Duitschland. Engeland. Spanje. Italië. "BINNENLAND. „Wat coöperatie vermag V' „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" het oudste blad van Waalwijk, geeft het beste en meest uitgebreide nieuws uit Waalwijk on omstreken Men abonneere zich op, en adver- teere dus in dit blad. Het aantal lezers groeit met den dag aan. beslissing, voorgesteld door den minister— •resident Combes, door beide partijen, is het plots misgeloopen, uitsluitend en alleen door den onwil der stakers in hun meerder heid, die de uitspraken der scheidsrechters niet gansch en al in hun voordeel hebben geoordeeld en nu het scheidsrechterlijk be ginsel in discrediet brengen door te verkla ren met woorden en te toonen door daden, dat ze aan niets minder denken dan aan nakoming van de door hen vooraf aanvaarde verplichting tot wederopvatting van den arbeid, wat ook de scheidsrechterlijke uitspraak zijn mocht. Zelfs is de staat van zaken, ingevolge de beslissing van de scheidsrechters voor Pas je—Calais en net Noordei departement, veel ernstiger dan tot dusver het geval is geweest in deze beweging, welke nu wel haast een vijftal weken duurt en tijdens welke de stakers dooreengenomen een voorbeeldige, eerbied afdwingende houding aangenomen hebben, zoodat de gewapende macht zich heeft kunnen bepalen tol toezien, zich han delend optreden heeft zien besparen. In het Noorder departement eu in Pas-de- Calais duurt dit staat nu vast op grond van de zoo juist genomen beslissiugen de algemeene staking voort en men dient nu weer van voren af aan te beginnen met onderhandelingenin het Loiregebied zijn de aangeknoopte onderhandelingen onder broken doordien men 't niet eens is kunnen worden over een scheidsrechter en over de voorwaardeu der amnestiein de mijnen van Abbi, waar Viviani de samensprekingen leidt, is men nog lang niet aan een scheids rechterlijke beslissing gekomen en in Car— maux dringen de stakers aan op de erken ning en aanstelling van een raadsman hun nerzijds bij de maatschappijen., waar deze laatsten natuurlijk niet aan willen, zoodat het meer dan twijfelachtig is of 't er weieens tot een scheidsrechtetliifce beraadslaging zal komen en de agitatie er weer aanmerkelijk toegenomen is door een in nogal heftige bewoordingen vervat schrijven aan den pre mier van Jaurès inzake de beslissing van de maatschappij. Door de vergadering van mijnwerkers te Lens is eenvoudig en kortweg beslist, dat de staking volgehouden zal worden de stakers te Saint Etienne hebben uitgemaakt, dat, nu de mijnmaatschappijen de scheids rechterlijke beslissing weigeren, alle Fransche mijnwerkers positie tegen de maatschappijen moeten nemen eu zoo noodig een beroep doen op de andere vakken, opdat een alge meene staking tot stand kome. Het is Zondagavond woelig geweest. De ruiterij moest de straten schoonvegen. Zondagnacht zijn talrijke benden door de stad Lens getrokken. De nacht is on rustig voorbijgegaan. Het werk is gedeeltelijk hervat. Vijf personeu zijn in hechtenis genomen. De burgemeester van Fredez is in hechtenis genomen wegens beleediging der gendarmerie. Het nationale comité der mijuwerkers richt een manifest tot de mijnwerkers en het proletariaat van Frankrijk. Aan de mijnwerkers brengt het comité in herinnering het geduld dat de werkstakers aan den dag hebben gelegd, en het feit dat zij een scheidsrechterlijke beslissing aanvaard hebben. Het comité beschuldigt voorts de maatschappijen van opzettelijk dralen, van kwaadwilligheid, en het opwerpen vau belemmeringen, om de werkstakers