Nummer 85. Zondag 26 October 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. AARDBEVINGEN. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Denemarken. BINNENLAND. UITVOERINGEN. C) ^&^ailgggSgg£'.ÏT g.Z^2ii^s>£^-^li'2y.3^J^^«MSBaBSBfflaRiBBBlMMPitBifaM!t mmm*ss~m J .li LU I WAALWIJK. Uitvoering te geven door dc tooneelclub der St. Paulusvereeniging „Onderling Kunst genot*, op Zondag 26 October 1902, vooi de leden der St. Paulusvereeniging; op Maandag 27 October 1902, voor de Leden van den Leo-Bond van Waalwijk en Be- soijen op hun ontspanningslokaal bij den heer J. B. van Dun. Aanvang Zondag 71/, uur, Maandag 8 uur. [Door Lux uit Le Matin) Vertaald door K. O. Het jaar 1902 is merkwaardig om zijne groote natuurc^astrophen als hevige vul kanische uitbarstingen, aardbevingen en cy clonen gelijk er een, pas een gedeelte van Sicilië verwoest neeft. Dezer dagen nog heeft eene aardbeving meer dan 700 slachtoffers geeischt in Indië, te Kashgan. Er bestaat dikwijls verband tusschen vul kanische uitbarstingen en aardbevingen. Waar dit feit aan de waarneming ontsnapt, komt zulks omdat het kan gebeuren dat de schok eener uitbarsting zich eerst op zeer verren afstand doet gevoelen gelijk wanneer men zich stoot aan den elleboog de schok zich overplant naar den top van den pink. De aarde is te beschouwen als een georga niseerd lichaam, dat zijn beenachtig samen stel heeft in de rotsen, zijn slagaders in de stroomen en voorts zijne zenuwen, welke laatste het echter inoeielijker is nader aan te duiden. Het is duidelijk, dat eene aardberoering zoo hevig als de vier uitbarstingen van den Mont Pelée door terugschok, in zeer ver schillende richtingen aardbevingen kan doen ontstaan. Een voorbeeld moge deze gelijktijdige werking aantoonen. 18 April j.l werd tengevolge eener groote aardbeving de stad Quezaltenango, de tweede na GuateraalaTellende omstreeks 25000 in woners door eene aardbeving verwoest en de slachtoffers werden in grooteu getale onder het puin bedolven. Twee andere steden ieder tellende 3 a 4000 zielen, Mazatenango en Patzuin werden eveueeus verwoest, alsmede een zeker aantal minder belangrijke plaatsen. De hoofdstad Guatemala heelt ook te lijden gehad. De vulkanen van Chingo, San Salvador en Santa Maria waren tegerlijkertijd in werking en deze vulkanen schijnen het uitgangspunt (centrum) der schuddingen geweest te zijn. Ondertusschen kan eene aardbeving geheel op zich zelve staan hetgeen bewezen wordt doordat er veel voorkwamen in jaren van weinig vulkanische werking. De Sismologie is de wetenschap die zich bezig houdt met de trillingen ot bevingen die de oppervlakte der aarde ondervindt, de wetenschap die den loop en de intensiteit bestudeert der trillende bewegingen waardoor onze aarde bijna dagelijks wordt geagiteerd. Uit de tot heden verzamelden waar nemingen blijkt, dat eene aardbeving eene meer of minder elastische stroomiug is, die zich beweegt aan de oppervlakte van den groi.d, meestal bijna horizontaal, gelijk de zeestroom glijdt over de oppervlakte der wateren. Om de richtiDg en tot eene zekere hoogte de intensiteit der sisraique stroomingen te kennen, gebruikt men zeer gevoelige toestellen sismometers genaamd, bestaande uit een kleine pendule die de minste bewegingen van den oroml mecanisch aanwijst of photographisch weergeeft. Dit is de theoretische zijde der nieuwe wetenschap, maar de praktische zou zijn de ontdekking van een middel om die stroo mingen te voorkomen en vooral de groote schokken