Goud en Zilver. Zilveren. Goudenweih Inrichting ter compleete Meubileering „Mercurius" Salon, Huishoudkamer en Slaapkamer Ameublementen Ons Feuilleton. Een Heldenfiguur; Advertentiën. Hinthamerstraat C. 43, 's-Hertogenbosch. A. H VAN DAM, boekhandel, Culemborg. Het beste adres voor alle soorten DRUK WERKEN is bjj ANTOON TIELEN. Ingezonden stukken Handelsberichten. Burgerlijke stand. 371ste Staatsloterij. Kectificatie. An toon Tielen, waalwijk. 5e Groote Culemborgsche Geldverloting. „B&E WAT WI&B". „DE ECHO VAN HET ZUIDEN* het oudste blad van Waalwijk, geeft het beste en meest uitgebreide nieuws uit Waalwijk on omstreken- Men abonneere zich op, en adver teere dus in dit blad. Het aantal lezers groeit met den dag aan. Koud, hé X. UITSPRAKEN KANTONGERECHT fizT IS BIJ voorheen G. VAN NIJNATTEN ZOON, in alle modellen en prijzen. van het bestuur, om op 15 December a.s., des namiddags ten 2 ure, in 's-Bosch ter vergadering te komen, ten einde middelen te beramen op welke wijze, dat men het best de prijzen van het schoenwerk in verhouding van de stij gende prijzen van het leder zal kunnen brengen. Op bovengenoeroden datum (en 1 uur zal terzelfder plaatse eene vergadering wor den gehouden van de commissie voor de prijsvraag, ter vaststelling van het pro gramma voor den wedstrijd in 't patronen maken. Minister LoelT. De N. Rott. Ct. bespreekt in haar nummer van Donderdagavond de Memorie van Ant woord van den minister van Justitie rar, J. A. Loefi', en zegt daarvan o. m. Dit tninisterieele stuk, is wel uiterst belangrijk. Op bij no alle punten wordt met nadruk en even groote klaarheid positie genomen. Alleen waar de minister zich nader overwegen voorbehoudt, wordt dit even openhartig en eenvoudig gezegd. Aan het oorspronkelijk werkplan en de in de Troon rede oangekondigde voornemens word vast gehouden maar tergelijkertijd dat werkplan niet opgevat als een belemmering, die alle beweging in den omtrek verhinderen zou. Deze minister van justitie is een groote kracht voor het Kabinet, waarvan hij deel uitmaakt. Voor de wetgeving en regeer beleid op liet gebied der justitie zal zijne werkzaamheid ongetwijfeld van zeer groot nut zijn. Met deze voornemens en dezen vasten tred zal hij ongetwijfeld aan menig vraagstuk een oplossing geven in een richting die ook ons sympathiek is. Het Hof De correspondent der „N. jRt. Ct.* te Schwerin schrijft, dd. 2 dezer Met groote verwachting had men hier de liefdadigheids-soiree, Maandag in den Hof- schouwburg ten bate van de kerkelijke armen en van den Marien-Frauen Verein, onder het beschermheerschap van den Groothertog, ge geven, tegemoet gezien. Alles is zeer bevredi gend afgeloopen. Zoowel bij de algemeene repetitie als op den eigenlijken feestavond was de zaal uitverkocht. De vorstelijke per sonen zetten door hun tegenwoordigheid luister bij aan het feest. Bij het binnenkomen leidde de Groothertog koningin Wilhelmina naar hare plaats; achter deze aan volgden prins Hendrik en groothertogin Marie, hertog Johann Al- brccht en prinses Reuss. De Groothertog en de Koningin bogen voor het publiek, dat van zijn plaatsen was opgestaan. Daarna nam het feest een aanvang. ()*a. had men uit bizondere attentie voor de gasten uit Nederland in het gedicht een stuk ingelascht, een Nederlands danstafereel met zulk een trouw coloriet dat men moest denken aan een van de klassieke volkstoo- neeltjes uit het penseel van Teuiers of Ostade. De opperregisseur Wolff, die den bijbehoorenden tekst opzeide, had ook de aardige rijmen voor het Nederlandsche tafe reel gemaikt. Hij gewaagt daarin van den eenvoudigeu aard van het Nederlandsche volkslied, van de liefde van het volk voor zijn Koningin, van den drukken handel en scheepvaart, de vruchtbaarheid van het land, de vroolijke feesten van het Nederlandsche volk. Het was een aantrekkelijk toonecl dat. nu onder de tonen van het Nederlandsche volks lied te voorschijn kwam een Nederlandsch landschap met molens op een groenen wal langs een