ZUID-AFRIKA. Alle drie niet één. BUITENLAND. BINNENLAND. Turkijë. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 6 Nov. a. 8. Bekendmaking. België er rónd voor uit komé, dat het af stand doet van de garantie en van de permanente neutraliteit, omdat het thans in geheel andere en betere omstandigheden verkeert dan in 1839, toen de garantie- Vractatcn werden aangegaan en het in een nauw defensief verbond met Nederland, beter in den geest van de Londensche Conventie tot bewaring van den vrede en tot verzekering van zijn gebied kan werk zaam zijn dan belemmerd en gebonden door een garantietraetaat van vijf mogendheden, dat voor ieder vervalt zoodra één er van de garantie niet kan nakomen of er zich aan onttrekt. „Bovendien heeft het feit, dat, toen in 1870 de Duitsch-Frnnsche oorlog was uitge broken, Frankrijk en Duitschland beiden, ieder voor zicii, het gelijkluidend tractaat van 11 Augustus met Groot-Brilanië sloten, waarbij zij zich verbondsn in dien oorlog de neutraliteit van België te zullen eerbie digen zoolang de tegenpartij dat deed, duide lijk aan liet licht gebracht het weinig ge wicht, dat deze drie groote mogendheden zelf stelden in dc gezamenlijke garantie. Immers, die verklaring moest, toen liet er op aankwam, nog eens worden fgelegd, anders stelde men er blijkbaar geen ver trouwen in.// Nog niet genoeg is tot de kennis dei- landbouwers doorgedrongen liet feit, dal alle planten, om tot volkomen ontwikkeling te komen, behalve enkele stollen, die ge woon ijk in voldoende hoeveelheid in den bodem aanwezig zijn, in de eerste plaats in betrekkelijk groote hoeveelheden noodig hebben „drie" stollen, die r.iet altijd in voldoende mate in den bodem voorkomen ïi.l. „stikstof, phosphorus en kali." En, al weet men bet, men handelt er niet altijd naar. Wanf men ziet gewoonlijk niet ge noegzaam in, dat, hoe meer men van de eene stof gebruikt, zooveel meer ook van de andere stoffen moet gebruikt worden, om door een grootere oogst voldoende winst te maken. Een landbouwer heelt b.v. op zijn akker eenige balen chilisalpeter gestrooid en meent daarmede genoeg bemest te hebben. Nu zijn er twee gevallen mogelijk io de akker bevat genoeg phosphorus en kali en zal door het chilisalpeter een grootere oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een even redig deel phosphorus en kali verliezen, want het eigenaardige is, dat niet de stikstof alleen verbruikt wordt maar altijd stik stof, èn phosporus èn kali. Hoe meer er van bet eene is, zooveel te meer wordt er ook van de beide andere vereischt 2o, de akkeV bevat niet genoeg phoshorus en kali en kan dus voor de gegeven hoeveelheid chilisalpeter ook niet genoeg afstaan. Het gevolg daarvan is, dat niet alle chilisalpeter gebruikt wordt en de oogst dan ook niet naar evenredigheid grooter wordt. Aldus „door gebrek aan phosphorus en kali, verlies aan chilisalpeter en kleinere oogsten. Kali is onder drie genoemde mestuiten die, welke het vaakst ontbreekt. Met kali wordt de akker het stiefinoedelijkst bedeelt. Men weet gewoonlijk niet, welke ontzaglijke verliezen men daardoor lijdt, hoeveel stik stof en phosphorus er door het gebrek aan kali verloren gaat en hoe de oogst juist door het te weinig aan die ééne mestof, gedrukt wordt, lioe vaak gebeurt het, dat aen landbouwer van meening is, dat elk gew is een bepaalde mestof noodig hteft, en men geeft b.v. alleen chilisalpeter of alleen superhospliaat. Dit is dan alleen juist ge handeld als men overtuigd is, dat dat de bodem genoeg kali