die maar al te dikwijls de mensch- h, id overvallen en noodlottig zijn. i)e vernuftige theoriën van verdienstelijke "(deerden om de aardbeviugen te verklaren hebben tot heden geen bruikbare toepassin gen gevonden. Wij zullen als de algemeen aangenomen opinie vermelden, dat de aardbevingen ont slaan door de uitzetting van gassen die ti veel saamgeperst, de gewelven hunner Tovan^enis opheffeu gelijk de stoom van kokend water het deksel van den brouwketel Deze opvatting wordt nog bevestigd door de talrijke waarnemingen bij de meeste dieren gedurende de- aardbevingen die zich op verschillende punten van den aardbol voordeden. Men heeft bemerkt, dat bijna allen 24 uur voor de gebeurtenis eene zekere onge steldheid ondervinden, een soort ongerust heid en dat zij ophouden met eten. De ganzen schreeuwen als indertijd op het capitool, de kikvorschen verlaten het land en trekken zich terug in hun poel waar zij stom blijven als visscheu. In 1855 zagen de inwoners van Talcaku- ano (Chili) 'hunne honden plotseling de stad verlaten en ver wegvluchten- Den volgenden morgen was de stad verwoest. In den morgen van G April 1874 vonden de inwoners van Tollonica de straten en wegen vol doode ratten en muizen. Deze dieren bijna gestikt in hunne holen, hadden deze verlaten, maar te laat. Ze waren ver giftigd door de doodelijke gassen, die door den grond heendrongen. De aardbeving was ophanden. Kan men de aardbevingen voorkomen Dit is niet onmogelijk. In Spanje worden zekere steden, als Abaraccia beschermd door het feit, dat zij gebouwd zijn op het grondgebied van oude craters, „bufadors' genaamd, waardoor enorme hoeveelheden gas ontsnappen. Dit natuurverschijnsel wijst den te volgen weg aan. Geven wij dus aan de onderaardsche gassen de gelegenheid uit hunne gevangenis te ontsnappen en de samenpersing zal ophoudenzij zullen niet meer zoo hevig te worstelen hebben met de wanden, die hun samenhouden en de volkeren zullen niet meer hun moorddadige uitwerkingen te vreezen hebben. Een eenvoudig peilgat zal een put vor men voldoende om duizenden vierkaute kilometers te beschermen. Ieder land kent wel zijne door aardbeving iet meest bedreigde punten. In Spanje zijn het de provinciën Almeria, Grenada en Malaga. In Portugal de rechteroever van den r^aa8* In Frankrijk de omtrek der Middelland- sche Zee. In Italië geheel de zeekust, Sicilië en de Liparische eilanden. In Oostenrijk de kusten van Dalmatië, In Griekenland en Turkije de kusten der Middellandsche Zee en de eilanden. In Afrika alle landstreken grenzende aan de Middellandsche Zee. Ware het niet schoon indien de menfcch door de wetenschap er in slaagde den aardbol dien hij bewoont te vrijwaren voor een zoo verschikkelijke bron van rampen. Terwijl het overigens in het noorden van Frankrijk rustig was" slechts hier en daar opstootjes iu den omtrek van Rijssel, en als ernstiger geval slechts een, gelukkig verijdelde, dynamietaanslag op den spoorweg bij Noeux was Duinkei ken gisteren letterlijk in opstand. Buiten de gewone manifestaties van opge wonden werkstakers: het ingooien van vensterglazen, het maken van rumoer enz., zijn daar veel erger dingen gebeurd. Op deu quai des Hollandais bijvoorbeeld hadden de bootwerkers een eskadron jagers te paard, (uit Pontivy gekomeu) weten te omsingelen de ruiters werden opgesloten tusschen barrica des, door tonnen, wagens en balen gevormd daar boveuop werd stroo geworpen en toen staken de oproerlingen den boel iu brand. Een compagnie infanterie