Nummer 97. Zondag 7 December 1902. 25° Jaargang. Tweede Blad. Tentoonstelling K Bekendmaking. BUITENLAND. Transvaal. BINNENLAND. Schoen- en Leder industrie en aanverwante artikelen. W. ZUURHOUT. E. van Tilburg. Gerard van Loon. St. Ackermans. niet. PIP r^Tgsya.. reraTAV.aaBSL&'StoT*l£u^''eTH {r :i^a-vtaaEj^r^^TaaKgHL IL .T^gjaiiaa^SHaf^^ roB^fïcuai.-woaMc;-» De Burgemeester der Gemeente Waalwijk, ter al kondiging ontvangen hebbende het kohier der I'ersoneele Belasting no. 4, over het dienstjaar 1902, 3de kwartaal, MAAKT BEKEND: Dat genoemd kohier door den Heer Direcleur vnn 's It ij lts Directe Belastingen dezer provincie up den 14en November j.l. is executoir verklaard, en op heden aan den betrokken Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is toegezonden. Waalwijk 17 Nov. 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DEH SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk; Gelet op art. 73 der militicwet van 1901 en art. 40 van het koninklijk besluit van 2 Decem ber 1901 (staatsblad nO.'230) maken bekend dat. de zitting van den militieraad voor de lotclingen dezer gemeente zal gehouden worden te Tilburg O]) het stadhuis op Vrijdag den 19den December 1002, des voormiddags om elt' uur; dat alsdan voor den militieraad moeten verschijnen de lo- 'elingen, die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis aan de gevorderde leugte. Waalwijk, den 20 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Sécretaris, F. W. VAN LIE MPT De Burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het 2de kwar- taals kohier voor de belasting op de paarden, alsmede op de als trekdieren gebezigd wordende muildieren of muilezels, runderen en honden, over het dienstjaar 19021903 MAAKT BEKEND Dat genoemd Kohier door Ileeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie op den IS dezer is execu toir verklaard en op heden aan den betrokken Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is toegezonden. Waalwijk, 27 November 19C2. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. «a*.-<r aw3k-a II r. k -mrig' -gEt -iu isaamii.ni VAN Art. 1. Er zal te Waalwijk eene tentoonstel ling worden gehouden van Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen van 23 tot en met 30 Augustus 1903. Art. 2. Met doel der tentoonstelling is het bevorderen der Schoen- en Lederindu strie. Zij zal dat doel trachten te bereiken a. Door het toonen van alles wat op t gebied dezer beide industriën nuttig, nieuw- en bezienswaardig is. /'Schoen- en Lederfabrikanten zullen dus hier in de gelegenheid worden ge steld die machines en hulpmiddelen te leeren kennen, waarmede in de moderne Schoen- en Lederfabrieken gewerkt wordtalsook de producten.) b. Door het uitloven van prijzen aan werklieden en aan leerlingen van vak- en teekenscholen, om vakkennis en teekenon- derwijs aan te moedigen en te bevor deren. Art. 3. De tentoonstelling is verdeeld in de volgende groepen Groep I. SCHOENEN. Klas i. Handwerk. Afdeeling a Salon- Tooneel- en Luxe schoeisel.. b Fijn-schoeisel. c Burgerschoeisel. d Werkmanschoeisel e Pantoffels en Muilen. f Orthopaedisch schoeisel. g Waterdicht schoeisel. Klas II. Machinaal. Afdeeling a Salon- en Luxe-schoeisel. b Fijn schoeisel. c Burgerschoeisel. x> d Werkmanschoeisel. e Pantoffels en Muilen. f Militair Schoeisel. g Kinderschoeisel. h Sportschoeisel. i Overschoenen. Klas III. Leestklaarwerk. Groep II. LEDER, Klas 1. Ouderwets gelooid zoolleder. Klas 2. Klas 3. Klas 4. Klas 5. Klas 6. Klas 7 Klas 1. Klas Klas Klas Klas Klas Klas 2. 