Stikstof in de Peiu-Guano, "bInnMlan d BUITENLAND. Duitsehland. Landbouw. Venezuela. Aan het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. De Voorzitter dankt den heer Schcl- lckens voor 't gesprokene, stelt voor zijne voorstellen in t Maandblad te pu- bliceeren en als punten van behandeling voor de hoofdbestuursvergadering van Januari te houden. Aangenomen. De heer M. v. d Bergh Ik geloof dat het zeer moeilijk zal zijn eene ge zamenlijke verhooging aan te nemen, d.i. niet te controleeren. Verder zullen er veel zijn die 't op de loonen der werklieden zullen gaan zoe ken en die mogen toch niet minder worden. De werkman moet toch een fatsoenlijk loon hebben, hij moet vrij zijn, niet zuchten onder de gedwongen winkelnering, het redmiddel van sommige fabrikanten, waaronder de werkman en ook de fabrikanten gebukt gaan. Als we blijven knoeien, steeds goed- kooper werk leveren, dan zullen we hiei in Noordbrabant, waar 't meeste schoe nen worden vervaardigd, dat ten slotte op den weerloozen werkman moeten verhalen. Ik geloof dat we toch eendrachtig kunnen werken, iedereen koopt zoo voordeelig mogelijk, haalt, eruit wat hij kan, is ervan overtuigd, dat de werkman maar ook hijzelf fatsoenlijk moet leven; dan moet hij ook fatsoenlijke prijzen maken, om dat te kunnen bereiken. Ook leggen ons nieuwe wetten, als on gevallenwet, nieuwe offers op. Als alle Teden dat beseffen, dan zal de bond een voorbeeld geven, dat matige prijzen moeten bedongen worden vooi den fabrikant zelf en tevens om den werk man een fatsoenlijk bestaan, behoorlijke Zondagsrust enz. te verschaffen en er zijn er die dat missen. Zonder erop te snoeven, durf ik zeggen, dat ik altijd getracht heb, mijn volk fatsoenlijk te betalen, dan zal ook de werkman den patroon willen en kunnen dienen. Als wij bovenstaande in aanmerking nemen, dan begrijpt iedereen, dat bij de tegen woordige rijzing der grondstoffen ver hooging der schoenprijzen noorzakelijk is. Wij moeten nochtans vrijheid laten; en als wij van het door mij aangehaalde standpunt uitgaan, dan zullen wij ons doel bereiken en den nationalen nijver heid grootelijks steunen. Bravo's De heer Klijberg: Zooals de heer v. d. Bergh zoo terecht heeft gezegd ach ten wij allen de werklieden hoog; de verhoudingen tusschen patroon en werk man zijn in Noordbrab. over 't algemeen goed. Er is ook gesproken over winkel nering. Over die patroons wordt, vooral door personen die buiten 't vak staan, gewoonlijk den staf gebroken. Er zijn weliswaar misbruiken ingeslopen en ik keur die sterk af, maar dat is niet veel 't geval onder de goede fabrikanten; d. i! meer onder de zoogenaamde beun hazen; die zijn er mee behebt, die zich anders niet kunnen redden. Veel wordt in onze dagen over en voor werklieden gedaan en gesproken en dat keur ik zeergoedmaar de middenstand, die wij toch wel mee vormen en die 't toch ook noodig heeft, wordt vergeten wij moeten daarom thans met alle krachten trachten te krijgen, hoogere prijzen van 't koopend publiek, opdat wij ln staat zijn en blijven den werkman een goed loon te geven. (Bravo's) De Voorzitter :Als hier gesproken wordt over winkelnering ligt hier alleen in de bedoeling winkel dwang; in andere gevallen is daar zeker niets tegen wil een werkman zijn patroon in zijn winkel gunnen, daar is zelfs veel voor. Daarna wordt voornamelijk in den geest van het gesprokene van den heer van den Bergh eene motie geformuleerd, die door 't bestuur aan de vergadering wordt voorgelegd en luidt als volgt De vergadering Overwegende, dat de stijging der algemeene grondstoffen, inzonderheid het leder voor de schoenfabricage niet mag drukken op het loon van den werkman, welk loon eer verhoogd, dan verlaagd dient te worden oyerwegende dat de schoen fabrikanten ook staan voor onkosten,- eventueel te veroorzaken door de ongevallenwet enz, geeft te kennen dat eene verhooging der schoenprijzen noodzakelijk is, zoowel 't belang van den werkman als dat van de schoen- industrie.* Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen en de pers verzocht déze zooveel mogelijk te verspreiden. IV. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Ingekomen is een schrijven van het tentoonstellings-comité te Waalwijk van den navolgenden inhoud Door deze hebben wij de eer UEd. kennis te gevrn, dat naar aanleiding van het besluit der Alg. vergadering van den Bond van Schoen- lftbtiknnten gehouden te Oisterwijk, waai in Waalwijk werd aangewezen als de plaats waar in 1903 de C ngresvergadering zou ge houden worden; een commissie zich heeft ge constitueerd, waarvan ondergeteekende liet bestuur uitmaken, met het doel tegelijkertijd Hi-n Vaktentoonstelling te doen plaats hebben. De bijval die de commissie van verschillerde aijden mocht ondervinden, deed haar besluiten dcae Tentoonstelling op flinke» voet in te lioht-n en te trachten ui wat met Schoen- en Lederindustrie maar eenigszins in verband staat, op de Tentoonstelliug te vcreenigen, op dat een en |ander moge bijdragen tot meerderen bleei en vooruitgang voor de Schoen- en Lederindustrie. De Commissie ver trouwt dat ook en vooral de Alg. Bond van Schoenfabrikanten het groote nut van derge lijke Tentoonstelling wel zal waardeeren en door het verleenen van daadwerkelijken en moreelen steun, der commissie in staat zal stellen aan hare plannen de grootst mogelijke uit voering te geven. In het belang van de Schoen industrie, heeft de commissie, bijgestaan door enkele lieeren die van advies dienden, de in- decling voor verschillend schoenwerk dusdanig geregeld, dat een ieder kan wedijveren, in die artikels, die men gewoon i9 te maken. Ook heeft de commissie voor leden van den Bond 10% reductie toegestaan op de plaats ruimte terwijl bij het bespreken voor col lectieve inzendingen bij meerdere plaatsruimte nog gunstiger condities verleend worden. In zendingen van verschillende Leersoorten, foui- nituren, materialen voor uitpoetsartikelen, leesten, gereedschappen en machines, zijn in uitzicht gesteld en zullen niet weinig er toe bijdragen, dat deze Tentoonstelling zal zijn een der meest leerzame voor de Schoen- en Lederindustrie. Verder zij U nog medegedeeld dat aan (leze Tentoonstelling een wedstrijd voor werklieden en voor leerlingen van Teekenscholen zal ver bonden worden, dat voor werklieden, knechts van leden van de Algemeene Bond van bchoea- fabrikanten gunstige condities zullen verbon den zijn cc dat door het uitloven van geld prijzen de commissie trachten wil de ambitie cn werklust ook bij werkman en leerling aan te moedigen. --i -a H6t is daarom dat de commissie de vrijheid neemt om U te verzoeken haar in deze onderneming krachtigterzijde te staan en zoo mogelijk door hel vorleenen var. eene subsidie, fiuantieel te steunen, dat van een krachtige stoot moge uitgaan om al de leden van den Bond tot deelname aan te sporen, dat de te houden wedstrijd in het Patronen-maken door de Bond uitgeschreven, in Waalwijk het eerst zal worden