HYPOTHEEKBARK Laatste Berichten. De kunstschilder. Advertentiën. A1 ederlandsch- Amerikaansche Tweede Kamer zetel, Ingezonden stukken. Belangrijk MENGELWERK. Telegrammen. Handelsberichten. R. P. DOJES. Wat is Neringverzekering? De CORNELIA WIESMAN, Wed. van den Heer Johannes nendrikus Wicsman, in den ouderdom van 61 jaren. w ]H. WIESMAN. U *ll' D. WIESMAN-v. Baal. wijk lUtrecht VAN HARPEN RODENBERG te Amsterdam. JAN KALFF Co. MESDAG Zonen te Groningen. C. A. WITLOX Zoon te Waalwijk, van het hoofdkiesdistrict Waalwijk. Vele kiezers uit alle oorden van het district. bouwen van een inrichting, welke zal be vatten een dagschool voor gewoon lager onderwijs, een kookschool en een burger school, voor meisjes met 5-jarigen cursus Ook zal een huishoudschool aan ch ze inrichting verbonden worden, waar de meisjes uit de werkende klasse des avonds onder richt zullen ontvangen in het bestieren van een huishouding. Land- en Tuinbouw. In het dezer dagen verschenen tweede stuk van het verslag over den landbouw in Nederland over 1900, bewerkt door het Ned. landbouwcomité komt o. a. een ver- zamelstaat voor der coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken. Daaruit blijkt dat in 1900 werkzaam waren 30 in Gro ningen, 76 in Friesland. 2 in Drente, 32 in Overijsel, 61 in Gelderland, 3 in Utrecht, 4 in N.-flolland, 10 in Z.-Holiand, 11 in Zeeland, 139 in Noord-Brabant, 156 in Limburg, samen in Nederland dus 581. Aan deze coöperatiën, werd deelgenomen door 33714 leden; 502.502.700 liters melk werden verwerkt, waaruit 16.207.415 kilo's boter werden vervaardigd. Brand. Zaterdagavond ontstond te Breda brand in het bovenhuis aan de Visscherstraat, bewoond door den heer H. A. v. u. Ploeg, schilder. De heer v. d. Ploeg was zelf afwezig toen de brand uitbrak. Aan den voorkant liet de Brand zich in den beginne niet dreigend aanzien men zag wat rook, meer niet. Daarentegen sloegen de vlamen aan den achterkant geducht uit. Van de zeven kinderen, die het echtpaar bezit, waren reeds vier op de tweede ver dieping te bed gelegd. Het eerste noodige werk was dus deze vier kleinen te redden. Dat is met veel moeite gepaard gegaan. De rook hing zeer dicht op portaal en trap, men kou er haast niet doorheen worstelen, en bovendien was het natuurlijk pikdonker zoodat men geen hand voor de oogen kon zien. Pastoor Hulsker, die bij de familie op kamers woont, ondernam echter ondanks dit alles den tocht naar boven, later gevolgd door de moeder, die bijlichtte met een lamp Door een ongelukkig toeval, wel verklaarbaar in deze oogenblikken van spanning, brak- onderweg de lamp, zoodat ook op den trap nog brand dreigde uit te breken. Gelukkig echter wist men daar het begin van den brand spoedig te blusschen. Midderwijl was pastoor Hulsker tot de tweede verdieping doorgedrongen en na veel inspanning mocht het hem gelukken drie der kinderen te redden het vierde kon hij echter niet vinden. Eindelijk, na veel zoekeus nadat men beneden in hevigen angst had staan wachten, inocht het pastoor Hulsker gelukken, ook het vierde kind te redden. Dit kind was bewusteloos, en ook pastoor Hulsker was door den benauwenden rook en de hitte zoodanig bevangen, dat hij een vijfden tocht naar boven n;et zou kunnen ondernomen hebben. De heer v. d. Ploeg was inmiddels ge waarschuwd, en naar huis gesneld.Zijn boeken waren nog in den brand en tot driemaal toe heeft hij gepoogd ze te redden. Toen hij hierbij een der ruiten verbrijzelde aan den voorkant, pogende met een ladder op de eerste verdieping te komen, scheen het, dat de vlammen meer lucht kregen, zoodat toen ook aan den voorkant