door den hou-cr te dwingen tot een onteerende overgaaf. Maar de stakers zullen niet wijkeu. Wij moeten worstelen tot de overwinning vcrki gen is 1 Tot het proletariaat zegt het comité dat, tegenover het gebrek aan goeden wil bij de patioons, de mijnwerkers niet aan zichzelf overgelaten mogen worden. Het spoort dus het geheele proletariaat aan, deel te nemen aan den strijd, en doet een deroep op alle corpoiatién om het streven der mijnwerkers te ïteuuen door een algemeen optreden dat voor den geheelen werkmansstand beslis send zal ziju. Nu reeds zijn de verliezen der stakers geschat op ruim 13,800,000 francs. Wel is ook het verlies—cijfer van de patroons bijna even hoog, maar die kunnen het langer uit zingen. lu geen geval is nu echter gedurende de eerste dagen hervatting van het werk in het Noorder-bekken eu Pas—de—Calais te verwachten. Germanje in het algemeen en Pruisen in hel bijzonder is het land der titels bij uit nemendheid, nergens ter wereld wel wordt in dezeu zooveel zotternij en menschelijke kleinzieligheid vertoond als bij onze buren in 't Oosten. Een juffer uit Neurenburg, die de baden gebruikte, noemde zich op de vreemdelingen- iijsi „Ochsenmaulsalatfabrikanteutochter" en in de „Würzburger Anzeiger" vindt men onder do huwelijken en geboorten genoemd een „M '.schiiienhaKSgehUlfenkiijd", een „Grund— buchanlegungskommissar" eu „Bürgerspital— reruamtinann" en dan als summum een „Wu sixvaarengeschaftsinhabersfrau" en een Wohlihiitigkeitsstiftungsadministrationsdieuer. Prosit voor stotteraars of andere spraak— gebrekkigen I De Duitsche keizer is door de koninkl. familie regeeringspersonen met alle pracht en praal ontvangen, de pers begroet hem zeer koel. De gebruikelijke paraden en festiviteiten hebben natuurlijk plaais. Minister Brodrick heeft voor het Britsche volk de rekening van den Zuid-Afrikaanschen oorlog opgemaakt en zijn becijfering medege deeld in eeu blauwboek. De totale raming der oorlogsuitgaven bedroeg pd. st. 39,650,000 en de werkelijke uitgaven hebben be— loopen pd. st. 600, 000 meer d. i. pd. st. 40.250.000 of 483 millioen gulden. En het resultaat Sagasta heeft den Koning hef ontslag van het geheele ministerie aangeboden. De Cortes zullen niet vergaderen zoolong de crisis duurt. In de Kamer leest Sagasta eene me— dedeeling voor, behelzende dat het geheele ministerie zijn ontslag heeft ingediend. De Kamer besluit, de zitting te schorsen. Italië en Turkije hebben een overeenkomst gesloten ter zake van den zeeroof in de Roode Zee, op den volcenden grondslag. Alle zeerooversvaartuigen die in den omtrek van Middi verborgen liggen, zullen onbruikbaar gemaakt en opgeleverd worden. Commandant Aruone en de Turksche over heidspersonen zullen op voorbeeldige wijze de roovers straffen, die Turksche onderdanen zijn. De Porte zal die zeeroovers welke op het gebied van Eritrea thuis behooren, en door commandant Amone aangewezen worden, naar Massaua zenden, en verbindt zich, voortaan de zeeroof met kracht te onder drukken. Schadeloosstelling zal uitgekeerd worden aa i de gezinnen van twee Turksche zeelieden te Middi, en aan Italiaanschs onderdanen in Eritrea. WAALWIJK, 12 November 1902. Concert. Zaterdagavond genoten wij weer het voorrecht een viertal specialiteiten op mu zikaal gebied in ons midden te hooreu. Het waren de heereu W. v. Son, tenor, P. Kallenbach, violist, Bern. Rehl, violon cellist en K. Bouman, pianist, allen uit 'g-Bosch, die op Musis Sacrum een vocaal en instrumentaal concert gaven. De toe hoorders waren