BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. de leden verdeden, niet geacht kunnen worden „uitsluitend in het belang «an ver- beterin" der volkshuisvesting" werkzaam te •/aam. Bestreden wordt de opvatting dat hel rijk steeds de bijdragen van art. 33, dorde lid der Woningwet moet verleenen aan de "e meen ten, indien deze zich een geldelijk offer voor de volkshuisvesting getroosten, liet is echter de bedoeling allerminst, Rijkssteun tot uitzondering te maken. f6000 wordt voorgesteld voor koster, van onderzoekingen ten behoeve van liet Staats toezicht op de volksgezondheid. Toekenning van presentiegeld aan de leden der gezond- heids commissien uit 's Rijks kas acht de Min onraadzaam. De bouw van een qua rantaine-inrichting op Vlieland is in handen van den centralen gezondheidsraad om advies. Betwijfeld wordt of door wijziging der Krankzinnigenwet te voorkomen is dat personen krankzinnig worden verklaard, die het niet zijn. Klachten over verpleging in de krankzinnigengestichten worden steed.-, nauwgezet onderzocht. Ook de Regeering is van oordeel dat in het gebrek aan plaats ruimte in die gestichten moet worden voorzien. De Minister handhaaft zijne meening, dat er een technicum .komen moet en door het aanvragen van gelden voor de voorbereiding daarvan wordt niet op het advies der Staatscommissie vooruit gelóopen. De Minister kan dan ook de aangevraagde f12,000 niet terugnemen. Wijziging van art. 74 der wet op het L. O. zal bij wijziging der wet worden over wogen. Een opzettelijk nader onderzoek naar de werking der Leerplichtwet heeft de Minister nog niet doelmatig geacht. Geen voorstel is te wachten om de vrije- en orde- oefeningen als verplicht vak te doen ver vallen. In het plaatsgebrek op scholen wordt zoo goed mogelijk voorzien. Het van rijkswege aanschaffen van verplaats- bare houten gebouwen schijnt den Minister niet wel mogelijk. Inkrimping van hét getal inrichtingen tot opleiding van onderwijzers acht de Minister niet voorzichtig. De Minister betwist dat de rechtstoestand der openbare onderwijzers onder het tegenwoordige Mi nisterie achteruit zoude zijn gegaan. De vrijheid van den burger dit slaat op de. verkiezingscirculaire van openbare onderwijzers te Amsterdam om te ijve ren voor zijne politieke overtuiging, mag slechts bij volstrekte noodzakelijkheid wor den ingekort. Buiten de school moeten de ouderwijzers naar 's Min. oordeel, dus vrij worden gelaten in het uitkomen voor hunne politieke belijdenis. In overweging is de vraag in hoeverre van overheidswege het verstrekken van afzonderlijk onderwijs aan achterlijke kinderen behoort te worden bevorderd. De tijd van reorganisatie van het Schooltoezicht acht de Min. nog niet gekomen. De quaestie der vervroegde winkelsluiting is bij de voorbereiding van ontwerp-Arbeids wet in overweging. Nagegaan zal worden of voldaan kan worden aan den wensch om bij het verslag der Kamers van Arbsid een zakenregister te voegen. Met uitbreiding der Ongevallenwet tot zeevaart, zeevisscherij landbouwbedrijven en het bedrijf van han delsreizigers, kan de Minister zich niet vereenigen Alles wordt gedaan om art. 1 der Ongevallenwet met 1 Januari a s. in werking te doen treden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit zittingjaar een ontwerp tot verplichte ziekteverzekering het département zal ver ia ten. Een ontwerp ouderdoms- en inva- lideits-verzekering is in bewerking. Te Essen worden onder de werklieden van de Kruppsche fabrieken handteekeninpen verzameld voor een telegram van dankbe tuiging aan den keizer voor de door dezen beloonde belangstelling en tevens is besloten' tot de oprichting van een standbeeld van Krnpp, evenals voor zijn vader geschied is terwijl de VorwSrts oncieriusscheu een partijman naar Napels heeft gezonden om een onderzoek in details in te stellen naar de tegen Krupp ingebrachte beschuldigingen (daar had hel hoofdorgaan der sociaal democraten mee moeten beginnen, wilde het niet gelden