tentoongesteld. In vertrouwen dat een en ander aanleiding voor U moge zijn onze wensehen in te willi gen U de verzekering gevend alles te willen aanwenden in het belang der schoenindustrie Teekenen wij aoogachtend, ent. De Voorzitter: »dit schrijven verwon dert mij wel eenigszins en wel om de volgende redenen. Ten eerste moest kennis worden gegeven wanneer die ten toonstelling wordt gehouden en ten tweede 't verzoek om de alg. vergade ring te verzetten op een van die dagen. Wel hebben we een en ander officieus vernomen, maar geen officieele kennis geving ontvangen. Thans wordt direct gevraagd, om eerst de inzendingen in den wedstrijd in 't patronen-maken daar te exposeeren en verder om moreelen en financieelen steun.* De heer Klijberg: »eerst ben ik in Dongen geweest om u mondeling over een %n ander te spreken, maar toen waart U afwezig. Hadden we eerder eene algemeene veigadering gehad, dan zou een schrijven als door U bedoeld zijn ingezonden, thans meenden wij vrij te mogen vragen wat thans is geschied, want het ligt toch zeer zeker op den weg van den Bond, eene tentoonstelling als^deze te steunen voor de leden is er toch zeker veel aan verbonden bij de alg. vergadering eene groote vakten toonstelling te hebben. Onze tentoon stelling zal van groot nut zijn voor de schoenmakerij en wordt gehouden in Augustus, juist den tijd. dat vanuit Holland en overal veel inzending en veel bezoek is te wachten. Vooral nu wij zoo talrijke blijken van belangstelling onder vinden en het succes verzekerd is, is het toch zeker van groot belang die zaak te steunen. Aan de voorbereiding zijn zeer vele werkzaamheden verbonden, zoodat het wel te excuseeren valt, als in sommig opzicht misschien iets te kort is ge schoten.* De heer M. v. d. Bergh^worden op deze tentoonstelling ook prijzen gegeven. De heer Klijberg >in 't bonds orgaan zijn de algemeene bepalingen opgenomen, ook daarover is ons, zeer ten onrechte een verwijt gemaakt door den heer Misset te Doetinchem. De tentoonstelling werkt onafhankelijk van beide bonden en heeft alleen ten doel het zuivere belang van schoen en lederindustrie. Op de vraag van den heer v. d. Bergh kan ik dan antwoorden, dat diploma's voor verschillende medailles worden uit gereikt, terwijl aan werklieden en leer lingen van teekenscholen geldprijzen worden uitgereikt, om ijver en vakkennis aan te moedigen., Verder wordt aan leden van den Bond reductie op de plaatsruimte, terwijl aan hunne knechts ook faciliteiten worden geboden.* De Voorzitter »na de mondelinge toelichting van den heer Klijberg, waar voor wij hem dankbaar zijn, ïl ik, naar aanleiding van het eerste verzoek in bedoeld schrijven voerstellen, dat de leden het bestuur machtigen om de congres-vergadering zoo eenigszins mo gelijk (met het oog op een spreker) te houden op 23 of 30 Augustus, maar hieraan zou eene voorwaarde verbonden moeten worden, vooral met het oog op het 2e verzoek om de teekeningen t eerst in Waalwijk te exposeeren. Daar komt dit bij, dat de leden van den bond, toch overal de inzendingen in den wedstrijd en die zullen weer talrijk zijn, vrij moeten kunnen zien. Als die nu naar Waalwijk komen, moeten ze betalen en dat gaat niet dus aan de leden van den Bond zou op den congresdag op vertoon hunner kaart vrij éntree moeten worden gege ven en dat zal geen schade zijn, de een brengt die, de ander die mee en men komt nog eens terug.