alles weldra in lichte laaie stond. De brandweer was intusichen aangerukt en begon haar werk krachtig, waardoor zij het vuur weldra meester werd. Zij wist den brand tot één verdieping te beperken, die in lichtelaaie stond tusschen het beneden huis en de tweede etage in. Voor den heer v. d. Ploeg is deze brand een ware ramp- Hij was heel laag verzekerd; alles is verbrand, huisraad, kleederen, goud- en zilverwerkalles. (D. v. N.br.) Overreden. Men meldt uit Eindhoven De schoenmaker Van Kemenade uit Wes- lerhoven wilde Maandagmiddag te Veldhoven op de in beweging zijnde tram springen. Hij geraakte er onder en kreeg een der wagens over het lichaam. Naar het Liefde huis getransporteerd, bleek het dat zijn linkerarm verbrijzeld was en hij ook in wendig zwaar gewoud was, zoodat zijn toe stand weinig hoop op herstel geeft. De man was eerst sedert drie maanden gehuwd. Vreeselijk ongeluk. Even buiten Venloo zijn Maandagmiddag door den sneltrein, komende uit Crefeld, 3 kinderen die uit school waren gekomen en onder de afsluitbomen waren gekropen te plet teren gereden. De machinist had aan het ongeluk geen schuld. Twee dier kinderen waren broertje en zusje. Twee broeders levend begraven. Zaterdag had in de buurtschap De Woeste onder Epe, een treurig ongeluk plaats. De broeders Hendrik, oud 22 jaar en Dries de Woerd, oud 16 jaar, waren gaan grint graven. Toen zij 's avonds wat lang uitbleven, zor.d hun moeder er een jonger broertje van 12 jaar heen om te zien waar zij waren. De jongen vond zijn broers niet bij of in het grintgat, wel hun jasten. De moeder vermoedde dat zij een buurpraatje waren gaan houden. Toen zij echter nog niet spoedig thuis kwamen, ging de vader eens kijken en vond den put ingestort. Met behulp der buren ging men aan het graven en vond de lijkeu van Hendrik en Dries ongeveer een meter onder het zand, de oudste zelfs in staande houding met de schop in de hand. Diefstal. In een van de groote hotels te Amster dam heerschte Maandagnacht heel wat consternatie. Een der logeergasten ontwaak fc door ge stommel op zijne kamer en zag iemand het laatje van een waschtafel opentrekken, waarin hij zijn g- ld en lijfsieraden geborgen had. Hij sprong het bed uit om den dief te grijpen, doch deze, zich betrapt ziende verliet in allerijl door een andere deur de kamer en was op die wijze in een oogwenk buiten het bereik van zijn aanvaller. Deze kwam echter op den corridor iemand tegen die uit alle macht „Dieven Dieven schreeuwde en die niemand anders kon zijn dan de man, die in het meervoud zijn eigen qualiteit openbaarde. Zoo vatte 't dan ook de logé op die hem in de borst greep en zoolang alarm maakte, dat eenigen van het hotelpersonen te hulp schoten. Bij een onderzoek op de eigen kamer van den arrestant werden, in een crapaud weggestopt, een panlal sieraden en een por tefeuille met ongeveer f 500 aan Duitsche banknoten gevonden, welke het eigendom bleken van een ander logé, die op dat oogenblik nog gerust en wel in Morpheus' armen sliep. De dief had dus, voor hij ontdekt werd, reeds elders zijn slag geslagen. Hij beweerde echter, dat hij onschuldig was, en dat men hem, door deze voorwer pen op zijne kamer te deponeeren, in een Kwaad vermoeden trachtte brengen. De eerstgenoemde logé herkent evenwel in hem met vrij groote zekerheid den man, die hij op zijn kamer aan het laatje zag morrelen. Vermoedelijk heeft men hier met een beroeps-hoteldief te doen en wel denzelfde die dezer dagen in een paar hotels te Rot terdam geopereerd heeft. In het hierbedoelde hotel hield hij sinds Woensdag verblijt. Natuurlijk logeert hij op