als chantage orgaan!) en nu met den laster niet op goeden grond voortgegaan kan worden aau 't berekenen is geslagen, •lat de gift van drie millioen mark van de weduwe Krupp, ter nagedachtenis van haar man ren bate der werklieden, niets hoege naamd beteekentindien men aan 't ver deden ging onder de 43.000 werklieden, zou elk slechts zeventig mark krijgen een nogal treurige uiting van het blad JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 4 December. WAALWIJK, 3 December 1902. Zilveren jubilé. /ooals wij in ons vorig nummer hebben meegedeeld herdacht de WelEd. Heer No taris A. J. Bink gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaren tot lid der vereeniging Vmceutius s\ Paulo werd gekozen. Wat hij voor de vereeniging en den arme geweest is en nog is, hebben we toen in 't kort geschetst. Geen wonder dan ook dat de geachte dh]l|t's gisteren van talrijke zijden, de hartelijkste bewijzen van sympathie en ge- 1 uk wensch mocht ondervinden bij deze ge beurtenis. Wij bieden den lieer Bink nogmaals onze hartelijkste gelukwenschen. A. N. B. v. S. In eene Maandag 1.1. gehouden vergade ring van de commissie van redactie van het adres aan de regeering in zake de tariefs wetsherziening van Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten is na vaststelling van een concept-adres besloten dit nogmaals voor te leggen aan eene binnenkort te houdeu al- gemeene vergadering'van den Bond. Bedelaars* 't Is tegenwoordig bar, zooveel vreemde bedelaars hier langs de huizen komen 't wordt lastig, dikwijs 10 h. 20 op een dag eu dat nog wel in een tijd dat in onze eigene plaats bij talrijke mede burgers zooveel nood valt te lenigen. Geeft dus niet aan vreemden, maar helpt degenen, die het zoo hard noodig hebben ze zijn u genoegzaam hekend, en ook binnen kort zal de Vnicentius-vereeniging collee- teeren, geeft dan Politiezaken. Omtrent het voorgevallene in 't café van den heer O. alhier, loopen verschillende lezingen. Uit het door de politie ingesteld is 't 't volgende gebleken: Zondag jl. des namiddags circa 3 ure kwamen in 't café van den heer O. vier personen. Zij vroegen bier of jenever, doch na eenig over en weer gekibbel, kregen zij ten antwoord dat hen niet getapt werd omdat zij onder den invloed van sterken drank verkeerden en verzocht hij hun zijn caté te verlaten. Daarover ontstonden woorden eu toen zij niet heengingen kwam v. O. met zijn revolver achter 't buffet te voorschijn eu schoot eeu losse patroon af om schrik aau te jagen. Maar dezen namen dit geheel anders op en beantwoordden met een formeelen slag met stoelen, waarvan er dan ook een paar verbrijzeld werden. Mej. O. die zich in den strijd mengde moest al spoedig het terrein verlaten, daar zij zich bezeerde aan de punt van een knipmes of haar een snede werd toegebracht. Ten slotte rukten de indringers in. Uit 't onderzoek is nog gebleken, dat de daders vier Waalwijkers zijn en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Te Woudrichem is in de Herv. Kerk de offerbus gelicht en nog een eu ander ontvreemd. Onderzoek wordt ingesteld. Nieuwe Maasmond. Wij hebben onlangs uit 't D. v. N. een artikel over den Maasmond opgenomen. Eenige dagen daarna kwam in 't zelfde blad een ingezonden stuk uit Baardwijk waarin de secretaris van een waterschap klaagde dat er na de opening van den Nieuwen Maasmond geen gelegenheid zal zijn om de Baardwijksche (en Waalwijksche) polders te laten onderloopen. De heer van Konijnenburg schrijft nu Ik heb de eer U beleefd te verzoeken het onderstaande in uw blad te willen op nemen: Voor mijne lezing was slechts een beperkte tijd beschikbaar. Daarom werd door mij al leen de hoofdzaak behandeld en heb ik allerlei bijkomende zaken onbesproken moe ten laten. Dat ik dus over de voorziening in een of ander belang niet heb gesproken, is nog geen reden dat in dat belang niet zou zijn voorzien. Dat behoeft dan ook zeker niet tot ongerustheid aanleiding te geven. Zoo heb ik b.v. ook