thans in veel grooter getal opgekomen, dan bij eene dergelijke uitvoe ring in het begin dezes jaars. Tevens merkten wij een aantal dames uit den bur gerstand en der meer gegoede gemeente. De heer W. v. Son zong eene „aria" uit de Jahreszeiten Van llaydn en eene Ca- vatine uit de „Eaust" van Gounod. Als gewoonlijk had de zanger, die hier zoo ge vierd is, een groot succes en gaf hij op aandrang van het publiek nog het bekende, ofschoon wel wat sentimenteele „Afscheidslied,/ uit Mignon van A. Thomas. En toch, de heer van Son boude het ons ten goede, hooren wij hem liever in het Hlied." Het lied vormt meer een afgerond geheel en kan door het publiek beter gevolgd worden dan eene uit zijn verband gerukte aria uit een groot werk. Een aria, hoe kunstig en mooi ook, heeft de grootste waarde en krijgt de meeste beteekenis, wanneer zij gehoord wordt in verband met de andere deelen van het ge heele toonwerk. De heer P. Ivalleubach was ditmaal beter op dreef dan de vorige keer Wel stonden de soli, die hij uitvoerde, in muzikale waarde over het geheel beueden die, welke hij vroeger hier vertolkte, doch de uitvoering was bovenmate gelukkig en schier overal schitterend en vol gevoel. Zoowel de Fan- taisie-Caprice van Vieuxtemps, als de Le gende van Wieniawski en de Ungarischer Tanz van Hauser hadden zeer veel bijval. De groote techniek en de edele toon, dien hij aan zijn instrument ontlokte, vielen zeer te roemen. De heer B. Rehl gaf ten beste //Adagio" van Bargiel, Elegie van Tyssen, Larghetto, van eigen hand en Gavotte van D. Popper. Al deze nummers werden met groote mees terschap gespeeld en hadden vaak storinach- tigen bijval. Evenals de heer Kallenbach, gaf ook hij nog een bisnummer. De heer K. Boumann begeleidde de so listen op verdienstelijke wijze op de piano, eu toonde daarenboven in de „Mazurka* van Godard, over welke talenten als klavier speler hij beschikken kan. De glanspunten van den avond waren natuurlijk de nummers, waarin de solisten in vereeniging op traden, nl. Larghetto en Finale van Niels W. Gade en Andate Espressivo, van Mendelsohn. Bij het hooren dezer trio's komt onwille keurig de vraag in ons op: Wanneer zullen wij nu eens in de gelegenheid gesteld worden, een strijkkwartet te hooren Het kwartet toch is de edelste der muzikale vormen en de grondslag zoowel der sym- phoiiie als vau ieder ander toonwerk, hoe gecompliceerd dit ook zijn moge. Ook deze bescheiden wensch zal, naar wij hopen wel eens vervuld worden. In afwachting zullen wij daarom maar op ons toepassen de be kende spreuk: „Dera Gute nicht zuviele.' Gisteravond hield Prof. Mr. M. W. E.Treub daartoe uitgenoodigd door het departement Langstraat van 't „Nut van het Algemeen" eene lezing over bovenstaand onderwerp in de zaal „Musis Sacrum". De zaal was goed bezet. De president de beer Mulié riep den aanwezigen, waaronder verschillende dames, eeu hartelijk welkom toe't zul, zoo ging hij voort, velen met mij verbaasd hebben het gekozen onderwerp„Wat coöperatie vermag" toegelicht met lichtbeelden en nog is mij dat niet helder, maar de naam van prof. Treub, waarborgt ous de dege lijkheid van het te behemdelen. Prof. Treub zal ons de coöperatie, waaraan men in deze streek wel wat meer mocht doen, nader uitleggeD. De heer Treub zegtCoöperatie, de naam komt. uit Engeland, is samenwerking er is echter veel samenwerking; aan de coöperatieve-ver. is eene eigenaardigheid, die haar als zoodanig stempelennl. in de de coöperatieve-vereeniging werkt men alleer: samen om samen de vruchten