moest die versperriug Stormenderhand innemen. Terwijl, zij de barricade uiteen haalden, werden de soldaten bestookt met stukken erts, steeuen, stukken hout. O. a. werd een luitenaQt van de jagers aan het gelaat verwond. Alle winkels waren gesloten, ook de kantoren. De handel stoud stil, Een sterke troepenmacht bezette dc haven, waar -de bruggen opgehaald waren, terwijl de voornaamste toegangswegen tot het havengebied versverd waren, en wachtposten van militairen daarachter waren opgesteld. De burgemeester van Duinkerken, Dumont, vaardigde een verbod van samenscholing uit, tevens alle rustige burgers aanmanende, thuis te blijven. De Compagnie du Nord schorschte vooiloopig alle zendingen naar Duinkerken eD Calais. Te Calais hebben de werkstakers echter weldra tot hervatting van den arbeid be- Sl°Wegens dien stand van zaken bleef de prefect te Duinkerken en werden de troepen op de been gehouden. De stad zag er gisterenavond droefgeestig uit alle winkels dicht, alle blinden gesloten het was alsof de staat van beleg reeds afgekondigd was. De schade, op tal van punteu aangericht tijdens de onlasteu, moet zeer aanzienlijk zijn Over en weer ziju er ook tal van "ewonden gevallen maar niemand, naar 't schijnt, is levensgevaarlijk gekwetst. Een ontvangen telegram meldt het besluit tot hervatting van den arbeid. De Times geeft drie kolommen uittreksels uit de Gedenkschriften van President Kruger. Uit die stukken blijkt, zegt dc Times, hoe Kruger al strijdende tegen wilde beesten en zich verdedigende legen woeste stammen, voor zich en zijn volk een woonstede heeft ge wonnen, en hoe hij het land behield doordat hij m.t sober oordcel de onderlinge geschillen behaudelde. De jonge Kruger, die als een jongen van negen jaar met den grooten trek meeging, heeft zich dapper g;houden. Het eerste uittreksel beschrijft hoe de veertienjarige Kruger zijn eerste leeuw schoot. Het tweede hoe hij door roekeloosheid onder een rhinoceros belandde en het dier van onderen doodschoot. Zijn zwager gaf hem geducht met de sjambok voor zijn roekeloos heid. Vervolgeus krijgen wij voorvallen uit de de gevechten tegen Moselikatse, die aan den grooten trek van 3836 gepaard gingen, en tegen het Kaffershoofd Setsjili in 1852. Dan zegt KrugerNadat Setsjili over wonnen was, vond commandant Scholtz in het huis van den Engelschen zendeling Li vingstone een volledige werkplaats voor het herstellen vau vuurwapenen en een menigte oorlogstuig, die Livingstone voor Setsjili's gebruik in voorraad hield. Dit was een schennis van het Zandrivierverdrag, dat aan zendelingen verbood de Kaffers van wapenen en muuitie te voorzien. Het tuighuis van den zendeling werd derhalve in beslag ge nomen. Van zijn kant ging Livingstone daarop door heel Engeland belasteren. In het volgende stuk beschrijft Kruger hoe hij vrede sloot met de Basoetohoofd Mo.jesj ten bate van den Oranje- Vrijstaat. In een ander stuk beschrijft hij hoe hij alleeu een donkere grot binnentrad waarin een aantal Kaffers belegerd werden door een commando Boeren, die den moord op Her man Potgieter wilden wreken. Kruger sprak tot hen in hun eigen taal alsof hij een der hunnen was, maar hij kou ze niet bewegen zich over te geven. In deu aanvang van den burgeroorlog tusschen van Rensburg en Schoenman wilde Kruger eerst geen partij kiezen, maar toen hij er eenmaal in betrokken was, rustte hij niet voor het recht van de volksmeening ver zekerd was. Kruger ontkent ten eeueomale dat hij eenig verlangen heeft