3. 1. 2. 1. 2. Klas 1. Klas 2. Klas 3, Klas 4. Klas 2. Klas 3. a) La Plata Saladeros. b) Mataderos. c) Licht leder. In deze klasse wordt uitsluitend ouderwets gelooid Nederlandsch zoolleer toegelaten. Vache-Leder Fijnere Overledersoorten. Overleden Riemenleder. Zadelmakersleder. Inzending van verschillende Ledersoorten. Groep III. LOOIMIDDELEN. Schorssoorten, waaronder vreem de looi-middelen. Extracten. Chemicaliën, looierij betreffende. Groep IV. FOURNITUREN. Voerings. Elastiek. Knoopen. Uitpoets-artikelen enz. enz. enz. «roep V. LEESTEN. Machinale Leesten. Met de hand bewerkte Leesten. Groep VI. MACHINEKIËN en GEREED SCHAPPEN. Groep VII. ZADELMAKERIJ. Militaire equipementen, koffers en lederwaren. Zadels, tuigen, enz. enz. Militaire equipementen. Koffers. Lederwaren (portefeuilles, porte- monnaies enz.) Groep VIII. CARTONNAGES en VERPAK- KINGS ARTIKELEN. Klas 1. Doozen, etiketten. Klas 2. Pakpapier. Klas 3. Pakkisten, touw, stempels enz. Groep IX. WINKEL-ÉTALAGES. Klas 1. Etalages. Verlichting. Controle - kassa's, kantoormeu belen, enz. enz. Groep X. DIVERSEN. Art. 4. Ieder inzender is verplicht van zijne inzending opgave te doen door nauw keurige invulling van het inschrijvings biljet vóór of op 1 Maart 1903. Het toekennen der plaatsen geschiedt volgens 't inkomen der inschrijvingsbil jetten. Tevens bestaat er gelegenheid tot plaatsing van „Bureaux", waarover men met het Bestuur gelieve te correspon- deeren. Art. 5. Inzendingen waarvan de opgave niet voor den gestelden datum is geschied, worden niet in den catalogus opgenomen en kunnen ter expositie geweigerd worden. Art. 6. Bij 't in- en uitpakken der artikelen en ook gedurende de tentoonstelling zal streng toezicht worden gehouden, het comité neemt echter voor beschadiging of verwijdering geene verantwoordelijk heid op zich. Het comité is genegen voor die Exposanten -die zulks wenschen eene gezamenlijke verzekering tegen brandschade af te sluiten. Art. 7. De goederen moeten franco op het terrein gezonden worden in de week van 916 Augustus 1903. Voor goederen na dien datum gezon- dèn kan het Comité niet instaan dat ze tijdig worden uitgepakt en geëxposeerd Het afhalen der goederen moet binnen acht dagen na sluiting der tentoonstel ling geschieden zij worden anders op kosten der Exposanten teruggezonden. Art. 8. Het Comité zorgt voor het etaleeren der artikelen, versieringen daarvan neemt het comité desgewenscht tegen den kostenden prijs op zich, op verlangen der inzenders zorgt het co mité voor het schoonhouden der artikelen tegen ver goeding van f0.50 per Me ter, per dag. Exposanten ook kunnen zei/ hunne arti kelen laten schoonhouden to egang daar voor wordt verleend van des morgens 8—9 uur. Art. 9. Het aanbrengen van een duid'elijk bord of schild met firma-naam is verplichtend. Het Comité verzoekt den Ex posanten dit met het oog op de gelijkvormigheid aan hetzelve op te dragen Daardoor is het Comité in staat naast moderne en sierlijke beschildering voordeelige conditie te bedingen. De Exposanten worden als dan verzocht den firma-naam duidelijk op te gever.. Art. 10. De artikelen mogen, behoudens schrif telijke toestemming van 't bestuur, tijdens de tentoonstelling niet verwijderd, verplaatst of door andere vervangen worden. Art. 11. Het Comité der tentoonstelling behoudt zich het recht voor alle inzendingen die het ongeschikt oordeelt voor de tentoon stelling te weigeren, of zoo zij reeds zijn toegelaten van het terrein te ver wijderen zonder gehouden te zijn daarvan redenen op te geven. Art. 12. De bekroningen zullen bestaan uit 1°. Eere-Diploma's. 2°. Diploma's voor gouden medailles. 