er van te plukken, immers in een groote fabriek deelt men niet samen, daar krijgt de knecht zijn loon, de winst komt aan de onderneming Alle vormen van coöperatie hebben dat gemeen dat zij, die gezamenlijk winst ma ken, samen deelen, in verhouding dat ieder heeft bijgedragen tot vorming dier winst. De toepassing is mogelijk op alle gebied en de coöperatie vermag alles. Letten we eens op wat in Duitschland en Italië wat daar met coöp. bereikt wordt. lo. Wordt hulp verstrekt aan den kleinen boer, aan den handwerksman, de boeren hebben crediet noodig, de schoenmakers enz de handen worden in elkander geslagen. Volkomen onjuist is als men zegt.; wat coöperatie vermag is, de kleine middenstand dooddrukken. Als overal de menschen een beter inzicht in coöperatie krijgen, zien wat zij vermag, kan en doet, dan zal men een ander oordeel vellen en haar met vreugde en niet als een zwart spook begroeten. Coöperatieve credietvereenigingen, werken in Duitschland en Italië met duizenden en millioenen en vinden de ijverigste mede werkers in kath-geestelijkheid. Wat is crediet coöperatie Die beboette heeft aan crediet, om iets aan te schaften, welk geld hij wel zal hebben als het product is afgeleverd, komt bij de instelling die door onderling samengaan is gevormd, dat geld halen. Die crediet- coöperatie heeft een goed vooruitzicht, gaat 'een bloei—tijdperk te geiuoet en helpt den middenstand. Ook in Holland wordt die tegenwoordig veel toegepast. Nog een vorm van coöperatie is van groot, belang voor den hands werkman en kleinen middenstand. Als zij de handen ineenslaan en in 't groot inkoopen, gezamelijk groote hoeveelheden uit de eerste hand. Naarmate deze coöperatie zich uitbreidt, zal de middenstand erbij winnen. De derde soort coöperatie is die welke de menschen niet helpt in hun bedrijf, maar als verbruikers van goederen, nl. product voor 't huishouden. Deze nu heeft hare vleugelen eens 't wijdst uitgestrekt en is in tijd de oudste. Speci aal is zij voor de arbeiders die met een karig loon rond moeten koiaen, het is er om te doen, om hun voor dat karig inko men zooveel mogelijk levensmiddelen terug- te geven, d.i. verbruiks-samenwerking, ge zamenlijk inkoopen, de eerste kwaliteit, zoo goedkoop en zooveel mogelijk, en deze coöperatie is ook de meest beteekeuende Men zegt hiervan veel kwaad, de midden stand wordt doodgedrukt, er is geen plaats meer voor den winkelier als allen in de coöperatieve instellingen inkoopen. Er is dan wel plaats voor een aantal ambtenaren in dat coöperatief bedrijf en die geen werk meer zouden hebben, zouden een ander vak moeten kiezen. Men kan de coöperatie vergelijken met den voortgang van 't stoomwezen. Vroeger zei men de treinen is speelgoed van groote kinderen, die hebben geen toekomst, waar moeten de dilligences enz. blijven; maar de eerste zijn er gekomen, de laatste weg, omdat zij nuttiger, en effectvoller zijn geble ken, zoo ook hier wordt door minder personen een nuttiger effect bij dezelfde hoeveelheid artikelen verkregen. In de middenstand zullen er misschien eenigen zijn, die als de dilligences ver dwijnen 't zelfde wat men hoort van coöperatie tegenover den middenstand, kan men zeggen van groote schoenfabrieken tegenover handwerk en iemand met gezond verstand zal de eerste toch niet tegenhouden. De coöperatie heeft daarbij nog die eigen aardigheid, dat. zij niet met een slag zulke enorme veranderingen zal brengen, betrek kelijk wel snel, maar er gaan toch tientallen van jaren overheen voor die coöperatie zoo