gehad om de Christelijke Gereformeerde Kerk, waartoe hij behoort, tot staatskerk te maken iu plaats va» de Hervormde Kerk. Hij beschrijft hoe hij na de nederlaag van Schoeman's partij te Zwartkopjes van Rens— burg'H burgers van de vervolg ng afhield, en het gevolg was dat cr onderhandelingen gevoerd werden, die tot ecu vergelijk leidden. Het laatste stuk beschrijft de aankomst van Shepstone te Pretoria om het laud iu te lijven. Kruger, Shepstone's voornemen inzien de, drong er bij president Burgers op aan niet toe te laten, dat Shepstone met zijn gewapende lijfwacht het dorp binneukwam tenzij onder een geleide. Burgers sloeg geen acht op het verzoek. De verkiezing van een staatspresident stond toen voor de deur. Voor de eigenlijke verkiezing was het al duidelijk, dat Kruger een groote meerdci— heid zou krijgen. Deze ging toen naar Burgers en bood hem aan de meerderheid der burgers aan zijne zijde te brengen, als hij een.duidelijk blijk gaf van zijn voornemen om de onaf hankelijkheid van het land te verdedigen. Maar voor den dag van de verkiezing woei de Engelsche vlag reeds te Pretoria. In Nederland is de publicatie opgedrageu aan het N. v. d. D. geweest is, werd onlangs benoemd tot eere- lid. In een door het nieuwe eerelid aan bet bestuur der vereeuiging aangeboden gezellig aamenzijn op Woensdag 1.1. werd hem het eere-lidmaatscbap met diploma plechtig geoffreerd. De president, de lieer C. van Wijck sprak den heer Leijtens in hartelijke bewoordingen toe, schetste zijne talrijke verdiensten voor de vereeniging, terwijl hem later in goed gekozen woorden door den commissaris, den heer J. van Gooi het diploma als eerelid werd overhandigd. St. Paulusvereeniging. De St. Paulusvereeniging neemt steeds in bloei toe, zij werkt flink, daarvan geeft zij veelvuldige doorslaande bewijzen. Zij toont dal, door 't geen zij doet op den lotingsdag van heden, en onze lezers in 't vorig r.ummer hebben kunnen zien. Thans wederom zal hare tooneelvereeni ging „Onderling Kuustgenot* eene groote uitvoering geven van het treurspel in drie bedrijveu u Don Garcio Moreno.» Zondag avond heeft de uitvoering plaats ten 772 uui op haar ontspaniiingslokaal bij den heer van Dun voor de leden harer vereeniging en Maandagavond ten 8 uur voor de leden van den Leo-Bond voor Waalwijk en Besoijen. Wij twijfelen niet of alle leden zullen deze uitvoering, waar zulk een treurspel wordt gegeven en waaraan op alle gebied zooveel moeiten_en kosten zijn besteed, zeker bijwonen en daardoor de ijverige pogingen van bestuur en t mneelver'eeniging weten te waardeereu, terwijl wij bet een mooi idee vin den dat de St. Paulusvereeniging ook de leden van den Leo Bond van hare uitvoering laat profileeren op Maandagavond a.s. Eensge zindheid vermag zeer veel l Door het Laudsihing is, zonder eeoige beraadslaging, met 82 tegen 82 stemmen cd l onthouding het regeeringsvoorstel aangaande den afstand der Deensch-Westindische eilan den aan de Vereenigde Staten, definitief verworpen. Tegeuover de linkerzijde en 6 onafhankelijke conservatieven, die voor het regeeringsvoorstel stemden, stond de rechter zijde met 2 ooalhankelijke conservatieveu. Ondanks de aanwezigheid van den kroonprins kwam het, na de publicatie van den uitslag der stemming, op de tribunes tot groot rumoer, zooda: de president met ontruiming moest dreigen. De ministers hebben iu gemeenschappelijke beraadslaging uitgemaakt, dat er voor hen geen reden bestond tot terugtreding en de minister van financieö