niet gesproken over den inlaatduiker te Genderen met al de belangen die daaraan verbonden zijn en toch bestaat die duiker reeds sedert jaren. De heer v. Konijnenburg stelt verder een volledig antwoord op de bezwaren van „De secretaris van een waterschap" binnen een niet te langen tijd in uitzicht. Doodslag te Dusscn. Gisteren stond voor de rechtbank te VBosch terecht A. L. P. oud 23 jaar uit Dussen, gedetineerd, beklaagd van in den avond van 19 October te Dussen P. Ster- keuburg met een dikken stok zoodanig op het hoofd te hebben geslagen en verwond, dat genoemde S. tengevolge daarvan bijna onmiddelijk ter plaatse, alwaar het misdrijf heeft plaats gehad, is overleden. In deze zaak werden gehoord negen ge tuigen waaronder de deskundigen G. H. Millenaar, arts te Dussen en A. J. Over- bosch, arts te Almkerk. De wachtmeester der marechaussée Bos deelde mede dat 's morgens 20 October ongeveer l1/, uur, langs den weg is ge vonden het lijk van genoemden S. met zware verwondingen aan het hoofd vermoe delijk toegebracht met een dikken stok, ter terechtzitting aanwezig, welke stok in de nabijheid van het lijk lag. Nog deelt getuige mede dat bekl. ter stond aan hem heeft bekend het te hebben gepleegd. Verdere getuigen bevestigen de schuld van den beklaagde. Het O. M. gaat breedvoerig na de ver schillende getuige verklaringen. In verband met de gerechterlijke bekentenis van bekl. voor den rcchter-oommissaris, acht het O.M. het feit volkomen bewezen, eischt. schuldig verklaring van bekl. aau mishandeling den dood tengevolge hebbende gehad en ver— oordeeling tot ecne gevangenisstraf van 4 jaar en G maanden, Noord-Brabantscbe Bunk. De heer Aug. Raupp wijst nog op het volgende De fabriek van chemisch bereide verf „Kraaijenburg" (niet te verwarren met de Rijswijksche stoomververij paraisseert op de lijst van Debiteuren inet het respectable cijfer van f211.943.30. De waarde van deze vordering is door deskundigen geschat op zegge.... f 10.000 Als onderpand voor dit debitsaldo was aanwezig een gesloten enveloppe die volgens den directeur dier fabriek inhield „het fabrieksgeheim". In 1903 overleed deze directeur, die tevens president-commissaris der Noord- brabantsche Bank was en werd na zijn dood de bewuste enveloppe geopend. Op hen, die niet beter wisten moet deze opening een verpletterenden indruk gemaakt hebben, immers de waarborg bleek te be staan uit... eenige oude couranten. Het zal wel geen betoog behoeven, dat het onverantwoordelijk is een zoo reus achtig crediet op zulke basis te verleenen de beoordeeling laat ik echter aan meer bevoegden overdoch waar Commissarissen door hunne handteekening bevestigen, dat het kapitaal der Vennootschap met 31 De cember 1893 f528.500.bedroeg en het reservefonds (volgens het verslag en zeker wel beleend) f 13.087.50 waar zij voor aandeelhouders ook dezen verliespost ver zwijgen, hoewel het kapitaal toch beduidend meer dan met lOpCt. verminderd was, daar durf ik gerust verklaren dat zij hebben ge handeld in strijd met de koninklijk goed gekeurde statuten. Een ieder zal het met mij eens zijn dat door zooals behoorde, te spre ken in plaats van te zwijgen, verlies van het geheele kapitaal zijnde 30 tonnen gouds ad kuunen worden voorkomen. De nog in het leven zijnde directeur liet de aandeelhouders geheel onwetend van de grove verliezen, door ongerechtvaardigde credieten en verboden speculatiën geleden, maar daarenboven teekent hij het verslag over 1893 waarin hij zegt: „Voorverliezen bleven wij geheel verschoond", teekent hij, die met den geldnood vooral der laatste jaren niet onbekend kon zijn, in Mei 190U °en balans, waarin de kasgelden werden opgevoerd tot f 22,264,77, terwijl zelfs aan het kantoorpersoneel bekend was, dat hier van f 2U.000 verdicht, althans niet aanwezig waren. Wist hij mogelijk ook niet dat zijne rekening onder het hoofd „Souman Co. ir. liquidatie" bestond en het debetsaldo van f 35.000 tot f 197.797.33 gestegen is? Wist hij ook niet, dat bij verkoop van incourante fondsen de aandeelen der Noord- 'orabantsche Bank it tout prix werden inge kocht om de vlag op de modderschuii hoog te houden In afwachting van hetgeen de Justitie naar aanleiding van de in te dienen aan klacht doen zal, stel ik mij voor eene gereserveerde houding aan te nemen. Atjeh. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde Maandag De onderluitenant Christoffel nam in Pesangau de vrouw van den pretendent- Sultan gevangen. Een tweede telegram van onze correspon dent te Batavia luidt Het is bijna zeker, dat kapitein Kramers den pretendent-Sultan gedood heeft in de bergen van Pantei Radje. Zijn zegelring is in Segli herkend. Koningin Wilhclmina cn haar Gemaal in Mecklenburg-Schwerin. Men meldt dd. 30 November uit Schwerin Zaterdagavond zijn de Groothertog en prins Hendrik der Nederlanden samen van de jachtpartij bij Wiligrad te Schwerin teruggekeerd. Na een kort oponthoud ging prins Hendrik weer naar Rabensteinfeld. Tijdens de jacht/üeeft het gesneeuwd, Maan dag was het weer helder weer. Maandagochtend hebben de Koningin, haar Gemael en haar Schoonmoeder, evenals de Groothertog eu de prinses van Reuss, de godsdienstoefening in de Paleiskerk bij gewoond. Daarna gingen de Rabensteinfelders bij den Groothertog lunchen. Na de familie-lunch begaven zich konin gin Wilhelmina, groothertogin Marie en prins Hendrik naar het Oude Paleis, het eenvoudige gebouw, waarin groothertogin Alexandrine, de gemalin van Paul Friedrich eu de zuster van keizer Wilhelm I, tijdens haren langen weduwe-staat woonde. Het huis is vol herinneringen aan vroegere dagen. De eerwaarde oude dame die hoog bejaard overleden is, wenschte tijdens 'naar leven geen veranderingen aan te laten brengen in het groote gebouw, dat tus- schen de overige opgesmukte gebouwen op den Plata des Alten Gartens doodeenvoudig staat. Men weet nog niet, wat men op den duur met het Oude Paleis zal aanvangen. Voorloopig heeft men er alles zoo geiaten, zooals het was in den tijd van groothertogin Alexandrine en het huis is dus een plaats van herinneringen voor de familie gebleven. De Koningin nam de vertrekken, de vele meubels en schilderijen nauwkeurig op en prins Hendrik en groothertogin Marie gaven haar vérklaringen. Na een oponthoud van ongeveer drie kwartier reed hat gezelschap naar Rabensteinfeld terug. Maandagavond wordt in den hofschouw- burg een weldadigheidsfeest gegeven. Ko ningin Wilhelmina zal op dit feest ver schijnen. Musicnnl soirée. Men meldt uit VHertogenbosch De „Oeteldonksche club", aan de traditie getrouw, gaf Zondagavond „une grande soirée musicale". Van deze soiree's geeft zij er eiken winter een paar, om „stemming" te maken voor het Bossche carnaval. Zij dragen dan ook een bijzonder, een onmis kenbaar Oeteldonksch karakter. Personen worden er ten tooneele gevoerd en Bossche toestanden bezongen, waarbij, zonder dat men in het debiteeren van hatelijkheden vervalt, critiok oefenen schering en inslag is. Ditmaal werden verschillende komische coupletten nog door lichtbeelden verduide lijkt, zoodat niet den minsten twijfel over bleef wat of wie men bedoelde. Men ver maakte zich kostelijk. Tot slot werd gegeven de operette Dokter Theobald, voor orkest bewerkt door den 's-Hertogenbossohen componist Theod. Van Wamel. Verkiezingen te Leiden en in Amsterdam III Bij de Dinsdag te Leiden gehouden her stemming voor een lid der Tweede Kamer werden uitgebracht 4195 stemmen. Van onwaar 'e wareu 32, geldig dus 4163. Gekozen prof. mr. W. van der Vlugt lid.) met 2087 stemmen. De heer J. de Lange (antir.) kreeg 2076 stemmen. Bij de stemming voor de Tweede Kamer in Amsterdam III werder uitgebracht 4977 geldige stemme. Volstrekte meerderheid 2489. Van de uilgcbrachte geldige stemmen verkregen de lieeren mr. A. J. Troelstra cos.-dem.) 247G, J. W. IJzerman (lib.) 1165 mr. A. Anoma (antir.) 959, H. G roer. e wegen 'christ.-hist.) 154, A. Sinnennan (door onder officieren gesteld) 122 en K. H. Heldt( vrijz.