heeft, wanneer dus b.v. de voorvrucht een rijke kalibemestiug heeft geliud. Gij kunt er dan ook verzekerd van zijn, dat gij, wanneer ge bij genoegzame bemesting met stalmest, chilisalpeter peru- gaano, superphosphaat, geen zeer rijke eu uit stekende oogsten verkrijgt, de schuld hier van in negen en negentig gevallen van de honderd te zoeken is en het kaligebrek en gu door kaïniet of een ander kalizout te gevcp, bet geweusebte resultaat verkrijgt. kracht komt bijzetten, d;\u zou er wel reden bestaan tot ernstige besprekingen. In het begin der vorige maand werden er (als indertijd ook dit blad vermeldde) zee— rooverijen gepleegd in dt Roode Zee, door onderdanen van den sultan van Turkije en door deze rooverijen werden direct benadeeld de mateiicele belangen van onderdanen van Italië, zoodat de Italiaausche regeering (blij wellicht weer eens vau zich te kunnen doen spreken, zooder al te groot gevaar voor kostbare offers in den vorm van menschen- leveus en geld) onverwijld besioo». van de regeering van Turkije te eischen voorbeeldige bestraffing der schuldigen en de uitkeeriog van behoorlijke of misschien wel min of meer onbehoorlijke schadeloosstelling aan de benadeelden. Toen is later gemeld, dat de zaak in 't reine was of althans aardig op weg daarheen: doch eensklaps begon men te Konstantinopel (misschicu wel ouder beïnvloeding van derden) het oude liedje van verlangen weer te zingen er werd aangedrongen op uitstel voor de betaling der schadeloosstelling en met de bestraffing of uitlevciing der schuldige roovers scheen T ook niet bijster hard te vlotten. Het Ital aansche eskader was (vermoedelijk op instructie van Rome uit) niet weggestootnd, toen de mooie toezeggingen gelanceerd wer den namens Abdoel Hamid, doch kruiste bij Lohaia aau dc oostkust der Roode Zee sinds een dag of Hen reeds en het kostte dus weinig moeite, om, toen de instruclien uit Rome in handen waren, even gauw de ka— nouuetjes io orde te brengen en het roofnest Saidie, dat nabij de zuidwestkust van Arabic, uabij de Britsche bezitting het eiland Ka— maran gelegen is onder vuur te nemen, bij wijze van aanmauing co waarschuwing. Welke de uitwerking geweest is van dit bombardement, wordt niet gemeld; vermoe delijk is 't niet zoo heel ernstig geweest geruchten van bombardementen klinken in de ooien van holjesjuffrouwen en bakers- immer zeer ernstig en een aan een bombar dement onderworpen stad is niet prettig 5m te bewonen, doch zoo erg als 't lijkt, is 't heel niet, wat telkens weer blijkt wanneer het tot zoo'n beschieting komt: 't is duur, maar weinig effectvol. Doordat het eiland Saidie tegenover de Italiaausche kolonie Erythrea gelegen is, heelt de Italiaansche regeering het, in het belang van haar prestige, wel r.oodig geoordeeld spijkers met koppen te slaan. Zaterdagmorgen om halftwaalf is generaa' De Wet van Waterloo—station te Londen naar Southampton vertrokken om de terug reis naar Zuid-Afnka te aanvaarden. Naar het slation weid hij verg.zeld door de gene raals Botha en De ia Rey, deu heer Fischer en verscheidene heereu en dames, ouder welke laatsten dc Nedcrlandschc schilderes Thérèse Schwartze. Reeds bij het verlaten van Hornx's Hotel werd De Wet door een vrij gioote menigte toegejuicht, maar iu deu omtrek van het station en daarbinnen was het een onophoudelijk geroep en hoeden— en zakdockeugezwaai van een zeer groote menschenmassa. De Daily Mail meldt, dat de Boeren generaal Ben Viijoen den volgende brief heeft gezonden aan lord Roberts d<;n opper bevelhebber