heeft, zijn voornemen kond gedaan tot uitzen ding van een commissie naai de eilanden, lot instelling van 'een onderzoek en tot de tormulecring van voorstellen ter ontwikkeling vau de economische toestanden, terwijl aangediongen zal worden'op krachtdadige fiuancieele hulp. WAALWIJK, 25 October 1902. Kon. Doelen „Kecüt door Zee. De heer J. Leij'.ens, vroeger alhier woon achtig, thans te Amsterdam, die 28 jarcu werkend lid van bovengenoemde vereeniging Zondagsrust. Voor eenige dagen hebben wij gemeld, dat eenige treinen gedurende den winterdienst des Zondags zullen worden opgeheven, ter be vordering van den Zondagsrust voor het spoorwegpersoneel. Naar wij thans vernemen zullen, voor zoover het Noord-Brabant betreft, de vol gende treinen wordan uitgelicht, die van 1 November af tot aan 1 Maart niet meer des Zondags zullen loopen. Van Lage-Zwaluwe naar Zevenbergen V. 10.11—A. 10.20. Van Zevenbergen naar Lage-Zwaluwe V. 10.50—A 11.08. Van 's-Hertogenboseh naar Lage-Zwaluwe V. 7.54 V. 12.00.—A. 9.43. A. 12.39 tot Waalwijk. Van Lage Zwaluwe naar's-Hertogenbosch V. 12.50. V. 12.45 van Waalwijk A. 2.48 A. 1.25. Van Lage-Zwaluwe naar Moerdijk V. 11.40 A. 11.50 Van Moerdijk naar Lage-Zwaluwe V. 12.15 A. 12.25 Van 's-Hertogenbosch naar Oss V. 7.89, V. 10.48, V. 5.15. A. 8.25. A. 11.30 A. 5.58. Van Oss naar VHertogeubosch V. 6.83 V. 9.12 V. 4.05 A. 7.13 A. 9.55 A 4.48. Van Rotterdam naar Roosendaal V 11.10 A. 12.51 Van Roosendaal naar Rotterdam V. 6.11 A. 7.58 Verder worden er nog treinen opgeheven in verschillende andere baanvakken, welke echter voor onze lezers van geen belang zijn. r. N. De Bakkers! Zooals wij in ons vorig nummer hebben aangekondigd vergaderden Woensdagavonc de bakkers uit Waalwijk, Baardwijk eu Besoijen op de bovenzaal van don heer J. B. van Dun ter bespreking der belangen der bakkerij. Een groot aantal was opge komen en besloten werd eene vereeniging op te richten, die deze belangen voortdurenr zal behartigen. Eene commissie tot het ontwerpen van eeu concept-reglement were op deze bijeenkomst benoemd. Trum. Gistermiddag reed de locomotief met een paar wagens reeds tot den heer Van Iersel, en Maandag wordt wederom met spoed doorgewerkt. In 't belang der veiligheid en onbelem merde passage zijn door den edelachtb. heer burgemeester uitstekende maatregelen ge nomen. Een politie-agent is aangesteld om de voerliedeu te waarschuwen en uit beide richtingen op den rechten tijd langs de tramwerken te laten afrijden, opdat geen botsingen voorkomen. Gistermiddag nochtans zaten een paar karren en een bakkerswagen beklemd en kostte het nogal moeite, alles zonder stukken los te krijgen. Begin van brand. Donderdagmiddag omstreeks half een ont stond brand in een schuurtje dat tot berg plaats diende voor de bakkerij van den heer 1). van Bavel. Met enkele emmers water slaagde men er in het vuur spoedig te blusschen. Groote mysterie use sóanee. Blijkens in dit nummer geplaatste adver tentie zal a.s. Dinsdag 28 October in de zaal Musis Sacrum eene „groote mysterieus? séance* worden gegeven door professor Cham bly. In tal van binnen- en bui ten— landsche bladen wordt hij ten zeerste ge roemd. De „Echo der Gcgenwart,/ van Aken zegt, dat hij op het gebied van het spiritisme alles in den schaduw stelt, wat te dier plaatse vroeger, trots mad Fey, Cuinbot- land, Nerelli en anderen, werd vertoond. De „N. Gron. Ct.' schrijft van hem Van alle kunstenaars op het gebied van magie en illusie, die deze stad (Groningen) in den laatsten tijd hebben bezocht, is de heer C'nambly zeker een der beste, zoo niet „de- beste', en voorts dat hij den naam van „toovcnaar", die hem in het Oosten werd gegeven, niet tevergeefs draagt.