het oogenblik bij de politie. (N. v. d. D.) Kaatsheuvel. Naar aanleiding van een tweetal adressen aan Gedeputeerde Staten om het raadsbesluit van 30 Sept. j.l. tot af schaffing der troittoirbelasting te vernietigen, verzoekt genoemd college het gemeentebe stuur om nader bericht. Het voorstel, om Gedeputeerde te berichten, dat de raad meende zijn besluit uit een oogpunt van billijkheid te moeten handhaven, werd bij staking van stemmen tol eene volgende ver gadering aangehouden, daar deze keer de vergadering niet voltallig was. In de politieverordening dezer ge meente is opgenomen, dat voortaan de her bergen en tapperijen op den dag der loting eu der jaarlijksche inspectie van verlofgangers gesloten moeten zijn van 's morgens 5 tot des namiddags 4 uur. De Transvaalavond van „Apollo" is uitstekend geslaagd. De zaal der harmonie was overvol. In een taal welsprekend in al hare eenvoudigheid schetste de WelEd. Gcslr. Heer Janson, oud—vrederechter der Zuid— Afrikaansche Republiek.de treurige toestanden in Zuid—Afrika. Muziek en voordrachten brachten daarna de gemoederen weer in 't evenwicht. Door de opbrengst van dit concert kan weder eeoig lijden verzacht worden. Onzen dank aan allen, bijzonder aar. den gearhten spreker Janson en onzen grooten boeren- vriend notaris Mulié. Tilburg. St. Crispijn en Crispinianus' Dooi het bestuur der leerbewerkersafdeeling St. Crispijn en Crispinianus, gevestigd in den R. K. Gildenbond alhier, wordt een beroep gedaan aan de Tilburgsche burgerij op welwillende milddadigheid tot het bijdra gen van geldelijken steun aan de uitgesloten leden dier vereeniging, welke zonder vooraf gaande waarschuwing door een firma hier ter stede, die in de „confiture" is geraakt, buiten werk werden gesteld. De gelden voor de uitgeslotenen van dit leerbewerkersgilde vloeien nog niet hard. Wij zagen de verschillende lijsten die in café's waren opgehangen, doch het bedrag was miniem. Trouwens dit kan niet anders, want het bestuur der leerbewerkers had moe ten begrijpen dat zij bij de kasteleins aan een doodemans deur moest kloppen. Deze heeren doen voor de inzameling hun best niet en wel om de reden da: zij te zeer door den R. K. Gildenbond worden benadeeld. De gilde zal 16 Nov. a. s. haar jaarfeest vieren. De H. Mis zal om 9 u. in de St. Josefskerk (Heuvel) te hunner intentie worden gecelebreerd. Daarna gaan de leden in optocht met hun vaandel naar het ver. gebouw, alwaar een matinée zal plaats hebben, hetwelk door dilettanten der vereeniging wordt op geluisterd. D. v. N. Dusscn, 11 Nov. Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan zal de fanfare „Wil- helmina" alhier haren ledeu eene prachtige uitvoering aanbieden op Diusdag 18 Nov. a s. Naast enkele muziekuummers, waaronder Therèsen (Grand Valse), La Vivendière (Ouverture) en Czaar und ZimraermaDii (Fan- taisie), komen vier komische voordrachten op 't programma voor, bij welke de aller nieuwste van De Winter. Dit moge voldoende zijn om alle leden aan te sporeu dien avond te komen genieten. „Wilhelmina" zij met deze uitvoering een waardig slot van haar le lustrum en een succesvol in haar 2e toegewenscht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacti e Gaarne w'lde ik door middel van Uw veelgelezen blad een zaak ter sprake brengen welke, naar ik meen, ten volle de aandaeht verdient van H. H. Fabrikanten en Nering doenden. Ik wilde namelijk het groote nut eener neringverzekering, die in deze streek nage noeg onbekend schijnt, duidelijk doen uit komen. Dit is eene verzekering, die hoofden van zaken verzekert tegen neringschade, welke schade geleden