* De heer Klijberg»daartoe is t co mité wel genegen, maar behoudt zich 't recht voor die maatregelen te nemen, dat misbruik voorkomen wordt. Daarna worden onder applaus, het verzoek om de congresvergadering te Waalwijk gedurende de tentoonstelling te houden en daar 't eerst de inzendin gen in den wedstrijd in 't patronen- maken te exposeeren, aangenomen. De heer Klijberg»ons comité zal zooveel mogelijk handelen in 't belang der beide bonden. Het zal u niet onverschillig zijn, daar een ruime blik te krijgen over al onze benoodigdheden, nieuwigheden, enz. Ik geloof dat de tentoonstelling van onbe schrijfelijk nut zal zijn voor alle leden. Het verzoek om financieelen steun. De Voorzitter: Daar is iets voor en veel tegen. De hoofdzaak is de bond is slecht bij kas. Niettemin zou ik voorstellen dat het bestuur gemachtigd werd om in overleg met het comité dertentoonstelling een paar medailles te geven. De heer Klijberg. Ik stel 't voorstel zeer op prijs, maar zou in overweging geven, die om te zetten in geldprijzen voor de werklieden, dat zal de ambitie zeer verhoogen. De heer v. d. Bergh. Ik ben zeer ingenomen met 't voorstel van den voor zitter, want onze kas is dun en die zou ik niet graag belasten. Maar ik stel het streven van het tentoonstellings- comité op hoogen prijs en stel daarom voor dat ieder lid van de bond eene vrijwillige bijdrage storte om dit 't comité ter hand te stellen. Applaus. Na nog eenige duscussie wordt bij acclamatie aangenomen. 1. dat de bond 1 of 2 medailles zal dekt en zoodanige maatregelen genomen, dat do oude eilandeu zieh langzamerhand weer vullen. Welke reden zon er kunnen bestaan, dat de tegenwoordige Guano soorten minder waardig ziju Be millioenen en raillioenen vogels, die op de Guano-eilanden vertoeven, voeden zich met de visschen, die zij uit het water op duiken. Dat was vroeger zoo toen de eerste Guano's ontstonden. Dat gaat altijd op de zelfde wijze voort. De vogels hoopen hunne uitwerpselen op de eilanden op evenals vroeger; zij voeden zich evenals vroeger. Wat rsden bestaat er nu, dat er vroeger meer stikstof iu de Guano zou ziju dan titans Daarenboven de feiten bewijzen het. AI de Guar.o's, die te Antwerpen voor de Anglo Continentale aankomen, worden tijdens de ontlossing regelmatig scheikundig onder zocht. Deze Maatschappij noodigt daaren boven scheikundigen van verschillende oorden uit, om analyses der aangekomen Guano te maken. En wat is de ervaring Het stikstofgehalte wisselt af tusschen 8 en 15%, het phosphorzuurgehalte tusschen 12 en 18% en het procent Kali is gewoonlijk 2 3. Wanneer er Guano's geimporteerd worden, met 15% stikstof is er geen reden om te beweren, dat de tijd der Guano voorbij i«. geven. 2. dat ieder lid van 't bestuur#van den bond eene circulaire ontvangt, met be leefd en dringend verzoek eene geld bijdrage te zenden voor de prijzen der werklieden. De Voorzitter Zeer zeker zullen alle bondsleden het comité in zijn streven dankbaar steunen, want we zijn er zeer zeker van overtuigd dat de tentoonstel ling zal werken in 't belang der beide industriën en daarom is er ook voordeel van te verwachten. Vanaf de bestuurstafel dank ik 't comité en ook zeer zeker stemt de algemeene vergadering met dien dank volkomen in; het is daarom ons aller moreele plicht aan de tentoonstelling deel te nemen, te exposeeren of op andere wijze te steunen, d. i. de dure plicht van ieder lid (Applaus.) De heer Klijberg Ik voel mij ver plicht den voorzitter dank te zeggen voor zijne hartelijke woorden en ook de leden voor hunne instemming