3°. Diploma's voor zilveren medailles. 4°. Diploma's voor bronzen medailles, toe te kennen volgens uitspraak dei- Jury's. Art. 13. Als voorwaarden van bekroning worden door het Comité tot grondslag geno men: a dat voldaan zij aan de bepalingen vani nzending. b dat geene inzending, al is zij de beste, zal bekroond worden, wanneer zij niet op zich zelf die onderscheiding ver dient. dat wanneer er voor een nummer slechts eene inzending is, de prijs zal worden toegewezen, wanneer het inge- zondene de bekroning waardig is. Art. 14. De prijzen van het exposeeren be dragen per strekkende meter f 15. Van af 4 meter wordt op den prijs 25°/o rabat toegestaan over de geheele plaatsruimte. Inzenders die lid zijn van den »Alge- meenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten* of van den >Bond van Nederl. Lederfabrikanten* ontvangen 10% reductie op de prijzen der plaats ruimte. Machines worden geëxposeerd in een afzonderlijke machinehal. De prijs van exposeeren in deze hal wordt in overleg met het Bestuur bepaald. Bij aanvrage om plaatsruimte gelieve men uitdrukkelijk te vermelden of men drijfkracht wenscht en ongeveer hoeveel. Drijfwerk moet door inzenders geleverd worden. Art. 15. Over de prijzen der plaatsen wordt na sluiting van den Inschrijvings-termijn per post beschikt. Alle vorderingen van het Comité op den inzender worden op zijne inzending verhaald. Art. 16. Exposanten of hunne vertegenwoor- digeis ontvangen vrijkaarten tegen zending van portret. Art. 17. Inzenders diefbuiten mededinging wen schen te blijven moeten dit op hun inschrijvingsbiljet vermelden. Zij ontvangen een herinnerings-diploma Art. 18. Buiten mededinging blijven die in zendingen die volgens het oordeel der Jury niet behooren tot de klasse waarvoor ze zijn aangegeven niettemin heeft elke inzender het recht eenige artikelen ter opluistering bij zijne mede dingende inzending te voegen. Art. 19. Voor de mooiste inzending wordt één Eere-Diploma uitgereikt. Art. 20. Over het al- ot niet toelaten van inzendingen die van deze Algemeene Bepalingen afwijken zal het Comité beslis sen, zij blijven in ieder geval buiten mededinging. Art. 21. Collectieve inzendingen worden in haar geheel bekroond; elke deelnemer aan deze inzending krijgt een afzonderlijk diploma met vermelding van 't collectief. Art. 22. Bij verschil over deze bepalingen be- sl.st het bestuur aan wien ook wijzigin gen hierin zijn voorbehouden. Het Comité: Bestuur: E W. KlijberG-PernoT President. JAN VAN Riel Vice-President. J/N TlELEN le. Secretaris. ADR. van Liempt 2e. Secretaris. J/N VAN Schijndel Penningmeester. Bern. Timmermans-van Tureniiout. Henri van Gils. Commissarissen. Leden. Ant. Ackermans. A. Jansen. Bern. van Schijndel. Petrus van Schijndel Aanmerkingen. Omtrent liet oxposoereu om prijzen van werklieden en leerlingen van vak- en teekenschoolon zullen zoo spoedig mogelijk korto afzonderlijke bepalingen ver schijnen. Het comité zal voor heoron exposanten vrijdom van rechten en vermindering van vracht, trohten te bedingen. In den catalogus zal gelegenheid bestaan tot adverteeren; deze gunstige en doel treffende reclame bevelen wij exposanten ten zeerste aan. onze vermoeidheid werd ons vergoed door het heerlijke panorama, dat zich voof onze oogen ontrolde! Door een kloof konden wij thans