wordt door stilstand der verdiensten, ten gevolge van brand, brand- bluschwater, bliksem en gasontploffing. Toelichting. De braudassurantie zal bij eene even- tueele voorkomende ramp de schade ver goeden, geleden aan huis en goederen. Doch deze vergoeding is niet voldoende voor ieder, niet afdoende voor ieder, die geheel of ten deele afhankelijk is van de verdiensten, welke uit zijn zaak voortvloeien. Ontegen zeggelijk is immers het directe gevolg van brand enz. geheele of gedeeltelijke stilstand der zaak. Deze gedwongen stilstand heeft ah natuurlijk gevolg het verlies, het derven der totale of gedeeltelijke wekelijksche winsten. Ook vloeit daaruit voort verlies van het vermogen, omdat, ofschoon het maken van winsten door den stilstand on mogelijk is, toch noodzakelijk kosten cn uitgaven bestreden moeten worden, als le Salarissen van boekhouders, chefs, klerken, dppothouders enz. 2e Loonen en Voedingskosten van het personeel dat intern is. 3e Looucn van werklieden. 4e Huur. 5e Verzekerings-premicn. 6e Belastingen Dit zijn uitgaven bestaande voor en na den brand, uitgaven, die door de braud assurantie niet gedekt wordeu. In deze behoefte nu voorziet de Nering- verzekering. Zij betaalt bij gedwongen stil stand eener zaak, welke soms maanden kan voortduren, aan het hoofd der zaak ziju wekelijksche verdiensten en ook de som noodig ter bestrijding van alle hierboven genoemde uitgaven. De neringverz. is dus voor het hoofd der zaak een noodzakelijke aanvulling der braudassurantie en tevens, voor het perso - neel een verzekering tegen broodeloosheid als gevolg van werkeloosheid. Ik vertrouw dat belanghebbenden zullen inzien, dat de neringverz. wei verdient in overweging genomen te worden. Wil men dau ook voldoende gewaarborgd zijn tegen de gevolgen van een ramp, dan kan men dat op zeer voordeelige wijze door verzekering tegen neringschade. Ook kunnen heeren eigenaren van huizen zich door de neringverzekering waarborgen tegen te derden huurontvangsten ten gevolge van een ramp, als brand, brandbluschwater, bliksem en gasontploffing. Aan U geachte Redactie mijn dank voor de verleende plaatsruimte De vertegenwoordiger der Nederl, Neringverz. Maatschappij. Zie verder annonce in dit blad. Op de botermarkt werden aangevoerd 59/8 en 46/16 vn. en 460 stukken a 1/s kilo. Prijs le qua), f 58, 2e qual. f 54 3e qual. f 52. Per '/- kilo f 65 a 70 c. GORINCHEM, 10 Oct. Ristarwe t 7,80 a 8,— roode dito f 7,a 7,25 witte dito f7.25 a 7.75 inl. rogge f 5,a 5,20 buitenl. dito f4.80 h 5,gerst 1 4,70 a 4,SO, haver 3,60 a 3,75, duiveboonen f 7,25 a 7.50, blauwt erwten, f0a alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 247 runderen, 10 nuchtere kalveren, 6 vette varkens en 562 biggen. ie qual. Kalfkoeien f200 a 270 Kalfvaarzen f 140 a 230 Melkkoeien 1150 a 200 2'/i jarige ossen f 145 a 180 Gulste vaarzen f 80 r 120 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 40 a 60 Nuchtere kalv. 12 a 16 Aangevoerd 6 vette varkens van 21 h 23 ct per liaTf kilo, biggen van 16.a 11.per stuk. Aangevoerd schapen en lammeren; scha pen a en lammeren f a f üer stuk Eieren f 1.75 k 1.80 per 26 stuks. Boter 67V> 70 ct. per kilo. is de geluksaankondiging van Samuel Hcck- scher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bev'ndt. Dit huis heelt zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in don omtiek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. getrouwe vrienden ik behoor sedert het hem goed gaat, heeft mij persoonlijk de geschie denis vortcld. Hij heeft mij echter de voor waarde gesteld, dat, mocht ik haar soius an anderen