dijk, vooraan een open ruimte, opzij booinen en een plattelandsherberg Jong frisoh volk in Nederlandsche kleeder dracht voerde een dans uit, waarbij een dorpsmuzikant, die op een ton troonde wijsjes speelde. Daarnaast zag men voor de herberg een vroolijk familie-tafereel in liollandscheu trant. Het geheel vormde een aardig, opgewekt en kleurig tafereel. Droevig. Generaal de la Reij heeft te Parijs bericht gekregen, dat in Transvaal zijne oudste dochter overbden is. Generaal de Wet ver loor, terwijl hij hier was, een zoon. Gene raal Botha zijn broeder Christina», en nu is het de beurt van generaal de la Reij. Men weet, dat in het begin van den oorlog een zoon van generaal de la Reij gesneu veld is. De oorlog werkt voor deze mannen ook droevig na. De reis naar Dijon mocht generaal de la Reij nochtans niet uitstellen. Én hij is er heen gegaan. President Steijn. De Dordtsche Courant verneemt uit een particulieren brief, dat president Steijn te Clarens een lichte keel-ontttekiug heeft gehad, maar nu weer beter is. Met het goede weder heeft hij bijna eiken dag op het balkon kunnen liggen ;|vaudaar ziet men op het meer eu de bergen. In den zomer komt de president waarschijnlijk weer in ons land. Capelle 4 Dec. De Heer M. C. Slot, on derwijzer alhier, slaagde hedeu voor schoon schrijven M. O. Dussen 5 Dec. Hedenmorgen is de pont- dienst over 't Capelsche Veer weger.s 't vele ijs gestaakt moeten worden. Alleen per roeiboot wordt nog over gezet. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en het publiek op het prachtige feuilleton, ge- iteld waarmede in het vorig nummer van ons blad een aanvang werd gemankt. Het is een boeiende en upeeiaal voor ons blad naar naai 't Duit sell bewerkte roman, die iedereen ten zeerste zal voldoen. Daar zij, die zich thans abonneeren, dc tot 1 Januari verschijnende nummers van ons blad, gratis ontvangen, raden we een ieder aan, dat thans te doen. Men kan dan het nieuwe feuilleton van den beginne af volgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nog een woordje aan vriend Jan. Iedereen praat tegenwoordig al over maat schappelijke gemeentelijke, staathuishoudkun dige en nog zooveel dergelijke geleerde en ongeleerde zaken en ik doe ook al mee. Nu Jan, 't is uw schuld. Gij wildet mijn oordeel ook eens weten, Pas op, hecht er niet te veel waarde aan Een paar woordjes maar, want open brieven beginnen gauw te vervelen. En dan vooreerst basta 't Is er sinds mijn vorig schrijven hier nog „niks nie" beter op geworden. Als ik nu eens eene heele groote leugen wilde ueerschrijven, den zou ik er zetten „de „schoenmakerij is tegenwoordig een echte „geldwinning, zoowel voor bazen als voor „knechts, beiden verdienen geld als water, „zij weten niet waar ze met 'r geld moeten „blijven Och ja, Jan, men kan er eens mede lachen (een schoenmaker verliest zijne op geruimdheid niet gauw, hij schijnt er mee geboren), maar met dat al, wij zitten er maar mee te kijken. Ge haalt in uw brief enkele middelen aan, die beterschap zouden aanbrengen. Ik heb over die middelen nagedacht en ik begon zoo duizelig te worden. Niet, wijl uwe middelen mij ongeschikt voorkwamen maar wijl ik in een afgrond keek en maar geen bodem kon vinden. Fabrieken, zegt ge, „Vereenigt u Ja, wel. In grooten nood vereeuigen alle menschen zich, behalve schoenmakers. Eu waarom niet zult go me vragen. Kunnen zij dan met elkander niet eens terdege overleggen, niet zekere besluiten nemen betreffende prijzen, betreffende inkoopen, betreffende maatregelen on de hooge regeering voor te lichten, be treffende verbroedering tusscheu handwerk en fabriekswerk, en nog zooveel meer, dat kan ten minste toch nooit schaden Ja, Jan, waarom niet?.... Jij denkt, dat ze elkander niet vertrouwen, misschien Jij denkt, dat er minder aangename praktijken tusschen zitten, aangewend om nog ia 't leven te blijven?Ik durf er niet op antwoorden, Foei Ge moogt niet zoo' r kwade gedachten hebben. Er moet nog heel wat gebeuren, wil