verder gaan en nergens bespeurden wij eenigen vijand 1 Het boek van Dc Wet. ïn- Het boek van De Wet is Maandag ver schenen en werd door de Engelsche pers zelfs met ingenomenheid en waardeering begroet. Gisteren reeds was de eerste oplage uit verkocht. Wij meenen, om aan belangstellenden (en van deze zijn er gewis velen 1) een idee te geven van het boek, het volgende uittreksel, dat men in den „Local Anzeiger" vindt, niet te mogen onthouden. Ik besloot dus om de Magaliesbergen over te trekken zonder voetpad. Een Kafterhut was in onze nabijheid en ik reed daarheen Naar de Magaliesbergen wijzend, vroeg ik den Kaffer Kan iemand hier recht over de bergen Neen baas, dat kan niet, antwoordde de Kaffer. Ia daar nog nooit iemand over heen gereden Neen baas. Loopen de bavianen er over Ja, die loopen er over, maar menschen Opstijgen riep ik terstond tot mijne burgers. Uit is de eenige weg en waar een baviaan over "kau daar kunnen en moeten wij ook over Wij hadden bij ons een korperaal, Adriaan Matthysen, een burger uit het distiict Bethlehem, een man die dikwijls op dwaze wijze een koeneu *rt ten bcsie kon geven Hij zag op naar het 2000 voet hooge ge bergte en zuchtte. O Roode Zee Daarop zeide ik De kiodere Israels ge looiden en gingen door de zee. Welaan ,'eloolt gij ook, het is niet de eerste Roode Zee waarmede wij te doen gehad hebben eu het zal ook niet de laatste zijn. Korporaal Matthysen zweeg, trok een scheef gezicht en zei toen Maar gij zijt geen Mozes 1 Wij bestegen den berg zonder, naar ik geloofde, door de Eugelschen bemerkt te worden, dwars door een bosch dat voor ons om bij het Bijbelsche beeld te blijven, als een rookzuil was, die ons voor de vijande verborg. Wij kwamen aan een kloof en klommen steeds hooger in Z. W. richting nog steeds buiten het gezicht der Engelschen tot wij iets meer dan de helft van de berg beklommen hadden. Daarna mcesteD wij in Zuidelijke richting de kloof verlaten om onder de o-gen van den vijand Onze klin partij te voleindigen. Het waa thans zoo steil, dat rijden onmo gelijk was De burgers moesten 'hunne paarden aan den teugel leiden en hadde de grootste moeite zich en hunne dieren op been te hoeden. Het gebeurde vcsch idcn malen, dat een burger uitgleed en ouder zijn paard terecht kwam Het werd al moeielijker en tnoeielijke tot wij eindelijk kwamen aan e- n graniet plateau, dat zoo glad was als ijs. Mensche en dieren struikelden eu vielen hier nog veel meer dan te voreu. Wij waren, zooals ik zeide, thans in het gezicht van den vijaod, eu hoewel hij mei de Lee Metford ons niet bereiken kon, waren wij voor het geschut toch alles behalve zeker. Ik hoorde enkele burgers klagen eu zeggen Als WAALWIJK, 6 December 1902. Ontslag. Kaar we vernemen heeft de heer J.Ger- ris, alhier, deurwaarder bij het Kantongerecht te Waalwijk als* zoodanig eervol ontslag aangevraagd, doch niet voor zijne betrek king als deurwaarder bij de Arrondissements rechtbank te VBosch. Tramhalten. Wij geven de tramdirectie in overweging om teu gerieve van het trammend publiek in Waalwijk Tramhalte-bordjes aan te brengen waaraan het trampersoneel rich stipt te houden heelt. Nu wordt het mei de halte plaats niet zoo nauw genomen, wal hindelijk eu derangeerend is voor het publiek en ver traging geeft voor den tram. de vijand thans zijne kanonnen zet wat moet er dan van o'-s op ons wo'den Ik antwoordde dat dit alleen mogelijk was als de Engelschen houwitsers hadden, doch dat zij weinig op hadden met dit soort van