willen meedeelen, ik van het stuk, dat hem naam en geld verschaft heeft niets anders bekend mag maken dan den titel, die ongetwijfeld ook veel heeft bijge dragen tot het succes. Die titel luidt^suggestie". PARIJS, 11 November. De Kamer heeft het ontwerp van wet tot aanvalling van de wet op de vereenigingen in behandeling genomen. Castelnau liet zich in afkeuren den zin over het ontwerp nit. LENS, 11 November. Er valt te be richten, dat in het bekken van Pas-de- Calais de mijnwerkers in grooten getale weder aan het werk gaau. DUINKERKEN, 11 November. Men voorziet, dat morgen de kolen werkers den arbeid geheel zullen staken. MADRID, 11 November, De Koning heeft zonder voorwaarden te stellen wederom aan Sagasta opgedragen een nieuw minis terie te vormen. maar ROTTERDAM, 10 Nov. Tarwe. Jarige- per heet. f 7.90 a f 8.25 en per 100 kilo f 7.50 a f 8.50. Nieuwe- per heet 0.— a f 0.—, per 100 kilo iÜ.a f 0. Canada-tarwe f 0.00 tot f 0.00. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassehe De best'' f4.80 k 5.60. Dito mildere f0.èi 0. Gerst. Ze'-Hwsch, Flakk. en Overra. Winter f7.25 f8.— beste Zomer- fü.— 4 f0.— Haver, f6.40 k l'7.25 Blauwe erwten. De beste f 7 75 a f 10.25 Paardenboonen. De beste f0.a 0.—. Duiven boonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeenwsch en Overmaasch zak- goed f7.4G 4 8.70; Zomerzaad f 0.a 0. Kanariezaad 1*7.50 a 1 9.50 Bruine boonen de beste f6.4 f 9.5o. Witte boonen de beste f 8.a f 11.60 ROTTERDAM 11 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 41 paarden, 1 veulen, 0 ezel, 1339 magere en 709 vette rnnderen,210 vette, 85 nuchtere en 140 gras kalveren, 0 schapen of lammeren, 13 varkens 328 biggen, 2 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen 23 tot 33 c., 2e kwal.c., 3de Kalveren le kw. 38 c., 2de kw. 50 c., 3de kw e. Alles per halve kilo. kunstschilder Kwast had veel talent, weinig te eteu. Het beetje geld dat hij van t en oude tante geërfd had was er spoedig doorgelapt en sedert eenigen tijd leefde Kwast van zijn kamerinventaris, waar van hij reeds den gemakkelijken leunstoel en het cylinderbureaux had opgegeten. In het begin zijner loopbaan had Kwast in zijn werk het idealisme gehuldigd en niets anders geschilderd dan nimfen, sire nen, jonge godinnen en meer van dat soort. De kenners van idealistische richting waren nogal gunstig in hun oordeel, maar koopen deden zij geen stuk. Daarna begon Kwast realistisch, mate rialistisch en naturalistisch te verven. Hij schilderde een dronken bedelaar, die zich onledig houdt met het doodranselen van zijn half verhongerde vrouw, een gek- geworden brievenbesteller, die dacht dat alle postwissels zijn rechtmatig eigendom waren en eindelijk een vogelverschrikker in een hooiland, die zoo natuurlijk was, dat op het atelier geen vogel er na durfde kijken Nog werd echter geen stuk verkocht. Toen de schilder, die juist een geërfr petroleumkooktoestel opgegeten had, bij een bekend kunsthandelaar inliep om een kleiu voorschot te vragen op zijn schilderijen van beide richtingen, kreeg hij ten antwoord M'n waarde Kwast, je bent en talent vol mensch, je schildert idealistisch, je schil dert realistisch, je schildert wat je wilt Maar 't is niets gedaan, 't is te gewoon Als je eenmaal een naam hebt dan moogt ge gewoon schilderen maar nu maak eerst naam, laat van je spreken, maak sensatie en, kom dan terugAdieu, meneer Kwast 1 De schilder ging naar huis, legde zich op de drie nog voorhanden zijnde stoelen en dacht na. Eensklaps sprong hij op en begon te smeren in 't wilde weg. En veertien dagen lang bleef Kwast aan het smeren. Al