de toestand anders worden. En toch, als patroons en werklieden in christen zin het vereenigingsleven verstonden en in praktijk brachten, dan kwam er beslist verandering ten goede. Maar geloof ine, men denkt nog te veel aan eigen zak, om het christelijk vereenigd zijn goed te verstaan, laat staan in beoefe ning te brengen. Jammer geuoeg Onder de patroons valt er zooveel te bepraten en te regelen ten goede. En de werklieden zouden door een ge zond vereenigingsleven zooveel flinker en degelijker worden Veronderstel eens Jan, dat zij met ernst te zameu er naar streefden op allerlei wijze om flink vooruit te komen in hun vak van jongs af aan reeds (vakvereeniging), om te zamen iedere week wat te sparen, (spaarkas) om te zamen tegen elk onheil zich te vrijwaren door onderlinge verzekeringen, (allerlei fondsen) door in een winkel met contant geld en dus ook goedkooper waren te halen, om te zamen den geinaskerden vriend „jenever", die drie kwart van de ongelukken in de huishoudens op zijn ge weten heeft, voor goed af tc maken, (Pau- lusvereening en Propogauda-club) veronder stel dat eens Jan, zouden de werklieden er niet beter op worden Nu, geduld, dat zal wel komen, men begint ten minste al die vereer.igingen reeds met wat meer ernst te beschouwen en te bespreken. Elkander helpen, ziedaar de ware leuze. Te recht daarom die opmerking van u, dat sommige meenen, dat ze ergens anders moeten koopen omdat het dan zeker iets goeds is. Hier moest bij iedereen het be ginsel gelden, wat in mijne woonplaats kan gekocht worden, dat koop ik niet elders, al zou me dat ook een offertje kosten. We moeten elkander toch een beetje door de wereld helpen eu die hulp moet toch vooral van de hoogeren komen. Ik had nog wel iets meer te schrijven, maar Jan mijn vingers zijn te koud, ik schuit ieder keer uit op papier, juist als op straat. Wat een weer voor de arme menschen Gelukkig, dat de gegoeden nog al weten te helpen, 't Zou jammer zijn ;iIs men daar over klaagde. Zij weten wel, d.it het niet weggegooid is, wat men den arme geeft. Houw je, Jan. Uw Waal wij ksche vriend. Geachte Redacteur Vertrouwende op de gastvrijheid van Uw blad, vraag ik hierbij voor onderstaande eene kleine ruimte. De ware bescherming van eigen industrie en nijverheid ligt niet zoo zeer in het weeren van vreemde fabrikaten, maar vooral in het waardeeren van hetgeen we zelf goed en voortreffelijk hebben. De concurrentie met den vreemde is in de meeste gevallen een noodzakelijke prikkel tot zelfwerkzaam heid. Maar, wanneer dan de energie van onze medeburgers door hare producten toont die concurrentie niet te duchten, dan rust op ons de plicht haar te steunen, door die producten te koopen véér vreemde. Geldt bovenstaande voor het land in 't algemeen, het geldt ook niet minder voor elke plaats in 't bijzonder. Deze aanloop, mijnheer de redacteur, achtte ik noodig oin te wijzen op een onderdeel van onze kunstnijverheid, de photografie. Onze Waalwijksche photo- graaf toont tegenwoordig een meester in z'n vak te zijn. En de reden, waarom ik dit schreef? Ik geloof,dat tegenwoordig nog velen uit onze gemeente meenen naar eene vreemde plaats te moeten gaan zelfs om een portret te laten maken. Men vergelijke echter de Waalwijksche portretten met die uit den vreemde, ze kunnen de vergelijking weer staan. In dc hoop hiermee het idee der ware protectie en het keurig werk van een be kwaam meester een dienst te hebben bewe zen, dank ik U, geachte Redacteur voor de plaatsing. Een belangloos opmeiker. Geachte Redacteur! In het belang der goede zaak s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Met vreugde hebben we vernomen, dat door menigvuldige deelneming de aanstaan de tentoonstelling van leder- en schoenin dustrie niet alleen een goed maar een schitterend figuur zal maken. Onze groote machinale schoenfabrieken vooral zullen er het puik van hun fabri kaat inzenden. Tot onze spijt hoorden we echter nog niets aangaarde het z.g. hand werk. Waar