hiermede. Eén gebezigd woord, nl. plaatselijke ten toonstelling* is onjuist, 't is geen plaat selijke maar nationale zelfs internationale tentoonstelling van zeer uitgebreide^ omvang; ik druk allen nogmaals op 't hart de zaak zooveel mogelijk te steunen. De Voorzitter: Ik ben de heer Klij berg dankbaar voor de opmerking, 't is eene vergissing, ik bedoelde hier niet plaatselijk, maar eene tentoonstelling ondernomen niet door eenig officieel lichaam, maar op particulier initiatief. De Voorzitter brengt daarna een hartelijk woord aan de pers, die de bond zoo hoog noodig heeft en dankt verder allen voor de trouwe opkomst en meewerking tot zulk een uitstekend verloop der vergadering. De heer v. d. Bergh brengt daarna een woord van hulde en dank aan het bestuur nl. voorzitter en secretaris. De heer Klijberg: Mr. v. d. Berghl Aan 't einde dezer vergadering wensch ik een woord van hulde te brengen, aan den grootsten fabrikant uit ons midden, die steeds ter vergadering aan wezig is, waar 't geldt de belangen van patroon en werkman te behartigen 't is te betreuren dat nog steeds zoovelen schitteren door afwezigheid, dat zij nog niet begrijpen dat alleen door eendrach tige samenwerking betere toestanden kunnen geboren worden. U Mr. v. d. Bergh verleent steeds uw machtigen steun waar 't er|over gaat in den bres te springen voor werkman en industrie. Bravo's. De familie Krupp is voornemens, de gerechtelijke vervolging tegen de Vörwarts op ie geven, daar mevrouw Krupp ernstig ziek is en de groote betuigingen van sym pathie voor den overledene haar verdere stappen overbodig doeu toeschijnen. Zondag morgen te kwart over vier uur eindigde de zitting van den Duitschen Rijksdag, die Zaterdagavond begonnen was, en het resultaat van deze parlemeutaire heldhaftigheid was, dat het toltarief-ontwerp met 202 tegen 100 stemmen werd aange- uomen in derde lezing, dus voorgoed. De meerderheid riep bravo", de minderheid „foei". Graaf Von Ballestrera wenschte allen een goed Kersfeest en Nieuwjaar en spoedig had Morpheus allen te pakken. Dus het hooge tarief der commissie is thans aangenomeu. ,ZoolaDg de visschen en vogels leven en tich vueden als zij tot heden gedaan hebben, zoolang zal de Guano blijven, wat zij vroeger was.' fEr is nog wel Peru-Guauo/ zeggen sommigen, //maar er is niet meer zooveel stikstof in, als vroeger." Inderdaad is er een tijd geweest, dat er in Europa Guano-soorten geimporteerd wer den, verre beueden de vroegere soorten, die aan de Peru-Guauo haar goeden naam ge geven hebben. Het was in den tijd, toen de eerste lagen uitgeput waren en de regee ring vau Peru de zaak niet met genoeg energie behandelde. Maar, toen later de exploitatie in handen kwam eener Engelsche Maatschappij, heeft men nieuwe dépots on-j Op het moment moeten de beide mogend heden wel zoo ongeveer de gansche vloot van Venezuela in haar bezit hebben eu na der blijkt, dat de beide mogendheden La Guayra bedreigd hebben met een onverwijld bombardement, indien niet dadelijk alle Duitsche en Britsche onderdanen in vrijheid werden gesteld, terwijl hei er te Pueito Ca- bello zelfs reeds toe gekomen zou zijn, omdat de autoriteiten aldaar zich niet verwaardigd hebben te antwoorden op den eisch van gemegdoening van den commaudant der Brhsche „Charybdis wegens de tijdelijke aanhouding van het Britsche vaartuig „Topazc", waarbij het douanegebouw en de 'forten als mikpunt gekozen zouden zijn, in deu namiddag van Zaterdag. Ondertusschen heeft nu een