Nummer 91. Zondag 16 November 190*1. 25® Jaargang. Tweede Blad. "~züid-aeeikaT" hTnnenlamj. UITVOERINGEN. WAALWIJK. rag.* .xsa^icae^Haaffi^gEgaB si I-V '.SC- J T- ."-itiV. i fctï'W&'b IHI^«tBSr"1.-V- -^v-'. "'I ifimi ui ii iiwi iiiim in— 11 iiiiiiib mil ■iimniii ii pBanonKHOH -rpcs» Maandag 17 Nov. zal deTooueelvereeniging 0,0ns Genoegen" met medewerking van het gezelschap „De Weerbaarheid", eene uit voering geven in de zaal van den heer G. Smolders, 2e. de Zeine. Het feest zal opgeluisterd worden door muziek. Onvermoeid gaan de Boerengeneraals voort, op hun pelgrimstocht die wel hier en daar met bloemen wordt bestrooid, maar over die bloemen heen zien zij naar hun arm laud, dat in diepe ellende ligt, een ellende zoo groot, dat aan leniging bijna niet te denken valt. De „Dortrechtsche Courant* verneemt, dat generaal De Wet op 5 November te Kaap' De Goede Hoop is aangekomen. De toestand van zijn gezondheid was eenigszius beter dan toen hij Europa verliet. De be richten omtrent zijn familie waren teleur stellend. De generaal schrijft dat de toestand van zijn volk allertreurigst is en een groot deel zioh nog in de concentratiekampen bevindt. „Allertreurigst". Ook de beide achtergeblevenen weten dat en ze hebben zich nogmaals den moei lijken gang getroost van smeekelingen naar den beul van hun volk. Ze hebben men weet het Cham berlain bezocht en met hem gesproken. „Oiu hem vriendelijk te bedanken voor zijn goedheid", zei handenwrijvend een deel der Engelsche peis. „Om nog meer te vragen", morde een ander deel. „Allertreurigst." kend stond leefde voortdurend in onmin zijne ongeveer 50 jarige met WAALWIJK, 15 November 1902. Zilveren Pausfecst van Z. II. Leo XIII Men meldt ons „De Liedertafel heelt in beginsel besloten het a.s. jubilé van Z. H. Paus Leo XIII zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Zij stelt zich n 1. voor, liefst op den feestdag zeiven, eene groote uitvoering te geven, waarop, onder meer, ook ten geho0re gebracht zal worden de prachtige Pauscautate, woorden vau Dr. Sohaepman, muziek van Job. J. H. Verhuist. Tevens zal een bekend redenaar, of wel een lid van het gezelschap uitgenoodigd worden bij die gelegenheid eene feeslredete houden. Verder bestaat het plan de Eerwaarde Heeren Geestelijken en de Besturen der Vereenigingen Viucen- tius a Paulo, Geloof en Wetenschap, Leo-, Paulus- en Hanzebond, uit te noodigen genoemde uitvoering met hunne tegenwoor digheid te willen vereeren". Tot zoover het bericht. Wij van onzen kant kunnen niet anders dan dit grootsche plan ten zeerste toejuichen, en hopen, dat tijd en omstandigheden mogen meewerken om die feestviering naar wensch te doen «lagen. Ook doet het ons genoegen te ver nemen, dat reeds een paar welgestelde ingezetenen hunnen steun en medewerking voor het aanbrengen van versieringen en andeiszius hebben toegezegd. Wij twijfelen geen oogcublik of dit goede voorbeeld zal ruime navolging vinden. Jubileum. 1 Januari a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat ons blad „De Echo van het Zuiden' Waalwijksche en Langstraatsche Courant, werd opgericht. Wat ons blad in die 25 jaren heeft ge daan en bereikt, aan welken strijd het heeft blootgestaan enz., een en ander hopen wij ter gelegenertijd bij gedeelten onzen lezers in herinnering te brengen. Ongeveer terzelfder tijd zal ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk haar zilveren bestaan vieren. Het voorgevallene te Capelle. Onder „Laatste Berichten" deelden we in ons vorig nummer een gerucht mede, als zuu te Capelle een man zijne vrouw door worging van 't leven hebben beroofd. Ge lukkig is dit gerucht na justitieel onderzoek onwaarheid gebleken. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Bedoelde man, die niet heel gunstig be- vrouw. Deze omstandigheid gevoegd bij haar plotseling overlijden, schijnen oorzaak te zijn geweest van de geruchten. Dinsdagavond 1.1. begaf de vrouw zich naar buiten, omdat zij zicli onwel gevoelde en bleef daar langen tijd, totdat zij door haar man en haar zoon naar binnen werd gedragen. De dokter werd ontboden, die dan ook 't ergste vreesde, 3 uren later overleed zij. Des morgens werd liet lijk geschouwd en een klein plekje en een op zetten van den hals geconstateerd daarom werd nog een ander geneeskundige mede. ont boden en de politie van de zaak in kennis gesteld, die na ondsrhoud met de genees kundigen, echter geen termen vond om den man te arresteeren. Het lijk werd daarom in 't lijkenbuisje, bijgezet. De justitie te 's-Boscb van eeu en ander onderricht, arriveerde Vrijdagmorgen ten 9 uur te Waalwijk en reed van hier naar Capelle. Zij bestoud uit do heerenWessels, rechter-comraissarisTak, substituut-officier, en een griffier als deskundigen dr. Gijssels uit VBosch en de Rooij uit Capelle; ver gezeld van den brigade-commandant uit Waalwijk. De sectie op 't lijk verricht, had tenge volge dat geconstateerd werd, dat de vrouw niet is overleden ten gevolge van geweld pleging maar waarschijnlijk aan eene be roerte moet worden gedacht. De justitie keerde te 2.18 naar 's-Bosch terug. Bakkersverceniging. Deleden van den Bakkersbond „Eendracht maakt macht* van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, brengen hiermede ter kennis der inwoners, dier gemeente dat op Woensdag 12 November in hare bijna voltallige ver gadering met algemeene stemmen is besloten f Ten 1ste voor eigen rekening gist te ontbieden aanvangende Woensdag 19 No vember 1902. 2de. Een uniform-tarief vast te stellen voor tarwebrood van 10 tot 15 Cent voor do kleine en 20 Cent voor de groote. 3e. Het roggebrood, een gewicht heb bende volgens art. 47 der algemeene politie verordening, van 4 Pond te verkoopenal5 Cent te beginnen Maandag 17 November met algeheele afschaffing van percentage voor particulieren. Waarschuwing. Van bevoegde zijde wordt ons verzocht er de aandacht op te vestigen van Kerk besturen enz, om maatregelen te nemen, dat vooral in de wintermaanden goed worden toegezien naar offerblokken, sieraden enz, in kerken er ziju verdachte geruchten van kerkdieven in omloop. Een schadepostjc. Dezer dagen is van den landbouwer A. v.'d. Z. een rund gestorven tengevolge van zg. koudvuur het is onder politie-toezicht in den grond gestopt. Een sohadepostje voor den man, daar het rund niet verzekerd was. Eeu kras oudje Zondag werd Godefr. Leijtens, wonende te Besoijen, 88 jaar. Niet dat zulks niet meer voorkomtmaar als een groote bij zonderheid raag toch worden vermeld, dat deze krasse man, die geheel zijn leven hard heeft gewerkt, thans nog de volle beschikking heeft over al zijue zintuigen, met lust alle werk, zelfs het zwaarste, op den akker ver richt en er niet tegen cpziet van hier te voet met een beest naar de Bossche markt te stappen. Zeer zeker een zeldzaam kras oudje Eerste Groote Egiuondsehe verloting. Wij vestigen de aandacht van het publiek op ach terstaai'de advertentie betreffende bovengenoemde verloting. Wij durven dit te geruster doeu, daar wij overtuigd zijn dat het eene zeer soliede loterij is niet altijd het geval tegenwoordig Het aantal loten bedraagt 10.000 het aantal prijzen 750, dus om de 14 loten een prijs, van minstens f 1. Geen hoofdprijs van duizenden gul dens, daar dit toch noodwendig het aantal eu de waarde der andere prijzen moet verminderen. Het doel is hier eene zoo groot .mogelijke kans van winnen te geven. Verder1 verwijzen wij naar advertentie en de prospectussen, alsook loten bij den uitgever van dit blad verkrijgbaaralwaar ook agenten worden aangenomen. Waarschijnlijk zullen ook alhier eenige prijzen, in het magazijn dier firma aange kocht, worden tentoongesteld Xoorri-Brubuntsciie Bank. Wij deelen 't een en ander mede aan gaande de Noord-Brabantsche Bank, over tuigd als wij zijn, dat dit velen onzer lezers interesseeren zal. De heer Aug. F. C. M. Raupp dan te Eindhoven, was tegen gisteren gedagvaard door den rechter-comraissaris in 't failisso- ment van genoemde Bank om nader gehoord te worden naar aanleiding van zijn schrijven in verschillende bladen. Van dit schrijven nemen wij 't volgende over De mededeelingen van den Curator in de verificatievergadering dato 