- dem.) 101 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren J. W. IJzerman en mr. P. J. Troelstra, Naar Lourdes De Vereeniging tot samenstelling van Nederlantisclie Bedevaarten heeft bepaald dat de 15de Bedevaart naar Lourdes plaats zal hebben in het voorjaar 1903 (vermoe delijk in de maand Mei). Verdere inlichtingen zullen tijdig bekend gemaakt worden. De Vereeniging voornoemd Mgr. I. A. van ltooy, Eere-Kamerheer van Z. II., Pastoor, St. Willebrord, bij Breda, President. Mgr. G. W. Konings, Eere-Kamerheer van Z. H., Pastoor, Spaarndamraerstraat, Amsterdam, Vice-President. Leon Hermans, lleinbrandtstraat, Ant- weroen, Directeur. Charles llollman, Bouillonstraat, Maas tricht, Secretaris-Penningmeester. W. Diepenbrock, Kloveniersbrtigwal, Am sterdam, Directeur der Ziekenverpleging. Mgr. L. Semens, Geheim Kamerheer van Z. H., Deken, Maastricht. Mrg. M. J. A. Lans, Geheim Kamerheer van Z. II., President van het Groot Semi narie, Warmond. HoogEerw. Heer A. Schellekens, Plebaan en Kanunnik, Breda. HoogEerw. Heer J. Th. Wouters, Oud- Deken, Oijen bij Osch. ZeerEeerw. Heer J. R. van Groeningen, Pastoor, Delden. J. Kerstens van Leeuwen, Tilburg. Ern. Laane, Bergeu-op-Zoom. J. Feldbrugge, Groningen. Minister Kruys. Men meldt uit den Haag De ongesteldheid van den minister van marine moet, naar beweerd wordt, niet van zoo geruststellenden aard zijn als aanvan kelijk werd gedacht. De minister zou lij dende zijn aan een borst- en keelaandoening die hem niet alleen noodzaakt, kamer of bed te houden, maar hem in de laatste dagen ook verhindert zijn ambtsbezigheden waar te nemen, die de minister in 'l begin van zijn ziekte nog kon vervullen. Nader meldt men nog De verhindering van den minister van marine om, tengevolge van ernstige onge steldheid, zijn ambt waar te nemen, maakt voorzieningen noodig te zijner vervanging, zij het voorloopig tijdelijk. Zaterdagmiddag is daartoe den minister raad bijeengekomen. Inmiddels verneemt men, dat er reeds sprake is van de indiening eener begrootings- credietwet voor het departement van marine, daar de minister door ziju ziekte niet het Kamerverslag zal kunnen beantwoorden, Naar het „Vaderland" verneemt, zal met de tijdelijke waarneming van het dep. van Marine belast worden de heer Bergansius, minister van Oorlog. Accijns Gedistilleerd. Naar de „Maasbode" verneemt, ligt het in het plan van den betrokken minister, de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistelleerd, niettegenstaande vele bezwaren, toch te handhaven. De nieuwe directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van heden (1 December) de majoor der infanterie G. J. C. A. Pop, die met iugang van den- zelfden datum eervol ontslagen is uit den militairen dienst, belast met de waarneming van de betrekking van directeur-generaal der posterijen er. telegraphie en hem de titel verleend van directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Het informatiewezen „Ile.t informatiewezen in zijne verhouding tot den handeldrij venden middenstand" luidt de titel van het rapport, heiwelk op het congres voor den handeldrijvende» midden stand op 3 en 4 September van dit jaar, den directeur van het Instituut W. Schim- melpfeng te Arasterdam verzocht was uit te brengen De hoeveelheid van de te behandelen onderwerpen, welke op het congres aanwe zig was, maakte het noodig verscheidene stukken weg te laten, waaronder ook het bovengenoemde rapportdaar echter het onderwerp voor wijde kringen belang heeft, werd op meerdere zijden den wensch uit gesproken, dat het werk tenminste in druk verspreid werd, wat thans met toestemming van het bestuur van het congres geschiedt. Uitgaande van de beteekenis, die hei informatiewezen voor het handelsverkeer van den nieuwen tijd aangenomen heeft, werpt het rapport vooral de vraag op, welk nut de kleinhandelaar als credietneraer van het informatiewezen heeft en welken invloed hij hierop zou kunnen