25e Jaargang Zondag 26 October 1902 Nummer 85 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Eerste Blad Dit nummer bestaat uit twee bladen. Insohrijvingsbiljet. De Middenstand A an onze Lezers Wachter, wat is er van den nacht FEUILLETON Advkrtentiïn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per reo^> Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zonden aan den Uitgever. mannen als Tolstoi daukbaar zijn. Hij en vele andereu zijn krachtig opgekomen tegen de ontaarding, den afval op zedelijk gebied. En gunstig steekt hun woord af bij dat van den oermensch Nietsche, die niets anders kon geven dan hoonende taal en eene over- verderfelijke theorie. Toch geven mannen als Tolstoï nog geen genoegzaam medicijn. Laat het ons hier maar ronduit verklaren Zij willen disteien veredelen, en doornen gaan fatsoeneeren, maar dau worden het veredelde didelen, meer niet. Neen, alleen waarachtige wedergeboorte maakt van door nen en disteien dennen en mirten. Waar Nietsche het Christendom en den Christus bespotte en hoonde, daar ligt de redding van Slaat en Maatschappij, daar is opheffiing uit het zedelijk verval alleen te zoeken. En daarom Kerstening der maat schappij is het geneesmiddel en dan zal de Wachter kunnen antwoorden: tfDe dag breekt aan, dat zieteen Koning zal re- geeren.' raadgevingen der redactie, maken het tijd schrift van beteekenis voor iederen beoefe naar der muziek. Nog nimmer werd een album van 4 li 6 muziekstukken van de beste en nieuwste composities van bekende meesters, tegen zulk een ongekend lagen prijs aangeboden. Wie van onze lezers nog naliet om daarop in te teekenen, verzuime niet het onderstaand formulier in te vullen en ons ten spoedigste in te zenden. Mocht men het eerste nummer nog niet hebben gazien, dan vrage men slechts een exemplaar aan, hetwelk kosteloos zal worden gezonden. Wij vertrouwen dat geen onzer lezers zich de geregelde ontvangst wil ontzeggen van deze premie, die tot zooveel genoegen en nut kan strekken. DE UITGEVERS. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van „Muzikale Bloemlezing" tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs vau 60 Cts. per drie maanden (franco per post 85 cts.) WOONPLAATS: NAAM: Klageu vult geen magen, Er moet ge werkt worden, gestreefd naat verbetering. Nu geldt de eerste wetopsporen van den oorsprong der euvelen, waarover men klaagt. Dat kan het best, ik zou haast zeggen alleen, geschieden door een zich krachtig uitend vereenigiugsleven. Hebben de werklieden niet reeds aanmerkelijke verbeteringen weten te verkrijgen door zich te vereenigen en vereenigd hunne belangen voor te staan Een behartenswaardig voor beeld voorzeker. Er is nog te veel wantrouwen en te weiuig werklust. Laat de menschen redekavelen, wat nu eigenlijk middenstand is. Ontegenzeggelijk is de middenstand gedeeltelijk van karakter veranderd. Nieuwe, fnssche krachten krijgt hij uit de hoogere lagen der arbeidende klasse en het boven de arbeiders staande personeel. Dat zij, die bemerken, dat voor hen de nood aan deu man is, de handen aan 't werk slaan, en dat allen het drei gend gevaar van langzaraen ondergang met degelijke, eenstemmige middelen afwenden. Door eendrachtige samenwerking kan er nog heel wat bewerkt worden. voor onze abonné's t eerste nummer van de nMUZIKALE IV. (Slot.) Wij zijn niet, gelijk Da Costa chiliast en gelooveu derhalve ook niet aan het Mil lennium of het Duizendjarig Rijk, waarin Christus voor den tweeden maal van den hemel zal dalen, om hier in eigen persoon De Wachter antwoordt: Hoort het woord des [Heeren Heeren I De dag breekt aan, dat zietl een KociDg ml [regeeren, Een Rots, een Schuilplaats voor den hoogen [waterstroom 1 heid, maar volgen» de stem van mijn ge weten. Ik weet, dat mijn leven in uwe hand is; doch eveneens weet ik, hoe er ge schreven staat: Aan mij de wraak, en ik tal vergelden. Ik beu de heer van dood en leven. Vandaag ik en morgen gij.' Toen Allah (God) den mensch schiep, schonk hij hem de vrijheid ala het hoogste goed. Da mensch was vrij het lichaam, doch vooral naar de ziel. Hij kon handelen volgens zijn wil, niemand kon dien wil aan bander, leggen. Naar het lichaam is de mensch niet vrij gebleven. De eene mensch heeft heer schappij over den anderen gekregen, die heerschappij heeft een tiranniek karakter bekomen; de slavernij, een gruwel in de oogen van Allah, ia ontstaan en in deze landen tot op den huidigen dag gehandhaafd. Eeuwen reeds zijn over dezen ongelukkigen toestand hiel heengegaan en het is alsof de ziel en hare krachten bij het meerendeel der slaven zijn ingesluimerd Neen I somtijds treedt de zucht naar vrijheid zoo sterk in hen op dat zij, om die te verkrijgen, voor de grootste misdaden niet terugdeinzen. Onnoodig acht ik het, deze bewering met voorbeelden te staven gij vindt ze genoeg in uwe omgeving. Ik echter beu geboren in een vrij laud uit vrije ouders, ik kon gaan en staan, waar ik wilde, had aan niets ge brek en zag al mijne betamelijke wensclien bevredigd. Ik ben opgevoed in het geloof, dat reeds eeuwen gepredikt werd, voor UW profeet optrad, dat, trots allen tegenstand eu bestrijding, een wereld veroverd heeft en nog in verüanwden luister blijft stralen en blinken zal, zoolang de wereld in vuur zal vergaan. Vergeef mij dus, »oo ik met de le«r van uw profeet niet kun instemmen. Ook in geloof aan de eenheid van God, hoewel ik mij haast er bij te voegen, dat hij volgens onze leer drievuldig in personen is. Ik houd den Zoon voor den Verlosstr, den Geest voor dengenen, die ods heiligt. DOOR A. C. V. D. H. (Wordt vervolgd). 4

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1