derde mogend heid zich aangesloten bij Duitsehland cn Engeland namelijk Italië, welke actie ingeleid is met de afzending van een nota ter for- muleeriDg van den eisch tot betaling van 63000 dollars, nade, re.sterkt door de aan komst van den kruiser „Giovanni Bausan" te La Guayra, terwijl nog twee andere Italiaansche oorlogsbodems onderweg zijn. Het conflict met Venezuela neemt steeds scherper kanten aan. Ook Italië heeft thans zijn eischen gesteld en een oorlogschip gezonden. En Puerto Cabello is eventjes gebombadeerd door de Engelsche „Charybdis" eu de Duitsche »Vineta" om de bevolking te straffen voor het nemen van een Engelsen schip, 't Fort „antwoordde" even. Toen „zweeg het. De Duitsche gezant seint uit Port of Spain dat hij een formeel antwoord heeft gekregen op het ultimatum en dit antwoord is op alle punten afwijzend. Castro durft nu weerde opstandelingen- generaal Matos zelf nog niet, maar bijna al zijn troepen zijn zich Castro's leger komen aanmelden om hem tegen de vreemdelingen te helpen en ook uit naburige staatjes komen ze loestroomen. Er verluidt, dat Castro al over 120000 man te beschikken heeft. Al schrappen we daarvan nu ook een nulletje, dan nog kunnen Engeland en Duitsehland met de bemanning hunner schepen niet het binnenland indringen. Bovendien is het land bergachtig en de spoorweg naar de hoofdstad gemakkelijk te verdedigen, waartoe zelfs vrouwen eu kinderen reeds bezig zijn. schansen op te werpeu. Daartegenover staat, dat volgens deskundigen Caracas van uit de haven van La Gayra voor het moderne scheepsgeschut bereikbaar moet wezen, zoodat een bombardement van uit zee zou kunneu plaats hebben. WAALWIJK 17 Deo. 1902. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Waalwijk, 15 Dec. 1902. No. 706. Advies over Spoorwegdieust- regelingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk heeft aan de Commissie van Advies over spoorwegdieustregelingen, de navolgende overwegingen ter verbetering van den treinenloop der Staatsspoorwegen door de Langstraat in 't licht gesteld. Ter voldoening aan het verlangen, neergelegd in Uwe eirculaire van 4 dezer, om U de naar ons oordeel gewenschte wijzigingen in de spoorwegdienstregelin- gen kenbaar fe maken, teneinde deze in de a. s. vergadering der Commissie ter sprake te kunnen brengen, laten wij hieronder eenige voorstellen tot verande ring volgen, welke naar ouze meening voor het reizend publiek tot gemak eu voordeel zullen strekken. Uit officieele gegevens blijkt ons, dat het aantal van hier vertrokkene reizigers met ir. 32U ten 5.23 v.m. al bijzonder gering is, hoofdzakelijk doordat die trein te vroeg vertrekt. Daarom zou het o. i. wenschelijk zijn, dat het ver trek van den eersten trein in de richting Lage-Zwaluwe later werde gesteld, bijv. ten 6.1 v.m. welke trein te Lage-Zwa luwe aansluiting zou geven naar Rotter dam, alwaar men dan ten ongeveer 8.15 v.m. aankwam. De eerste trein in de richting 's-Bosch vertrok vroeger ten ongeveer 6.40 v.m. van hier, en was een gewone trein, welke te Lage-Zwaluwe aansloot op den eersten trein van Rotterdam komende en te 's- Bosch aansluiting gaf op den trein naar Amsterdam, waardoor men reeds ten on geveer 9.10 v.m. aldaar aankwam. Bij de tegenwoordige dienstregeling is men eerst ten 10.4 v. ra. te Amsterdam en heeft men te 's Bosch een verplicht op onthoud van 28 minuten. Met het oo^ op betere correspondentie naar de hoofd stad des lauds was de vroegere loop van dien trein te prefereeren