uitoefenen. Daarna worden onder gelijktijdige bespreking der ontwik keling van de beroepsmatige credietnavr.iag in 't algemeen de kenteeken nader aange duid waardoor werkelijk vertrouwens waardige informatie -instituten zich onderscheiden van de twijfelachtigen. Iu aansluiting hieraan wordt de buitengewone vooruitgang besproken die hierin ligt, dat de groote instituten zich eiken respectabelen handelsman ter beschik king steüen met het doel, dat hij hen over zijne eigen omstandigheden mededeelingen geeft en personen noemt, die in staat zijn over hem juiste inlichtingen te verstrekken, wat bijzonder nadrukkelfjk aantoont, welk een gewichtige aanwinst het informatiewezen ook beteekent voor den kleinhandelaar als credietneraar. De invloed, dien de klein handelaar op het informatiewezen zou kun nen uitoefenen, wordt vooral ook in dien geest nader uiteengezet, dat hij categorisch eischen moest, dat zijne leveranciers alleen bij onvoorwaardelijk vertrouwenswaardige informatie-instituten informeeren, niet echter zooals dat nog steeds voorkomt bij twijfel achtige bureaux, die veelvuldig alleen daarom bezigheid vinden, omdat zij zich ten ua- deele der hun toevertrouwde belangen, aanbieden tot onzinnig lage prijzen. Het brochuretje geeft talrijke toelichtingen die welkom zullen zijn aan allen, die zich tot nog toe met de vraag van het crediet- onderzoek van het standpunt van dei' klein handelaar nog niet bezig gehouden hebben. Het wordt portvrij verzonden door het Instituut W. Schimmelpfeng, Amsterdam. De Veldbode. De Veldbode is de titel van een nieuw geïllustreerd weekblad voor land- en tuin bouw, pluimvee- en konijnenfokkerij en bijenteelt. (Uitgaaf van Leitcr-Nypels, Maas tricht). Het blad staat onder hoofdredactie van A. A. ter Haar, leeraar aan Rijksland- bouw-winterschool te Goes, en heeft voor elke afdeeling een vasten redacteur, zoodat de redactie voorts nog bestaat uit de heeren M. H. O. Thomassen, P. Teunissen, H. de Greeff, F. X. von Wesch en F. C. Hootsen, De redactie is overtuigd dat er behoefte bestaat aan zulk een blad, waarin rekening gehouden wordt met de omstandigheid dat onze plattelandbewoners niet meer zoo achterlijk zijn als 25 jaar geleden, zoodat een aantal mededeelingen, die tegenwoordig eigenlijk geen hoogere beteekenis hebben dan bladvulling, gevoeglijk kunnen wegge laten worden. „Wat in Amerika op bijna elk gebied bestaat, een goedkoop weten schappelijk, en tocli voor ieder eenigszins ontwikkeld vakman begrijpelijk tijdschrift, onder redactie van bekwame mannen, dat wil de Veldbode trachten te geven aan allen die iu het land- en tuinbouwbedrijf willen voldoen aan de steeds hoogere eischen." Met zijn verschillende rubrieken, goed gedrukt en goed geïllustreerd, ziet het nieuwe weekblad naar het eerste nummer te oordeelen er wel naar uit, of het zich een blijvende plaats zal veroveren. Konijnen. In Noord-Brabant begint veel vraag te komen naar tamme konijnen. Opkoopers, die in menigte langs de huizen komen, besteden vrij hooge prijzen en zenden de konijnen op naar de export-slachterijen. Ook de handel in hazen en wilde konij nen is levendig. Het meest en ook het voordeeligst kan toen bij de stroopers koopen, bij wie men vaak voor f I een haas kan koopen en voor 30 d 35 ets. een wild konijn, tot groote ergernis van de jagers. Ia de „Kolonie." Een recidivist wellicht door onmacht, om in de „vrije wereld" door arbeid in zijn eigen onderhoud te voorzien tot her haling gedwongen stond voor de Hee ren veensche rechtbank terecht wegens bedelarij. Hij was een man van 73 jaren, in 1858 werd hij voor het eerst gevonnist „naar de kolonie" en sinds dat is 44 jaren lang j is hij „kolonist" gebleven. Was zijn straftijd van 3 of 4 jaar "om", dan ging hij eenige dagen in „de wereld"; na 14 dagen was hij gewoonlijk al weer als verpleegde terug. Nu kreeg hij, 1 Novem ber jl.", ontslag; den 13en November zal

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2