8 jl. nopens den stand van zaken, waren voor de vele schuldeischers verre van bemoedigend aan deze repeteerende tegenvallers raakt men langzamerhand gewoon en legt er zich voorloopig kalm bij neder. Een kille huivering echter gleed den aanwezigen over de leden, toen de lijst der betwiste vorderingen werd voorgelezen, een huivering, die zijn oorzaak vond in rechtmatige, verontwaardiging. De onverantwoordelijke nalatigheid van Commissarissen, waarvan deze onheilstich tende catastrophe mede te danken is, acht ik voldoende toegelicht. Een ieder zou nu natuurlijk gaarne zijne offers brengen waar zooveele armoede ontstond, zooveel gebrek te leeuigen viel Maar neen, van offers is geen sprake. Ijzingwekkend klinkt het der vergade ring in de ooren „Een vordering van Jhr. Jos. De la Court te VBosch (president-commissaris) ten bedrage van f 4500 voor P/a jaar salaris als waarnemend Directeur der Bank sedert de surséjnce (alias voor het eenige malen stellen zijner handteekening bv. bij het royeeren eener hypotheek). „Eene vordering van denzelfden ten bedrage van f1005, zijnde zijn aandeel in de kosten van den accountant B. Moret (aangesteld op instigatie van Commissarissen om licht in deze zaak te brengen „Een vordering vau Jhr. Mr. C. P. J. Bosch van Drakestein (Commissaris) ten bedrage van f 1005, als voor." De handelingen van deze „Edelen" te bestempelen met den naam, dien zij ver dienen, durf ik niet, om aanraking mét den strafrecht r te vermijden. Ik acht dit ook overbodig, daar ieder weldenkende denzelven bij het lezen van zulke voor zich zelf sprekende, ja schreeuwende feiten wel op de lippen zal hebben. w. g. ALG. F. C. M. RAUPP. Naar aanleiding van dit ingezonden schrijven zal de heer Raupp zich moeten laten hooren. De zaak wordt dus blijkbaar ernstig aan gepakt. W ilhelmina-trust. Omtrent den „Wilhelmina-trust", waar voor bij advertentiën en circulaires zulk een enorme reclame werd gemaakt schrijft de heer van Oss in de „Nieuwe Financier." De trust wil een kapitaal vormen van 12 millioen gulden, uit te geven in aandeelen van f 12. Voor deze 12 uiillioen moeten eenige mijnen worden gekochtwelker so liditeit echter door den heer v. Oss, wordt betwijfeld. „Laat ons maar eens eeu paar voor beelden nemejn. Weet het bestuur bijvoor beeld dat de kwikzilvermijn Trustjd, waar over in een -der rapporten visioenen van een winst van fres. 42U.0Ü0 worden verwekt, in 1902 na lang getob en geldverlies als een hopeloos eigendom werd geabandonneerd Weet bet zelfs wel voor hooveel tonnen gouds die „mijn" wordt ingebracht, tonnen gouds die alleen opnieuw zullen bewijzen, dat kwikzilver goud oplost? En over de Ztche Rudolf bij Kettwig, het. eigendom der Gewerkschaft Rudo f in Oefte en vroeger het eigendom der gefailleerde firma Krgen- burg, op 20 December aanstaande van ge- rechtswege zal worden verkocht wanneer de promoters van „Wilhelmina" niet tus- schen beide treden Gelooven zij dan werkelijk dat liet rapport de waarheid voor spelt wanneer het op die mijn, trots fail lissement van eigenaar en aanstaanden dwangverkoop, een jaarlijksche winst van ruim f 600.000 becijfert Weten zij paecies wie achter dit onsma kelijk zaakje zit En kennen zij de cou- dities waarop de provinciale guichets inschrij vingen aannemen Weten zij hoe voor een „gunstige pers" werd gezorgd Weten zij dat hun mede-commissaris, de hoofdcommies Wevers sterk bij deze flotatieais geïnteres seerd Waar het geld heengaat. Zooals wij reeds zeiden heeft» de maat schappij een kapitaal van f 12.000.000, waar van f 2.400.000 heet te zijn geplaatst tegen geld of tegen mijnen wordt niet gezegd. De resteerende f 9.600.000 zullen in de komende week ter inschrijving worden aangeboden en wel tegelijkertijd in Neder land, Duitscnland, Oostenrijk, België, Frank rijk en Engeland. Wat er met het geld, zoo het wordt gefourneerd, zal gebeuren wordt niet gezegd, f3.000.000 zal bedrijfs kapitaal zijn worden de resteerende f9.000.000 gebruikt voor de betaling dei- zeven eigendommen, en der vrije hooge onkosten der promotie Er is niets in het