van het Britsche leger „GeCerde Heer, .Indien het er toe mocht komen dat de diensten van de Boeren uit Transvaal tegen de Somalië aangenomen worden, zou ik gaarne van uwe edelheid willen vern.men of het mogelijk zou zijn dat ik mijn diensten ter beschikking stelde van uwe edelheid. Een TurUscüe stad gebombardeerd door een Ituliuanscli eskader. In c:en navolgenden lakonieken vo: m word me d ng gemaakt vau een gauschelijk onver wacht krachtig optreden van de zijde van Italië'* regeeriug tegenover het overbekende goochelspel van de Tuiksche autoriteiten naar het hooge voorbeeld van den sultan zeiven en de Porte, die het er immer op aanleggen de lui met een kluitje in 't riet te strureu om de zaken ondertusschen te laten zooals ze waren. Adeu, 1 November. Daar de Italiaausche regeeriug die dt- door Turkije aangebodeu garantien onvoldoende heeft geoordeeld, is aan het Italiaausche eskader bevel gegeven Saidie te bombardeeren. Aden, 2 November. Het Italiaausche eskader heeft Saidie gebombardeerd. Een rondreis vau eeu duo-decimo vorstje bij zijn collega's iu de miuimiteit, kan niet niet meer onverschilligheid eu kalmte kenbaar gemaakt worden dan dit bombardement van een Tu.-ksche bezitting door eeu Italiaansche strijdmacht en ware het niet dat Turkije, wanneer 'ter op aankomt, imnur bakzeil haalt tegenover eeu der groote mogendheden, wanueer 't ernst dreigt te worden, wanneer v e-geknal of kanongebulder tien nota's WAALWIJK, 5 November 1902. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat op Maandag 17 Novem ber aanstaande, de tramlijn door de Groote straat in deze gemeente voor liet publiek verkeer zal worden opgesteld en dat van af 10 dezer proefritten zullen gehouden worden. Waalwijk 5 November 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHDEREN. Van over bet spoor. Had ongeveer veertien dagen geleden J. v. D., door de duisternis en - den slechten weg, het ongeluk met haar melkwagen in een sloot terecht te komen, waardoor zij groote schade bekwam, gisterenavond weder was het de heer H. v. d. P. die het ongeluk had nabij zijne woning, in de tweede Zeine, in een vrij diepen sloot te vallen. Gelukkig was deze bijna droog zoodat hij er met den schrik en eeu smerig pak af kwam. Wanneer toch zullen de bewoners van de tweede Zeine uit die Egyptische duisternis verlost worden Of zal men den put dempen als het kalf verdronken is. Lichtbakken. In deu nacht van Zaterdag op Zondag j.l. omstreeks drie uur, is door den brigadier A. Kooijunn, de maréchaussée Van Wijnen, beiden van de brigade Waalwijk en door de jachtopzieners D. van Vulpen en C. Ver- helst, een persoon bekeurd, genaamd A. P. schoenmaker te Loon-op-Zand, die met een lichtbak en met eeu eenloops-jachtgeweer gewapend,' stroopte in de Beuschehoef onder Loon-op-Zaud. Het geweer is in beslag genomen, doch de lichtbak is door het vallen vernield. Recht zaken. Tegen het jougtncusch, dat zich onlangs alhier schuldig maakte aan diefstal van leder, werd gisteren door de rechtbank te 's-Bosch 2 maaudeti gevangenisstraf geëischt. Afgekeurd. Van den heer v. L. alhier is deze week een koe gestorven, welke door den veearts afgekeurd, ouder politie-toezicht in den grond werd gestopt. Er van door Een viertal schapen liepen in een weide, toen een man met een schaap er langs kwam. De beesten gevoelden zich waar schijnlijk zoo tot hun rasgenoot aangetrok ken, dat zij uit de weide sprongen en mede marcheerden. Wat onze man ook deed, zij volgden hem totElshout 'toe. De eigenaar te Waalwijk kon ze daar den volgenden dag gaan halen. Provinciale Staten van Noord-Brabant De najaarzitting der Staten van dit gewest is Dinsdagmiddag om twee ure door den Commissaris der Koningin geopend er waren 56 leden tegenwoordig. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden M. A. Joosten, te BudelJ. H Binck, te Leur, en A. van de Wiel, te Iluisseling, werden onderzocht, in orde bevonden er. tot hun toelating werd besloten. Het bezwaar schrift tegen de verkiezing van laatstgenoemde werd ongegrond verklaard. Na de bij de wet voorgeschreven ecden te hebben afgelegd, namen zij zitting. Van dc 37 t*r behandeling voorgedragen stukken werden enkele voor kennisgeving aangenomen, eenige .van eenvoudigeu aard afgedaan, andere naar de afdeelingen en bijzondere commissiën verzonden. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdagnamiddag half vier. Aanranding. Zaterdagnacht werd de landbouwer Arts in de nabijheid van woning onder Gilze, toen hij op weg ging om op de Goriuchem- sche markt een koe te koopen, aangevallen. Even daarna werd hij door buren bewusteloos gevonden. De man had drie groote wondeu aan het hoofd en was van zijn geld, circa f 200, be roofd. Hij is thans lijdende aan hersenschudding en kan geen aanwijzing doen. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Limburg hebben gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer J. S. H. Brouwers, notaris te Venlo, met 30 stemmen, tegen 14 op mr P. M. O. H. Beerenbroek, president der rechtbank te Roermond. Verkiezing Leiden. De minister van binnenlandsche zaken overwegende, dat teil gevolge van het over lijden van den heer A. E. van Kempen, eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kaïuer der Slaten-Generanl in het kiesdistrict Leidengelet op de artikelen 130, eerste lid, 131, eerste en tweede lid. 133, eerste lid, en 134, derde lid, der Kieswet; heeft goedgevonden: te bepalen, dat de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 18 dezer; de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 dezer, en de herstemming, zoo uood'.g, op Dinsdag 2 December a.s. Verkiezing Amsterdam. Met vrij groote zekerheid wordt aan Het Centrum bericht, dat men in de vacature voor de Tweede Kamer voor Amsterdam III, ontstaan door het overlijden van den heer Den Hertog, wil trachten door een gecombineerd optreden der anti-sociaal democratische kiesvereenigingeu, te voorzien, door hel candidaat stellen van het vroegere Kamerlid den heer B. H. Heldt. Konijnen. In de duinen bij Haamstede werden deze week door een 10-tal jagers van de Hol- landsche Jachtclub in 3 dagen niet minder dan TWAALF HONDERD konijnen. 40 fazanten en eenige houtsnippen geschoten. Een der jagers, de heer P. Brouwer, uit Maastricht, had tevens het geluk een zeearend te schieten, m t een vlucht van hemel doorgebracht, zonder te weten welk 1 onheil zijn kameraad is overkomen. Op het lijk van dezen werden gevonden een horloge, dat op 4 uur was blijven stilstaan, eu Ongeveer f15 aan geld. Blijkbaar is dc jonge man iu het water geloopen. De Koningin en Haar Gemaal» in Mecklenburg- Schwerin. Men schreef Zaterdag uit Schwerin De bevolking hier heeft koningin YVilhel— miua e» den Prins—Gemaal gisterenavond wederom een zeer warme ontvangst bereid. Reeds twee uren voor de aankomst van den trein waren aan het slation, op den Luisen- plaiz daarvoor, en verder langs de lange Wismarsche Strasse, waarlangs de weg naar Rabei sleinfcld leidt, lallooze menschen op gesteld, die voor de aankomst van den trein