om zich heen grijpt, dat het eene maatsch. verandering vormt. Allen die daardoor in eene moeilijke positie zullen komen vooral de jongeren, kuunen uitzien naar andere betrekkingen. Coöperatie heeft groote voordeelen. Verschillende arbeiders en leden van den kl. middenstand met een beperkt inkomen hebben er groot belang bij zoo groot moge lijke hoeveelheid van de beste levensmiddelen te krijgen, daardoor wordt de toestand ver beterd. Voor de pauze wordt behandeld de coöperatie in Engeland en na de pauze in België. Deze beschouwingen worden toe gelicht met lichtbeelden, o. m. de grootste werkers op dit gebied, coöperatieve winkels bij de oprichting en thans, zoo ook van fabrieken, bureaux enz. met duidepjke beelden. Wij geven van het zeer vele in de duister nis verhandelde eenige cijfers. In Engeland is men in 1842 begonnen in Rochdale met 28 personen en f 300 thans 12500 leden met omzet van f3 mil lioen per jaar. De Rochdale equitable pioneers society heeft eigen magazijnen, fabrieken, leeszalen, scholen enz. enz. In Leeds begonnen met 35 man thans 49000 leden met kapitaal van f 10 millioen en jaarlijksche omzet van f 11/s millioen, een gedeelte daar wordt van de winst uit gekeerd, de rest blijft staan en vormt een kapitaaltje voor iederen werkman. Verde- is er eene groote vereeniging van al die coöperatieve vereenigingen, die heet The Wholesale society, die in 1901 om zette voor 214 millioen gulden, op welks hoofdbureau werken 2033 man, die overal filialen hebben, in Kopenhagen, Azië enz. en daar de producten halen, met eigen stoom schepen, eigen fabrieken enz. Hunne schoenfa briek in Leicester had in 1901 een omzet van f 4,300,000 met 2140 werklieden. De coöperatie in Engeland heeft een kapitaal van 24 millioen met 40.000 arbeiders in de fabriekeu. De Engelsche vrouwenbond werkt hard mede aan deze coöperatie. Na de pauze zegt Mr. Treub De Engelsche coöperatie tracht buiten direct voordeel ook nog te kapitaliseeren, tracht, de leden individueel in betere con ditie te brengen, ieder wordt er beter van, zelfs kinderen en erfgenamen, als hij geen lid meer is, daar wordt niet gevraagd naar geloofs of politieke overtuiging, als Gc ver bruiker zijt, kunt Ge lid zijn, coöperatie vo'komen neutraal. In België is 't heel anders. De neutrale coöperatie van Eng. vindt navolging, dc Belgische niet. In België maakt men ze dienstig aan de politieker zijn 2 p irtijen onder de arbeiders katho lieke en socialistische. België kan daarom geen voorbeeld zijn voor ons land waar zooveel geloofs- en politieke verdeeldheid heerscht en dan heeft de Eng. dat voor dat zij beteren toestand tracht te brengen, als ze zelfs geen lid meer zijn. België geeft eeu klein aandeel in de winst en dat wordt alleen uitbetaald. De werkman wordt er beter van, indien en zoolang hij lid is, overigens komt de winst aan de vereeni ging die een politiek lichaam is en die de winst besteed aan propaganda. België geeft aan de leden geen langzaam aangroeiend kapitaal wel aan de vereeniging. Ieder die lid is wordt omspand met instel lingen, die zoolang hij lid is, ook in 't belang van hem werken. De katholieke partij volgt thans met groot succes de Ciöper.itie der socialisten na. In België is de ristourne in zwang. Alles draait om, begint en eindigt met de bakkerij. Men betaalt eenige centiemen voor 't brood te veel, krijgt dat terug in bons, voor iets anders en dat werkt goed. Gent telt 7000 leden, met jaarl. omzet van 3 millioen francs. M. i. is 't voor Ned. 't beste 't Eng.