prospectus dat deze conclusie wederlegt en zij zal dus wel juist zijn. Maar de zeven projecten bij elkander en hei zijn een veritable, „böse Sieben" kunnen in geen geval f9.000.000 waard zijn in ons oog bedraagt bun reëele waarde niet een tiende van de som en wij houden het niet voor waarschijnlijk dat de promoters die van „aanzienlijke kapitalen voor exploratie uit gegeven" spreken, bij elkander eén honderste van f 9 01)0.000 aan coutanten in de zaakjes hebben gestoken. In elk geval staan zij, die dwaas genoeg zijn in te schrijven, voor het feit dat van eiken gulden dien zij fournceren slechts 25 ets. in contanten overblijft, de rest gaat dadelijk weg aan inbreng en promotiekosten. De laatste zijn zeer hoog, daar ieder die aandeelen plaatst of genomen heeft een hooge provisie krijgt en die provisie is natuurlijk voor den aan deelhouder weg. Gesteld dat zij tien per cent bedraagt dan vertegenwoordigt elke bij inschrijving gefourneerde gulden den dag na de toewijzing nog slechts 90 cent en van die90 ets. zijn slechts 25 ets. contanten en 65 ets. gestoken in eigendommen van twijfelachtige waarde, of zonder waarde. Dat, na al bun treurige ondervindingen op liet gebied van mijnen een dergelijke pro positie aan onze speculatieve beleggers aan trekkelijk zal voorkomen gelooven wij niet. De naam der K o n i n g i n, Dat inen op het Ministerie van Justitie, waar soms op de meest beuzelachtige on- dérdeelen van statuten aanmerking wordt gemaakt, heeft toegelaten dat aan een project als het onderhavige de naam onzer Koningin werd verbonden, is iets dal wij noch kunnen begrijpen, noch verklaren. En dat er al weder lieden met officieele positie op het prospectus staan is een omstandig heid die er ons aan herinnert dat het geeu kwaad zoude kunuen wanneer de hooge machten in den Haag eens aan de hoog waardigheidsbekleders en regeeringsbearab- ten der Residentie te verstaan gaven dat zij liever niet moesten bo proeven tegelijker tijd den Staat un Mammon te dienen. De volgende namen staan op het pros pectus. Directeur. President Mr. H. W. F. Stru- ben, advocaat aan het Hof van Cassatie der Nederlanden. Den Haag. Leden: Jhr. H. Laraan Trip, Generaal, Kamerheer in Bui- teugewonen dienst van II. M. de Koningin der Nederlanden. L. D. J. L. De Ram, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te Den Ilaag. W. F. II. Wevers, hoofdcom mies aan het Ministerie van Waterstaat, Den Haag. Wij hopen dat een persoon van gezag spoedig „in naain der Koningin" zal pro testeeren tegen het schromelijk misbruik ma ken van promoters dezer onsmakelijke zaak vau den meest geëerbiedigden naam in land. Die naam is het eenige wat aan Aan ons de maatschappij goed is. En het teekeat de zaak dat op de aandeelen, die in een blijkbaar tot de „gunstige, pers" behoorende illustratie worden afgebeeld, het beeld der Koningin van de bekende gele Fransche plaat isovergenomen. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" het oudste blad van Waalwijk geeft het beste en meest uitgebreide nieuws uit Waalwijk on omstreken Men abonneere zich op, en adver- teere dus in dit blad. Het aantal lezers groeit met den dag aan. Koningin Wilhelmina en liunr Gemaal in Mecklenburg-Schwerio. De correspondent van de „N. R. Ct." te Schweria schrijft onder dagteekening van den 12eu Gisteren hield de trein met de hooge Nederlandsehe bezoekers op de terugreis van Dobbin naar Schwerin nog even te Güstrow stil, omdat Koningin Wilhelmina den wensch te kennen had gegeven, dat de vrouw vau den dompredikant Sander, indertijd prins Hendrik's godsdienstleeraar, aan Haar voorgesteld zou worden. Mevrouw Sander ging het salon rij tuig binnen, overhandigde de Koningin eeu bloemruiker, en werd har telijk begroet. Ook dominee Sander werd bij de Koningin en de Prins-Gemaal geroepen. bet station waren vele Güstrowers saamgestroomd, om de Koningin te begroeten Na vriendelijk afscheid genomen te hebben van de bezoekers zetten de vorstelijke rei zigers den tocht naar Schwerin voort. Op de dagen die koningin Wilhel mina en prins Hendrik samen inct groot