zijn tuben kneep hij leeg, totdat er geen korreltje verf meer te bekennen was. Gedurende dien tijd leefde hij van de drie nog voorhanden zijnde stoelen en, de laatste dagen van een pot stijfsel. Toen was het stuk klaar en ging hij er mee naarjden kunsthandelaar. Deze ontving de schilder van uit de hoogte. Maar nauwelijks had hij het werk gezien of zijn geheele houding veranderde. M'n beste meneer Kwast, wat zei u ook laatst van voorschot Ga toch zitten, hier is een stoel, of neen, neem daar plaats op de sofa Ziet u, dat is wat goeds, dat is sensatiewerk Hoeveel voorschot wi u Den volgende dag stond in alle plaatse lijke bladen een aankondiging, dat het jongste stuk van den bekenden talentvollen schilder Kwast te bezichtigen was bij den kunst handelaar Busing tegen een entree van 50 cents per persoon. De navolgende statistiek werd opgemaakt door den bediende van ee firma Busing. Gedurende de eerste twee weken van de tentoonstelling werd het stuk bezichtigd door 12541 betalende personen, waarvan 25411/J heer 9999x/3 dame (2 kinderen is gelijk 1 volwassen persoon). Geuit werden de navolgende kreten van bewondering of afkeuring 5372-maal: prachtig! 837-maal afschuwelijk 1 6003-maalverrukkejijk 1 428-maalmisselijk 1 't Jongetje huilde en 't meisje lachte. Door een flauwte werden bevangen 12 damesaan eeD lachberoerte overleed 1 heer In de verschillende bladen verschenen 82 gloeiende-bewondereude artikelen en 2 hef tige aanvallen. In de vierde week van de tentoonstelling ging het stuk naar Amerika voor 50.000 dollars. De beroemde schilder Kwast tot wiens Naar 't gerucht verluidt is gisterenavond te Capelle een moordaanslag gepleegd. De politie is derwaarts vertrokken. Nader vernemen we nog dat gisteren avond een man getracht heeft, zijne vrouw tusschen wie voortdurend huiselijk twisten voorvielen, te worgen. Twee geneesheeren verleenden hulp. De toestand der vrouw is zeer zorgelijk, Heden overleed te Utrecht tot onze diepe droef heid, voor zien van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze dierbare Moeder, Behuwd- en Groot moeder, M EVROUW en Kinderen. MARIE WIESMAN. ANNA WIESMAN. Utrecht, 7 November 1902. Korte Nieuwst raat No. 2. jKenigc en algcmecno kennisgeving. te UITHUIZEN, provincie Groningen. DE BANK geeft 47s pCts. Pandbrieven uit groot f 1000 en f 500.met cou pons per 1 Mei en 1 November, tegen den koers van 100%, ten kantore van de H.H. en bij H.H. Agenten der bank in de onder scheidene Provinciën, ook door bemiddeling van H.H. Effectenhandelaren. De Directie Mijnheer de Redacteur l Met genoegen hebben wij kennis geno men van de advertentie voorkomende in Uw blad van de vorige week, waarbij de Edelachtbare Heer K. A. M. Ridder de van der Schueren, burgemeester van Waalwijk wordt aanbevolen voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in de plaats van den Heer Mut- saers te Tilburg, die wegens gevorderden leeftijd ontslag als zoodanig zal gaan ne men. Wij onderschrijven geheel en al wat in die advertentie ten opzichte van Burge meester de van der Schueren wordt gezegd. Ook wij vinden, dat hij in ruime mate de eigenschappen bezit en mitsdien de ge schikte persoon is om ons district ;e vertegenwoordigen. Het komt er ru maar op aan wie het initiatief neemt, hetzij de kiesvereeniging of wel eene commissie uit de kiezers om den Heer Mutsaers, in gevolge zijn daartoe te kennen gegeven verlangen, te doen weten, dat wij een zeer geschikt candidaat hebben, opdat zijn HoogEdelgestrenge aan zijn voornemen tot aanvraag van ontslag gevolg kunne geven

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 3