eene vraag voor, de an dere na. Zij opende haar hart voor hem zij maakte plannen voor de toekomst van hare moeder. Zij be'temde hare snuisterijen voor de kinderen van anderen, die zij had lief gehad. Niemand werd vergeten. Zij noemde Ralph maar sprak niet over 't geheim, dat zij ge hoord had en dat haar doodvonnis was ge weest. „Josephine heeft mij zoo trouw op gepast; Ralph was zoo vriendelijk", dat was alles wat zij van hen zei De predikant bleef bij haar bed waken, zij was zeer ver moeid, doch geen slaap kwam haar een wel dadige rust brengen. Zal ik nog slapen, voor ik sterf was haar laatste droevige vraag, die de uitgeputte telkens en telkens herhaald. Josephine en Ralph stonden aan 't voeteneinde van 't bedde moeder lag voor haar geknield en streek zac'itjes over 't bruue haar, waar de glans van verdwenen was. De predikant zat aan de andere zijde. De eerste lelietjes van dalen stonden op de tafel Het leven vlood zachtkens heeti. Zij had in langen tijd niet gesproken. Toen zij haar oogen opende, ble ven zij rusten op de twee aanl 't voeten einde. Josephine, fluisterde zij, en Ralph samen. Toen wendde zij zich tot den predi kant. Hij begreep dien blik en boog zijn hoofd aan haar lippen. Ik wensch, dat gij weet, dat ik het wist, kwam er tuoeie- lijk fluisterend uit, toen draaide zij haar hoofd oin en zag voor 't laatst haar moeder aan. De predikant ging terug naar zijn studeer kamer. Ilij ging aan zijn schrijftafel zitten en staarde lang naar den leegeu stoel aan den overkant. De predikant was een oude man, die veel gezien, veel liefgehad en veel geleden had. O, liefde, zei Ilij zachtjes met een zucht, terwijl hij zijn pen opnam en zijn werk hervatte, hoevele harten worden er in uw naam gebroken Een jaar later trouwden Josephine en Ralph. Het huisje werd verkocht en zij na men hun moedertje mee, maar voor zij de stad verlieten, bezochten zij met hun twee- en den zonnigen heuvel, waar men haar had heengelegd. Hand in hand stonden zij voor het graf. Goddank, zei Ralph ernstig uit den grond van zijn hart, Goddank, zij heeft het nooit geweten in de R. K. Kerk. Zich te vervoegon aan 't bureau van dit blad. INLICHTINGEN te bevragen en Post t zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 3