to'. duizenden aangroeiden. Het toeval dau wi! Ie dat juist tegen dezen tijd honderden leerlingen van de gymnasia en middelbare scholen in Mecklenburg, die van een uitvoering van „Wilhelm Telle iü deu hof-schouwburg naar hun woonplaatsen terug wilden keeren, op het station bijeen waren, Toen de ko ninklijke trein binnenliep, klonken de vorste lijk-: gasten daverende toejuichingen tegemoet waar de stemmen van dc jeugd hoog boven uitklonken. Over de ontvangst is reeds telt— grafLch berichtzij was zeer hartelijk. De Koningin omarmde hare schoonmoeder,Groot hertogin Marie, zeer levendig en kuste haar herhaaldelijk. Zeer vriendelijk begroette H. M. ook de ter verwelkoming aanwezige leden van de hofhouding, die zij reeds van hare vroegere bezoeken kent. De kamerheer von Engel, die aan prins Hendrik is toegevoegd was reeds te Schwerin aan het station. Met het hooge paar zijn verder hier aan gekomen de baronesse Sloet van Marx-eld, de kamerheer graaf van Bylandt, de adjudant kapitein van Hoogsiraaten en de adjudant vat Prins Hendrik luitenant tei—zee Hooft— Graafland. De Koningin zag er goed uit. Zij droeg een donkergroen costuum, met bont afgeze én een toque van dezelfde kleur met veeren, Pi ins Hendrik, die eveneens door zijn n^oeder zeer hartelijk begroet werd en met de aanwezige heeren vriendelijke woorden wisselde, droeg donkere burgerlijke kleeding. De G' ootheriog, die, als gemeld is, de hooge gasten reeds te Hagenow verwelkomd had en met hen naar Schwerin gereisd was, vertrok om 7 uur 18 weer naar Ludwigslust, waar hij op dit oogeoblik vertoeft. Toen het koninklijke paar uit het vorstelijke onivang-salon buiten kwam om op deu Luisenplatz in het tijtuig te stappen, weei klonken eindelooze toejuichingen. Het publiek had op het breede pleiu op de ge.vone wijze, dwars over het plein, een haag gevormd. De gasten reden mei Groothertogin Marie in een met vier paardcu bespannen rijtuig waarvan de kap opgezet was met een voor rijder voorop in lang/.amen draf door de juichende menigte de stad uit naar Raben- steinfcld. Aan het raampje neeg de Koningiu herhaaldelijk, om voor het hu debetoon te bedanken. Vele huizen hadden, al was het do 'kei, de vlag uitgestoken, en hier eu daar gloeide Bcngaalsch vuur als welkomstgroet. Op Rabensteinfeld, waar men even over achten aankwam, wer-J eeu diaé gegeven van 10 couverts, waaraan de vorstelijke personen en het gevolg van Groothertogin Marie eu van het vorstelijke paar deelnamen Kiesvcrecniging 6rave. 279 meter. Een gift van D. AI. dc Koningin Naar wij vernemen, heeft 11. M. de Ko ningin een bedrag van f 5900 ter beschik king gesteld van het Nederlandsch sub.- comité voor zieke en behoeftige lulanders 111 de residentie Semarang, als blijk van Harer Majesteits groote belangstelling in- en warme instemming inet het streven om gelden te verzamelen ten behoeve van de noodlijdende Inlanders in de residentie Semarang. Bij de aanbieding dezer vorste lijke gift liet H. M. tevens den wensck uitspieken dat de pogingen van de comités hier te lande en in N.