blijft dit? We hebben in Waalwijk en in de naburige plaatsen ver schillende schoenfabrikanten, die zich nog steeds uitsluitend op het handwerk toeleg gen. Dat ze de concurrentie met de nieuwste machinerieën nog altijd met roem hebben volgehouden hunne bloeiende zaken zijn er de duidelijkste bewijzen van pleit wel voor de soliditeit en de fijn- beid van hun product en voor de bekwaam heid hunner werklieden. Niets natuurlijker dan ook, dat naast het machinaal werk op de tentoonstelling moet staan het handwerk. Hierop zouden we gra3g bedoelde fabrikan ten wijzen. De eer van hunne zaak hangt ervan af. Wanneer ze niet vertegenwoor digd waren, dan zou dit voor hen slechts 6chade, voor ons eene groote teleurstelling zijn, en de bezoeker der tentoonstelling zou geen volledig idee krijgen van onze schoen industrie. U, mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing.] Mijnheer de Redacteur In Uw geëerd blad van Woensdag j. 1. komt aangaande het voorgevallenene in het Café van den Heer O* alhier, eene be schrijving voor, welke grootendeels, geheel bezijden de waarheid is en alleen gegeven kan zijn door iemand, die niet ter plaatse aanwezig geweest is, of wiens phantaisie de vleugelen wel wat te breed heeft uitge slagen. „Gedane zaken, zegt het spreek woord, hebben geen keer, en verstandig is het doorgaans daarover maar het stilzwijgen te bewaren, doch in het onderhavige geval, kar. het voordeeli g zelfs gebiedend zijn, de waarheid te verkondigen, opdat bij het publiek geen verkeerde meening post vatte, en enkele betrokkene, overigens oppassende personen, zoo maar niet voetstoots geoor deeld of liever veroordeeld worden. Het is beslist onwaar, dat het viertal be zoekers beschonktn was, of, om de rek bare uitdrukking uit Uw blad te gebruiken, onder den invloed van sterken drank ver keerde Dit kunnen en willen ieder oogen- blik tal van getuigen bevestigen. Trouwens de politie zelve, bij wie ook de personen in quaestie zich kort na het gebeurde vervoegd hebben om verslag van een en ander te geven en tevens eene aan klacht tegen den heer O. in te stellen zal het tegendeel gelooven wij, wel niet ver klaren. Ook in de herberg werd het tooneel ge heel anders afgespeeld dan in uw blad ver meld staat. Er werd eerst tot handtastelijk heden overgegaan, nadat twee schoten ge - lost waren. Of er nu met scherp of wel met lis kruit geschoten is, wie zal dat uitma ken In ieder geval wanneer schoen ge lost worden, heeft de partij, op welke het gemunt is, wel cenig recht, dunkt ons, op zelfverdediging bedacht te zijn. In dus danig geval wordt de eerste dwaasheid de onzalige moeder van vele ai dere. Voor het oogenblik willen wij over deze zaak niet verder uitweiden, en om des „lieven vredea wille" het stilzwijgen be waren. Ten slotte echter :iog één opmer king. Oude menschen, die oui hun meening of overtuiging te staven, zoo gaarne aanhalingen uit het leven van Teijl Uilespiegel of van den Vos Reinaerde doen, zeggen dikwijls, onder het zetten van een veelbeteekenend gezicht „Iedereen haat mij, doch ik maak het er naar." Zou hierin voor velen niet een goede les gelegen zijn Ontvang, geachte Redacteur, onzen dank voor de verleende plaatsruimte. Namens eenige voorstanders van waarheid en rechi Uw. Dr. X. WAALWIJK 4 Dec. 1902. Tengevolge vun den slechten toestand der we gen, veroorzaakt door sneeuw en ijs, was de aanvoer van vee ter jaarmarkt niet bijzonder groot en de handel evenwel vlug. Kalfbeesten f 155 a f 220 Dito vaarzen f 140 a f 180. Jonge varkens aangevoerd 105 stuks, verkocht van f 4.— a f 9. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1258 k<>. van f 1. a 1 1.14 per kg. Eieren 5 A 7 cent per st.uk. De jaarmarkt werd druk bezoebt. Op de looiersbeurs was de handel geani meerd. De huidenmarkt behoudt hare vaste stemming en zal dit standpunt vooreerst wel niet verlaten waarschijnlijk zelfs krijgen wij nog eene nieuwe stijging voor Nieuw jaar, omdat, al houden de looiers hunne inkoopen zooveel mogelijk tegen, zij toch niet werkeloos kannen blijven en dat zou weldra het geval kunnen worden, want de de voorraad ruwe huiden is overal op een ongekend minimum komen te vallen. Deze overweging is gegrond op mede- dezlingen dit ons uit Frankrijk, Engeland en ^Duitschland en België toekomen, waar men pogingen met goed gevolg in 't werk stelt om de leerprijzen beduidend te ver- hoogen. Hier is de leermarkt ook veel verbeterd maar tegenover het buitenland blijven zij nog achter. Het winterweder werkt gunstig op het verbruik eu op de kooplust, vooral van zwaar leder. In schors bestaat thans weinig handel, vreemde looimiddelen werden nog al veel aangeboden, men gelooft, dat de prijzen vooreerst er niet op vooruit zullen gaan. De schoenfabrikanten zoowel voor handwerk als machinaal hebben thans, het seizoen in aanmerking genomen, niet te klagen over bestellingen maar wel omtrent de prijzen van hun fabrikaat. DUSSEN, 4 Dec. Boterprijs per K.G. van fl.08 a fl.20. Middel- markt fl.14. Aanvoer 180 K G. Eieren f 1.70 de 26 stuks. WAALWIJK 5 Dec. 1902. LEERPLICHTWET. 1. B. V. f 0.50 b. of 1 d. h. V. L. v. O. f 1 b. of 1 d. h. 3. M. v. D. f 1 b. of 1 d. h. 4. A. S. f2 b. of 2 d. h. 5. G. v. 13. f 0.50 b. of 1 d. h. WAALWIJK. Van 29 November tot 5 December. GEBOREN Aloysius Gerardus z. v. J. G. Sara en M. C. Hurkmans. Johannes z. v. A v. Loon en W. v. d. Pennen. Marius Cornelius z. v. W. v. d. Ven en J. d Leur. OVERLEDEN: Leonardus Pulles 57 j. echtg. v M. D. Dielman. Dc Hoogste prijzen der 3c klasse. Trekking van 3 December. Prijs van f 20000 No. 18218 Prijs van 1000 No. 2556 12341 14169 Prijs van f400 No. 18589 18999 Prijs van f200 No. 1086 7636 Prijs van f 100 No 7135 12483 20018. Trekking van 4 December. Prijs van f200: 15723 In ons bericht over ue „Gouden bruiloft* meldden we, dat de dag begon met een plechtige H. Mis. Dit is naor men ons mededeelt eene onjuistheid. W1.-L.JI1. I Het oudste en beste adres voor Gedurende 28 jaren mochten wij in deze artikelen een ruimen sttun en goeden afzet ondervin den, zoodat in Waalwijk en Om streken onze Firma bekend is als het vertrouwdste adres voor Zilveren en Goudenwerken. Reparaties aan Goud geschie den bij ons niet met koper of tin maar worden degelijk, netjes, solied, billijk en spoedig uitge voerd. Aanbevelend, ALS BOVEN. Steeds ruime voorraad in SPECIALITEIT IN HEEREN CYLINDER-BUREAUX. Groote keuze KARPETTEN, TAPIJTEN, GORDIJNEN, LOOPERS enz. enz. Bestellingen worden in den kortst mogelijken tijd uitgevoerd. Aanbevelend, Hoogachtend, Telefoon No. 266. DirecteurJACQ M. J. PETERS. (Eenigste Loterij, waar de prijzen franco gezonden worden.) bestaande uit 5 verschillende Loterijen, alle uit te wijzen door dc 371ste Staatsloterij Alle loten, zoolang niet uitgeloot, zijn geldig op alle kl. der 371ste Staatsloterij. SERIE EEN. 1 Nummer voor 50 ct. 512 geldprijzen van duizend gulden f 400, f 200, f 170, f 150, f 120, f 100 enz. SERIE TWEE. 2 Nummers voor 50 ct. 1 Nummer voor 25 ct. 512 prijzen van vijfhonderd gulden f 200, f 150, f 100, f 75, f 40, f 25, f 15, f 10, f 7, f 5, f 4, f 2,50, f 2 enz. enz. SERIE DRIE. 4 Nummers voor 50 ct., J Nummer \21/3 ct. 512 prijzen van f 250, f 100, f 80, f 60, f 40, f 20, f 15, f enz. SERIE VIER. 5 Nummers voor 50 ct. 1 Nummer 10 ct. 512 prijzen van f120, f 60, f 40, f 25, f 20, f 15, f 12 enz. SERIE VIJF. 10 Nummers voor 50 ct. 1 Nummer 5 ct. 512 prijzen vau f 80, f 50, f 30; f 20, f 10, f 8, f 7, t 6, enz. Trekkingslijst ontvangt ieder Deelnemer na afloop der geheele Loterij gratis en franco, alle prijzen ontvangen de winners franco. Een ieder beproeve zijn geluk, zij, die alle 5 series koopen voor f 2,50, ontvangen 22 Nos. en hebben bijna zeker een of meer prijzen. Postzegels worden ook in be taling aangenomen, alle verzendingen van bovenstaande Loten geschieden franco. Deze Loten zijn verkrijgbaar bij den ondernemer en alom bij ruim vijfhonderd Agenten.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6