geschut, althans ze hadden ze niet gehad bij de colonnes, die ons tot nu vervolgd hadden. Eii er gebeurde ook nietsDe Engelschen beschoten ons niet en trokken ook niet naderbij. Korporaal Matthysen zal wel gedacht hebben dat zij voorzichtiger waren dan Pharao 1 Wij - bereikten den top van den berg half dood vanvermoeienis. Ik heb vele bergen bestegen Majuba's ruwe rotswanden heb ik beklommen en den steilen Nicholsons ^jek beo ik opgekropen, maar nog nooit was ik zoo moede als thans. Maar toch onder vond ik in het diepst van mijn hatt een -heerlijke voldoening, geslaagd te zijn en aj Kamer van Arbeid. Dinsdag 9 December a. s. des avonds 6% uur zal de Kamer van Arbeid voor 'net Schoenmakersbedrijf eene algemeene vergade ring houden ten Raadhuize alhier. A. N. v. S. Maandag 15 December a.s. des nam. ure zal de Alg. Ned. Bund van Schoen fabrikanten eene algemeene vergadering houden in het hotel Noordbrabant van den heer P. Mulders te 's-Bosch. Aan de orde 1 Notulen van vorige vergadering. 2 Adres aan de regeering inzake tarief wetsherziening. 3 Bespreking in verband met de ver hoogde leerprijzen. 4 Mededeeling van ingekomen stukken. In een artikel onder den titel „Stijging van leder prijzen", in het Oif. Orgaan vau den Bond van gisteren, wordt naar aan- eiding van punt 3 der agenda 't volgende gezegd Wat staat de schoenindustrie te wach ten Niet veel goeds 1 Immers eene pro- gessieve rijzing der prijzen van het leder, de voornaamste der benoodigde grond stoften voor het fabrikaat, zal niet meer lang uitblijven en een noodzakelijk gevolg zijn van de steeds duurder wordende huiden. Verschillende looiersverecnigingen in het Buitenland hebben de lederprijzen reeds verhoogd. Ook het Amerikaansche leder is duurder geworden. Van uit Stavelot kwam het bericht reeds tot ons, dat, op eene algemeene vergadering van leerlooiers besloten is, den prijs van het zoolleder met 5 cents per half kilo te verhoogen en dat zij verplicht zullen zijn tot een nieuwe prijsverhooging over te gaan, wanneer de huidenprijzen blijven stijgen. De Oostenrijksche Vachelederfabri- kanten hebben hunne prijzen ook reeds opgezet, enz. enz. Vrij zeker mag men dan ook aanne men, omdat deze stijging der lederprijzen op eene gezonde basis berust, dat die niet van tijdelijken aard maar van langen duur zal zijn en nog steeds zal toenemen. Daarom is het van het grootste belang, dat dc Schoenfabrikanten de handen ineenslaan en dat zij trachten ook voor hun fabrikaat betere prijzen te bekomen. Dat het onmogelijk wordt om langer voor den tegenwoordigen prijs te leveren, dient onder de oogen van de afnemers (de schoenwinkeliers) en van de verbrui kers (het publiek) gebracht te worden. Binnen een kort tijdperk van zeven tot acht jaren is het reeds tweemaal voorgekomen, dat men tot verhooging der prijzen van het schoenwerk gedwon gen is geworden. Beide malen is daarbij steeds door hen achter het net gevischt, omdat men zich te laat vereenigde. Toen was de verhooging der lederprijzen slechts van korten duur en ontbrak de tijd om daarvoor krachtdadig genoeg op te treden. Nu eenmaal heeft men een Bond, dus de vereeniging bestaat en het is daarom wenschelijk, dat men nu tijdig de noodige maatregelen neemt, om te trachten de schade, die de schoenenindustrie be dreigt, zooveel als mogelijk is te voor komen. Redenen waarom dus ook alle leden van den Bond, zonder uitzondering, gevolg dienen te geven aan de roepstem

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5