-Indië met succes mogen worden bekroond. Drankmisbruik. Twee arbeiders van de magarinefabriek te Goch hadden zich, de een voor zaken, de ander voor pleizier, Zaterdag naar 's-Her- togenbosch begeven. Beiden,, jonge kerels, geraakten daar aan deu drank en bezochten er de beruchte Tolbrugstraat. Zondagochtend is het lijk van den éénjuit de Zuid-Willems vaart opgehaald de ander heeft den nacht van ZstenW op Zondag onder den blooten In de 11. Dinsdag gehouden vergadering tot v.iststelling van het nieuwe Concept- Reglement waren 58 leden opgekomen. Bij art. 2, indeeling van het kiesdisdrict in elf afdeelingen, ontstond eeu geanimeerd debat, waaraan vooral werd deelgenomen door de heere.n Frieseu, voorzilter, Remmen, lid van het Bestuur, W. Penders, Redacteur-Uit gever van de Nieuwe Graatsche Courant, Coolen, secretaris van Berehem en onder de heeren Geestelijken, door de Pastoors van Dennenburg en Overlangel. Deze laatste verwekte in de vergadering een niet geringe hilariteit toen ZEw. in antwoord aau een vorigen spreker (die er op gewezen had, dat het nieuwe reglement mede geconcipieerd werd door mauuen, vergrijsd in de politiek, de ondeugende opmerking maakte, dat hij wel is waar niet op eeu eerbiedige grijsheid kon bogen, want dat de aard zijner haren zich daaitoe niet leende, maar dat hij toch nog op een zaak wilde wijzen. Toen sprak ZEw. nog een kernachtig woord over de organisatie der Anti-Revolutionaire partij en haar eminenten leider dr. Kuijper, die nooit hield van „clubjes" en „onder onsjes" maar steeds zeide „de publieke zaak moet publiek behandeld worden", gelijk de heer De Wilde in zijn bekende brochure heeft ge schreven. Dit slotwoord maakte blijkbaar indruk en weril luid geapplaudiseerd. Hierna werd overgegaan tot stemming en het bewuste art. met 37 tegen 22 stemmen f verworpen. Het Bestuur nam hierop, 11a een kort beraad, ontslag en de Vergadering ging uiteen. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat de oude Vereeniging moedeloos is en eindelijk al is het wat laat, tot het besef is gekomen dat haar program niet langer steek houdt. Het eenige, wat er nu opzit, is een nieuwe kiesvereeuiging te vormen, die rekening houdt met de veranderde tijdsomstandig heden. Naar wij met genoegen vernemen hebben bevoegde mannen zich daartoe reeds aan het werk gezet. Wij twijfelen niet, of hun verdienstelijke arbeid zal met uitstekenden uitslag worden bekroond. De publieke opinie is er voor. En vox populi vox Dei. N. Brand. Te Gorinckem is in deD nacht Zaterdag op Zondag brand ontstaan in de sigarenfa briek van den heer A. J. van Vugt op het Visscherslaantje. De schildwacht bij het aboratorium, in de oniniddelijkc nabijheid der fabriek ontdekte het begin van den brand en waarschuwde den machinist vau den watertoren vandaar werd de brandweer gealarmeerd. Onraiddelijk rukten eenige «puilen aan. Het vuur vond intusschen zooveel voedsel, dat de geheele fabriek uitbrandde. Ook de voorraad tabak en sigaren ging nagenoeg geheel verloren. In drie kwartier tijd was men den brand meester. Men vermoedt, dut de brand in de droog- kamer is ontstaan. Het gebouw (toebehoorende aan den lieer C. Mculewerf) en inhoud zijn tegen brand schade gedekt. De gemeente-architect, den heer C. J. Loeve, heeft zich terwijl hij naar den brand spoedde zoodanig overspan tien, dat hij halverwege op straat dood neerzeeg. Brand te Rotterdam. Maandagavond heeft een ontzettende brand de stoomkuiperij en kistenmakerij van de firma Van der Lugt en Zoon aan de Prins Hendrikkade geheel in asch gelegd. Omstreeks 9 uren werd de brand ont dekt in het vijf verdiepingen hooge op slaggebouw voor duigen, hout en zaagsel, welk gebouw voor drie jaren nieuw gebouwd werd aan de Prins Hendrikkade, op den hoek van de Oeverstraat, aan welker andere zijde reeds vroeger de stoomkuiperij en an- derG opslagplaatsen waren gebouwd. Vermoedelijk is de brand omstreeks 8 uur in het zaagsel ontstaan. Toen te 10 uur dc luiken doorbrandden, kon men