* Het „Dagbl. an Z.-H. en VGraveuhage' laat zich als volgt over hem uit: „De heer Chambly heeft zich in zijn eigenaardig vak een goede naam verworven en raag daarin dan zeker ook een der grootste specialiteiten genoemd worden.* En op deze wijze gaat het in eene groote menigte dagbladen voort. De heer Chambly is tevens voorzien van eeu aantal attesten van Vorsten en andere' hooggeplaatste personen, alle vol van be tuigingen van de meeste tevredenheid over 't geen door hem op het gebied der „toover- kunst* werd verrichtzoo ontving hij van de keizerlijke koninklijke wetenschappelijke vereeniging te Serajéwo iu Bosnië een eere-diploma, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid der Hertog van Parma, voor wiel» hij tweemaal optrad, hem tot bewijs zijner hooge tevredenheid een vereerend getuig schrift schonk. Muzikale Bloemlezing. Onze lezers hebben ongetwijfeld met be- angstelling kennis genomen van de belang rijke premie, door den uitgever van dit blad voor een minium prijs verkrijgbaar gesteld. Wij bedoelen de „Muzikale bloemlezing', een prachtig uitgevoerde, op fraai papier gedrukte muziek-uitgave, die tweemaal per maand verschijnt, slechts 60 ets. kost per kwartaal, en daarvoor in dien tijd 30 35 van de beste muziekstukken geeft, met daar enboven een muzikaal-literair gedeelte onder radactie van den bekenden Utrechtschen music as P. J. Jos Vranken. Door de meeste bladen is deze uitgave reeds inet waardeering begroet. De gezaghebbende muziek-resencent der i „Nieuwe Rotterdainsche Courant' b.v. wijdt aan 'deze uitgaven een waardeereud woord, begroet haar als „een aardig, denkbeeld, en een onderneming, die degelijkheid van be werking waarborgt'. Daarbij komt nog de goedkoope prijs, die maakt dat elk muziekstuk slechts ongeveer twee cent zal kosten, behalve nogjhet muzi- kaal-literaire gedeelte, dat opmerkingen over de geleverde muziekstukken bevat, wetens waardigheden op muzikaal gebied en een leergang voor harmonieleer. Wij wenschen onzen muziekminnenden lezers met deze uitgaven, eeu gelegenheid tot het aanschaffen van degelijke eerste klas- muziek voor zoo goedkoopen prijs, hun door onzen uitgever geboden, van harte geluk. Geen onzer lezers mag de gelegenheid lak ten voorbijgaan om zich tegen zoo geringen prijs in 't bezit te stellen van een keur van goede salonmuziek. Men wende zich voor de inteekening tot de uitgever van deze Courant. Jueht. De verschillende jachtvelden in het land van neusden ziju, op een enkele uitzondering na, bijzonder goed van wild voorzien. De jacht op patrijzen leveTt goede resultaten op; Hazen in groote hoeveelbedeu aanwezig, terwijl in het jachtgebied van de heerlijk heid onder Oudbeusden, Elshont en Hullen, veel fazanten worden aangetroffen. Hoewei er vroeger reeds voorkwamen, heeft men op dit uitgestrekt, boschrijk en rustig, jachtveld voor een paar jaren oen aantal fazanten losgelaten van veredelde soorten, welke zich aldaar goed hebben voortgeteeld, zoodat hiermede een prachtig resultaat is verkregen. Deze dieren ziju van verre al van de vroegere soorten te onderscheiden door hunnen grooteu en for9chcren bouwp Een zelfde proef heeft men genomen met een vreemd soort hazen, die in volwassen staat veel grooter zijn dau de hier voor-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5