boven den te- genwoordigen. Voor het locaal verkeer vertrok vroe ger van hier ten 7.30 v. m. een locaal- trein, kommende van Lage-Zwaluwe naar '8-Boscli, die steeds goed bezet was vooral door marktbezoekers. Deze trein keerde ook als locaaltrein in de richting Lage-Zwaluwe terug, «ertrekkende hier ten circa 10.20 v.m. Thans heeft men in die richting geen locaaltrein tusschen 8.33 v.m. en 6.8 n.m. hetgeen voor de vele marktbezoekers, die hier ter markt komen, een groot ongerief is. De locaaltrein No. 722 ten 7.54 v. m. uit 's Bosch vertrekkende geeft geene aansluiting naar de Langstraat aan de reizigers komende van Amsterdam, omdat de eerst trein van daar komende, eerst ten 8.20 v. m. te 's Bosch arriveert. Daarom zou het o. i. nuttig zijn dieu locaaltrein te laten vervallen en daarvoor een gewonen trein in de plaats te stellen, die te 's Bosch aansluiting afwachtte van den lsten trein van Amsterdam, zooals vroeger ook het geval was en dan dien trein als sueltreiu op dit baanvak te laten dienstdoen, stoppende te Waalwijk, Was pik en Geertruidenberg, eveneens zooals vroeger het geval was. Voor liet locaal verkeer loopt tr. 722 nu op een minder goed gekozen tijdstip en is nimmer druk bezet, terwijl reizigers van Amsterdam komende met treinen 2U3 re9p. 101 hier eerst 10.38 aankomen en te 's-Bosch een geruim oponthoud hebben. Daardoor zou tr. 196, hier ten 10.40 v.m. vertrekkende in de richting Lage- Zwaluwe, kunnen vervallen, ten minste als er een locaaltrein werd ingelegd in plaats van tr. 722, die hier ten on geveer 10.20 v.m. in die richting zoa vertrekken, aansluiting gevende naat Rotterdam, hetgeen voor liet locaal ver- verkeer vooral op marktdagen zeer wensche lijk "Zou zijn. De locaaltrein 724, die thans van 's Bosch vertrekt ten 5.28 n.m. geeft evenmin aan reizigers van Amsterdam per tr. 107 aansluiting voor de Lang straat, doordat tr. 107 eerst om 5.34 n. m. te 'a Bosch aankomt. Om die aansluiting wel te hebben behoefde het vertrek van trein 724 te 's Bosch slechts 10 miuuten te worden verlaat. Ten slotte zou het ons zeer wensche lijk voorkomen, wanneer de morgengoe derentrein alhier aanmerkelijk werde ver vroegd, en dit vooral met het oog op het lossen van wagenladingen. Zooals thans die tijd vaD aankomst is n. 1. 10.8 v.m. kunnen ontvangers van wagenladingen dikwijls eerst ten 11 uur greenwich hun-1 ne zendigeu beginnen te lossen, dat vooral voor kolenladingen zeer laat is.j Ziehier eenige wijzigingen, bij welke invoering wij niet twijfelen of liet reizende publiek zal worden gebaat, zoodat wij deze aangelegenheden bij Uw HoogEdGest. warm aanbevelen, met het verzoek, wan neer dezelve bij U instemming mochten vinden, deze in de aanstaande vergade ring Uwer Commissie ter sprake te willen brengen, terwijl wij U zeer gewaardeer- den steun ten zeerste zullen apprecieeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, J. BERNARD TIMMERMANS Wz. Voorz, F. W. VAN LIEMPT. Secretaris. Tentoonstelling. Met genoegen zullen onze lezers het ver slag der vergadering van deu Bond van schoenfabrikanten hebben gelezen, vooral wat betreft de waardeerende woorden aan deze tentoonstelling gewijd en den steun door den bond, door groote en kleine fa brikanten toegezegd. De plannen na afloop der vergadering aan eenigen getoond, droegen aller goedkeur en bewondering weg. De algemeene bepalingen zullen weldri in druk verschijnen en met uitnoodigiDget

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2