eerst de vuurzee in het tot de nok toe gevulde gebouw overzien. In minder dan geen tijd sloegen toen ook de vlammen over de straat heen over naar de stoomkuiperij en om halfelf was het vuur zoo hevig, dat de gloed uren in den omtrek gezien werd en de bewoners der huizen van dc aangrenzende Sleephel- lingstraat aanzegging kregen hun woningen te verlaten, daar het ergste te vreezen was. Al wat zich op het 100 pl. m. 130 M. groote terrein bevond vatte vuur, zoodat de aanblik als 't ware iedere minuut ont zettender werd. Huizen hooge. stapels hout en vaten, alle loodsen, ook het afzonderlijk staande machinegebouw stonden tegelijk in lichte laaie. Halftwaalf sloegen de vlammen van uit de stoomkuiperij over naar de boterfabriek van Laming Son aan de zijde van tie Burgemeester Hoffmannstraat en in een oogenblik vertoonde ook dit vijf verdiepin gen hooge en zeven ramen breede gebouw aan die zijde een vuurzee. Men slaagde er intusschen in dit gebouw zoover te redden, dat alleeu datgene ver brand is wat zich aan de zijde van da Burgemeester Hoffmannstraat bevond, maar toch is do schade ook daar aangericht, hoogst aanzienlijk. Evenzoo slaagde de brandweer er in een aan de zijde der Thorbeckeslraat grenzende stapelplaats van vaten het vuur te be schutten. Maandagnacht te halfdrie vertoonde het geheele terrein nog een ontzaglijken vuur poel, ofschoon van de gebouwen slechts een paar brokstukken muur waren overgebleven. De boutstapels en al wat op den grond zich bevond brandde nog lustig voort. Evenwel was op dat uur gevaar voor over slaan naar de omliggende gebouwen ge weken. De brandweer werkte met met 7 stoom spuiten en 30 handspuiten, doch vermocht legen zulk een ontzaglijk vuur slechts weinig. De schade wordt bij benadering op 1 millioen geschat, doch alles is op beurspo- lis verzekerd. Het treurigste is het voor de werklieden der fabriek, die er nog heden ten getale van 600 werkten, De N. R. Ct. geeft de volgende leven dige beschrijving Den heelen nacht door blijft het vol om het terrein van den brand, want telkens als er menschen, alom in de stad, door hun vensters zien, schrikken zij op van den vuurgloed, die als een gloeiende krater reusachtig hoog opstaat tegeu de lucht, waar elk oogenblik fonteinen van vonken uit opspringen. Langs Blaak en havens is het een druk verkeer als op den middag, en al sneller gaan de wandelaars op die vuurkolom aan den zuiderkemel af, want de roode weerschijn in de vensters van de fantastisch verlichte huizen, het verre ge- plof van instortende muren maakt hen steeds onrustiger Dan komen zij aau de Boompjes als in een Venetiaansche nacht ligt de rivierboven de donkeren huizenrij van de Maaskadc wapperen de vuren om boog. Op het diepdonkere water liggen de schepen als in een waas van stoom gehuld, en de rossige masttoppen reiken naar de aschgrauwe lucht, die telkens van vlam mengloed overwaasd is. De lantaarns ar omheen, de seinlichten, zijn zeer groene sterretjes, en de ruiten der huizeu gloeien als verguld onder de ivoorwitten kroonlijsten. De brug is omzoomd van menschen, één rij van koppen langs de balustrades, klissen van jongens in de bogen. Maar niettegen staande de volte gaat het drukke rijtuigver- keer er snel in een haast onafgebroken file door, en zoo wijd is de omtrek van breede straten en kaden, dat de menigte er ver spreid blijft, alleen ophoopeud waar bereden politie het terrein afzet. En om de brand stapels heen, om de gloeiende ruines, brok-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2