- systeem na te volgen. De coöperatie zal nog in Ned. samenwerking bewerken. In Waalwijk kan er nog van coöperatie geen sprake zijn, misschien zult ge nog ooit tot de toepassing er van komen en raad U tdan 't Eng-systeem aan, ik heb me niet voor gesteld dat hier iets zou worden gesticht, maar ik hoop het wanbegrip van coöperatie bij U te hebben weggenomen laat ons op sociaal gebied verdeeld zijn, coöperatie kan samenwerking gevendoen deelnemen aan iiet maatschappelijk kapitaal, zelfs een klein kapitaal bezitten en dat u overtuigd zijt, dat coöperatie moet aangemoedigd worden, waar noodig, daartoe hoop ik 't mijne te hebben bijgedragen^ Bravo's. Daarna werd gelegenheid gegeven tot de bat. Daar niemand hiervan wen9cht gebruik te maken, brengt de president een hartelijk woord van dank aan den spreker en verder aan de aanwezige dames en heeren. Train. Gisterenmiddag ten 12 uur werd de eerste proefrit van den tram gehouden, in tegen woordigheid van den directeur en den chef van dienst. De locomotief met een rijtuig, een prachtige wagon, zoowel in- als uitwendig fijn er uitziend, prachtig gestoffeerd en ge- drappeerd, reed door de straat. Een conducteur met roode vlag gaat vooruit. T. A. V. E. N. U. Naar wij vernemen zal de operette-Ver- eeniging T. A. V. E. N. U. alhier binnenkort eene uitvoering geven te Capelle. Een huiselijk tooueel. Eene 60-jarige weduwe, was onlangs voor de tweede maal in 't huwelijksbootje gestapt. Spoedig schenen de wittebroodsweken voorbij. Terwijl de man dezer dagen afwezig was, werd de inboedel bijna geheel naar een ander overgebracht en liet men manlief met zijn zoon zitten. Naar men zegt heeft hij aangifte bij de politie gedaan. Centraal Bureau voor Statistiek. Ten gevolge van later ingekomen mede- deelingen der besturen van eenige gemeenten, behoort alsnog wijziging te worden gebracht in het bevolkingscijfer van de provincie waartoe zij belmoren, alsmede van het Rijk op 1 Januari jl902, zooals dit cijfer is medegedeeld, laatstelijk iu de „Nederlandsche Staatscourant van 17/18 Augustus 1901. De definitieve cijfers zijn thans als volgt provincie Noord-Brabant 283,446 mannen, 288.105 vrouwen, totaal 566,551. Het Rijk 2,603, 486 mannen, 2,659,746 vrouwen, totaal 5,263,232. Koningin Willielmiua en haar Gemaal in Meckienhurg-Schwcrin. Men seint uit Schwerin Maandag hebben prins Hendrik, de Groothertog en zes andere heeren in den omtrek v n Dobbin op herten en wilde zwijnen gejaagd. De Koningin en groother togin Mari? kwamen om 1 uur in het bosch lunchen. Om 4 uur was de jachtpar tij afgeloopen, en spoedig daarna werd op het kasteel het jachtmaal opgedischt. De Groothertog vertrok om kwart over achten naar Schwerin. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en groothertogin Marie kwamen hier om halt zeven aan- met een extra-trein en reden vervolgeas naar Rabensteinteld. Een talrijke menigte was aan het station om hen te begroeten. Uit de Hofwereld. Geruimen tijd geleden schonk H. M. de Koningin Haren gemaal een uitgestrekte strook gronds, zijnde een gedeelte van de Wiesselsche heide, gelegen ter rechterzijde van het Koninklijk Park, onder Apeldoorn. Onder 's Prinsen toezicht werd daarop be gonnen met het bewerken van het terrein het werd omheind en bij het Koninklijk Park aangesloten. Een klein gedeelte, h et dichtst grenzende aan genoemd Park, is thans gereed. Er zijn fraaie wegen aangelegd, beplaut met jonge beuken en kastanjes, en op de daaromheen liggende ontgonnen heidegronden zijn jonge dennen aangebracht, welke, bij