hertogin Marie op het Mecklenburgsche landgoed Dobbin hebben doorgebracht, is het weer meestal mooi geweest, en het geheele driedaagsche verblijf aldaar is van dien aard geweest dat het den Slavischen naam Dobbin, dat zooveel als „goede plaats" beteeke,nt, alle eer heeft aangedaan. Dobbin is inderdaad onder de voortdurende zorg die er aan deze, in een schilderachtige streek gelegen heerlijkheid wordt besteed, een m oi plekje geworden. Hot landgoed is door middel van een straatweg verbonden met do stad Krakow, die men met een half uur bereikt. Het kasteel, een groot gebouw tnef twee verdiepingen, ligt breed en massaal in het park, dat zich door mooie groepen Yan hoornen, met name oude eiken, onderscheidt. In het inwendige is het kasteel van alle moderne gemakken voorzien. Voor waterleiding, stoom ver warming, electrische verlichting is gezorgd. Twee groote breede trappen leiden naar de hoog boven het sous- terrain gelegen eerste verdieping. Op het groote kasteelpleiu ziet men zeer solide schu ren en stallen, waarvan enkele voorzien zijn van moderne landbouwgereedschappen enz. Prir.s Hendrik, die evenveel van het buitenleven houdt als zijn gemalin, heeft zijn zin gezet op den bloei van het landgoed, dat niet het bijbehoorende Zietlitz 3U0 bewoners telt. Het zijn de beambten, de predikant, de schoolmeester met hun gezinnen en de gezinnen van de veldarbeiders alsmede de. bedienden van liet kasteel. De schoolmeester zorgt tegelijkertijd voor den postdienst. Het landgoed grenst aan het Krakowsche meer, heeft zelf eenige meertjes en het riviertje Nebel stroomt erdoorheen. De helft van den grond is vruchtbaar, de ander helft wel zandig, maar toch geschikt voor het ver bouwen van graan, het pijnbosch dat onge veer een vierde gedeelte van de groote be zitting vormt en aan het meer grenst, is rijk aan wild. Zondagavond tegen half tien kwam de jonge groothertog als gast op Dobbin aan, in gezelschap van een adjudant, om den volgenden dag deel te nemen aan de jacht iu het Dobbiusche bosch. Maandagochtend om 9 uur brak het jacht gezelschap te Dobbin op Er w iren ook groote grondeigenaren uit den omtrek, voorname ade- lijke heeren, toe uitgenoodigd, die 's ochtends met hun rijtuigen aankwamen. Om 1 uur 'hielden de jagers, nadat zij de helft van het bosch afgezocht hadden op een plek in het bosch stil, om te lunchen. Van het kasteel waren daar tafels en stoe len heen gebracht en daar verzamelden zich nu ook de vorstelijke dames en hun gevolg. De Koningin die een donkergroene japon en een hoed van dezelfde kleur droeg begroette evenals haar schoonmoeder de heeren met opgewektheid, en ging zoodra de ingrediënten voor het ontbijt uit het rijtuig waren gehaald, zelf de tafel in orde maken. De jonge Groothertog wilde met alle geweld zijn koninklijke tante daarbij ijverig terzijde staan. Het was eeu aardig tafereeltje, om de Koningin vervolgens aan de heeren de smakelijke spijzen te zien aanreiken. Het onderhoud was zeer leven dig. Na de lunch gingen de dames ver volgens te voet naar het kasteel terug, ter wijl de heeren doorjaagdeu. Om 4 uur was de jacht ten einde, en na een rustpoos ver- eenigde men zich aan den jachtmaal en bleef daarbij in opgewekte stemming. Twee herten en twee wilden zwijnen waren buit gemaakt. Dinsdagochtend deed men een wandeling door hei dorp cn het park. De Koningin had haar fotographietoestel bij zich en nam ver schillende kiekjes op het landgoed, bij de kerk en van een troepje veulens die op de Koppel (een groen veld) ronddraafden. Ver- \olgens deed de Koningin zaken van Staat af. 's Middags om 4 uur reden de Ko ningin, .Prins Hendrik en groothertogin Marie weer naar Schwerin. II. M. de Koningin wordt eerst kort voor Kerstmis, tegen 20 December, van Het Loo in de residentie terugverwacht. Ongeluk. Men mejd uit Medeblik De ruim 20-jarige timmerman C. uit Wog- nuui had het ongeluk van den torentrans der in aanbouw zijnde roomsch-katholieke kerk alhier te vallen. Hij werd vreeselijk verminkt en overleed kort daarna.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5