goede rang schikking en bemesting, waarvoor zorg ge dragen werd, zeker welig zuilen groeien. De heuvels op het terrein heeft men niet geslecht, doch in verbinding gebracht niet wegen en daarop zware dennen geplant. In het Koninklijk Park, dicht in de na bijheid van den hoofdweg naar het nieuwe terrein, wordt bovendien een vijver gegraven zoodat de toegang werkelijk fraai wordt, a\ zullen er jaren moeten voorbijgaan alvorens het nieuwe Park iu harmonie ko nt met het oude. Het nieuwe park draagt den naam van „Prins Hendrik -Park", Klocnkoeng. Het „B. N." schrijft Het machtvertoon tegen Kloenkoeng heeft reeds dadelijk den gewenschteu indruk ge maakt en het eskader, getrokken uit de Java-divisie, best: ande uit de pantserdek- schepen „Gelderland" en „Zeeland" en het pantserscbip „Piet-Hein", welk laatst werd afgelost door het pantserdekschip „Utrecht' heeft de kust van Bali weder verlaten. Dc „Piet Heiu" is, gelijk ook reeds vermeld, te Tandjong Priok aangekomen om de jaar- lijksche schietoefeningen te houden bij de Duizend-eilanden, terwijl de „Utrecht" naar wij in de Maandagavond ontvangen Macas- sarbladen lezen, ter reede van Macassar nadere orders wacht. Wat het machtsvertoon zelf betreft, ver namen wij ter aanvulling van vroegere be richten nog het volgenden Zoodra het eskader vóór Kloenkoeng het anker had laten vallen, begaf de resident vergezeld van den commandant der Java-divi sie, den kapitein ter zee J. C. Snethlage en eenige officieren, zich naar het ongeveer eeu uur gaanq. in het binnenland gelegen vorstelijk verblijf waar het gezelschap met de uoodige eerbewijzen werd ontvangen. De resident drong kort waar krachtig aan op genoegdoening. Het gouvernement had reeds te lang lankmoedigheid betoond eu wenschte er een einde aan temaken; binnen een bepaalden tijd moest aan alle eischen voldaan zijn. Zooals te verwachten was, willigde de radja alle eischen in en bij het vertrek van de „Piet Hein", eenige dagen voor het verstrijken van den ge stelden termijn, was nog slechts onafgedaan de grensregeling tusschen het door ons in gelijfde gebied en Kloenkoeng. Maar ook aan dezen eisch is ongetwijfeld voldaan nu het eskader sedert de reede van Kloen koeng verlaten heeft. De radja van Kloen koeng bleek onder den indruk van het zware geschut der oorlogsschepen een zeer onderdanig en gehoorzaam vazal te zijn, maar of daarin geen verandering kwam toen de laatste wimpel onzer schepen aan den horizon verdween zal nog moeten blijken. De bevolking toonde zich wel niet vij andig maar toch geenszins angstig zooals men uit eeu aardig voorval kon opmaken. Toeu de „Piet Hein" zou vertrekken, hield de divisie commandant eeu inspectie over het schip waarbij de gebruikelijke saluut schoten werden gelost. De bevolking, niets begrijpend van dit eerbewijs, snelde in massa naar den vorst, hem de verzekering gevend van haar aanhankelijkheid en haar trouw iudien het tot vechten mocht komen. En ook uit andere dingen viel op te maken dat de bevolking geen plan had zich erg te verdeemoedigenintegendeel, ware de zending minder vredelievend afgeloopen, dan zou zij ongetwijfeld aanstond naar de wapens gegrepen hebben. Intusschen de zaak schijnt nu ten beste geschikt en de officieren en bemanning der oorlogschepen behouden van het geheele geval niets meer dan de herinnering aan de kust vau een vrij wel onbekend land. Vestiging. De zusters Ursulinen uit Venraai hebben te Tilburg een terrein aangekocht voor het

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2